Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 31-10-11, 10:21   #1
Πρόβλημα κλίσης
 
Το avatar του χρήστη atsoum
atsoum
Junior Member
Εγγραφή: 31-10-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 29

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
atsoum Ο χρήστης atsoum δεν είναι συνδεδεμένος 31-10-11, 10:21
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σας.
Είμαι και εγώ άλλος ένας αρχάριος. Έχω στήσει το ενυδρείο μου(Aquel70 το γνωστό από τα Carefour), 98 λίτρα. Δουλεύει εδώ και 3-4 μέρες. Έχω βάλει μέσα 5 φυτά, βακτήρια και αντιχλώριο. Έβαλα και 2 moly ballon για αρχή.

Δυστυχώ παρόλο το διάβασμα που έκανα για το πως να ξεκινήσω(ευχαριστώ εδώ και το φόρουμ σας) έχω κάνει κάποια λάθη.
Το έπιπλο που είναι το ενυδρείο το πήρα από pet-shop. Είναι ιδιοκατασκευή ουσιαστικά. Έβαλα ανάμεσα στο ενυδρείο και στο έπιπλο στρώμα γυμναστική που είναι ουσιαστικά σαν σφουγγάρι αρκετά χοντρό(Όχι τα πολύ απλά λαστιχένια). Όλα καλά ως εδώ.

Όταν όμως γέμισα το ενυδρείο φουλ, παρατήρησα κλίση προς τα πίσω. Αυτή τη στιγμή έχω μια απόκλιση 1 εκατοστού στην πίσω πλευρά. Δηλαδή το νερό πίσω είναι σε μεγαλύτερο ύψος από ότι μπροστά. Μάλλον φταίνε τα ποδαράκια του επίπλου ή το πάτωμα. Χρησιμοποίησα και αλφάδι όταν έβαλα το έπιπλο, αλλά όπως φαίνεται κάτι δεν έκανα σωστά.

Να με ανησυχεί όλο αυτό; Θεωρείτε μεγάλη αυτή η απόκλιση; Το σκέφτηκα να τα αδειάσω όλα, αλλά είναι και λίγος μπελάς. Έχω και τα ψαράκια μέσα και δεν είναι ότι καλύτερο.

Υ.Γ. Δυστυχώς όταν αγόρασα τα ψαράκια, δεν ήξερα ότι είναι υβρίδιο που δεν υπάρχει στην φύση. Χθες που έψαξα περισσότερες πληροφορίες απογοητεύτηκα λίγο για την επιλογή που έκανα. Ξέρω πως ο κλάδος του ενυδρείου δεν θέλει την ύπαρξη υβριδίων και ιδίως την τυχόν αναπαραγωγή τους. Αλλά το λάθος έγινε τώρα...
Εμφανίσεις: 3625
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-10-11, 10:31
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες!
Για την κλίση αφού σε ανησυχεί πρέπει να την διορθώσεις.
Άδειασε τη μεγαλύτερη ποσότητα νερού του ενυδρείου σε ένα δοχείο και μετά μπορείς εύκολα να το μετακινήσεις. Κατόπιν ευθυγράμμισε το έπιπλο.

[Για το "στρώσιμο" του ενυδρείου διάβασε τα υπομνήματα των αρχαρίων για να κάνεις σωστά το ξεκίνημα.]

Καλή συνέχεια.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-10-11, 10:31
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Φίλε καλό θα ήταν να το αδειάσεις (όχι όλο) και βάλεις κανένα ξύλο κάτω από το έπιπλο μπροστά για να το φέρεις στην ευθία.
Για την ώρα επιδή τα λίτρα σου είναι σχετικά λίγα και το ενυδρείο καινούριο, δεν θα έχεις (πιθανότατα) πρόβλημα.....δεν θα είναι όμως πάντα καινούριο και οι αντοχές της σιλικόνης σου δεν θα είναι πάντα οι ίδιες.
....Άρα καλό θα ήταν να το διορθώσεις για να μην έχεις πρόβλημα στο μέλλον.

Υ.Γ.: Για τα παπαγαλάκια σου μην δίνεις πολύ σημασία σε αυτά που σου λένε! Συμφωνώ ότι δεν έχουν θέση στο χόμπι ΑΛΛΑ από τη στιγμή που δεν μπορούμε να σταματήσουμε την παραγογή τους....δεν βλέπω κανένα απολύτως λόγο γιατί θα πρέπει να τιμορούμε τα ίδια τα ψαράκια!
Ρώτα να δούμε αν όλοι όσοι φωνάζουν έχουν σταματίσει να πηγαίνουν στα πετ σιοπ που εισάγουν και πουλούν παπαγάλους! Γιατί αυτοί είναι που φτένε και όχι τα ψαράκια! Αν πηγαίνω εκεί βλέπω τους παπαγάλους και λέω ΟΧΙ, αλλά την ίδια ώρα πληρώνω τον τύπο 1000ευρο για νέο ενυδρείο και καμία 100στι ευρώ για άλλα ψάρια....δεν έκανα ΤΙΠΟΤΕ ΑΠΟΛΥΤΩΣ! Αν δεν τα πάρεις εσύ, κάποιος άλλος θα τα πάρει...άμα δεν σε έχει χάσει και από πελάτη, τι τον απασχολεί αν εσύ δεν αγόρασες παπαγάλους!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-10-11, 10:37
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

α)Εγω δεν θα αισθανομουν ασφαλεια με τετοια αποκλιση.Βρες την αιτια και διορθωσε το.
β)Το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-10-11, 11:00
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Plakas Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε καλό θα ήταν να το αδειάσεις (όχι όλο) και βάλεις κανένα ξύλο κάτω από το έπιπλο μπροστά για να το φέρεις στην ευθία.
Για την ώρα επιδή τα λίτρα σου είναι σχετικά λίγα και το ενυδρείο καινούριο, δεν θα έχεις (πιθανότατα) πρόβλημα.....δεν θα είναι όμως πάντα καινούριο και οι αντοχές της σιλικόνης σου δεν θα είναι πάντα οι ίδιες.
....Άρα καλό θα ήταν να το διορθώσεις για να μην έχεις πρόβλημα στο μέλλον.

