Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-12-11, 14:22
Το avatar του χρήστη Sandrea
Sandrea Ο χρήστης Sandrea δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-11-2011
Περιοχή: Ημαθία
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή Betta με Guppy στο πετσοπ?

Καλησπέρα παιδια! Σημερα αφου σχολασα απο το σχολείο λεω δε παω απο το πετσοπ να δω αμα έχει κανα πλατυ...

Παω και τι να δω...Καμια 12αρια αρσενικα γκάπυ μεσα στο ενυδρείο με ενα αρσενικό Betta....Και του λέω..Ταιριάζουν τα γκάπυ με τους μονομάχους?? Και μου λέει ναι δεν έχουν προβλημα... ??? Αληθεια λεει? Γιατι απ'οτι ξέρω τα betta γίνονται επιθετικά με αλλα ψάρια ετσι δεν ειναι?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-12-11, 14:28
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Αναλόγως τα λίτρα. Τα betta επιτίθενται σε ορισμένα είδη και όχι σε όλα καθαρά λόγω περιοχής. Γι' αυτό δεν μπορείς σε ένα μικρό ενυδρείο να βάλεις 2 betta. Λογικά αυτός σε 50ρακια κλουβάκια όπως τα έχουν όλοι θα τα έχει. Μπορεί και λιγότερο. Το αν θα επιτεθεί είναι επίσης και θέμα ψαριού. Διάβασε και αυτό:http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27618
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-12-11, 14:28
Το avatar του χρήστη IoannisV
IoannisV Ο χρήστης IoannisV δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sandrea Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα παιδια! Σημερα αφου σχολασα απο το σχολείο λεω δε παω απο το πετσοπ να δω αμα έχει κανα πλατυ...

Παω και τι να δω...Καμια 12αρια αρσενικα γκάπυ μεσα στο ενυδρείο με ενα αρσενικό Betta....Και του λέω..Ταιριάζουν τα γκάπυ με τους μονομάχους?? Και μου λέει ναι δεν έχουν προβλημα... ??? Αληθεια λεει? Γιατι απ'οτι ξέρω τα betta γίνονται επιθετικά με αλλα ψάρια ετσι δεν ειναι?
Ασε,αυτό δεν είναι τίποτα,εγώ προχθές είδα καμμιά δεκαριά ποτηράκια (!!!)
με ένα μονομάχο στο καθένα μέσα,μαζεμένα να μη μπορούν να κινηθούν
και να στέκονται λες και είναι από μάρμαρο.
η ασχετίλα και η αδιαφορία τους είναι κάτι το απερίγραπτο,
δεν παίζονται οι άνθρωποι,στη κοσμάρα τους δυστυχώς...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-12-11, 14:31
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sandrea Εμφάνιση μηνυμάτων
Ταιριάζουν τα γκάπυ με τους μονομάχους?? Και μου λέει ναι δεν έχουν προβλημα... ??? Αληθεια λεει? Γιατι απ'οτι ξέρω τα betta γίνονται επιθετικά με αλλα ψάρια ετσι δεν ειναι?
καλησπέρα
τι περίμενες να σου πεί?
οχι δε ταιριάζουν απλά δεν είχα που αλλού να το βάλω και το πέταξα μέσα μέχρι να βρω πλαστικό ποτηράκι να το στριμώξω εκεί

Τώρα επειδή είναι μόνο του και τόσα αρσενικά τριγύρω μέχρι να πάρει το κολάι θα κάθεται ήσυχο, μιας και παίζει να το έβαλε και λίγη ώρα πρίν πας
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-12-11, 14:34
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Άσε που και ο κόσμος μπορεί και να το περάσει και για μεγάλο γκάπυ λόγω μακριών φτερών και να τους το πουλήσει για γκάπυ.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-12-11, 14:35
Το avatar του χρήστη johnyfy
johnyfy Ο χρήστης johnyfy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sandrea Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα παιδια! Σημερα αφου σχολασα απο το σχολείο λεω δε παω απο το πετσοπ να δω αμα έχει κανα πλατυ...

