Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-11-14, 16:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή Chiller- σιγα σιγα ερχεται το καλοκαιρι

Εχω παρει ενα chiller (για να δω την κατασταση και απο την αλλη μερια της ανεμιστηριακης ψύξης) και θα ηθελα να το συζητησω πριν δοκιμασω οτιδηποτε.
Θα ηθελα τις εμπειριες σας και καποιες πληροφοριες.
Βασικα με απασχολει η κυκλοφορια του νερου απο το ενυδρειο στο chiller, αφου το θεμα επαρκειας της ισχυος του, ειναι σιγουρα λυμενο.

Οι απαιτησεις για ροη αντλιας που ζητειται στο manual ειναι 1800 λ/ω - 9.000 λ/ω (480-2400 gph γαλονια).
σελ 9 του pdf
http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&...,d.ZWU&cad=rja

Ερωτησεις?
1. Τι αντλια χρειαζεται? Ειναι καλυτερο να πλησιαζει τη μινιμουμ ροη ή τη μαξιμουμ για καλυτερη ψυξη. (ειναι και προβλημα μια μεγαλη κυκλοφορια στο ενυδρειο, αφου ειναι ηδη αρκετη με του φιλτρου)
2. Γινεται να δουλεψει το συστημα και με εξωτερικο controller θερμοκρασιας? Πχ να βαλω eliwell που να ανοιγοκλεινει μονο την αντλια για να μη λειτουργει συνεχως (και καιει ρευμα)? Θα υπαρχει προβλημα στο container του chiller? αφου λογικα το νερο που δεν θα κυκλοφορει μεσα του (οταν θα ζεσταινεται αλλα θα τυχαινει να μην εχει ανοιξει ακομα ο εξωτερικος κοντρολερ την αντλια για να κυκλοφορησει το νερο) θα ειναι λιγο και ετσι θα ψυχεται αμεσα και θα κλεινει η λειτουργεια του chiller. (εχει antifreezing system)
3. Μπορει να λειτουργησει και μεσω της αντλιας του φιλτρου? (οριακα χαμηλη για τις απαιτησεις του chiller)

Κατι αλλο
Το φρεον του (R-134-a) ειναι ευκολο να ανανεωθει οταν χρειαστει?
Ποτε υπολογιζεται η ανανεωση του και μπορει να γινει απο ψυκτικο πχ που κανει σερβις σε air-co?

------------------------------------------------
¶λλα δεδομενα ειναι :
- Το ενυδρειο ειναι 500+ λιτρα με 400 λιτρα νερο
- Το chiller ειναι το Arctica DBM-250 1/3 Hp (4.000 BTU)
- Η θερμοκρασια στο χωρο ειναι το καλοκαιρι 28-33C και η ζητουμενη μαξιμουμ για το ενυδρειο ειναι 26-27C
- Υπαρχει αντλια eheim compact 1000 λ/ω (η οποια απο οτι φαινεται δεν φτανει)
- Υπαρχει φιλτρο που η αντλια του εχει ονομαστικη ροη 1700λ/ω (η οποια κι αυτη απο οτι φαινεται μαλλον δεν φτανει, ακομα κι αν ειναι εφικτη η κυκλοφορια μεσω του φιλτρου)
- Υπαρχει controller eliwell
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-11-14, 17:27
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Μιας και έχω της ίδιας μάρκας Chiller αλλά το DBA-150 και το δουλεύω 2 καλοκαίρια τώρα, το Chiller έχει δικό του θερμοστάτη μέσα και ρυθμίζει την θερμοκρασία από εκεί, οπότε δεν νομίζω ότι θα δουλέψει με εξωτερικό θερμοστάτη σωστά, το πρώτο καλoκαίρι το δούλεψα με εξωτερική αντλία (1800lt/h) δικιά του και το δεύτερο καλοκαίρι το ένωσα στην έξοδο του ενός φίλτρου μου το (EHEIM professionel 3e 350) , το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο. Τώρα εξαρτάται από το εξωτερικό φίλτρο που έχεις το οποίο θα πρέπει να έχει την δύναμη να περάσει το νερό μέσα από το chiller και να το ανεβάσει μέχρι το ενυδρείο.
Πάντως να ξέρεις ότι ο μισός βαθμός στο chiller που θα κατεβάσει το νερό είναι 1 βαθμός στον θερμόμετρο του ενυδρείου.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-11-14, 17:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

To φιλτρο μου ειναι το eheim 2080.