Υ.Γ.: Για τα παπαγαλάκια σου μην δίνεις πολύ σημασία σε αυτά που σου λένε! Συμφωνώ ότι δεν έχουν θέση στο χόμπι ΑΛΛΑ από τη στιγμή που δεν μπορούμε να σταματήσουμε την παραγογή τους....δεν βλέπω κανένα απολύτως λόγο γιατί θα πρέπει να τιμορούμε τα ίδια τα ψαράκια!
Ρώτα να δούμε αν όλοι όσοι φωνάζουν έχουν σταματίσει να πηγαίνουν στα πετ σιοπ που εισάγουν και πουλούν παπαγάλους! Γιατί αυτοί είναι που φτένε και όχι τα ψαράκια! Αν πηγαίνω εκεί βλέπω τους παπαγάλους και λέω ΟΧΙ, αλλά την ίδια ώρα πληρώνω τον τύπο 1000ευρο για νέο ενυδρείο και καμία 100στι ευρώ για άλλα ψάρια....δεν έκανα ΤΙΠΟΤΕ ΑΠΟΛΥΤΩΣ! Αν δεν τα πάρεις εσύ, κάποιος άλλος θα τα πάρει...άμα δεν σε έχει χάσει και από πελάτη, τι τον απασχολεί αν εσύ δεν αγόρασες παπαγάλους!
τα μπαλουν δεν ειναι παπαγαλοψαρα
απο την αλλη με το να μην τα αγοραζεις δεν τιμωρεις τα καημενα τα ψαρια αλλα αυτους που τα αναπαραγουν..ετσι δειχνοντας ο κοσμος οτι δεν εχει προτιμηση σε αυτα ψαρια θα σταματησουν και οι αναπαραγωγες τους αφου πια δεν θα πουλανε
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-10-11, 11:29
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Απολογούμε δεν πρόσεξα ότι στην αρχή έλεγε για μπαλούν!

Φίλε η άποψη μου δεν αλλάζει. Τα ψαράκια είναι εκεί και αν δεν τα αγοράσεις, είτε θα πάνε σε καμιά γυάλα μωρού ή νέου στο χόμπι....με λίγα λόγια αν πάνε στο κατάστημα, κάποιος θα τα αγοράσει!
Η μόνη περίπτωση να κάνεις τη διαφορά σαν χομπίστας είναι να τιμωρήσεις τον καταστηματάρχη που τα έφερε....αν αυτός δει ότι χάνει τους καλούς - τακτικούς του πελάτες....ΜΟΝΟ τοτε θα σταματήσει να εισάγει!
Δυστυχώς η ζήτηση στα πετ σιοπ δεν καθορίζεται από τους χομπιστές αλλά από τα παιδάκια και τις μαμάδες που αγοράζουν ένα συμπαθητικό ψαράκι για να βάλουν στη γυάλα της κουζίνας.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-10-11, 12:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από atsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας.
Είμαι και εγώ άλλος ένας αρχάριος. Έχω στήσει το ενυδρείο μου(Aquel70 το γνωστό από τα Carefour), 98 λίτρα. Δουλεύει εδώ και 3-4 μέρες. Έχω βάλει μέσα 5 φυτά, βακτήρια και αντιχλώριο. Έβαλα και 2 moly ballon για αρχή.

Δυστυχώ παρόλο το διάβασμα που έκανα για το πως να ξεκινήσω(ευχαριστώ εδώ και το φόρουμ σας) έχω κάνει κάποια λάθη.
Το έπιπλο που είναι το ενυδρείο το πήρα από pet-shop. Είναι ιδιοκατασκευή ουσιαστικά. Έβαλα ανάμεσα στο ενυδρείο και στο έπιπλο στρώμα γυμναστική που είναι ουσιαστικά σαν σφουγγάρι αρκετά χοντρό(Όχι τα πολύ απλά λαστιχένια). Όλα καλά ως εδώ.

Όταν όμως γέμισα το ενυδρείο φουλ, παρατήρησα κλίση προς τα πίσω. Αυτή τη στιγμή έχω μια απόκλιση 1 εκατοστού στην πίσω πλευρά. Δηλαδή το νερό πίσω είναι σε μεγαλύτερο ύψος από ότι μπροστά. Μάλλον φταίνε τα ποδαράκια του επίπλου ή το πάτωμα. Χρησιμοποίησα και αλφάδι όταν έβαλα το έπιπλο, αλλά όπως φαίνεται κάτι δεν έκανα σωστά.

Να με ανησυχεί όλο αυτό; Θεωρείτε μεγάλη αυτή η απόκλιση; Το σκέφτηκα να τα αδειάσω όλα, αλλά είναι και λίγος μπελάς. Έχω και τα ψαράκια μέσα και δεν είναι ότι καλύτερο.

