Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 30-09-15, 08:28
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Για 2 ψάρια όχι, πρέπει να πάρεις άλλο ενυδρείο και άλλο φίλτρο, δεν μπαινουν 2 ψάρια σε 15 λίτρα, προσωπικα ουτε 1 δεν θα έβαζα, και για το ψάρι , και για εμένα, και αυτο θα ήταν στενά , και εγω θα κουραζόμουνα να το προσέχω, τα μικρα ενυδρεια είναι πολύ ευμεταβλητα και θέλουν συνεχη παρακολουθηση
Συμφωνω απολυτα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 30-09-15, 08:36
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Harris1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παλικάρι δεν παίρνω εγώ ούτε φίλτρα ούτε ενυδρεία τζάμπο
harri σορυ που θα στο πω χυμα.
ενυδρεια κ φιλτρα δεν παιρνεις απτο τζαμπο,αλλα δυο ψαρια τα παιρνεις ανετα για να τα βαλεις σε 15λιτρο?

βαλε σιποραξ μινι στο φιλτρακι οπως σου ειπανε(με μπολι οπωσδηποτε εννοειται)
και βαλε μονο ενα ψαρι.
και οταν δεις πως δεν συντηρειται,εδω θαμαστε να συζητησουμε πως θα στησεις ενυδρειο της προκοπης
ελπιζω μονο να το προλαβει και το ψαρι...
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 30-09-15, 16:52
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

κύριοι έκανα λάθος
15 λίτρα έχω με έναν μονομάχο
Δεν σνομπάρω το τζάμπο, αλλά σε λίγο θα πουλάει τη μάνα μου με δώρο τσίχλες και αξεπέραστη τιμή!
Οπότε είπα να στηρίξω κανένα άλλο μαγαζί, που πουλάει πιο εξειδικευμένα και ξέρει καλύτερα.
Νο προμπ. Και εγώ δεν ήθελα να θίξω κανένα.
Μόλις βρω το 120 άρι που ονειρεύομαι θα τον έχω πασά με 3 γοργόνες και κρυψωνίτσες να του κρύβονται.
Εντωμεταξύ μου τον έδωσαν με 15λίτρα δεν ήταν επιλογή.
ρε σεις αφού τους αγαπάμε τόσο πολύ να πάμε να πάρουμε λίγους να τους βάλουμε σε κάποιο περιβάλλον που αντέχουν,
προσωπικά παίρνω 2 χώρο βρείτε,
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 30-09-15, 17:07
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δυστυχως δεν θα λυθει το προβλημα ακομα και αν παρει απο 10 μονομαχους ο καθενας μας.
η μονη λυση μακροπροθεσμα ειναι η σωστη ενημερωση
παντως το 15λιτρο θα σε παιδεψει να το ξερεις.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 30-09-15, 20:54
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Εντάξει, οκ.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 28-10-15, 08:50
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή θερμοστάτης σε μονομαχο

παιδιά στο ενυδρείο μου. 32χ20χ υ 25. Εχω ένα θερμοστάτη sicce scuba 50, 50Hz, 50 watt. Δεν πιάνει όμως καλά την θερμοκρασία.
Ενώ τον ρύθμισα 18 βαθμούς κελσίου.
Η θερμοκρασία σταθεροποιήθηκε στο 27.
Πως μπορώ να την κατεβάσω λίγο?
Αν πάρω ένα πιο μικρό θα γίνει τίποτα?
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 28-10-15, 08:57
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

γιατι να τον βαλεις στους 18 βαθμους για μονομαχο?
δεν ειναι ψαρι κρυου νερου.
στους 27 ειναι μια χαρα.

το αν χανει τοσο πολυ ο θερμοστατης του θερμαντηρα σου ειναι αλλο θεμα.
μαλον εχει προβλημα.
10 βαθμοι σχεδον διαφορα, ειναι πολυ μεγαλη αποκλιση.

αλλα επισης σε 16 λιτρα γυαλα,μην περιμενεις να δεις σταθεροτητα.
και ειδικα χωρις controller.
ο 50αρης θερμαντηρας ειναι μεγαλος για τοσα λιτρα,αλλα η θερμοκρασια (27)ειναι αυτη που πρεπει για το ψαρι.

