Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-04-17, 14:26
Το avatar του χρήστη Giannhs_29
Giannhs_29 Ο χρήστης Giannhs_29 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2017
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή Νεο Malawi 380 L

Διαστάσεις: 121X51X62
Όγκος:380 L
Κατηγορία:Βιοτοπικό Malawi
Φυτά:-
Ψάρια / Άλλα είδη:Επελεξα να μην κανω χαρεμια αλλα ενα μιξ all male (αμερικανικα προτυπα ) :d σε μια πυκνη ιχθυοφορτηση ωστε να μην εχω επιθετικοτητα.τα ψαρια ειναι: 1 pseudotropheus Ngara (white tail)
1 Elongatus Chewere
1 Labidochromis Perlmunt
2 Labidochromis caeruleus(male)
1 labidochromis Hongi
1 pseudotropheus cyaneorhabdos
1 Metriaclima Estherae
1 metriaclima greshakei
1 metriaclima calainos
1 Cynotilapia afra, White Top Likoma
1 pseudotropheus acei yellow tail
1 Pseudotropheus sp. Neon spot
1 Pseudotropheus socolofi
1 Pseudotropheus kingsizei
Διακοσμητικά υλικά:Αμμο μπεζ θαλασσης σαν υποστρωμα και φυσικες πετρεσ ενυδρειακες μερικες απο αυτες ασβεστολιθηκες και καποιες αλλες που δεν επηρεαζουν το PH
Φόντο: Μαυρο χαρτονι
Φωτισμός:4 λαμπες Τ5 39 Watt (8 ςρες διαρκεια φωτισμου την ημερα )
Φιλτράρισμα:1 Fluval 406 εξωτερικο φιλτρο, 1 Aquael 800 Εξωτερικο φιλτρο,1 εσωτερικό φίλτρο AQUAEL UNIFILTER 750
Θερμοστάτης:Εheim 300W 26 βαθμους κελσιου
Λίπανση:-
Παροχή CO2:-

Παράμετροι:

pH:8
Γενική σκληρότητα (GH):10-12
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):-
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):15
Αλλαγές νερού:30-40% την εβδομαδα
Θερμοκρασία:26 βαθμοι κελσιου
Άλλες πληροφορίες:Eπίσης εναν κυκλοφορητή Sun-Sun 3000L kai miα αεραντλια Aquael Oxyboost AP-300 PLUS
Φωτογραφία:









και μερικες φωτογραφιες αν και η καμερα δεν με βοηθαει και τοσο θα προσπαθησω καποια στιγμη να στειλω καλυτερες φωτογραφιες




Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 18-04-17 στις 11:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-04-17, 08:52
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Καλημέρα και χρόνια σου πολλά.

είδα το ενυδρείο σου, και θυμήθηκα κάποιες δικές μου προσπάθειες.

Αυτά που θα μπορούσα να σου πω, (επειδή τα έχω ήδη δοκιμάσει εγώ και κατάλαβα το λάθος μου) είναι:

Να προσπαθήσεις να έχεις μόνο ένα είδος πέτρας. Βλέπω ότι έχεις μέσα και πέτρες λάβας, και πέτρες από θάλασσα και σιδερόπετρες, και πολλές άλλες...
εμφανισιακά πιστεύω ότι με ένα είδος πέτρας θα έδειχνε πιο όμορφο.

Σε ότι αφορά το φυτό που βλέπω στη μέση (αν και δεν αναφέρεις τι είναι) πιστεύω ότι δεν ταιριάζει σε αυτό που έχεις στήσει.
Αν καταλαβαίνω σωστά σκοπός σου είναι να στήσεις ένα ενυδρείο με πολλά χρώματα. Σωστά ?
Πάμε και ατα ψαράκια τώρα, αν ο σκοπός σου είναι ενυδρείο με χρώματα πάντως να ξέρεις, ότι τα αρσενικά όταν είναι μόνα τους δεν σου δίνουν ούτε το 50% από τα χρώματα που θα σου έδειχναν άν υπήρχαν και κάποια θηλυκά.
Επίσης αυτά που δείχνουν στα "αμερικάνικου τύπου" ενυδρεία να ξέρεις ότι πολλές φορές στήνονται απλά και μόνο για μερικές φωτό.
Δεν τα κρατάνε έτσι δηλαδή.