Υ.Γ. Δυστυχώς όταν αγόρασα τα ψαράκια, δεν ήξερα ότι είναι υβρίδιο που δεν υπάρχει στην φύση. Χθες που έψαξα περισσότερες πληροφορίες απογοητεύτηκα λίγο για την επιλογή που έκανα. Ξέρω πως ο κλάδος του ενυδρείου δεν θέλει την ύπαρξη υβριδίων και ιδίως την τυχόν αναπαραγωγή τους. Αλλά το λάθος έγινε τώρα...
Το "ολα καλα μεχρι εδω" θα σου ξεφυγε

Σε ενυδρειο με πλαστικη βαση-πλαισιο δεν βαζουμε τιποτα αναμεσα σε αυτο και το επιπλο.
Αυτα ειναι για ενυδρεια DIY σκετο τζαμι.
Αδειασε το ενυδρειο, βγαλε το στρωμα, ακουμπα σωστα το ενυδρειο απευθειας στο επιπλο , τσεκαρε με το αλφαδι και το πατωμα και βαλε τακακια στα ποδια του επιπλου (αν γερνει και παλι, μετα την αφαιρεση του στρωματος).

Εισαγωγη ψαριων, πριν στρωσει το ενυδρειο, ειναι "καπως". Ιδιως αν δεν ελεγχουμε καθημερινα το νερο.
Μετρησεις κανεις?

Τα ballon δεν ειναι υβριδια. Ειναι επιλεκτικες επελαμβανομενες αναπαραγωγες.
Οχι ομως πως ειναι και καλυτερη η κατασταση απο τα υβριδια.
Οπως και με τα υβριδια, απεχωντας απο την αγορα τετοιων ειδων, μειωνουμε την παραγωγη τους και ετσι πολεμαμε αυτο το εμποριο.
Απο τη στιγμη που τα αγορασες ομως, οφειλεις να τους παρεχεις το καλυτερο δυνατο.
Προσπαθησε να μην εχεις αναπαραγωγες απλα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-10-11, 12:59
Το avatar του χρήστη atsoum
atsoum Ο χρήστης atsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
Το ενυδρείο δεν έχει πλαστική βάση πλαίσιο, έχει μόνο ένα "ψευτόχαρτόνι" από κάτω κολλημένο στο τζάμι του ενυδρείου. Με αυτά που είχα διαβάσει σε διάφορα φόρουμ, κατάλαβα πως πρέπει να βάλω ενδιάμεσα κάποιο φελιζόν ή κάτι παρόμοιο. Ήδη σε ένα σημείο είχε σκιστεί το χαρτόνι.

Μάλλον πάω για μεταλλικά ρυθμιζόμενα ποδαράκια να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Πρέπει και το πάτωμα να έχει κλίση σε εκείνο το σημείο.

Αν αφήσω στο ενυδρείο 10 λίτρα νερού ώστε να το μετακινήσω. Αφού τελειώσω με το έπιπλο, όταν θα είναι να βάλω πίσω το ενυδρείο θα πρέπει να βάλω προφανώς αντιχλώριο για την ποσότητα νερού που θα προσθέσω. Η ερώτηση είναι βακτήρια θα πρέπει να ξαναβάλω σε αυτή την περίπτωση;

Στις αλλαγές άλλα pet-shop μου είπανε να βάζω βακτήρια άλλα να μην βάζω.
Σε ξένα άρθρα-video δεν αναφέρει κανείς να προσθέτεις βακτήρια στις αλλαγές.

Σχετικά με τις μετρήσεις, έχω παραγγείλει από ξένο on-line pet-shop μια μεγάλη παραγγελία με ότι κατάλαβα πως θα μου χρειαστεί, Σκούπα βυθού, τεστ, λιπάσματα, επιπλέον αντιχλώριο κτλ.
Δυστυχώς από τα pet-shop στην Θεσσαλονίκη δεν έχω μείνει καθόλου ευχαριστημένος. Λυπάμαι ειλικρινά που βλέπουν τον αρχάριο αποκλειστικά σαν πορτοφόλι και μας φορτώνουν με αχρείαστα πράγματα ή βαριούνται να μας εξηγήσουν κάποια βασικά πράγματα. Ιδίως ένα γνωστό pet-shop που έχει και on-line κατάστημα, είναι επιεικώς απαράδεκτο όσον αφορά την εξυπηρέτηση. Πήγα και στα 2 καταστήματα που έχουν και οι άνθρωποι στην ουσία θέλουν να διώχνουν τους πελάτες. Δεν έχω ξαναδεί τόση βαρεμάρα στην ζωή μου...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-10-11, 13:46
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Όσον αφορά τα βακτήρια οι απόψεις για το αν επιταχύνουν ή όχι την ανάπτυξη της βιολογίας διίστανται (εγώ δεν έχω διαπιστώσει να κάνουν κάτι) γι αυτό θα πρότεινα να βάλεις μια αγγελία για να βρεις άμεσα μπόλι.
Στις αλλαγές νερού προσθέτεις μόνο αντιχλώριο (τώρα αφού τα έχεις ρίξτα κι αυτά αλλά μόνο με μετρήσεις θα δεις το αποτέλεσμα )
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-10-11, 13:47
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Αν το ενυδρείο σου είναι στρωμένο, απλά το νερό που θα βγάλεις ασε ένα κουβά γεμάτο για να βάλεις μέσα το βιολογικό υλικό σου όση ώρα θα διορθώνεις την κλίση.
Όταν γεμίσεις ξανά το ενυδρείο με αποχλωριομένο νερό, βάλε πίσω στο φίλτρο σου το βιολογικό υλικό και δεν χρειάζεται τίποτε άλλο.
Αν το φίλτρο είναι στρωμένο, τα βακτήρια που αγοράζεις δεν εξυπηρετούν απολύτως τίποτα!!!

