Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-05-14, 15:31
Το avatar του χρήστη Fishbone
Fishbone Ο χρήστης Fishbone δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-04-2014
Περιοχή: Πειραιά
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή Περί λάμπας

Όπως λέει και ο τίτλος αναρωτιέμαι για λαμπίτσα που να προσφέρει εκτός απο φως κάτι άλλο?

Αυτή τη στιγμή έχω απο πάνω μια Οsram dulux s 11W/827. Σαν φως βγάζει θερμό. Μέσα έχω ένα χρυσόψαρο. Οπότε αναρωτιέμαι αν θα χρειαζόταν να την αντικαταστήσω με κάποια άλλη ή είναι και αυτή μια χαρά. Η βάση είναι G23 δεν ξέρω αν χρειαζόταν να το γράψω αυτό
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-05-14, 17:00
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή

Το ψαράκι σου δεν έχει καμιά ιδιαίτερη απαίτηση σχετικά με το φωτισμό. Δεν ισχύει δηλαδή κάτι αντίστοιχο με τα ερπετά και τα αμφίβια που έχουν συγκεκριμένες απαιτήσεις φωτισμού για να επιβιώσουν (και να είναι υγιή). Χρειάζεται όμως σταθερή φωτοπερίοδο καθώς και κάποιες ώρες απόλυτης συσκότισης για να αναπαύεται.

Περισσότερες απαιτήσεις σχετικά με το φωτισμό έχουν τα φυτά εφόσον υπάρχουν. Τα φυτά εκτός από συγκεκριμένη φωτοπερίοδο, έχουν και απαιτήσεις στην "ποσότητα" (watt/λίτρο) αλλά και στο φάσμα του φωτός. Γι αυτό υπάρχουν ειδικές λάμπες που είναι κατάλληλες για φωτοσύνθεση και ευνοούν την ανάπτυξη των φυτών.

Καλό θα ήταν όταν θα αλλάξεις λάμπα να λάβεις υπόψη σου και το φάσμα που εκπέμπει η λάμπα σου και να επιλέξεις κάποια κατάλληλη για φυτά (πχ http://www.aquarium-parts.co.uk/aqua...ting-tube.html)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-05-14, 01:57
Το avatar του χρήστη Fishbone
Fishbone Ο χρήστης Fishbone δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-04-2014
Περιοχή: Πειραιά
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

¶ρα να μην αλλάξω λάμπα προτείνεις μιας και φυτά δεν έχω. Η αλήθεια πάντα το είχα άγχος για το σκοτάδι αν του αρέσει γιατί εγώ όταν κοιμάμαι θέλω απόλυτο σκοτάδι οπότε λέω μήπως το πείραζε.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-05-14, 23:08
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή

Αφού δεν έχεις φυτά, δεν υπάρχει λόγος να αλλάξεις τη λάμπα. Τα φυτά πάντως προσφέρουν πολλά σε ένα ενυδρείο και στο αισθητικό κομμάτι αλλά και στην ποιότητα του νερού. Επίσης προσφέρουν κρυψώνες και αίσθημα ασφάλειας στα ψάρια αλλά και πρώτης τάξης σαλατικό για τσιμπολόγημα... Αρά καλό θα ήταν να σκεφτείς την προσθήκη κάποιων εύκολων και ανθεκτικών φυτών που είναι κατάλληλα και για χρυσόψαρα (ανούμπιες, φτέρες, βαλισνέριες κλπ).
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-05-14, 13:15
Το avatar του χρήστη Fishbone
Fishbone Ο χρήστης Fishbone δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-04-2014
Περιοχή: Πειραιά
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Για να είμαι ειλικρινής θέλω σαν αρχή να εξοικειωθώ με το άθλημα και έπειτα θα βάλω και φυτούλια. Γιατί όποιος πάει για τα πολλά χάνει και τα λίγα. Οπότε δεν είμαι σίγουρος για φυτά. Και απο την άποψη ότι πρέπει να πάρω και εξωτερικό φίλτρο εφόσον μπω σε αυτό το τρυπάκι
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αλλαγη λάμπας.. pavlos1988 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 20-11-10 10:52
αντικατάσταση λάμπας Τ8 Xlapatsas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 12 13-11-10 15:50
Συνδεσμολογία PC λάμπας gemini_str DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 13-06-06 10:15
Αναζήτηση λάμπας Fonamstel Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 19-05-06 16:54
Λειτουργία λάμπας UV silveraro Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 08-02-06 00:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03304 seconds with 13 queries