εχεις δυο επιλογες.η αγοραζεις μικροτερο θερμαντηρα,η αγοραζεις μεγαλυτερο ενυδρειο.
ενα 35λιτρο θα ητανε πολυ καλυτερα πιστευω.
και στις δυο περιπτωσεις,ο μονομαχος δεν θελει κρυο νερο.
18 ειναι πολυ χαμηλα.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 28-10-15, 09:29
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

επίσης έχω δει αυτόν, που επιτέλους λέει το ύψος του! (τα νεύρα μου παίζουν επαγγελματικά site που διαφημίζουν ένα προιόν, χωρίς να λένε τεχνικά χαρακτηριστικά. Τι διάλα, γουρούνι στο σακί θα παίρνουμε?!!) Οπότε βρήκα αυτόν που λέει:
http://www.plus4u.gr/showitem.php?ID...17&ref=skroutz

Λέει είναι κατάλληλος για ενυδρεία 20 - 25 λίτρα.
Και το πρώτο που με απασχολεί, λέει το ύψος του 243 χιλιοστά. Επίσης είναι πλήρης βυθιζόμενος.
Σκέφτομαι αυτό το ενυδρείο, http://www.petamazon.gr/index.php/fi...io-20lt-detail

Ομως τα λίτρα είναι οριακά. Καθαρά 35χ23χ24 ύψος καθαρό νερό= 19,32 λίτρα. (Μπορεί βέβαια να υπάρχει περιθώριο να γεμίσω 1,5 εκατοστά παραπάνω νερό, δηλαδή 20,50 λίτρα!!!).
Ψάχνω μια προσωρινή λύση, επειδή τον Ιανουαρ. μετακομίζω. Οπότε στο σπίτι που μένω πως μπορώ να βολευτώ οικονομικά, με καλές συνθήκες για το ψάρι, ως τον Ιανουαρ. που θα μετακομίσω, οπότε θα είμαι πιο σίγουρος για το ενυδρείο και τον θερμοστάτη που θέλω.

Επίσης μήπως υπάρχει κάποιο ενυδρείο στις διαστάσεις μου. 36χ24χ31 περίπου να βολευτώ, πιο φτηνό από τα 34 που πουλάει το μαγαζί.
Να μην έχει φίλτρο πχ, αφού έχω φίλτρο. Ωστε και οικονομικά και καλά, να του φτιάξω ένα καλύτερο περιβάλλον τώρα? ...
Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας...

υγ. Οτι ο eheim που δείχνω είναι πλήρης βυθιζόμενος, σημαίνει οτι , αν περισεύει περίπου 1 εκατοστό... δεν θα δουλευει καλά???
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 28-10-15, 09:29
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

ή αγοράζεις έναν STC να ησυχάσεις στο θέμα θερμοκρασίας, μαζί όμως με ένα μεγαλύτερο ενυδρείο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 28-10-15, 09:34
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατι να τον βαλεις στους 18 βαθμους για μονομαχο?
δεν ειναι ψαρι κρυου νερου.
στους 27 ειναι μια χαρα.

το αν χανει τοσο πολυ ο θερμοστατης του θερμαντηρα σου ειναι αλλο θεμα.
μαλον εχει προβλημα.
10 βαθμοι σχεδον διαφορα, ειναι πολυ μεγαλη αποκλιση.

αλλα επισης σε 16 λιτρα γυαλα,μην περιμενεις να δεις σταθεροτητα.
και ειδικα χωρις controller.
ο 50αρης θερμαντηρας ειναι μεγαλος για τοσα λιτρα,αλλα η θερμοκρασια (27)ειναι αυτη που πρεπει για το ψαρι.

εχεις δυο επιλογες.η αγοραζεις μικροτερο θερμαντηρα,η αγοραζεις μεγαλυτερο ενυδρειο.
ενα 35λιτρο θα ητανε πολυ καλυτερα πιστευω.
και στις δυο περιπτωσεις,ο μονομαχος δεν θελει κρυο νερο.
18 ειναι πολυ χαμηλα.
Φίλε Kgf. Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Δεν θέλω να παω το ψάρι στους 18, ο θερμοστάτης έχει απόκλιση. Ελπίζω να σε βοηθήσει το επόμενο μου μήνυμα...
Δεν έχω χώρο για 35, σκέφτομαι το πολύ 20 - 25 λίτρα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
ή αγοράζεις έναν STC να ησυχάσεις στο θέμα θερμοκρασίας, μαζί όμως με ένα μεγαλύτερο ενυδρείο
Δεν τους ξέρω τους STC, τι είναι οι STC?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Harris1 : 28-10-15 στις 09:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 28-10-15, 09:38
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Harris1 Εμφάνιση μηνυμάτων


