Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-10-14, 18:24
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή Haps με mbuna..Ναι ή οχι και γιατι?

Haps με mbuna...Μεγαλη συζητηση νομιζω..Εχω διαβασει αρκετα θεματα που αφορουν την πιθανη συγκατοικηση και πολλες αποψεις..Αλλοι την εξαντλουν στη διατροφη,αλλοι πανε παραπερα.θελω και τη δικη σας αποψη..Οχι απλα λινκ και αρθρα,θελω τις οποιες εμπειριες σας αν εχετε και τα επιχειρηματα σας.
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-10-14, 18:40
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Νομίζω ότι όσοι είχαν μαζί Haps & mbuna το έκαναν γιατί δεν γνώριζαν πολλά για τά είδη αυτά ή γιατί είπαν θα το δοκιμάσουν και να δουν από μόνοι τους τι θα γίνει.

Ο λόγος να τα έχουμε μαζί ποιός είναι; ... ένα όμορφο θέαμα

Όταν κάποιος ασχολιθεί περισσότερο νομίζω ότι καταλήγει στο σωστό για την διατήρηση τους αε ενυδρεία... που είναι να είναι χώρια

Βρήκες κάτι που να λέει γενικά ναι στην συγκατοικηση;
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-10-14, 19:59
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.382
Προεπιλογή

Τα ψάρια είναι απ' την ίδια λίμνη και όσον αφορά τη διατροφή θα μπορούσε να βρεθεί λύση.
Τα Haps στη φύση είναι θηρευτές των Mbuna και στο ενυδρείο θα φάνε (όπως και τα Mbuna βέβαια) όποιο μικρό μπορέσουν.
Αυτό που βασικά είναι αποτρεπτικό για μια συγκατοίκηση είναι η υπερκινητικότητα των mbuna και η έντονη "περιοχικότητα" ορισμένων ειδών ενώ απ' την άλλη τα Haps είναι πιο ήρεμων κινήσεων.
Θα περίμενε κανείς ο θηρευτής να αποτελεί κίνδυνο για το θήραμα αλλά στο ενυδρείο κυρίως το θήραμα προκαλεί εκνευρισμό και στρες στον πρώτο.

Η πιο σωστή επιλογή είναι να μην τα βάζουμε μαζί.
Αν και κάποια είδη haps πιστεύω ότι μπορούν σχετικά απροβλημάτιστα να συγκατοικήσουν με κάποια είδη mbuna αν πάρουμε υπόψη τα παραπάνω, γιατί να θέλουμε να το διακινδυνεύσουμε?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-10-14, 21:48
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lingistis Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω ότι όσοι είχαν μαζί Haps & mbuna το έκαναν γιατί δεν γνώριζαν πολλά για τά είδη αυτά ή γιατί είπαν θα το δοκιμάσουν και να δουν από μόνοι τους τι θα γίνει.

Ο λόγος να τα έχουμε μαζί ποιός είναι; ... ένα όμορφο θέαμα

Όταν κάποιος ασχολιθεί περισσότερο νομίζω ότι καταλήγει στο σωστό για την διατήρηση τους αε ενυδρεία... που είναι να είναι χώρια

Βρήκες κάτι που να λέει γενικά ναι στην συγκατοικηση;
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ψάρια είναι απ' την ίδια λίμνη και όσον αφορά τη διατροφή θα μπορούσε να βρεθεί λύση.
Τα Haps στη φύση είναι θηρευτές των Mbuna και στο ενυδρείο θα φάνε (όπως και τα Mbuna βέβαια) όποιο μικρό μπορέσουν.
Αυτό που βασικά είναι αποτρεπτικό για μια συγκατοίκηση είναι η υπερκινητικότητα των mbuna και η έντονη "περιοχικότητα" ορισμένων ειδών ενώ απ' την άλλη τα Haps είναι πιο ήρεμων κινήσεων.
Θα περίμενε κανείς ο θηρευτής να αποτελεί κίνδυνο για το θήραμα αλλά στο ενυδρείο κυρίως το θήραμα προκαλεί εκνευρισμό και στρες στον πρώτο.

