Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Γατόψαρα Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-02-13, 02:02
Το avatar του χρήστη despot
despot Ο χρήστης despot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-04-2012
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή Αναπαραγωγή 100/100 corydoras

Καλησπέρα - καλημέρα ! Μετά απο πολύ καιρό αποφάσισα να παρουσιάσω τον τρόπο κ την επιτυχημένη αναπαραγωγή μου σε albino corydoras aeneus κ normal όπως επίσης κ σε peppered !

Μεγάλη προσοχή αναφέρομαι σε αναπαραγωγή που έχει τεράστιο ποσοστό επιτυχίας ! έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα για να καταλήξω να γράψω σε όλους σας το σωστό τρόπο !


Πρέπει να αναφέρω πως οι συνθήκες του νερού μου στο 120 λτ ενυδρείο είναι

pH: 7,2
Γενική σκληρότητα (GH): 5
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 3
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):10

Αλλαγές νερού: 30% κάθε 3 - 4 μέρες με νερό βρύσης αφού πρώτα μείνει με την ανάλογη ποσότητα tetra aquasafe ( αντιχλώριο ).

τις παραπάνω αλλαγές όταν θέλω να τα σπρώξω στην αναπαραγωγή διαφορετικά μιά φορά κάθε 7 ημέρες .

Συνήθως το ερωτικό παιχνίδι ξεκινάει μετά την αλλαγή νερού αν αλλάξω νερό το απόγευμα αύριο το πρωί θα 'έχω αυγά , προτιμούν να ερωτοτροπούν σε χαμηλό φυσικό φωτισμό δωματίου τις πρώτες πρωινές ώρες κ αφήνουν τα αυγά τους στα πιο σκούρα σειμία του ενυδρείου κ φυσικά όπου υπάρχει ροή νερού .

εδώ τα αυγά πάνω στο μηχανικό φίλτρο

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC08223.jpg
Εμφανίσεις:  1023
Μέγεθος:  37,1 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC08197.jpg
Εμφανίσεις:  1183
Μέγεθος:  60,3 KB



Από την ώρα που θα γεννηθούν τα αυγά μετά από περίπου 8 ώρες τα συλλέγω σε μικρό βαζάκι γεμισμένο με νερό του ενυδρείου , η περισυλλογή των αυγών γίνεται με ξύστρα για κεραμικές κουζίνες ( την έχω κλέψει από την γυναίκα μου ) , αδειάζω λίγο νερό από το ενυδρείο σε κουβά , κλείνω τα φίλτρα για να σταματήσει το ρεύμα στο νερό του ενυδρείου , τοποθετώ το βαζάκι με το νερό κάτω από τα αυγά κ τα ξεκολλάω με προσοχή ,τα περισσότερα μένουν πάνω στη ξύστρα κ με προσοχή τα τοποθετώ άλλες φορές με το δάχτυλο μέσα στο βαζάκι , επίσης η διαδικασία γίνεται με γάντια μίας χρήσης 'όπως κ κάθε εργασία στο ενυδρείο !

Τα αυγά τοποθετούνται από το βαζάκι σε μικρό ενυδρείο 30 λτ !
το μικρό ενυδρείο που θα τοποθετήσω τα αυγά έχει μικρό φιλτράκι μηχανικό που στρώθηκε περίπου 2 εβδομάδες στο κυρίως ενυδρείο κ δεν έχει μεγάλη ροή νερού , επίσης μέσα στο μικρό ενυδρείο υπάρχει μεγάλη απλή αερόπετρα που δουλεύει κ θα δουλεύει συνεχώς καθ όλη την εκκόλαψη των αυγών έως βγούνε οι γόνοι από το μικρό ενυδρείο για να μεταφερθούν στο κυρίως !Ο βυθός του μικρού ενυδρείου είναι γυμνός τελείως δεν έχει απολύτως τίποτα .Η θερμοκρασία μπορεί να είναι διαφορετική ακόμα κ κάτω από τους 20 βαθμούς , όσο μεγαλύτερη θερμοκρασία έχω στο μικρό ενυδρείο τόσο γρηγορότερα γίνεται η εκκόλαψη των αυγών , με χαμηλότερες θερμοκρασίες γίνεται σε μεγαλύτερο χρονικό διάστημα αλλά έχει ένα προτέρημα δεν βγάζουν πολλά αυγά fungus ( fungus είναι κάτι σαν χνούδι που πιάνουν πάνω τους τα αυγά κ τα καταστρέφουν, επίσης μεταδίδεται στα αυγά με καταστροφικά αποτελέσματα ).Επίσης θα ήθελα να επισημάνω πως οποιοδήποτε σκέυασμα κ να ρίξετε προληπτικά για το fungus δεν βοηθάει , όσες φορές έριξα προληπτικά κ όσες δεν έριξα το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο , περίπου ο ίδιος αριθμός αυγών χαλούσε , επομένως για μεγάλο ποσοστό επιτυχίας καλή ροή στην αερόπετρα , κ χαμηλές θερμοκρασίες , εγώ την έχω στο 18 - 20 μέγιστο.

