Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων

Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων Υποβρύχιοι κήποι - aquascaping

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-07-16, 22:57
AquaNewbie Ο χρήστης AquaNewbie δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-09-2015
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή Στήσιμο Ενυδρείου Φυτεμένου. Dry start

Καλησπέρα σε όλους δεν γνωρίζω αν είναι το σωστό section ή αν είναι μόνο για ήδη έτοιμα ενυδρεία. Λοιπόν μια σχετική παρουσίαση μιας και θα χρειαστεί χρόνος μέχρι να φτάσει στην τελική μορφή του.

Ξεκινάω με το ενυδρείο. Rimless 90 λίτρων 78/30/40
Επειδή ήταν custom ξεκίνησα με το γέμισμα του ενυδρείου σκέτο δια τυχόν διαρροές και να εξασφαλίσω ότι δεν θα με προβληματίσει αργότερα.

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Χωρίς τίτλο.jpg
Εμφανίσεις:  333
Μέγεθος:  34,9 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Χωρίς τίτλο2.jpg
Εμφανίσεις:  297
Μέγεθος:  38,2 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20160703_131652.jpg
Εμφανίσεις:  286
Μέγεθος:  35,3 KB


Έπειτα ακολούθησε η τοποθέτηση του υποστρώματος. Το υπόστρωμα είναι flourite black 3 x 7kg. Έχει χαμηλότερο ύψος στην μπροστινή πλευρά και προς τα πίσω αυξάνεται. Οι πέτρες είναι ενδεικτικές απο την άποψη ότι θα γίνουν περισσότερες απλώς για λόγους ότι έπρεπε να σημαδεψω για να δω που θα φυτέψω έμειναν εκεί. Όταν ολοκληρωθεί θα μπουν περισσότερες. Επίσης ο κενός χώρος αριστερά και δεξιά είναι για να μπουν οι ρίζες οι οποίες πάνω τους έχουν προσαρμοσμένα φυτά.

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20160703_153306.jpg
Εμφανίσεις:  361
Μέγεθος:  49,2 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20160703_153312.jpg
Εμφανίσεις:  307
Μέγεθος:  43,2 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20160703_153318.jpg
Εμφανίσεις:  317
Μέγεθος:  46,7 KB

Σειρά έχουν τα φυτά για αρχή. Hemianthus Callitrichoides και Eleocharis Acicularis mini.

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20160703_153336.jpg
Εμφανίσεις:  317
Μέγεθος:  45,0 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20160703_153340.jpg
Εμφανίσεις:  337
Μέγεθος:  55,2 KB

Τέλος με ευλάβεια φυτέυτηκαν σε κομμάτια στον μέρος το οποίο θέλω μόνο να καλύψουν. Το ενυδρείο έπειτα εφόσον διαποτίστηκε το υπόστρωμα να είναι νωπό τα φυτά ψεκάστηκαν με νεράκι και flourish στην αντίστοιχη αναλογία φυσικά. Καλύφθηκε με μεμβράνη ανοίχτηκαν μικρές οπές και τοποθετήθηκε και το φωτιστικό Θα γράψω κάποια στιγμή και για το φωτιστικό ήταν απο το προηγούμενο ενυδρείο με 2χΤ5 24W και τοποθετήθηκαν 4εις. Χρησιμοποιώ τις 3εις αυτή τη στιγμή οι οποίες είναι 2χfreshwater pro και 1χplantpro της arcadia και λειτουργούν για 12 ώρες.

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20160703_162840.jpg
Εμφανίσεις:  317
Μέγεθος:  43,2 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20160703_162843.jpg
Εμφανίσεις:  335
Μέγεθος:  65,4 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20160703_162847.jpg
Εμφανίσεις:  343
Μέγεθος:  80,5 KB

Από εδώ και πέρα αρχίζει η καρτερική αναμονή Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη και καλοδεχούμενη ιδιαίτερα απο άτομα που ήδη έχουν ξεκινήσει με αυτόν τον τρόπο. Όταν ολοκληρωθεί θα χρησιμοποιηθεί και μπουκάλα CO2

Ο λόγος που δεν χρησιμοποίησα αυτή τη στιγμή την φόρμα που αναγράφεται είναι γιατί πολλές απο τις παραμέτρους αυτή τη στιγμή δεν υφίστανται. Αργότερα φυσικά θα προστεθεί.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-07-16, 23:28
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Οι πέτρες δε κολλάνε λόγω χρώματος. Τώρα από τη στιγμή που θα εχεις και co2 γιατί διάλεξες τη μέθοδο dry start?
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-07-16, 23:32
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