Η πιο σωστή επιλογή είναι να μην τα βάζουμε μαζί.
Αν και κάποια είδη haps πιστεύω ότι μπορούν σχετικά απροβλημάτιστα να συγκατοικήσουν με κάποια είδη mbuna αν πάρουμε υπόψη τα παραπάνω, γιατί να θέλουμε να το διακινδυνεύσουμε?
Χωρια ναι,αλλα γιατι?Εκει θελω απαντηση..
Βρηκα μεχρι και αρθρο του konings που λει οτι δεν ειναι απαγορευτικο..
Αρα αν εκανε κανεις καταλληλη επιλογη το θεμα θηρευτη και θηραματος εξασθενει ή οχι?Ετσι κι αλλιως οποιο απ τα δυο βρει ευκαιρια τρωει το γονο..Υπαρχουν πολλα haps που δεν μπορουν ουτε να σκεφτουν να φανε ενηλικο mbuna ετσι δεν ειναι?Οπως υπαρχουν και mpuna που δεν ειναι εντονα περιοχικα -αυτο ετσι κι αλλιως δεν εξαρταται και απο το χωρο που τους δινουμε? - ουτε ιδιαιτερα νευρικα
Δεν ειναι θεμα να το τολμησει κανεις ειναι θεμα να ξερουμε ομως ..Αν λαμβανοντας υποψη αυτα που λες γινεται γιατι να μην...Αυτο ρωταω
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-10-14, 22:21
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

εγω φιλε Bill θα σου πω τη δικη μου γνωμη χωρις να ειμαι απολυτος.
εν μερη η απαντηση ειναι ναι!ταιριαζουν...σε ενα μεγαλο ενυδρειο και φυσικα οχι ολα.δηλαδη δε νομιζω οτι μπορεις να βαλεις σε ενα νορμαλ ενυδρειο tyrannochromis macrostoma μαζι με demasoni..

αν ομως εχεις μεγαλο χωρο πιστευω οτι αρκετα ειδη θα ταιριαξουν μια χαρα..

αν και εγω θα προτιμησω 2 ξεχωριστα ενυδρεια.

σκεφτηκες καποιο συνδυασμο που θες να δοκιμασεις??αν ναι πες τον να το ψαξουμε..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-10-14, 22:48
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Δεν ειναι συγκεκριμενο,γενικα το ψαχνω..Εγω ηδη εχω ενα λιθοβατη τριων χρονων που προσεχως θα γινει χαρεμι σε ενυδρειο με mbuna οποτε σκεφτομαι αν πρεπει να μεινουν μαζι ή να επιλεξω.Προφανως δεν μιλαω για ακραιες περιπτωσεις αλλα haps ειναι και οι αυλονακαρες ας πουμε..ποιος δεν εχει δει ενυδρειο με αυλονακαρες και labido?ή με acei?Ή με ιωδια?Και στο youtube ειναι γεματο με ενυδρεια malawi μικτα..Σαφως οτι υπαρχει στο youtube δε σημαινει οτι ειναι σωστο,βλεπεις μια στιγμη του μονο,δεν ξερεις τη συνεχεια..Γι αυτο ρωταω τι εμπειριες μπορει να εχει καποιος,οχι απλα ποια αποψη μπορει να επικρατει.Η απορια δημιουργηθηκε αρχικα πριν πολυ καιρο οταν εβλεπα προφιλ ψαριων στο seriously fish που προτεινε συγκατοικους σε καποια haps ''peaceful mbuna'' και απο ενα αρθρο αμερικανου ιχθυολογου ενυδρειοφιλου..
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-10-14, 22:59
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

ενταξει το otopharynx lithobates δεν ειναι κανενα τεραστιο ψαρι.το βασικο ειναι να αντεξει την νευρικη συμπεριφορα των mbuna.φανταζομαι οτι ειναι αρκετα ησυχο ψαρι..αν μπορεις να τα ταιζεις σωστα τοτε γιατι οχι??

οσο για το youtube δεν το σχολιαζω..επειδη κατα καιρους χαζευω διαφορα ενυδρεια μαλαουι,πεφτω σε κατι τερατουργηματα που τους αναλογει δικο τους θεμα στο φορουμ ως ''τα χειροτερα ενυδρεια του κοσμου''..δηλαδη μονο λευκο καρχαρια δεν εχουν βαλει μαζι με τα αφρικανικα..τι κο'ι',,τι αρουανες,,τι δισκους...

ασε μην τα θυμαμαι..εσυ με τι mbuna θα το βαλεις το λιθοβατη??
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-10-14, 23:13
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Labido ,acei,maigano.Σκεφτομαι αν μπορει να μεινει μαζι ή ακομα και να φυγουν τα maigano και να μπει και ενα χαρεμι αυλονακαρες ή να φυγουν ολα τα mbuna και να μπουν λιθοβατες ,cyrtocara και borleyi..Σχεδια επι χαρτου
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-10-14, 23:19
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

η τελευταια επιλογη μου αρεσει παρα πολυ!!!otopharynx-cyrtocara-copadichromis

η το 3ο μπορει να γινει protomelas!!οπως κιαν ειναι μου αρεσει πολυ περισσοτερο απο τις αυλονακαρες..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-10-14, 23:25
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παντως επειδη ξερω οτι πολλοι εχουν την ιδια απορια και οτι αρκετοι το εχουν σκεφτει γι αυτο ανοιξα το θεμα..να δουμε γενικα γιατι ,αν και πως..
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-10-14, 23:33
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

ναι σιγουρα πολλοι το σκεφτηκαν αλλα πιστευω οτι το μονιμο προβλημα που δεν θα λυθει ευκολα ειναι αυτο του χωρου..παντα θα μας δυσκολευει.αλλιως πιστευω οτι κανεις οτι γουσταρεις αν θεωρητικα μπορεις να φτιαξεις ενα ενυδρειο 5000λιτρων..εκει ναι.βαλε τα παντα!!και χωρο θα εχεις για σπηλιες να κρυφτουν τα μικρα και να γλυτωνουν απο τους θυρευτες..

