Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Tanganyika

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 01-02-12, 20:25
Το avatar του χρήστη georot1981
georot1981 Ο χρήστης georot1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: ΓΑΛΑΤΣΙ
Μηνύματα: 352
Προεπιλογή

απο τι εξαρταται η αντοχη της βασης?σκεφτηκα οτι αποκλειεται μια κινεζικη βαση να ειναι πιο γερη απο μια κατασκευη απο δικο μου ανθρωπο...ελπιζω δηλαδη..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρε την ετοιμη,ειναι μελετημενη,μην μπλεκεις με ειδικες κατασκευες.
Εγω οταν το πειρα ,στην τιμη ηταν και η βαση μαζι.Τελικα το κοντιναν η ειχα λαθος πληροφορια?Και ποσο το πηρες?
500πηρα μονο τη γυαλα...σαββατο μου ερχεται το ενυδρειο και θα σας ενημερωσω για τις διαστασεις...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη georot1981 : 01-02-12 στις 20:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 01-02-12, 20:42
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georot1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
απο τι εξαρταται η αντοχη της βασης?σκεφτηκα οτι αποκλειεται μια κινεζικη βαση να ειναι πιο γερη απο μια κατασκευη απο δικο μου ανθρωπο...ελπιζω δηλαδη..
-------------------------

500πηρα μονο τη γυαλα...σαββατο μου ερχεται το ενυδρειο και θα σας ενημερωσω για τις διαστασεις...
Απο τις πλαγιες δυναμεις.Απο ξυλο θα στο φτιαξει?μιλαμε μαζι με της πετρες 1.5 τονο να εχεις υποψιν.
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 01-02-12, 22:38
Το avatar του χρήστη georot1981
georot1981 Ο χρήστης georot1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: ΓΑΛΑΤΣΙ
Μηνύματα: 352
Προεπιλογή

ναι απο ξυλο...θα μιλησω ξανα μαζι του για να δω τι θα μου πει...
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 04-02-12, 13:33
Το avatar του χρήστη georot1981
georot1981 Ο χρήστης georot1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: ΓΑΛΑΤΣΙ
Μηνύματα: 352
Προεπιλογή

λοιπον εχουμε και λεμε...το ενυδρειο ηρθε σημερα και ολη μερα σκεφτομαι τι μπελα εβαλα στη ζωη μου με το θηριο που αγορασα... περα απο την πλακα το ενυδρειο ειναι σουπερ..την επομενη βδομαδα θα μου ερθει κα ιη βαση που παραγγειλα απο το γνωστο μου επιπλοποιο-ξυλουργο ο οποιος μου εγγυηθηκε οτι θα τριβω τα χερια μου με το αποτελεσμα και την ασφαλεια...πριν λιγο μετρησα τις εσωτερικες διαστασεις του ενυδρειου..εχουμε και λεμε 1,77χ0,57χ0,47(αυτο ειναι το υψος που θα μου μεινει βαζοντας την αμμο)αρα εχουμε και λεμε 500λιτρα περιπου...και καμια 80αρια κιλα το ενυδρειο και αλλα 30 κιλα τουλαχιστον αμμο παμε στα 600+...πετρες δε θα χρησιμοποιησω πολλες μιας και σκεφτομαι να φτιαξω ενα backround και οι τρυπες-κρυψωνες να γινουνε με πατεντες...αρα μιλαμε για το πολυ 700-750 κιλα...αυτο που επαθα πλακα οταν το ειδα ηταν οι πολλες λαμπες που ειχε στα καπακια..8 στο συνολο..η λογικη λεει οτι θα κρατησω τις 4 τ5 μιας και οι ροζ δε μου αρεσουνε και θα τις αντικαταστησω με τ5 αλλα και με λεντοταινιες...σε 15 μερες ξεκιναμε να ασχολουμαστε μιας και τωρα ''στα γεραματα''υπαρχει η εξεταστικη στη μεση
υγ οι διαστασεις του ενυδρειου ειναι 1,80χ0.60χ0.65
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 04-02-12, 14:06
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Καλοριζικο,σεμενα δεν επερνε στροφη στην σκαλα και εφερα γερανο για να το βαλω.

