Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > ¶λλα ζώα

¶λλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-06-14, 13:40
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή καναρα εβγαλε πουλακι , τι κανω ? ?

γεια σας , εχω ενα ζευγαρι καναρινακια εδω και μηνες και σαν αρχαριος λογω που πρωτη φορα εχω ζευγαρι και ειπα να δοκιμασω αναπαραγωγη εχω να σας πω τα εξης και θελω την βοηθεια σας να κινηθω απο δω και περα

Κυριακη 25 Μαιου - 1 αβγο
Δευτερα 26 Μαιου - 1 αβγο
Τεταρτη 28 Μαιου - 1 αβγο

Συνολο 3 αβγα η πρωτη γεννα.

Σημερα Τριτη το πρωι ειδα στην φωλια να εχει βγει ζωντανο ενα πουλακι. ( στην κλουβα ειναι και το αρσενικο ακομα )

Το θεμα ειναι οτι η στην φωλια τωρα ειναι το πουλακι και τα αλλα δυο αβγα τα οποια κλωσαει ακομα, και φυσικα το πουλακι το εχει σκεπασμενο αφου καθετε στα αβγα.

ειναι ασφαλες αυτο για το πουλακι ? θα το ταιζει ?
εγω απο τη μερια μου χρειαζετε να κανω κατι η αφηνω τα πουλια στην ησυχια τους και θα τα κανει η μανα ολα ?
τροφη του βαζω βιταμινη κοκκινη που ειναι τριμενη και θα βραζω κανα αβγο με τριμενη φρυγανια να βαζω. καλα ειναι ?
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-06-14, 14:05
Το avatar του χρήστη georot1981
georot1981 Ο χρήστης georot1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: ΓΑΛΑΤΣΙ
Μηνύματα: 352
Προεπιλογή

ναι σε ολα.αφησε τη φυση να δρασει μονη της.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-06-14, 14:14
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

ωραια .... ...... απλα εχω ανχωθει τωρα λιγο .. θα τρωει το καημένο ???
γιατι εχω ακουσει οτι οι νεοσσοι πρεπει να τρωνε ανα ωρα και κατι τετοια, θελω να πιστευω οτι η καναρα θα σηκωνετε που και που απο την φωλια και θα περνει τροφη να το ταιζει και δεν θα αφοσιωθεί στο να κλωθει τα αλλα δυο αβγα .

Ισως το λαθος μου οτι τι διαβαζα ειναι οτι επρεπε να παρω τα αβγα και να βαλω ψευτικα μεχρι να γενησει το τελευταιο αβγο και μετα να τα βαλω ολα μαζι ωστε να βγουν τα πουλακια σχεδον την ιδια μερα.
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-06-14, 14:16
Το avatar του χρήστη georot1981
georot1981 Ο χρήστης georot1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: ΓΑΛΑΤΣΙ
Μηνύματα: 352
Προεπιλογή

Ειχα πολλα καναρινια πριν 15 χρονια. Και για πολλα χρονια.καποια στιγμη θα ξαναπαρω. Στο ταισμα θα βοηθαει κ ο αρσενικος.απλα μν τα πολυενοχλεις μπορει και να τα παρατησει
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-06-14, 14:22
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

δεν ενοχλω τιποτα !! το μονο που θα κανω ειναι τροφουλα να βαζω και νερακι , το κλουβι ειναι σε μερος που δεν περναει καποιος απο μπροστα συνεχεια ωστε να ενοχλουνται τα πουλακια.