εγω εχω ηδη κανει τα σχεδια για το επομενο ενυδρειο το οποιο ισως βγει 4 μετραχαμηλο σε υψος,μικρο σε πλατος φυσικα για να μην εχω θεμα βαρους..αλλα ακομα κι εκει μονο χαπς θα κρατησω!!ισως κανω αλλο ενα μονο για μπουνες..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-10-14, 08:22
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.382
Προεπιλογή

Bill την απάντηση στην έδωσα μπορείς να το κάνεις υπό προϋποθέσεις.
Καλό είναι πάντα να συζητάμε επί του συγκεκριμμένου γιατί όλα τα είδη έχουν ιδιαιτερότητες (για να μη πω ότι και το κάθε ξεχωριστό ψάρι έχει το δικό του χαρακτήρα ).
Η συγκατοίκηση του λιθοβάτη σου με λαμπίντο ή ιώδια γίνεται αλλά κατά τη γνώμη μου όχι με μαϊνγκάνο.
Κι εγώ συμφωνώ ότι πιο ωραίος συνδυασμός τα "otopharynx-cyrtocara-copadichromis"
(μη μου λες τι βλέπουμε στο youtube γιατί παθαίνω )
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-10-14, 08:26
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παιδες διαβαζω το θεμα σας και εχω μια απορια τα ενηλικα haps σε τι λιτρα μπορουν να ειναι ανετα ;
Να μπορεις να εχει 2-3 χαρεμια και να μην υπαρχουν προβληματα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-10-14, 08:31
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.382
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδες διαβαζω το θεμα σας και εχω μια απορια τα ενηλικα haps σε τι λιτρα μπορουν να ειναι ανετα ;
Να μπορεις να εχει 2-3 χαρεμια και να μην υπαρχουν προβληματα.
Πάλι γενική ερώτηση (για την οποία έπρεπε να ανοίξεις άλλο θέμα αφού εδώ συζητάμε κάτι άλλο )
Αν μας πεις για ποιά είδη μιλάς ίσως έχουμε κάποια γνώμη
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-10-14, 08:58
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάλι γενική ερώτηση (για την οποία έπρεπε να ανοίξεις άλλο θέμα αφού εδώ συζητάμε κάτι άλλο )
Αν μας πεις για ποιά είδη μιλάς ίσως έχουμε κάποια γνώμη
Οκ μολις βρω τα ψαρακια θα κανω ενα θεμα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-10-14, 09:50
Το avatar του χρήστη egeorgiou
egeorgiou Ο χρήστης egeorgiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2007
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 461
Προεπιλογή

Εξαρτάτε το μέγεθος του ενυδρείου και την επιλογή των συγκατοίκων.

Τα περισσότερα κυρίαρχα αρσενικά mbuna έχουν περιοχή επικράτησης το 1m.
Ποιό ζόρικοι το 1.80.

Από την άλλη σε ένα μεγάλο Hap ότι χωράει στο στόμα του τελικά θα αποτελέσει πειρασμό για τροφή. Όπως και στη λίμνη.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-10-14, 10:26
Το avatar του χρήστη saxlina
saxlina Ο χρήστης saxlina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2012
Περιοχή: Ευοσμος
Μηνύματα: 263
Send a message via Skype™ to saxlina
Προεπιλογή