ΥΓ για το βαρος του ενυδρειου και της αμμου κανεις λαθος.ειναι πολυ παραπανο.Για αμμο θα το δεις ,ειναι ενα στρεμα γης
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 04-02-12, 14:09
Το avatar του χρήστη georot1981
georot1981 Ο χρήστης georot1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: ΓΑΛΑΤΣΙ
Μηνύματα: 352
Προεπιλογή

μαλλον θα εχεισ δικιο..τι λαμπες εχεις εσυ μεσα?ολες τ5?
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 04-02-12, 14:37
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georot1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
μαλλον θα εχεισ δικιο..τι λαμπες εχεις εσυ μεσα?ολες τ5?
Εγω εχω τις μισες αναμενες,αν θα βαλεις φροντοζες και εσυ τις μισες να αναψεις.Για τιζ ροζ λαμπες καλα το σκεφτικες,αλλιωνουν τα χρωματα.
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 04-02-12, 14:49
Το avatar του χρήστη georot1981
georot1981 Ο χρήστης georot1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: ΓΑΛΑΤΣΙ
Μηνύματα: 352
Προεπιλογή

παμε στις πιο ουσιαστικες ερωτησεις...10ν τι θερμοστατη χρειαζεται ενα τετοιο ενυδρειο παντα σε περιπτωση που βαλω φροντοζες..(η μηπως τελικα δε χρειαζεται μιας και θελει χαμηλες θερμοκρασιες?)..2ον τα φιλτρα που ειχα στο προηγουμενο ενυδρειο μου κα ιανακυκλωνανε 2000λτ την ωρα ειναι καλα?
3ον τι αλλαγες νερου κανεις και καθε ποτε?4ον ποσο κοστιζουνε οι φροντοζες οταν ειναι μικρα?5ον μεχρι ποσες ενηλικες σηκωνει ενα τετοιο ενυδρειο και αν μπορει να βαλεις κανενα ακομα μικρο ψαρι?5ον καμια φωτο απο το δικο σου εχεις για να το χαζεψω?
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 04-02-12, 15:14
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georot1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
παμε στις πιο ουσιαστικες ερωτησεις...10ν τι θερμοστατη χρειαζεται ενα τετοιο ενυδρειο παντα σε περιπτωση που βαλω φροντοζες..(η μηπως τελικα δε χρειαζεται μιας και θελει χαμηλες θερμοκρασιες?)..Ζουν σε 30 μετρα βαθος και,οποτε θελουν γυρο στιους 23 βαθμους,οποτε θελεις μια 300αρα,παρε τζαγκερ2ον τα φιλτρα που ειχα στο προηγουμενο ενυδρειο μου κα ιανακυκλωνανε 2000λτ την ωρα ειναι καλα?Στην αρχη ειναι καλα,αλλα αργοτερα θα βαλεις αλλο ενα τετοιο
3ον τι αλλαγες νερου κανεις και καθε ποτε?Εγω κανω καθε εβδομαδα το 40% γιατι ειναι μεγαλα,σεσενα εξαρτατε απο τα νιτρικα σου,αλλα να κανεις καθε 15 τουλλαχιστον4ον ποσο κοστιζουνε οι φροντοζες οταν ειναι μικρα?Η απλε γυρο στα 15 3υρο,η ζαιρ 40+ ευρο5ον μεχρι ποσες ενηλικες σηκωνει ενα τετοιο ενυδρειο και αν μπορει να βαλεις κανενα ακομα μικρο ψαρι?Το προβλημα ειναι ,οταν ειναι μικρα ,δεν ξεχωριζει το φυλο,οποτε θα παρεις 10 ατομα,και θα κρατησεις 2 αρσενικα και 6 θηλυκα5ον καμια φωτο απο το δικο σου εχεις για να το χαζεψω?
Μπορεις να βαλεις τους καλβους,αλλα αν τους βαλεις να ειναι οι μαυροι,γιατι ειναι ομορφοτεροι
Τωρα ειμαι Αθηνα,μολις κατεβω κατω θα στα δειξω
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 04-02-12, 15:23
Το avatar του χρήστη georot1981
georot1981 Ο χρήστης georot1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: ΓΑΛΑΤΣΙ
Μηνύματα: 352
Προεπιλογή

