Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 11-06-18, 22:17
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Εγω θα κοιτουσα για το Silent & Fail-Safe Aquarium Overflow System του Bean Animal :

http://www.beananimal.com/projects/s...ow-system.aspx

Οπως και επισης για το Herbie Overflow :

http://gmacreef.com/herbie-overflow-...method-basics/

Ξεκινα την μελετη και την αναζητηση με το Google πανω σε αυτα και θα καταληξεις καπου πιστευω

Για προταση στα ψαρια κοιτα μηπως σου αρεσει κατι απο την λιμνη Tanganyika.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 11-06-18, 23:46
Το avatar του χρήστη oreonymos
oreonymos Ο χρήστης oreonymos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2018
Περιοχή: καισαριανη αθηνα
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή μηπως...

μηπως τον ριχνουμε στα βαθια?θα σου προτεινα πρωτα,να δεις τι χωρισματα σου χρειαζονται,να κανεις το σχεδιο της ροης μεσα στο σαμπ,και μετα προχωραμε στις σωληνωσεις...
-------------------------
http://www.melevsreef.com/articles/what-is-a-sump
__________________
scapegoat

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη oreonymos : 11-06-18 στις 23:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 12-06-18, 09:41
lyra Ο χρήστης lyra δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-09-2017
Περιοχή: καλυβια αττικης
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή Σαμπ

τυπou bean animal υπερχειληση και με σαμπ 120λιτρα περιπου νομιζω εισαι καλυμμένος .το χερμπιε για μενα κανει λιγο παραπανω θορυβο... Θα εχεις απλετο χωρο για βιολογικο ,σφουγγαρια και οτι ειδους εξοπλισμο χωρις.να γεμισεις ολο τον χωρο απο κατω ....μιλαω απο προσωπικη εμπειρια(αφου ειμαστε και στα ιδια λιτρα) . το δικο μου σαμπ ειναι 80*45*45...σε βαση 140*45. Απο σωληνωσεις απεφυγε τις 90 μοιρες και κανε τις οσο πιο καθετα γινεται ωστε να μην παγιδευεται αεραςγια τους προφανεις λογους.Για τυπου bean animal νομιζω 1ιντσα (32mm) ειναι ιδανικα..Ελπιζω να βοηθησα...
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 12-06-18, 12:57
Nomad7 Ο χρήστης Nomad7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2018
Περιοχή: Chalkida
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Bean animal δεν έχω διαβάσει ακόμα, καθώς διάβασα τον Herbie 3 φορές για να το κατανοήσω όσο καλύτερα γίνεται.

Τώρα για το μέγεθος του sump, διαβάζω ότι όσο μεγαλύτερο σε παίρνει από θέμα χώρου να το κάνεις, τόσο το καλύτερο γιατί αυξάνεις την συνολική χωρητικότητα του νερού σου, ενισχύεται η συνολική φίλτρανση του νερού και έχεις περισσότερο "αέρα" για προστασία από overflow σε περίπτωση αστοχίας της αντλίας ή διακοπής ρεύματος. Οπότε πρέπει να κάνω υπολογισμούς τι χώρο θα έχω στην βάση. Νομίζω ότι μπορώ να φτάσω τα 100-120 λίτρα.

Από χωρίσματα, αν δεν κάνω λάθος, πρέπει να κάνω 4.

1ο: Είσοδος του νερού και τοποθέτηση bio-balls στο χώρισμα αυτό.
2ο: Ίσως "μακαρόνι" για δεύτερο στάδιο βιολογικής φίλτρανσης.
3ο: Μηχανική φίλτρανση με τα διάφορα σφουγγάρια.
4ο: Έξοδος του νερού με την αντλία.

Μετάξυ 1ου-2ου και 3ου-4ου χωρίσματος ή μεταξύ 2ου-3ου και 3ου-4ου χωρίσματος μπορούν να γίνουν δύο 3πλα baffles για την αφαίρεση φυσαλίδων.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 14-06-18, 12:56
Nomad7 Ο χρήστης Nomad7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2018
Περιοχή: Chalkida
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Πιάσε το αυγό και κούρευτο... Δύο διαφορετικές ιστοσελίδες για το ίδιο είδος.

