Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 14-09-11, 16:06   #1
Εκπεμπω ΣΟΣ....Τα φωτα σας παρακαλω!!!
thanps
Member
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: Kalamata
Μηνύματα: 57

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
thanps Ο χρήστης thanps δεν είναι συνδεδεμένος 14-09-11, 16:06
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σας παιδια!Ειμαι η Χριστινα και μολις πριν λιγες μερες απεκτησα το δικο μου ενυδρειο.Δυστηχως,ασχετη στο αθλημα,εχω πελαγωσει και εχω κατά αγχωνθει για τα καυμενα τα ψαρακια μου.Αν παθουν κατι,θα κλαιω μερα νυχτα!Σας παρακαλω δωστε μου τα φωτα σας,γιατι οσα περισσοτερα διαβαζω,τοσο περισσοτερο μπερδευομαι και τρελαινομαι!

Καταρχην το ενυδρειο μου είναι Jυwel 110 λίτρων με ενσωματωμενο εσωτερικο φιλτρο (το οποιο με ενημερωσαν ότι είναι βιολογικο),2 λαμπες (η μια γραφει day lite και η δευτερη warm lite),θερμοστατη και μηχανισμος οξυγονου.

Τοποθετησα υποστρωμα sera floredepot,χαλικακι,δυο χαμηλα φυτα anubias,νερακι, φαρμακακια για το νερο (sera aquatan και sera bionitrivec ) , λιπασμα sera florena με σιδηρο και μεταλλικα στοιχεια,για τα φυτα μου και εβαλα το φιλτρο στην μπριζα.

Ο υπεθυνος του pet shop που τα αγορασα όλα αυτά μου ειπε 3 μερες να το βαλω σε λειτουργεια και μετα να βαλω τα ψαρακια.Μετα από 3 μερες λοιπον,εβαλα ένα ψαρακι draft guramis και ένα σαλιγκαρακι.

http://www.google.gr/imgres?q=draft+...:429,r:6,s:144


Εβλεπα το ψαρακι,πανω κατω,πανω κατω,και ελεγα «Α,χαρουμενο είναι,όλα μια χαρα πανε,ζει και είναι ολο ενεργεια και ζωντανια».Ουτε ηξερα τι είναι το αμμωνιο,τι πρεπει να προσεξω κτλ!

Μετα από λιγες μερες αγορασα άλλο ένα draft guramis και ένα αγγελοψαρο που αν δεν κανω λαθος ανηκει στην κατηγορια gold veil.


http://www.google.gr/imgres?q=angelf...1t:429,r:0,s:0


Για δεκα μερες το ενυδρειο μας δουλευε με αυτα τα ψαρακια/φυτα και εγω με τον αντρα μου μες την τρελη χαρα να τα χαζευουμε με τις ωρες.

Εχτες,αγορασαμε 4 κατακκοκινα platies και ένα vallisneria φυτο από ένα άλλο pet shop και εκει,μας ενημερωσε ο υπαλληλος για αμμωνιες,νιτρικα,ψαρακια που δεν συμβιωνουν με τα αλλα ψαρακια….ενα καρο πραγματα που ειχαμε πληρη αγνοια!

Ειμαι σε κατασταση πληρης πανικου,και αναζητω οτιδηποτε χρησιμες πληροφοριες!Ανυσηχω για το νερο αν είναι ενταξει για τα ψαρακια μου,αν και δειχνουν όλα νορμαλ και ενεργητικα!

Μπορει καποιος να μου απαντησει στις παρακατω αποριες μου:

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΜΟΥ
1)Τα δυο γκουραμις,είναι επιθετικα αναμεταξυ τους.Το ένα κυνηγαει το άλλο.Αρχικα ο υπαλληλος του πρωτου πετ σοπ με ειχε ενημερωσει ότι είναι αρσενικο και θυληκο και ισως παιζουν αλλα μολις διαβασα ότι το θυληκο,είναι γκριζο.Ενω και τα δυο γκουραμις που εχω είναι ιδια στο χρωμα,μονο μια μικρη διαφορα στο πανω πτερυγιο υπαρχει (είναι πιο τριγωνικο στο ένα και πιο στρογγυλο στο άλλο).Υπαρχει περιπτωση να αλληφαγωθουν?Πρεπει να χαρισω το ένα?Αν εχω μονο ένα γκουραμις θα νιωθει μοναξια?

2)Το αγγελοψαρακι μου είναι μοναχουλη του.Δεν ξερω αν είναι θυληκο ή αρσενικο και αναρωτιεμαι αν πρεπει να του παρω παρεα ή όχι.Μηπως θα εχω το ιδιο προβλημα με τα γκουραμις?

