Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-12-02, 16:50
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή ΧΑΙΡΕΤΕ - ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Title: ΧΑΙΡΕΤΕ - ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
Post by: KOULIO on 04/18/02 at 10:10:48
--------------------------------------------------------------------------------
καλησπερα σε ολους

Σας διαβαζω ολους αρκετο καιρο ( 1 μηνα περιπου) μπορω να πω με "ευλαβια" καθως τυχαινει να ειμαι εντελως "αρχαριος"
πανω στην τρελλα αυτη που περικλειετε γυρω απο την λεξη
"aquarium" .

Μαζι μου στο νεο ξεκινημα εχω ενα φιλαρακι που ασχολειται γυρω στα δεκα χρονια .

Σαν ξεκινημα συνεχιζω να διαβαζω μεσα απο το board αλλα και γενικα οτι μπορω μεσα στο internet.

Φυσικα ο φιλος προσπαθει να μου μεταδωσει οσες γνωσεις μπορει και αυτος

Μετα απο μια ξεναγηση σε διαφορα μαγαζια (αυτο στο Μοσχατο δεν εχω καταφερει να παω ακομη) αποφασισαμε
να καταληξω στο να παραγκειλω ενα ενυδρειο απο το να αγορασω ενα ετοιμο

θα ηθελα να κλεψω λιγο χρονο απο εσας για να παρουσιασω λιγο τις σκεψεις μου πως θελω να κατασκευαστει και φυσικα να μου πειτε καποιες αλλες βελτιωσεις

Πρωτα - πρωτα το ενυδρειο θα μπει σε σαλονι ( ο Τολις εχει παρει μια ιδεα περιπου απο μια μικρη συνομιλια στο chat)

Οποτε θελω να φαινεται απο ολες τις πλευρες χωρις να υπαρχει πλατη που θα βγαινουν τα μηχανηματα

Σε συνεχεια αυτου θ α χρειαστουν να ανοικτουν τρυπες απο κατω στο ενυδρειο και το επιπλο

Ετσι εχουμε:

Διαστασεις 65Χ30Χ45 με το κατω κρυσταλλο 10 χιλιοστα
Λαμπα 60 CM με στεγανα ακροφυσια
ΦΙΛΤΡΟ ΤΟ Prime 30 η' 20
Τρεις τρυπες με τις 2 για το φιλτρο και μια για καλωδια λαμπας
-θερμοστατη-αεραντλια

Η 3η τρυπα θα εχει μια σωληνα απο κατω μεχρι σχεδον πανω
(δεν εχω σκεφτει τι υλικο να βαλω ακομη ακουω προτασεις!!!) και τον θερμοσταση να δεθει επανω τους και το σωληνακι της αεραντλιας.

Φυσικα το φιλτρο και τα αλλα θα κρυφτουνε μεσα στην βαση

Αυτα τα λιγα για αρχη

Ψαρια φυσικα η' τιγρακια η' πιο ηρεμα τετρα κτλ κτλ

Ευχαριστω για τον χρονο σας και θελω any kind of comments

για αυτην την ιδεα κατασκευης

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ







--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΧΑΙΡΕΤΕ - ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
Post by: Tolis on 04/18/02 at 11:48:50
--------------------------------------------------------------------------------
Welcome aboard!

