Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-09-11, 13:35
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή Eheim profesional 3 2080

Καλησπέρα σας


Θέλω βοήθεια από τους χρήστες του συγκεκριμένου φίλτρου αλλά και από όσους γνωρίζουν

Πώς κατευθύνεται το νερό μέσα στο φίλτρο;Από πάνω προς τα κάτω και μετά γυρίζει από το κανάλι που έχει στην γωνία ή κάπως αλλιώς; Αυτό που θέλω να δω είναι πώς μπορώ να ενισχύσω το μηχανικό φιλτράρισμα χωρίς να θυσιάσω κάτι από την λειτουργία του φίλτρου!Ακόμα από όσους το χρησιμοποιούν έχει κάποιος να τονίσει κάτι σχετικά με χρήση συντήρηση ή οτιδήποτε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-09-11, 13:50
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Η γνώμη μου είναι να χρησιμοποιήσεις τα συνιστώμενα απο την eheim υλικά.
Εγώ στις εισόδους έχω βάλει σφουγγαράκι σαν προφίλτρο (που το καθαρίζω εβδομαδιαία,σε κάθε αλλαγή νερού).
Το φίλτρο το καθαρίζω μόνο όταν πέφτει η ροή του σημαντικά (την τελευταία φορά ήταν μετά απο 21 μήνες!).
Καλή επιλογή έκανες
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-09-11, 14:05
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Η γνώμη μου είναι να χρησιμοποιήσεις τα συνιστώμενα απο την eheim υλικά.
Εγώ στις εισόδους έχω βάλει σφουγγαράκι σαν προφίλτρο (που το καθαρίζω εβδομαδιαία,σε κάθε αλλαγή νερού).
Το φίλτρο το καθαρίζω μόνο όταν πέφτει η ροή του σημαντικά (την τελευταία φορά ήταν μετά απο 21 μήνες!).
Καλή επιλογή έκανες
Κλεόβουλε σε ευχαριστώ για την απάντηση.Από υλικά θα μπει στο τελευταίο σκαφάκι eheim mech αλλά στα από πάνω siporax (τα έχω στα φίλτρα που έχω ήδη και απλά θα τα κάνω σκάτζα) Ο λόγος που το πήρα είναι περισσότερος χώρος και ροή με λιγότερη κατανάλωση.

Καλή η ιδέα με τα προφίλτρα αλλα αυτό που θέλω εγώ είναι να τραβάει τη μούργα το φίλτρο από το ενυδρείο μιας και λόγο σχήματος οι είσοδοί είναι πίσω πίσω ανάμεσα στις πέτρες οπότε δεν έχω δυνατότητα να τις φτάνω συχνά για να καθαρίζω τα προ φίλτρα που λες.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-09-11, 17:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το νερο κατεβαινει απο τους δυο σωληνες εισοδου και πεφτει πανω στο μπλε σφουγγαρι προφιλτρο που βρισκεται στο πανω καλαθι.
Μετα κατευθυνεται στο πλαι οπου ειναι μια εισοδος που κατεβαζει το νερο στον πατο του φιλτρου και αρχιζει να εχει ανοδικη πορεια πλεον, περνωντας απο ολα τα υλικα και βγαινοντας απο τη μεση του μπλε προφιλτρου οπου υπαρχει μια μεγαλη τρυπα που εφαρμοζει το κεντρικο τμημα της κεφαλης και στελνει το νερο πισω στο ενυδρειο.

Εχω το φιλτρο σε ενα 400αρι ενυδρειο εδω και δυο χρονια και εχω δοκιμασει μερικες παραλλαγες πειραματικα.
Συμφωνω με τον Κλεόβουλο οτι οπως ειναι στημενο απο την κατασκευαστρια εταιρεια εχει την καλυτερη λειτουργια.

Αν θελεις να κανεις το δισκο σου στησιμο ωστοσο, οπως το περιγραφεις δεν ειναι ασχημο.
Θα αφησεις φυσικα το προφιλτρο στη θεση του στο πανω επιπεδο και πιο κατω στα καλαθια βαζεις τα υλικα που θελεις.
Κατω κατω μηχανικο και στα δυο επομενα βιολογικο.
Μπορεις αν θελεις να βαλεις ενα χοντροτρυπο σφουγγαρι πανω απο το μηχανικο υλικο (στο πανω μερος του κατω καλαθιου και πριν παει το νερο στο 2ο καλαθι), για να κραταει κι αλλη βρωμια πριν παει το νερο στα βιολογικα.