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ

3)Ποσες ωρες να εχω αναμμενες τις λαμπες για την σωστη αναπτυξη των φυτων μου?Τα anubias εχουν βγαλει και νέο φυλλαρακι και χαρηκα παρα πολύ.Οι λαμπες μου είναι καταλληλες για τα φυτα μου και τα ψαρακια μου?

4)Λιπασματακι κάθε ποτε να ριχνω?

5)Τα πρωτα φυτα τα φυτεψα με το σφουγγαρακι τους και μου ειπαν ότι πρεπει να βγουν,οποτε όταν φυτεψα και τα δευτερα φυτα τα ξε-φυτεψα και τα ξαναφυτεψα.Υπαρχει περιπτωση να μου χαλασουν??

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ

6)Το σφουγγαρακια από το φιλτρο κάθε ποτε πρεπει να τα καθαριζω και με τι?Καπου διαβασα ότι πρεπει να τα πλενω με νερο ενυδρειου και όχι βρυσης.Καθε ποτε πρεπει να τα αλλαζω?Τα σφουγγαρακια είναι ένα μπλε,πρασινο και μαυρο.Και ένα λευκο στο πανω μερος.

7)Τι ελεγχους πρεπει να κανω στο νερο μου?Νιτρικα,αμμωνια και τι άλλο?Ποσο στοιχιζει αυτό το μηχανημα για το ελεγχο του νερου?


Τι άλλο πρεπει να προσεχω για τα ψαρακια μου???

9)Το μηχανημα για το οξυγονο συνηθως το βαζω στο χαμηλο,είναι κακο για τα ψαρακια?Να το εχω στο φουλ για περισσοτερο οξυγονο???
Ανυσηχω τοσο πολύ!!!!!!!!!!!
Δεν επρεπε να ειχα αγορασει ενυδρειο χωρις να εχω διαβασει για όλα αυτά!!!!!!

Α,και το πιο σημαντικο…..Για ένα τετοιο ενυδρειο,(θερμοστατη δεν εχω αναψει γιατι το θερμομετρο είναι στους 27 με 28 C,)και τις λαμπες τις αναβω 4-5 ωρες την ημερα, τι καταναλωση ρευματος θα εχω περιπου το μηνα??Ξερω ότι οι λαμπες καινε 18 w η μια,4w το οξυγονο και το φιλτρο 5w.


Σας ευχαριστω για τον κοπο να διαβασετε το ποστ μου και τις ανησυχιες μου.Σας παρακαλω οποιος γνωριζει ας μου δωσει τα φωτα του!!

Χιλια συγνωμη για το μεγαλο ποστ!!
Εμφανίσεις: 7388
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-09-11, 16:25
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanps Εμφάνιση μηνυμάτων

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ

6)Το σφουγγαρακια από το φιλτρο κάθε ποτε πρεπει να τα καθαριζω και με τι?Καπου διαβασα ότι πρεπει να τα πλενω με νερο ενυδρειου και όχι βρυσης.Καθε ποτε πρεπει να τα αλλαζω?Τα σφουγγαρακια είναι ένα μπλε,πρασινο και μαυρο.Και ένα λευκο στο πανω μερος.

7)Τι ελεγχους πρεπει να κανω στο νερο μου?Νιτρικα,αμμωνια και τι άλλο?Ποσο στοιχιζει αυτό το μηχανημα για το ελεγχο του νερου?
θα σου απαντησω για αυτα γιατι αυτα ειναι που πρεπει να σε απασχολουνε προς το παρον.

καταρχην διαβασε τα υπομνηματα στους αρχαριους.

κυκλος του αζωτου
αμμωνια
καθαρισμος φιλτρου
μπολι
και ολα τα υπολοιπα που θα βρεις εδω http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34

τα τεστ που πρεπει να προμηθευτεις (δεν ειναι μηχανημα) ειναι αμμωνιας(ΝΗ4ΝΗ3)νιτροδων(ΝΟ2) νιτρικων(ΝΟ3) και τεστ αλκαλικοτητας(PH).τα τρια πρωτα οσο μπορεις πιο αμεσα.προτιμησε υγρα γιατι τα strips που πλασσαρουνε τα πετσοπ δεν συμφερουνε οικονομικα μακροπροθεσμα(βγαζουνε λιγοτερα τεστ)και πολλες φορες ειναι και αναξιοπιστα.ειδικα αφου ανοιχτει η συσκευασια.

το ενυδρειο σου μαλον δεν εχει στρωθει οποτε αφου παρεις τα τεστ και κανεις μετρησεις,θα εχεις τις εξης επιλογες.