απλα με ανχωσε το γεγονος που το εχει σκεπασμενο και κλωσαει τα αλλα 2 αβγα.
γιατι σημερα που το ειδα για πρωτη φορα οταν πηγα να τους αλλαξω νερο και να βαλω τροφη , σηκωθηκε η καναρα και το ειδα .
σηκωθηκε το μικρο και ανοιγε το στομα του ψηλα.
μαλιστα εχει βγαλει και τριχουλες ασπρες , παιζει να εχει βγει και απο χτες ??
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-06-14, 14:26
Το avatar του χρήστη georot1981
georot1981 Ο χρήστης georot1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: ΓΑΛΑΤΣΙ
Μηνύματα: 352
Προεπιλογή

Μν ανησυχεις μια χαρα θα τα παει.φυσιολογικο ειναι να κλωσαει τα υπολοιπα αυγα μεχρι να ανοιξουν και αυτα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-06-14, 15:15
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Τροφη θα εχεις:σπορους για καναρινια,αυγοτροφη (οχι κοκκινες δηθεν
βιταμινες),οχι αυγο γιατι χαλαει τωρα με την ζεστη γρηγορα και καθαρισμενο
μηλο.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-06-14, 15:50
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Συμφωνω οτι η κοκκινες βιταμηνες ειναι αχρηστες. Διαφωνω για το αυγο. Αυγο βραστο σφιχτο κομμενο στη μεση ιπως εινια με το τσοφλι. Απλα θα το βαζεις πρωι θα το αλλαζεις μεσημερι. Εαν το αφησεις οντως θα χαλασει απο τη ζεστη αυτο δε σημαινει να μη βαλεις καθολου. Απλα θελει προσοχη. Βαλε και ενα κομματι αγγουρακι που ειναι εποχης. Αυριο θα σκασει λογικα και το δευτερο. Να τα χαιρεσαι!
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-06-14, 15:50
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

φιλε να σου ζησουν τα γεννητουρια!

Βεβαια ετσι οπως διαβασα το θεμα σου νομισα οτι η καναρα εβγαλε αρσενικο μοριο και λεω τι επαθε το παλικαρι...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-06-14, 16:28
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Όπως είπες και μόνος... κανονικά παίρνεις τα αυγά κάθε μέρα (τοποθετώντας ψεύτικα) και τα βάζεις πίσω την 4-5η μέρα (συνήθως κάνουν 4-6 αυγά)... ώστε να εκκολαφθούν όλα μαζί και να έχουν ίδιο μέγεθος (η διαφορά μιας μέρας είναι σημαντικό πλεονέκτημα, στην διεκδίκηση του φαγητού από πλευράς των μικρών).
Αφού όμως έγινε έτσι... εσύ απλά φρόντισε να έχουν καθαρό/φρέσκο νερό (καθημερινά) και τροφή... οι γονείς.

Μια μικρή παρένθεση εδώ... μπορείς επίσης να δίνεις και αυγοτροφή... αυτό που στα pet-shop ονομάζουν "βιταμίνη"... ανάλογα με το χρώμα των γονέων. ΑΝ για παράδειγμα δώσεις κόκκινη... και κίτρινοι να είναι οι γονείς τα μικρά θα κοκκινίσουν... ΑΝ ΔΕΝ το συνεχίσεις, θα ξεθωριάσουν και στην πρώτη αλλαγή πτερώματος θα πάρουν το κανονικό χρώμα που θα έπρεπε να έχουν.... και κλείνει η παρένθεση.