Η σκεψη με τον eliwell ηταν
1. καταρχας να καλιμπραρω σωστα τους δυο αισθητηρες (eliwell και αισθητηρα του chiller για να δειχνουν το ιδιο)
2. να ειναι ρυθισμενος ο θερμοστατης του chiller στους 26C και στους 26.5C να ειναι του eliwell, (ο οποιος eliwell θα ανοιγει την αντλια που στελνει νερο στο chiller - δεν θα ανοιγει o eliwell το chiller - το chiller θα ειναι ανοιχτο συνεχως).
Οταν φτανει η θερμοκρασια στο νερο του ενυδρειου στους 26 (βαση της ενδειξης του chiller) το chiller θα αρχιζει να ψυχει, αλλα επειδη ο eliwell ανοιγει την αντλια στους 26.5 το νερο δεν θα κυκλοφορει μεσα στο chiller και το chiller έχοντας μικρη ποσοτητα νερου μεσα στο container του να ψυξει, θα το κανει γρηγορα και θα κλεισει.
Η θερμοκρασια θα συνεχιζει να ανεβαινει στο ενυδρειο και καποια στιγμη θα φτασει στους 26.5 (βαση της ενδειξης του eliwell) οποτε θα ανοιξει η αντλια και θα στειλει νερο στο chιller, το οποιο θα αρχιζει να το ψυχει.
Oταν το φτασει στους 26.5 θα κλεισει ο eliwell την αντλια και το chiller θα συνεχισει για λιγο ακομα να ψυχει το ακινητο νερο μεσα στο container μεχρι να το φτασει στους 26, οποτε και θα σταματησει κι αυτο.

Αυτα φυσικα τα σκεφτομαι για να μη λειτουργει η αντλια 24/24ωρο και καιει ρευμα.

Μπορει καταρχας εκ κατασκευης του chiller, θεωρητικα τουλαχιστον, να γινει?
Το εχει δοκιμασει κανεις?
Τι παρατηρησε?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-11-14, 18:01
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Και εγώ καλιμπραρισμένους τους έχους και τους 2 θερμοστάτες αλλά μόνο να για να τους βλέπω έτσι ώστε το chiller να πηγαίνει μαζί με τον θερμοστάτη για να ανοίγει σωστά.
Το νερό όμως πρέπει να περνάει συνέχεια μέσα σπό το chiller εάν για κάποιο λόγο σταματήσει τότε η ένδειξη του θερμοστάτη στο chiller θα τρελαθεί και θα δείχνει ότι θέλει το έχω δοκιμάσει και η θερμοκρασία ανεβαίνει συνέχεια.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-11-14, 18:05
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το ψυκτικο σου θελει ροη οπως διαβαζω 1800-5000 λ/ω και το λειτουργεις με φιλτρο με ονομαστικη ροη 1500 λ/ω.
Παρολαυτα λειτουργει καλα οπως λες.
Εντυπωσιακο.
Ελπιζω μακροχρονα να μην παρουσιασει προβλημα.
Δινει μια ωθηση στη σκεψη για λειτουργια του δικου μου με το 2080 (1700 λ/ω ονομαστικη, με μινιμουμ για το chiller τα 1800 λ/ω), που πολυ θα το προτιμουσα.
Καθολου επιπλεον ρευμα, καθολου επιπλεον κυκλοφορια και μαλλον μειωση της σε νορμαλ επιπεδα για τη φυση του ενυδρειου μου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-11-14, 18:06
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Μέχρι τώρα δεν είχα κανένα πρόβλημα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-11-14, 20:01
Το avatar του χρήστη ignatios
ignatios Ο χρήστης ignatios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2011
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 366
Send a message via Skype™ to ignatios
Προεπιλογή

Σπύρο μου κάνει εντύπωση το πόσο μεγάλη αντλία θέλει στις προδιαγραφές.