Παω και τι να δω...Καμια 12αρια αρσενικα γκάπυ μεσα στο ενυδρείο με ενα αρσενικό Betta....Και του λέω..Ταιριάζουν τα γκάπυ με τους μονομάχους?? Και μου λέει ναι δεν έχουν προβλημα... ??? Αληθεια λεει? Γιατι απ'οτι ξέρω τα betta γίνονται επιθετικά με αλλα ψάρια ετσι δεν ειναι?
μεταξυ τους εχουν,[ πολυ μεγαλο οι αρσενικοι]-παντως οι μονομαχοι ειναι συνηθως τα θυματα επειδη ειναι ησυχα ψαρακια με φανταχτερα χρωματα,καταληγουν τσιμπιμενα και φαγωμενα χωρις πτερυγια.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-12-11, 14:39
Το avatar του χρήστη irongud
irongud Ο χρήστης irongud δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2010
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 511
Προεπιλογή

ο μονομαχος ειναι πολυ παρεξηγημενο ειδος. ειχα ηδη 3 μονομαχους σε κοινωνικο και με κανεναν δεν ειχα ποτε προβλημα. εναν ειχα μεσα σε ζωοτοκα αλλον μεσα σε αγγελοψαρα και αλλον με γαριδες και γκαπι. μια χαρα ψαρακια ειναι βαλτε τους οπου θελετε...
__________________
Ο καθένας μας έχει 3 πρόσωπα.
Αυτό που δείχνει , αυτό που νομίζει ότι είναι , και αυτό που πραγματικά είναι...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-12-11, 14:49
Το avatar του χρήστη Sandrea
Sandrea Ο χρήστης Sandrea δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-11-2011
Περιοχή: Ημαθία
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Δηλαδή αμα βάλω σε ενα 100Λ ενυδρείο μονομάχο με ζωοτόκα ξερω εγώ 4-5 γκαπυ και 4-5 πλατυ πάει?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-12-11, 14:52
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Πάει. Αλλά γιατι να το κάνεις? Υπάρχουν χιλια δυο άλλα ψάρια που μπορούν να μπούν με γκαπυ.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-12-11, 15:05
Το avatar του χρήστη Sandrea
Sandrea Ο χρήστης Sandrea δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-11-2011
Περιοχή: Ημαθία
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Τα Betta ειναι πολύ όμορφα και μου αρεσουν
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-12-11, 15:12
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sandrea Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή αμα βάλω σε ενα 100Λ ενυδρείο μονομάχο με ζωοτόκα ξερω εγώ 4-5 γκαπυ και 4-5 πλατυ πάει?
Δεν πάει. Ούτε βάσει απαιτήσεων ούτε βάσει συμπεριφοράς ούτε βάσει γεωγραφικής προέλευσης.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-12-11, 15:16
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν πάει. Ούτε βάσει απαιτήσεων ούτε βάσει συμπεριφοράς ούτε βάσει γεωγραφικής προέλευσης.
Συμφωνώ μαζί σου οτι δεν πάει βάση γεωγραφικής προέλευσης, αλλά πολλοί βάζουν ψάρια διαφορετικής προέλευσης(και δεν νομίζω να είναι λάθος. Δεν παώ σε ακρότητες) τα οποία συμβιώνουν μεταξύ τους. Για παράδειγμα σχεδον σε κάθε ενυδρείο παρατηρήται ένας ancistus.(εκτός απο αφρικάνικα)
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-12-11, 15:18
Το avatar του χρήστη Αντωνης Πατρα
Αντωνης Πατρα Ο χρήστης Αντωνης Πατρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Περιοχή: πατρα - βασιλικο
Μηνύματα: 297
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sandrea Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή αμα βάλω σε ενα 100Λ ενυδρείο μονομάχο με ζωοτόκα ξερω εγώ 4-5 γκαπυ και 4-5 πλατυ πάει?
αναλογος τον χαρακτηρα του ψαριου φιλε μου..το σωστο ειναι να μην τον βαλεις γιατι ή θα αγριεψει και θα κυνηγησει τα αρσενικα γκαπυ νομιζοντας πως ειναι αρσενικα betta ή θα στρεσσαριστει και θα καθεται σε μια γωνια φοβισμενος και θα πεταξει τα ομορφα πτερυγεια του (fin rot)... για να καταλαβεις ειναι αναλογως πως εχει μαθει το ψαρι.. εγω εχω καποια αρσενικα bettas τα οποια τους βαζω μεσα θηλυκο και γινεται η μαχη της σαλαμινας.. εχω καποια αλλα τα οποια ειναι πολυ πολιτισμενα.. ειναι 2 -3 αρσενικα μαζι και το καθε ενα εχει το ποστο του.. βεβαια αυτα ειναι αδερφια . αν θες την γνωμη μου μην βαλεις μονομαχο εκει.. γιατι ο μονομαχος ειναι μοναδικο ψαρι με δυνατη προσωπικοτητα και πανω απ ολα μοναχικο.. τα ζωοτοκα ειναι αλεν ντελον..
__________________