Δεν τους ξέρω τους STC, τι είναι οι STC?
Ηλεκτρονική συσκευή που ρυθμίζει τη θερμοκρασία
δες εδώ
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63223
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 28-10-15, 09:55
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οκ.το ενυδρειο που εχεις βαλει στο λινκ(το 20λιτρο hailea) δεν ειναι κακο για αρχη.
το θεμα ειναι κανεις την αγορα τωρα?
η περιμενεις μετα τη μετακομιση μηπως μπορεσεις να παρεις κατι καλυτερο?(σε μεγεθος εννοω).
μη δωσεις λεφτα για ενυδρειο 2 φορες δηλαδη.
η γνωμη μου ειναι αν προκειται να τα δωσεις,δωστα μια φορα και παρε αυτο που πρεπει να ξεμπερδευεις.

παντως σε αυτα τα λιτρα(και στα 35 ακομα) θα χρειαστεις σιγουρα ηλεκτρονικο κοντρολερ θερμοκρασιας και συστημα ψυξης με ανεμιστηρακια υπολογιστη(ο stc που σου εγραψε ο τακης απο πανω)

αλλιως θα δεις και μονος σου ειδικα το καλοκαιρι οτι θα εχεις προβληματα να κρατας τη θερμοκρασια σταθερη.εκτος αν πας σε σπιτι που θαναι πολυ "cool" η δουλευει το aircondition αρκετες ωρες κλπ.

παντως εχε το υποψη σου για τον κοντρολερ.υπαρχουν πληροφοριες στα υπομνηματα στην κατηγορια εξοπλισμος ενυδρειων(αν θυμαμαι καλα).

τωρα για το θερμαντηρα τι να σου πω.αν λεει πληρως βυθιζομενος σημαινει οτι δεν θα χαλασει αν καλυπτεται ολοκληρος απο νερο.

η γνωμη μου ειναι να βρεις εναν φτηνο θερμαντηρα προς το παρον(που να δουλευει σωστα ομως),να κανεις τη δουλεια σου τωρα και μολις μετακομισεις και δεις το χωρο σου,παρε ενα μεγαλυτερο ενυδρειο μαζι με μεγαλυτερο θερμαντηρα.

εχω δοκιμασει αυτον και μου ειχε βγει πολυ καλος.
αν τον βρεις,για τις διαστασεις που θες πιστευω ειναι πολυ καλα.βλεπω δεν γραφει διαστασεις το μαγαζι,αλλα ο 25αρης που ειχα ειχε περιπου 12 με 15 εκατοστα μηκος.
υπαρχει και σε 50watt αλλα δυστυχως δεν τους εχει διαθεσιμους το supermarket πλεον.θα πρεπει να δεις αλλου.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 28-10-15, 11:53
theo_limbo Ο χρήστης theo_limbo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2014
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Harris1 Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδιά στο ενυδρείο μου. 32χ20χ υ 25. Εχω ένα θερμοστάτη sicce scuba 50, 50Hz, 50 watt. Δεν πιάνει όμως καλά την θερμοκρασία.
Ενώ τον ρύθμισα 18 βαθμούς κελσίου.
Η θερμοκρασία σταθεροποιήθηκε στο 27.
Πως μπορώ να την κατεβάσω λίγο?
Αν πάρω ένα πιο μικρό θα γίνει τίποτα?
Αν ψάξεις αρκετά μπορεί να βρεις θερμοστάτη που μπαίνει στο πάτωμα (κάτω από τα χαλίκια)! Εγώ είχα βρει έναν για 20-35 λίτρα σε ένα πετ σοπ στον Ωρωπό!!!
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 28-10-15, 14:30
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

http://www.amazonios.gr/product_info...oducts_id=3099
Λογικα καπου θα τον βρεις και αθηνα με λιγο ψαξιμο
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 28-10-15, 16:30
Το avatar του χρήστη Gemomar
Gemomar Ο χρήστης Gemomar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-05-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 68
Προεπιλογή

Το 20αρι ΑΝ το παρεις μη βάλεις μέσα μονομάχο... αργά ή γρήγορα θα το καταλάβεις το γιατί...

