Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Ιστοσελίδες στο Internet

Ιστοσελίδες στο Internet Χρήσιμα links για το χόμπυ.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-09-12, 22:49
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή ψαρια απο ebay ή απο αλλου

εχει δοκιμασει κανεις να αγορασει ζωντανα απο ebay ή αλλα site απο το εξωτερικο?εχω δει θεματα και θα ηθελα γνωμες....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-09-12, 22:53
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Απο ιμπει μονο αυγα κιλι εχω δει.. που και που βγαίνουν ζωντανά, αλλα δεν έχω δει να στελνουν ελλάδα..
δες το aquabid.com κυριως για μονομάχους, και γενικά υπάρχουν site, αλλα τουλάχιστον για μένα τα μεταφορικά είναι απαγορευτικά..

Μπορείς να συνεννοηθείς με κάποιο πετ σοπ να σου φέρει κάτι..

ψάχνεις κάτι συγκεκριμένο?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-09-12, 23:07
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Απο ebay προσπαθησα μια φορα να φερω,πληρωσα σπανια ψαρια σε καλη τιμουλα και μεταφορικα για ενα ζευγαρι 40 ευρω, UPS αποστολη 3 ημερων.
Ηρθαν νεκρα.

Εφερα μελανοταινιες απο Βελγιο με αερομεταφορα cargo to cargo,τα αφησε στο cargo Μεχελεν Βελγιου στις 9.00 και παρελαβα Αθηνα στις 17.00,ηρθαν ολα σε αριστη κατασταση,πληρωσα 400 ευρω.

Εφερα ενα ζευγαρι Macropodus απο Γλασκωβη UPS EXPRESS 1 DAY κοστος 98 ευρω ηρθαν σε αριστη κατασταση.
Ομως υπαρχει το ρισκο να επιανε το σκανερ οτι ειχε μεσα ζωντανο οργανισμο και να τα πηγαιναν πισω,απαγορευεται η αερομεταφορα τροπικων ζωντανων χωρις εγγραφα και χωρις να εισαι επισημος εισαγωγεας.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-09-12, 23:24
Το avatar του χρήστη mathaios81
mathaios81 Ο χρήστης mathaios81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2010
Περιοχή: Sun city
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

καλω ειναι να υποστηριζουμε τα ελληνικα ενυδρειακα καταστηματα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-09-12, 23:28
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Πήρα apple snails από Αμερική, γύρω στα 30¤ μεταφορικά και ήρθαν μια χαρά, μετά από 10 μέρες ταξίδι.
Σήμερα μου έστειλαν κάποια γκάπυ από ταιλάνδη, θα σου πω όταν φτάσουν για την κατάστασή τους αλλά έχουν εγγύηση ζωντανής παράδοσης.
Περιμένω και 2 μονομάχους.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-09-12, 23:44
Το avatar του χρήστη mathaios81
mathaios81 Ο χρήστης mathaios81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2010
Περιοχή: Sun city
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ShadowVValker Εμφάνιση μηνυμάτων
Πήρα apple snails από Αμερική, γύρω στα 30¤ μεταφορικά και ήρθαν μια χαρά, μετά από 10 μέρες ταξίδι.
Σήμερα μου έστειλαν κάποια γκάπυ από ταιλάνδη, θα σου πω όταν φτάσουν για την κατάστασή τους αλλά έχουν εγγύηση ζωντανής παράδοσης.
Περιμένω και 2 μονομάχους.
τι διαφορα ειχαν απο αυτα που πουλανε εδω? και χρειαστηκες να τα παραγγειλεις απο usa
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-09-12, 02:19
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Πήρα αυτά

και από γκάπυ αυτά







Αυτά τα apple δεν τα βρήκα πουθενά στην Ελλάδα και έπρεπε να παρακαλέσω πολύ για να μπορέσω να βρω κάποιον να μου τα στείλει από Αμερική. Από γκάπυ πήρα αυτά γιατί θέλω να προχωρήσω σε επιλεκτικές αναπαραγωγές.
Συμφωνώ στο να στηρίξουμε τα ελληνικά μαγαζιά, υπάρχουν όμως και ζωντανά που δεν κυκλοφορούν εύκολα εδώ, τουλάχιστον όχι σε κάποια στάνταρ που θέλουμε (αν μας ενδιαφέρουν). Όπως και με τους μονομάχους, συγκρίνεις αυτούς που βρίσκεις εδώ σε ποτηράκια ή μη με αυτούς που μπορείς πχ να βρεις στο aqua bid?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-09-12, 03:22
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ShadowVValker Εμφάνιση μηνυμάτων
Περιμένω και 2 μονομάχους.

