Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-10-10, 23:38
Το avatar του χρήστη 3r4ndo
3r4ndo Ο χρήστης 3r4ndo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2009
Περιοχή: Νέα Μάκρη, Μαραθώνας(Αττική)
Μηνύματα: 387
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην 3r4ndo
Προεπιλογή Νεο αλμυρο!!!

Καλησπερα στην τρελοπαρεα!! Προσφατα κονομισα (βρηκα πεταμενο) ενα ενυδρειακι με διαστασεις 152*24*30 στο οποιο σκοπευω να δοσω λιγη γευση!! Το ενυδρειο ειναι απο 8αρι τζαμι και εχει πανω κοντρες. Επειδη ομως ειναι λιγο χτυπημενο στις κατω γωνιες του, παρολο που δεν εχει διαρροη, θα το ενισχυσω λιγο βαζοντας του και κατω κοντρες. Εχει επισης μια τρυπα στο πλαι την οποια θα χρησιμοποιησω για υπερχειληση.
Η τρυπα βρισκεται στους 27 ποντους και η σταθμη του νερου στους 37, ετσι σκευτηκα να μπει μια αντλια η οποια θα επιστρεφει το νερο σε 3-4 σημεια του ενυδρειου ωστε να εχω ικανοποιητικη κυκλοφορια.
Για φωτισμο θα χρησιμοποιησω 3 ταινιες λεντ 1,5 μετρου. Δυο λευκες και μια μπλε (απο αυτες στην πατεντα με τα weipro).
Αραγονιτης και βραχος θα μπουν νεκροι και μεχρι να στρωσει το ενυδρειο ενα εξωτερικο φιλτρο(στρωμενο) μαζι με 2-3 κομματια ζοντανο βραχο θα βοηθουν την βιολογια και θα επιτρεψουν στα κοπηποδα μου να συνηθισουν το νεο τους σπιτι!! Οταν αρχισει ο υπερπλυθισμος(πιστευω μετα απο κανα διμηνο) θα βαλω το πρωτο και πιθανοτατα μοναδικο ψαρακι στο ενυδριο, μαντεψτε τι θα ειναι!!!! (ειμαι σιγουρος οτι ολοι εχετε καταλαβει γιατι τραβιεμαι με τα κοπηποδα σχεδον 9 μηνες τωρα!!!)
καποιες γαριδες και μη απαιτητικα κοραλλακια θα δωσουν την τελικη πινελια στο ταπεινο μου ενυδρειακι!!

Θα ηθελα προτασεις για καποιο καλο θερμαντηρα για τα λιτρα μου! Το σκιμερ το παρελειψα σκοπιμα, θα εχω περισσοτερα αρνητικα παρα θετικα(θα χανω τον γονο, η χειροτερη μου)

Καθε παρατηρηση και σχολια ειναι παραπανω απο ευπροσδεκτα!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMAG0017.jpg
Εμφανίσεις:  571
Μέγεθος:  21,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMAG0018.jpg
Εμφανίσεις:  554
Μέγεθος:  23,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-10-10, 23:48
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