α)δινεις τα ψαρια να στα κρατησει καποιος με στρωμενο ενυδρειο μεχρι να στρωθει το φιλτρο σου.
β)βαζεις εδω μεσα αγγελια για μπολι
γ)αν δεν εχει στρωθει συνεχιζεις να χρησιμοποιεις τα υγρα βακτηρια που εχεις και ελπιζεις να μην ψοφησει κανενα ψαρι μεχρι να στρωθει.

στις μετρησεις που θα κανεις για να καταλαβεις αν εχει στρωσει το φιλτρο θα πρεπει να μετρησεις 0 αμμωνια,0 νιτρωδη και νιτρικα οτιδηποτε πανω απο 0.
αν δεις κατι διαφορετικο οι πιθανοτητες ειναι οτι δεν εχει στρωσει.
οποτε οπως θα διαβασεις στα υπομνηματα που σου εδωσα,τα ψαρια μεχρι να στρωσει το φιλτρο θα κολυμπανε μεσα σε τοξικη αμμωνια.
μην πανικοβαλεσαι,αλλα διαβασε.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-09-11, 16:54
thanps Ο χρήστης thanps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: Kalamata
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου.Προσπαθω να διαβασω οσα πιο πολλα μπορω και μπερδευομαι!!Ελπιζω να μην παθουν κατι τα ψαρακια μου.

Η αγγελια για μπολι τι ειναι ?Να τα πουλησω εννοεις?

Αυριο πρωι πρωι θα παω να παρω τα τεστ.Σε τι τιμη ειναι?
Βασικα,κοιταω τα ψαρακια και δεν εχουν κανενα συμπτωμα απο αυτα που περιγραφονται στα λινκ που μου εδωσες.Επισης,το γεγονος οτι ειχα φυτα μεσα δεν ειναι στα υπερ για λιγοτερη αμμωνια και νιτρικα???
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-09-11, 17:01
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanps Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ευχαριστω για την απαντηση σου.Προσπαθω να διαβασω οσα πιο πολλα μπορω και μπερδευομαι!!Ελπιζω να μην παθουν κατι τα ψαρακια μου.

Η αγγελια για μπολι τι ειναι ?Να τα πουλησω εννοεις?

Αυριο πρωι πρωι θα παω να παρω τα τεστ.Σε τι τιμη ειναι?
Βασικα,κοιταω τα ψαρακια και δεν εχουν κανενα συμπτωμα απο αυτα που περιγραφονται στα λινκ που μου εδωσες.Επισης,το γεγονος οτι ειχα φυτα μεσα δεν ειναι στα υπερ για λιγοτερη αμμωνια και νιτρικα???
με το μπολι παιρνουμε βακτηρια (τη βρωμα/γλυτσα κλπ) απο υγιες (δηλαδη να μην εχει περασει αρρωστιες προσφατα) στρωμενο ενυδρειο και τα βαζουμε στο δικο μας φιλτρο.τα βακτηρια αυτα καταναλωνουνε την αμμωνια που παραγεται απο τα ψαρια με τα αποβλητα τους και τη μετατρεπουνε σε αλλες μορφες λιγοτερο τοξικες για τα ψαρια.τα γραφει ολα στο υπομνημα σπου σου εδωσα για τον κυκλο του αζωτου και την αμμωνια.
δε θα πουλησεις ουτε θα αγορασεις τιποτα.θα βαλεις μια αγγελια(ζηταω μπολι στην περιοχη της καλαματας)στις αγγελιες και θα κανονισεις με καποιον να σου δωσει.μια σακουλα θαναι με βρωμια/γλυτσα.

στα ψαρια δε θα δεις καποιο συμπτωμα παρα μονο οταν θαναι πολυ αργα.
τα φυτα βοηθανε με τα νιτρικα οχι με την αμμωνια.αλλα και αυτο κυριως αφου στρωθει το ενυδρειο. τα αφηνεις μεσα.
οι τιμες των τεστ παιζουνε αναλογα το μαγαζι και την εταιρεια-μαρκα τους.υπολογισε κανα 50αρι για τα τρια που σου ειπα.
την αεραντλια που εχεις(αυτο που βγαζει τις μπουρμπουληθρες)βαλτη στο φουλ.
για οτι σε μπερδευει ρωτα εδω
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-09-11, 17:07
Το avatar του χρήστη skamanakos
skamanakos Ο χρήστης skamanakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2010
Περιοχή: Κιλκις
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Στο φιλτρο σου απ οτι καταλαβα εχεις μονο σφουγκαρια.Αν ναι πρεπει να βαλεις βιολογικο υλικο οπως siporax η sumpstrant pro.Αν βρεις μπολι απο καποιον αλλο κοντα σε σενα ειναι καλα.Το μπολι ειναι βιολογιλο υλικο απο αλλο φιλτρο που ειναι στρωμενο.Την ανουμπια αν την εχεις φυτεψει κοιτα ο κυριος κορμος(οριζοντιος)να ειναι εξω απο το χαλικι συνηθως δεν τη φυτευουμε αλλα την δενουμε σε καποιο ξυλο η πετρα.
Διαβασε για τα ψαρακια σου αν ταιριαζουν μεταξυ τους και τι τιμες νερου χρειαζονται.Τα φωτα αναβετα 8 με 9 ωρες με τη βοηθεια χρονοδιακοπτη.
Καλη συνεχεια
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-09-11, 17:35
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ξεχασα να σου πω κατι σημαντικο.μεχρι να δεις τι γινεται με τις μετρησεις και να αποφασισεις τι θα κανεις (μπολιασμα η οχι) ταισμα πολυ λιγο.απο ενα φυλλαρακι τροφη στο καθενα μια φορα τη μερα.