Με τα ίδια χρήματα σε παροτρύνω να πας σε DIY ... για τον θερμαντηρα , αφού κοιτάς σε ελληνικά μαγαζιά και όχι από εξωτερικού ... σου προτείνω πάνε σε ένα μαγαζί μπες μέσα ... δες και πάρε έναν. .. έτσι και αλλιώς λίγο πολύ γύρω στο 20αρικο θα παίξεις μπάλα ... στα 50 βατ ... ερώτηση ? Παίζεις με νερό από ΑΟ ? Η ... ?
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 31-10-15, 13:46
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

ευχαρίστως θα έπαιρνα κάτι καλό DIY αν το έβρισκα με λίγα χρήματα. Και καπάκι. Του έχω τον παλιό ακόμα, 27 βαθμούς και ο θερμοστάτης ρυθμισμένους στους 18! Απίστευτη ακρίβεια, μόλις 9 βαθμούς απόκλιση, έτσι θα την βγάλω τον χειμώνα.
Προς το παρόν δεν με νοιάζει να αλλάξω, θα έχω το νου μου μήπως δώσει κάτι καλό κανείς με 20+ λίτρα και υπομονή, αφού δουλεύει το μαραφέτι, τι να το αλλάξω.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 31-10-15, 16:20
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

αν δεν εχεις ακομα το ψαρακι καλυτερα μην το παρεις, τα 20 λιτρα δεν κανουν.

για diy με 20-25 ευρω απο leroy φτιαχνεις γυρω στα 150 λιτρα (τζαμια + σιλικονη) και ειναι πολυ πιο ευκολη η κατασκευη απ οτι μπορει να νομιζεις

αν θες οποιαδηποτε οδηγια ή βοηθεια για διαστασεις και τροπο κατασκευης μπορω να σου πω οτιδηποοτε θες.
Τα μονα που χρειαζονται ειναι σιλικονη, τζαμια και μια χαρτοταινια.
Ο χρονος κατασκευης για ενα 100ρακι δεν ειναι πανω απο μιση ωριτσα.
Δευτερο ατομο για βοηθεια ισως δε χρειαζεται καν.

Επισεις μπορεις να φτιαξεις και επιπλο απο νοβοπαν, μελαμινη η κοντρα πλακε θαλασσης (η τελευταια ειναι η λυση της επιλογης μου. Λιγο ακριβη αλλα αθανατο και με σωστο φινιρισμα δειχνει σαν ακριβο επιπλο σαλονιου)


Προσωπικα σε παροτρυνω να φτιαξεις οσο μεγαλυτερο σε παιρνει και θα δεις πως θα τον χαρεις το μονομαχακο σου, και οσον αφορα τη συντηρηση, απο ενα μεγεθος και μετα ειναι παιχνιδακι, ενω οσο πιο μικρο τοσο δυσκολοτερη και ισως δαπανηροτερη
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 06-11-15, 20:46
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

επιστρέφω με καλύτερο θέμα!
κάνει βόμβο, το μικρό 15 λίτρα - δεν μπορούσα μεγαλύτερο, 15 βρήκα, 15 έβαλα.
κάνει βόμβο, ένα μικρό θόρυβο με ένα λίγο αναιπαίσθητο τρέμουλο. Να φταίν τα λίτρα?
Να φταίει η eheim η 45 ?
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 06-11-15, 20:59
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

θα σε στεναχωρησω,αλλα τα 15 λιτρα δεν ειναι για ψαρι.
ουτε τα 20-25 ειναι αλλα τεσπα.
ειναι υποφερτα για προσωρινη λυση.

τωρα σε 15 λιτρα γιατι να βιαστεις να βαλεις ψαρι?

ειδικα αφου θα μετακομισεις κιολας και θαχεις σε λιγο καιρο τη δυνατοτητα για μεγαλυτερο ενυδρειο?

βαλε κανα σαλιγκαρακι μεσα και κανα φυτο και αστο να τρεχει ταιζοντας μεχρι να στρωσει.δεν βλεπω το λογο να ταλαιπωρησεις το ψαρι.
και οταν με το καλο μετακομισεις,θαχεις και ετοιμο μπολι για το μεγαλυτερο.

σορυ κιολας αλλα το "15 βρηκα 15 εβαλα" δεν ειναι και πολυ σοβαρη δικαιολογια.
δηλαδη αμα εβρισκες ενυδρειο 50ml θα εβαζες ψαρι σε 50 ml?

