Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-10-11, 12:29
Το avatar του χρήστη stap
stap Ο χρήστης stap δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 129
Red face ηρθα και εγω

καλημερα παιδια ειμαι η stap και εχω ενα
nano reef ενυδρειο θαλασσινο 50 λιτρων το οποιο τρεχει 1 χρονο
ph =8
no3 = o.im/l
nh3-nh4 = o.3m/l
po4 = o.1 m/l
λαμπα uv
ενας κυκλοφορητης μικρος
λαμπες 15 w λευκη + 15 w μπλε
4 κιλα ζωντανος βραχος
ψαρια :
1 gramma loreto
1 amphiprion clarkii
1 chysiptera parasema

φωτο θα αναιβασω αργοτερα
σε 1 μηνα θα εχω στην κατοχη μου και ενα 180 λιτρων με θαλασσινο νερο που ηδη τρεχει 8 μηνες . θα ηθελα να ρωτησω πως μπορω να το μεταφερω χωρις να υπαρξει προβλημα και χωρις να δημιουργησω προβλημα στα ψαρια που ηδη ζουν μεσα. βεβαια η μεταφορα θα γινει απο το ενα σπιτι στο αλλο ( και τα 2 βρησκονται στην ιδια οικοδομη)
__________________
Οκτάνα θα πει αληθινή ελευθερία και όχι εκείνη η φοβερά ειρωνεία, να λέγεται ελευθερία ό,τι χωρεί ή ό,τι εναπομένει στα ελάχιστα περιθώρια που αφήνουν στους ανθρώπους οι απάνθρωποι νόμοι των περιδεών και των τυφλών ή ηλιθίων.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-10-11, 14:44
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

για να καταλαβουμε το 180 θα το παρεις ετοιμο με το νερο και με βραχο που εχει μεσα η αδειο και θα μεταφερεις οτι εχεις απο το 50αρι?
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-10-11, 14:51
zalk Ο χρήστης zalk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-01-2010
Περιοχή: salonikh
Μηνύματα: 169
Προεπιλογή

σε ενα κουβα ψαρια,στο αλλο ο βραχος,σε αλλο το νερο.η μικρη γυαλα με την αμμο μπορει να μεταφερθει....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-10-11, 15:08
Το avatar του χρήστη stap
stap Ο χρήστης stap δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 129
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimmis1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
για να καταλαβουμε το 180 θα το παρεις ετοιμο με το νερο και με βραχο που εχει μεσα η αδειο και θα μεταφερεις οτι εχεις απο το 50αρι?

θα τα παρω ολα ως εχει με τα ψαρια και ολα τα μηχανιματα. !!!!!!! και ετσι θα εχω 2
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zalk Εμφάνιση μηνυμάτων
σε ενα κουβα ψαρια,στο αλλο ο βραχος,σε αλλο το νερο.η μικρη γυαλα με την αμμο μπορει να μεταφερθει....
οκ ευχαριστω πολυ. θα πρεπει να κανω κανονικα προσαρμογη στα ψαρια ετσι δεν ειναι ?
__________________
Οκτάνα θα πει αληθινή ελευθερία και όχι εκείνη η φοβερά ειρωνεία, να λέγεται ελευθερία ό,τι χωρεί ή ό,τι εναπομένει στα ελάχιστα περιθώρια που αφήνουν στους ανθρώπους οι απάνθρωποι νόμοι των περιδεών και των τυφλών ή ηλιθίων.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stap : 17-10-11 στις 15:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-10-11, 15:12
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

