Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-12-11, 11:09
ινα Ο χρήστης ινα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-06-2011
Περιοχή: kalamaria
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή βωηθεια στον αρχαριο!!!

καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους!!! θα ηθελα την βοηθεια σας..ειμαι κατοχος 2 ενυδρειον 120 μαλαουη και 60 φυτεμενο και σκεφτομαι να δωσω τα ενυδρειακια μου και να αγωρασω μεγαλιτερο 240 λτ.και ανω για να κανω ενα fish only.διαβασα πολλα για τον εξοπλησμο/σηνθηκες διαβιοσης/και πολλα γενικα και ιδικα θεμματα..λογο του οτι ειμαι απιρη στο θαλασινο(καμια εμπιρια,διαβαζω μεν αλλα δεν νομηζω πως μονο αυτο αρκι)..πολοι φυλοι με αποτρεπουν και μου λενε να ασχολιθω με καπιο αλο ηδος γληκου η υφαλμιρου νερου..θα ηθελα να μου πειτε λιγο της δισκολιες που σινανταει ενασ αρχαριος θαλασινου νερου..τα θετικα τα βλεπω και εγω..ομως πρην αποφασισω να κανω θαλασινο πρεπει να ξερω τι δισκολιες και διαφορες στησ σηνθηκες /αλαγες/κοστος συντιρισης/απροοπτα μπορει να σηναντισω ετση ωστε 1-να το κανω οσω πιο σωστα μπορω και 2-να μην κανω βιαστικες κινισης που θα μου στιχισουν και οικονομικα αλλα και στην προοδο μου.καθε αποψη ειναι σεβαστη και πολητιμη ακομη και κατι μικρο θα μου συμπλιροσει το παζλ γιατι τορα ειναι πολλα κοματια..λαικα-τα"εχω παιξει!
__________________
ινα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-12-11, 13:50
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Δεν είναι τίποτα φοβερό σε fish only απλά να έχεις κατά νου ότι θα χρειαστείς τον παρακάτω εξοπλισμό .
1) Ενυδρείο = ?
2) Αλάτι 25κιλά = 70 euro
3) κυκλοφορητές x 2 = 20 euro
4) skimmer = 100 - 300 euro
5)Βράχο = 5 ευρώ το κιλό όπου θα χρειαστεί να κάλυψης το 30-40 % σε όγκο την αναλογια του ενυδρείου σου
6)αραγονίτη όπου θες περίπου 12-14 εκατοστά για να δημιουργήσεις το DSB
7)ένα υδρόμετρο η refrectometer για να μετράς την αλατότητα
Bαρελάκι ώστε να προετοιμάζεις το νερό
και παρελκόμενα όπως μετρήσεις νερού e.t.c που πιθανόν τα έχεις από του γλυκού .

οι τιμές είναι ενδεικτικές
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-12-11, 17:11
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Ίνα αν σου αρέσει το θαλασσινό κάντο και μη ρωτάς κανένα. Στο γράφω έτσι γιατί λες ότι διάβασες κάποια πράγματα κι έχεις κι εμπειρία απο το γλυκό.
Λες ότι θα πας σε fish only οπότε το μόνο που αλλάζει από το αν έκανες γλυκό είναι το skimmer κι οι κυκλοφοριτές.
Δώσε βάσει στις διαστάσεις του ενυδρείου ειδικά στο πλάτος αλλά και μήκος. Εγώ θα σου πρότεινα μήνυμουμ 1,20 μήκος και 0,50 πλάτος.
Βράχο θα χρειαστείς 25-30 κιλά περίπου.
Αραγωνίτη 40 κιλά περίπου
Κυκλοφοριτές τουλάχιστον 2 με κυκλορία περίπου 4000 l/h έκαστος
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-12-11, 22:53
ινα Ο χρήστης ινα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-06-2011
Περιοχή: kalamaria
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