περιεργο σχημα για θαλασσινο αλλα φυσικα με προσεγμενη μελετη ολα γινονται!!
ενα ενυδρειο ολοκληρο για εναν μανδαρινο ?? αγαπω μανδαρινο!! ..
μπορεις να βαλεις μερικα ψαρακια ακομη φυσικα. απλα χωρις σκιμερ μη το φορτωσεις πολυ για να μην αναλωνεσαι οικονομικα και σωματικα στις αλλαγες νερου.
σε συστημα χωρις σκιμερ μονο ευκολα κοραλια θα σου προτεινα. μαλακά και ισως lps. θα δεις πως θα πανε.
στρωμενα υλικα για φιλτρο εχεις? θα κανεις σαμπ?? γιατι ανεφερες υπερχειλιση..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-10-10, 00:09
Το avatar του χρήστη 3r4ndo
3r4ndo Ο χρήστης 3r4ndo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2009
Περιοχή: Νέα Μάκρη, Μαραθώνας(Αττική)
Μηνύματα: 387
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην 3r4ndo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
περιεργο σχημα για θαλασσινο αλλα φυσικα με προσεγμενη μελετη ολα γινονται!!
ενα ενυδρειο ολοκληρο για εναν μανδαρινο ?? (Μα θα βαλω και 1-2 γαριδες) αγαπω μανδαρινο!! .. (ηταν κεραυνοβολο!!!)
μπορεις να βαλεις μερικα ψαρακια ακομη φυσικα. απλα χωρις σκιμερ μη το φορτωσεις πολυ για να μην αναλωνεσαι οικονομικα και σωματικα στις αλλαγες νερου. (σχεδον ολα τα ψαρακια θα κανουν παρτυ με τα αμφιποδα +οτι δεν θα ηθελα να ταιζω παρα μονο τη μηδαμινη ποσοτητα που χρειαζονται αυτα..)
σε συστημα χωρις σκιμερ μονο ευκολα κοραλια θα σου προτεινα. μαλακά και ισως lps. θα δεις πως θα πανε.
στρωμενα υλικα για φιλτρο εχεις? θα κανεις σαμπ?? γιατι ανεφερες υπερχειλιση.. Υλικα θα βαλω αγγελια μολις τελειωσω με την βαση και βραχο ολο και καποιος θα πουλαει!! Λαθως διατυπωση, απλα η αντλια θα μπει κατω απο το ενυδρειο σαν ενα εξωτερικο φιλτρο μονο που θα παιρνει το νερο απο την τρυπα!
Σκευτομουν επισης να βαλω μεμβρανη καθρεπτη στην πλατη, το εχει δοκιμασει κανεις??
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-10-10, 00:18
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 3r4ndo Εμφάνιση μηνυμάτων
Σκευτομουν επισης να βαλω μεμβρανη καθρεπτη στην πλατη, το εχει δοκιμασει κανεις??

οταν αποκτησεις μανδαρινο θελω να μου πεις αν συμφωνεις με το παρατσουκλι που τους εχω δωσει "μονομαχοι της θαλασσας".. για τα εντονα χρωματα...τα διαρκες κουνημα των πλαινων πτερυγιων, τη σταθεροτατη κολυμβηση τους με στροφη του σωματος και οχι μονοκομματα σαν τα αλλα ψαρια.... αλλα και λογω της συμπεριφορας τους. 2 αρσενικοι ποτε μαζι σε ενυδρειο.
ο καθρεφτης θα τον εχει συνεχως στην τσιτα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-10-10, 11:57
Το avatar του χρήστη 3r4ndo
3r4ndo Ο χρήστης 3r4ndo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2009
Περιοχή: Νέα Μάκρη, Μαραθώνας(Αττική)
Μηνύματα: 387
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην 3r4ndo
Προεπιλογή

Καλησπερα παιδια, μια απο αυτες τις μερες θα αγορασω κυκλοφορητες και μου γυαλισαν οι koralia nano 900, σκευτομουν να μπουν δυο, μια σε καθε πλευρα θα ειναι αρκετες η να παω στις 1600??

Επισης εχω στο νου ενα diy συστηματακι για να λειτουργουν εναλαξ ανα 3-4 δευτερολεπτα, θα κανει καλο η να το αφισω???
Ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-10-10, 12:26
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

αφού τό χεις με τις κατασκευές κάνε ένα φίλτρο άλγης
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 3r4ndo Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα παιδια, μια απο αυτες τις μερες θα αγορασω κυκλοφορητες και μου γυαλισαν οι koralia nano 900, σκευτομουν να μπουν δυο, μια σε καθε πλευρα θα ειναι αρκετες η να παω στις 1600??

Επισης εχω στο νου ενα diy συστηματακι για να λειτουργουν εναλαξ ανα 3-4 δευτερολεπτα, θα κανει καλο η να το αφισω???
Ευχαριστω!
φοβάμαι πως θα τις χαλάσεις. συνήθως όσες δουλεύουν έτσι έχουν σχεδιαστεί να αντέχουν σε τέτοια καταπόνηση. καλές είναι έχεις πολύ στενό ενυδρείο
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sifnos : 29-10-10 στις 12:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-10-10, 12:32
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Εγώ πάλι είμαι σύγουρος ότι θα το κάνεις καταπληκτικό το ενυδρείο!