λες για την γνωστη σελιδα που εχει ζευγαρια f0 unimaculata με 60-80 ευρω?
Τι ειδος φερνεις? ειμαι κι εγω σε φαση (σε κανα διμηνο) να γινω πελατης τους.
Λιγο που εψαξα διαφορους που γραφαν για την εν λογο σελιδα βλεπω αρκετα καλα λογια


Μεταφορικα τι σου ειπαν και ποσο διαρκει η ταλαιπωρια τους?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-09-12, 03:36
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Θέλω να πάρω και από εκεί, στην αμέσως επόμενη παραγγελία μου (αν δε βρεθώ στον από κάτω όροφο μαζί με τα ενυδρεία μου!). Μπορούμε να κάνουμε μαζί την παραγγελία όταν έρθει η ώρα, αν θες. Τώρα περιμένω να μου στείλουν από εκτροφείο της Ταιλάνδης ένα ζευγάρι halfmoon buterfly betta splendens (το αρσενικό) και τους ετοιμάζω ένα ενυδρείο 120 lt φυτεμένο. Αν υπάρξει πρόβλημα μεταξύ τους, θα μείνει ο αρσενικός σε αυτό και το θυλικό θα μεταφερθεί σε άλλο ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-09-12, 03:50
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μπορούμε να κάνουμε μαζί την παραγγελία όταν έρθει η ώρα, αν θες.
εννωειται ολο και κατι θα γλυτωσουμε απο μεταφορικα, και πιστευω να μπορουμε να ζητεισουμε οσο πιο "express" γινεται μεταφορα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-09-12, 04:28
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Τα μεταφορικά συνήθως για 1-6 ψάρια κοστίζουν 40-70 δολάρια. Υπάρχουν 2 τρόποι αποστολής, με τα θετικά του και τα αρνητικά του ο κάθε ένας

1)Μέσω EMS (απ' ευθίας αποστολή από Ταϊλάνδη-Express Mail Service)
Θετικά: Πιο γρήγορη παράδοση 2-5 μέρες (μέσος όρος 4), μικρότερη ταλαιπωρία για το ψάρι, χαμηλότερο κόστος μεταφοράς,
Αρνητικά: Υπάρχει (ελάχιστη, αλλά υπάρχει-μικρότερη του 5%) πιθανότητα να το ανοίξουν στο τελωνείο και να το επιστρέψουν πίσω γιατί απαγορεύεται η εισαγωγή χωρίς χαρτιά και χωρίς να είσαι επίσημος έμπορος, μπορεί να ξεμείνει στο τελωνείο (απεργία, άδειες, ελληνικό δημόσιο γενικότερα).Το έπαθα με τα σαλιγκάρια, έκαναν 3 μέρες Αμερική - Ελλάδα και άλλες 6 στο τελωνείο για να τα παραλάβω. Επίσης δε συμβαίνει συχνά, αλλά έχει πιθανότητες.

2)Μέσω διαμεσολαβητή από Ευρωπαϊκή πόλη
Θετικά: Σίγουρη παράδοση στην πόρτα σου
Αρνητικά:Μεγαλύτερο ταξίδι 2-5 μέρες Ταϊλάνδη - Γερμανία πχ και άλλες 6 - 8 μέρες Γερμανία - Ελλάδα (πραγματικοί χρόνοι - Ευρωπαϊκή Ένωση υποτίθεται και είναι πιο γρήγορο να πάρεις δέμα από Ασία), μεγαλύτερη ταλαιπωρία για το ψάρι, περισσότερα έξοδα.