Από όσα γνωρίζω εγώ τα chiller θέλουν μικρή ροή. Και το Hailea και το teco που έχω δουλέψει θέλουν κατά πολύ μικρότερη ροή. Πχ το teco tr-20 που δουλεύω εγώ θέλει μινιμουμ ροή τα 500λτ/ω και εγώ το τρέχω με μία hailea 8808 στα 650 λτ/ω. και κατανάλωση 8w. Η κατανάλωση είναι αμελητέα και την έχω να δουλεύει χειμώνα καλοκαίρι μιας και το chiller μου έχει και θέρμανση.

Όσο για το ψυκτικό υγρό r134a δεν είναι απαγορευμένο (το παλιό φορούσε Ρ22 που απαγορεύτηκε) και θα το βρεις πάρα πολύ εύκολα σε ένα ψυκτικό. Το πρόβλημα θα είναι ο ψυκτικός που θα βρεις να έχει τα εξαρτήματα για να το βάλει. ΠΧ. Αν πας σε κάποιο που ασχολείται με βιομηχανική ψύξη θέρμανση θα έχει σίγουρα φρέον αλλά μάλλον δεν θα μπορεί να στο βάλει στο chiller. Συνήθως τέτοια πράγματα έχουν αυτοί που επισκευάζουν ψυγεία σπιτιών.

Ελπίζω να βοήθησα.
__________________
http://www.igna.gr
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-11-14, 20:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ignatios Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπύρο μου κάνει εντύπωση το πόσο μεγάλη αντλία θέλει στις προδιαγραφές.

Από όσα γνωρίζω εγώ τα chiller θέλουν μικρή ροή. Και το Hailea και το teco που έχω δουλέψει θέλουν κατά πολύ μικρότερη ροή. Πχ το teco tr-20 που δουλεύω εγώ θέλει μινιμουμ ροή τα 500λτ/ω και εγώ το τρέχω με μία hailea 8808 στα 650 λτ/ω. και κατανάλωση 8w. Η κατανάλωση είναι αμελητέα και την έχω να δουλεύει χειμώνα καλοκαίρι μιας και το chiller μου έχει και θέρμανση.

Όσο για το ψυκτικό υγρό r134a δεν είναι απαγορευμένο (το παλιό φορούσε Ρ22 που απαγορεύτηκε) και θα το βρεις πάρα πολύ εύκολα σε ένα ψυκτικό. Το πρόβλημα θα είναι ο ψυκτικός που θα βρεις να έχει τα εξαρτήματα για να το βάλει. ΠΧ. Αν πας σε κάποιο που ασχολείται με βιομηχανική ψύξη θέρμανση θα έχει σίγουρα φρέον αλλά μάλλον δεν θα μπορεί να στο βάλει στο chiller. Συνήθως τέτοια πράγματα έχουν αυτοί που επισκευάζουν ψυγεία σπιτιών.

Ελπίζω να βοήθησα.
Και μενα μου κανει εντυπωση.
Νομιζα οτι μιλαγε για λιτρα/ωρα (480-2400), αλλα ειδα οτι γραφει καθαρα GPH.
Αναφορικα ομως, μη ξεχναμε το chiller ειναι για μεχρι 340g (1300 λιτρα) ενυδρειο.
(ειναι και τερατακι. σαν ενυδρειο κυβος 60αρης ειναι, 45χ40χ35)

Αλλα και τα μικροτερα chiller οπως το DBM-150 (για μεχρι 180g - 700 λιτρα ενυδρειο) του Κωστα απο πανω, με 480 GPH (1800 λ/ω) το δινει μινιμουμ ροη.
Στην μαξιμουμ αλλαζει το οριο.