Τα αυγά εκκολάπτονται σε περίπου 1 εβδομάδα κ βγαίνουν οι μικρές λάβρες - γόννοι είναι απίστευτα μικροί κ στρεσάρονται πολύ εύκολα , για να μειώσω το στρές στο μικρό ενυδρείο δεν χρησιμοποιώ φωτισμό κ έχω τοποθετήσει μαύρη μονωτική ταινία περιμετρικά του ενυδρείου στο κάτω μέρος εξωτερικά έτσι ώστε να κάθονται κοντά στο τζάμι που είναι πολύ σκούρο λόγο της μονωτικής μίας κ δεν έχει τίποτα άλλο στο πάτο του ενυδρείου να κρυφτούν.
οι λάβρες έχουν τον λεκιθικό σάκο που τις συντηρεί τουλάχιστον για 24 ώρες ,απο την στιγμή που θα εκκολαφτεί το πρώτο αυγό μετράω 24 ώρες κ ταΐζω με σπιρουλίνα κ ταμπλέτα βυθού εναλλάξ μία φορά την ημέρα, το τονίζω μιά φορά την ημέρα μισή ταμπλέτα , δεν την τρίβω , απλώς την αφήνω να πέσει στο πάτο του ενυδρείου κ να αρχίσει να διαλύεται από μόνη της .όταν διαλυθεί κ έχει κάποιες ώρες στο ενυδρείο αρχίζει να φουγκιάζει πιάνει κάτι σαν χνούδι , τότε με μιά σύριγγα μεγάλου μεγέθους που αγόρασα από φαρμακείο κ αφαίρεσα φυσικά την βελόνα τραβάω την τροφή από τον πάτο του ενυδρείου , το νερό που αφαιρώ μαζί με την χαλασμένη τροφή το ξανά συμπληρώνω από το μεγάλο ενυδρείο , η διαδικασία επαναλαμβάνεται μία φορά την ημέρα .

Σταματήστε να ταΐζεται 3- 4 φορές τις λάβρες - σταματήστε να ρίχνεται τριμμένες ταμπλέτες μέσα στο νερό - ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΤΕ ΕΊΝΑΙ ΝΑ ΧΑΛΑΤΕ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ - ΣΚΕΦΤΗΤΕ ΤΟ ΛΙΓΟ !

Αλλαγή νερού στο μικρό ενυδρείο γίνεται κάθε 3-4 μέρες περίπου το 30 τις εκατό , φυσικά το νερό που μπαίνει είναι από το μεγάλο ενυδρείο όχι βρύσης.

παρακάτω οι τροφές που ταΐζω τους γονείς και τα μικρά

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC08227.jpg
Εμφανίσεις:  780
Μέγεθος:  55,4 KB

Συνημμένο Αρχείο 54766

βιταμίνες σε υγρή μορφή καλό είναι να χρησιμοποιούνται στις ανάλογες ποσότητες .

Σε περίπου 30 μέρες οι γόνοι είναι έτοιμοι να συγκατοικήσουν με τους γονείς τους !

Λίγα πραγματάκια που παρατήρησα κ ίσως βοηθήσουν

1.Το βάθος του ενυδρείου δεν παίζει κανένα ρόλο , οι λάβρες θα βγούν στην επιφάνεια να πάρουν οξυγόνο όσο βαθύ κ να είναι , προσοχή στη ροή του φίλτρου τα εξαντλεί αν είναι ισχυρή κ τα πνίγει .

2.Οι γονείς τρώνε κατά λάθος τις λάβρες , όταν φτάσουν σε μέγεθος επαρκές κ δεν χωράνε σε κανένα στόμα από τα μεγάλα ψάρια , τότε μόνο τα μεταφέρουμε σε μεγάλο ενυδρείο.

3.Η τροφή θα πρέπει να διαμελίζεται σε μικρά κομμάτια όταν οι γόνοι συγκατοικούν με ενήλικα ψαριά , μίας κ ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος για τη τροφή .