καλως ηρθες φιλε μου...διαβασμενος και μεθοδικος.2 παρατηρησεις οι ασπρες πετρες εκ πειρας στο λεω με την παραμικρη αλγη θα φαινονται ασχημες ενα ξυλο η διαφορετικες πετρες θα εχουν καλυτερο αποτελεσμα.το θεμα με την μεθοδο αυτη ειναι οτι οταν γεμισεις το ενυδρειο τα φυτα παθαινουν σοκ τα πιο πολλα χανουν τα φυλα τους και ξαναβγαινουν βεβαια.μετα κατα την διαρκεια του στρωσιματως του ενυδρειου η αμωνια καταπονει τα φυτα (προσωπικη αποψη)τελος το φλουρις σε αυτη την φαση δεν χρειαζεται το υποστρωμα θα παρεχει οτι χρειαζονται τα φυτα.εχε το νου σου στις αλγες.περιμενε και τους πιο εμπειρους απο μενα βεβαια.καλη αρχη λοιπον και καλως ηρθες

edit με προλαβε ο στεφανος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-07-16, 00:40
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

καλη αρχη! να προσεχεις να ειναι παντα καλυμενο το ενυδρειο , ειτε με καπακι, ειτε με μεμβρανη φαγητου, ψεκασμα καθε μερα η ανα 2 αναλογα,
excel δεν χρειαζεται, 12 ωρες ισως ειναι πολλες.. καντες καλυτερα σταδιακα 10 και βλεπεις.. μετα δοκιμασε να το γεμιζεις σε δωσεις για να μειωσεις το σοκ.. προσπαθησε δηλαδη να κανεις ενα simulatιon της ¨παυσης ξηρασιας" οσο πιο αργα γινεται, για να το δεχτουν τα φυτα πιο φυσικα. Μπραβο που διαβασες για αυτην την μεθοδο, και που αποφασησες να την δοκιμασεις, θα παρεις πολλες πολιτιμες γνωσεις, απο την παρατηρηση των φυτων ,ειδικα οταν αλαζουν κατασταση! υπομονη, και καλα γεμισματα οι πετρες ειναι θεμα γουστου.. εκτος αφτου , οι συγκεκριμενες μου φαινονται για μαρμαροπετρες , εαν ειναι να ξερεις πως θα σου ανεβαζουν σκληροτητες αργοτερα και πολλες φορες οι μαρμαροπετρες δεν αφριζουν στο ακουα φορτε, αλλα ειναι ασβεστολιθικες! (νομιζω πως ειναι , δεν ειμαι σιγουρος)
υγ οταν το γεμισεις , πρεπει να υπαρχει παροχη co2.
υγ2 εαν θες κρατα ενα αλμπουμ φωτογραφιων με την αναπτηξη με φωτογραφιες ανα βδομαδα και βαζε σε αυτο το thread να βλεπουμε και εμεις τις ομορφιες
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-07-16, 09:42
AquaNewbie Ο χρήστης AquaNewbie δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-09-2015
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι πέτρες δε κολλάνε λόγω χρώματος. Τώρα από τη στιγμή που θα εχεις και co2 γιατί διάλεξες τη μέθοδο dry start?
Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση σου. Δεν έχει να κάνει το αν έχεις CO2 ή όχι. Σκοπός είναι ότι τα φυτά αναπτύσουν καλύτερο ριζικό σύστημα και φυσικά δεν έχω όρεξη πάλι να μπλέκω με άλγες.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apostolis.pan Εμφάνιση μηνυμάτων
καλη αρχη! να προσεχεις να ειναι παντα καλυμενο το ενυδρειο , ειτε με καπακι, ειτε με μεμβρανη φαγητου, ψεκασμα καθε μερα η ανα 2 αναλογα,
excel δεν χρειαζεται, 12 ωρες ισως ειναι πολλες.. καντες καλυτερα σταδιακα 10 και βλεπεις.. μετα δοκιμασε να το γεμιζεις σε δωσεις για να μειωσεις το σοκ.. προσπαθησε δηλαδη να κανεις ενα simulatιon της ¨παυσης ξηρασιας" οσο πιο αργα γινεται, για να το δεχτουν τα φυτα πιο φυσικα. Μπραβο που διαβασες για αυτην την μεθοδο, και που αποφασησες να την δοκιμασεις, θα παρεις πολλες πολιτιμες γνωσεις, απο την παρατηρηση των φυτων ,ειδικα οταν αλαζουν κατασταση! υπομονη, και καλα γεμισματα οι πετρες ειναι θεμα γουστου.. εκτος αφτου , οι συγκεκριμενες μου φαινονται για μαρμαροπετρες , εαν ειναι να ξερεις πως θα σου ανεβαζουν σκληροτητες αργοτερα και πολλες φορες οι μαρμαροπετρες δεν αφριζουν στο ακουα φορτε, αλλα ειναι ασβεστολιθικες! (νομιζω πως ειναι , δεν ειμαι σιγουρος)
υγ οταν το γεμισεις , πρεπει να υπαρχει παροχη co2.
υγ2 εαν θες κρατα ενα αλμπουμ φωτογραφιων με την αναπτηξη με φωτογραφιες ανα βδομαδα και βαζε σε αυτο το thread να βλεπουμε και εμεις τις ομορφιες
Οι πέτρες είναι ενδεικτικές και η αλήθεια όταν δεν είναι όλο ολοκληρωμένο έτσι και εμένα δεν μ αρέσει. Αλλά επειδή έστησα όλο το σκηνικό αρχικά και μετά κράτησα απλά τους χώρους που χρειάζομαι για το dry start στο τέλος πιστεύω ότι θα είναι πολύ όμορφο. Επίσης σε αυτό με τις φωτογραφίες που αναφέρεις το έχω σκόπο. Stay tuned
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-07-16, 10:08
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Το ότι αρχίζεις με dry start δε σε προστατεύει από άλγες. Εαν παλιά είχες άλγες δεν το έπαθες επειδή δεν είχες κάνει dry start.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-07-16, 10:46
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες Φώτη
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-07-16, 10:51
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AquaNewbie Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση σου. Δεν έχει να κάνει το αν έχεις CO2 ή όχι. Σκοπός είναι ότι τα φυτά αναπτύσουν καλύτερο ριζικό σύστημα και φυσικά δεν έχω όρεξη πάλι να μπλέκω με άλγες.