Η αλλαγή νερού (αν γίνεται σωστά) δεν επιρεάζει καθόλου τη βιολογία του ενυδρείου (άρα δεν χρειάζεται προσθήκη νέων βακτηρίων). Το νερό ΔΕΝ εχει βακτιρια να κολυμπάνε μέσα (για αυτό το λόγο ΔΕΝ είναι και μπόλι) ! Οι αποικίες των βακτηρίων είναι στο φίλτρο στο υπόστρωμα και στις διακοσμήσεις του ενυδρείου.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 31-10-11, 13:55
Το avatar του χρήστη atsoum
atsoum Ο χρήστης atsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Το ενυδρείο δεν είναι στρωμένο. Λειτουργεί από την Πέμπτη. Εδώ και 4 μέρες. Οπότε θα πρέπει μάλλον να ξαναβάλω βακτήρια όταν θα το γεμίσω.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-10-11, 14:37
Το avatar του χρήστη IoannisV
IoannisV Ο χρήστης IoannisV δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Συγνώμη βρε φίλε που επεμβαίνω αλλά άκου και τα παιδιά πιο πάνω που λένε να βάλεις μια αγγελία για μπόλι να σου δώσει ένας συντοπίτης σου και θα βρεις την υγειά σου,εγώ έτσι έκανα και ησύχασα.
Οσο για τα βακτήρια του εμπορίου δεν τους έχω προσωπικά εμπιστοσύνη.
Ετσι κι αλλιώς από την στιγμή που θα βάλεις το μπόλι δεν θα υπάρχει πλέον λόγος να ρίξεις βακτήρια.
Καλή συνέχεια.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-10-11, 15:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από atsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
Το ενυδρείο δεν έχει πλαστική βάση πλαίσιο, έχει μόνο ένα "ψευτόχαρτόνι" από κάτω κολλημένο στο τζάμι του ενυδρείου. Με αυτά που είχα διαβάσει σε διάφορα φόρουμ, κατάλαβα πως πρέπει να βάλω ενδιάμεσα κάποιο φελιζόν ή κάτι παρόμοιο. Ήδη σε ένα σημείο είχε σκιστεί το χαρτόνι.

Μάλλον πάω για μεταλλικά ρυθμιζόμενα ποδαράκια να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Πρέπει και το πάτωμα να έχει κλίση σε εκείνο το σημείο.

Αν αφήσω στο ενυδρείο 10 λίτρα νερού ώστε να το μετακινήσω. Αφού τελειώσω με το έπιπλο, όταν θα είναι να βάλω πίσω το ενυδρείο θα πρέπει να βάλω προφανώς αντιχλώριο για την ποσότητα νερού που θα προσθέσω. Η ερώτηση είναι βακτήρια θα πρέπει να ξαναβάλω σε αυτή την περίπτωση;

Στις αλλαγές άλλα pet-shop μου είπανε να βάζω βακτήρια άλλα να μην βάζω.
Σε ξένα άρθρα-video δεν αναφέρει κανείς να προσθέτεις βακτήρια στις αλλαγές.

Σχετικά με τις μετρήσεις, έχω παραγγείλει από ξένο on-line pet-shop μια μεγάλη παραγγελία με ότι κατάλαβα πως θα μου χρειαστεί, Σκούπα βυθού, τεστ, λιπάσματα, επιπλέον αντιχλώριο κτλ.
Δυστυχώς από τα pet-shop στην Θεσσαλονίκη δεν έχω μείνει καθόλου ευχαριστημένος. Λυπάμαι ειλικρινά που βλέπουν τον αρχάριο αποκλειστικά σαν πορτοφόλι και μας φορτώνουν με αχρείαστα πράγματα ή βαριούνται να μας εξηγήσουν κάποια βασικά πράγματα. Ιδίως ένα γνωστό pet-shop που έχει και on-line κατάστημα, είναι επιεικώς απαράδεκτο όσον αφορά την εξυπηρέτηση. Πήγα και στα 2 καταστήματα που έχουν και οι άνθρωποι στην ουσία θέλουν να διώχνουν τους πελάτες. Δεν έχω ξαναδεί τόση βαρεμάρα στην ζωή μου...
Aν δεν εχει βαση, ΟΚ.
Δεν ξερω αν ειναι καταλληλο το υποστρωμα απο sleeping bug. Αν βουλιαζει μονοπαντα δλδ.
Συνηθως βαζουν DOW ή αυτο που ομολογουμενως μοιαζει πολυ με υποστρωμα.

Αν το αδειασεις τελικα, φυλα οσο νερο μπορεις και στο φρεσκο βαλε αντιχλωριο, κανονικα σαν να κανεις μερικη αλλαγη νερου (ιδια θερμοκρασια πεχα σκληροτητα).
Τα βακτηρια, τις πρωτες μερες του στρωσιματος και μεχρι να εγκατασταθουν στα υλικα, αιωρουνται στο νερο, οποτε ξαναβαλε βακτηρια (αν δεν εχεις τη δυνατοτητα να μπολιασεις και να στρωσει αυτοματα το φιλτρο σου).

Κριμα που εστειλες χρημα στο εξωτερικο.
Εχει Θεσνικη καλο eshop με τιμες καλυτερες και απο εξω.
Δεν ρωτησες.
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...d=84&show=grid
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-11-11, 13:29
Το avatar του χρήστη atsoum
atsoum Ο χρήστης atsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κριμα που εστειλες χρημα στο εξωτερικο.
Εχει Θεσνικη καλο eshop με τιμες καλυτερες και απο εξω.
Δεν ρωτησες.
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...d=84&show=grid
Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.
Το είδα το συγκεκριμένο site και όντως οι τιμές του είναι σχεδόν ίδιες με τα site του εξωτερικού. Ήμουν έτοιμος να παραγγείλω από αυτό το site.

