Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-12-16, 01:55
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή Στησιμο Γεννηστρας

Σκέφτηκα να γράψω λίγα πράγματα στον τρόπο που στήνω την γεννήστρα μου μήπως και φανεί σε κάποιον χρήσιμο σε κάποιο βαθμό,κυρίως απευθύνεται σε όσους έχουν ψάρια που οι γόνοι τους είναι πολύ μικροί σε μέγεθος για να δεχθούν κάποια τροφή του εμπορίου.

ΣΤΗΣΙΜΟ ΓΕΝΝΗΣΤΡΑΣ

Ξεκινάμε λοιπόν από την γυάλα αυτή που έχω εγώ είναι γύρω στα 30 λίτρα την θεωρώ την μικρότερη επιλογή ,σαφώς όποιος μπορεί να έχει πιο πολλά λίτρα είναι πολύ καλύτερο,σε πιο λίγα λίτρα από αυτά είναι πιο δύσκολο να έχει κάποιος σταθερές παραμέτρους ειδικά στους καλοκαιρινούς μήνες κοινώς έχει πιο πολύ "τρέξιμο" όχι όμως αδύνατο.
Θερμαντήρα που να καλύπτει τα αντίστοιχα λίτρα ανάλογα με τις απαιτήσεις του εκάστοτε είδους,θερμόμετρο,φωτισμό,ανεμιστηράκια για το καλοκαίρι και για την φίλτρανση ένα αερόφιλτρο είναι η καλύτερη λύση ,ως λύση ανάγκης σε περίπτωση που έχω άνοδο αμμωνίας για οποιοδήποτε λόγο έχω στο ντουλάπι ένα μικρο φιλτράκι με ζεόλιθο να κάθεται .
Η συχνότητα των αλλαγών νερού και τα λίτρα αλλαγής είναι υποκειμενικό θέμα της κάθε γεννήστρας και τον καθορίζουν οι μετρήσεις οπότε δεν έχω κάτι παραπάνω να γράψω εδώ,εκτός ότι το νερό αλλαγής πρέπει να έχει ίδιες παραμέτρους με το νερό της γεννήστρας όπως και θερμοκρασία.



Υπόστρωμα δε χρησιμοποιώ ποτέ έτσι ώστε και να ελέγχω αν έχουν επιζήσει οι γόνοι αλλά και το πιο βασικό στην αλλαγή νερού να καθαρίζει καλά απ τα υπολείμματα τροφής ή ότι άλλο.

BORKED


ΔΙΑΤΡΟΦΗ

Πάμε τώρα στο δύσκολο κομμάτι που είναι η διατροφή που στην ουσία δεν είναι τόσο πρόβλημα,γιατί ότι χρειάζεστε υπάρχει σε αφθονία στο ενυδρείο σας (προϋπόθεση να είναι ώριμο) άπλα δε το γνωρίζετε, ο στόχος είναι να αναπτυχθούν αρκετοί μικροοργανισμοί ώστε να τρέφονται οι γόνοι αρκετά ώστε να φτάσουν σε μέγεθος να μπορούν να δεχθούν τυποποιημένες ή ζωντανές τροφές.

Εδώ να σημειώσω ότι η μόνη τυποποιημένη τροφή που μπορούσαν να δεχθούν τα νεογέννητα γετρουδάκια ήταν αποξηραμένη δάφνια αλλά όχι τριμμένη γιατί και πάλι "σπάει"σε μεγάλα κομμάτια.
Ο μοναδικός τρόπος που ανακάλυψα τυχαία επειδή μου έπεσε το κουτί της τροφής κάτω είναι με κλειστό το καπάκι το κουνάς σαν σέικερ δυνατά και απλά πάνω απ την γεννήστρα ξεβιδώνεις το καπάκι εκεί θα δείτε να βγαίνει ένα σύννεφο μικροσωματιδίων τροφής και απλά πέφτει στο νερό.
Τα πλεονεκτήματα αυτού του τρόπου είναι ότι είναι εύκολο και υπάρχει μια περίπτωση να "γεννηθούν" δάφνιες ( σε εμένα συνέβη και τις τσάκισαν) αλλά έχει το μειονέκτημα ότι δε μπορείς να υπολογίσεις την ποσότητα οπότε οι αλλαγές κάθε μέρα επιβάλλονται.