ευχαριστο για τησ απαντησησ σας!
για της διστασης φυλε μου δεν εχω πολες επιλογες..εκει που θα μπει εχει χορο 120μικοςχ40 βαθος..οποτε μονο αυτο μπορω να βαλω αν εν τελη θα καταληξω να κανω αλμιρο..αυτο που με φρεναρει ειναι το οικονομικο που ειναι το πιο συμαντικο-σωστο υπολογισμο εξοδον με χαρτι και μολιβη,κατι που εχω παραληψει να κανω..δυστυχως τα λεφτα παιζουν συμαντικο ρολο(((.προτα θα παρω το ενυδρειο(στην αποθυκη)και με το χρονο θα αγοραζω σιγα-σιγα των υπολ. εξοπλησμο..ολα μαζι δεν γεινετε..θα με στειλει ο ανδρασ μου στην αποθηκη μαζι με το ενυδρειο!)))..δυστυχος καμια φορα τα θελω δεν βαδηζουν μαζη με το μπορω..ελπιζω να μην συμβει σε μενα!
__________________
ινα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-12-11, 23:15
kostas78 Ο χρήστης kostas78 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-03-2011
Περιοχή: αρτεμιδα
Μηνύματα: 510
Προεπιλογή

καλη αρχη.δες και στις αγγελιες για εξοπλισμο.εγω οτι πηρα για να κανω το ενυδρειο fo με ζωντανο βραχο το πηρα απο αγγελιες και δουλευουν ολα μια χαρα.ετσι μπορεις να ριξεις το κοστος.προτιμησε να αργησεις λιγο αλλα να παρεις επωνυμο εξοπλισμο.θα το βρεις μπροστα σου
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-12-11, 00:28
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Όλο το κόστος ενός ενυδρείου (μαζί με τα ψάρια) σαν κι αυτό που σκέφτεσαι είναι κάτω από 2000 ευρώ αν αγοράσεις καινούρια όλα (ενυδρείο εξοπλισμό κλπ)
Αν τα πάρεις όλα μεταχειρισμένα το κόστος είναι κάτω από 1000 ευρώ.
Αν τα αγοράσεις μισά καινούργια μισά μεταχειρισμένα υπολόγισε κάτω από 1500 ευρώ

Πάντα για FO μιλάμε.
Τώρα το πρόβλημα χώρου που λες ότι έχεις και είναι τόσο αυστηρά περιορισμένο εγώ δε το δέχομαι. Αν το ψάξεις θα δεις ότι υπάρχει χώρος στο σπίτι σου που μπορεί να φιλοξενήσει ένα έστω λίγο μεγαλύτερο ενυδρείο από αυτό που γράφεις. Στο γράφω αυτό από προσωπική διαπίστωση στο δικό σπίτι. Αλλά κι από άλλους χομπίστες αν κουβεντιάσεις θα διαπιστώσεις ότι πολλοί από αυτούς διαθέτουν 4-5 ενυδρεία μπορεί και παραπάνω χωρίς να μένουν σε 150-200 τετραγωνικά μέτρα σπίτι.
Αν πιστεύεις ότι έχει βάση αυτό που σου έγραψα ξεκίνα από το να ξαναμετρήσεις με ακρίβεια το χώρο που αρχικά έχεις σκεφτεί να το βάλεις και μετά πειραματίσου κάνοντας μικρές ή λίγο μεγαλύτερες «ανακαινίσεις» στα άλλα δωμάτια. Είμαι σίγουρος ότι κάτι καλύτερο θα βρεις
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-12-11, 07:11
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Υπάρχει και το μεσογειακό !! να κάνει και καμια βουτιά ο άνδρα σου .
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βοηθεια σε Αρχαριο.... isaias1983 Αρχάριοι γλυκού νερού 17 10-12-10 11:42
Ιδεα απο αρχαριο! :) Krisos Αρχάριοι γλυκού νερού 2 01-05-09 12:29
καινουργειο ενυδρειο απο αρχαριο... theodwros Αρχάριοι γλυκού νερού 37 06-05-08 20:30
καλησπερα απο τον αρχαριο... κωστακης Αρχάριοι γλυκού νερού 4 28-02-08 20:28
συμβουλες σε αρχαριο-α Giwrgos23 Bettas 2 03-04-06 15:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04027 seconds with 15 queries