προσαρμογη οχι , εφοσον μεταφορα θα κανεις στο 180 αρι και θα τους βαλεις το ιδιο νερο που ειχαν πριν , οποτε δεν χρειαζεται .
Η μεταφορα να γηνει συντομα μην μεινουν πολλες ωρες στον γουβα τα ψαρια.
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-10-11, 15:14
Το avatar του χρήστη stap
stap Ο χρήστης stap δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimmis1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
προσαρμογη οχι , εφοσον μεταφορα θα κανεις στο 180 αρι και θα τους βαλεις το ιδιο νερο που ειχαν πριν , οποτε δεν χρειαζεται .
Η μεταφορα να γηνει συντομα μην μεινουν πολλες ωρες στον γουβα τα ψαρια.
ευχαριστω πολυ!
__________________
Οκτάνα θα πει αληθινή ελευθερία και όχι εκείνη η φοβερά ειρωνεία, να λέγεται ελευθερία ό,τι χωρεί ή ό,τι εναπομένει στα ελάχιστα περιθώρια που αφήνουν στους ανθρώπους οι απάνθρωποι νόμοι των περιδεών και των τυφλών ή ηλιθίων.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-10-11, 20:20
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stap Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστω πολυ!
ααα το μονο που ξεχασα προσεξε λιγο την θερμοκρασια μην παγωσει το νερο στον γουβα πχ σου φτασει κατω απο 20 ενω στο 180 αρι ειναι 25 . Τωρα πανω κατω 1 με 2 βαθμους δεν εχουν προβλημα.
Την ημερα που θα γηνει η μετακομιση την προηγουμενη τα ψαρια να μηνουν ατάιστα , καθως και την ημερα της μετακομησης ,και μην αναψεις φωτα στο ενυδρειο την ημερα αυτη.
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-11-11, 12:27
Το avatar του χρήστη stap
stap Ο χρήστης stap δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimmis1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
ααα το μονο που ξεχασα προσεξε λιγο την θερμοκρασια μην παγωσει το νερο στον γουβα πχ σου φτασει κατω απο 20 ενω στο 180 αρι ειναι 25 . Τωρα πανω κατω 1 με 2 βαθμους δεν εχουν προβλημα.
Την ημερα που θα γηνει η μετακομιση την προηγουμενη τα ψαρια να μηνουν ατάιστα , καθως και την ημερα της μετακομησης ,και μην αναψεις φωτα στο ενυδρειο την ημερα αυτη.
ευχαριστω πολυ
__________________
Οκτάνα θα πει αληθινή ελευθερία και όχι εκείνη η φοβερά ειρωνεία, να λέγεται ελευθερία ό,τι χωρεί ή ό,τι εναπομένει στα ελάχιστα περιθώρια που αφήνουν στους ανθρώπους οι απάνθρωποι νόμοι των περιδεών και των τυφλών ή ηλιθίων.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-11-11, 16:32
Το avatar του χρήστη stap
stap Ο χρήστης stap δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή ηρθε η ωρα για την μεταφορα

ηρθε η ωρα........ να κανω την μεταφορα. λοιπον παιδια χρειαζομαι και αλλες συμβουλες οκ δεν ταισα σημερα , και αυριο θα εχω ολη μερα κλειστα τα φωτα.
να ρωτησω ηθελα κατι ακομα, εχω στο 50 λιτρο μου 2 ψαρακια ενα cklarki κλουν και ενα βασιλικο και θελω να τα βαλω και αυτα μεσα στο 180αρι . απλα σκεφτομαι οτι ισως πρεπει να βαλω πρωτα αυτα και μετα τα αλλα ψαρια του μεγαλου ενυδρειου. τι λετε? και να βαλω και νερο απο το 50αρι μου?
και εχω 1 σκουλικι και ενα μικρο βραχο με μανιταρακια , τι θα γινει εαν δεν αναψω το φως?

με τα τεστ τι να κανω ? πρεπει να ελεξω το νερο? και κατι ακομα τελευταιο το ενυδρειο που θα παρω εχει 2 εξωτερικα φιτρα ......... να τα κρατισω και τα 2 ?

ευχαριστω πολυ εκτον προτερων
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimmis1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
προσαρμογη οχι , εφοσον μεταφορα θα κανεις στο 180 αρι και θα τους βαλεις το ιδιο νερο που ειχαν πριν , οποτε δεν χρειαζεται .
Η μεταφορα να γηνει συντομα μην μεινουν πολλες ωρες στον γουβα τα ψαρια.
ηρθε η ωρα........ να κανω την μεταφορα. λοιπον παιδια χρειαζομαι και αλλες συμβουλες οκ δεν ταισα σημερα , και αυριο θα εχω ολη μερα κλειστα τα φωτα.
να ρωτησω ηθελα κατι ακομα, εχω στο 50 λιτρο μου 2 ψαρακια ενα cklarki κλουν και ενα βασιλικο και θελω να τα βαλω και αυτα μεσα στο 180αρι . απλα σκεφτομαι οτι ισως πρεπει να βαλω πρωτα αυτα και μετα τα αλλα ψαρια του μεγαλου ενυδρειου. τι λετε? και να βαλω και νερο απο το 50αρι μου?
και εχω 1 σκουλικι και ενα μικρο βραχο με μανιταρακια , τι θα γινει εαν δεν αναψω το φως?

με τα τεστ τι να κανω ? πρεπει να ελεξω το νερο? και κατι ακομα τελευταιο το ενυδρειο που θα παρω εχει 2 εξωτερικα φιτρα ......... να τα κρατισω και τα 2 ?

ευχαριστω πολυ εκτον προτερων
__________________
Οκτάνα θα πει αληθινή ελευθερία και όχι εκείνη η φοβερά ειρωνεία, να λέγεται ελευθερία ό,τι χωρεί ή ό,τι εναπομένει στα ελάχιστα περιθώρια που αφήνουν στους ανθρώπους οι απάνθρωποι νόμοι των περιδεών και των τυφλών ή ηλιθίων.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stap : 18-11-11 στις 16:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04412 seconds with 15 queries