Εξ'αιτιας της ιδιομορφιας της καταστασης, (ανοιγμα οπων, σωληνες, πατεντες κλπ), τα εξοδα μπορει να ειναι αρκετα, για ενα τοσο μικρο ενυδρειο.
Γνωμη μου ειναι οτι θα μπορουσες να πας σε αρκετα μεγαλυτερο (με τα ιδια εξοδα ανοιγματος οπων κλπ - που πρεπει να γινουν απο επαγγελματια). Επισης μιας και ειναι παραγγελια, κυττα μηπως το κανεις εξαπλευρο, ή εστω κυβο, αφου θα φαινεται απ'ολες τις μεριες (ξυπναει ο aquascaper μεσα μου), και βαλε τον σωληνα απ'οπου θα περνανε τα καλωδια ρευματος ακριβως στο κεντρο - μπορεις να του κολλησεις γυρω γυρω με σιλικονη κομματια πλατιάς πετρας, ή να τον αλοιψεις με σιλικονη και χαλικι ή αμμο για να φαινεται πιο φυσικος.
Θελει παρα πολυ προσοχη ο σωληνας αυτος, απο PVC, να βγαινει οσο πιο ψηλα γινεται - καλο θα ειναι να του βρεις μια ταπα, και να την τρυπησεις οσο χρειαζεται να περασουν τα καλωδια και να στεγανοποιησεις με σιλικονη - ολα αυτα σημαινουν βεβαια δυσλειτουργια στο σηκωμα του καπακιου. Σου εχει προτεινει κανενας καποιο σχεδιο?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΧΑΙΡΕΤΕ - ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
Post by: ASCCO1 on 04/18/02 at 13:50:23
--------------------------------------------------------------------------------
θα συμφωνησω με τον Τολη ,ετσι οπως το θελεις ειναι αρκετα δυσκολο αν ομως η μια πλευρα ( 30χ 45) ακουμπουσε σε καποιο τοιχο δεν θα υπηρχε κανενα προβλημα, τρυπες στον πατο,?? εγω προσωπικα δεν θα το δοκιμαζα/

BARBUS ( τιγρακια ) σε 60αρι δεν ειναι και η καλυτερη λυση,χρειαζονται αρκετο χωρο( μηκος) για να μπορουν τα θυληκα να ξεφευγουν απο το κυνηγη των αρσενικων


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΧΑΙΡΕΤΕ - ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
Post by: KOULIO on 04/19/02 at 12:32:09
--------------------------------------------------------------------------------
Ευχαριστω για την ανταποκριση

Με τα λεγομενα του Αssco το να γινουν οι τρυπες απο κατω ειναι επικινδυνο (διαρροες κτλ) ?

αν και με τις μουφες με λαστιχα και σιλικονη

Τολι το ενυδρειο θα γινει σε επαγγελματια με σχεδιο απλως
παραλληλογραμμο με τις διαστασεις που εγραψα με την λαμπα στο κεντρο .

Αποριες

-Η σιλικονη που προτεινει ο Τολις υπαρχει ειδικη μη τοξικη
η' μια του εμποριου?

-Στο καπακι μου προτειναν απο κατω να βαλω καθρεπτη για
μεγαλυτερη αποδοση της λαμπας ισχυει ...?

θα εχω ζωντανα φυτα

ευχαριστω


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΧΑΙΡΕΤΕ - ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
Post by: annivas2000 on 04/20/02 at 06:59:18
--------------------------------------------------------------------------------
κοιτα και αυτο.....
http://studio.aaquaria.com/cgi-bin/Y...num=1014550801


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΧΑΙΡΕΤΕ - ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
Post by: ASCCO1 on 04/20/02 at 11:43:22
--------------------------------------------------------------------------------
για την σιλικονη απαντησε ο annivas 2000 οσο γιαυτο που ειπανε για το φως ειναι εν μερη σωστο :-X :-X :-X
Δηλαδη το να βαλεις καθρεπτη η καποιο αλλο υλικο απο την μεσα πλευρα στην θηκη της λαμπας δεν αυξανει την αποδοση της λαμπας( η καθε λαμπα ουτος η αλλος εχει καποια συγκεκριμενα lummen) αλλα ελαχιστοποιουμε τις απωλιες φωτος απο το καπακι και γενικα απο την θηκη που ειναι η λαμπα.
μπορεις αν θες να κολλησεις και αλουμηνοταινια που ειναι φθηνη ( σε σχεση με τον καθρεπτη), η ' να αγορασεις καποιον ανακλαστηρα φωτος( απο καποιο pet shop) πουειναι ποιο ακριβος βεβαια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03762 seconds with 12 queries