οσο πιο πολυ τρωνε τοσο περισσοτερα αποβλητα θα εχουνε.επισης οτι τροφη μενει αφαγωτη σαπιζει μεσα στο νερο.και τα δυο γινονται αμμωνια.και χωρις στρωμενο φιλτρο να τη διασπαει σωστα θα παραμενει μεσα στο νερο με τα ψαρια.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-09-11, 18:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλως ηρθες Χριστινα και μην πανικοβαλεσαι.
Δεν εχεις κανει λαθη που δεν εκαναν σχεδον ολοι εδω.
Ειναι λιγα και μπορουν να διορθωθουν.
Μαλιστα δεν ειναι δικο σου τελειως το λαθος που δεν διαβασες πρν παρεις το ενυδρειο (ποιος απο εμας διαβασε?) αλλα του πρωτου πεστοπα που δεν σε ενημερωσε και σου εδωσε να βαλεις αμεσως ψαρια.
Ο δυτερος πετσοπας αξιζει συγχαρητηριων και ειναι σπανιος.
Γιαυτο πες και το ονομα του καταστηματος για να μη λεμε μονο τα ασχημα.

Ετοιμασου αφου λιγο χρονο να διαβασεις το σεντονι που θα απλωσω και επλιζω να σε βοηθησει να απολαυσεις το χομπι που επελεξες.

Παμε στα ερωτηματα.
Το ενυδρειο ειναι μια χαρα ολα τα εβαλες σωστα (εκτος απο τα ψαρια, τα λεμε μετα)
Τα υπομνηματα που σου εδωσε ο kgf12345 πιο πανω, πιστυεω θα σου λυσουν τις αποριες, και αν σου μεινουν κενα, ρωτα για διευκρινηση.

Ψαρια:
1. Τα Gourami μαλλον ειναι αρσενικα αν ειναι φουλ χρωμα κα τα δυο. Στρεσαρονται και μαλωνουν οτνα ειναι πανω απο ενα σε μικρο χωρο.
Κανονικα θελουμε 2-3 θηλυκα για το αρσενικο, αλλα αστα οπως ειναι προς το παρον ή δωσε το ενα αν βλεπεις καποιο να ταλαιπωρειται με τσιμπιες κλπ. Ο πρωτος πετσοπας πιθανοτατα σε κοροιδεψε και παλι λεγοντας σου οτι ειναι αρσ-θηλ
Εννοειται οτι δεν θα σταματας ουτε να φτυσεις εξω απο το καταστημα του.

2. Το σκαλαρι ειναι ψαρι που ζει σε ομαδες 7-8 και πανω ατομων. Οχι πως θα πεθανει αν ειναι μονο του αλλα δεν θα σου δειξει και τα καλυτερα του χρωματα ή τη φυσιολογικη του συμπεριφορα. Επισης δεν ειναι καταλληλο για το ενυδρειο γιατι γινεται αρκετα μεγαλο για το ενυδρειο αλλα και ψηλο με τις κοιλιακες του κεραιες αλλα και το ραχιαιο πτερυγιο του να μεγαλωνουν πολυ και να χρειαζτεια ενυδρειο με καθαρο υψος νερου πανω απο 50 εκ, και για να μενει καθαρο το νερο χωρις απανωτες αλλαγες, χρειαζομαστε ~40 λιτρα για καθε ενηλικο ψαρι.
Οτι αγγελοψαρο εχω δει σε κοντο και λιγα λιτρα ενυδρειο, ειχε μεινει καχεκτικο.