Παράθεση:
Στη φύση ζει σε κοπάδια και γιΆ αυτό σε συνθήκες αιχμαλωσίας πρέπει να διατηρούνται τουλάχιστον δέκα άτομα μαζί (ένα αρσενικό). Οπως όλα τα Tropheus έχει επιθετικό χαρακτήρα αν και θεωρείται πιο φιλήσυχο από τα υπόλοιπα και είναι καλύτερο να διατηρείται αποκλειστικά σε ένα ενυδρείο με πολλά ψάρια τους είδους του.
Παράθεση:
Έχουν έντονη περιοχική επιθετικότητα απέναντι σε άτομα του είδους τους, αλλά αδιαφορούν για τα άλλα είδη. Δεν φτιάχνουν πολυπληθείς ομάδες, αλλά προτιμούν μάλλον την ανά ζεύγη διαβίωση.
Δεν έχει σχέση με το θέμα που ακόμα είναι για τις κατασκευές, απλά άρχισα να βλέπω πόσο δύσκολο είναι να συγκεντρώσεις πληροφορίες για κάτι που δεν ξέρεις, όταν ο ένας "ειδικός" σου λέει ένα πράγμα και ένας άλλος "ειδικός" σου λέει το αντίθετο...
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 14-06-18, 13:08
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Εμείς στ' αυγά φτιάχνουμε χωρίστρα
Το καλύτερο είναι να ρωτάς εδώ πληροφορίες για τα είδη που σ' ενδιαφέρουν.
Στον ωκεανό (και του διαδικτύου)εκτός από μαργαριτάρια βρίσκεις και πολλά σκουπίδια
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 14-06-18, 13:24
Το avatar του χρήστη oreonymos
oreonymos Ο χρήστης oreonymos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2018
Περιοχή: καισαριανη αθηνα
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή to gab

to gab ειναι το δευτερο σπιτι των tropheus.δεν νομιζω,οπου κι αν ψαξεις,να βρεις περισσοτερες πληροφοριες για αυτο το ειδος!οσοι τα εχουν φιλοξενησει θα σε διαβεβαιωσουν,οτι ειναι η χαρα του σπιτιου!εχουν πολυ ωραιο χαρακτηρα!
__________________
scapegoat
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 14-06-18, 14:21
Nomad7 Ο χρήστης Nomad7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2018
Περιοχή: Chalkida
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Εννοείται ότι θα ρωτάω και εδώ, αλλά δεν θέλω να "εκμεταλλευτώ" τον χρόνο σας, αλλά να τα ψάχνω μόνος μου και να ρωτάω ό,τι με μπερδεύει.

Στα δικά μας τώρα, έκανα έναν πρόχειρο σχεδιασμό του sump, με μόνη μέτρηση το μήκος, καθώς θα πλάτος θα πρέπει να σχεδιάσω και την βάση πρώτα. Χοντρικά νομίζω με παίρνει να το κάνω 100cm x 30 cm x 40 cm.

Στο σχέδιο τα ύψη δεν θα είναι όπως φαίνονται, καθώς θέλει μετρήσεις. Ακόμα και το μέγεθος των διαμερισμάτων μπορεί να αλλάξει ανάλογα με τις διαστάσεις των υλικών που θα μπουν μέσα (π.χ. η αντλία δεν ξέρω πόσο χώρο θα πιάνει). Απλά έκανα ένα αρχικό σχέδιο για να μου πείτε αν χοντρικά η αναλογία των μεγεθών των διαμερισμάτων είναι σωστή και αν η διάταξη είναι σωστή.

Η λογική είναι, είσοδος του νερού με submerged σωλήνα, έπειτα μηχανική φίλτρανση, έπειτα μίνι βιολογική με bio-balls, μετά "βαρβάτη" βιολογική με fluidized bed, μετά αφαίρεση φυσαλίδων και τέλος επιστροφή του νερού.

EDIT: Μόλις παρατήρησα ότι το νερό δεν έχει από που να φύγει μετά από το fluidized bed . ¶ρα αντιστροφή των baffles μετά από το σημείο αυτό. Η παγίδα για τις φυσαλίδες δουλεύει όπως και να να είναι η διάταξη των baffles? Δηλαδή και up-down-up και down-up-down?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  sump.jpg
Εμφανίσεις:  166
Μέγεθος:  46,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 14-06-18, 14:28
Το avatar του χρήστη oreonymos
oreonymos Ο χρήστης oreonymos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2018
Περιοχή: καισαριανη αθηνα
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

σωστο μου φαινεται.αν θελεις,μπορεις να βελτιωσεις μονο το 1ο σταδιο,κλεβοντας μια ιδεα απο τους θαλασσινους,δηλαδη να ενσωματωσεις μια προφιλτρανση.δες το sub της red reef.
__________________
scapegoat
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 14-06-18, 14:34
Nomad7 Ο χρήστης Nomad7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2018
Περιοχή: Chalkida
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Μάλλον έχω κάνει και άλλο λάθος. Λογικά η είσοδος στο fluidized bed πρέπει να γίνει από κάτω και η έξοδος από πάνω.

Φαντάζομαι μπορώ να αφαιρέσω το τμήμα των bio-balls ή αν θέλω να υπάρχουν, να έχω μόνο ένα foam στην μηχανική και να βάλω και sock στην αντλία για 2 επίπεδα μηχανικής, και κάτω από το egg crate (κάτω από τα foams) να βάλω όσες bio-balls χωράνε.