Ναι εχω διαβασει οτι ειναι ΟΚ το φρεον του.
Για την ανανεωση του ρωτησα.
Θελει εξειδικευμενα εργαλεια μαλλον εκει που ειναι, ε?
Δεν εχει βαλει κανενας?
Πως καταλαβαινουμε οτι το θελει?
Πεφτει η ισχυς του?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-11-14, 20:20
Το avatar του χρήστη ignatios
ignatios Ο χρήστης ignatios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2011
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 366
Send a message via Skype™ to ignatios
Προεπιλογή

Δεν κατεβάζει θερμοκρασία αν δεν έχει φρέον.

Φρέον θα χρειαστείς μόνο σε περίπτωση διαρροής. Είναι κλειστό κύκλωμα. Ούτε ανανέωση θέλει. Το chiller δουλεύει ακριβώς όπως το ψυγείο του σπιτιού μας.

Ναι θέλει εξειδικευμένα εργαλεία.

Για τα gph μήπως κάναν λάθος τυπογραφικό. Διάβασε κανένα ξένο φορουμ μήπως αναφέρει τίποτα. Η λογική λέει ότι δεν θέλει τόσο πολύ ροή γιατί πολύ απλά δεν προλαβαίνει να το ψύξει. Εκτός και αν έχει πολύ μικρό κάδο. Τι να πω.

Μια άλλη λύση αν θέλεις να γλυτώσεις την αντλία είναι να το βάλεις στο 2080. Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα ακόμα και αν είσαι στα όρια της κυκλοφορίας. Εξάλλου η ροή δεν έχει να κάνει με το chiller και την λειτουργία του. Έχει να κάνει με την επιθυμητή απόδοση του. Δηλαδή δεν πρόκειται να σου χαλάσει το chiller αν έχεις μικρότερη ροή. Απλά μπορεί να αργεί να κατεβάσει θερμοκρασία.
__________________
http://www.igna.gr
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-11-14, 20:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Nαι κι εγω εκει το βλεπω (για το 2080).
Παντως θελει λιγο ψαξιμο αυτο με τη ροη.
Πολυ περιεργο να διαφερει τοσο απο αλλα chiller οπως μου λες.

Θα ειχε πλακα παντως και το πειραμα με τον eliwell, αν δεν γινοταν με το 2080.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-11-14, 20:28
Το avatar του χρήστη ignatios
ignatios Ο χρήστης ignatios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2011
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 366
Send a message via Skype™ to ignatios
Προεπιλογή

Εγώ πάντως φοβάμαι μην μένει με στάσιμο νερό το chiller μέσα γιατί με αυτό τον τρόπο έκαψα τον hydor τον εξωτερικό θερμοστάτη που είχα. Δεν θα συνιστούσα να το δοκιμάσεις γιατί άλλο θερμοστάτης καμένος και άλλο chiller.
__________________
http://www.igna.gr
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-11-14, 20:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Και στο αλλο pfd που το εχει σε GPM (γαλονια ανα λεπτο) αν κανουμε τις πραξεις, το ιδιο βγαινει.
http://www.jbjlighting.com/pdfs/Arctica-Brochure2.pdf

μινιμουμ 8 GPM = 8x60 = 480 GPH = 1800 λ/ω
μαξιμου, 40 GPM = 40x60 = 2400 GPH = 9000 λ/ω
(1 γαλονι = 3.78 λιτρα)
Οποτε δεν παιζει το τυπογραφικο λαθος.

-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ignatios Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πάντως φοβάμαι μην μένει με στάσιμο νερό το chiller μέσα γιατί με αυτό τον τρόπο έκαψα τον hydor τον εξωτερικό θερμοστάτη που είχα. Δεν θα συνιστούσα να το δοκιμάσεις γιατί άλλο θερμοστάτης καμένος και άλλο chiller.
Ειχες βαλεις το θερμαντηρα μετα το chiller και σταματαγε η ροη της αντλιας με controller?
Δεν εφταιγε το συστημα.
Επρεπε να ηταν μετα το φιλτρο που εχει συνεχη ροη.

Το chiller εχει λεει antifreezing system.
Υποθετω για τετοιους λογους ειναι.