Φυτα:
3. Η ανουμπια δεν χρειαζεται πολυ και δυνατο φως. Και με 4 ωρες μια χαρα θα ειναι. Το ειδες κιολας με τα ματια σου. Για τη βαλισενεριa και με 6-7 ωρες καλα θα εισαι. (Να γνωριζεις οτι το πολυ φως και η μεγαλη φωτοπεριοδος δημιουργουν αλγες, αν δεν υπαρχουν φυτα για να το εκμεταλευτουν και φυσικα πολυ φαι (λιπασμα) και ορεκτικο για να τρωνε (CO2)
Ακομα και με φως που ερχεται απεξω η ανουμπια μπορει να μεινει ζωντανη.
Αν βαλεις κι αλλα πιο μετριας δυσκολιας φυτα πας σε 7-8 ωρες το πολυ υπο αυτες τις συνθηκες (δεν θα πας σε δυσκολα γιατι θελουν ειδικη περιποιηση και εξοπλισμο) και πιστευω εχεις σκοπο να φυτεψεις αφου το υποστρωμα που εβαλες δεν χρειαζεται στην ανουμπια γιατι δεν χρειαζεται να φυτευεται στο βυθο. Συνηθως τη δενουμε με πετονια σε ξυλα και πετρες.
Αν την εχεις φυτεψει προσεξε το ριζωμα να ειναι εκτος βυθου. Τα ριζιδια να ειναι μεσα δεν πειραζει. (φωτο με ριζωμα και ριζιδια)
Δες κι ενα κατατοπιστικο βιντεακι σχετικα με το φυτεμα.
Στο 02':10" δειχνει και για την ανουμπια.
http://www.youtube.com/watch?v=44cDbR2YvK4
Φυσικα οπως θα δεις οτι τον πετροβαμβακα τον αφαιρουμε. Ειναι καρκινογονος
Υπαρχει για να κραταει τα θρεπτικα μεχρι να βαλουμε το φυτο στο ενυδρειο και να μη χαλασει.

4. Αναλογα τι λενε οι οδηγιες. Καλο ειναι να σπας τη δοση σε ημερησια η καθε δυο μερες δοσολογια. Πχ αν λεει 10 ml την εβδομαδα να βαζεις 1.5 καθε μερα.
Ομως το λιπασμα δεν εχει να κανει με τις μερες αλλα με την ποσοστητα των φυτων και την λαιμαργια τους.
Συνηθως οι δοσολογιες που δινουν τα σκευασματα ειναι για φουλ φυτεμενα.
Προτεινω λοιπον να βαζεις το 1/4 της δοσολογιας και βλεπεις αναλογα την εξελιξη των φυτων και των αλγεων, βρισκεις την ισορροπια.
Παμε δλδ απο το ελαχιστο και ανεβαζουμε αν χρειαστει.
Εσυ εχεις δυο λογους ακομα να μη βαζεις λιπασματα.
Οι ανουμπιες δεν χρειαζονται και οι βαλισνερεις ετσι κι ετσι. Ο αλλος λογος εοναο οτι στα νεοστημενα απλα φυτεμενα ενυδρεια δεν βαζουμε στην αρχη λιπασματα για την αποφυγη δημιουργιας αλγων.

5. Απαντησα ηδη

Για το ενυδρειο και το νερο:
6. Το ασπρο το λεπτο απο πανω που ειναι σαν υαλοβαμβακας και θιεωρειται μηχανικο υλικο φιλτρανσης, οποτε το βλεπεις να μπουκωνει τελειως το ξεπλενεις καλα με νερο βρυσης να γινει πεντακαθαρο. Οταν διαλυεται στο πλυσιμο και δεν ειναι αφρατο το αντικαθιστας με αλλο. Οταν τελειωσουν τα ανταλλακτικα μπορεις να βαζεις χυμα sera filterwool που ειναι παμφτηνο και κανει πολυ καλη δουλεια.
Θα το βαζεις αραιο ("ξασμενο" να βλεπεις ενδιαμεσα) γιατι σφιγγει μετα και λειτουργει κανονικα. Ενα ξεπλυμα πριν το τοποθετησεις να φυγουν τυχων τριχιτσες να μην αιωρουνταισ το νερο.
Τα σφουγγαρια οποτε βλεπεις να μειωνεται αισθητα η ροητου νερου απο την εξοδο, οταν κανεις μερικη αλλαγη νερου, θα φυλας απο το νερο που βγαζεις απο το ενυδρειο στον κουβα και θα στιβεις εκει μεσα τα σφουγγαρια. Καλο ειναι να τα καθαριζεις εναλλαξ και οχι ολα μαζι. Πχ καποια απο τα πανω και καποια απο τα κατω.
Το μαυρο σφογγαρι ειναι ενεργος ανθρακας, εχει διαρκεια ενα μηνα, αλλα αυτο δεν ειναι συνετο να το εχεις στο φιλτρο αν δεν θελεις να τραβαει λιπασματα ή τυχως αλλες ουσιες που θελεις να εχεις στο νερο αλλα τις κατακρατα ο ανθρακας. (πχ αν κανει καποιος καποια θεραπεια δεν πρεπει να υπαρχει ενεργος ανθρακας γιατι απορροφα το φαρμακο)