Τα υπόλοιπα θα τα κάνουν οι γονείς... και σε περίπου 20 μέρες θα το δεις... να ξεκινάει βόλτα στα κλαριά.
Το πιο συνηθισμένο λάθος (κατά την άποψη μου) είναι... τα μικρά κλουβιά για ζευγάρωμα (όπως για τους δίσκους ένα πράγμα... θα θυμάσαι φαντάζομαι)... όπου ΔΕΝ υπάρχει χώρος για να ξεπιαστεί ο γονιός που κλώσαγε (κλωσσάνε με βάρδιες συνήθως... όπως και τα'ι'ζουν).
Ένα ακόμα λάθος... ΔΕΝ έχουν στην διάθεση τους άμμο για πουλιά (που πρέπει να έχουν ΌΛΑ τα πτηνά... και περιέχει συνήθως σπασμένο στρείδι)... που είναι πολύ ουσιαστικό για την πέψη τους (την τοποθετείς... σε μια αυγοθήκη).
Κάλο θα ήταν να έχουν στην διάθεση τους... και κάποιο σουπιοκόκκαλο ή άλλη πηγή ασβεστίου.
Το βασικότερο που κοιτάμε ΠΡΙΝ βάλουμε τα πουλιά να ζευγαρώσουν (για αποφυγή μελλοντικών προβλημάτων)... να είναι διαφορετικού πτερώματος το ζευγάρι... δηλαδή το ένα με "σκληρό" πτέρωμα και το άλλο με "μαλακό".
Να σου ζήσουν (ελπίζω να βγουν και τα άλλα 2).-
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνω οτι η κοκκινες βιταμηνες ειναι αχρηστες. Διαφωνω για το αυγο. Αυγο βραστο σφιχτο κομμενο στη μεση ιπως εινια με το τσοφλι. Απλα θα το βαζεις πρωι θα το αλλαζεις μεσημερι. Εαν το αφησεις οντως θα χαλασει απο τη ζεστη αυτο δε σημαινει να μη βαλεις καθολου. Απλα θελει προσοχη. Βαλε και ενα κομματι αγγουρακι που ειναι εποχης. Αυριο θα σκασει λογικα και το δευτερο. Να τα χαιρεσαι!
1. Καλή ιδέα... το τσόφλι είναι ασβέστιο. Το αυγό όμως σφιχτό βρασμένο... ΟΧΙ μελάτο.
2. Κακή ιδέα... διάρροιες και με μικρά... επικίνδυνο (θεωρώ).-

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diskus fan : 10-06-14 στις 16:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-06-14, 16:30
Το avatar του χρήστη στελιος προεδρου
στελιος προεδρου Ο χρήστης στελιος προεδρου δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2014
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 468
Προεπιλογή

Φιλε μην πειραζης τιποτα λογικα αυριο θα βγει αλλο και μεθαυριο αλλο .Καθαρο νερο καθε μερα και αυγο βραστο καθε μερα και αστα .μετα απο 15-20 μερες βαλε και δευτερη φωλια μεσα και νηματα μπορει να κανει και αλλη γεννα .Αυγοτροφες και βιταμινες απο μαγαζι ξεχνατα.Μην βαλεις χερι μεσα με τιποτα θα τα χαλασεις ολα,
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-06-14, 16:36
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Στέλιο... για εξήγησε λίγο αυτό... "Αυγοτροφες και βιταμινες απο μαγαζι ξεχνατα".
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-06-14, 21:27
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Εχω και εγω αρκετα καναρινια καμια 30αρια....
Τα μικρά τα μεγαλωνω μονο με αυγο , τωρα απλα με τις ζεστες θέλει πιο συχνα αλλαγη το αυγο.
Παραλληλα, τους χορηγω και ετοιμη αυγοτροφη, αμμο, και τροφη τους εμποριου, οχι την χυμα..
Τα λαχανικά απο οσο γνωριζω δεν βαζουμε οταν βγουν τα μικρα.
Παλαιοτερα το εκανα οπως λετε αντικατασταση με ψευτικα αυγα, αλλα πλεον τα αφηνω μονα τους και δεν εχω δει καμια διαφορα.
Ολα εξαρτονται απο το ζευγαρι και το ποσο καλό αρσενικό εχεις.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-06-14, 23:33
Το avatar του χρήστη Eliccaios
Eliccaios Ο χρήστης Eliccaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-03-2012
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 246
Send a message via Skype™ to Eliccaios
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Στέλιο... για εξήγησε λίγο αυτό... "Αυγοτροφες και βιταμινες απο μαγαζι ξεχνατα".

Θα σου απαντήσω εγω στην ερωτήσει..

Η αυγοτροφη-βιταμηνει που μας πλασάρουν δεν ειναι οντως αφτο που ονομαζεται περιεχει μπισκοτα ληγμένα με αυγο αποξηραμένο και χρωστικές η κιτρινι η κοκκινη αυτο στο πτηνο δεν κανει και καλο καταστρεφει το σηκωτή τους και δεν αναπτύσσονται σωστα ...