Θεωρω πως το προφιλτρο στο πανω καλαθι πρεπει να καθαριζεται συχνα (καθε 2-4 μηνες).
Επειδη και εγω δεν βαζω προφιλτρα στα ποτηρακια των εισοδων καθως εχω κυκλοφορητες για να καθαριζουν το βυθο και να στελουν το σκουπιδι μεσα στο φιλτρο, αυτη η συντηρηση του προφιλτρου γινεται αναγκαστικα πιο συχνα καθε 1-2 μηνες (καθε μηνα για καλυτερα)
Το λεκανακι που διαθετει το φιλτρο για τη μεταφορα του προφιλτρου και το πλυσιμο του, ειναι πολυ χρησιμο σε αυτη την περιπτωση.
Γλυτωνουμε δλδ σκουπες βυθου, αναεροβιες, βρωμικο βυθο κλπ, αλλα εχουμε το πιο συχνο καθαρισμο του προφιλτρου.

Η αποψη μου ειναι οτι ακομα κι αν δεν πεφτει η ροη του νερου (που στο 2080 δυσκολα πεφτει η ροη), πρεπει καθε 4-5 μηνες (αναλογα και τους ρυπους του καθε ενυδρειου ομως) να καθαριζονται και τα μηχανικα και βιολογικα υλικα για να αποφυγουμε αυξηση οργανικων (που με τον τροπο που το εχουμε να λειτουργουν δλδ κυκλοφορητες για να σπρωχνουν το σκουπιδι στο φιλτρο) να εχουμε αυξημενη η συγκεντρωση οργανικων και αυξηση παραγωγης νιτρικων (ιδιως σε ενυδρεια που ταιζουμε πολυ πρωτεινη) και ευνοουνται οι μυκητες κλπ

Τα μηχανικα υλικα τα κανω με ζεστο νερο βρυσης σαν καινουρια στο καθαρισμα.
Τα βιολογικα με νερο απο το ενυδρειο και καθε 6-12 μηνες, καθαριζω και το ενα καλαθι με βιολογικο (εναλλαξ με το αλλο), με καυτο νερο βρυσης ή και το απολυμαινω για να αδειασουν οι ποροι του και να γινει σαν καινουριο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-09-11, 18:17
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το νερο κατεβαινει απο τους δυο σωληνες εισοδου και πεφτει πανω στο μπλε σφουγγαρι προφιλτρο που βρισκεται στο πανω καλαθι.
Μετα κατευθυνεται στο πλαι οπου ειναι μια εισοδος που κατεβαζει το νερο στον πατο του φιλτρου και αρχιζει να εχει ανοδικη πορεια πλεον, περνωντας απο ολα τα υλικα και βγαινοντας απο τη μεση του μπλε προφιλτρου οπου υπαρχει μια μεγαλη τρυπα που εφαρμοζει το κεντρικο τμημα της κεφαλης και στελνει το νερο πισω στο ενυδρειο.

Εχω το φιλτρο σε ενα 400αρι ενυδρειο εδω και δυο χρονια και εχω δοκιμασει μερικες παραλλαγες πειραματικα.
Συμφωνω με τον Κλεόβουλο οτι οπως ειναι στημενο απο την κατασκευαστρια εταιρεια εχει την καλυτερη λειτουργια.

Αν θελεις να κανεις το δισκο σου στησιμο ωστοσο, οπως το περιγραφεις δεν ειναι ασχημο.
Θα αφησεις φυσικα το προφιλτρο στη θεση του στο πανω επιπεδο και πιο κατω στα καλαθια βαζεις τα υλικα που θελεις.
Κατω κατω μηχανικο και στα δυο επομενα βιολογικο.
Μπορεις αν θελεις να βαλεις ενα χοντροτρυπο σφουγγαρι πανω απο το μηχανικο υλικο (στο πανω μερος του κατω καλαθιου και πριν παει το νερο στο 2ο καλαθι), για να κραταει κι αλλη βρωμια πριν παει το νερο στα βιολογικα.