Τα τεστ ειναι για αμμωνια/αμμωνιο ΝΗ3/ΝΗ4, νιτρωδη αλατα ΝΟ2 (αυτα ειναι ακρως τοξικα και πρεπει να ειναι μηδενικα σε ενα στρωμενο ενυδρειο που εχει ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου), μετα ειναι τα νιτρικα ΝΟ3 το τελευταιο προιον του κυκλου που δεν ειναι τοσο αμεσα και ακραια τοξικα οπως τα προηγουμενα, ωστοσο σε μεγαλες συγκεντρωσεις ειναι καρκινογονες και σε πολυ μεγαλες ειναι και αμεσα τοξικα, πχ η αμμωνια ειναι 10 φορες πιο τοξικη απο τα νιρωδη και 1000 φορες πιο τοξικη απο ατα νιτρικα. Καλο ειναι να μην ξεπερνανε τα 25ppm. Ιδανικα κατω απο 10ppm αλλα αν εχουμε φυτα να μη μηδενιζονται τελειως.
Αυτα (ΝΟ3) αφαιρουνται τεχνικα με ποσοστιαιες αλλαγες νερου πχ 30% την εβδομαδα ειναι ενας χρυσος κανονας για τα περισσοτερα νορμαλ ενυδρεια χωρις υπερβολικη ιχθυοφορτωση.
Επισης τα φυτα απορροφουν ως τροφη τα νιτρικα.
Τροφη για τα φυτα ειναι και τα φωσφορικα PO4.
Τα PO4 αν δεν εχουμε προβλημα με μαυρη αλγη συνηθως σημαινει οτι δεν εχoυμε ποσοτητα ανησυχητικη. Κι αυτη δεν πρεπει να ειναι μηδενικη σε φυτεμενα. Γενικα δεν ειναι αναγκαιο τοσο το τεστ PO4 χωρις εμφανεις ενδειξεις με τις αλγες.
Μετα παμε στην σκληροτητα και πεχα του νερου που τα ελεγχουμε για να ξερουμε αν ειναι σωστα για τα ψαρια μας. Διαφορετικα ειδη ψαριων ζουν και σε διαφορετικα ορια σκληροτητων και πεχα νερου.
Τα τεστ αυτα ειναι GH γενικη σκληροτητα, KH ανθρακικη σκληροτητα και pH.
Η KH στην ουσια ελεγχεται για να ρυθμιζουμε το pH αφου οσο πιο μικρη ειναι, κατεβαινει το pH και το αντιθετο.

Εσυ ουσιαστικα τις μετρησεις GH KH pH πρεπει να τις κανεις στο νερο βρυσης (αφου το αφησεις να μεινει στο ποτηρι για μερικες ωρες για σιγουρα αποτελεσματα).
Ανακαλυπτωντας τι νερο μπορει να παρεχεις στο ενυδρειο μπορεις να βρεις τα καταλλληλα ψαρια που τα ορια τους (οσο πιο κεντρο στα ορια γινεται) ειναι καταλληλα για να ζουν το νερο αυτο.

Πχ εχεις pH στη βρυση 7.5 και βρισκεις ενα ψαρι που σου αρεσει και ζει σε πεχα 7-8.5 εισαι μια χαρα. Αν ζει σε 6-7.5 δεν εισαι μια χαρα, εισα στα ορια και στα ορια ειναι και το ψαρι. Ζει αλλα δεν ειναι και στα καλυτερα του, και αν θελεις να βλεπεις υγειη και γυαλιστερα ψαρια πρεπει να μην ειναι στα ορια τους.

Φυσικα μετρας και του ενυδρειου γιατι μπορει να αλλαζουν οι τιμες του νερου απο διαφορους παραγοντες.

Αν θελεις να διατηρησεις ψαρια πιο δυσκολα που ζουν σε νερο εκτος τιμων βρυσης σου, γινεται, αλλα χρειαζεται καποιος εξοπλισμος για επεξεργασια του νερου (οχι με ψηλο κοστος οπως πριν μερικα χρονια και ολα ειναι εφικτα πλεον για τον περισσοτερο κοσμο).
Αυτο για το μαλακωμα του νερου.
Γιατι το να το σκληρηνεις ειναι πιο ευκολο.