Γενικότερα δεν είναι και ότι πιο εύκολο, αλλά αν θες κάτι ξεχωριστό, δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές. Έτσι και αλλιώς, όλα όσα εισάγονται σε καταστήματα, πάνω κάτω την ίδια ταλαιπωρία περνάνε (και χειρότερη-διαφορετική συσκευασία έχει πχ μονομάχος με ένα χ κόστος που τον στέλνουν με εγγύηση ζωντανής παράδοσης και διαφορετική μονομάχοι που στέλνονται κατά σωρούς με ελάχιστο κόστος ανά ψάρι να κατοικήσουν σε ένα σωρό ποτηράκια στα πετ σοπ και μετά κανάτες, βάζα και ότι άλλο ακατάλληλο για ψάρι σκεφτεί ο ανθρώπινος νους). Δε λέμε τι είναι σωστό, λέμε τι γίνεται.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-09-12, 05:09
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ShadowVValker Εμφάνιση μηνυμάτων
Έτσι και αλλιώς, όλα όσα εισάγονται σε καταστήματα, πάνω κάτω την ίδια ταλαιπωρία περνάνε (και χειρότερη-διαφορετική συσκευασία έχει πχ μονομάχος με ένα χ κόστος που τον στέλνουν με εγγύηση ζωντανής παράδοσης και διαφορετική μονομάχοι που στέλνονται κατά σωρούς με ελάχιστο κόστος ανά ψάρι να κατοικήσουν σε ένα σωρό ποτηράκια στα πετ σοπ και μετά κανάτες, βάζα και ότι άλλο ακατάλληλο για ψάρι σκεφτεί ο ανθρώπινος νους). Δε λέμε τι είναι σωστό, λέμε τι γίνεται.
καλα αυτη την απιστευτη ταλαιπωρια που παιρνανε αυτα που εισαγονται μαζικα τη γνωριζω...


Αν δεν υπηρχε το προβλημα με τις αεροπορικες θα εφερνα ο ιδιος ενα σωρω ψαρια (στα εκατονταδες ταξιδια μου μια φορα στη ζωη μου ειχα προβλημα με τελωνιο στο παλιο Ελληνικο, και παλι πανευκολα καθαρισα) αλλα οι αεροπορικες εταιριες εχουν διαφορους περιορισμους και δεν ξερεις που θα πεσεις
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ShadowVValker Εμφάνιση μηνυμάτων
(το αρσενικό) και τους ετοιμάζω ένα ενυδρείο 120 lt φυτεμένο. Αν υπάρξει πρόβλημα μεταξύ τους, θα μείνει ο αρσενικός σε αυτό και το θυλικό θα μεταφερθεί σε άλλο ενυδρείο.

σε 120ρι αν το φτιαξεις με σωστα φυσικα χωρισματα και μερη για να απομονωνεται ο μαγκας δε θα εχεις προβλημα. Βεβαια πιο ασφαλες θα ηταν 3-4 θυλικα αλλα ...

Εγω σκεφτομαι να παω σε diy 130 χ 40 χ 30 χωρις καπακι (θα γεμισει μεχρι 20cm) με sump 40 x 50 x 40 και οσο γινεται περισσοτερα υδροβια φυτα που να βγαινουν εξω απο το ενυδρειο. (το ειδος που θελω να βαλω φτανει και 11-12 cm τελικο μεγεθος αν μπει σε σωστο χωρο)
Ειναι κατι χρονια που λεω πως θελω να το κανω αλλα τωρα το πηρα ζεστα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 04-09-12 στις 05:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-09-12, 08:02
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kotsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο ιμπει μονο αυγα κιλι εχω δει.. που και που βγαίνουν ζωντανά, αλλα δεν έχω δει να στελνουν ελλάδα..
δες το aquabid.com κυριως για μονομάχους, και γενικά υπάρχουν site, αλλα τουλάχιστον για μένα τα μεταφορικά είναι απαγορευτικά..

Μπορείς να συνεννοηθείς με κάποιο πετ σοπ να σου φέρει κάτι..