Γνώμη μου (πάντα) είναι να προσπαθήσεις να αλλάξεις λίγο τις πέτρες, με πέτρες ίδιου τύπου και να επιλέξεις κάποια είδη ψαριών και να δημιουργήσεις τα απαραίτητα χαρέμια.

τότε θα καταλάβεις συμπεριφορές, χρώματα φυσικά, και θα απολαύσεις ένα πολύ όμορφο ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-04-17, 16:42
Το avatar του χρήστη Giannhs_29
Giannhs_29 Ο χρήστης Giannhs_29 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2017
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή

Καλησπέρα και ευχαριστω για τισ παρατηρησεις... οι πετρες προοδευτηκα θα γινουν ενος ειδους-χρωματος μονο ...προσθεσα καποιεσ ασβεστολιθηκες υποθετοντασ πως θα με βοηθησουν με τις σκληροτητες και το PH.. οχι σκοπος μου ειναι να φτιαξω ενα βιοτοπικο ενυδρειο οχι πολυχρωμο :d Αν και η εικονα με διαψευδει προς το παρον :d Με χαρεμια θα ασχοληθω οταν θα μπορω να βρω λυσεις με τους γονους σκοπος μου ειναι να αποκτησω καποια εμπειρια αρχικα με All male και στη συνεχεια να ωαλω δυο χαρεμια demasoni/saulosi pou einai και πιο δυσκολα απο αποψη επιθετικοτητας ειδη..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-04-17, 17:52
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giannhs_29 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα και ευχαριστω για τισ παρατηρησεις... οι πετρες προοδευτηκα θα γινουν ενος ειδους-χρωματος μονο ...προσθεσα καποιεσ ασβεστολιθηκες υποθετοντασ πως θα με βοηθησουν με τις σκληροτητες και το PH.. οχι σκοπος μου ειναι να φτιαξω ενα βιοτοπικο ενυδρειο οχι πολυχρωμο :d Αν και η εικονα με διαψευδει προς το παρον :d Με χαρεμια θα ασχοληθω οταν θα μπορω να βρω λυσεις με τους γονους σκοπος μου ειναι να αποκτησω καποια εμπειρια αρχικα με All male και στη συνεχεια να ωαλω δυο χαρεμια demasoni/saulosi pou einai και πιο δυσκολα απο αποψη επιθετικοτητας ειδη..
.... Τώρα αρχίζουμε να μιλάμε σωστά !!!

έτσι μπράβο...

Λοιπόν όταν επιλέξεις πέτρες να βάλεις κάποιο είδος που να μπορεί σε πρώτη φάση να προσομείωσει το βιότοπο που θέλεις να στησεις.

Πέτρες λάβας, φεγγαρόπετρες, σιδερόπετρες κτλ... δεν χρειάζονται.
Βρίσκεις πολύ ωραίες πέτρες στη φύση και τον τελικό χρωματισμό τους θα στο δώσει η άλγη που θα πιάσουν

Σε ότι αφορά τα ψάρια, μην σκέφτεσαι από τώρα τους απογόνους.....
όταν θα σου έρθουν θα βρεις και να τους δώσεις.

Επίσης τα Demasoni είναι πολύ ιδιαίτερο ψάρι και δεν θα το συνηστούσα σε κάποιον αρχάριο και σίγουρα δεν μπαίνουν σε χαρέμι αλλά σε ομάδα των 10 -12 ψαριών για να έχεις κάποιες ελπίδες.

Τα saulosi δεν είναι καθόλου επιθετικά. ίσα ισα είναι από τα ήρεμα ψαρια της λίμνης.