Ο λόγος που δεν το έκανα είναι ο εξής:
Μεταφορά

Tο petcumulus.gr συνεργάζεται με την εταιρεία ταχυμεταφορών ACS και κατά συνέπεια έχει πετύχει προνομιακές τιμές στα μεταφορικά. Πιο συγκεκριμένα, για τα πακέτα που έχουν βάρος έως δύο κιλά η χρέωση ειναι 3 ευρώ και κάθε έξτρα κιλό η χρέωση είναι 1,20 ευρώ ανά κιλό.

Πως γίνεται άραγε να μπορείς να φέρεις από την Γερμανία που είναι 2.000 χιλμ.(και παραπάνω μακριά) παραγγελία 30 κιλών με 20 ευρώ;;
Δηλαδή αν υποθέσουμε πως θέλω μια παραγγελία 30 κιλών στην ίδια την χώρα μου θα πρέπει να πληρώσω 35.4 ευρώ;;

Εγώ δεν πήρα 30 κιλά πράγματα. Αλλά ειλικρινά εκνευρίστηκα από αυτό που διάβασα. Επίσης για μεταφορές μέσα στην Θεσσαλονίκη θα έπρεπε να είναι χαμηλότερη η τιμή μεταφοράς, μιας και το κόστος λογικά δεν είναι το ίδιο.

Ας μου έδινε και ένα επιπλέον κίνητρο του στυλ από τόσα λεφτά και πάνω δωρεάν μεταφορικά.
Θα μου πει κάποιος τώρα πως κάνεις έτσι για 20 ή 30 ευρώ; Λυπάμαι αλλά στην κατάσταση που είμαστε μετράνε τα πάντα. Δεν είναι θέμα τσιγγουνιάς, είναι θέμα φιλοσοφίας Ελληνικών επιχειρήσεων.

Γνωρίζω ότι θα μπορούσα να πάω από εκεί να τα παραλάβω δωρεάν, αλλά το κατάστημα είναι στην Λητή!
Επειδή το επάγγελμα μου έχει να κάνει με την πληροφορική και φτιάχνω και ιστοσελίδες μεταξύ άλλων, ας φροντίσει το συγκεκριμένο κατάστημα να χρησιμοποιήσει τεχνικές SEO(Search Engine Optimization) ώστε να το βρίσκουν ποιο εύκολα οι αρχάριοι. Είναι κρίμα να έχει ανταγωνιστικές τιμές, αλλά να μπορείς να το βρεις μόνο μέσα από φόρουμ.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-11-11, 13:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από atsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως γίνεται άραγε να μπορείς να φέρεις από την Γερμανία που είναι 2.000 χιλμ.(και παραπάνω μακριά) παραγγελία 30 κιλών με 20 ευρώ;;
Δηλαδή αν υποθέσουμε πως θέλω μια παραγγελία 30 κιλών στην ίδια την χώρα μου θα πρέπει να πληρώσω 35.4 ευρώ;;

Εγώ δεν πήρα 30 κιλά πράγματα. Αλλά ειλικρινά εκνευρίστηκα από αυτό που διάβασα.
Τσαμπα εκνευριζεσαι παλι.
Συγκρινεις ανομοιες υπηρεσιες.

Η ACS κανει ταχυμεταφορα, που σημαινει σε 24 ωρες θα εχεις τα προιοντα στο σπιτι σου (αν αναγραφουν οτι ειναι αμεσα διαθεσιμα).
Το σαιτ του εξωτερικου σε ποσες μερες θα παραδωσει και με ποια υπηρεσια?

Επισης απο οτι ξερω για βαρια προιοντα ή απλα για οικονομια, υπαρχει η δυνατοτητα παραδοσης με μεταφορικη, οπου τα εξοδα ανα κιλο ειναι μηδαμινα.
Στους τροπους αποστολης γραφει : Τροποι Αποστολης : Μεταφορικη - Courier

Παλι βιαστηκες
Ενα τηλεφωνο ή ενα μειλ στην εταιρεια θα σου εδινε οτι πληροφορια χρειαζεσαι και χωρις υποθεσεις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-11-11, 14:08
Το avatar του χρήστη atsoum
atsoum Ο χρήστης atsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Με ups νομίζω συνεργάζονται. Εγώ δεν παρείγγειλα από Γερμανια, όπως και να έχει. Το συγκεκριμένο κατάστημα(petcumulus) όντως έχει πολύ καλές τιμές. Τα περισσότερα ήδη όμως λένε "Εντός μιας εβδομάδας". Τόσο υπολογίζω ότι κάνει μια παραγελεία να έρθει από έξω.