θα μου προτεινεις να κανω αλλο setup?πχ να εβαζα δισκους η οσκαρ κλπ κλπ?η αληθεια ειναι οτι αφου αφησα τη λιμνη μαλαουι ηθελα να παω σε ψαρια πιο μεγαλα μιας κα ιτο ενυδρειο ειναι νομιζω ιδανικο...το μονο που δε θελω ειναι να χρειαζεται να ειμαι ολη μερα απο πανω τους...πραγμα που νομιζω θελουν οι δισκοι...εσυ καμια γεννα εχεις κανει η γενικα ειναι ευκολα ψαρια(οι φροντοζες) να τα βρω στο εμποριο..?
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 04-02-12, 18:11
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georot1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
θα μου προτεινεις να κανω αλλο setup?πχ να εβαζα δισκους η οσκαρ κλπ κλπ?η αληθεια ειναι οτι αφου αφησα τη λιμνη μαλαουι ηθελα να παω σε ψαρια πιο μεγαλα μιας κα ιτο ενυδρειο ειναι νομιζω ιδανικο...το μονο που δε θελω ειναι να χρειαζεται να ειμαι ολη μερα απο πανω τους...πραγμα που νομιζω θελουν οι δισκοι...εσυ καμια γεννα εχεις κανει η γενικα ειναι ευκολα ψαρια(οι φροντοζες) να τα βρω στο εμποριο..?
Η ταγκανικα εχει απο τα ποιο σκληρα νερα,οποτε στην φυση ζουν πανω απο 9,2 ΡΗ,και οπως καταλαβαινεις δεν μπορεις να βαλεις αμαζονιο.Εγω ειχα 3 μπουκωματα,αλλα δεν τα κρατησαν,ειτε γιατι ειναι απειρες,ειτε τα της εχω μαζι με χαπς.Ειναι σχετικα ευκολα ψαρια και σιγουρα καμια σχεση με την φροντιδα των δισκων.Οσο ειναι μικρα και μεσαια θελουν πετρες,μετα οταν οριμασουν λιγες μεγαλε φωλιες.Θα τα βρεις στο εμπορειο,αλλα προσεξε υπαρχουν πολλες ποιοτητες,ακομα και εαν σου πουν οτι ειναι πχ ζαιρ.Στην αρχη ειναι ντροπαλα και φοβισμενα,ασχετα με το μεγεθος που θα τα παρεις,αλλα τωρα τα ταιζω με το χεριμου,Οταν με το καλο τα παρεις ,θα σου πω να φτιαξεις τροφη,με βαση την γαριδα.Γιατι πρωτον δεν συμφερουν η ετοιμες γιατι τρωνε πολυ,αλλα με την τροφη που φτιαχνω αναπτυσονται γρηγοροτερα.

Εδω μεσα ειναι ενας φιλος που κανει και πουλα αναπαραγωγες απο ζαιρ.Ο Βετερανος,στειλτου ενα μνμ,μπας και αυτην την εποχη εχει μικρα,αλλα μην τα παρεις ολα απο αυτον,πρωτα βρες 5 ατομα στα μαγαζια και παρε αλλα 5 απο τον φιλο μας.
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 04-02-12, 19:47
Το avatar του χρήστη georot1981
georot1981 Ο χρήστης georot1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: ΓΑΛΑΤΣΙ
Μηνύματα: 352
Προεπιλογή

ευχαριστω..σε λιγες μερες θα επανελθω με νεες ερωτησεις...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ποιο ενυδρειο να διαλεξω George_K Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 17 25-10-11 23:09
πιο φιλτρο να διαλεξω για ενυδρειο 260 λιτρα petraras Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 16-05-11 03:14
Τι να διαλεξω για υποστρωμα? Troll Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 22-01-11 12:50
Anubias mariannos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 11 07-02-09 00:23
Ποιο απο τα δυο βιβλια να διαλεξω ?? scissorhands Βιβλιογραφία Γλυκού Νερού 12 08-03-05 08:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05522 seconds with 13 queries