(Ο μανδαρίνος είναι το όνειρό μου. Δεν έχω τολμήσει να αγοράσω ακόμη, 10 μήνες που ασχολούμε με το θαλασσινό γιατί ξεκίνησα με νεκρό βράχο και νεκρό αραγωνίτη. Πιστεύω σε κανά 2 μηνο- στο χρόνο, να έχω και εγώ).
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-10-10, 15:18
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sifnos Εμφάνιση μηνυμάτων
αφού τό χεις με τις κατασκευές κάνε ένα φίλτρο άλγης
συμφωνω!! γιαυτο ρωτησα αν κανει σαμπ
το φιλτρο αλγης ακομη και την ελλειψη σκιμερ μπορει να αντισταθμισει υπο προυποθεσεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-10-10, 11:37
Το avatar του χρήστη 3r4ndo
3r4ndo Ο χρήστης 3r4ndo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2009
Περιοχή: Νέα Μάκρη, Μαραθώνας(Αττική)
Μηνύματα: 387
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην 3r4ndo
Προεπιλογή

Ευχαριστω φιλε almost, θα βαλω τα δυνατα μου για οτι καλυτερο!!!
Α ρε Βασιλη τι φωτια μου αναψες.... Πραγματικα ουτε που περασε απο το μυαλο μου και για τα αμφι-κοπηποδα ειναι παραδεισος!!!!
Παντως δεν ειναι απαραιτητο να εχεις σαμπ για να φτιαξεις το συγκεκριμενο φιλτρο Πανο, αν θυμαστε στο μικρο μεσογειακο με τον αστερια ειχα κανει μια κατασκευη πανω απο το ενυδριο, σιγουρα θα μπορουσε να γινει και σε αυτο κατι διακριτικο και λειτουργικο!!!
Οποτε παιρνω τις 900 και θα δω τι θα χρειαστω απο υλικα για το φιλτρο!!!
Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-10-10, 11:41
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Και σε κουτί- μπαουλακι απο τα jumbo γίνεται !
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-10-10, 13:58
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 3r4ndo Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντως δεν ειναι απαραιτητο να εχεις σαμπ για να φτιαξεις το συγκεκριμενο φιλτρο Πανο
σωστα! απλα αν μου ελεγες οτι θα εχεις και σαμπ θα σου το ειχα προτεινει καθως ειναι πιο ευκολο να τη βαλεις στο σαμπ απο το να φτιαξεις μια κατασκευη ειδικα για αυτο. εφοσον δε θα εχεις σαμπ θα πρεπει να φτιαξεις κατι
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-10-10, 14:35
Το avatar του χρήστη 3r4ndo
3r4ndo Ο χρήστης 3r4ndo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2009
Περιοχή: Νέα Μάκρη, Μαραθώνας(Αττική)
Μηνύματα: 387
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην 3r4ndo
Προεπιλογή

Ειναι οτι αποφασισα τελικα να μην χρησιμοποιησω υπερχειληση κυριως για λογους θορυβου, ξερω οτι μπορει να μειωθει σημαντικα αλλα οσο μπορω θα την αποφυγω, γενικα για το συγκεκριμενο ενυδρειο δεν μου αρεσει η ιδεα της προεκτασης. (σαμπ, εξωτερικα φιλτρα και οτι αλλο μπορει να εχει καποτε διαρροες... Ο λογος ειναι οτι το σπιτι εχει στρωθει απο ακρη σε ακρη με μοκετα..) Το φιλτρακι αυτο ομως ειναι το πρωτο που θα κατασκευαστει!!

Επιστρεφω στο θεμα του wavemaker, εαν δεν εκλεινα τους κυκλοφορητες αλλα μειωνα την ταση στο μισο εναλαξ?? Εκει δεν νομιζω να υπαρχει καποια καταπονηση, ισα ισα τους ξεκουραζω οποτε... Η ιδεα ειναι να βρω λαμπες στα ιδια βαττ με τους κυκλοφορητες και με ενα ρελε να της βαζω σε σειρα στο κυκλωμα ωστε να μειωνεται η ταση του κυκλοφορητη στο μισο και αναλογα και η ισχυς του, δηλαδη:

~___λαμπα___κυκλοφορητης___~ (λαμπα βραχυκυκλωμενη, κανονικη λειτουργεια)
~___λαμπα___κυκλοφορητης___~ (λαμπα σε σειρα στο κυκλωμα, μειωμενη λειτουργεια)

Αυτο που θα κανει το ρελε ειναι να βραχυκυκλωνει τη λαμπα, ετσι οι κυκλοφορητες δεν θα σταματανε και δεν θα βρισκονται συνεχως στην διαδικασια εκκινησης η οποια απο οτι καταλαβα και απο την κατασκευη τους ειναι η πιο επιπονη ως προς την προπελα(λογο του κενου που εχει στον αξωνα μεχρι να παρει φορα σωστα??)
Τι λετε για αυτο???
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-10-10, 17:48
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Οι αντλίες των θαλασσινών είναι με συνεχές, μήπως είναι πιο εύκολο να αυξομειώνεις την τάση σε συνεχές;
(Δεν ξέρω, ρωτάω).
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-10-10, 18:44
Το avatar του χρήστη 3r4ndo
3r4ndo Ο χρήστης 3r4ndo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2009
Περιοχή: Νέα Μάκρη, Μαραθώνας(Αττική)
Μηνύματα: 387
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην 3r4ndo
Προεπιλογή