4.Προσοχή μεγάλη στη σύριγγα όταν τραβάμε την χαλασμένη τροφή από το ενυδρείο γεννιστρα πιάνονται πολλές φορές τα μικρά μέσα στη σύριγγα , αν συμβεί αυτό απλώς σταματήστε να ρουφάτε τη τροφή κ κρατήστε το στόμιο της σύριγγας μέσα στο νερό , κάποια στιγμή το μικρό θα βγεί έξω μόνο του.

5.Για σωστό καθαρισμό του ενυδρείου γεννήστρα πάρτε ένα δυνατό φακό κ τοποθετήστε τον στο πλάι του ενυδρείου , φαίνονται πολλά περισσότερα που θα πρέπει να καθαρίσετε από ότι με το φως δωματίου.

6.Όταν συλλέξτε τα αυγά κ τα τοποθετήσετε στο ενυδρείο γενίστρα με την αερόπετρα - αεραντλεία μη γεμίσετε με νερό μέχρι πάνω βάλτε νερό όσο λιγότερο γίνεται με την καλή οξυγόνωση του νερού έχουμε λιγότερες απώλειες από μόλυνση στα αυγά μας .

Να σας αναφέρω επίσης πως δεν έχω καμία γνώση για τα υπόλοιπα ψάρια της αγοράς ασχολούμαι εδώ κ ένα χρόνο μόνο με corydoras , αν κάτι το αγαπάς κ θές πραγματικά να ασχοληθείς μαζί του πετυχαίνεις τα πάντα με διάβασμα - βοήθεια από κάποιον έμπειρο !

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους φίλους του φόρουμ κ τους παλιότερους γνώστες που απαντάνε ασταμάτητα σε όλες τις ερωτήσεις μας !

Παρακάτω βίντεο από τα ψαράκια μου .

http://www.youtube.com/watch?v=xebJp8DouKc

https://www.youtube.com/watch?v=w2skAQ0tDEQ

https://www.youtube.com/watch?v=O1nHBNqQ5Cw

ευχαριστώ θερμά τον φίλο κ συμπατριώτη Γιάννη lingistis

http://www.aquatek.gr/vb/member.php?u=2691

για τις πολύτιμες συμβουλές του !

Πολλά ψαράκια έχουν δοθεί σε τοπικό κατάστημα με άγνωστη την τύχη τους περίπου στα 15 ,
θα ήθελα πολύ να τα χαρίσω σε κοπαδάκια σε όποιον χομπίστα συμπαθεί το είδος κ δεν έχει επιθετικά είδη στο ενυδρείο του , επίσης ανταλλάσσονται με γαριδούλες αν υπάρχουν !

στείλτε μου pm !

τα παραπάνω βίντεο είναι παλιότερα εδώ το τελευταίο

http://www.youtube.com/watch?v=X7Z3anO0UL0
__________________
( )
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-02-13, 02:18
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ενδιαφερουσες οι παρατηρησεις σου...θα αφησω να κανουν σχολια οι εμπειροτεροι στις αναπαραγωγες για να διαβασω κιεγω,αλλα αυτο που μπορω να πω ειναι μπραβο που το μελετας το θεμα και ασχολεισαι ετσι!

νομιζω μαζι με τους μονομαχους και τους πλεκο ειναι τα πιο ταλαιπωρημενα ψαρια τα κορυντορας δυστυχως....
και ειναι κριμα γιατι ειναι πολυ ωραια ψαρια.οποτε απο μενα μπραβο για την προσπαθεια σου και για την ενημερωση που κανεις

και μια ερωτηση.με τις σκληροτητες ειχες κανενα θεμα στο μικρο ενυδρειο?εστω κ αν κανεις συχνες αλλαγες κ βαζεις απτο μεγαλο...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-02-13, 02:24
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

μπραβο!..μεθοδικότατος αναλυτικότατος και πολυ σωστός!!!!!...+1

πολυ χρησιμο..ισως το δοκιμασω στο μελλον
-------------------------
τα κορυ τρέφονται εξ αρχης με τροφη σε σκονη-ταμπλετα κ.ο.κ?..εχεις δοκιμασει να βγαλλεις γεννα εξ ολοκλήρου με ζωντανη αρτεμια?..αν ναι ειδες διαφορες?...στο 30λιτρο γιατι δεν κάνεις συχνότερες αλλαγες?...σε σχέση με μια μεγαλυτερη γεννηστρα,παρατηρείς καθυστέρηση στην αναπτυξη στο 30λιτρο?
__________________