Καλητερα να βαζει αυγο καθε μερα παρα αυγοτροφη εμποριου δευτερον αμα θελει βιταμηνες υπαρχουνε βιταμηνες που μπενουνε στο νερο και κανουνε τελεια δουλια..

Αμα θελει αυγοτροφη μπορει ο καθενας να φτιαξει μονος του εγω φτιαχνω δικια μου αυγοτροφη ..

Τα υλικα ειναι τα εξης:
3 αυγα
βρωμη νιφαδες
καλαμποκαλευρο
γυρη-μελι
γαλα χαμηλον λιπαρων

και η διαδικασια

Βραζουμε το γαλα σε μια κατσαρολα μολις παρει βρασει το βγαζω απο το μάτι και το αφηνω να κρυώσει .
Δευτερον βραζω τα αυγα και τα βαζω στο μουλτι με το τσοφλι,Ειναι πηγη ασβεστιου το τσοφλι.
Τριτον βαζω το γαλα αφου εχει κρυώσει σε ενα μπολ μαζι με 2 κουπες καλαμποκαλευρο και βρωμη.
Τεταρτον βαζω και τα αυγα μαζι στο μπολ και ανακατεβω μετα βαζω την γυρη στο μουλτι την ψιλοκοβο καλα καλα και την βαζω και αυτη στο μπολ.
Το μελι το αραιωνω με νερο και το βαζω στο μπολ.
Τα ανακατεβω ολα μαζι τα κανω σαν ζύμη περιπου και μετα περνω λιγο λιγο και βαζω στο μουλτι και προστετω βρωμη-καλαμποκαλευρο και τα αφρατευω.

Να σημειώσω οτι ο καθενας μπορει να την φτιαξει και σε οτι ποσοτητες θελει εγω π.χ. φτιαχνω 5 σακουλακια του κιλου γτ εκτος οτι τρωνε τα παπαγαλακια μου δινω και απο εδω και απο εκει...


Πηγη.
Ολλες η γνωσεις μου ειναι απο ενα φορουμ με πτηνα..
Δεν βαζω ιστοσελιδα λόγω κανονων...
__________________
ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΡΧΗ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟ!!!!!!!!!!!!!!.....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-06-14, 23:49
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

ωραια , θα ακολουθησω τις συμβουλες σας .
Σουπιοκοκαλο εχω βαλει εδω και καιρο και μπορω να πω η θυληκια το εχει τσακίσει

για να δουμε τι θα γινει και με τα δυο αλλα αυγα και θα σας ενημερωσω.
Παντως το απογευμα που παρατηρουσα ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ το κλουβι για κανα τεταρτο η θυληκια ηταν συνεχεια στην φωλια και ο αρσενικος καθοταν διπλα στην φωλια σε ενα κλαρακι κοντα της.
Δεν ειδα οσο παρατηρουσα να σηκωθει απο την φωλια να ταισει το μικρο, ευχομαι να το ταιζει ..... και να μην εχει σκασει το κακομοιρο απο κατω της ..
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-06-14, 00:02
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Την πρωτη μερα ο νεοσσος τρεφεται ακομα απο τον "κροκο". Μην ανησυχεις η μανα ξερει καλυτερα απ ολους. Μετα την τριτη μερα μπορεις να δωσεις και λαχανικα μηλο /αγγουρακι.
Επισης μην ακολουθεις ο,τι ακους ακολουθησε το δικο σου κριτηριο.