επειδη προσφατα το δοκιμασα Bill, θα σου πω αυτο που θες εμπειριες...
τα Protomelasπου ειχα 4 τον αριθμο τα ειχα απο μικρα περιπου 5 εκ. μαζι με 4 afra white top, iodotropheus maingano
μετα με τα δυο πρωτα και aulonacara red dragon , acei
περιπου για δυομιση χρονια...
απο διατροφη ειχα την κλασσικη mbuna tropical,spirulina ocean nutricion ,και κατεψυγμενη γαριδα που και που....
στην συνεχεια ειχα προσθεσει και μια για παμφαγα της tropical σε μωβ συσκευασια...για βασικη.
Τα συμπερασματα μου?
τα protomelas ηταν μικρα δεν σκοτωνοντουσαν με τα αλλα, ειχα ομως δυο αρσενικα και ναι μεν το μεγαλυτερο εβγαζε εντονα χρωματα οταν ηθελε να ζευγαρωσει,και κυνηγουσε τον ανταγωνιστη αλλα οταν εβγαλα τον δευτερο ο πρωτος εχασε εντελως τα χρωματα του...
Ζευγαρωμα παρεπιμπτοντως ειδα μονο οταν αφαιρεσα τα maingano και ειχα protomelas iodotropheus και afra....9 ψαρια.
Γεννα δεν ειδα....λογικο νομιζω....
τα αλλα δυο που εδωσα σε φιλο (γιατι κρατησα μονο το ζευγαρι που χορευε) γεννησαν στο δικο του που ηταν μικροτερο(150 λιτρα σε σχεση με το δικο μου 320)και εκαναν 10-15 μικρα....τα δικα μου τιποτα...
Ολο αυτο το διαστημα ο μονος που μπουκωνε και τις δυο θηλυκες ητνα ο iodotropheus...μια την μια μια την αλλη...πολλες γεννες φιλε!οσες αλλαγες στην συνθεση και να εκανα δεν ενοιωθε.
Τα μαινγανο τα ειχα 2 χρονια εβγαλε μια γεννα που την εφαγε και μετα γεννησε 12 μικρα ,τοτε την εβγαλα μαζι με τα μικρα και τα εδωσα στον κουμπαρο μου...
τα αφρα εβγαλαν μια γεννα 5 μικρα και εζησε το ενα...
Αρα ολα ζοριζοντουσαν να ζευγαρωσουν και εχανα τις γεννες ισως απο protomelas..
χαρακτηριστικο ειναι οτι μια φορα ειδα μικρο που βγηκε απο το στομα της μανας κατω στο βυθο να πεφτουν απνω του 3-4 να το φανε,αυτο κολυμπισε στην επιφανεια και ενστικτωδως ανοιξα το καπακι και το επιασα...
το εσωσα βαζοντας το στην γεννηστρα,αλλα το εφαγαν τα μικρα λιγο μεγαλυτερα του...
Στην φαση που εβαλα αυλονακαρες γιατι ηθελα να το γυρισω σε haps και aulonacara για να ειμαι σωστος διατροφικα, απο τον Φεβρουαριο μεχρι τον Ιουνιο εχασα και τις εξι μια καφε 15 μερες, πιστευω λογω στρες γιατι οι μπουνες και κυριως ο iodotropheuw κυνηγουσε τους παντες,εκανε τσαμπυοκα ακομη και στον μεγαλυτερο του δυο φορες protomelas.
Συμπερασματα:
Το θεμα διατροφης ισως το λυσεις με ουδετερες τροφες οπως για παμφαγα,
αλλα θα χασεις τα εντονα χρωματα, εγω μονο γκρι εβλεπα απο τα χαπς
τα red dragon δεν εγιναν ποτε red μονιμα πορτοκαλι...
θα χανεις πολλα μικρα απο τις γεννες εκτος κι αν προλαβαινεις να βγαζεις τις μπουκωμενες πριν τα αφησουν,
και ο κυριαρχος μπορει να μην ειναι πολλες φορρες ο προφανης, ισως καποιο αλλο ειναι ο μαγκας...
αυτος θα γενναει φουλ,
Ενταξει τα λιτρα μου δεν ηταν για τοσα ψαρια ισως σε 500-600 λιτρα να ηταν αλλιως τα πραγματα, αλλα παλι κατι θα χασεις χρωματα γεννες ψαρια κατι δεν μπορει...
γι αυτο και τελικα το καλοκαιρι πηγα να τα πουλησω ολα και να στησω κατι διαφορετικο και ποιο σωστα, αλλα εκανα την μ.'΄.,'.΄,'.@#@α και τα εστειλα στον Σταυρο τον Πυροσβεστη στα ΧΑΝΙΑ ,acei protomelas,afra
σε μικρη συσκευασια και τα ΨΟΦΗΣΑ ΟΛΑ μονος μου...αδοξο τελος...
ΑΥΤΑ!
__________________
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΟΥΜΕ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΜΑΣ
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-10-14, 15:36
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Βασικα ανοιξα το θεμα γιατι ψαχνοντας και στο φορουμ ειδα πολλες παλιες,πολυ παλιες..., συζητησεις οπου ελεγαν μεν δεν γινεται αλλα επικεντρωνονταν μονο στο θεμα της διατροφης που πολλες φορες εχουμε πει οτι σε μεγαλο βαθμο λυνεται ενω εχουν ξεπεραστει και οι αποψεις σχετικα με τα αποκλειστικα φυτοφαγα ή σαρκοφαρα ψαρια.
Αν προσπαθησω να συνοψισω λοιπον ,λετε οτι ναι μεν γινεται αλλα με συγκεκριμενους περιορισμους χωρου και ειδων και χωρις να ειναι βεβαιος κανεις σας οτι εχει να κερδισει κατι απο την συγκατοικηση αυτη,αν και αυτο μαλλον ειναι υποκειμενικο..,τα λεω σωστα?
Τωρα που εχω αλλο ενα προβληματισμο,αν ειναι απαγορευτικη η συγκατοικηση ειδων απο διαφορετικες λιμνες(μονο malawi εχω ετσι..γενικα μιλαω..) να ανοιξω αλλο θεμα ή να το συζητησουμε εδω με γενικο τιτλο 'Δογματα και αφορισμοι' ?
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-10-14, 16:08
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