Μπορεις να πας πιο μακρια με μια ευγενικη λεξη και ενα πιστολι,παρα με μια ευγενικη λεξη μονο.’ Al Capone
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-12-11, 15:19
Το avatar του χρήστη Sandrea
Sandrea Ο χρήστης Sandrea δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-11-2011
Περιοχή: Ημαθία
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

ωχ βασικά απότι είδα όντως δε μπορω να το βάλω διοτι έχω GH 16 και αυτος αντέχει μέχρι 12
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-12-11, 15:22
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ μαζί σου οτι δεν πάει βάση γεωγραφικής προέλευσης, αλλά πολλοί βάζουν ψάρια διαφορετικής προέλευσης(και δεν νομίζω να είναι λάθος. Δεν παώ σε ακρότητες) τα οποία συμβιώνουν μεταξύ τους. Για παράδειγμα σχεδον σε κάθε ενυδρείο παρατηρήται ένας ancistus.(εκτός απο αφρικάνικα)

Έστω ότι δεν είναι η γεωγραφία τόσο σημαντικός λόγος, οι άλλοι δύο λόγοι δηλαδή δεν είναι σημαντικοί;

Και το ότι το κάνει "ο κόσμος" δε σημαίνει ότι έτσι πρέπει να γίνεται. Για πολλοστή φορά και ειδικά όταν μιλάμε σε έναν άνθρωπο που δεν έχει την εμπειρία να κρίνει καταστάσεις δίνουμε τους κανόνες. Και αυτοί δεν έχουν εφευρεθεί από εμάς, αλλά μας τους υποδεικνύει η ίδια η φύση. Αυτό πρεσβεύει αυτό το φόρουμ. Ακόμα και εγώ ο ίδιος να έχω pleco με φροντόζες και να μου μοιάζει ότι όλα πάνε καλά δε σημαίνει ότι πρέπει και να το προτείνω. Ελπίζω να με καταλαβαίνεις.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-12-11, 15:25
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Έστω ότι δεν είναι η γεωγραφία τόσο σημαντικός λόγος, οι άλλοι δύο λόγοι δηλαδή δεν είναι σημαντικοί;

