Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 25-07-14, 18:04   #1
Νεος για σκαλαρια..βοήθεια.
Babisrott
Junior Member
Εγγραφή: 22-07-2014
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 25

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Babisrott Ο χρήστης Babisrott δεν είναι συνδεδεμένος 25-07-14, 18:04
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σε όλους.ειμαι νεος στα ψαρια γενικά.και νεος στο φόρουμ.θα ήθελα να μαθω λίγα πράγματα για τα σκαλαρια.μου αρέσουν σαν ψαράκια και θέλω να τα βαλω.εχω ένα ενυδρειο 90 λίτρων κ ένα 120.πιστευω καλύτερα στο 120αρι σωστά.?διαβαζω πολλα εδώ και δυο εβδομαδες.στρομενα και τα λοιπά.αυτο το ενυδρειο είχε μέσα ψαράκια χρυσόψαρα μέχρι και πριν λίγες μέρες.τωρα είναι άδειο.αποτε και στρομενα λογικά το φιλτρο.τι να κάνω για αρχή?για στρωσιμο βυθού?με υποστρομα έτοιμο κάνει?για ζωντανά φυτά?η χαλίκια καλύτερα?αν μπορείτε βοηθήσετε με σε αυτο και έχω πολλές ερωτήσεις ακόμα.ευχαριστω πολυ,
Εμφανίσεις: 2171
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-07-14, 21:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλως ηρθες.
Το φιλτρο για να παραμεινει στρωμενο πρεπει να ταιζεται. Δεν φτανει απλα το να λειτουργει.
Ειναι μικρα τα ενυδρεια για αγγελοψαρα.
Ψαξε για αλλα ψαρια που κανουν για το νερο που διαθετεις και τις διαστασεις των ενυδρειων σου
Συμβατοτητες - Πως επιλεγω ψαρια για το ενυδρειο μου
Πως διαβαζουμε ενα προφιλ ψαριου

.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-07-14, 21:20
Το avatar του χρήστη john99
john99 Ο χρήστης john99 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Πες μας καταρχάς μετρήσεις (no3,no2,nh3/nh4,ph) για να καταλάβουμε εάν το φίλτρο είναι στρωμένο.
Όσον αφορά τα ψάρια, τα 120 λίτρα δεν είναι αρκετά για να φιλοξενίσουν ένα κοπάδι αγγελόψαρα, παρά μόνον ένα ζευγάρι, και αυτό υπό την προυπόθεση ότι το ύψος του ενυδρείου να είναι 55-60 (60 καλύτερα).
Γιαυτό καλύτερα ανέφερε μας τις διαστάσεις του ενυδρείου για να ξέρουμε και τι να σε συμβουλεύσουμε.
Καλή συνέχεια
__________________
Η μεγαλύτερη φυλακή που βρίσκεται ο άνθρωπος, είναι ο φόβος του τι σκέπτονται οι άλλοι για αυτόν.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-07-14, 21:35
Babisrott Ο χρήστης Babisrott δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2014
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Ναι ξέρω πως είναι μικρό.για λιγο καιρο θα τα βαλω μέχρι να αδειασει ένα άλλο που είναι γύρω στα 240 μικτά.θα κάνω αυτο για μαλακό νερό απο τώρα και θα το κράτησω και για μετα.υποστρωμα τελικά να βαλω έτοιμο που πουλάνε?η να βαλω χαλίκια?αν χρειαζεται να σας στείλω και τι φιλτρο.θερμαντηρα και τα λοιπά έχει.αν αυτο βοηθάει.
-------------------------
John.δεν έχω κάνει απο μετρήσεις τίποτα.αυτην την στιγμή είναι άδειο απο τα πάντα.πεταξα κάτι χρωματιστά χαλίκια και ότι ψεύτικο είχε μέσα και το γέμισα με νερό για να το καθαρισω αύριο.θα το στείλω απο την αρχή.αλλα έχει τα πάντα λογικά απο ότι χρειαζεται.φιλτρο atman Gia 1200 l/h.θερμαντηρα aqua one 100 w.και ένα precision air pump της aqua one πάλι 2500.εχει και χρόνο διακόπτη για την λαμπα.λογικα μου κάνουν αυτά.σωστα?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Babisrott : 25-07-14 στις 21:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-07-14, 22:07
crazydiver Ο χρήστης crazydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-04-2009
Περιοχή: rio negro
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

θελεις πολυ διαβασμα κ επισης ενα μεγαλο ενυδρειο.οταν λεω μεγαλο εννοω απο 400 λιτρα κ πανω.τα σκαλαρια πανε κοπαδι.
επισης θελουν μαλακο νερο.
ομως ολα αυτα ειναι πολυ προχωρημενα για σενα απο τη στιγμη που ακομα δεν κατανοεις τι σημαινει στρωμενο φιλτρο.
αρα ξεκινας διαβασμα μεσα στο φορουμ κ οταν εισαι ετοιμος εδω ειμαστε να σε βοηθησουμε να κανεις πραγματικοτητα ενα ενυδρειο με σκαλαρια που τοσο θες.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βοήθεια για στήσιμο ενυδρείου(Νεος) dll53 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 33 01-10-13 17:06
Σκαλαρια water polo ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 3 04-08-08 01:04
Σκαλαρια galisgsxr Αρχάριοι γλυκού νερού 2 22-11-07 00:03
νεος στο forum και νεος στο θαλασσινο makisktm Θαλασσινό νερό - Γενικά 38 17-03-07 17:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04574 seconds with 15 queries