Tάσος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη platy : 25-02-13 στις 02:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-02-13, 03:04
Το avatar του χρήστη despot
despot Ο χρήστης despot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-04-2012
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
μπραβο!..μεθοδικότατος αναλυτικότατος και πολυ σωστός!!!!!...+1

πολυ χρησιμο..ισως το δοκιμασω στο μελλον
-------------------------
τα κορυ τρέφονται εξ αρχης με τροφη σε σκονη-ταμπλετα κ.ο.κ?..εχεις δοκιμασει να βγαλλεις γεννα εξ ολοκλήρου με ζωντανη αρτεμια?..αν ναι ειδες διαφορες?...στο 30λιτρο γιατι δεν κάνεις συχνότερες αλλαγες?...σε σχέση με μια μεγαλυτερη γεννηστρα,παρατηρείς καθυστέρηση στην αναπτυξη στο 30λιτρο?
ευχαριστώ πολύ φίλε μου ! τα μικρά κόρρυ τρέφονται εξαρχής με ταμπλέτα σπιρουλίνας κ της τέτρα εναλλάξ κ όλα καλά , έκανα πειράματα με διάφορες τροφές θα ανεβάσω αναλυτικά περισσότερες πληροφορίες σχετικά , κατέληξα στο συμπέρασμα πως τα κορρυ μιάς κ είναι bottom feeders όπως κ scavengers δεν έχουν προβλήματα στην επιλογή τροφής ότι χωράει στο στόμα τους θα το φιλτράρουν κ τα υπόλοιπα θα τα φιλτράρουν τα υπόλοιπα κορρυ μέχρι να μη μείνει τίποτα , αυτό που παρατήρησα είναι πως τις πρώτες μέρες προτιμούν φυτικής προέλευσής ταμπλέτες κ οποιαδήποτε τροφή φυτικής προέλευσης , για την ζωντανή αρτέμια δεν γνωρίζω πολλά πάντως τα κόρρυ δεν έχουν της απαιτήσεις των μικρών δίσκων σε πρωτεΐνη , είναι να μετακομίσω κ δεν προλαβαίνω να βγάλω άλλες γέννες είχα κ πρόβλημα υπερπληθυσμού , τον Μάιο θα οργανωθώ καλύτερα , συχνότερες αλλαγές σημαίνει στρεσάρισμα κ διαφορές θερμοκρασίας είναι κάτι που όσο μπορώ το αποφεύγω , επίσης σε καθημερινή βάση αφαιρούσα κ μιά ποσότητα νερού κάθε φορά που τραβούσα με τη σύριγγα την παλιά τροφή, κ συμπλήρωνα με νερό απο το ενυδρείο, επομένος μιά μικρή αλλαγή νερού γινόταν καθημερινά στην ανάπτυξη των κορρυ παρατήρησα πως σε μεγάλες θερμοκρασίες μεγάλωναν γρηγορότερα κ έτρωγαν περισσότερο ήταν πιο κινητικά ζούνε σε γρήγορους ρυθμούς , όχι κ ότι καλύτερο , σε μικρές θερμοκρασίες μεγάλωναν πολύ αργά κ με λιγότερη τροφή φυσικά κ με λιγότερες απώλειες μπορώ να πω 0 σε σχέσει με 26 + βαθμούς . να ξέρεις από την ώρα που θα γεννηθούν για μένα ξεκινάει ο χρόνος αντίστροφα δίνω αγώνα να μπούνε όσο το γρηγορότερο στο μεγάλο ενυδρείο που έχει περισσότερο νερό κ οι συνθήκες είναι ελεγχόμενες σε σχέση με το ενυδρείο γενιστρα .πάντως απο μέγεθος καλά πάμε έχω ένα τέρας κορρυ θηλυκό , θα το παρουσιάσω σύντομα
__________________
( )
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-02-13, 08:31
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Ωραία παρουσίαση. Σ' ευχαριστούμε!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-02-13, 09:50
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Δυο παρατηρησουλες:
Μπορεις να βαλεις λαστιχο αεραντλιας στο στομιο της συριγγας και να τραβας χωρις να βαζεις τα χερια στο νερο.Επισης μπορεις εκτος νερου να ταπωνεις με το δαχτυλο ενα διφανο καλαμακι και αφου το βαζεις στο νερο να ξεταπωνεις και ετσι να τραβας την περισεια τροφη.
Ακομη αντι για εσωτερικο ,χρησιμοποιησε φιλτρο αεραντλιας.Υπαρχουν ακομη καλυτερα με καδο για να βαζεις βιολογικο υλικο-καλυτερη βιολογια,π.χ
http://www.ebay.co.uk/itm/New-Aquari...item562f1730f2
Ετσι εχεις 3 σε ενα: βιολογια,αερισμο και χαμηλη ροη.
Για το υψος του νερου 20 μεχρι 25 εκ ειναι καλα, δε χρειαζετε παραπανω.
Για τη συχνοτητα των ταισματων εγω διαφωνω.Πολλες μικρες ημερησιως και κατοπιν σιφωναρισμα των υπολλειματων με μικρη ταυτοχρονη αλλαγη (5-10%).
Η αναπτυξη ειναι πιο γρηγορη ετσι,δοκιμασε το
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-02-13, 12:03
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Πολύ όμορφη και λεπτομερής παρουσίαση! Και κάθε σχόλιο χρήσιμο.
Αυτό που ήθελα να σε ρωτήσω είναι: Μετά τη εκκόλαψη των αυγών ανεβάζεις τη θερμοκρασία στο ενυδρείο - γεννήστρα και με τι ρυθμό? Λογικά πριν μπουν στο μεγάλο πρέπει να είναι πάνω κάτω στην ίδια θερμοκρασία, έτσι? Ή κάνεις προσαρμογή πριν τα βάλεις?
Επίσης αν μπορείς δώσε μας και περισσότερες πληροφορίες για το setup του μεγάλου. (φιλτράρισμα, θερμοκρασία, φυτά, κι ότι άλλο θεωρείς άξιο λόγου)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-02-13, 16:16
Το avatar του χρήστη sailor247
sailor247 Ο χρήστης sailor247 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 460
Προεπιλογή