Και το ότι το κάνει "ο κόσμος" δε σημαίνει ότι έτσι πρέπει να γίνεται. Για πολλοστή φορά και ειδικά όταν μιλάμε σε έναν άνθρωπο που δεν έχει την εμπειρία να κρίνει καταστάσεις δίνουμε τους κανόνες. Και αυτοί δεν έχουν εφευρεθεί από εμάς, αλλά μας τους υποδεικνύει η ίδια η φύση. Αυτό πρεσβεύει αυτό το φόρουμ. Ακόμα και εγώ ο ίδιος να έχω pleco με φροντόζες και να μου μοιάζει ότι όλα πάνε καλά δε σημαίνει ότι πρέπει και να το προτείνω. Ελπίζω να με καταλαβαίνεις.
Σε αυτό το συλλογισμό σου συμφωνώ. Αλλά όχι οτι όμως είναι ακρότητα το να τα βάλει μαζί. Και όπως είπα πάνω πάνω, μπορεί να βάλει τόσα άλλα ψάρια μαζί με γκάπυ.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-12-11, 15:32
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε αυτό το συλλογισμό σου συμφωνώ. Αλλά όχι οτι όμως είναι ακρότητα το να τα βάλει μαζί. Και όπως είπα πάνω πάνω, μπορεί να βάλει τόσα άλλα ψάρια μαζί με γκάπυ.
Σχετικά είναι όλα και την απάντηση σε αυτό στην έδωσε ο Αντώνης παραπάνω. Αν για παράδειγμα (που δεν είναι και σπάνιο) αρχίσει να επιτίθεται στα αρσενικά guppy επειδή έχουν και αυτά μεγάλες ουρές; Θα αρχίσεις μετά το ψάξιμο για να δώσεις κάποιο ψάρι. Αν πέσεις σε ήρεμο μονομάχο και τον βάλεις με "τσιμπητήρια" θα του τσακίσουν την ουρά. Έχω δει υλοποίηση κοινωνικού με μονομάχους, όμως μιλάμε για ένα τέρας που είχε φτιάξει το τυπάκι και ο καθένας είχε την περιοχή του. Και βέβαια ο μονομάχος θέλει πιο μαλακό και όξινο νεράκι με τα guppy να ζουν κατά περιπτώσεις ακόμα και σε υφάλμυρα νερά ή και πιο σκληρά και από αφρικανικές λίμνες. Τέλος πάντων έτσι το βλέπω εγώ.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-12-11, 15:36
Το avatar του χρήστη Αντωνης Πατρα
Αντωνης Πατρα Ο χρήστης Αντωνης Πατρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Περιοχή: πατρα - βασιλικο
Μηνύματα: 297
Προεπιλογή

αν κανουμε μια παραχωρηση στις γεωγραφικες απαιτησεις.. το επομενο ειναι να δουμε πως θα νιωθει ενα μοναχικο ψαρι (εξου κ το ονομα μονομαχος)..μεσα σε ενα πληθος αλλων υπερκινητικων ψαριων οπως ειναι τα ζωοτοκα. μεσα στην ενταση θα ειναι.. ας κοιταξουμε και λιγο την ψυχολογια του καθε ψαριου.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχετικά είναι όλα και την απάντηση σε αυτό στην έδωσε ο Αντώνης παραπάνω. Αν για παράδειγμα (που δεν είναι και σπάνιο) αρχίσει να επιτίθεται στα αρσενικά guppy επειδή έχουν και αυτά μεγάλες ουρές; Θα αρχίσεις μετά το ψάξιμο για να δώσεις κάποιο ψάρι. Αν πέσεις σε ήρεμο μονομάχο και τον βάλεις με "τσιμπητήρια" θα του τσακίσουν την ουρά. Έχω δει υλοποίηση κοινωνικού με μονομάχους, όμως μιλάμε για ένα τέρας που είχε φτιάξει το τυπάκι και ο καθένας είχε την περιοχή του. Και βέβαια ο μονομάχος θέλει πιο μαλακό και όξινο νεράκι με τα guppy να ζουν κατά περιπτώσεις ακόμα και σε υφάλμυρα νερά ή και πιο σκληρά και από αφρικανικές λίμνες. Τέλος πάντων έτσι το βλέπω εγώ.
+1
__________________

Μπορεις να πας πιο μακρια με μια ευγενικη λεξη και ενα πιστολι,παρα με μια ευγενικη λεξη μονο.’ Al Capone

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αντωνης Πατρα : 15-12-11 στις 15:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-12-11, 17:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sandrea Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα παιδια! Σημερα αφου σχολασα απο το σχολείο λεω δε παω απο το πετσοπ να δω αμα έχει κανα πλατυ...

Παω και τι να δω...Καμια 12αρια αρσενικα γκάπυ μεσα στο ενυδρείο με ενα αρσενικό Betta....Και του λέω..Ταιριάζουν τα γκάπυ με τους μονομάχους?? Και μου λέει ναι δεν έχουν προβλημα... ??? Αληθεια λεει? Γιατι απ'οτι ξέρω τα betta γίνονται επιθετικά με αλλα ψάρια ετσι δεν ειναι?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sandrea Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή αμα βάλω σε ενα 100Λ ενυδρείο μονομάχο με ζωοτόκα ξερω εγώ 4-5 γκαπυ και 4-5 πλατυ πάει?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sandrea Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα Betta ειναι πολύ όμορφα και μου αρεσουν
Φιλε μου, ακομα τρεχεις με θανατους αρρωστιες και αλλα περιεργα στο νεο ενυδρειο σου.
Μη "τρωγεσαι" και δυσκολευεις κι αλλο τα πραγματα,
Κανε λιγο υπομονη και περιμενε να ερθει μια ισορροπια στο ενυδρειο να ηρεμησει και μετα ψαχνεσαι για την πορεια του.