και πολυ καλα εκανες και το ανοιξες το θεμα
σιγουρα ο βασικος παραγοντας ειναι τι ψαρι θα επιλεξουμε..
οπως γνωριζουμε οι κιχλιδες ειτε φυτοφαγες ειτε σαρκοφαγες,θα βαλουν στο στομα τους οποιο ψαρακι χωραει..
επισης υπαρχουν αναφορες για ορισμενους θηρευτες που οταν βρισκονται μαζι με μικρα ψαρακια αρνουνται να λαβουν τροφη και αναλαμβανουν δραση με τις τακτικες κυνηγιου για να λαβουν ως τροφη ζωντανα ψαρακια!!

οσο για τις διαφορετικες λιμνες δεν θα το δοκιμαζα καθολου αφου υπαρχουν διαφορετικες συνθηκες και συνηθειες..
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-10-14, 19:23
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.382
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικα ανοιξα το θεμα γιατι ψαχνοντας και στο φορουμ ειδα πολλες παλιες,πολυ παλιες..., συζητησεις οπου ελεγαν μεν δεν γινεται αλλα επικεντρωνονταν μονο στο θεμα της διατροφης που πολλες φορες εχουμε πει οτι σε μεγαλο βαθμο λυνεται ενω εχουν ξεπεραστει και οι αποψεις σχετικα με τα αποκλειστικα φυτοφαγα ή σαρκοφαρα ψαρια.και η δική μου άποψη είναι ότι πρέπει να τα ξεχωρίζουμε σε κυρίως φυτοφάγα, κυρίως σαρκοφάγα και παμφάγα
Αν προσπαθησω να συνοψισω λοιπον ,λετε οτι ναι μεν γινεται αλλα με συγκεκριμενους περιορισμους χωρου και ειδων και χωρις να ειναι βεβαιος κανεις σας οτι εχει να κερδισει κατι απο την συγκατοικηση αυτη,αν και αυτο μαλλον ειναι υποκειμενικο..εγώ πιστεύω ότι εκτός από την υποκειμενική μας κρίση πρέπει να προσπαθούμε να πάρουμε υπόψη και τη γνώμη των ψαριών ....δεν θα μας την πουν βέβαια αλλά ας προσπαθήσουμε να σκεφτούμε τι είδους παρέα θα ήθελαν σε ένα κλειστό και περιορισμένο χώρο σαν το ενυδρείο μας?.....,τα λεω σωστα?
Τωρα που εχω αλλο ενα προβληματισμο,αν ειναι απαγορευτικη η συγκατοικηση ειδων απο διαφορετικες λιμνες(μονο malawi εχω ετσι..γενικα μιλαω..) να ανοιξω αλλο θεμα ή να το συζητησουμε εδω με γενικο τιτλο 'Δογματα και αφορισμοι' ?
Ωραίο θέμα συζήτησης
Εγώ σαν αρχάριος όσον αφορά τη γνώση της συμπεριφοράς και των αναγκών των ψαριών αλλά
με αρκετά χρόνια εμπειρίας στην ταλαιπωρία και τη θανάτωση τους σαν χομπίστας, θα σου πω τη γνώμη μου.
Αφού το δοκίμασα,βεβαίως με ψάρια που θέλουν τις ίδιες παραμέτρους νερού, κατέληξα ότι, για να μπορέσουν όσο το δυνατό να μας δείξουν την ξεχωριστή φυσιολογική τους συμπεριφορά, να έχουν υγεία, σωστή ανάπτυξη, ωραία χρώματα, μακροημέρευση, αναπαραγωγές κλπ να τα φιλοξενούμε σε ενυδρείο βιοτοπικής προσέγγισης (*).
Το παραπάνω είναι η άποψη μου και συγνώμη αν θεωρηθεί "δόγμα ή αφορισμός"