ψάχνεις κάτι συγκεκριμένο?
εγω βασικα στην αρχη εψαχνα στην θεσσαλονικη ζωντανα killifish αλλα σχεδον ολοι λενε οτι σιγα μην φερουν ζωντανα λογω χρονο ζωης τους...εγω παντως δεν θελω να ασχοληθω με αυγα λογω κακης εμπειριας το καλοκαιρι αλλιως μεχρι τελη σεπτεμβριου αν αποφασισω να παρω αυγα θα παρω αυτα http://viewitem.eim.ebay.gr/Killifis...612778569/item και
http://viewitem.eim.ebay.gr/Nothokor...936501299/item αλλα δεν ξερω τι παιζει με το τελωνειο στην ταυλανδη..επισης βρηκα απο αγγλια ζευγαρια http://www.ebay.com/itm/Betta-imbell...#ht_530wt_1397 αλλα τα μεταφορικα ειναι πολλα! και θα ρωτησω κι στο πετ που θα παω την παρασκευη..επισης αποφευγω να παιρνω απο αθηνα λογω οτι δεν μενω κοντα στα κτελ...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο ebay προσπαθησα μια φορα να φερω,πληρωσα σπανια ψαρια σε καλη τιμουλα και μεταφορικα για ενα ζευγαρι 40 ευρω, UPS αποστολη 3 ημερων.
Ηρθαν νεκρα.

Εφερα μελανοταινιες απο Βελγιο με αερομεταφορα cargo to cargo,τα αφησε στο cargo Μεχελεν Βελγιου στις 9.00 και παρελαβα Αθηνα στις 17.00,ηρθαν ολα σε αριστη κατασταση,πληρωσα 400 ευρω.

Εφερα ενα ζευγαρι Macropodus απο Γλασκωβη UPS EXPRESS 1 DAY κοστος 98 ευρω ηρθαν σε αριστη κατασταση.
Ομως υπαρχει το ρισκο να επιανε το σκανερ οτι ειχε μεσα ζωντανο οργανισμο και να τα πηγαιναν πισω,απαγορευεται η αερομεταφορα τροπικων ζωντανων χωρις εγγραφα και χωρις να εισαι επισημος εισαγωγεας.
κατλαβα απο ολα αυτα
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DISCUS81 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλω ειναι να υποστηριζουμε τα ελληνικα ενυδρειακα καταστηματα
αλλο το να αγοραζεις ελληνικα ψαρια και αλλο απο τα ελληνικα καταστηματα...αν δεν μου φερουν αυτο που θελω γιατι να τους υποστηριξω???
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ShadowVValker Εμφάνιση μηνυμάτων
Θέλω να πάρω και από εκεί, στην αμέσως επόμενη παραγγελία μου (αν δε βρεθώ στον από κάτω όροφο μαζί με τα ενυδρεία μου!). Μπορούμε να κάνουμε μαζί την παραγγελία όταν έρθει η ώρα, αν θες. Τώρα περιμένω να μου στείλουν από εκτροφείο της Ταιλάνδης ένα ζευγάρι halfmoon buterfly betta splendens (το αρσενικό) και τους ετοιμάζω ένα ενυδρείο 120 lt φυτεμένο. Αν υπάρξει πρόβλημα μεταξύ τους, θα μείνει ο αρσενικός σε αυτό και το θυλικό θα μεταφερθεί σε άλλο ενυδρείο.
ψιιιιιτ!κι εμενα θα με ενδιεφερε (αν παρω τελικα) στειλε μου το λινκ μεσωπμ...

θα ξαμαμπω το βραδακυ λογω εξεταστικης για περισσοτερες λεπτομερειες..
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-09-12, 09:39
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giannakis Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλα δεν ξερω τι παιζει με το τελωνειο στην ταυλανδη..
Τελωνιο δεν περνανε στην Ταιλανδη, αλλα στην Ελλαδα.
Τα τελωνια δεν ασχολουνται με εξαγωγες αλλα με εισαγωγες




Παράθεση:
ψιιιιιτ!κι εμενα θα με ενδιεφερε (αν παρω τελικα) στειλε μου το λινκ μεσωπμ...
για f0 "σπανια" ειδη betta η για splender halfmoon buterfly σαν του shadow ?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-09-12, 09:51
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

δηλαδη αν τα αυγα περασουν απο τελωνειο υπαρχει περιπτωση να πληρωσω?αν ναι και ποσο??