Θεωρω πως το προφιλτρο στο πανω καλαθι πρεπει να καθαριζεται συχνα (καθε 2-4 μηνες).
Επειδη και εγω δεν βαζω προφιλτρα στα ποτηρακια των εισοδων καθως εχω κυκλοφορητες για να καθαριζουν το βυθο και να στελουν το σκουπιδι μεσα στο φιλτρο, αυτη η συντηρηση του προφιλτρου γινεται αναγκαστικα πιο συχνα καθε 1-2 μηνες (καθε μηνα για καλυτερα)
Το λεκανακι που διαθετει το φιλτρο για τη μεταφορα του προφιλτρου και το πλυσιμο του, ειναι πολυ χρησιμο σε αυτη την περιπτωση.
Γλυτωνουμε δλδ σκουπες βυθου, αναεροβιες, βρωμικο βυθο κλπ, αλλα εχουμε το πιο συχνο καθαρισμο του προφιλτρου.

Η αποψη μου ειναι οτι ακομα κι αν δεν πεφτει η ροη του νερου (που στο 2080 δυσκολα πεφτει η ροη), πρεπει καθε 4-5 μηνες (αναλογα και τους ρυπους του καθε ενυδρειου ομως) να καθαριζονται και τα μηχανικα και βιολογικα υλικα για να αποφυγουμε αυξηση οργανικων (που με τον τροπο που το εχουμε να λειτουργουν δλδ κυκλοφορητες για να σπρωχνουν το σκουπιδι στο φιλτρο) να εχουμε αυξημενη η συγκεντρωση οργανικων και αυξηση παραγωγης νιτρικων (ιδιως σε ενυδρεια που ταιζουμε πολυ πρωτεινη) και ευνοουνται οι μυκητες κλπ

Τα μηχανικα υλικα τα κανω με ζεστο νερο βρυσης σαν καινουρια στο καθαρισμα.
Τα βιολογικα με νερο απο το ενυδρειο και καθε 6-12 μηνες, καθαριζω και το ενα καλαθι με βιολογικο (εναλλαξ με το αλλο), με καυτο νερο βρυσης ή και το απολυμαινω για να αδειασουν οι ποροι του και να γινει σαν καινουριο.
Σε ευχαριστώ Σπύρο!Είσαι ο filter man του GAB!!!!!!
Μπορώ να κάνω κάτι για να ενισχύσω το προφίλτρο μου στο πάνα πάνω σκαφάκι;

Επίσεις στο σημείο που μπαίνει ο υαλοβάμβακας σύμφωνα με την εταιρία δεν σημαίνει ότι ότι κρατάει βρωμίζει περισσότερο τα βιολογικά υλικά;

Μήπως θα ήταν καλύτερα να μπεί κάτω από το προ φίλτρο;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-09-11, 00:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Crazy_Beaver Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορώ να κάνω κάτι για να ενισχύσω το προφίλτρο μου στο πάνα πάνω σκαφάκι;

Επίσεις στο σημείο που μπαίνει ο υαλοβάμβακας σύμφωνα με την εταιρία δεν σημαίνει ότι ότι κρατάει βρωμίζει περισσότερο τα βιολογικά υλικά;
Μήπως θα ήταν καλύτερα να μπεί κάτω από το προ φίλτρο;
Εχω σκεφτει να βαλω λιγο filterwool πανω απο το σφουγγαρι και ολο το ξεχναω οταν το ανοιγω.
Πρεπει να δω και να σιγουρευτω αν υπαρχει περιπτωση να ξεφυγει και να παει πουθενα και να βουλωσει καμια αντλια αλλα δεν νομιζω.

Εκει που ειναι το filterwool ειναι στο τελος της σειρας των υλικων συμφωνα με τη ροη του νερου, δλδ μετα τα υλικα.
Πιστευεις οτι δεν αφηνει τη βρωμα να φυγει και την κρατα πανω στα υλικα?
Υποτιθεται οτι μεχρι να φτασει το νερο στο filterwool εχει καθαρισει και εχουν περασει μονο ψιλα σωματιδια.
Αν δεν υπηρχε το filterwool και περναγαν, θα τα εβλεπες στο ενυδρειο
Αν ειναι χοντρα τα σκουπιδια που φτανουν στο filterwool σημαινει οτι δεν κανουμε καλη μηχανικη φιλτρανση πριν τα βιολογικα ή οτι αργουμε να καθαρισουμε το φιλτρο
Ολα τα εξ. φιλτρα της eheim που ξερω, στο τελευταιο σταδιο εχουν βαμβακερο pad (filetrwool στυλ)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-09-11, 10:47
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω σκεφτει να βαλω λιγο filterwool πανω απο το σφουγγαρι και ολο το ξεχναω οταν το ανοιγω.
Πρεπει να δω και να σιγουρευτω αν υπαρχει περιπτωση να ξεφυγει και να παει πουθενα και να βουλωσει καμια αντλια αλλα δεν νομιζω.