(*) Λέω "βιοτοπικής προσέγγισης" και όχι "βιοτοπικά" γιατί θεωρώ ότι ένα ενυδρείο πχ που είναι απόλυτη φωτογραφική αποτύπωση ενός τμήματος μιας λίμνης και πχ σε ένα διαγωνισμό "Βιοτοπικού ενυδρείου" να πάρει την πρωτιά, να μην είναι απαραίτητα και σωστό κατά τη γνώμη μου, γιατί δεν παίρνει, ούτε μπορεί να πάρει, υπόψη του τις συνθήκες του βιότοπου λίγα μέτρα ή χιλιόμετρα πιο πέρα.
Ας το κάνω πιο συγκεκριμένο με ένα παράδειγμα: ένα ενυδρείο Malawi που προσπαθεί να αποδώσει τον βιότοπο των mbuna με τη λογική του "βιοτοπικού" θα έπρεπε να έχει τα ψάρια, πέτρες και άμμο. Εγώ που "προσεγγίζω βιοτοπικά" θα είχα και φυτά, που μπορεί να βρίσκονται σε άλλη ζώνη της λίμνης αλλά πιστεύω ότι είναι απαραίτητα στην φυσικοχημική ισορροπία του κλειστού μας υδάτινου οικοσυστήματος
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 27-10-14, 19:45
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραίο θέμα συζήτησης
Εγώ σαν αρχάριος όσον αφορά τη γνώση της συμπεριφοράς και των αναγκών των ψαριών αλλά
με αρκετά χρόνια εμπειρίας στην ταλαιπωρία και τη θανάτωση τους σαν χομπίστας, θα σου πω τη γνώμη μου.
Αφού το δοκίμασα,βεβαίως με ψάρια που θέλουν τις ίδιες παραμέτρους νερού, κατέληξα ότι, για να μπορέσουν όσο το δυνατό να μας δείξουν την ξεχωριστή φυσιολογική τους συμπεριφορά, να έχουν υγεία, σωστή ανάπτυξη, ωραία χρώματα, μακροημέρευση, αναπαραγωγές κλπ να τα φιλοξενούμε σε ενυδρείο βιοτοπικής προσέγγισης (*).
Το παραπάνω είναι η άποψη μου και συγνώμη αν θεωρηθεί "δόγμα ή αφορισμός"


(*) Λέω "βιοτοπικής προσέγγισης" και όχι "βιοτοπικά" γιατί θεωρώ ότι ένα ενυδρείο πχ που είναι απόλυτη φωτογραφική αποτύπωση ενός τμήματος μιας λίμνης και πχ σε ένα διαγωνισμό "Βιοτοπικού ενυδρείου" να πάρει την πρωτιά, να μην είναι απαραίτητα και σωστό κατά τη γνώμη μου, γιατί δεν παίρνει, ούτε μπορεί να πάρει, υπόψη του τις συνθήκες του βιότοπου λίγα μέτρα ή χιλιόμετρα πιο πέρα.
Ας το κάνω πιο συγκεκριμένο με ένα παράδειγμα: ένα ενυδρείο Malawi που προσπαθεί να αποδώσει τον βιότοπο των mbuna με τη λογική του "βιοτοπικού" θα έπρεπε να έχει τα ψάρια, πέτρες και άμμο. Εγώ που "προσεγγίζω βιοτοπικά" θα είχα και φυτά, που μπορεί να βρίσκονται σε άλλη ζώνη της λίμνης αλλά πιστεύω ότι είναι απαραίτητα στην φυσικοχημική ισορροπία του κλειστού μας υδάτινου οικοσυστήματος
Και βαζεις ενα crinum
Προσωπικα συμφωνω για τη βιοτοπικη προσεγγιση,εχω και γω αρκετη πρασιναδα, γι αυτο δεν πηρα και μερος στο διαγωνισμο βιοτοπικου..τα περιμενα τα σχολια των κριτων..
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-10-14, 20:22
Το avatar του χρήστη saxlina
saxlina Ο χρήστης saxlina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2012
Περιοχή: Ευοσμος
Μηνύματα: 263
Send a message via Skype™ to saxlina
Προεπιλογή

