Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-03-06, 00:14
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή ''Ανασταση'' παλιου ενυδρειου

Γεια χαρα ,

χθες , εντελως απο σποντα , βρεθηκα με ενα ενυδρειο 350 λιτρων ...ηταν ενος γειτονα που καθως συζηταγαμε για ασχετα θεματα μου ανεφερε οτι το ειχε στο γκαραζ για πεταμα ...το ειδα και μου φαινεται μια χαρα ..εχει τζαμια θηρια και φαινεται σε καλη κατασταση , αν και θεοβρωμικο ...το εβαλα στην αυλη , το γεμισα νερο και περιμενω να δω μηπως εχουμε διαρροες.Εχει χοντρες κοντρες περιμετρικα του ενυδρειου και οι λαμπες του ειναι μεσα σε ενα γυαλινο πλαισιο-κλουβι στην ''πλατη'' του ενυδρειου
Δεν ειναι ιδιοκατασκευη αλλα φτιαγμενο εδω στην Ελλαδα απο επαγγελματια .Αυτον τον τυπο ενυδρειου τον εχω δει πολλες φορες ..ειναι σαν καποια που φτιαχνει μια Ελληνικη εταιρεια (Μ&Α νομιζω λεγεται ?) .Νομιζω πως οι παλιοι χομπιστες καταλαβαν τι τυπος ειναι ...

Ερωτησεις :

1)Θελω να αλλαξω της ''ξυλινες'' ( μελαμινη ειναι?) επενδυσεις που εχει στη βαση και στο καπακι .Ξερετε μαστορες, που πουλανε τετοια φυλλα, χρωματος ξυλου ?
2) Πως μπορω να καταλαβω , εφοσον δεν χανει , εαν η σιλικονη ειναι σε καλη κατασταση ? ενα περασμα απο πανω (ετσι για ενισχυση μονο, οχι αν χανει) προσφερει τιποτε ή ειναι αδικος κοπος ?
3)Εαν ολα πανε καλα και δεν χανει , που μπορω να του φτιαξω μια μεταλλικη βαση ? κανα μαγαζι δηλαδη , κατα προτιμηση προς κεντρο Αθηνας ...

Φυσικα εαν το ενυδρειο δουλευεται , θα γινει ενα σπουδαιο θαλασσινο fish only !!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-04-06, 01:41
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Γεια σου Βασιλη!!!


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tricky
Γεια χαρα ,

χθες , εντελως απο σποντα , βρεθηκα με ενα ενυδρειο 350 λιτρων ...ηταν ενος γειτονα που καθως συζηταγαμε για ασχετα θεματα μου ανεφερε οτι το ειχε στο γκαραζ για πεταμα ...το ειδα και μου φαινεται μια χαρα ..εχει τζαμια θηρια και φαινεται σε καλη κατασταση , αν και θεοβρωμικο ...το εβαλα στην αυλη , το γεμισα νερο και περιμενω να δω μηπως εχουμε διαρροες.Εχει χοντρες κοντρες περιμετρικα του ενυδρειου και οι λαμπες του ειναι μεσα σε ενα γυαλινο πλαισιο-κλουβι στην ''πλατη'' του ενυδρειου
Δεν ειναι ιδιοκατασκευη αλλα φτιαγμενο εδω στην Ελλαδα απο επαγγελματια .Αυτον τον τυπο ενυδρειου τον εχω δει πολλες φορες ..ειναι σαν καποια που φτιαχνει μια Ελληνικη εταιρεια (Μ&Α νομιζω λεγεται ?) .Νομιζω πως οι παλιοι χομπιστες καταλαβαν τι τυπος ειναι ...

Ερωτησεις :



1)Θελω να αλλαξω της ''ξυλινες'' ( μελαμινη ειναι?) επενδυσεις που εχει στη βαση και στο καπακι .Ξερετε μαστορες, που πουλανε τετοια φυλλα, χρωματος ξυλου ?
2) Πως μπορω να καταλαβω , εφοσον δεν χανει , εαν η σιλικονη ειναι σε καλη κατασταση ? ενα περασμα απο πανω (ετσι για ενισχυση μονο, οχι αν χανει) προσφερει τιποτε ή ειναι αδικος κοπος ?
3)Εαν ολα πανε καλα και δεν χανει , που μπορω να του φτιαξω μια μεταλλικη βαση ? κανα μαγαζι δηλαδη , κατα προτιμηση προς κεντρο Αθηνας ...

Φυσικα εαν το ενυδρειο δουλευεται , θα γινει ενα σπουδαιο θαλασσινο fish only !!!