Εκει που ειναι το filterwool ειναι στο τελος της σειρας των υλικων συμφωνα με τη ροη του νερου, δλδ μετα τα υλικα.
Πιστευεις οτι δεν αφηνει τη βρωμα να φυγει και την κρατα πανω στα υλικα?
Υποτιθεται οτι μεχρι να φτασει το νερο στο filterwool εχει καθαρισει και εχουν περασει μονο ψιλα σωματιδια.
Αν δεν υπηρχε το filterwool και περναγαν, θα τα εβλεπες στο ενυδρειο
Αν ειναι χοντρα τα σκουπιδια που φτανουν στο filterwool σημαινει οτι δεν κανουμε καλη μηχανικη φιλτρανση πριν τα βιολογικα ή οτι αργουμε να καθαρισουμε το φιλτρο
Ολα τα εξ. φιλτρα της eheim που ξερω, στο τελευταιο σταδιο εχουν βαμβακερο pad (filetrwool στυλ)

βασικά έχεις δίκιο απλά εκείνο το σφουγκαράκι αδεν μου γεμίζει και πάρα πολύ το μάτι ως το μόνο μηχανικό φίλτρο και αφού σύμφωνα με μία άλλη συζήτηση που είχαμε παλιότερα το μηχανικό μακαρόνι το μόνο που κάνει είναι να διασπάει το νερό λογικά όλο και κάτι θα περνάει.

Τώρα αυτό με filterwool πάνω από το σφουγκάρι το σκεφτόμουν και εγώ αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα χρειαστεί να μειωθούν τα διαστήματα συντήρησης του φίλτρου!


Μια δοκιμή θα μας απαντήσει!


Σε ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-09-11, 17:38
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Crazy_Beaver Εμφάνιση μηνυμάτων
...

Τώρα αυτό με filterwool πάνω από το σφουγκάρι το σκεφτόμουν και εγώ αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα χρειαστεί να μειωθούν τα διαστήματα συντήρησης του φίλτρου!


Μια δοκιμή θα μας απαντήσει!