Ενα βιντεο απο δικη μου αναπαραγωγη.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-06-14, 00:48
Το avatar του χρήστη Eliccaios
Eliccaios Ο χρήστης Eliccaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-03-2012
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 246
Send a message via Skype™ to Eliccaios
Προεπιλογή

φιλε sarpijk δεν ξερω πολλα απο καναρινια αλλα το σιγουρο ειναι οτι λαχανικα και τετια πρεπει να δινει μετα της 10 μερες...
__________________
ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΡΧΗ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟ!!!!!!!!!!!!!!.....
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-06-14, 01:36
Το avatar του χρήστη Racikos
Racikos Ο χρήστης Racikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-05-2013
Περιοχή: Giannitsa
Μηνύματα: 173
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Την πρωτη μερα ο νεοσσος τρεφεται ακομα απο τον "κροκο". Μην ανησυχεις η μανα ξερει καλυτερα απ ολους. Μετα την τριτη μερα μπορεις να δωσεις και λαχανικα μηλο /αγγουρακι.
Επισης μην ακολουθεις ο,τι ακους ακολουθησε το δικο σου κριτηριο.

Ενα βιντεο απο δικη μου αναπαραγωγη.
Στεφανε καρδερινα ταιζει ?? Αν ναι μπραβο γιατι καπως δυσκολο !
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-06-14, 08:43
Το avatar του χρήστη στελιος προεδρου
στελιος προεδρου Ο χρήστης στελιος προεδρου δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2014
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 468
Προεπιλογή

ολα αυτα που πουλανε τα καταστηματα ειναι αχρηστα πραγματα ,απο αυγοτροφη η CEDE παρε αυτη που κιτρινη ειναι καλη 10 ευρω το κιλο .Ουτε αγγουρι τωρα ουτε τιποτα μετα απο 10 μερες βαλε μηλο .Ακουσε που σου λεω ειμαι πρωην εκτροφεας
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-06-14, 09:52
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Eliccaios Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε sarpijk δεν ξερω πολλα απο καναρινια αλλα το σιγουρο ειναι οτι λαχανικα και τετια πρεπει να δινει μετα της 10 μερες...
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 11-06-14, 10:18
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Την πρώτη μέρα το πουλάκι τρέφεται από το αυγό του.
Την πρώτη εβδομάδα δίνεις στους γονείς σπόρια, νερό και αυγό με το τσόφλι.
Μετά την πρώτη εβδομάδα, δίνεις και μήλο.
Μετά τις 15 μέρες προσθέτεις σταδιακά άλλα χόρτα και λαχανικά.

Οι αλλαγές των αυγών που ανέφερε ο Νίκος θα μπορούσαν να γίνουν πριν εκκολαφθεί ο νεοσσός.

¶λλο οι "βιταμίνες" κίτρινες, κόκκινες, πράσινες που πουλάνε τα μαγαζιά, άλλο η συσκευασμένες αυγοτροφές.
Έτοιμες αυγοτροφές μπορούμε να χρησιμοποιούμε επιλέγοντας μια καλή μάρκα.

Οι "βιταμίνες" δεν είναι βιταμίνες και δεν παρέχουν τίποτα το ωφέλιμο στα πουλάκια εκτός πάχυνση.
Βιταμίνες αν και όταν επιθυμούμε να ενισχύσουμε τον οργανισμό τους, δίνουμε από ειδικά συμπληρώματα στο νερό τους.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-06-14, 20:45
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Eliccaios Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα σου απαντήσω εγω στην ερωτήσει..
Η αλήθεια είναι ότι... θα προτιμούσα να απαντήσει... αυτός που τον ρώτησα.

Η αυγοτροφη-βιταμηνει που μας πλασάρουν δεν ειναι οντως αφτο που ονομαζεται
περιεχει μπισκοτα ληγμένα με αυγο αποξηραμένο και χρωστικές η κιτρινι η κοκκινη αυτο στο πτηνο δεν κανει και καλο καταστρεφει το σηκωτή τους και δεν αναπτύσσονται σωστα ...
Από αυτό που έγραψα... αυγοτροφή... αυτό που στα pet-shop ονομάζουν "βιταμίνη"...
εσύ κατάλαβες ότι έχω καταλάβει λάθος ή ΔΕΝ γνωρίζω τι είναι; Την λέξη την έχω γράψει μέσα σε "..." ΑΝ προσέξεις.

Καλητερα να βαζει αυγο καθε μερα παρα αυγοτροφη εμποριου δευτερον αμα θελει βιταμηνες υπαρχουνε βιταμηνες που μπενουνε στο νερο και κανουνε τελεια δουλια..