Έτσι, μπορώ να χρησιμοποιήσω ακρυλικά baffles για το fluidized bed και να κάνω τρύπες κάτω για την εισαγωγή του νερού και τρύπες πάνω για την εξαγωγή του (όπως είδα σε ένα βίντεο του diyking)

'Η αφήνω και τα bio-balls όπως τα έχω και μπαίνει ένα ακρυλικό baffle αμέσως μετά με τρύπες στο κάτω μέρος του.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 14-06-18, 20:38
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Εγώ προσωπικά κάπως έτσι θα το έκανα..

Όπου στο πρώτο διαμέρισμα Μπλε=Χοντρό Σφουγγάρι,γαλάζιο=λεπτό σφουγγάρι και κόκκινο=Ενυδρειακο βαμβάκι..
Εν συνέχεια το γκρι είναι ελαφρόπετρα..αντίστοιχα προς το τέλος τα ίδια(απλά αντίστροφα) + ένα refugium για τα νιτρικά σου...
Και εφόσον βρισκόμουν στην θέση σου θα υπολόγιζα και μια τρύπα Φ25-32 στο τελευταίο διαμέρισμα της αντλίας σχετικά 10 cm πιο κάτω από την επιφάνεια..
Όπου τοποθετείς ένα ρακορ δεξαμενής Αντίστοιχο Φ ανάλογα με αυτό που θα επιλέξεις..γωνιά 90 μοιρών λάστιχο και πάει αποχέτευση,αν υπάρχει δυνατότητα κιόλας το λάστιχο να είναι μόνιμα σε μια αποχέτευση τότε δεν παίζει να πλημμυρίσεις ποτέ
Θα σε διευκολύνει αργότερα αυτό στις αλλαγές νερού μιας και αποφάσισες να βάλεις σαμπ..
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  sump.jpg
Εμφανίσεις:  147
Μέγεθος:  77,4 KB  
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 14-06-18, 20:49
Nomad7 Ο χρήστης Nomad7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2018
Περιοχή: Chalkida
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Είδα έβαλες και refugium, εγώ το άφησα απέξω γιατί δεν έχω ιδέα (ακόμη) πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι να συντηρήσεις σωστά τα φυτά εκεί. Μου αρέσει σαν ιδέα βέβαια.

Μια ερώτηση, τα 15cm δεν είναι λίγα? Μήπως να εγκαταλείψω τα 40 cm του fluidized bed, πάρω 15 cm από αυτά τα 40 και δώσω 5 στις bio-balls ώστε να γίνουν 10 και δώσω και άλλα 10 σε διαμέρισμα με σακούλες με μακαρόνι stacked τη μία πάνω στην άλλη. Έτσι, το refugium θα γίνει 15 που είναι τώρα, συν 25 που έμειναν από το fluidized bed και γίνει 40 cm.

Επίσης, τα 10 cm πριν από τις bio-balls στο σχέδιο σου, τι είναι?
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 14-06-18, 20:58
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nomad7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Είδα έβαλες και refugium, εγώ το άφησα απέξω γιατί δεν έχω ιδέα (ακόμη) πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι να συντηρήσεις σωστά τα φυτά εκεί. Μου αρέσει σαν ιδέα βέβαια.

Κερατόφυλλο θα έβαζα και όλα καλά ούτε να το φυτέψεις ούτε τπτ,απλά το αφήνεις μέσα,βάζεις κάτι σαν eggcrate από πάνω του ώστε να μην πάει πουθενά,και αυτό κάνει την δουλειά του απορροφώντας σαν τρελό τα νιτρικά,βέβαια με μια λαμπίτσα 6 ώρες φωτισμό και βλέπεις.
Δεν θέλεις και το τρελό διαμέρισμα για το κερατοφυλλο σε θέμα μεγέθους.


Μια ερώτηση, τα 15cm δεν είναι λίγα?
Εμένα ναι μου μοιάζουν λίγα (απλά έκανα μια μετατροπή στο σχέδιο σου)
Μήπως να εγκαταλείψω τα 40 cm του fluidized bed,(σαν ιδέα μου αρέσει αν και δεν το έχω δουλέψει ποτέ) πάρω 15 cm από αυτά τα 40 και δώσω 5 στις bio-balls ώστε να γίνουν 10 και δώσω και άλλα 10 σε διαμέρισμα με σακούλες με μακαρόνι stacked τη μία πάνω στην άλλη. Έτσι, το refugium θα γίνει 15 που είναι τώρα, συν 25 που έμειναν από το fluidized bed και γίνει 40 cm.