δεν με νοιαζει τι ειναι το betta(f0,f1 etc) αλλα να βρεθει και ναειναι σε λογικη τιμη που δεν νομιζω να υπαρχει....
παντως με ενδιαφερουν οι κανονικοι μικροσκοπικοι betta (max 4,5 εκ) και ενα ειδος που φτανει τα 10 εκ
τα ειδη που θελω ειναι τα εξης :
http://www.seriouslyfish.com/species...gpalangkayara/
http://www.seriouslyfish.com/species/betta-burdigala/
http://www.seriouslyfish.com/species/betta-rubra/
http://www.seriouslyfish.com/species/betta-channoides/
http://www.seriouslyfish.com/species/betta-tussyae/
http://www.seriouslyfish.com/species/betta-macrostoma/
http://www.seriouslyfish.com/species...albimarginata/
http://www.seriouslyfish.com/species/betta-brownorum/
και το πιο αγαπημενο μου betta ειναι αυτο http://www.seriouslyfish.com/species/betta-persephone/
αντε και κανενα ασπρομαυρο halfmoon
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-09-12, 10:00
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ok εγω ειμαι αναμεσα σε macrostoma και unimaculata. (και τα δυο σε σωστα ενυδρεια φτανουν 10-12 cm)
Απο 500-600 ευρω που παιζουν ευρωπη-αμερικη απο ταιλανδη ερχονται με 60-100 ευρω + μεταφορικα.
Τωρα αν κανουμε μαζικα την παραγκελια ακομα καλυτερα γιατι θα μοιραστουμε τα μεταφορικα, αλλα δε χρειαζεται να παμε σε μεγαλα πακετα (3 ζευγαρακια νομιζω ειναι σουπερ) γιατι οσο μεγαλυτερο το πακετο τοσο πιο πολλες οι πιθανοτητες να περασει τελωνιακο ελεγχο
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-09-12, 10:03
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
ok εγω ειμαι αναμεσα σε macrostoma και unimaculata. (και τα δυο σε σωστα ενυδρεια φτανουν 10-12 cm)
Απο 500-600 ευρω που παιζουν ευρωπη-αμερικη απο ταιλανδη ερχονται με 60-100 ευρω + μεταφορικα.
Τωρα αν κανουμε μαζικα την παραγκελια ακομα καλυτερα γιατι θα μοιραστουμε τα μεταφορικα, αλλα δε χρειαζεται να παμε σε μεγαλα πακετα (3 ζευγαρακια νομιζω ειναι σουπερ) γιατι οσο μεγαλυτερο το πακετο τοσο πιο πολλες οι πιθανοτητες να περασει τελωνιακο ελεγχο
θα ψαξω και αναλογα πραττω....το λινκ απο οπου αγοραζετε τους μονομαχους ποιο ειναι?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-09-12, 10:06
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

θες να φερεις δηλαδη πανω απο ενα ζευγαρι?


το λινκ θα στο δωσω το απογευματακι γιατι στα bookmarks μου γινεται λιγο της ποπης
-------------------------
btw τα αυγα δεν περναναι τελωνειο ...
Κανενα προβλημα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 04-09-12 στις 10:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-09-12, 10:07
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
θες να φερεις δηλαδη πανω απο ενα ζευγαρι?


το λινκ θα στο δωσω το απογευματακι γιατι στα bookmarks μου γινεται λιγο της ποπης
ή μονο αρσενικο/θυληκο ή ενα ζευγαρι ....δεν ξερω ακομα διοτι ειμαι σε διλλημα διοτι θελω και killifish και διαθετω ενα ενυδρειο για ενα ειδος....
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-09-12, 10:32
Predator..Steven Ο χρήστης Predator..Steven δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-08-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Να αναφερω και εγω με τη σειρα μου οτι ειχα παραγγειλει 2 red tail golden arowanas (ασιατικα) και μονο το ενα εφτασε ζωντανο...
Απο πλευρα ομως μεταφορας ηταν ολα αψογα οποτε δεν μπορω να κατηγορησω κανεναν για σφαλμα...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 04-09-12, 11:38
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Στην "καλή" παραγγελία θα πάω μάλλον για Betta sp. 'Maha Chai'. Είναι από τα πιο περίεργα betta σε απαιτήσεις (brackish, αλκαλικό νερό).
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 04-09-12, 12:14
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

link link link link link link δεν περιμενω παντως σε εκεινο το εκτροφειο που λετε εχει και καλες τιμες?εννοω κατω απο 40 30 ευρωπουλα?μην καταξοδευτουμε.....
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 04-09-12, 12:59
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ε οχι και κατω απο 30-40 , μιλαμε για ψαρια που στην Ευρωπη τα παιρνεις με 500-600 ευρωπουλα, αν τα παρεις 70-100 ασχημα ειναι?
Δεν μιλαμε για εκτροφη αλλα για αγρια πιασμενα.