Ενταξει βιοτοπικη προσεγγιση ειναι πιο σωστο αλλωστε ενυδρειο εχουμε οχι τμημα της λιμνης!οποτε μπαινει και το υποκειμενικο στην συζητηση,αλλα γιατι να μην περνεις μερος σε ενα διαγωνισμο;ας εχει και φυτα αφου αντεχουν!καποια φυτα μαλιστα που βαζουμε δεν ειναι καν της λιμνης...τωρα εγω για τανιτρικα θα ριξω κερατοφυλλο και οταν το φανε χαλαλι τους,ειναι προτιμοτερο απο τα χημικα και τα σκευασματα!
Παντως λογικα τα διαφορα ειδη θελουν και τα αναλογα λιτρα, καλα θα ειναι πχ να μην βαλεις βενουστους εκτος κι αν θες να δεις να φυλαει καραουλι και να τρωει τα μικρα που περνανε απο μπροστα του!
__________________
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΟΥΜΕ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΜΑΣ
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-10-14, 20:39
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Σαφως και το βασικο κριτηριο για ολα ειναι τι ειναι καλυτερο για τα ζωντανα.Απλα παρατηρω οτι και αυτο δεν ειναι κατι στατικο,γι αυτο το ειπα 'δογμα'..με τα χρονια και τη συσσωρευση εμπειριας βλεπω οτι διαφοροποιουνται τα δεδομενα γι αυτο σκεφτηκα μηπως πρεπει να κανουμε μια συνολικη αναθεωρηση,ενα νεο μπουσουλα που να δινει κατευθυνσεις ...αν χρειαζεται..
Κοιταξτε ας πουμε τι προτεινε καποτε-και ως σημερα- ενα γενικα αξιοπιστο εργαλειο σαν το sf..ριξτε μια ματια στους πιθανους συγκατοικους εδω http://www.seriouslyfish.com/species/cyrtocara-moorii/ Ειμαι βεβαιος οτι αυτα δεν εχουν απασχολησει μονο εμενα αλλα και οποιονδηποτε θελησε να μπει λιγο πιο βαθια στις αφρικανικες λιμνες.
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-10-14, 01:08
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

ενταξει τωρα λεει συγκατοικους φροντοζες..οσο και να το θελουν,μην ξεχναμε οτι η φυση επελεξε να ζουν ξεχωριστα..ποτε δεν θα δοκιμαζα ψαρια που δεν ζουν μαζι στη φυση..

παντως αυτο που ειπες ειναι σωστο.μια αναθεωρηση ειναι οτι πρεπει.

επισης οπως ειπε και ο φιλος saxlina προσοχη στα γενη nimbochromis!!ειναι τετραπερατα!!μια φορα που αφησα ανοιχτο το καπακι επεσε μια πεταλουδα μεσα και πριν προλαβω να την βγαλω ειδα κατι απιστευτο..το βενουστους κατεβηκε στο βυθο και με ενα τιναγμα επιτεθηκε απο κατω προς τα πανω κανοντας την κομματια και γεμιζοντας το σαλονι νερα!!οποτε καταλαβαινεις τι θα παθουν τα νεογεννητα mbunα
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-10-14, 10:17
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Ωραιο θεμα,παντα ηθελα να το ανοιξω,αλλα κατι με κρατουσε.Βεβαια πιο γενικα,και για αλλα στερεοτυπα που επικρατουν.
Ξεκινησα με haps και mbuna μαζι σε 700 λιτρα.Τα κρατησα περιπου 2 χρονια μαζι δυχως κανενα προβλημα.Αναγκαστικα να τα δωσω γιατι τοτε ολοι ετσι μου ελεγαν,οτι ειναι λαθος,δεν ειναι σωστο,τρωνε διαφορετικα πραγματα,τα haps τρωνε τις mbunes,τα μεν ειναι πετροψαρα,τα δε ανοιχτου πελαγους.και αλλα διαφορα.Τελικα ακουσα τους μεντορες μου και εδωσα ολες τις mbunes και κρατησα τα haps,μετα απο δυο χρονια συνκατοικησης.Στην αλλαγη μου εμεινε κατα λαθος ενα μικρο αρσενικο labidochromis hongi στους δυο ποντους που δεν μου το εφαγαν τα <θηρια>Τωρα ειναι 5 χρονια στο ενυδρειο μου μονος,τρωει οτι τρωνε τα haps ,και ζει σαν λεβεντης αναμεσα στα <θηρια>

Διαβαζοντας αυτην την εισαγωγη μαλλον βγαλατε το συμπερασμα οτι ειμαι απο αυτους που πιστευουν οτι ,ναι ζουν και μαζι.Μεγα λαθος.οπως λεει και ο ενας φιλο μου,ολα ειναι σχετικα.

Γιαμενα το μεγαλο ερωτημα ειναι,τι πραγματικα ζηταμε απο ενα ενυδρειο.
1)Αν ζηταμε γεννες,οχι δεν κανουν μαζι.
2) >> >> Τζερτζελε ,χρωματα ποικιλια,και καπου καπου κατα την διαρκεια ζευγαρωματος καμια σφαλιαρα,ναι κανουν μαζι
3)Αν ζηταμε ομως ,την αναλυση ,να μαθουμε για καθε ψαρι,το πως συμπεριφερεται ,και να εχουμε εναν πραγματικο βιοτοπο,οσο το δυνατον πιο κοντα στην φυση,οχι δεν κανουν μαζι.