Εγω στην τελευταια αναπαραγωγη corydoras aeneus χρησιμοποιησα αυτην την γεννηστρα https://www.fish-street.com/sudo_sat...ategory_id=126 Τα αποτελεσματα ηταν τελεια!!!Τα μωρα μεγαλωσαν σε νερο του ενυδρειου που γεννηθηκαν,δεν τα εφαγαν τα αλλα ψαρια και ολα καλα.εγω τα μεγαλωσα με τροφη sera micron και hikari first bites.Για να μην φουγκιασουν εβαλα στον πατο της γεννηστρας φυλλα catappa ευγενικη προσφορα του φιλου lykourgos.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-02-13, 22:05
Το avatar του χρήστη kostaskich
kostaskich Ο χρήστης kostaskich δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-05-2007
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 586
Cool kostaskich

μπραβο φιλε πολυ ενδιαφερουσα περιγραφη
__________________
]kostaskich
200 lit discus-cardinal -rodostomus-ancistrus
450lit malawi haplochromines
30 lit iriatherina-cpd-red chery
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-02-13, 23:16
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Μπράβο Σταύρο
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-02-13, 00:37
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Ευχαριστουμε για την παρουσιαση...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-02-13, 00:46
Το avatar του χρήστη despot
despot Ο χρήστης despot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-04-2012
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

με τις σκληροτητες ειχες κανενα θεμα στο μικρο ενυδρειο?

οχι δεν παρατήρησα κάτι .. αν θές πές μου ακριβώς τι φοβάσαι

Μπορεις να βαλεις λαστιχο αεραντλιας στο στομιο της συριγγας

ευχαριστώ πολύ maikl θα το σημειώσω κ θα εφαρμοστεί οπωσδήποτε !

Ακομη αντι για εσωτερικο ,χρησιμοποιησε φιλτρο αεραντλιας.

επίσης πολύ καλή παρατήρηση θα αγοράσω άμεσα ένα !

Για τη συχνοτητα των ταισματων εγω διαφωνω.Πολλες μικρες ημερησιως και κατοπιν σιφωναρισμα των υπολλειματων με μικρη ταυτοχρονη αλλαγη (5-10%).
Η αναπτυξη ειναι πιο γρηγορη ετσι,δοκιμασε το

το γνωρίζω , έχω ένα θέματάκι ... επιθυμώ την αργή σταθερή ανάπτυξη των μικρών, πιστεύω πως με αργότερη ανάπτυξη αυξάνεται κ το προσδόκιμο ζωής , επίσης παρατήρησα πως με πολλά ταΐσματα κ υψηλές θερμοκρασίες ο μεταβολισμός των ψαριών αυξάνεται με ότι αυτό συνεπάγεται .

Μετά τη εκκόλαψη των αυγών ανεβάζεις τη θερμοκρασία στο ενυδρείο - γεννήστρα και με τι ρυθμό?