Αμα θελει αυγοτροφη μπορει ο καθενας να φτιαξει μονος του εγω φτιαχνω δικια μου αυγοτροφη ..

Τα υλικα ειναι τα εξης:
3 αυγα
βρωμη νιφαδες
καλαμποκαλευρο
γυρη-μελι
γαλα χαμηλον λιπαρων

και η διαδικασια

Βραζουμε το γαλα σε μια κατσαρολα μολις παρει βρασει το βγαζω απο το μάτι και το αφηνω να κρυώσει .
Δευτερον βραζω τα αυγα και τα βαζω στο μουλτι με το τσοφλι,Ειναι πηγη ασβεστιου το τσοφλι.
Τριτον βαζω το γαλα αφου εχει κρυώσει σε ενα μπολ μαζι με 2 κουπες καλαμποκαλευρο και βρωμη.
Τεταρτον βαζω και τα αυγα μαζι στο μπολ και ανακατεβω μετα βαζω την γυρη στο μουλτι την ψιλοκοβο καλα καλα και την βαζω και αυτη στο μπολ.
Το μελι το αραιωνω με νερο και το βαζω στο μπολ.
Τα ανακατεβω ολα μαζι τα κανω σαν ζύμη περιπου και μετα περνω λιγο λιγο και βαζω στο μουλτι και προστετω βρωμη-καλαμποκαλευρο και τα αφρατευω.

Να σημειώσω οτι ο καθενας μπορει να την φτιαξει και σε οτι ποσοτητες θελει εγω π.χ. φτιαχνω 5 σακουλακια του κιλου γτ εκτος οτι τρωνε τα παπαγαλακια μου δινω και απο εδω και απο εκει...


Πηγη.
Ολλες η γνωσεις μου ειναι απο ενα φορουμ με πτηνα..
Δεν βαζω ιστοσελιδα λόγω κανονων...

1. Ο λόγος της ερώτησης ήταν... για να γραφτούν κάποια επιπλέον πράγματα.
2. Αν και ΔΕΝ χρειαζόμουν την πηγή... προφανώς αυτό... τόσο καιρό ΔΕΝ το είχα προσέξει... υπάρχει τέτοιος κανόνας;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Την πρωτη μερα ο νεοσσος τρεφεται ακομα απο τον "κροκο". Μην ανησυχεις η μανα ξερει καλυτερα απ ολους. Μετα την τριτη μερα μπορεις να δωσεις και λαχανικα μηλο /αγγουρακι.
Επισης μην ακολουθεις ο,τι ακους ακολουθησε το δικο σου κριτηριο.

Ενα βιντεο απο δικη μου αναπαραγωγη.
1. Και τότε γιατί να μπει στον κόπο να ρωτάει κάποιος... ας κάνει του κεφαλιού του (αυτό προτείνεις ή κατάλαβα λάθος; )
2. Για τα λαχανικά κλπ. φυσικά διαφωνώ.
3. Τι νεοσσούς... βλέπουμε να τα'ί'ζει η καρδερίνα... στο video;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από στελιος προεδρου Εμφάνιση μηνυμάτων
ολα αυτα που πουλανε τα καταστηματα ειναι αχρηστα πραγματα ,απο αυγοτροφη η CEDE παρε αυτη που κιτρινη ειναι καλη 10 ευρω το κιλο .Ουτε αγγουρι τωρα ουτε τιποτα μετα απο 10 μερες βαλε μηλο .Ακουσε που σου λεω ειμαι πρωην εκτροφεας
1. ΌΛΑ;
2. ?
3. Στέλιο... περίμενα μια απάντηση... σαν αυτή που έδωσε, ο Eliccaios για σένα.-
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
Την πρώτη μέρα το πουλάκι τρέφεται από το αυγό του.
Την πρώτη εβδομάδα δίνεις στους γονείς σπόρια, νερό και αυγό με το τσόφλι.
Μετά την πρώτη εβδομάδα, δίνεις και μήλο.
Μετά τις 15 μέρες προσθέτεις σταδιακά άλλα χόρτα και λαχανικά.