Την κανω παω για δουλεια.
Παιζω το βραδι.
Περιμενω αποψεις.
Τα λεμε.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 22-11-14 στις 20:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-11-14, 23:15
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Απορώ γιατί το ψάχνεις τόσο πολύ πάντως με τα λίτρα, το έχω ήδη δουλέψει 2 καλοκαίρια με πολύ μικρότερη παροχή λίτρων και δεν είχα κανένα πρόβλημα,για εμένα πιο πολύ θα μπερδευτείς.
Έχω 2 φίλτρα για το ενυδρείο μου ένα 2080 και ένα EHEIM professionel 3e 350, προσωπικά θεώρησα υπερβολή να το βάλω στο 2080 και γιαυτό το έριξα στο πιο μικρό φίλτρο και πήγε μια χαρά το καλοκαίρι. το chiller το μόνο που θέλει είναι χώρος να αερίζεται πίσω να μη το κολλήσεις σε κάποιον τοίχο δηλαδή και συνεχείς παροχή νερού τίποτε άλλο και δουλεύει ρολόι.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-11-14, 23:23
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

στο παραπανω
''Κατι αλλο
Το φρεον του (R-134-a) ειναι ευκολο να ανανεωθει οταν χρειαστει?
Ποτε υπολογιζεται η ανανεωση του και μπορει να γινει απο ψυκτικο πχ που κανει σερβις σε air-co?''

η ανανεωση μπορει να γινει απο ψυκτικο πολυ ευκολα και οικονομικα αφου ειναι το φθηνοτερο ψυκτικο ρευστο της αγορας.
υπολογισμος ανανεωσης δεν υπαρχει αφου ειναι κλειστο κυκλωμα.σε κανονικες συνθηκες δεν βαζουμε φρεον ποτε και πουθενα!!μονο σε περιπτωση διαρροης η οποια θα πρεπει να επισκευαστει αν υπαρξει..

σε πιο απλα λογια...στο ψυγειο βαζεις φρεον??πιστευω να καταλαβες τι θελω να πω...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-11-14, 04:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas12 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απορώ γιατί το ψάχνεις τόσο πολύ πάντως με τα λίτρα,
Γιατι δεν εχω ξαναδουλεψει chiller και παω by the book (οτι βλεπω στο manual), και γιατι εχουμε καιρο μεχρι το καλοκαιρι και αλλο "προβλημα" ενυδρειακο, δεν εχω να ασχοληθω

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
πιστευω να καταλαβες τι θελω να πω...
Nαι, ευχαριστω πολυ.
Ολους.
Οτι αλλο προαιρείσθε.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-11-14, 08:27
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas12 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απορώ γιατί το ψάχνεις τόσο πολύ ...
Σε κανένα τρίμηνο τον βλέπω να γράφει υπόμνημα για τα chiller, τόσο πολύ που θα το χει ψάξει!!!

(πρωινό σπαμ...επιτρέπεται )
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-11-14, 13:30
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε κανένα τρίμηνο τον βλέπω να γράφει υπόμνημα για τα chiller, τόσο πολύ που θα το χει ψάξει!!!

(πρωινό σπαμ...επιτρέπεται )
Σε ενα τριμηνο δεν θα εχει ερθει το καλοκαιρι να εχει δουλεψει και με οσους τροπους γινεται και να δω και τα αποτελεσματα βρε, ε βρε.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-11-14, 21:33
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ενα τριμηνο δεν θα εχει ερθει το καλοκαιρι να εχει δουλεψει και με οσους τροπους γινεται και να δω και τα αποτελεσματα βρε, ε βρε.
Αμάν πόσο λεπτολόγος έχεις γίνει
Δλδ αν είχα γράψει 11μηνο, να δω τι σχόλιο θα είχες κάνει
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ξεκηναμε σιγα σιγα Δημητρης89 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 01-10-09 16:46
σιγα σιγα κοντα σας thanasis76 Θαλασσινό νερό - Γενικά 2 08-03-08 22:26
σιγσ σιγα σουλουπωνεται.. Ryu Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 11 27-11-07 23:32
Το ονειρο σιγα σιγα βγαινει!! Tolis Θαλασσινό νερό - Γενικά 0 14-12-02 05:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06977 seconds with 13 queries