Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Γατόψαρα Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-08-04, 21:30
asteris Ο χρήστης asteris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 265
Προεπιλογή Πλεκόστομος ο αμφίβιος...

Χτές το πρωί που ξύπνησα, με την τσίμπλα στο μάτι, πηγαίνοντας για τουαλέτα, παίρνει το μάτι μου ένα μαύρο αντικείμενο μπροστά από το μικρό ενυδρείο, πάνω στο γραφείο μου.

Δεν έδωσα σημασία και τελειώνωντας από τουαλέττα, ένα τέταρτο μετά (μαζί με ξύρισμα και ντούς για να μην αρχίσετε τις κακίες ...), μπαίνω στο γραφείο και ανακαλύπτω ότι το μαύρο πράμα ήταν ο μκρός πλεκόστομος που έριξε σάλτο έξω από το ενυδρείο.

Είχε γίνει κατάμαυρος και έμοιαζε με λαστιχένιος, δεν κουνιόταν και δεν έδειχνε σημεία ζωής. Τον πήρα στο χέρι και ήμουνα έτοιμος να τον ρίξω στην τουαλέττα, αλλά λέω, δεν τον βουτάω στο ενυδρείο, τι έχω να χάσω, το πολύ-πολύ να αρχίσει το "ύπτιο"...

Και μόλις τον ρίχνω μέσα, σαν τα καρτούν, ζωντάνεψε με την μία και πήγε και κρύφτηκε κάτω από το μοπάνι.

Όλη την ημέρα χτες έδειχνε αποχαυνωμένος, δεν κινιόταν καθόλου αν δεν τον πείραζες και έδινε την εντύπωση πως οδεύει για τον ψαροπαράδεισο. Από σήμερα το πρωί είναι μια χαρά, ξανάρχισε το σουλατσάρισμα και έριξε και ένα καλό φαί στις ταμπλέτες που του έριξα.

Έκατσε κοντά 20 λεπτά έξω από το νερό, λέτε να είναι αμφίβιος τελικά ?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-08-04, 03:28
dantouan Ο χρήστης dantouan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2004
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Μαλλον εισαι αρκετα τυχερος φιλε, και σου ευχομαι να εισαι παντα ετσι...
__________________
www.adslgr.com

Πληροφοριες για τις adsl συνδεσεις στην Ελλαδα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-08-04, 04:50
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

εγώ έχασα έτσι ένα S.A.E. ξύπνησα ένα πρωί και το είδα έξω από το ενυδρείο. η στάθμη του νερού δεν ήταν και πολύ ψηλά. πρέπει να έκανε μεγάλο σάλτο για να τα καταφέρει. κατόπιν εορτής διάβασα ότι αυτά τα ψάρια το κάνουν αυτό και χρειάζεται κάλυψη το ενυδρείο. στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα...

έχω μια απορία, να κάνω και μια ερώτηση τώρα που μου ήρθε?? Γιατί τα pleco τα corydoras ένα γατόψαρο που έχω και τα otocinclus affinis ανεβαίνουν στην επιφάνεια στιγμιαία??? για να πάρουν αέρα?? έχουν κάποια διαφορά στα βράγχια από τα άλλα ψάρια??μήπως αναπνέουν και κανονικό ατμοσφαιρικό αέρα?? Τα βλέπω και μου φαίνονται λιγάκι διαφορετικά από τα άλλα ψάρια… ξέρει κανείς να μας απαντήσει…?
μήπως είναι ο λόγος που επέζησε.? κάπου διάβασα ότι έχει ξαναγίνει αυτό και πάλι με pleco..λέτε να ισχύει?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-08-04, 12:49
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Τα Corydoras και τα Otocinclus εχουν ενα βοηθητικο οργανο που τους επιτρεπει να παιρνουν οξυγονο και απο τον ατμοσφαιρικο αερα, γιαυτο κατα συχνα διαστηματα κανουν αυτο το αναποδο μακροβουτι και παιρνουν μια μικρη φυσσαλιδα αερα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-08-04, 14:26
Το avatar του χρήστη AFRIKANOFILOS
AFRIKANOFILOS Ο χρήστης AFRIKANOFILOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-11-2003
Περιοχή: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Για αυτο το λογο δεν πρεπει να ονομαζονται λαβυρινθοψαρα ωπος ο μονομαχος?
__________________
ΣΥΛΛΟΓΗ BETTAS:2 m H.M.,1 m 2 f SPL.,2m 4f C.T.,2 m 3 f DoubleT.,1m SMARAGDINA,1m IMBELIS,1m 1 f PUGNAX,2 m PLAKAT(S.T.),1 m 2 f SUPER DELTA T.LIVE FOODS:ARTEMIA,DAFNIA,WHITE WORMS,GRINDAL WORMS.45L.LAMPROLOGUS MULTIFASIATUS,200L TANGANIKA,1OOL.BETTAS,200L MINI POND CABUSIA AFFINIS(ΚΟΥΝΟΥΠΟΨΑΡΑ),3Χ10L BETTAS 1OOL.BETTAS.
Στο πα μια και δυο και τρεις εγω σπασικλας δεν γινομαι.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-08-04, 14:40
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Οχι, ο "λαβυρινθος" ειναι διαφορετικό οργανο, ενας πραγματικος λαβυρινθος απο αποφυσεις των οστων πισω απο τον εγκεφαλο, που συνανταται μονο στην συγκεκριμενη οικογενεια.