Σκέψου το στήσιμο που θελεις να κάνεις, αποφάσισε ποια ψάρια θέλεις να βάλεις και εμείς εδώ είμαστε να βοηθήσουμε όπου μπορούμε.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-04-17, 18:05
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Γιάννη άποψη μου είναι ότι ξεκίνησες από λάθος δρόμο για να στήσεις ένα "βιοτοπικό ενυδρείο" όπως λες
Όπως σωστά το καταλαβαίνεις κι εσύ η εικόνα σε διαψεύδει και συμφωνώ με τις παρατηρήσεις του Λάμπρου.
Επίσης:
-πως ξέρεις ότι όλα τα ψάρια είναι αρσενικά? εγώ νομίζω ότι σύντομα θα έχεις υβρίδια.
-μερικά είδη είναι αρκετά επιθετικά και θα έχεις απώλειες ακόμα και με την απουσία θηλυκών.
-οι πέτρες σου νομίζω ότι δεν σχηματίζουν αρκετές κρυψώνες
-το (μάλλον πλαστικό) φυτό είναι τελείως παράταιρο
-ανάβοντας και τις 4 λάμπες θα πήξεις στα φύκη/"άλγες" (που μέχρι ένα σημείο είναι επιθυμητές)
.....
Δεν ξέρω πόσο καιρό λειτουργεί το ενυδρείο αλλά θα πρότεινα να το συζητάς εδώ πως θα προχωρήσεις γιατί ακόμη και τον στόχο σου στο μέλλον να φιλοξενήσεις demasoni με saulosi μαζί τον θεωρώ λάθος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-04-17, 23:43
Το avatar του χρήστη Giannhs_29
Giannhs_29 Ο χρήστης Giannhs_29 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2017
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή

Μαλιστα Κυριε Κλεοβουλε το πλαστικο φυτο θα φυγει επομενως... οι πετρες θα ειναι ενος μονο χρωματος.. οι κυχλιδες εχουν αρκετες κρυψωνες αυτη τη στιγμη ομως θα δωσω και λιγο υψος στις πετρες ωστε να προσφερουν περισσοτερες κρυψωνες..Ξεχναω το εγχειρημα demasaoni-saulosi.. Θα επιλεξω κατι αλλο στο μελλον οσο αφορα τα εοδη των χαρεμιων που θα στησω.. οσο αφορα την επιθετοικοτητα η αληθεια ειναι πως δεν εχω προσ το παρον κανενα απολυτως προβλημα αυτη τη στιγμη..( εχω επιφυλαξεις ωστοσο οταν τα ψαρια αποκτησουν τελικο μεγεθος.. ) ευχαριστω πολυ για τις υποδειξεις σας..Ξερω οτι αρχη του φορουμ ειναι τα χαρεμια ως την πιο κοντινη προσεγγιση των ψαριων στο φυσικο τους περιβαλλον kai sto anadeiknyetai h φυσικη συμπεριφορα των κιχλιδων καθως επισης και τα χρωματα των αρσενικων απλως σκεφηκα πως για να το κανουν στην αμερικη αρα ισχυει το στησιμο ενυδρειου all males ..8 μηνες τρεχει το ενυδρειο ** Το μονο προβλημα που ειχα ειναι το Malawi Bloat που δυσκολευτηκα να το αντιμετωπισω και το οποιο προηλθε απο αρρωστο ψαρι που ειχα εισαγει στο ενυδρειο χωρις να κανω καποια προληπτικη θεραπεια..αλλα οσο ασχολεισαι μαθαινεισ κ περισσοτερα :d Mexri stiιγμης δν ειχα υβριδια ηταν ολα αρσενικα..
-------------------------
Δηλαδη να μειωσω τον φωτισμο? αναβω και τις 4 λαμπες 8-9 ωρεσ την ημερα..εχω θεμα με αλγες επισης..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giannhs_29 : 18-04-17 στις 23:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-04-17, 17:24
Το avatar του χρήστη DEXFISH
DEXFISH Ο χρήστης DEXFISH δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 856
Προεπιλογή