Ειναι σιγουρο αυτο?? Βασικα τις ειδα και δεν θυμαμαι να ειχαν καποιο μετασχηματιστη και συνηθως τα προσεχω αυτα, (οι συγκεκριμενες τουλαχιστον) κατευθειαν πριζα εβγαζε και φενονται μικρες για να εχουν ενσωματομενο τροφοδοτικο... Τις εχει καποιος να επιβεβαιωσει??
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-10-10, 19:03
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Δεν ξέρω ποιά μάρκα είδες, οι δικές μου (Tunze) πάντως έχουν και παίζουν από 1-8V (και όλες όσες συνδέονται σε controller είναι συνεχούς αλλά νομίζω πάνε μέχρι τα 10V).



Υπάρχει χρονοδιακόπτης για 220V(30¤ περίπου) που ρυθμίζεται με usb από PC κάθε πότε θες να ανοιγοκλείνει.
Ελάχιστη ρύθμιση το 1 λεπτό.
Δεν ξέρω αν αλλάζεις κάθε 3-4' τη ροή σε καλύπτει.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 30-10-10, 19:42
Το avatar του χρήστη 3r4ndo
3r4ndo Ο χρήστης 3r4ndo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2009
Περιοχή: Νέα Μάκρη, Μαραθώνας(Αττική)
Μηνύματα: 387
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην 3r4ndo
Προεπιλογή

Ειδα τις hydor koralia nano, βασικα ηθελα να μεταβαλω τη ροη καθε 3-4 δευτερολεπτα με ενα ρυθμιζομενο διακοπτη για φωτορυθμικα που εχω, να το βαλω να ανοιγοκλεινει ενα ρελε το οποιο θα αφινει στη πρωτη φαση 4 δευτερολεπτα περιπου με μειωμενη ταση τον ενα κυκλοφοριτη και στην δευτερη φαση τον αλλο.. αν βρω και ψηφιακο ρελεδακι να μην ακουγεται το τικ τικ που θα κανει συνεχεια θα ειναι ακομη καλυτερο!! (ολα αυτα φυσικα εαν ειναι οπως τα λεω, με εναλλασομενο κατευθειαν!!)
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 30-10-10, 19:53
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Ναι, αυτές πάνε μπρίζα κατευθείαν γιατί δεν είναι ρυθμιζόμενες.


Δεν έχω εμπειρία με τις nano, αλλά οι βεντούζες της eheim μετά από 2 μήνες στο θαλασσινό, ξερένονται και δεν πιάνουν.


Ας μας πει κάποιος που έχει τις nano τι γίνεται με τις βεντούζες τους.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 30-10-10, 20:11
Το avatar του χρήστη 3r4ndo
3r4ndo Ο χρήστης 3r4ndo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2009
Περιοχή: Νέα Μάκρη, Μαραθώνας(Αττική)
Μηνύματα: 387
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην 3r4ndo
Προεπιλογή

Στο σιτε λεει οτι ειναι μαγνητικες, αν δεν ειναι θα κοιταξω για αλλες!! Σ'ευχαριστω πολυ για για το ενδιαφερον και παλι!!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-11-10, 10:39
georgebruno Ο χρήστης georgebruno δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2009
Περιοχή: Κοζάνη
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Νομίζω πως οι nano θα σου πέσουνε μικρές για 152 μηκος...Ψάξε για κάτι με 2500-3000 λ/ω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεος στο αλμυρο νερο & προβληματα kamberman Θαλασσινό νερό - Γενικά 79 21-12-10 01:45
Βοηθεια για νεο (περιεργο) αλμυρο 3r4ndo Θαλασσινό νερό - Γενικά 1 26-08-09 11:41
aple snail σε αλμυρο??? tonisgr Σαλιγκάρια 5 20-02-09 12:09
αγνωστου προελευσεως αλμυρο μαμουνι..... klaz Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 5 21-08-07 09:58
εμβολιασμοσ σε αλμυρο νερο!!γινετε? joe21r Θαλασσινό νερό - Γενικά 4 09-03-06 23:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07031 seconds with 14 queries