Το οργανο των corydoras και otocicnclus ειναι διαφορετικο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-08-04, 14:45
Το avatar του χρήστη AFRIKANOFILOS
AFRIKANOFILOS Ο χρήστης AFRIKANOFILOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-11-2003
Περιοχή: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

thanks προεδρα
__________________
ΣΥΛΛΟΓΗ BETTAS:2 m H.M.,1 m 2 f SPL.,2m 4f C.T.,2 m 3 f DoubleT.,1m SMARAGDINA,1m IMBELIS,1m 1 f PUGNAX,2 m PLAKAT(S.T.),1 m 2 f SUPER DELTA T.LIVE FOODS:ARTEMIA,DAFNIA,WHITE WORMS,GRINDAL WORMS.45L.LAMPROLOGUS MULTIFASIATUS,200L TANGANIKA,1OOL.BETTAS,200L MINI POND CABUSIA AFFINIS(ΚΟΥΝΟΥΠΟΨΑΡΑ),3Χ10L BETTAS 1OOL.BETTAS.
Στο πα μια και δυο και τρεις εγω σπασικλας δεν γινομαι.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-08-04, 14:59
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Ευχαρηστούμε πολύ για τη διευκρίνηση έτσι εμπλουτίζουμε τις γνώσεις μας
__________________
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα.
----------------------------


Το ενυδρείο μου σήμερα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-08-04, 15:10
Το avatar του χρήστη BILAS
BILAS Ο χρήστης BILAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Περιστέρι-Αθήνα
Μηνύματα: 162
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis
Τα Corydoras και τα Otocinclus εχουν ενα βοηθητικο οργανο που τους επιτρεπει να παιρνουν οξυγονο και απο τον ατμοσφαιρικο αερα, γιαυτο κατα συχνα διαστηματα κανουν αυτο το αναποδο μακροβουτι και παιρνουν μια μικρη φυσσαλιδα αερα.
Επιπλεον χρειαζονται και αερα στο αντερακι τους και τον χρησιμοπειουν για την πλευστοτητα τους.
__________________
Γεια σας , Ηρθα.
Έχασα τίποτα
Βασίλης
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-08-04, 19:23
PLUTON Ο χρήστης PLUTON δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-04-2004
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Πρίν απο 3 χρόνια , έγινε ένας μεγαλούτσικος σεισμός στην περιοχή μου (ανατολική Κρήτη). Ήταν γύρω στις 07.00 το πρωί. Σηκώθηκα και αφού ήταν όλα καλά , είπα δεν πάω και στο γραφείο να δω μπας και έπαθε τίποτα το ενυδρείο μου?
Πλύθηκα , ντύθηκα χαλαρά κλπ κλπ , (αν είχε σπάσει , σκέφτηκα , ότι έγινε έγινε) και πήγα εκεί γύρω στις 07.30.
Δεν είχε γίνει τίποτα ευτυχώς , αλλά ένα ψαράκι (γλύφτης συγκεκριμένα) είχε περάσει , εντελώς άγνωστο για μένα το πως , μέσα απο το κλειστο καπάκι του ενυδρείου και είχε πέσει κάτω απο ύψος 1.70 περίπου.
Το ψαράκι σπαρταρούσε ελάχιστα , εώς καθόλου θα έλεγα.
Μην τα πολυλογώ το έβαλα μέσα και ω του θαυματος , επέζησε και ήταν μια χαρά.... )
Λογικά καταλαβαίνω ότι οι αντοχές των ψαριών εκτός νερού πρέπει να είναι μεγάλες...(?)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04558 seconds with 12 queries