Κατά την ταπεινή μου άποψη το θέμα με τις λάμπες και τις άλγες δεν είναι καν θέμα. Πολλοί από μας προσπαθούμε να έχουμε άλγες και θέλουμε περισσότερες! Αλλά αυτό είναι θέμα γούστου σε μεγάλο ποσοστό. Αυτό που έκανες με τα πολλά είδη κτλ δεν ταιριάζει με τον ισχυρισμό "για να αποκτήσω εμπειρία". Δεν αποκτάς καμία μα καμία εμπειρία με αυτό. Μόνο κακές εμπειρίες! Όσο περισσότερο καιρό το κρατάς με αυτή τη σύνθεση, τόσο περισσότερο χρόνο χάνεις από το να δεις κάτι φυσικό και "βιοτοπικό".
Επίσης, αυτό που λες για τους γόνους... Εντάξει είναι παραγωγικά ψάρια αλλά δεν είναι και γκάπυ. Θα ζήσουν μόνο τα πολύ άξια και μόνο όσα χωράνε. Τώρα, αν σε 2 χρόνια θέλεις να διώξεις μερικά, δεν είναι κάτι τόσο δύσκολο. Μπορεί πχ να έχεις βαρεθεί μέχρι τότε το στήσιμό σου και να θέλεις να κάνεις κάποιες αλλαγές και με την ευκαιρία να πιάσεις μερικά και να τα δώσεις.
Εγώ σου προτείνω να μην χάσεις άλλο χρόνο
__________________
Σταύρος ο cheap-ης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-07-17, 05:00
Το avatar του χρήστη Giannhs_29
Giannhs_29 Ο χρήστης Giannhs_29 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2017
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή

Καλησπερα Επανερχομαι στο Θεμα καθως πουλησα το 300αρι μου κ αγορασα το rehau 600 διαστασεων 181X61X69.(650 περιπου λιτρα καθαρα αν δεν κανω λαθος υπολογισμου).Μετα τισ συμβουλες σας το παρατερω πλαστικο φυτο εφυγε.. οι πετρες πλεον ειναι απο παραλια ασβεστολιθηκες και καποιεσ παλιεσ ενυδρειακες μαυρες οι οποιες δεν επηρεαζουν το PH προοδευτηκα θα μαζεψω περισσοτερες πετρες απο Παραλια..εχω τρια εξωτερικα φιλτρα..ενα Fluval 306 ena Fluval 406 kai ena Aquael multikani 800 επειδη ομως εχει εξωτερικη αντλια νερου προσαρμοσα στο φιλτρο (χωρητικοτητασ 5,5 λιτρων) μια αντλια 1500 λιτρων.Επομενως εχω 1500 ροη απο το Αquael 1450 απο το Fluval 406 ,kai 1150 απο το Fluval306 συν δυο κυκλοφορητες ενασ 3000 λιτρα και ενασ 6000 λιτρων..(θα ηθελα γνωμες για επιπλεον φιλτρανση)..Τωρα οσο αφορα την ψαροσυνθεση θα θελα να ρωτησω ποσα χαρεμια μπορω να ωαλω σε τοσα λιτρα.. εχω στο μιαλο μ για ενα χαρεμι Metriaclima Calainos,ενα χαρεμι Pseudotropheus acei Ngara και ενα χαρεμι Labidochromis coraleus.ταιριαζουν μεταξυ τους? αν θα μπορουσα και τεταρτο χαρεμι θα εβαζα pseudotropheus cyaneorhabdos.Τα παλια μου ψαρια στο All Male εγχειρημα μου θα πρεπει να τα απομακρυνω? και να κρατησω απο εκει και περα μονο τα χαρεμια? Ευχαριστω.. εκ των προτερων
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-07-17, 07:31
Το avatar του χρήστη alphonse
alphonse Ο χρήστης alphonse δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 377
Προεπιλογή