Predator..Steven> απο Ταιλανδη πρες τις arowanas? αν επαιξε τα ψαρια να καναν το γυρο του κοσμου σε 40 μερες δικαιολογειται να ειχες μια απωλεια
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 04-09-12, 13:06
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giannakis Εμφάνιση μηνυμάτων
link link link link link link δεν περιμενω παντως σε εκεινο το εκτροφειο που λετε εχει και καλες τιμες?εννοω κατω απο 40 30 ευρωπουλα?μην καταξοδευτουμε.....
Αυτά που λέμε πιο πάνω είναι άγρια πιασμένα, οπότε οι τιμές φεύγουν και λογικό είναι. Αν θέλεις όμως, μπορείς να πάρεις μονομάχους αναπαραγωγής σαν αυτόν που έχω σε φωτογραφία παραπάνω από το aquabid.com με περίπου 20$ + μεταφορικά.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 04-09-12, 14:47
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Οπως ειχα πει και στο θεμα περι αγριων ψαριων, κατα τη γνωμη μου αξιζει να τα αποκτησεις μονο αν σε ενδιαφερει πραγματικα να διαδωσεις το ειδος τους, οποτε δεν ειναι μεγαλο προβλημα το κοστος αφου θα βγαλεις τουλαχιστο τα εξοδα σου αν οχι και αρκετα παραπανω χρηματα.
Θα ειναι εξ αλλου κακο για τα ιδια τα ψαρια να αρχισεις να τα χαριζεις και να παρει και η κουτση Μαρια. Το σωστο ειναι να τα παρουν ανθρωποι που ξερουν να τα εκτιμησουν και να μη γινει μια απο τα ιδια οπως με τους ατυχους splenders.
Αυτο ολο ειναι αρκετη ευθυνη και ειναι ο μονος σκοπος που δικαιολογει να παρεις ενα πλασμα που γενηθηκε στη φυσ και να το κλεισες σε 5 τζαμια (και φυσικα πρεπει να του δωσεις και τον αναλογο χωρο)
Αν απλα θες να κρατησεις τα ψαρια τοτε καλυτερα να πας σε αναπαραγωγης -οταν αυτες γινουν- που θα σου ερθουν πολυ πιο φθηνα και με μηδενικο ρισκο.
Αν παλι νομιζεις πως αγαπας καποιο απο αυτα τα ειδη και πραγματικα γουσταρεις να το διαδωσεις (η και να το σωσεις ως ειδος αφου καποιοι βιοτοποι ειναι καταδικασμενοι λογο περιβαλλοντολογικης μολυνσης, πχ ο macrostomus δε κοβω να υπαρχει τα επομενα 10 - 15 χρονια, και απο τη μερια της Ινδονησιας -η της Μαλαισιας? - ειναι κατα τη γνωμη μου ξεροκεφαλια που τον θεωρουν προστατευσιμο ειδος, αλλα δεν θεωρουν προστατευσιμα τα νερα που ζει) τοτε πρεπει να διαβασεις παρα πολυ καλα τις απαιτησεις του, να εχεις βρει πληροφοριες η αν ειναι δυνατο και φωτογραφιες του βιοτοπου τους, και πολυ πριν σου ερθουν να εχεις ετοιμασει το καταλληλο ενυδρειο, οποτε μπροστα σε ολα τα υπολοιπα το κοστος του ψαριου (τουλαχιστο με τιμες Ασιας) ειναι αστειο
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 04-09-12, 16:59
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