Οι αλλαγές των αυγών που ανέφερε ο Νίκος θα μπορούσαν να γίνουν πριν εκκολαφθεί ο νεοσσός.

¶λλο οι "βιταμίνες" κίτρινες, κόκκινες, πράσινες που πουλάνε τα μαγαζιά, άλλο η συσκευασμένες αυγοτροφές.
Έτοιμες αυγοτροφές μπορούμε να χρησιμοποιούμε επιλέγοντας μια καλή μάρκα.

Οι "βιταμίνες" δεν είναι βιταμίνες και δεν παρέχουν τίποτα το ωφέλιμο στα πουλάκια εκτός πάχυνση.
Βιταμίνες αν και όταν επιθυμούμε να ενισχύσουμε τον οργανισμό τους, δίνουμε από ειδικά συμπληρώματα στο νερό τους.
1. Ωρε μπας και ΔΕΝ γράφω κατανοητά Ελληνικά;
Έγραψα...
"Όπως είπες και μόνος... κανονικά παίρνεις τα αυγά κάθε μέρα (τοποθετώντας ψεύτικα) και τα βάζεις πίσω την 4-5η μέρα (συνήθως κάνουν 4-6 αυγά)... ώστε να εκκολαφθούν όλα μαζί και να έχουν ίδιο μέγεθος"
Τα ίδια ΔΕΝ λέμε... Μαρία;

2. Συνήθως έτσι γίνεται... ότι πληρώνεις παίρνεις. Αλλά βλέπετε... για ακόμα μια φορά... οι όροι που χρησιμοποιούνται τα pet-shop... μπερδεύουν.
3. Γράψτε τώρα και πως ξεχωρίζει κάποιος τις "βιταμίνες" από την αυγοτροφή... αφού οι βιταμίνες είναι σε υγρή μορφή.-

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diskus fan : 11-06-14 στις 20:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-06-14, 20:48
Το avatar του χρήστη Eliccaios
Eliccaios Ο χρήστης Eliccaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-03-2012
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 246
Send a message via Skype™ to Eliccaios
Προεπιλογή

Στα πετσοπ ομως αμα δεις η περισοτερη λενε οτι η (κιτρινι αυγοτροφη) ο θεος να την κανει αυγοτροφη ειναι με χρωστικες μπισκοτα και αυγα σκονη και μετα σου λενε ειναι αυγοτροφη με βιταμινες.. Πες μου οτι δεν το εχεις συναντησει ποτε θα τρελαθω..

Δευτερον βιταμηνες υγρες υπαρχουν πολλες μαρκες και λιγες που αξιζουνε αμα θελεται ονοματα μπορω να της πω....
__________________
ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΡΧΗ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟ!!!!!!!!!!!!!!.....
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 11-06-14, 20:52
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Ωρε... κουραμπιές τριμμένος είναι... λες να ασχολούμαι με την εκτροφή... να είχα (κάποτε) μαγαζί και να ΜΗΝ το ξέρω;
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 11-06-14, 20:54
Το avatar του χρήστη Eliccaios
Eliccaios Ο χρήστης Eliccaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-03-2012
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 246
Send a message via Skype™ to Eliccaios
Προεπιλογή

Discus κατι που ειδα τωρα στο προηγουμενο ποστ σου λες για τον κανονα που λεω οτι δεν βαζω την ιστοσελιδα... σε καθε φορουμ υπαρχει ενας κανονας που λεει οτι δεν επιτρεπεται η διαφημησει προιντον η αλλον φορουμ..
__________________
ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΡΧΗ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟ!!!!!!!!!!!!!!.....
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 11-06-14, 21:15
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

@Discus fan.

Ευτυχως ή δυστυχως μεσα απο την απροσωπια του ιντερνετ ολοι εχουν γνωμη για ολα. Συμβουλεψα το φιλο να ακουσει τις γνωμες και να τις φιλτραρει κατα την κριση του.