Εκτιμώ του ανθρώπους που αλλάζουν καλησπέρα την αυγή
Φίλτρα στη και κυκλοφορία είναι άμεσα εξαρτώμενες απο την ιχθιοφορτιση όποτε ακόμα και στην περίπτωση 3 χαρεμιών ,με βαρύ χέρι στο τάισμα , την θεωρώ επαρκης. Λάτρης των species tanks δεν μπορώ να προτείνω σύνθεση. Καλογεμιστο και καλή αρχή φίλε μου
-------------------------
Λίγο παραδίπλα ζουν http://www.cichlid-forum.com/articles/c_frontosa.php
__________________



Politicians, like diapers, have to be changed frequently - and for the very same reason
Mark Twain

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alphonse : 30-07-17 στις 07:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-07-17, 08:26
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giannhs_29 Εμφάνιση μηνυμάτων
..... εχω στο μιαλο μ για ενα χαρεμι Metriaclima Calainos,ενα χαρεμι Pseudotropheus acei Ngara και ενα χαρεμι Labidochromis coraleus.ταιριαζουν μεταξυ τους? αν θα μπορουσα και τεταρτο χαρεμι θα εβαζα pseudotropheus cyaneorhabdos.Τα παλια μου ψαρια στο All Male εγχειρημα μου θα πρεπει να τα απομακρυνω? και να κρατησω απο εκει και περα μονο τα χαρεμια? Ευχαριστω.. εκ των προτερων
Ωραία εξέλιξη
Και τα 4 είδη που ανέφερες είναι συμβατά και μπορούν να μπουν μαζί χωρίς πρόβλημα σ' αυτό το ενυδρείο.
Τα αρσενικά να τα απομακρύνεις και να βάλεις αυτά τα 4 χαρέμια.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-07-17, 09:33
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία εξέλιξη
Και τα 4 είδη που ανέφερες είναι συμβατά και μπορούν να μπουν μαζί χωρίς πρόβλημα σ' αυτό το ενυδρείο.
Τα αρσενικά να τα απομακρύνεις και να βάλεις αυτά τα 4 χαρέμια.
+ 1.000.000
Καλημέρα και Μπράβο σου.
Κάνε οτι σου εγραψε ο Κλεόβουλος. Στήσε και όμορφα και φυσικα τις πετρες σου (να ειναι ιδιου τυπου και χρωματος για να δειχνει πιο φυσικό) και θα εχεις ενα ενυδρειο κουκλί.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-07-17, 12:21
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Μπράβο σου και εις ανώτερα!!!!Με αυτά τα 4 είδη θα έχεις ένα ωραίο ενυδρείο.....και να είσαι σίγουρος ότι θα το ευχαριστηθείς.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-07-17, 14:24
Το avatar του χρήστη Giannhs_29
Giannhs_29 Ο χρήστης Giannhs_29 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2017
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή

Ευχαριστω poly για τισ απαντησεις σας Επομενως παμε για αυτα τα 4 χαρεμια συνολικα 20-25 ψαρια θα βρισκοντε στο ενυδρειο νομιζω καλα για τα λιτρα και την παρουσα μου φιλτρανση..Σταδιακα θα απομακρυνω τα παλια αρσενικα (πιανοντε και δυσκολα με τους βραχους που εχω προσθεσει )
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-07-17, 15:33
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Ώπα..... τα ψαρια τα καινούργια θα τα βαλεις αφού βγαλεις πρωτα τα αλλα που εχεις.
Μην τα βαλεις τουρλου τουρλού όλα μεσα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
My little Malawi KostasGR Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 176 02-10-17 13:02
Malawi απο το 0 irongud Malawi 19 01-09-11 21:37
(Malawi) Ενυδρειο malawi 300lt imichal Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 18 11-07-08 15:46
(Malawi) Ενυδρειο malawi 240lt imichal Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 12 06-05-08 22:35
60 L MALAWI ?? ginodim Malawi 4 08-03-07 17:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06839 seconds with 13 queries