για αγρια μιλουσαμε τοση ωρα....εγω νομιζα ειτε αγριο ειτε εκτροφης...καταλαβα τι παιζουν με τις τιμες στην ταυλανδη...παντως θα θελα να φερω ενα ειδος ψαριου αλλα το θεμα ειναι οτι δεν θα εχω πολυ χρονο(συμφωνα με το προγραμμα αυτου του εξαμηνου) για αναπαραγωγες και θα τα αφηνω να τα αναλαμβανει η φυση αν παρω ενα ειδος που δεν υπαρχει....αλλα αν δεν δω τι ψαρια εχει και πουλαει πως θα διαλεξω ενα ειδος που να μου τραβηξει την προσοχη και να το φερω στην ελλαδα...liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiink!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 04-09-12, 18:28
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ενας καλος που βρισκει πολλα και στελνει παντου ειναι αυτος http://www.jupiteraquarium.com/ αλλα δεν ειναι ο Ταιλανδος που ελεγα (ινδονησια ειναι αυτος, αρα "ευκολοτερη" πηγη για macrostoma, αν θυμαμαι καλα μου ειχε πει κατω απο 200 το ζευγαρι)
περιμενε λιγο και θα βρω και τον Ταιλανδο...


Παντως δες και στο aquabid μηπως βρεις κατι που θες σε αναπαραγωγης, γιατι αν δε σε νοιαζει να τα αναπαραγεις και να τα διαδωσεις ειναι μαλλον "κριμα" η "εκκεντρικοτητα" -κατα τη γνωμη μου παντα- το να παρεις wild, και λογο τιμης (αυτο βεβαια αφορα αποκλειστικα την τσεπη σου) αλλα και για αλλους λογους, γι αυτο αν δεις σχεδον παντα αυτα τα ειδη πουλουνται σε ζευγαρι, γιατι ηδη η αναπαραγωγη θεωρειται αυτονοητη
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 04-09-12, 18:40
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
ενας καλος που βρισκει πολλα και στελνει παντου ειναι αυτος http://www.jupiteraquarium.com/ αλλα δεν ειναι ο Ταιλανδος που ελεγα (ινδονησια ειναι αυτος, αρα "ευκολοτερη" πηγη για macrostoma, αν θυμαμαι καλα μου ειχε πει κατω απο 200 το ζευγαρι)
περιμενε λιγο και θα βρω και τον Ταιλανδο...


Παντως δες και στο aquabid μηπως βρεις κατι που θες σε αναπαραγωγης, γιατι αν δε σε νοιαζει να τα αναπαραγεις και να τα διαδωσεις ειναι μαλλον "κριμα" η "εκκεντρικοτητα" -κατα τη γνωμη μου παντα- το να παρεις wild, και λογο τιμης (αυτο βεβαια αφορα αποκλειστικα την τσεπη σου) αλλα και για αλλους λογους, γι αυτο αν δεις σχεδον παντα αυτα τα ειδη πουλουνται σε ζευγαρι, γιατι ηδη η αναπαραγωγη θεωρειται αυτονοητη
μολις ειδα τα goby που εψαχνα πριν ενα χρονο στην θεσσαλονικη οπωσδηποτε θα του στειλω email αυριο για τιμες και μεταφορικα
Νick74 θα σου ελεγα να παρεις τα Betta brownorum ειναι πιο ωραια απο αυτα που ζητας...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 04-09-12, 18:54
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giannakis Εμφάνιση μηνυμάτων
να παρεις τα Betta brownorum ειναι πιο ωραια απο αυτα που ζητας...

δεν ανηκει στις επιλογες μου γιατι ειναι πολυ μικρο (3-4 cm? ) ενω αυτα που ζηταω ειναι δωδεκαποντα ειδη
-------------------------
Τον βρηκα


http://www.bettahongthong.com/
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 04-09-12 στις 18:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 04-09-12, 19:02
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ανηκει στις επιλογες μου γιατι ειναι πολυ μικρο (3-4 cm? ) ενω αυτα που ζηταω ειναι δωδεκαποντα ειδη
-------------------------
Τον βρηκα


http://www.bettahongthong.com/
εχει πολυ καλες τιμες σε καποια wild π.χ. BETTA CHANOIDES ( F0 Import Indonesia ) : 30 euros per pair...μην βιαστειτε να παραγγειλετε....θα το συζητησω με τους γονεις μου και θα σας πω.....τετοιο δωρο θα ζητησω....Χαρηκα παρα πολυυυυ!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
πλεκο με χρυσοψαρα, που αλλου Vangelis21 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 11-06-12 15:06
φιλτρο βιθου! tolis_1234 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 03-02-05 23:56
strodium & χαλκος stergios Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 2 04-11-04 16:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10378 seconds with 15 queries