Επίσης, τα 10 cm πριν από τις bio-balls στο σχέδιο σου, τι είναι?
Ελαφρόπετρα
Εγώ στα σαμπ μου συνήθως έχω ελαφρόπετρα,βιόμπαλες μακαρόνι,λεπτό χοντρό σφουγγάρι ενυδρειακο βαμβάκι και θα ήθελα refugium
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 14-06-18, 21:05
Nomad7 Ο χρήστης Nomad7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2018
Περιοχή: Chalkida
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Η αλήθεια διαβάζω είναι ότι το fluidized bed κάνει δουλειά, αλλά όσες κατασκευές έχω δει, πιάνει παααάρα πολύ χώρο. Ίσως είναι καλύτερα για εμένα, να μην το κάνω έτσι τελικά, αλλά όπως το έχεις σχεδιάσει εσύ, μεγαλώνοντας το refugium (ίσως για να δεχτεί και κανέναν ζωντανό βράχο), μεγαλώνοντας λίγο τις βιο-μπάλες και δημιουργώντας ένα διαμέρισμα ακόμα, ίσο με αυτό των βιο-μπαλων για να δεχθεί μακαρόνι.

Θα κάτσω να κάνω το σχέδιο καθαρό, να μετρήσω και τα πάντα από διαστάσεις και μου λέτε στο τέλος αν είναι οκ.

Υ.Γ. Ωραία θα ήταν για μόνιμη αποχεύτεση, αλλά το βρίσκω δύσκολο σε εντοιχιζόμενη κατασκευή που βρίσκεται σε κεντρικό σημείο (χωρίζει τραπεζαρία με σαλόνι). Νομίζω δεν έχω τρόπο να τρέξω γύρω-γύρω κανάλι και λάστιχο και να βγω και σε αποχεύτεση που θα είναι χαμηλότερα από το sump.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 14-06-18, 21:09
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Αυτό με το σαλόνι είναι ένα θέμα...λογικό μου ακούγεται..
Βέβαια τις αλλαγές σου πώς έχεις σκεφτεί να τις κάνεις?

Υ.Γ Ζωντανό Βράχο γτ?
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 14-06-18, 21:14
Nomad7 Ο χρήστης Nomad7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2018
Περιοχή: Chalkida
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Ίσως διάβασα λάθος, αλλά νόμιζα ότι βοηθάει στο κύκλο του αζώτου.

Τώρα για αλλαγές, καλή ερώτηση... Πρέπει να το ψάξω αυτό για λύσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 14-06-18, 21:18
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Το σαμπ απο το πατωμα τι υψομετρικη διαφορά θα εχει?
Η θα ακουμπά πάτωμα?
Αυτο με τον ζωντανο ισως και να ισχύει δεν το γνωρίζω..απλα ηδη θα εχεις επιφάνεια για αποικία για τα βακτήρια..και φαντάζομαι οτι θα το κάνεις με καποιο μπολι+τροφη το στρωσιμο...?η κανω λαθος??


Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 14-06-18, 21:29
Nomad7 Ο χρήστης Nomad7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2018
Περιοχή: Chalkida
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Ποιο στρώσιμο, ακόμα δεν έχω ξεκινήσει τις κατασκευές

Δίκιο έχεις εσύ που ρωτάς, αλλά δεν ξέρω για στρώσιμο ακόμα. Στην πορεία θα μου πείτε πως να το κάνω και αυτό.

Το sump δεν θα πατάει ακριβώς πάτωμα, θα είναι στο κάτω μέρος της βάσης του ενυδρείου, φαντάζομαι μερικούς πόντους πιο ψηλά από πάτωμα.

Για τις αλλαγές πρέπει να το ψάξω πάντως, αν και ήδη έχω απορία, πως θα γίνει αλλαγή νερού από το sump όταν μόνο περιορισμένος όγκος νερού θα μπορεί να "σκαρφαλώσει" το overflow του κυρίως ενυδρείου και άρα μόνος αυτός ο λίγος όγκος μπορεί να φτάσει μέχρι το sump με την return pump κλειστή?
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 14-06-18, 22:23
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Σωστες τοποθετήσεις...
Κοιτα προς το τελος με εχασες ομολογώ...
Τι υπερχείλιση θα χρησιμοποιήσεις?
2 τροπους ξερω με σαμπ...
Ο ενας ειναι ειτε απομονώνεται το νερο στο σαμπ και αλλαζεις το 1/3 με 1/2 αναλογα την ιχθυοφορτωση απο το ενυδρειο με καποια αντλια η με καποια τρυπα που τυχον μπορει να γινει διχως να σου ειναι έτσι απαραίτητη η αντλια για την αποχέτευση..ειτε με τον τροπο που σου ειπα...που εγω εκει κατέληξα..με μια τρυπα στο τελευταίο διαμέρισμα του σαμπ 5-10 ποντους πιο κατω οπως προανέφερα απο την πιο πανω πλευρα του..ετσι βαζεις νερο (διχως να δουλευει η αντλια εννοείται για να μην ανακατεύεται το νερο...)
Αρα απο την μια θα μπαινει και απο το σαμπ θα βγαινει ειτε για ποτισμα ειτε μπαλκονι(αποχευτεση)..