ο θορυβος μαλον ειναι απτο φιλτρο αλλα δεν λεει πολλα η περιγραφη σου.
αν το βγαλεις απτο ρευμα σταματαει ο θορυβος?
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 06-11-15, 21:43
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Αυτό το 15 βρήκα 15 πήρα με ξεπερναει
Λες και πρέπει ντε και καλά να έχουμε όλοι ενυδρεία ακόμα κι όσοι δε μπορούν. ..
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 07-11-15, 10:33
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

αν το φίλτρο το βάλω σε πιο μεγάλο, πχ σε 25 άρι, δηλαδή 30 άρι που δεν θα έχει γεμίσει μέχρι πάνω, πάλι θα κάνει τον ίδιο μικρό θόρυβο? Δηλαδή τώρα συντονίζεται το τζάμι, οταν το ακουμπάς με το χέρι νοιώθεις ένα πολύ μικρό τρέμουλο. Φαντάζομαι δεν θα είναι κάτι τρομερό, το ψαράκι όμως ίσως να στρεσάρεται αν το αντιλαμβάνεται.
Ηδη έχω κάνει τις κινήσεις μου για να βρω 30 λτ, όμως το τρέμουλο των τζαμιών με τον ανεπαίσθητο σας λέω θόρυβο θα σταματήσει?


Μην, μάλλον δεν καταλάβατε, το έχω μέσα το ψαράκι, δεν είχα ούτε τον χώρο, ούτε τα οικονομικά όταν μου τον φέραν για κάτι μεγαλύτερο. Ηδη του έχω φτιάξει συνθήκες, καθώς μπήκε η eheim 45 που δεν δημιουργεί μεγάλη κινητικότητα νερού και φυτά και η θερμοκρασία φτιάχτηκε. Απλώς ωσπου να πάρω 30λτ με απασχολεί, θα μειωθεί το τρέμουλο με τον θόρυβο με τα 30?
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 07-11-15, 11:00
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

το τρεμουλο δεν νομιζω να μειωθει.ισως οσο μπουκωνει το φιλτρο και πεφτει η ροη του να μειωθει λιγο.
ποιο φιλτρο εχεις ακριβως? γιατι δεν εχω καταλαβει.
εχει ρυθμιστη ροης?

κοιταξε.
τις οικονομικες δυνατοτητες καθενος δεν μπορει να τις ξερει κανενας.
αλλα το οτι δεν εχει καποιος οικονομικη δυνατοτητα να αγορασει ενα ενυδρειο,δε σημαινει οτι δεν μπορει να βαλει μια αγγελια και να ζητησει ειτε να του χαρισουν, ειτε να το αγορασει σε χαμηλη τιμη.

εδω μεσα δοξα το θεο υπαρχει πολυς κοσμος που μπορει και θελει να βοηθαει.αν δε μπορεις να παρεις ενα ενυδρειο της προκοπης,βαλε τουλαχιστον μια αγγελια μηπως μπορει καποιος να σου δωσει ενα ενυδρειο.
εστω και δανεικο στη χειροτερη περιπτωση.
σιγουρα θα βρεθει.
τυχαινει αυτη τη στιγμη να μην εχω εγω γυαλα να καθεται,αλλα αν ειχα θα στην εδινα.οποτε δοκιμασε να βαλεις μια αγγελια, δεν εχεις να χασεις τιποτα
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 07-11-15, 13:48
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Πιο πάνω σου είπα τι diy μπορείς να φτιάξεις με 20 -30 ευρω και δε θες ούτε φίλτρα ούτε αντλίες ούτε τίποτα άλλο εκτός από φωτισμό και θερμαντηρα.
Φυτά βρίσκεις άνετα δωρεάν από κλαδέματα. Αντιχλωρια και βλακειες δε χρειάζονται αν μάθεις να κάνεις φυσική αποχλωριωση οπότε απλά λίγο διάβασμα θες όχι χρήματα, τουλάχιστο αν έχεις το μεράκι.
Επίσεις σαν προσωρινές λύσεις είναι καλύτερα το μεγάλα διαφανή κουτιά αποθήκευσης που με κάνα δεκάρι κι παίρνεις πάνω από 50-60 λίτρα.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 07-11-15, 18:26
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Harris1 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν το φίλτρο το βάλω σε πιο μεγάλο, πχ σε 25 άρι, δηλαδή 30 άρι που δεν θα έχει γεμίσει μέχρι πάνω, πάλι θα κάνει τον ίδιο μικρό θόρυβο? Δηλαδή τώρα συντονίζεται το τζάμι, οταν το ακουμπάς με το χέρι νοιώθεις ένα πολύ μικρό τρέμουλο. Φαντάζομαι δεν θα είναι κάτι τρομερό, το ψαράκι όμως ίσως να στρεσάρεται αν το αντιλαμβάνεται.
Ηδη έχω κάνει τις κινήσεις μου για να βρω 30 λτ, όμως το τρέμουλο των τζαμιών με τον ανεπαίσθητο σας λέω θόρυβο θα σταματήσει?