Όσον αφορά το ότι η ACS θα κάνει ταχυμετάφορα, ειλικρινά δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Αν βιάζομαι κάτι πάρα πολύ θα πάω να τα στάξω και να το πάρω εκείνη την στιγμή. Τα περισσότερα ηλεκτρονικά καταστήματα(ασχέτως κλάδου) για την έδρα τους έχουν δωρεάν παράδοση. Στην χειρότερη από κάποιο ποσό και πάνω.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-11-11, 08:19
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Μπορεις να συνεννοηθεις μαζι τους(τηλεφωνικως 'η με e-mail) να πας να
τα παρεις απο την Λητη και γλυτωνεις τα μεταφορικα.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-11-11, 09:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Plakas Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε η άποψη μου δεν αλλάζει. Τα ψαράκια είναι εκεί και αν δεν τα αγοράσεις, είτε θα πάνε σε καμιά γυάλα μωρού ή νέου στο χόμπι....με λίγα λόγια αν πάνε στο κατάστημα, κάποιος θα τα αγοράσει!
Η μόνη περίπτωση να κάνεις τη διαφορά σαν χομπίστας είναι να τιμωρήσεις τον καταστηματάρχη που τα έφερε....αν αυτός δει ότι χάνει τους καλούς - τακτικούς του πελάτες....ΜΟΝΟ τοτε θα σταματήσει να εισάγει!
Δυστυχώς η ζήτηση στα πετ σιοπ δεν καθορίζεται από τους χομπιστές αλλά από τα παιδάκια και τις μαμάδες που αγοράζουν ένα συμπαθητικό ψαράκι για να βάλουν στη γυάλα της κουζίνας.
α. Τα ψαρακια ειναι στο πετσοπ, αλλα δεν ειναι απαραιτητο οτι θα πανε σε καποια γυαλα μωρου ή νεου, αν δεν τα παρω εγω και οποιος εχει ιδια αποψη με τη δικη μου.
Και εμεις πελατες ειμαστε. Αν δεις τα μελη στις ενυδρειακες κοινοτητες ειναι χιλιαδες. Οσο ενημερωνουμε τοσο θα γινονται περισσοτεροι αυτοι που δεν αγοραζουν τετοια ψαρια. Με τη νοοτροπια "δεν κανουμε τιποτα γιατι δεν αλλαζει τιποτα", δεν προκειται να γινει και τιποτα.
Με την ενημερωση υπαρχει προοπτικη, (οπως και σε χιλιαδες αλλα θεματα στη ζωη μας).
Αν δεν υπηρχε η ηδη υπαρχουσα ενυδρειακη ενημερωση, ακομα με γυαλες θα ειμαστε ολοι, και θα ρωταγαμε "τι εχουν τα ερμα και ψοφαν".

β. Στα καταστηματα (σχεδον σε ολα βρεις τετοια ψαρια) ειναι επαγγελματιες και για οτι "προιον" συνεχιζεται να πωλειται στην αγορα, για αυτο θα ενδιαφερονται να κανουν παλι εισαγωγη.
Αν ολοι σταματησουμε (κατα την ακραια αποψη) να ψωνιζουμε τελειως απο τα καταστηματα (σαν "τιμωρια"), αυτα θα κλεισουν και δεν θα κανουν καμια εισαγωγη.
Ετσι λοιπον δεν θα βρισκουμε ουτε "σωστα" ψαρια.
Ειναι πολυ πιο απλη η διαδιακασια, να τους μενουν απουλητα (ή εστω να εχουν προς το παρον λιγοτερη ζητηση) τα ballon, μεταλλαγμενα, βαμμενα κλπ ψαρια, και ετσι στην επομενη εισαγωγη να ζητησουν λιγοτερα, οι εκτροφεις να αναπαραγουν λιγοτερα και να συνεχιζει η αλυσιδα αυτα μεχρι να σταματησουν τελειως.

Εστω και ενα ατομο να ενημερωθηκε απο αυτο το θεμα μου φτανει για το "κοπο" να γραψω.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-11-11, 10:53
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από atsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Με ups νομίζω συνεργάζονται. Εγώ δεν παρείγγειλα από Γερμανια, όπως και να έχει. Το συγκεκριμένο κατάστημα(petcumulus) όντως έχει πολύ καλές τιμές. Τα περισσότερα ήδη όμως λένε "Εντός μιας εβδομάδας". Τόσο υπολογίζω ότι κάνει μια παραγελεία να έρθει από έξω.

Όσον αφορά το ότι η ACS θα κάνει ταχυμετάφορα, ειλικρινά δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Αν βιάζομαι κάτι πάρα πολύ θα πάω να τα στάξω και να το πάρω εκείνη την στιγμή. Τα περισσότερα ηλεκτρονικά καταστήματα(ασχέτως κλάδου) για την έδρα τους έχουν δωρεάν παράδοση. Στην χειρότερη από κάποιο ποσό και πάνω.
Το συγκεκριμένο μαγαζί λέει "μια βδομάδα" στα προιόντα στο site, αλλά 9 στις 10 φορές μου τα έχει στείλει αυθημερόν, οπότε το έχεις την άλλη μέρα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 02-11-11, 11:55
Το avatar του χρήστη atsoum
atsoum Ο χρήστης atsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Σχετικά με το petcumulus, αυτά που είπα δεν τα είπα για να θίξω το συγκεκριμένο κατάστημα. Τα σχόλια μου αφορούν περισσότερο τις Ελληνικές επιχειρήσεις γενικότερα.

Οι αρχές του ηλεκτρονικού εμπορίου, είναι ίδιες για όλους. Γράφεις ξεκάθαρα πράγματα στο site σου, για μεταφορά, για διαθεσιμότητα κτλ κτλ.
Το να μπω στην διαδικασία να ασχοληθώ περισσότεο με τηλ ή e-mail έχει ήδη χάσει το νόημα του ηλεκτρονικού εμπορίου. Αυτό έχει νόημα μόνο όταν θέλω να αγοράσω κάτι "εξιδικευμένο".
Το ηλεκτρονικό εμπόριο δημιουργήθηκε μεταξύ άλλων για να σώσει χρόνο και χρήμα και στον πελάτη και στον κατασηματάρχη. Ένα ηλεκτρονικό κατάστημα λοιπόν θα πρέπει από μόνο του να είναι ξεκάθαρο προς τους υποψήφιους πελάτες στο τι πουλάει, στην διαθεσιμότητα και στο κόστος.

Έχετε επισκεφτεί ποτέ ηλεκτρονικό κατάστημα στο εξωτερικό και να έχετε κάποιου είδους αμφιβολία για όλα τα παραπάνω; Ναι σίγουρα μπορεί να έχει υπάρξει και αυτή η πιθανότητα αλλά είναι σπάνιο.