όχι δεν την ανεβάζω προσπαθώ να την διατηρώ στους 20 μέγιστο συνεχώς

Λογικά πριν μπουν στο μεγάλο πρέπει να είναι πάνω κάτω στην ίδια θερμοκρασία, έτσι? Ή κάνεις προσαρμογή πριν τα βάλεις?

στο ενυδρείο γεννιστρα είναι 18 - 22 ενώ στο μεγάλο 20 - 24 αναλόγως , το να διατηρώ αυτές τις χαμηλές θερμοκρασίες είναι αποτέλεσμα του κρύου που κάνει έξω από το σπίτι μένω στη Φλώρινα , στο δωμάτιο που τα διατηρώ είναι μονίμως στους 20 βαθμούς η θερμοκρασία , το μεγαλύτερο ποσοστό επιτυχίας έγινε με γέννα αυγών Δεκέμβριο μήνα ,
πριν μεταφερθούν στο μεγάλο ενυδρείο παίρνω ένα μπουκάλι εμφιαλωμένου νερού το κόβω στη μέση γεμίζω με νερό από το ενυδρείο γεννιστρα , με την σύριγγα ρίχνω μέσα νερό από το μεγάλο ενυδρείο σε αργούς ρυθμούς , πάντα όμως δεν ξεπερνάν τα 2 -3 ψαράκια την μεταφορά από το μικρό στο μεγάλο κάθε φορά .


Επίσης αν μπορείς δώσε μας και περισσότερες πληροφορίες για το setup του μεγάλου

απλά πραγματάκια , κεραμικά στο φίλτρο , μπλέ σφουγγάρι , ένα βοηθητικό φθηνό κινέζικο τοποθετημένο ψηλά στο ενυδρείο να δίνει ρεύματα στο νερό κ να τα αναγκάζει να αφήνουν τα αυγά ψηλά στο ενυδρείο όπου συλλέγονται ευκολότερα , εύκολα φυτά με 24τ φωτισμό κ υγρά λιπάσματα .

Για να μην φουγκιασουν εβαλα στον πατο της γεννηστρας φυλλα catappa

ευχαριστώ , θα το δοκιμάσω να δώ αν βοηθάει πραγματικά
__________________
( )
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-12-14, 17:13
Το avatar του χρήστη more2
more2 Ο χρήστης more2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-11-2014
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 267
Wink

Ωραίο και καθαρογραμμενο άρθρο και πολύ καλες και οι παρατηρήσεις.
__________________
Think,Draw and Print!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-05-16, 18:25
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Καλησπέρα, διάβαζα το άρθρο και ξεκίνησα με τον ίδιο τρόπο κι έβγαλα τ αυγά και τα έχω βάλει σ ένα 15λιτρο, δυστυχώς παρόλο που δεν έβαλα θερμοστάτη αφού λες ότι στους 18-20 είναι καλύτερα, εμένα κάτω από 23 δεν μπορεί να πέσει η θερμοκρασία στο ενυδρείο γεννήστρα. Σήμερα λοιπόν που γύρισα από ταξίδι είδα ότι υπάρχουν γύρω στα 20-30 ψαράκια, έβαλα μισή ταμπλέτα που έχω για γατόψαρα κόκκινη, έχω και μία για ψάρια βυθού πράσινη, μπορώ να χρησιμοποιώ κι αυτή εναλλάξ; Πόσες ώρες να αφήνω την ταμπλέτα; Νερό αλλάζω κάθε μέρα μετά το τάισμα ή κάθε 2-3 μέρες και σε τι ποσοστό; Το κυρίως ενυδρείο είναι φυτεμένο, λόγο διοξειδίου και λιπασμάτων έχει διαφορετικές συνθήκες απ τη γεννήστρα παρόλο που το νερό με τα αυγά ήταν απ αυτό, λογικά τώρα που δεν τρώει διοξείδιο και λιπάσματα η σύσταση του νερού έχει αλλάξει, δεν πειράζει που θα μπαίνει νερό απ το ενυδρείο με διαφορετικές παραμέτρους; Ευχαριστώ εκ των προτέρων, βοηθήστε με γιατί πρώτη φορά βλέπω μικρά ψαράκια και θα στεναχωρηθεί κι η γυναίκα μου και προ πάντων τα παιδάκια μου αν τα χάσουμε, τουλάχιστον αν μπορέσουμε να γλιτώσουμε μερικά, ευχαριστώ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-05-16, 18:34
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Να σου ζησουν Κωστα!
Λοιπον..
Αλλαγες καθε μερα , μικρες 10-20% (ιδιων παραμετρων)
Αλλαγη κανεις με καθαρο νερο ,οχι απο το main ενυδρειο
Ταιζεις ταμπλετα (μιση- μια ,δες ποσο τρωνε) για κορυς , που διαλυεται σιγα σιγα,οχι τις σκληρες για πλεκο.
Με την καθημερινη αλλαγη , σιφωναρεις με μια πιπετα τα υπολλειματα τροφης
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 20-05-16, 18:59
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σου ζησουν Κωστα!
Λοιπον..
Αλλαγες καθε μερα , μικρες 10-20% (ιδιων παραμετρων)
Αλλαγη κανεις με καθαρο νερο ,οχι απο το main ενυδρειο
Ταιζεις ταμπλετα (μιση- μια ,δες ποσο τρωνε) για κορυς , που διαλυεται σιγα σιγα,οχι τις σκληρες για πλεκο.
Με την καθημερινη αλλαγη , σιφωναρεις με μια πιπετα τα υπολλειματα τροφης
Σε υπερευχαριστώ, πιπέτα τι είναι; Φαντάζομαι η σύριγγα; Πήρα μία των 50ml απ το φαρμακείο. Ταμπλέτα μου είχαν δώσει απ το πετ σοπ μία κόκκινη λεπτή για τα κορύδορας, κάνει αυτή; Εχω και την πράσινη τη λεπτή που περιέχει και σπιρουλίνα κι έχω και Hickari first bites, ποια απ αυτές συστήνεις;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 20-05-16, 20:48
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Και η συριγγα κανει..
Πιπετα ειναι αυτη.