Οι πέτρες είναι ενδεικτικές και η αλήθεια όταν δεν είναι όλο ολοκληρωμένο έτσι και εμένα δεν μ αρέσει. Αλλά επειδή έστησα όλο το σκηνικό αρχικά και μετά κράτησα απλά τους χώρους που χρειάζομαι για το dry start στο τέλος πιστεύω ότι θα είναι πολύ όμορφο. Επίσης σε αυτό με τις φωτογραφίες που αναφέρεις το έχω σκόπο. Stay tuned
Η ερώτηση γίνεται γιατί στην πράξη το dry start είναι ένας μύθος, τουλάχιστον σε ότι αφορά τον απαιτούμενο χρόνο vs της νορμάλ διαδικασίας. Αν λάβεις υπο όψη σου ότι με dry start τα φυτά ουσιαστικά περνούν δύο φάσεις προσαρμογής, ενα νορμάλ ενυδρείο με σωστό φωτισμό και καλό co2 τελικά απαιτεί λιγότερο χρόνο.
Αυτό με το ριζικό σύστημα δεν είναι ακριβές.

Σε ότι αφορά τις άλγες, σε προστατεύει αλλά μόνο στην φάση αυτή. Το θέμα όμως είναι να μπορείς να τις αποφύγεις όταν θα το γεμίσεις νερό.
Αν δεν το είχες αποφύγει παλαιότερα, θα πρέπει να δεις πως θα το πας ώστε να μην σου τύχει ξανά...

Κατά τα άλλα, αν κρατάς τα φυτά σου υγρά μπορείς να επιταγχύνεις λειτουργώντας το φως πολλές ώρες. Στο dry start έχεις περιθώρια να δουλέψεις φωτισμό και 10 και 12 και 14 ώρες. Αρκεί να είσαι alert να δεις τυχόν ελλείψεις που θα παρουσιάσουν τα φυτά. Το ότι έχεις υπόστρωμα δεν σημαίνει ότι θα σε καλύψει 100% τώρα καθώς ακόμα το ριζικό τους σύστημα δεν έχει αναπτυχθεί όσο χρειάζεται για να το εκμεταλευτούν πλήρως.