Ξαναγράφω τέλος πως το συγκεκριμένο κατάστημα έχει καλές τιμές. Θα είμαι ένας από τους υποφήφιους πελάτες του στο μέλλον.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 02-11-11, 22:51
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από atsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχετικά με το petcumulus, αυτά που είπα δεν τα είπα για να θίξω το συγκεκριμένο κατάστημα. Τα σχόλια μου αφορούν περισσότερο τις Ελληνικές επιχειρήσεις γενικότερα.

Οι αρχές του ηλεκτρονικού εμπορίου, είναι ίδιες για όλους. Γράφεις ξεκάθαρα πράγματα στο site σου, για μεταφορά, για διαθεσιμότητα κτλ κτλ.
Το να μπω στην διαδικασία να ασχοληθώ περισσότεο με τηλ ή e-mail έχει ήδη χάσει το νόημα του ηλεκτρονικού εμπορίου. Αυτό έχει νόημα μόνο όταν θέλω να αγοράσω κάτι "εξιδικευμένο".
Το ηλεκτρονικό εμπόριο δημιουργήθηκε μεταξύ άλλων για να σώσει χρόνο και χρήμα και στον πελάτη και στον κατασηματάρχη. Ένα ηλεκτρονικό κατάστημα λοιπόν θα πρέπει από μόνο του να είναι ξεκάθαρο προς τους υποψήφιους πελάτες στο τι πουλάει, στην διαθεσιμότητα και στο κόστος.

Έχετε επισκεφτεί ποτέ ηλεκτρονικό κατάστημα στο εξωτερικό και να έχετε κάποιου είδους αμφιβολία για όλα τα παραπάνω; Ναι σίγουρα μπορεί να έχει υπάρξει και αυτή η πιθανότητα αλλά είναι σπάνιο.

Ξαναγράφω τέλος πως το συγκεκριμένο κατάστημα έχει καλές τιμές. Θα είμαι ένας από τους υποφήφιους πελάτες του στο μέλλον.
Και εγω λεω ποs η ACS ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΗ.Συμφωνο με τα παραπανο
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 03-11-11, 09:52
Το avatar του χρήστη ippomas
ippomas Ο χρήστης ippomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2010
Περιοχή: kαβαλα -Ξανθη
Μηνύματα: 326
Προεπιλογή

Φιλε atsoum καλως ηρθες, αλλα μην σε ανησυχη η κλιση του ενιδρυου σου δεν εχει κανενα προβλημα παρα μονο αισθητικης και μονο.( και ο πυργος της Πιζας εχει κλιση αλλα δεν επεσε τοσα χρονια). Τωρα οπως σου ειπαν και τα αλλα παιδια βρες μπολι απο συνχομπιστα για να το στρωσης και μην βιαζεσαι να βαλης ψαρακια γιατι ηδη και αυτα που εβαλες τα εχεις καταδικαση. Μετα απο μηνα και αφου κανεις μετρησεις σωστες θα βαλης ψαρια, και οχι ολα μαζι. Οποτε αδειασε το κανε την ευθυγραμιση σου με πολυ λιγο νερο μεσα ισα που να κινουνται τα ψαρακια σου βαλε επειγοντως μπολι και φερε σωστες παραμετρους.
Τωρα το θεμα με τις κουριερ και την παραλαβη προιοντων μην το συγκρινεται
καθολου γιατι οντως του εξωτερικου ητε απο Αμερικη, ητε απο Ευρωπη και ειδικα Γερμανια η παραλαβη των προιοντων ειναι γρηγορη και φθηνη ασχετα του ογκου και του βαρους εν αντιθεση με τους ληστες που εχουμε στην χωρα μας και δουλευουν με οτι τιμολογιακη πολιτικη θελουν οπως θελουν και οσο θελουν. Αλλο ενα πραμα που αυτο το ρημαδι που λεγετε κρατος δεν μπορει να ελεγξη, οπως πολλα αλλα.
__________________
www.ippocampos.com.gr
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 04-11-11, 08:41
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Nai ....................milame!

επισήμανση: μόνο ελληνικά παρακαλώ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 04-11-11 στις 10:52
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 13-11-11, 00:53
Το avatar του χρήστη atsoum
atsoum Ο χρήστης atsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Η κλίση επιτέλους διορθώθηκε. Ήταν πολύ επώδυνη διαδικασία και για εμένα και για τα ψαράκια. Το έπιπλο ήταν ευθύς εξαρχής ίσιο και όλη η χαζομάρα έγινε εξαιτίας του υλικού που έβαλα ανάμεσα στο τζάμι και στο έπιπλο.
Βρήκα τελικά τέτοιο υλικό στα Praktiker Techonlen το λένε για όποιον τυχόν ενδιαφέρεται γύρω στα 6 ευρώ.

Δυστυχώς το ένα ψαράκι πέθανε μετά την διαδικασία διόρθωσης της κλίσης...
Τώρα έχει μείνει μόνο του το αρσενικό molly ballon.

Έκανα επιτέλους και τις πρώτες μετρήσεις μου:
Ph 8,
Kh 9
gh 12
NO2 0,5
NH3/NH4 0.27

Δεν έχω NO3 το σετ που πήρα δεν είχε μέσα. Όλες είναι με μετρήσεις σε υγρά τεστ της Sera.
Το ενυδρείο είναι στην 17η μέρα λειτουργίας.

Έχω κάποιες ερωτήσεις. Έχω το εσωτερικό φίλτρο Eheim Pickup 2010. Σε πόση ένταση πρέπει να δουλεύει; Ρωτάω γιατί μέσα στο ενυδρείο υπάρχουν πολλές μικρές φυσαλίδες, πράγμα που δεν μου αρέσει και δεν ξέρω αν είναι και φυσιολογικό. Δεν μιλάω για την επιφάνεια του νερού. Μιλάω για όλο το υπόλοιπο σημείο από κάτω μέχρι πάνω.