Μην, μάλλον δεν καταλάβατε, το έχω μέσα το ψαράκι, δεν είχα ούτε τον χώρο, ούτε τα οικονομικά όταν μου τον φέραν για κάτι μεγαλύτερο. Ηδη του έχω φτιάξει συνθήκες, καθώς μπήκε η eheim 45 που δεν δημιουργεί μεγάλη κινητικότητα νερού και φυτά και η θερμοκρασία φτιάχτηκε. Απλώς ωσπου να πάρω 30λτ με απασχολεί, θα μειωθεί το τρέμουλο με τον θόρυβο με τα 30?
Σε λίγες μερες θα παραλάβω ενα 45λιτρο καινούριο ,20 ευρω το πηρα αν το θες μου λες ,εγω μαλλον θα κολλήσω τελικα αλλες διαστασεις.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 08-11-15, 19:50
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

ευχαριστώ. Τα λέμε, Γειά
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 09-11-15, 00:34
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Harris1 Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστώ. Τα λέμε, Γειά
?????

τα παιδιά στα λένε για το καλό του ψαριού και την ευκολία την δικιά σου.
προσπαθούν να σου γλυτώσουν χρήματα χρόνο και κόπο για το δικό σου πρόβλημα και του ψαριού επισεις.

αν το δεις και από την άλλη πλευρά
θα ήθελες να σε είχαν σε ένα κουτί κλεισμένο με τις ακαθαρσίες σου μαζί και να σου εβγαζαν τις μισές ακαθαρσίες κάθε μέρα? πάντα θα μύριζε ασχημα και δεν θα μπορούσες να ανάσανεις. Η να σε είχαν σε ένα σπίτι όσο πιο μεγάλο τόσο πιο καλά για σένα και να πήγαινες στην τουαλέτα για την ανάγκη σου??

φαντάσου ακριβώς το ίδιο για το ψάρι.
όπως θες εσύ καθαρό αέρα τόσο και αυτό θέλει καθαρό νεράκι.

ΥΓ όλοι μια μεγάλη παρέα είμαστε που προσπαθούμε να βοηθήσουμε και να βοηθηθούμε για το αγαπημένο μας χόμπι.

φιλικά Αλέξης
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 11-11-15, 11:48
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

παιδιά, χωρίς παρεξήγηση. Ημουν λίγο πιεσμένος με την δουλειά. Συγνώμη για την κατάσταση που έχω το ψάρακι μου, δεν έχω όμως μεγάλο ενυδρείο, θα έχω αρκετά μεγάλο όμως. Ως τότε δεν ζει με τις ακαθαρσίες του, του κάνω 50% αλλαγή κάθε βδομάδα και του έχω βάλει το καλύτερο φίλτρο που υπάρχει το οποίο το έχω ενισχύσει.
Ενδιαφέρομαι για diy το οποίο με ανησυχεί το καπάκι, γιατί πως θα βρω τόσο ωραίο, όπως ξύλο αργότερα. Θέλω κάτι μεγαλύτερο για τα comet και τον μονομάχο. Αργότερα λίγο. Ευχαριστώ για την βοήθεια και τις συμβουλές.
Πέτυχα να σταθεροποιήσω την θερμοκρασία και θα είχα πάρει 30 αν μου άρεσε κάτι.
Του μπαγάσα 80 θα του πάρω και τρεις θυληκές, καθώς άκουσα ότι θέλει παρέα, έστω 50 με τρεις. Μα τρεις ο μπαγάσας! (???)
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 11-11-15, 13:43
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Το χαρέμι δεν είναι απαραίτητο αντιθέτως είναι καλύτερα να μην το επιχηρησεις σε τόσο μικρό χώρο (ναι και το 80 δεν είναι κτηνος) αν δεν έχεις μελετήσει το είδος διεξοδικά.
Το 80ρι μια χαρά είναι για το μονομάχο και το καταλαμβάνει όλο.
Και το 100χ40 που έχω τον δικό μου (χοντρικά κάπου 150 -160 λιτρα) πάλι το καταλαμβάνει όλο.