Βλέπω απο το layout σου ότι έχεις αφήσει κενούς χώρους. Εκτός απο τα χαλάκια τι άλλα φυτά έχεις κατά νου να βάλεις;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-07-16, 12:20
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ότι αφορά τις άλγες, σε προστατεύει αλλά μόνο στην φάση αυτή.;
δεν τον προστατευει ουτε στην φαση αυτη διαβασε αυτο το θεμα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=91657.οι αλγες ειναι αναποσπαστο κοματι της διαδικασια στρωσιματως.κατα την γνωμη μου θα ηταν καλυτερο να γεμισεις το ενυδρειο σου να αυξησεις την φυτομαζα και να ξεκινησεις κανονικα με διοξειδιο.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-07-16, 13:42
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

Απο ζωντανα τι σκεφτεσε να βαλεις?
Για τις πετρες εγω δεν μιλησα τοσο για το αισθητικο κομματι οσο για το οτι θα σου ανεβαζουν σκληροτητες, πραγμα που σημενει οτι εαν βαλεις ζωντανα που απαιτουν μαλακο νερο, θα σου βγει λιγο η πιστη για να το μαλακωσεις, αφου εσυ θα παλευεις να το μαλακωσεις και οι πετρες θα σου ανεβαζουν σκληροτητες.. ως προς το αισθητικο κομματι τωρα, στο χερι σου ειναι να βγει ομορφο, οτι πετρες και αν δουλεψεις
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-07-16, 15:17
AquaNewbie Ο χρήστης AquaNewbie δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-09-2015
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς ήρθες Φώτη
Γεια σου φίλε Τάκη.

Λοιπόν σχετικά με τους "μύθους" της dry start. Επειδή είναι η δεύτερη φορά και δοκιμασμένη και απο φίλο και δεν υπήρξε κανένα απολύτως πρόβλημα. Και αποδεδειγμένα καλύτερο ριζικό σύστημα αποκτά τουλάχιστον το γρασίδι γιατί δεν το δοκιμάζω με άλλα φυτά και στην παρούσα φάση που είναι η πιο σημαντική με ενδιαφέρει να αποφύγω το γεγονός των άλγεων που είναι το πιο συχνό φαινόμενο. Επίσης με βολεύει και απο άποψη χρόνου στο πόσο θα ασχοληθώ στην παρούσα φάση. Σε έναν φίλο που έγραψε σε κανονικό που ξεκίνησα με την normal μέθοδο ναι παλι δεν είχα άλγες αλλά δεν είχα και γρασίδι. Για εμένα διαβάζοντας αρκετά τη συγκεκριμένη μέθοδο πριν καταλήξω σε αυτή βρήκα περισσότερα ωφέλη σε σχέση με τη κλασσική μέθοδο και για αυτό κατέληξα. Όσον αφορά τα ψαράκια ακόμη δεν έχω ιδέα. Έχω αρκετό χρόνο μέχρι να αποφασίσω το τι
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apostolis.pan Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο ζωντανα τι σκεφτεσε να βαλεις?
Για τις πετρες εγω δεν μιλησα τοσο για το αισθητικο κομματι οσο για το οτι θα σου ανεβαζουν σκληροτητες, πραγμα που σημενει οτι εαν βαλεις ζωντανα που απαιτουν μαλακο νερο, θα σου βγει λιγο η πιστη για να το μαλακωσεις, αφου εσυ θα παλευεις να το μαλακωσεις και οι πετρες θα σου ανεβαζουν σκληροτητες.. ως προς το αισθητικο κομματι τωρα, στο χερι σου ειναι να βγει ομορφο, οτι πετρες και αν δουλεψεις
Α συγνώμη για τις πέτρες είναι φυσική πέτρα όχι μαρμαρόπετρα και επίσης καθόλου ασβεστολιθική
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν τον προστατευει ουτε στην φαση αυτη διαβασε αυτο το θεμα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=91657.οι αλγες ειναι αναποσπαστο κοματι της διαδικασια στρωσιματως.κατα την γνωμη μου θα ηταν καλυτερο να γεμισεις το ενυδρειο σου να αυξησεις την φυτομαζα και να ξεκινησεις κανονικα με διοξειδιο.
Στο συγκεκριμένο με το που διάβασα απλά το αρχικό post έχει τραγικά λάθη επομένως δεν μου κάνει εντύπωση εαν δεν πήγε καλά ή δεν προχώρησε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AquaNewbie : 04-07-16 στις 15:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-07-16, 15:47
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