Από φυτά έχω μέσα ένα κερατόφυλλο που αναπτύσσετε πολύ γρήγορα, Egeria densa και 2 ακόμη που δεν γνωρίζω(Μάλλον το ένα είναι Echinodorus).
Υπάρχει κάτι σαν καφέ σκόνη πάνω στο καπάκι του φίλτρου, αλλά και σε μερικά φύλλα. Είναι η καφέ άλγη?

Από την πρώτη μέρα είχα βάλει μέσα ένα σαλιγκάρι που βρήκα μέσα σε ένα φυτό και έχει γίνει ολόκληρο "τσιμπούρι". Μεγαλώνει απίστευτα γρήγορα. Είδα και μικρά σαλιγκάρια διάσπαρτα. Έχω διαβάσει όλα τα σχετικά ότι είναι εμαφρόδυτα και ότι είναι διφορούμενο το αν κάνουν καλό ή όχι σε ένα ενυδρείο. Ίδωμεν.
Αν αφήσω μόνο του το αρσενικό ψαράκι θα έχει πρόβλημα; Όταν βελτιωθούν οι συνθήκες του ενυδρείου μου σκέφτομαι να προσθέσω κάποια άλλα ζωοτόκα. Να αφήσω μόνο του το αρσενικό ή να έχω υπόψη μου να πάρω 3 θηλυκά για να είναι χαρεμάκι;
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 13-11-11, 12:21
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από atsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Η κλίση επιτέλους διορθώθηκε. Ήταν πολύ επώδυνη διαδικασία και για εμένα και για τα ψαράκια. Το έπιπλο ήταν ευθύς εξαρχής ίσιο και όλη η χαζομάρα έγινε εξαιτίας του υλικού που έβαλα ανάμεσα στο τζάμι και στο έπιπλο.
Βρήκα τελικά τέτοιο υλικό στα Praktiker Techonlen το λένε για όποιον τυχόν ενδιαφέρεται γύρω στα 6 ευρώ.

Δυστυχώς το ένα ψαράκι πέθανε μετά την διαδικασία διόρθωσης της κλίσης...
Τώρα έχει μείνει μόνο του το αρσενικό molly ballon.

Έκανα επιτέλους και τις πρώτες μετρήσεις μου:
Ph 8,
Kh 9
gh 12
NO2 0,5
NH3/NH4 0.27

Δεν έχω NO3 το σετ που πήρα δεν είχε μέσα. Όλες είναι με μετρήσεις σε υγρά τεστ της Sera.
Το ενυδρείο είναι στην 17η μέρα λειτουργίας.

Έχω κάποιες ερωτήσεις. Έχω το εσωτερικό φίλτρο Eheim Pickup 2010. Σε πόση ένταση πρέπει να δουλεύει; Ρωτάω γιατί μέσα στο ενυδρείο υπάρχουν πολλές μικρές φυσαλίδες, πράγμα που δεν μου αρέσει και δεν ξέρω αν είναι και φυσιολογικό. Δεν μιλάω για την επιφάνεια του νερού. Μιλάω για όλο το υπόλοιπο σημείο από κάτω μέχρι πάνω.

Από φυτά έχω μέσα ένα κερατόφυλλο που αναπτύσσετε πολύ γρήγορα, Egeria densa και 2 ακόμη που δεν γνωρίζω(Μάλλον το ένα είναι Echinodorus).
Υπάρχει κάτι σαν καφέ σκόνη πάνω στο καπάκι του φίλτρου, αλλά και σε μερικά φύλλα. Είναι η καφέ άλγη?

Από την πρώτη μέρα είχα βάλει μέσα ένα σαλιγκάρι που βρήκα μέσα σε ένα φυτό και έχει γίνει ολόκληρο "τσιμπούρι". Μεγαλώνει απίστευτα γρήγορα. Είδα και μικρά σαλιγκάρια διάσπαρτα. Έχω διαβάσει όλα τα σχετικά ότι είναι εμαφρόδυτα και ότι είναι διφορούμενο το αν κάνουν καλό ή όχι σε ένα ενυδρείο. Ίδωμεν.
Αν αφήσω μόνο του το αρσενικό ψαράκι θα έχει πρόβλημα; Όταν βελτιωθούν οι συνθήκες του ενυδρείου μου σκέφτομαι να προσθέσω κάποια άλλα ζωοτόκα. Να αφήσω μόνο του το αρσενικό ή να έχω υπόψη μου να πάρω 3 θηλυκά για να είναι χαρεμάκι;
τοσο ψηλο πε χα εχει η σαλονικα ρε παιδια?
φιλε το φιλτρο σου δεν εχει στρωσει και θες μπολι(για αλλη μια φορα στο λεμε)
αλλιως θα εχεις θανατους...
αν δεν θες να βαλεις μπολι βγαλε τα ψαρια σου και στρωσε σιγα σιγα με λιγο ταισμα τροφης και βακτηρια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
NO3 πρόβλημα AlexandraT Θαλασσινό νερό - Γενικά 33 28-11-08 23:32
πρόβλημα.. tie Αρχάριοι γλυκού νερού 5 16-03-08 01:02
Πρόβλημα με το φώς στο Rio 180 sea_land Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 30-08-06 14:44
Πρόβλημα με RO ΚΩΣΤΑΣ ΚΕΦΑΛΑΣ Δίσκοι 14 11-01-05 17:58
Πρόβλημα με το CO2 ΚΩΣΤΑΣ ΚΕΦΑΛΑΣ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 22-12-04 19:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12627 seconds with 15 queries