Οσο για την απορια σου αντιγραφω απο ποστ μου:
Αυτο ειναι το μικροτερο κακο που μπορεις να δεις σε ενα πετσοπ.
Μη παιρνεις παραδειγμα απο επαγγελματικα ενυδρεια, οπου αναγκαστικα μπαινουν διαφορα ψαρια και σε ενα μετριων παραμετρων νερο αφου δεν υπαρχει χωρος.
Αλλωστε δεν προκειται να ζησουν για πολυ εκει. Προοριζονται για πωληση. (οχι πως αυτο ειναι δικαιολογια, αλλα ....)

Ο καθε μονομαχος εχει το δικο του χαρακτηρα.
Αλλα ψαρια ειναι πιο ηρεμα και αλλα κυνηγανε ακομα και τη σκια τους.
Ο μονομαχος παντως ειναι μοναχικο ψαρι.
Το σιγουρο ειναι οτι ολοι θα περναγαν καλυτερα και χωρις στρες τη ζωη τους αν δεν ειχαν αλλα ζωντανα να κυκλοφορανε στο μικρο αλλα αποκλειστικο χωρο που θελουν για .... προσωπικη χρηση.
Το σιγουρο ειναι οτι δεν πρεπει να συνυπαρχουν με ατομα του ιδιου ειδους (μονομαχους) αλλα και γενικα με Αναβαντιδες (γκουραμι κλπ) οπως και με ψαρια με πλουμιστες ουρες που μοιαζουν με μονομαχους πχ γκαπι.
Υπαρχουν δε και καποια ειδη μονομαχων που ειναι ειρηνικα, οπως τα Betta imbellis.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-12-11, 17:07
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

διαβαστε και αυτο... http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27618
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 15-12-11, 17:21
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

διαφορετικες απαιτησεις νερου!

ας μην ειμαστε καφροι!
ακομη και αν ο μονομαχος ειναι υσηχος,ΔΕΝ ταιριαζει στις σκληροτητες των γκαπυ!

φιλε sandrea,"κατσε εκει που καθεσαι"!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-12-11, 19:36
Το avatar του χρήστη Sandrea
Sandrea Ο χρήστης Sandrea δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-11-2011
Περιοχή: Ημαθία
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

ουυφφ εντάξ απλά έχω εντυπωσιαστεί και με τους ξιφοφορούς και γενικά με το όλα θέμα των ενυδρείων και έχω μονο ένα ενυδρειο και θέλω να τα έχω όλααααααααα! ελπίζω να με καταλαβένετε
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-12-11, 21:44
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

σε καταλαβαινουμε,αλλα αυτο ευτυχως δεν γινεται!

μην παρασυρεσαι απο τους πετσοπαδες!
οι μισοι δεν ξερουν τιποτα και οι αλλοι μισοι δεν νοιζονται για τιποτα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-12-11, 21:47
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από janickrules Εμφάνιση μηνυμάτων
σε καταλαβαινουμε,αλλα αυτο ευτυχως δεν γινεται!

μην παρασυρεσαι απο τους πετσοπαδες!
οι μισοι δεν ξερουν τιποτα και οι αλλοι μισοι δεν νοιζονται για τιποτα!
+1000 εκτος λιγων εξαιρεσεων
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-12-11, 21:49
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

οντως!μην τους παρει ολους η μπαλα
σχεδον ολους!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 15-12-11, 22:11
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Πολλοί απλά για να πουλήσουν, δεν πληροφορούν επίτηδες τα βασικά ώστε να υπάρχει κίνηση στο επάγγελμα για ευνόητους λόγους!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Black Moly από πετσοπ Sandrea Αρχάριοι γλυκού νερού 6 05-03-12 23:59
ψαχνω πετσοπ/μαγαζι για λαμπες Petran22 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 31-07-08 09:49

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07863 seconds with 15 queries