λαθη ολοι κανουν και εσυ εκανες ψεκαζοντας με φλουρις τα φυτα δεν αναγραφεται πουθενα στην συσκευασια προτεινομενη δοση για dry start,οπως και οι 12 ωρες φωτοπεριοδος με 75 βατ σε 90 λιτρα θεωρω οτι ειναι λαθος,ευχομαι να σου πανε ολα καλα..
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-07-16, 16:05
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

Με τον φωτισμο οσο τρεχει dry start δεν θα εχει θεμα, θα εχει ομως οταν το γεμισει.. αλλα και να μην εχει εν τελη 12 ωρες ημερισιως full ηλιο ειναι πολυ παραφυση.. προτεινω σταδιακη μειωση στις 10 ωρες (η και λιγοτερες), και κομμενο το excel , υπαρχει ειδη αρκετο διοξυδιο στον χωρο..Δεν χρειαζεται επιπλεον μπουσταρισμα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-07-16, 16:31
AquaNewbie Ο χρήστης AquaNewbie δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-09-2015
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
λαθη ολοι κανουν και εσυ εκανες ψεκαζοντας με φλουρις τα φυτα δεν αναγραφεται πουθενα στην συσκευασια προτεινομενη δοση για dry start,οπως και οι 12 ωρες φωτοπεριοδος με 75 βατ σε 90 λιτρα θεωρω οτι ειναι λαθος,ευχομαι να σου πανε ολα καλα..
Θεωρώ ότι όσον αφορά τη συγκεκριμένη μέθοδο δεν είσαι καλά διαβασμένος. Οι 12 ώρες δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα και όσο για το flourish που κάποιος έγραψε κιόλας excel απο ότι είδα παραπάνω στην ήδη δοκιμή που έγινε πήγε μια χαρά και για αυτό και δοκιμάστηκε και ξανά στο νερό
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apostolis.pan Εμφάνιση μηνυμάτων
Με τον φωτισμο οσο τρεχει dry start δεν θα εχει θεμα, θα εχει ομως οταν το γεμισει.. αλλα και να μην εχει εν τελη 12 ωρες ημερισιως full ηλιο ειναι πολυ παραφυση.. προτεινω σταδιακη μειωση στις 10 ωρες (η και λιγοτερες), και κομμενο το excel , υπαρχει ειδη αρκετο διοξυδιο στον χωρο..Δεν χρειαζεται επιπλεον μπουσταρισμα.
Αχά εσύ έγραψες excel. Δεν χρησιμοποιώ το excel παιδιά flourish γράφω. Και όσο λες για τις ώρες όταν γεμίσει προτιμώ να το λειτουργώ στις 8-9 ώρες. 12 είναι υπερβολικά πολλές για γεμάτο ενυδρείο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AquaNewbie : 04-07-16 στις 16:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-07-16, 16:46
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

καλο θα ηταν να μη βγαζεις βιαστικα συμπερασματα για το ποσο διαβασμενος ειναι καποιος η οχι.εγω απλα προσπαθω να σου επισημανω καποια πραγματα που μπορει να σε βοηθησουν δεν εχω κανεναν λογο να ασχοληθω και να σου γραψω για να αντιπαρατεθω μαζι σου,εχω καλυτερα πραγματα να κανω και δεν ειναι και στον χαρακτηρα μου.οποτε δεν χρειαζεται να κρατας αμυντικη σταση απεναντι μου.αλλωστε και εγω θα μπορουσα να χαρακτηρισω την εμπειρια σου απο τον τροπο που εστησες το ενυδρειο σου.Οταν βαζεις το ενυδρειο σου και ζητας αποψεις καλο ειναι να τις ακους και να σε προβληματιζουν ασχετα με το τι θα κανεις εσυ μετα.ευχομαι το ενυδρειο σου να τα σπαει!!Ασε που μου θυμιζει και λιγο ada και μου αρεσει πολυ!!!καλη συνεχεια
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-07-16, 16:48
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