Αν υποθετικα ειχαμε ενα πενταμετρο ενυδρειο,τοτε αφοβα θα τα εβαζα μαζι,αλλα ειναι μυθος οτι τα haps τρωνε τις μπουνες στα ενυδρεια,σε μεγεθη φυσικα που κυκλοφωρουν στην πιατσα,και οχι κατι πραγματικα θηρια που υπαρχουν στην λιμνη.Οσο οτι τρωνε τον γονο,ε καλα οσοι εχουν συνοδοντιδες ξερουν οτι δεν μενει κανενα μικρο.

Τα μεγαλα haps (venustus) θελουν το λιγοτερο 1,80 μηκος.
Οι φροντοζες απο μονες τους ειναι ενα κεφαλαιο και δεν μπαινει με κανενα απο την λιμνη malaw γιατι ειναι <αργα> στρεσαρονται με τους τρελους μαλαβιανουςκαι κρυβονται ολη μερα πισω απο μια πετρα ,τα βαζουν με τους ομοιους τους ,με ολεθρια αποτελεσματα.Παθων ομιλει

Θα στεναχωρηθω ομως ,αν δω haps μαζι με mbunes σε 400 λιτρα ενυδρεια.Πιστευω αυτο το θεμα αφορα οσους εχουν 1,80+ μηκος ενυδρειο,και οχι μικροτερο απο αυτο
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-10-14, 11:11
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

νομιζω οτι στο απο πανω ποστ εχουμε μια πολυ καλη εικονα απο καποιον που το δοκιμασε!!αρα καλυτερη η πραξη απο τη θεωρια!!
σε ευχαριστουμε Kixlidate
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 28-10-14, 12:41
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Ειδικα ο δευτερος προβληματισμος προεκυψε μετα απο σχολιο του Βασιλη και περιμενα την αποψη του..
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 28-10-14, 21:25
dinoula Ο χρήστης dinoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2014
Περιοχή: peraeus
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

εφόσον αρκετοί είπαν την γνώμη τους να πω και εγω τι εχω προσέξει όσο έχω τα haps και mbuna.
Από διατροφή δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, ότι τρώνε τα haps τρώνε και τα mbuna απλός κάθε 4 μέρες δίνω μονο vegi μην μου βγάλει κάνα διατροφικό θέμα τα mbuna, αλλα πάλι δεν θα έχουν θεμα.
Αλλα ειδα ο kixlidatos ειπε ότι όσοι εχουν ενυδρείο 1,80+ μηκος ενυδρειο, εγω θα έλεγα ουτε 1,80 μήκος αλλα πάνω από 2,20 γιατί εχω 1,80 και είναι αρκετα μικρό μόλις αρχίσουν γέννες κτλ.
Στο δικό μου ενυδρείο στην αριστερή πλευρά εχω καπου 30 εκατοστά full φυτεμένο και μπορώ να πω τα φυτά είναι πολύ απαραίτητα, όταν τα ψάρια μου αφήνουν από το στόμα τους τα μικρά όλα βρίσκονται μέσα στα φυτά και κανένα μεγάλο ψαρί δεν πλησιάζει ουτε χώνετε μέσα στα φυτά από μονή τους έχουν ξεχωρίσει ως το μέρος που τρώνε ζουν μόνο μικρά και τα μικρά δεν πάνε ποτέ εκει που είναι μεγάλη.
Τελευταία τα πρώτα μικρά που έχουν φτάσει 6-7 εκατοστά πάνε μαζί με τους μεγάλους και αφήνουν ακόμα ποιο νεογέννητα ανάμεσα στα φυτά και δεν πάνε ούτε αυτά μέσα στα φυτά ποια.
Αυτά από έμενα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 28-10-14, 23:37
Το avatar του χρήστη saxlina
saxlina Ο χρήστης saxlina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2012
Περιοχή: Ευοσμος
Μηνύματα: 263
Send a message via Skype™ to saxlina
Προεπιλογή

Ενταξει 1.80 αυτο ειναι υδροβιοτοπος κατεβαινουν και πουλια στο ενυδρειο σου;βαλε φωτο!
Γιατι τα κρυβεται τετοια θηρια;
__________________
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΟΥΜΕ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΜΑΣ
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 28-10-14, 23:40
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από saxlina Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενταξει 1.80 αυτο ειναι υδροβιοτοπος κατεβαινουν και πουλια στο ενυδρειο σου;βαλε φωτο!
Γιατι τα κρυβεται τετοια θηρια;
εχει κανει παρουσιαση με πολυ ωραιες φωτογραφιες
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
100 new PHOTOS - Malawi cichlids (Haps & Mbuna) iliovas Malawi 0 02-11-06 10:23
Mbuna+Haps=? Venestus13 Malawi 3 28-07-06 20:49
Haps & Mbuna sea_land Malawi 5 13-11-05 23:05
Mbuna ή Haps ? Ιδού η απορία..... Johnkokk Malawi 10 12-01-05 11:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10586 seconds with 15 queries