Τα καπάκια του εμπορίου δεν είναι τόσο όμορφα όσο ένα ξύλινο ούτε τόσο λειτουργικά από ένα που έχεις φτιάξει μόνος σου και έχεις προσαρμόσει στις δικές σου ανάγκες και φυσικά κανένα καπάκι δεν είναι τόσο φυσικό όσο το καθόλου καπάκι (αυτο θέλει προσοχή στο ύψος της στήλης γιατί είναι αλτες).
Η κάθε επιλογή έχει προτερήματα και ελαττώματα.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 11-01-16, 09:24
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή betta betta

Tα ενυδρεία χωρίς καπάκι είναι συμπαθητικά, ειδικά για ένα τόσο ωραίο ψάρι, όπως ο μονομάχος. Ο Μονομάχος, συχνά κάθεται στην επιφάνεια. Και έχει πλάκα τα παιδάκια να τον βλέπουν από πάνω.
Ο δικός μου, ένα ωραίο ψάρι, με ωραία μπλε, μακριά φτερά.
Είχα ένα ατύχημα, καθώς κάποτε συγκατοικούσε με 2 χρυσόψαρα. Και μια μέρα, το αδηφάγο shubukin, τον έπιασε.
Τον έσωσα όμως
Πέρασε την θεραπεία και τα φτερά έφτασαν στο κανονικό μήκος. (Φιουφ)
Σήμερα συγκατοικεί με 4 νεον. Είχα αγωνία αν θα συγκατοικήσουν και δεν θα έχω απώλειες. Πρόσθεσα πρώτα τα 2 και τα παρατηρούσα οτι, θα τα πάνε καλά.
Ο μικρός betta αποδύχτηκε, κοινωνικός.
Την παρέα αποτελούν σήμερα, ο μονομάχος και τα μικρά νεον.
Ενα μικρό φυτεμένο, με λίγα φυτά. Καλό φίλτρο, καλές αλλαγές και ο θερμοστάτης.
Περιμένω την μέρα που θα παω στο νεο σπίτι, να φτιάξω το καλό μου ενυδρείο.
Ο μονομάχος πιστευω θέλει, τουλάχιστον 50 λτ, μεγάλου εμβαδού και χαμηλού ύψους.
Τα νεον όμως δεν ξέρω.
Σε τι βάθος νερού να ζούνε?
Εαν το ενυδρείο μεγαλώσει, θα ήθελα να προσθέσω στην παρέα 2 μικρά ακόμα που μοιάζουν σαν τα νεον, όμως είναι πιο κόκκινα (ταιριάζουν?).
Τα χρυσόψαρα, θα πάνε σε πιο μεγάλο. Σκέφτομαι τα 120 για 3 ή 240 για 4 !
Δεν είναι κακή επιλογή. Ο χώρος να υπάρχει. Και η diy είναι καλές επιλογές και τα κυρτά τζάμια είναι.
Θα τα δω όμως όταν παω στο νεο σπίτι.
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 11-01-16, 09:57
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Τα 4 Νεον θα πρέπει να ειναι κοπαδι απο 8 άτομα και πάνω και θέλουν μήκος τουλάχιστον 80 εκατοστα και πάνω, οπως καταλαβαινεις δεν ειναι οτι καλύτερο έτσι οπως τα έχεις.
Με χρυσόψαρα δεν το συζητάω , δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους και με τίποτα δεν μπορουν να μπουν μαζι, τα χρυσόψαρα μόνο με χρυσόψαρα, οτιδήποτε άλλο δυσκολα θα αντέξει τις συνθήκες που θέλουν τα χρυσόψαρα ή δεν θα αντέξουν τα χρυσόψαρα σε ζεστα μαλακά και όξινα νερά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Pangasius - ένας καρχαρίας στο ενυδρείο σας & άλλα ψάρια ακατάλληλα για ενυδρείο delta66 Γλυκό νερό - Γενικά 17 13-05-18 20:20
Ενυδρείο μέσα σε ενυδρείο, θα δουλέψει; Manuel Bettas 4 06-07-11 00:35
Γκάπυ σε 15λτ??? candus Αρχάριοι γλυκού νερού 3 30-09-07 22:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09888 seconds with 14 queries