Σε ευχαριστώ!
Η προσθηκη filter wool πανω στο μπλε μηχανικο σφουγγαρι το μονο που θα κανει ειναι να σε κανει να ανοιγεις το φιλτρο τρεις και λιγο αφου θα στομωνει πιο γρηγορα και δε θα αφηνει να περναει ικανη ποσοτητα νερου,ισως κι ολας να ξενεριζει το φιλτρο....
Το πως ειναι η διαβαθμηση των υλικων απο την "μαμα" δεν ειναι τυχαιο...
Οτι χοντρο(φυλλα,κ.λ.π) μπει στο φιλτρο θα σταματησει στο πανω μπλε σφουγγαρι,οτι περασει θα σταματησει και μαλιστα θα "λειωσει" ,στο κατω μηχανικο μακαρονι.Οτι τυχον περασει στο βιολογικο θα ειναι ετοιμο προς "διασπαση" κι οτι φτασει επανω στο filter wool θα σταματησει εκει.Και το πιο ψηλο ακομη που θα εκανε το νερο να μην ειναι διαυγες αλλα και που θα εκανε ζημια ισως στο impeller...
Τα χρονια εμπειριας της eheim στις υποβρυχιες αντλιες αλλα και στα ενυδρειακα φαινονται σε καθε τι που παραγει...(ακομη και οικονομικα....)..
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-09-11, 18:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Σωστος σε ολα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-09-11, 20:17
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Είναι από τα φίλτρα που δεν θα "πείραζα" ...
πάραυτα στο τελευταίο καλαθάκι κάτω έχω βιολογικό υλικό αντί για μηχανικό. Siporax.
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-09-11, 21:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crazyio Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι από τα φίλτρα που δεν θα "πείραζα" ...
πάραυτα στο τελευταίο καλαθάκι κάτω έχω βιολογικό υλικό αντί για μηχανικό. Siporax.
Το εχεις ανοιξει καθολου να το δεις?
Οταν το δοκιμασα με siporax στο κατω καλαθι, το βρηκα το υλικο πολυ βρωμικο και γλιτσιασμενο απο το σαπιο χοντρο σκουπιδι γιατι ειναι κεραμικο (βιολογικο υλικο ως επι των πλειστων) και οχι λειο οπως το μηχανικο μακαρονι efhimech.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-09-11, 22:14
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!πάμε βάση της πεπατημένης λοιπόν.Τι φίλτρο θα το συνδέσω σε καμιά εβδομάδα που θα κάνω μια μετακόμιση του ενυδρείου σε άλλο σημείο του σαλονιού μιας και το έτερο ήμιση αποφάσισε ότι χρειαζόμαστε αλαγές!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-09-11, 23:54
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το εχεις ανοιξει καθολου να το δεις?
Οταν το δοκιμασα με siporax στο κατω καλαθι, το βρηκα το υλικο πολυ βρωμικο και γλιτσιασμενο απο το σαπιο χοντρο σκουπιδι γιατι ειναι κεραμικο (βιολογικο υλικο ως επι των πλειστων) και οχι λειο οπως το μηχανικο μακαρονι efhimech.
το άνοιξα για πρώτη φορά μετά από ένα 6μηνο λειτουργίας ακριβώς.
έμεινα εντυπωσιασμένος απο το τί είχε κρατήσει το προ φίλτρο του (χοντρότρυπο μπλε σφουγγάρι), απο το πόσο καθαρά ήταν τα υλικά (substrat pro & Siporax) καθώς και το πόσο λίγο (σχετικά) είχε λερωθεί το wool.
το filter wool σκέψου δεν το άλλαξα. το ξέπλυνα πολύ καλά και το ξανά χρησιμοποίησα.
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-09-11, 23:58
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crazyio Εμφάνιση μηνυμάτων
το άνοιξα για πρώτη φορά μετά από ένα 6μηνο λειτουργίας ακριβώς.
έμεινα εντυπωσιασμένος απο το τί είχε κρατήσει το προ φίλτρο του (χοντρότρυπο μπλε σφουγγάρι), απο το πόσο καθαρά ήταν τα υλικά (substrat pro & Siporax) καθώς και το πόσο λίγο (σχετικά) είχε λερωθεί το wool.
το filter wool σκέψου δεν το άλλαξα. το ξέπλυνα πολύ καλά και το ξανά χρησιμοποίησα.
Προφανως κανεις σκουπα ή εχεις προφιλτρα στα ποτηρια εισαγωγης, αλλιως που παει τοσο σκατο απο τους χαραμοφηδες τα πλακουτσωτα ψαρια σου?
Εγω σπρωχνω οπως ειπα με κυκλοφορητες το σκουπιδι στο φιλτρο και νομιζω αυτο θελει και ο τρελλοκαστορας να κανει.

Κλασσικα το wool μπορει να φαει αρκετα πλυσιματα μεχρι να βγει αχρηστο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-09-11, 12:14
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω σπρωχνω οπως ειπα με κυκλοφορητες το σκουπιδι στο φιλτρο και νομιζω αυτο θελει και ο τρελλοκαστορας να κανει.

Κλασσικα το wool μπορει να φαει αρκετα πλυσιματα μεχρι να βγει αχρηστο.
Έτσι ακριβώς!

Εγώ filterwool έχω πάρει αυτό που είναι σε τσαντούλα με 2 ευρώ οπότε δεν αξίζει καν ο κόπος να το πλύνεις!Το πετάς και τέλος!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-09-11, 22:23
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Προφανως κανεις σκουπα ή εχεις προφιλτρα στα ποτηρια εισαγωγης, αλλιως που παει τοσο σκατο απο τους χαραμοφηδες τα πλακουτσωτα ψαρια σου?
Εγω σπρωχνω οπως ειπα με κυκλοφορητες το σκουπιδι στο φιλτρο και νομιζω αυτο θελει και ο τρελλοκαστορας να κανει.

Κλασσικα το wool μπορει να φαει αρκετα πλυσιματα μεχρι να βγει αχρηστο.