Πατας το πανω μερος της (διωχνεις τον αερα στην ουσια) και τραβαει νερο.

Και η first bites κανει , τις αλλες πες μου μαρκες να τις δω..
Αν γινονται σκονη σιγα σιγα οταν μπουν στο νερο, κανουν κι αυτες.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 20-05-16, 21:05
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 20-05-16, 21:10
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Ταιζε τις 3 τελευταιες εναλλαξ.
Την 2η δεν την ειχα ποτε , δεν ξερω αν διαλυεται..
Η πρωτη δεν κανει.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 20-05-16, 21:13
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Ποιος είναι ο ιδανικός τρόπος για τάισμα τις 3 τελευταίες που υποδεικνύεις; Να ρίχνω λίγη σκόνη σ ένα καπάκι και μετά νερό απ το ενυδρείο και να την ρουφάω με μικρή σύριγγα και μετά να τη ρίχνω έτσι διαλυμένη στο ενυδρείο; Υπάρχει άλλος τρόπος; Πόσες φορές την ημέρα;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 20-05-16, 21:23
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Τα κορυς ειναι ευκολα στο ταισμα , γιατι συνηθως η τροφη μενει ..
Καλυτερα βεβαια να δινεις μικρες ποσοτητες δυο φορες την μερα ,ωστε να το τρωνε.
Το ποσο ,θα το βρεις στην πραξη.
Τωρα ,επειδη ειναι σκονη , ανοιξε την συριγγα , ριξε λιγη τροφη μεσα, κλειστη και τραβηξε λιγο νερο απο το ενυδρειο.
Χτυπα την λιγο σαν σεικερ και αδειασε την αργα στον πατο του ενυδρειου
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 20-05-16, 21:26
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Οκ σ ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 20-05-16, 21:39
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Να σαι καλα.
Κι επισης , μην σε απασχολει τωρα το αν διαφερουν οι παραμετροι απο το κυριως ενυδρειο , εννοειται θα φτιαχνεις το νερο τους με α/ο οπως στα αλλα , αλλα οταν ερθει η ωρα,θα τους κανεις μια προσαρμογη και θα τα βαλεις.
Τωρα κοιτα τα ταισματα ,το καθαρισμα του πυθμενα και τις καθημερινες μικρες αλλαγες νερου και θα ναι οκ.
Ευτυχως τα "βασανα" με τα κορυς τελειωνουν γρηγορα..
Σε 1,5 - 2 μηνες ,θα μπορουν να μπουν με τους γονεις.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 21-05-16, 17:03
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παρατηρώ ότι δεν υπάρχει η χθεσινή κινητικότητα, δεν ξέρω καν αν τρώνε, έχουν πιάσει τις δύο πλευρές της γεννήστρας και κάθονται όλα εκεί, ενώ χθες τα έβλεπα και στο κέντρο του ενυδρείου, μάλλον δεν είναι καλό αυτό ε; Αμμωνία μετράμε ή θα δείξει ούτως ή άλλως αφού δεν υπάρχει στρωμμένο φίλτρο;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 21-05-16, 21:53
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Καλο ειναι να εβαζες ενα αεροφιλτρο , βουτηγμενο στο φιλτρο σου για να εχει λιγη βιολογια.
Θελει καθημερινες αλλαγες , την τροφη την εφαγαν σημερα;
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 22-05-16, 06:39