φιλε μου δεν προσπαθω να στην πω εαν αυτο νομιζεις.. τιπς προσπαθω να σου δοσω! Μου αρεσει που κανεις αυτην την προσπαθεια, και θα παρακολουθω το thread για να δω την εξελιξη! Επησις εαν καταλαβα λαθος για το excel πασο! Φιλικα παντα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-07-16, 17:16
AquaNewbie Ο χρήστης AquaNewbie δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-09-2015
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλο θα ηταν να μη βγαζεις βιαστικα συμπερασματα για το ποσο διαβασμενος ειναι καποιος η οχι.εγω απλα προσπαθω να σου επισημανω καποια πραγματα που μπορει να σε βοηθησουν δεν εχω κανεναν λογο να ασχοληθω και να σου γραψω για να αντιπαρατεθω μαζι σου,εχω καλυτερα πραγματα να κανω και δεν ειναι και στον χαρακτηρα μου.οποτε δεν χρειαζεται να κρατας αμυντικη σταση απεναντι μου.αλλωστε και εγω θα μπορουσα να χαρακτηρισω την εμπειρια σου απο τον τροπο που εστησες το ενυδρειο σου.Οταν βαζεις το ενυδρειο σου και ζητας αποψεις καλο ειναι να τις ακους και να σε προβληματιζουν ασχετα με το τι θα κανεις εσυ μετα.ευχομαι το ενυδρειο σου να τα σπαει!!Ασε που μου θυμιζει και λιγο ada και μου αρεσει πολυ!!!καλη συνεχεια
καμία αμυντική διάθεση. Μου λες ότι ο φωτισμός 75w σε 90 λίτρα κοινώς 0.8w για χωρίς νερό είναι λάθος. Επίσης όταν γεμίσει υπάρχει και η τέταρτη λάμπα. Επίσης τα φασματα είναι τα καλύτερα. Δεν μου εξηγείς που είναι το λάθος μου απλώς λες λάθος επίσης το flourish το έχω ήδη δοκιμάσει στην πρώτη προσπάθεια όπως έγραψα και ήταν μια χαρά η ανάπτυξη. Και ναι είναι λίγο εμπνευσμένο από ADA. Αυτός ήταν ο σκοπός κατασκευής του
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apostolis.pan Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μου δεν προσπαθω να στην πω εαν αυτο νομιζεις.. τιπς προσπαθω να σου δοσω! Μου αρεσει που κανεις αυτην την προσπαθεια, και θα παρακολουθω το thread για να δω την εξελιξη! Επησις εαν καταλαβα λαθος για το excel πασο! Φιλικα παντα!
καμία σχέση ανέφερα κάπου ότι μου την είπες?? απλώς έγραψες excel δύο φορές ενώ έχω γράψει flourish. Αυτό ήταν όλο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AquaNewbie : 04-07-16 στις 17:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-07-16, 17:22
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AquaNewbie Εμφάνιση μηνυμάτων
καμία σχέση ανέφερα κάπου ότι μου την είπες?? απλώς έγραψες excel δύο φορές ενώ έχω γράψει flourish. Αυτό ήταν όλο
Απλα επειδη γραφουμε μεσω νετ δεν καταλαβαινουμε ευκολα την διαθεση του συνομιλιτη αυτο ειναι ολο! Τωρα οσο για το λιπασμα, περιμενε εμπιροτερους στο θεμα..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-07-16, 17:35
AquaNewbie Ο χρήστης AquaNewbie δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-09-2015
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
seachem flourite http://prnt.sc/boooea flourish http://prntscr.com/boopm9 για ποιον λογο να βαλεις φλουρις λοιπον εχουν την ιδια συσταση περιπου.ο φλουριτης απελευθερωνει αυτα τα συστατικα στο ριζωμα το φλουρις τι κανει ακριβως σε αδειο ενυδρειο και σε τι ποσοτητα το εβαλες στο ψεκαστηρι?ποια ειναι η προτεινομενη ποσοτητα σε 300 γραμμαρια νερου που χωραει?τελος αλλο 70 βατ σε γεμματο ενυδρειο και αλλο 70 βατ σε αδειο ενυδρειο το νερο επιρεαζει την διαθλαση και την ενταση του φωτος
Εμ άρα ποιος βιάζεται να διαβάσει. Επίσης όσον αφορά το flourish το χρησιμοποιώ σε αναλογία 0,2ml σε σχέση με την ποσότητα του ψεκαστηριού. Μηδαμινό και μόνο ζημιά δεν κάνει.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-07-16, 19:59
AquaNewbie Ο χρήστης AquaNewbie δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-09-2015
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

¶ργησα ενώ έλεγα συνεχώς να τις ανεβάσω. έκλεισε λοιπόν η εβδομάδα και μπορώ να πω πως όλα εξελίσσονται ομαλά. Βέβαια η eleocharis αναπτύσεται με ταχύτερο ρυθμό αλλά και η cuba μια χαρά τα πάει. ¶ντε βουρ για την δεύτερη εβδομάδα τώρα.

