Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού > Φίλτρανση

Φίλτρανση Σκίμμερ κλπ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-03-15, 20:16
Το avatar του χρήστη Darkwing Duck
Darkwing Duck Ο χρήστης Darkwing Duck δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2010
Περιοχή: Kallithea
Μηνύματα: 5
Exclamation Εγκατάσταση εξωτερικού φίλτρου

Καλησπέρα σας, αγόρασα ένα εξωτερικό φίλτρο για τη χελώνα μου, ωστόσο δεν έχω καταφέρει ακόμα να το δουλέψω. Το μοντέλο είναι το Maxxxima 200, Haquoss. Αρχικά, η πωλήτρια μου είπε να πάρω μεγαλύτερες μάνικες, γιατί αυτοί που είχε ήταν κοντές και μου έκοψε 2 του μέτρου. Όταν το συναρμολόγησα,σπίτι, νερό δεν τράβαγε, ούτε έπεφτε και έκανε θόρυβο. Πήγα στο κατάστημα. ρώτησα τον αρμόδιο και μου είπε πως ήταν πολύ μεγάλες οι μάνικες και βάλαμε τις μικρές που είχε μάνα. Ρούφηξε μια φορά και πήρε μπρος, χωρίς ωστόσο να βάλει πάνω στις μάνικες τα σωληνάκια(spray bar & inlet pipe). Γύρισα και δοκίμασα πάλι, αλλά τίποτα. Το μόνο που κατάφερα, δοκιμαστικά, ήταν σε μια λεκάνη, χωρίς τα σωληνακια πάνω στις μάνικες, να τραβήξω λίγο νερό. Μετά στο ενυδρείο τίποτα. Μιας και η σύνδεση είναι σωστή,δοκίμασα να τοποθετώ σε διάφορες θέσεις (πάνω,κάτω,πίσω) το φίλτρο σε σχέση με το ενυδρείο, μήπως φταίει το πως τεντώνει η μάνικα,αλλά δεν είχε αποτέλεσμα. Σας παραθέτω και την εικόνα του φίλτρου, όποιος ξέρει, ας μου προτείνει κάποια βοήθεια,παρακαλώ.

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-03-15, 20:45
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

ριξε μια ματια http://www.youtube.com/watch?v=gKEJ_7g94ggμηπως βρεις την ακρη φιλε μου!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-03-15, 02:18
Το avatar του χρήστη Savou
Savou Ο χρήστης Savou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2010
Περιοχή: Ηλιουπολη
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Πριν βαλεις στην πριζα το φιλτρο το γεμιζεις νερο?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-03-15, 08:00
coolmind Ο χρήστης coolmind δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Αν το εχεις τοποθετησει στο ιδιο υψος με το ενυρδειο δεν θα μπορει να τραβαει νερο ευκολα.Πρεπει να ειναι απο κατω,και φυσικα να ειναι γεματο με νερο(οπως σου εγραψε και ο φιλος πριν) και οι σωληνες της εισαγωγης και εξαγωγης να ειναι μεσα στο νερο.Απο οτι ειδα στο σχεδιο του φιλτρου εχει μια μικρη ταπα στο επανω μερος για να το γεμιζεις με νερο,και το ονομαζει infill cover
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-03-15, 12:57
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

BORKEDοπως δειχνουν και τα βιντεο δουλευει κανονικα και διπλα στο ενυδρειο,απλως μαλλον δεν το γεμισε νερο!αναμενουμε νεα!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-03-15, 15:11
Το avatar του χρήστη Darkwing Duck
Darkwing Duck Ο χρήστης Darkwing Duck δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2010
Περιοχή: Kallithea
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ όλους, το πρόβλημα λύθηκε. Γεμάτο το είχα και από κάτω στο έπιπλο από το ενυδρείο, ωστόσο αυτό που μου είχε ξεφύγει ήταν να κουμπώσω και την άλλη άκρη του σωλήνα. Τελικά, άλλαξα και τις μάνικες και έβαλα τις κοντές και το τοποθέτησα δίπλα στο ενυδρείο. Τώρα δουλεύει μπόμπα και καθάρισε ο τόπος!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Χαμηλή ροή εξωτερικού φίλτρου stdev Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 09-06-10 14:09
αξιολόγηση εξωτερικού φίλτρου kalts.greg Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 24 10-01-10 22:49
Επιλογή 2ου εξωτερικού φίλτρου για rio 400 xaftel Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 14-03-09 21:38
Εγκατάσταση Εσωτερικού φίλτρου.ΝΕΟ fanopsaro Αρχάριοι γλυκού νερού 0 14-02-09 13:18
Τοποθέτηση εξωτερικού φίλτρου. alcol Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 12 26-04-08 09:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03307 seconds with 13 queries