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Τωρα που το ξανασκεφτομαι,και εφοσον διαβασα και το τελευταίο σχόλιο σου όπου και το καταλαβα..
Αρχικα εσενα σε καθηλώνει λιγο με την τρυπα στο ενυδρειο,οι 3 ορατές πλευρες και στην 4 λογικα θα ειναι στην κολώνα κολλητά φανταζομαι...αρα δεν γίνεται αυτο με την τρύπα που ανεφερα..
Αρα καταλήγουμε σε αντλια ειτε στην αλλην την τρυπα στο σαμπ...
Το Α και το Ω οπως σου ειπα και στις αρχες ειναι η ευκολια στην συντήρηση σε ενα ενυδρειο..απο εκει πρεπει να ξεκινήσεις τις μελετες σου εφοσον εχεις βγαλει πανω κατω τον σκελετο της κατασκευής σου..
Η βολικότητα και η άνεση σου ειναι το παν...ετσι θα εισαι και εσυ χαρουμενος και δεν θα ζοριζεσαι και τα ψαρια σου θα ζουν και θα ακμαζουν..(εξαιρούνται τυχόν απροοπτα φαινόμενα)
Οτι αλλο θελεις εδω ειμαστε

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________

---------------------

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lth1 : 14-06-18 στις 22:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 14-06-18, 23:58
Nomad7 Ο χρήστης Nomad7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2018
Περιοχή: Chalkida
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Η τέταρτη (κρυφή) πλευρά θα έχει αέρα 40 πόντους από την κολώνα, δηλαδή θα είναι δοκάρι --> 40 πόντοι γυψοσανίδα --> 120 πόντοι ενυδρείο, άρα 160 σύνολο από δοκάρι έως τέλους ενυδρείου. Οπότε έχω χώρο στην κρυφή πλευρά του.

Εξακολουθώ όμως να μην καταλαβαίνω την αλλαγή του νερού, πχ στο παράδειγμα του sump που είπες. Λες μια τρύπα στο sump, στην πλευρά της εξόδου του νερού, 10 πόντους κάτω από την επιφάνεια του.

Το ερώτημα μου είναι πως θα κατέβει, όσο νερό χρειάζεται να αλλάξω, από το ενυδρείο στο sump? Εγώ θα έχω overflow box κρεμασμένο στην κρυφή πλευρά του ενυδρείου με bean animal ή herbie σωληνώσεις. Εφόσον μόνο μια συγκεκριμένη ποσότητα μπορεί να ταξιδέψει μέσω της υπερχείλισης στο sump και εφόσον η return αντλία είναι κλειστή, οπότε δεν γυρίζει νερό στο ενυδρείο, η στάθμη του νερού θα κατέβει και θα φτάσει σε ένα σημείο όπου το νερό δεν θα φτάνει να μπει στο overflow box και να κατέβει στο sump.

Κάτι απλό χάνω, είμαι σίγουρος!

--------------------------------------

Και απαντάω μερικώς στον εαυτό μου... Αρχικά θέλω να αποκλείσω την τρύπα στο ενυδρείο, οπότε είτε με αντλία βγάζω νερό από το ενυδρείο και ταυτόχρονα βάζω νερό στο sump με ανοιχτή την return αντλία ώστε να φιλτραριστεί το εισερχόμενο νερό και να πάει στο ενυδρείο. Σωστά μέχρι εδώ?

Αυτό με την τρύπα στο sump, δεν έχω πιάσει την λογική του ακόμα.
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 15-06-18, 00:03
Το avatar του χρήστη oreonymos
oreonymos Ο χρήστης oreonymos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2018
Περιοχή: καισαριανη αθηνα
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

η μια εξοδος του bean animal με προεκταση στο μπαλκονι,και πληρωση νερου κατευθειαν στο ενυδρειο,απο το δικτυο....
__________________
scapegoat
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 15-06-18, 00:16
Nomad7 Ο χρήστης Nomad7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2018
Περιοχή: Chalkida
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Κρατώντας σε λειτουργία το sump (return pump)?. Πως θα ξέρω πόσο νερό άλλαξα με τον τρόπο που λες?
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 15-06-18, 00:41
Το avatar του χρήστη oreonymos
oreonymos Ο χρήστης oreonymos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2018
Περιοχή: καισαριανη αθηνα
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

...εννοειται οτι θα προβλεψεις εναν διακλαδωτη τυπου "y"σε μια απο τις τρεις αποληξεις της υδροροης (10ε)
-------------------------
εμπειρικα,οταν θα γεμισεις το ενυδρειο σου με νερο,και το σαμπ,δα δεις σε ποση ωρα γεμισε.αν θελησεις λοιπον να κανεις μια αλλαγη ~150λτρ,τον παραπανω χρονο δια δυο συν μερικα λεπτα ακομα για καλυτερα αποτελεσματα.εννοειται οτι θα παρακολουθεις και τις δυο σταθμες ,και θα αυξομειωνεις με τις βανες κατα βουληση.
-------------------------
το emergency overflow στο σαμπ ειναι α π α ρ α ι τ η τ ο!!!αυτο θα το κανεις παση θυσια,και καλο θα ηταν να εχει και το main tank!!!!
__________________
scapegoat

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη oreonymos : 15-06-18 στις 00:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 15-06-18, 00:49
Nomad7 Ο χρήστης Nomad7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2018
Περιοχή: Chalkida
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Μήπως θα ήταν πιο εύκολο απλά να κλείνω την αντλία, το νερό θα ανέβει και έτσι θα έχω περίπου 100 λίτρα μέσα στο sump. Με μια powerhead αντλία αφαιρώ αυτό το νερό και προσθέτω νέο και τέλος ανοίγω την αντλία επιστροφής.