Επιπλεον αλλο να εχει καποιος ιδια πειρα και αλλο να εχει διαβασει κατι και να το μεταφερει. Προσπαθω να μη μιλαω για κατι που δε γνωριζω και το ιδιο επιθυμω και απο τους υπολοιπους.


Καρδερινακια ταιζει η καρδερινα.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 11-06-14, 21:21
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Eliccaios... Στο Greek Discus ΔΕΝ έχουμε τέτοια προβλήματα... και γι' αυτό ΔΕΝ το γνώριζα. Η αλήθεια είναι ότι... και σε κάποια άλλα που είμαι... ΔΕΝ το έχω ψάξει.-
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
@Discus fan.

Ευτυχως ή δυστυχως μεσα απο την απροσωπια του ιντερνετ ολοι εχουν γνωμη για ολα.
Συμφωνούμε... απόλυτα.
Συμβουλεψα το φιλο να ακουσει τις γνωμες και να τις φιλτραρει κατα την κριση του.
Όταν ένα αντικείμενο ΔΕΝ το γνωρίζεις... πως να φιλτράρεις τις απαντήσεις;

Επιπλεον αλλο να εχει καποιος ιδια πειρα και αλλο να εχει διαβασει κατι και να το μεταφερει. Προσπαθω να μη μιλαω για κατι που δε γνωριζω και το ιδιο επιθυμω και απο τους υπολοιπους.
Συντάσσομαι... μαζί σου.



Καρδερινακια ταιζει η καρδερινα.
Ωραιότατος... να τα χαίρεσαι.-

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diskus fan : 11-06-14 στις 21:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 11-06-14, 21:40
Το avatar του χρήστη Eliccaios
Eliccaios Ο χρήστης Eliccaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-03-2012
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 246
Send a message via Skype™ to Eliccaios
Προεπιλογή

sarpijk λογικά αυτά που γράφονται είναι απο ανθρώπους που εχουνε πείρα και ξέρουνε γιαυτο το γράφουνε και δεν νομίζω να εχω γραψει κατι στα ποστ μου που να μην ισχύει..
Και εκτος απο εμενα το λεει κιαλος οτι πρεπει να δινουνε μετα απο 10- 15 μερες λαχανικα...
__________________
ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΡΧΗ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟ!!!!!!!!!!!!!!.....
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 11-06-14, 21:57
baran1965 Ο χρήστης baran1965 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-11-2013
Περιοχή: Nίκαια
Μηνύματα: 6
Send a message via Skype™ to baran1965
Smile

προτιμησε σχετικα σε βιταμινες γιατι όχι και σε τροφες συσκευασμένα προιοντα τη στιγμη που εχεις η θα ξαναεχεις νεοσσους όχι υπερβολες !!!(μην σου πουλησουν ένα λιτρο κελαηδινη 10 ευρω!!)Αλλα καποια προσοχη χρειαζεται!!τα παιδια το 90% που σου λενε είναι σωστα!!αλλα καμμια φορα δεν γινεται να τα κανουμε όλα!!!η φυση θα κανει τη δουλεια της!!!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 12-06-14, 02:49
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

πω πω με τοσα που διαβαζω περι τροφων εχασα τον μπουσουλα !!
αφηστε το καλυτερα , θα παραγγείλω σουβλακια για το πουλακι !

και κατι αλλο , τα αλλα δυο αυγα ειναι κλουβια , τα ελενξα σε φως και ειναι διαπερες .
τι να κανω να τα βγαλω? γιατι καθετε και τα κλωσαει και ειναι και το μικρο απο κατω !! να τα βγαλω μπας και ασχοληθει και περισσοτερο με το μικρο ???
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
η τροφη εβγαλε σκουλικια redman88 Διατροφή 6 14-07-11 01:46
Τι να κανω? Billy T Bettas 25 04-01-11 13:38
τι να κανω???? SOS aggelos300 Αρχάριοι γλυκού νερού 4 28-04-08 15:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11122 seconds with 14 queries