Σκούπα
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-10-11, 15:24
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Λοιπόν το φίλτρο τρέχει εδώ και μια εβδομάδα!

Πρώτα συμπεράσματα

Είναι θηρίο

Είναι ποιο θορυβώδες από τα 2 sun sun που είχα μαζί

Και απορία

Ο μετρητής ροής σε όσους το έχουν σε τί επίπεδα παίζει;

Εμένα είναι στην τρίτη γραμμή άρα κάπου στην μέση της ροής! Είναι στα φυσιολογικά επίπεδα λειτουργείας;
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-10-11, 19:57
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Αναμεσα στην τριτη και τεταρτη γραμμη ειναι το δικο μου,με 6 μηνες λειτουργιας απο τον τελευταιο καθαρισμο στην πλατη του....
Βεβαια παιζει ρολο τι βιολογικο υλικο εχεις βαλει.Εγω προτιμησα στο κατω καλαθακι το eheim mech.

Στα υπολοιπα εβαλα το Poro ring S της Tropical.
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-10-11, 21:12
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
Αναμεσα στην τριτη και τεταρτη γραμμη ειναι το δικο μου,με 6 μηνες λειτουργιας απο τον τελευταιο καθαρισμο στην πλατη του....
Βεβαια παιζει ρολο τι βιολογικο υλικο εχεις βαλει.Εγω προτιμησα στο κατω καλαθακι το eheim mech.

Στα υπολοιπα εβαλα το Poro ring S της Tropical.

Εγώ έχω με την σειρά eheim meck, siporax, filterwool

Και μετά από καθάρισμα εκεί σου παίζει;

Θέλω να το ανοίξω αύριο μιας και έκανα κάποιες αλλαγές στο ενυδρείο μήπως έχει μαζέψει άμμο.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 05-10-11, 21:16
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Crazy_Beaver Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ έχω με την σειρά eheim meck, siporax, filterwool

Και μετά από καθάρισμα εκεί σου παίζει;

Θέλω να το ανοίξω αύριο μιας και έκανα κάποιες αλλαγές στο ενυδρείο μήπως έχει μαζέψει άμμο.
Μήπως έβαλες πολύ filterwool?
Στις εισόδους εγώ έχω βάλει και προφίλτρα(σφουγγάρι) και η ροή είναι στο max
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 06-10-11, 17:57
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως έβαλες πολύ filterwool?
Στις εισόδους εγώ έχω βάλει και προφίλτρα(σφουγγάρι) και η ροή είναι στο max

Γκρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!

Μια κανονική στρώση έβαλα ρε Κλεόβουλε! Μετά την δουλεία σήμερα θα το ανοίξω να δώ τί γίνεται!
-------------------------
Μόλις τέλειωσα με το καθάρισμα του φίλτρου.

Εχω να αναφέρω ότι δεν έκανε καμία διαφορά. Με το ζόρι φτάνει την τρίτη γραμμή!Έχω στην γραμμή εξόδου έναν εξωτερικό θερμαντήρα!Ξέρω ότι μια μικρή πτώση την προκαλεί στην ροή αλλά υπάρχει περίπτωση να είναι αυτό;Των υπολοίπων που το έχετε που παίζει η ροή;


Στην επόμενη αλλαγή νερού θα κάμω και μία μπακαλομέτρηση με μπουκάλι του λίτρο να υπολογίσω λ/ώ να δούμε τι πιάνουμε!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Crazy_Beaver : 06-10-11 στις 17:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 06-10-11, 18:19
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Τρελοκάστορα ένα ένα μας τα λες
Βγάλε τον εξωτερικό θερμαντήρα να δούμε
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 07-10-11, 09:09
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Τρελοκάστορα ένα ένα μας τα λες
Βγάλε τον εξωτερικό θερμαντήρα να δούμε
Εύκολο να το λές δύσκολο να το κάνεις αυτό Κλεόβουλε αλλά θα το παλέψω μέσα στο ΣΚ! πάλι νερά θα γεμίσω το σαλόνι!Με κόβω με θέμα στις αγγελίες ζητήται στέγη για εμένα και τα ψάρια μου!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
βοήθεια για ...eheim 2224 profesional duaz Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 13 27-09-14 12:47
2080 EHEIM msigouros Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 16 26-12-06 14:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09342 seconds with 15 queries