Το ερώτημα είναι, μάλλον δεν είναι σωστό να αδειάσω όλο το sump, σωστά?

Παρόλα αυτά, θα μπορούσα να κάνω συχνότερες αλλαγές των 50 λίτρων, δηλαδή το μισό νερό του sump κάθε φορά.

------------------------

Το emergency overflow στο sump είναι η πρόβλεψη ώστε τα baffles να είναι έτσι φτιαγμένα ώστε σε κανονική λειτουργία η στάθμη του νερού να είναι όσο χαμηλά χρειάζεται ώστε σε περίπτωση διακοπής της αντλίας, να μπορέσει το sump να κρατήσει το έξτρα νερό που θα έρθει από τις σωληνώσεις και το overflow του main tank (μέχρι να σταματήσει να μπαίνει νερό εκεί)? Αν ναι, οκ αυτό, αλλά το emergency overflow στο main tank τι είναι και πως μπορεί να προκληθεί υπερχείλιση εκεί αφού η στάθμη του νερού σε κανονική λειτουργία δεν αλλάζει (τουλάχιστον προς το περισσότερο νερό).

-----------------------

Απαντάω στον εαυτό μου για το τελευταίο, μπορεί να μπουκώσει η κάθοδος του νερού από το main στο sump και παράλληλα να λειτουργεί η άνοδος από το sump στο main. Αλλά αν πάω σε Bean, για αυτό δεν έχει 2 emergency pipes? Και ο Herbie αλλά αυτός έχει μια.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 15-06-18, 02:31
Το avatar του χρήστη oreonymos
oreonymos Ο χρήστης oreonymos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2018
Περιοχή: καισαριανη αθηνα
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

μην ξεχνας,μεσα στο σαμπ,θα βρισκονται media,δεν μπορεις λοιπον να το στεγνωνεις!τα emergency overflow,θα τα εχεις για να γλυτωσεις απο μεγαλες ζημιες,που εχουν παθει πολλοι χομπιστες
-------------------------
εαν κανεις αποτομη αλλαγη μεσα στο σαμπ,θα σκοτωσεις τη βιολογια σου.βαζουμε και βγαζουμε νερο ταυτοχρονα,για να γινει σταδιακα η αλλαγη.σε οποιαδηποτε δεξαμενη,ανεβει η σταθμη για τον οποιοδηποτε λογο,πρεπει να υπαρχει διαφυγη προς την αποχετευση!
-------------------------
αυτα εγκυκλοπαιδικα!παρε ενα η και δυο μεγαλα εξωτερικα φιλτρα,ενα με spray bar,και ενα με πιδακα,να γλυτωσεις απο ολες αυτες τις ταλαιπωριες,να εχεις το κεφαλι σου ησυχο,να εχεις δυνατο και ωραιο φιλτραρισμα,και να ευχαριστηθεις το χομπυ σου!!!
-------------------------
η πολιτικη αγωγη εχει το λογο!!!
-------------------------
κυριε συναδελφε ,παρακαλω...
__________________
scapegoat

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη oreonymos : 15-06-18 στις 02:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 15-06-18, 10:33
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Καλημέρα..
Όταν σταματάει η αντλία επιστροφής τότε η στάθμη στο σαμπ πάει στο σημείο (μη λειτουργίας..)
Ένα κλικ πιο πάνω έχω κάνει μια τρύπα η οποία λειτουργεί σαν υπερχείλιση απευθειας στην αποχετευση.
Εχω ρυθμισει την βανα μου απο ενα φιλτρο ανθρακα στα 5 λιτρα/λεπτο(με ρολοι σε ενα 5λιτρο δοχειο).Αυτό μου δινει την δυνατοτητα να βάζω νερο και ταυτοχρονα να βγαινει απο το τελευταιο διαμερισμα του σαμπ με φυσικη ροη στην αποχετευση..
(Δεν τσεκαρω τπτ στο ενυδρειο,δεν κοιταζω τπτ παρα μονο ενα χρονομετρο Χ ωρών και ξερω οτι εχω κανει 500 λιτρα αλλαγη στην Υ ωρα..)
Το νερό που μπαινει,μπαινοντας τοσο αργα και αποχλωριομενο εφοσον ειναι πιο κρυο παει στα χαμηλοτερα πατωματα του main tank και πιεζει το ζεστο στα ανωτερα και οδηγειται απο την υπερχειληση στο σαμ και με την σειρα του στο διαμερισμα της αντλιας και απο εκει οπως προανεφερα στην αποχετευση..(δεν επηρεαζω κατι ουτε την βιολογια ουτε τπτ..)Τα ψαρια ισως μπορει και να ζοριζοντουσαν αλλα το εχω λυσει και αυτο..
Στην δικη σου περιπτωση θα εχεις και εναν θερμαντηρα στο main tank την ωρα της αλλαγης ωστε να ζεσταίνει ταυτοχρονα το νερο και ετσι τα ψαρια να μην ζοριζονται η να μην παθουν καποιο σοκ..