Τεστακια υπαρχουν σε χαρτακια (στικακια τα λενε ή strips) ειναι φτηνα αλλα ειναι λιγα και το κσοτος ανα τεστ τελικα ειναι υψηλο και αν υπολογισεις οτι δεν εχουν τεστ αμμωνιας και οσο ερχονται σε επαφη με τον αερα χαλανε (δλδ τα τελευταια μπορει να δειχνουν οτι ναναι αφου εχεις ανοιγοκλεισει το κουτι τοσες φορες) τελικα δε συμφερουν. Τα υγρα τεστ με δοκιμαστικα σωληνακια ειναι πιο αξιοπιστα αλλα ειναι πιο ακριβα. Βγαζουν φυσικα και πολλα τεστ και θα τα εχεις χρονια.
Στα πετσοπ ειναι ακριβα αλλα αν ψωνιζεις απο ebay θα βρεις το set της APi οσο κοστιζου δυο τεστ σε πετσοπ.
Λειπει μονο απο το σετ, το τεστ GH KH που το παιρνεις ξεχωριστα.
Δες εδω για το set http://www.ebay.co.uk/sch/?_nkw=api%...&_stpos=&gbr=1
Και εδω για το GH KH http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_nk....c0.m270.l1313
Επισης προσοχη στην ημερομηνια ληξης τους http://www.aquatek.gr/vb/showthread....031#post316031

Τωρα παρε τα ονομα τα των ψαριων που εχει και googlαρωντας τα θα δεις οτι ζουν σε διαφορετικα νερα.
Μερικα καλα σαιτ για ελεγχο προφιλ ψαριων ειναι
Seriously Fish
Badman's Tropical Fish
Και το επιστημονικο FishBase
για γατοψαρα PlanetCatfish
για loaches Loaches

Για φυτα μπορεις να δεις εδω, θησαυρος http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46411


Τι κανεις τωρα:

Κανεις μια αλλαγη νερου καλου κακου 30-40%, με νερο που εχεις αφησει σε ενα δοχειο (αν εχεις και αεραντλια, βαλτη μεσα να το αεριζει) να ερθει σε θερμοκρασια δωματιου και με την καταλληλη δοση αντιχλωριο.
Το εισαγεις οσο πιο αργα γινεται. Αναλογα το χωρο σου θα βρεις την ακρη πως να το κανεις. Πχ εγω παλια πριν φτιαξω ενα συστημα με αντλια κλπ, εβαζα το δοχειο πιο ψηλα απο το ενυδρειο και αφηνα να τρεχει το νερο μεσα απο ενα σωληνακι ετσι ωστε να ολοκληρωνεται η αλλγη σε 30-45 λεπτα ομορφα και χαλαρα γιατι το χειρεοτερο στα ψαρια ειναι οι αποτομες μεταβολες σε θερμοκρασια πεχα και GH. Μεχρι και αμεσος θανατος απο μεγαλες μεταβολες.
Φυσικα σε καπια ψαρια το λιγο πιο δροσερο νερο σπρωχνει σε αναπαραγωγη αλλα προς το παρον πηγαινε by the book.

Σημαντικο: Πριν την αλλαγη βγαζεις το φιλτρο απο την πριζα, για να μην μεινει η αντλια του (που ειναι ψηλα) εκτος νερου οταν πεσει η σταθμη και καει.
Μετα την αλλαγη μεγαλη προσοχη να μην ξεχασεις και δεν το βαλεις στην πριζα παλι. Εχει συμβει σε πολλους και μετα απο καποια ωρα χωρις κυκλοφορια του νερου αρχιζει και χανεται η βιολογια που ζει στα υλικα του.
Μετα απο πολλες ωρες χανεται σχεδον εντελως.

Αν παρεις απο ebay τα τεστ θα κανουν μερες να ερθουν, οποτε μπορεις να πας στον 2ο πεσοπα λιγο νερο να στο μετρησει ή παιρνεις στικακια και τεστ αμμωνιας. Αν δεις τοξικα NH3 NO2 κανεις οτι λενε τα λινκ για την αμμωνια.


Ελπιζω να σε κουρασα μεν αλλα να σε βοηθησα.
Καλη συνεχεια και οτι θελεις ρωτα.
-------------------------
Στην καλαματα βρισκεται επισης ο morfeas2002 αν ερθεις σε επαφη μπορει να σε βοηθησει απο κοντα, οπως ισως και να σου δωσει μπολι.
Η διαδικασια μπολιασματος περιγραφεται και εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread....E9%E1%F3%EC%E1
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 18-09-11 στις 16:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-09-11, 20:25
thanps Ο χρήστης thanps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: Kalamata
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Αχ,να'στε καλα!!Με καθυσηχασατε λιγακι!!!!

Ειμαι ακομα λιγο χαμενη,εχω κανει τραγικα λαθη,αλλα πιστευω θα τα καταφερω και θα σωσω τα ψαρακια μου.