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Τροφή πάντα μένει και τη σιφωνάρω με μία τεράστια σύριγγα που αγόρασα. Φίλτρο υπάρχει κυκλοφορητής της dophin 150 λίτρα την ώρα ρυθμιζόμενο και το έχω βάλει στο ελάχιστο, υλικά έχω βάλει filter wool και mini siporax απ την πρώτη μέρα που έβαλα νερό απ το κυρίως ενυδρείο. Αλλαγή νερού έκανα χθες 50% αργά το βράδυ κι αφού πρώτα σιφωνάρισα ό,τι μπορούσα αλλά σήμερα πρωί είχε κι άλλο για σιφωνάρισμα, το έκανα και τους έριξα φρέσκια τροφή, hickari first bites, βάζω πάρα πολύ λίγο ίσα ίσα στη μύτη ενός πλαστικού κουταλιού, το ανακατεύω με νερό απ το ενυδρείο, το τραβάω με σύριγγα και το ρίχνω μέσα στο ενυδρείο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 22-05-16, 11:42
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Αρα εισαι οκ!!
Προχωρας ετσι και βλεπουμε...
Αν εχεις καμια ριζα η κομενη καρυδα , βαλτην να κρυβονται για να μην στρεσαρονται.
Δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 22-05-16, 11:55
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Δυστυχώς ένα έχει μείνει και κολυμπάει, δεν ξέρω τι φταίει, στην αρχή αυτού του άρθρου το μέλος λέει ότι αλλαγή νερού μόνο με ενυδρείου, μετά λέτε με βρύσης, τελικά τι ισχύει; Υπάρχει ένας απόλυτος τρόπος - όδηγός επιτυχίας εκκόλαψης και μεγαλώματος των συγκεκριμένων ψαριών; Πολλά ταίσματα ή ένα με ταμπλέτα; Καθημερινή αλλαγή νερού ή κάθε 3-4 μέρες; Δυστυχώς τα έμπλεξα και τα δύο και την πάτησα μάλλον.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 22-05-16, 12:02
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Τι εννοεις ,ψωφισαν ολα και εμεινε ενα;
Οι αλλαγες σου ηταν ιδιας θερμοκρασιας και παραμετρων;
Δεν εχει νοημα να κανεις αλλαγες απο το ενυδρειο και να προσθετεις νιτρικα ..
Οτι ισχυει για ολους τους γοννους ,ισχυει και γι αυτα.
Σου λεω τι εκανα εγω με τους γοννους ψαριων που ειχα, αλλα και με γοννους corys .
Μικρη καθημερινη αλλαγη , δυο φορες ταισμα την ημερα απο ενα κομματακι ταμπλετα και σιφωναρισμα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 22-05-16, 12:08
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Το μέλος despot στην αρχική παρουσίαση αυτού του νήματος λέει ξεκάθαρα "φυσικά το νερό της αλλαγής να προέρχεται απ το κυρίως ενυδρείο' γι αυτό ρωτάω τι ισχύει. Στο κάτω κάτω και τα αυγά μαζί με το νερό απ το κυρίως ενυδρείο δεν βγαίνουν με νιτρικά κι ό,τι άλλο υπάρχει από λιπάσματα και τα σχετικά; Ξαφνικά λοιπόν τους βάζουμε καθαρό νερό, αυτό δεν είναι δραματική αλλαγή σε σχέση με το πως γεννήθηκαν; Οι αλλαγές μου ναι ήταν ίδιων παραμέτρων και θερμοκρασίας.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
corydoras trilineatus ή corydoras julii; ΝΙΚΟΣ ΠΑΟΚ Αναγνωρίσεις ειδών 4 03-04-11 11:14
Αναπαραγωγή Bee Τσιόνογλου Σταύρος Γαρίδες του γένους Caridina 5 20-05-10 12:16
Αναπαραγωγή Corydoras aeneus; Candy Γατόψαρα Ν. Αμερικής 25 15-10-07 20:14
Αναπαραγωγή puravlos Bettas 4 18-06-07 15:07

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10424 seconds with 14 queries