Εγώ πλεον ειμαι σαμπακιας και δεν το αλλαζω με καποιο φιλτρο ομολογω..τωρα απο εκει και επειτα αποψεις ειναι αυτες...
Επίσης μπορει και να υπαρξει η περιπτωση να μπουκωσει καποια σωλήνα (εξαρταται και ποσο μεγαλη ειναι βεβαια,4 χρονια τωρα δεν μου εχει τυχει κατι τετοιο εμενα βεβαια.)

Επίσης απο οτι εχω παρατηρησει σε μια περιπτωση bean animal (που αυτην χρησιμοποιώ) περισσοτερο νερο θα κατεβει απο την επιστροφη παρα απο το box σε περιπτωση διακοπης ρευματος,με 2 μικρες ρυθμισεις βεβαια.

Σε περιπτωση διακοπων (μπανια κτλ) μπορουμε να το απογειωσουμε το ολο θεμα και εσυ να εχεις το κεφαλι σου ησυχο
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 15-06-18, 11:24
Το avatar του χρήστη oreonymos
oreonymos Ο χρήστης oreonymos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2018
Περιοχή: καισαριανη αθηνα
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

αυτο που δεν υπολογισαμε,ειναι οτι οφιλος μολις τωρα ξεκιναει,και τον ριχνουμε στα βαθια.σαμπ σαν πρωτο βημα,δεν ειναι λιγο παρακινδυνευμενο?
__________________
scapegoat
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 15-06-18, 15:13
Nomad7 Ο χρήστης Nomad7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2018
Περιοχή: Chalkida
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Καλημέρες!

Είμαι της άποψης να γίνει κάτι σωστότερο για τα ψάρια από την αρχή και ας πάρει αυτό περισσότερο χρόνο για να γίνει σωστά. Θα παιδευτώ (και εσείς μαζί) αλλά θα το έχω έτοιμο από την αρχή και δεν θα χρειαστεί στο μέλλον να κάνω το upgrade από εξωτερικά φίλτρα, σε sump.

Τώρα, σύνδεση με αποχέτευση για να μην υπερχειλίσω ποτέ, δεν ξέρω αν έχω την δυνατότητα. Για το main tank έστω ότι κάπως μπορώ να το κάνω, με σωλήνα αποχέτευσης μέσα σε κανάλι και οδήγηση σε αποχέτευση, καθώς το main tank βρίσκεται ψηλά σε ύψος. Το sump θα είναι χαμηλά, λίγους πόντους από το πάτωμα, δεν ξέρω αν αυτό το ύψος θα είναι αρκετό να οδηγήσει το νερό στην αποχέτευση η οποία θα είναι και μακριά.

Θα κάνω μια καλή έρευνα σήμερα για τα sump και θα επανέλθω.
-------------------------
Από όσο διαβάζω μέχρι τώρα, αρκετοί χρήστες sump κάνουν τις αλλαγές όπως σκέφτηκα και είπα παραπάνω. Δηλαδή, κλείνουν την επιστροφή, μαζέυεται όσο νερό είναι να μαζευτεί στο sump, αφαιρούν την ποσότητα που θέλουν από το sump, το αναπληρώνουν με καινούριο (πάλι στο sump) και θέτουν σε λειτουργία την επιστροφή.

Στην περίπτωση μου, σε sump χωρητικότητας 120 λίτρων, χοντρικά μετά το κλείσιμο της επιστοφής θα μαζευτούν 80-100 λίτρα. Θα μπορώ να αδειάζω λογικά το μισό, δηλαδή 40-50 λίτρα χωρίς να στεγνώνω το sump. Και μπορώ να το κάνω σε δύο βήματα, δηλαδή την πρώτη μέρα μια αλλαγή και την δεύτερη μέρα την δεύτερη αλλαγή ώστε να πάω στα 100 λίτρα αλλαγής (1/3 του main tank). Ίσως γίνεται και την ίδια μέρα φυσικά μετά από κάποιες ώρες, να έχει κυκλοφορήσει το νέο νερό και να μην κινδυνεύω να το βγάλω πάλι έξω με την 2η αλλαγή.