1) Μελαμινες σε διαφορα χρωματα/ποιοτητες/διαστασεις (παχος) εχει στο Πρακτικερ στη Πειραιως. Μπορεις να τους δωσεις τις διαστασεις και να σου κοψουν ακριβως τα κοματια. Ξέρω και ενα μαγαζι στην Κομνηνων (ή Βουλγαροκτονου, δεν θυμαμαι καλα, αλλα ειναι διπλα διπλα) και Ασκληπιου -αχ η παλια μου γειτονια, Exarchia City...

2)Αν η σιλικονη δεν ειναι καλη, ενα περασμα απο πανω δεν βοηθαει σε τιποτα. Ρωτα τον τυπο ποσα χρονια το εχει και κανε εναν ελεγχο να δεις αν η σιλικονη ειναι ελαστικη, και οτι δεν τριβεται. Παρε γνωμες και απο αλλου ομως.
Αν ειναι μαπα, παντως, μπορεις να το διαλυσεις και να το κολλησεις απο την αρχη...

3) Δεν ξερω
__________________
Καπιταλισμός χωρίς χρεοκοπία είναι σαν τον χριστιανισμό χωρίς την κόλαση

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yannis : 01-04-06 στις 01:45
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-04-06, 11:54
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

2) Βγάζεις το ενυδρείο στο μπαλκόνι, το γεμίζεις με νερό και το αφήνεις κάμποσες μέρες για να διαπιστώσεις αν "χάνει" από κάπου.
Υπόψην, η σιλικόνη δεν "πιάνει" αν περαστεί πάνω από..... σιλικόνη. Οπότε αν το ενυδρείο έχει σιλικόνη στη συμβολή των τζαμιών εσωτερικά, δεν πρόκειται να κάνι τίποτα το "πέρασμα από πάνω".

3) Μπορείς να σχεδιάσεις μερικά σκαριφιματάκια (με διαστάσεις) στο χέρι και να τα πας σε ένα σιδερά να σου το κατασκευάσει. Μια κατασκευή από κοιλοδοκό (στραντζαριστό) είναι ό,τι πρέπει αφού μπορείς να την ντύσεις με ξύλο. Δεν πρέπει να σε χρεώσει πάνω από 50-60¤.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-04-06, 21:53
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παιδια , ευχαριστω για τη βοηθεια ....

Απο οτι ρωτησα το ενυδρειο οσο δουλευε (μεχρι πριν κανα μηνα) δεν εχανε ...εγω το εχω με νερο και δεν χανει ...μιλαμε τα τζαμια ειναι θηρια και εχει κοντρες περιμετρικα και πανω και κατω !
Για τη σιλικονη ρωταω εαν υπαρχει κανενας τροπος οπτικα να καταλαβεις εαν ειναι σε καλη κατασταση .Το ενυδρείο δεν έχει σιλικόνη στη συμβολή των τζαμιών εσωτερικά που να μπορεις να τριψεις ...γιαυτο σκεφτηκα εαν θα εκανε καλο να εβαζα ενα χερι φρεσκια σιλικονη.
Το λεω βασικα γιατι και τωρα να ειναι στεγανο, εαν αρχισει σε κανα χρονο να χανει δεν λεει ...

Για τη βαση βρηκα ακρη .Ειμαι οκ ...

Και παλι ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-04-06, 10:17
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Αφού δεν έχει σιλικόνη στη συμβολή των τζαμιών εσωτερικά, τότε, ναι μπορείς να του περάσεις ένα χεράκι (αφού καθαρίσεις καλά το τσάμι, ώστε να πιάσει η σιλικόνη).
Σίγουρα μόνο καλό θα κάνεις.

Οπτικό έλεγχο για την ποιότητα της σιλικόνης, εγώ δεν ξέρω
__________________
Καπιταλισμός χωρίς χρεοκοπία είναι σαν τον χριστιανισμό χωρίς την κόλαση
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Υπολογισμος πάχους τζαμιών για την κατασκευη ενυδρειου. joker DIY . Φτιάχτο μόνος σου 13 22-02-09 23:24
ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΑ ΣΧΕΔΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ 400LIT Pritanis DIY . Φτιάχτο μόνος σου 9 18-12-04 01:47
καθαρισμος παλιου ενυδρειου!! griffin_23 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 24-01-04 15:41
ΨΥΞΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ newfish Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 22 20-11-03 17:43
ΧΑΙΡΕΤΕ - ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ newfish Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 14-12-02 16:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05391 seconds with 13 queries