Και πάμε τώρα στον αγαπημένο μου τρόπο της "σούπας" μικροοργανισμών και πως μπορεί να επιτευχθεί .
Καταρχήν χρειάζονται φυτά απ το κυρίως ενυδρείο ή ακόμη και άλγη ,έτσι ώστε να χρησιμοποιηθούν σαν το μέσο μεταφοράς των οργανισμών που μας ενδιαφέρουν,συνήθως προτείνετε η java moss, αλλά δικό μου συμπέρασμα είναι ότι είναι πολύ φτωχή σε "βιοφορτίο" αν βέβαια υπάρχει σαφώς και την επιλέγετε ή java fern ή κερατόφυλλο φυτά δηλαδή που δε θέλουν υπόστρωμα για να επιβιώνουν.
Η καλύτερη επιλογή μακράν από άποψη "βιοφορτίου" και βιοποικιλότητας είναι τα pistiastratiotes ότι και να γράψω είναι λίγο συντηρούν απίστευτο αριθμό και είδη μικροοργανισμών είναι στην ουσία μικρά "οικοσυστήματα" συν ότι προσφέρουν ασφάλεια στους γόνους.

BORKED BORKED



Ενα τελευταίο tip που ανακάλυψα πρόσφατα για άλλους λόγους είναι οι "ενέσεις" με νερό απ το υπόστρωμα του κυρίως ενυδρείου,με μια σύριγγα παίρνετε νερό μέσα από το υπόστρωμα σε κάποιο καθαρό σημείο χωρίς νεκρή οργανική ύλη και εμπλουτίζετε την γεννήστρα,εδώ θέλει λίγο προσοχή για .εμφάνιση αμμωνίας.

BORKED

Καταλήγοντας επειδή όλα είναι αλυσίδα δυο φορές την εβδομάδα έριχνα ένα φυλλαράκι τροφής απλά γιατί πιστεύω ότι βοηθάει στην διατήρηση όλου αυτού του κύκλου και ποτέ δε καθάριζα τελείως τα υπολείματα απ τα φυτά ,επίσης όταν την ξεστήνετε κάντε της άπλα ένα ξέβγαλμα με νερό και όχι απολύμανση, εκτός αν συντρέχουν λόγοι ασθένειας ή την χρησιμοποιείτε και σαν καραντίνα.

Με αυτόν τον τρόπο έχω μεγαλώσει πάρα πολλούς γόνους με επιτυχία, έχει τύχει να έχω ταυτόχρονα οχτώ γόνους και να μην χρειάζεται να ταΐσω κάτι ενδιάμεσα παρά μόνο όταν ήταν αρκετά μεγάλοι για να μπουν στο κυρίως ενυδρείο.

Εύχομαι να βοηθήσει και να μεγαλώσετε πολλά ψαράκια!


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 10-12-16 στις 18:42
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-12-16, 10:55
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

να πω, πως η καλυτερη γεννηστρα ειναι το ηδη ετοιμο και ωριμο γαριδαδικο (οποιος εχει)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 10-12-16 στις 18:45
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-12-16, 14:58
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Γιαννη εχεις δικιο αλλα θα πρεπει να μπουν γονοι μεσα ,αν μπουν αυγα το πιο πιθανο ειναι να τα τσακισουν τα γαριδονια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 10-12-16 στις 18:45
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-12-16, 17:00
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

ναι ναι , για γοννους αναφερομαι..αυγο δεν θα μεινει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 10-12-16 στις 18:46
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-12-16, 20:14
Το avatar του χρήστη xristos
xristos Ο χρήστης xristos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2016
Περιοχή: ΚΑΛΟΓΡΕΖΑ
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

τα αυγά από τα helena πάντως δεν τα τρώνε
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-12-16, 20:20
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Αν βρουν απο ψαρια θα κανουν παρτι τσεκαρισμενο πρεπει βεβαια να πεσουν και πανω...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
κατασκευη γεννηστρας mnck DIY . Φτιάχτο μόνος σου 1 04-11-13 12:57
Η ιστορια της γεννηστρας μου... Giannis_4 Δίσκοι 43 01-03-11 17:47
ΣΤΗΣΙΜΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ROULAMID Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 37 27-01-11 12:14
ελλαχιστα λίτρα γεννηστρας Steve Δίσκοι 8 28-10-07 18:03
καθαριοτητα γεννηστρας X_nikolas Ζωοτόκα 12 02-05-04 01:23

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04744 seconds with 15 queries