Εξακολουθώ να έχω απορία σχετικά με το θέμα της πλυμμήρας. Το σύστημα του Bean έχει 2 emergency pipes εξασφαλίζοντας ότι το main tank δεν θα πλημμυρίσει ποτέ (εκτός και αν βουλώσουν και τα 3 pipes, που αν γίνει αυτό, ε... να πάω να παίξω κανα joker. αν υπάρχει πιθανότητα να γίνει αυτό, τότε είμαι τόσο γκαντέμης που και σωλήνα προς αποχέτευση να είχα κατευθείαν, θα είχε βουλώσει και αυτή!!).

Αφού, λοιπόν, είναι πολύ δύσκολο να υπερχειλήσει το main tank, ομοίως δεν είναι το ίδιο δύσκολο να υπερχειλίσει το sump? Αφού, σε περίπτωση που σταματήσει η return pump ή βουλώσει η return pipe, πάλι είναι συγκεκριμένος ο όγκος του νερού που θα σκαρφαλώσει το overflow box και θα καταλήξει στο sump.

Χάνω κάτι?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nomad7 : 15-06-18 στις 15:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 15-06-18, 15:57
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oreonymos Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο που δεν υπολογισαμε,ειναι οτι οφιλος μολις τωρα ξεκιναει,και τον ριχνουμε στα βαθια.σαμπ σαν πρωτο βημα,δεν ειναι λιγο παρακινδυνευμενο?
Και εγω στα βαθια επεσα αν οχι αμέσως οπως θα επρεπε...διοτι τα χερια μου ειναι λυμένα τωρα (πραγματικά) το εκανα επειτα απο ενα 6μηνο χοντρικα...αρα + δαπανες για την τσεπη μου...
Για αυτο λεω καλυτερα να γινει τωρα μιας και κανει την μελέτη παρα μετα που θα τρεχει το ενυδρειο+ ολα τα σχετικά οπως προανέφερα...κανω λαθος κάπου?

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Το τι κανουν οι περισσότεροι οσον αφορα την αλλαγη με σαμπ δεν με βρισκουν σύμφωνο...διοτι αν υποθετικα εχεις ενα ενυδρειο 500 λιτρων και ενα σαμπ 120 λιτρων...δεν μπορεις να κανεις το 1/2 αν εχεις μεγαλη ιχθυοφορτωση...
Απο το σαμπ εγω στις αρχες δεν αλλαζα το νερο...βεβαια εχω και ενα σαμπ κοντα στα 400 λιτρα..
Αλλα και παλι δεν νομιζω οτι θα βολευε σε θεμα αλλαγης...
Αυτο με την τρύπα που σου ειπα παραπανω σε μενα γινεται κανονικα..τρύπα 1ιντσας σωληνα απευθειας στην αποχέτευση...τον καλοκαίρι μονιμα...το χειμώνα οταν ειναι η μερα της αλλαγης...
Απο εκει και επειτα πιστεύω οτι με μια πατέντα σχετικά ευκολη χωρις αυτο να ερμηνεύεται ως τσαπατσουλια..μπορεις να μην εχει επιστροφη νερου στο σαμπ απο την επιστροφη νερου στο main tank απο το σαμπ..(ελπιζω να μην σε μπέρδεψα)
Αρα η μοναδικη Επιστροφή νερού που θα υπαρχει θα ειναι απο το overflow box,κοιτα εμπειρικα εμενα δεν μου εχει βουλωσει σωληνας...αναφερομαι σε σωλήνες Φ32 αν θυμάμαι καλα...
Απο το overflow box η επιστροφή ειναι πιο μικρή απο οσο εχω παρατηρήσει αλλα και αυτο το φτιαχνεις αν θελεις...
Αυτα απο εμενα
Ελπιζω να μην μπερδεψα...



Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________

---------------------

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lth1 : 15-06-18 στις 15:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 15-06-18, 16:49
Το avatar του χρήστη oreonymos
oreonymos Ο χρήστης oreonymos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2018
Περιοχή: καισαριανη αθηνα
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

δεν κανεις λαθος,ουτε κρινεται η δικη σου τεχνογνωσια!ειναι σαν να οδηγεις μια lamborgini,και το πρωτο αυτοκινητο που θα οδηγησω εγω να θελω να ειναι το ιδιο με το δικο σου,χωρις να ξερω που ειναι το φρενο!σκαλι-σκαλι για να αποκτησει ο νικολας,μια σφαιρικη αποψη,και να μην απογοητευτει!
__________________
scapegoat
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχάριο στήσιμο θαλασσινού ενυδρείου tnick Reef 290 15-05-17 00:50
Κατασκευή ενυδρείου........ aristomenis DIY . Φτιάχτο μόνος σου 10 21-07-12 13:31
Κατασκευή ενυδρείου GIAN_NIKOLA Αρχάριοι γλυκού νερού 4 17-11-11 02:31
Κατασκευή Ενυδρείου theodoros DIY . Φτιάχτο μόνος σου 59 15-05-10 14:53
Κατασκευή DIY ενυδρείου για αρχάριο? fillou DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 17-10-06 13:59

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10856 seconds with 16 queries