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20160711_202437.jpg
Εμφανίσεις:  279
Μέγεθος:  98,5 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20160711_202440.jpg
Εμφανίσεις:  272
Μέγεθος:  95,6 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20160711_202435.jpg
Εμφανίσεις:  260
Μέγεθος:  96,8 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20160712_172321.jpg
Εμφανίσεις:  248
Μέγεθος:  72,1 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20160711_202448.jpg
Εμφανίσεις:  277
Μέγεθος:  88,9 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20160711_202445.jpg
Εμφανίσεις:  278
Μέγεθος:  67,0 KB
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-07-16, 20:23
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Καλησπέρα τα φυτάκια αυτα τα έβαλες όπως ήταν στο γλαστράκι ?? δεν τα χώρισες να τα φυτεύσεις ??
Νομίζω ότι, έτσι όπως είναι το ανοίγεις με τα δάχτυλα χωρίζεις τις ρίζες και τα φυτεύεις σε μικρά "τουφάκια" .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-07-16, 20:57
AquaNewbie Ο χρήστης AquaNewbie δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-09-2015
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

σωστά σε μικρά κομματάκια και τα φυτεύεις.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 14-07-16, 00:04
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή .

Κι εμενα μου φαινεται πως η eleocharis ηθελε περισσοτερο χωρισμα,να την αραιωσεις λιγο δηλαδη...
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 14-07-16, 09:09
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Οντως, θα ήταν καλύτερο αν κάθε "τουφίτσα" Eleocharis είχε καμία 15 αριά βελόνες αντί να είναι τόσο πυκνή όπως τώρα. Θα άπλωνε ευκολότερα και γρηγορότερα. Ισως πάρει λίγο παραπάνω χρόνο να γίνει ομοιόμορφο το χαλάκι καθώς σε άλλα σημεία θα είναι πολύ πυκνό και σε άλλα αραιότερο. Πάντως οκ είναι...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 10-10-16, 08:44
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Aν και βλεπω καιρο να μην εχει γινει update...θα συμφωνησω οσον αφορα τον διαχωρισμο. Ειναι λιγο πυκνα χωρις λογο, αν τα απλωσεις σπαζοντας τα σε μισες μεριδες θαχεις πιο γρηγορο ενωμα και πιο ομοιομορφο χωρις βουναλακια. Οσον αφορα το γιατι εκανες dry start ενω εχεις διοξειδιο....και εγω δεν καταλαβα την ερωτηση. Προχωρα και βλεπεις απο μονος σου πως και τι, οσον αφορα το flourish επισης δεν καταλαβαινω γιατι να μην ριξει. Καλο το black sand και εγω τετοιο προτιμω, παθητικο πηλουχο ειναι, δεν ειναι φορτωμενο με ιχνοστοιχεια παρα σε μικρο βαθμο, και εφοσον ειναι πορωδες για ποιο λογο να μην το ενισχυσεις εφοσον κανεις dry start. Αλλοι (και εγω ριχνουμε super 4 αυτος εριξε flourish. Κακο δεν θα κανει ισα ισα. Τελος ναι το dry start δεν θα σε προστατεψει απο αλγες, αλλα το ναχεις ηδη δυναμωμενα φυτα να τραβανε στοιχεια απτη στηλη οπως πρεπει, αυτο θα σε προστατεψει
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προετοιμασία & συντήρηση φυτεμένου ενυδρείου - Πρόγραμμα λίπανσης EI - Dry start Γιώργος Κ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 81 25-11-15 14:56
Στήσιμο φυτεμένου...βοηθεια :) Rafaela Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 0 17-11-11 14:22
Στήσιμο μικρού φυτεμένου loki21 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 04-04-11 16:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10053 seconds with 14 queries