Προς το παρρον διαβασμα-εχω μπερδευτει με τα αμμωνια,νιτρικα,.....,στην χημεια ημουν αστα-να-πανε-και-ακομα-χειροτερα, (κοιτα που εμπλεξα τωρα...χαχα!!)

Σας ευχαριστω ολους...και θα σας ξαναζαλισω σε λιγακι!!

Α,μια επισης χαζη απορια:

Εχτες εκανα αλλαγη νερου.Αλλαξα το 1/4 του νερου και οπως με ενημερωσε το πρωτο πετ σοπ εβαλα τα 2 φαρμακα που μου εδωσε και τα οποια αναφερω πιο πανω.Ο προβληματισμος μου ειναι ο εξης,μου ειπε να βαζω 5ml για καθε 20 λιτρα νερο.Και ρωταω.....για το συνολικο νερο που υπαρχει στο ενυδρειο?Η για το νερο που αλλαζω?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-09-11, 20:45
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

εννοειται για το νερο που αλλαζεις
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-09-11, 21:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanps Εμφάνιση μηνυμάτων
Αχ,να'στε καλα!!Με καθυσηχασατε λιγακι!!!!

Ειμαι ακομα λιγο χαμενη,εχω κανει τραγικα λαθη,αλλα πιστευω θα τα καταφερω και θα σωσω τα ψαρακια μου.

Προς το παρρον διαβασμα-εχω μπερδευτει με τα αμμωνια,νιτρικα,.....,στην χημεια ημουν αστα-να-πανε-και-ακομα-χειροτερα, (κοιτα που εμπλεξα τωρα...χαχα!!)

Σας ευχαριστω ολους...και θα σας ξαναζαλισω σε λιγακι!!

Α,μια επισης χαζη απορια:

Εχτες εκανα αλλαγη νερου.Αλλαξα το 1/4 του νερου και οπως με ενημερωσε το πρωτο πετ σοπ εβαλα τα 2 φαρμακα που μου εδωσε και τα οποια αναφερω πιο πανω.Ο προβληματισμος μου ειναι ο εξης,μου ειπε να βαζω 5ml για καθε 20 λιτρα νερο.Και ρωταω.....για το συνολικο νερο που υπαρχει στο ενυδρειο?Η για το νερο που αλλαζω?
Μιλας για το αντιχλωριο aquatan και τα βακτηρια bionitrivec (δεν ειναι φαρμακα)
Οτι λενε οι οδηγιες ακριβως θα κανεις.
Δεν μπορει να μην διευκρινιζει.

Νομιζω τα αντιχλωρια γενικα λενε οταν βαζεις απευθειας το νερο στο ενυδρειο χωρις προετοιμασια, βαζεις απο πριν αντιλχωριο στο ενυδρειο για ολα τα λιτρα του ενυδρειου, ενω αν το προετοιμαζεις βαζεις αντιχλωριο στο δοχειο προετοιμασιας σε δοσολογια μονο για τα λιτρα της αλλαγης.

Για τα βακτηρια οτι λενε οι οδηγιες.

Μη σε ανησυχει η χημεια.
Και εγω στο σχολειο με τη βαση περναγα σε αυτο το μαθημα.
Σκεφτομουν, τι σκατα θα μου χρειαστουν εμενα οι βασεις και τα οξεα, οι χημικες αντιδρασεις κλπ
Διαβαζα ισα να περναω.
Που να'ξερα!!!
Οταν εχουν εφαρμογη στην πραξη και σου αρεσει, τα μαθαινεις στο πι και φι
-------------------------
Ξερεις ποσα λιτρα ειναι το νερο καθαρα?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 14-09-11 στις 21:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-09-11, 22:59
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

ρε Σπύρο πριν λίγο ήθελα να σε ρωτήσω αν είσαι καλά και τι κάνεις ...
Δεν το κάνω γιατί φοβάμαι πως θα πρέπει να διαβάζω για ώρες για να μάθω αν είσαι καλά .. μπορεί να μου αραδιάσεις την βιογραφία σου
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-09-11, 23:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλα ειμαι
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-09-11, 23:16
Το avatar του χρήστη morfeas2002
morfeas2002 Ο χρήστης morfeas2002 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: Καλαμάτα
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Καλώς τη συμπολίτισσα Αν αποφασίσεις τι ψάρια τελικά θα βάλεις και καταλήξεις στα ζωοτόκα, έχω μικρά guppy, platy και molly να σου δώσω.
__________________
http://kalamata.meteoclub.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-09-11, 14:06
thanps Ο χρήστης thanps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: Kalamata
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Kαλημερα πατριωτη!Σε ευχαριστω,εχω ηδη καποια ψαρακια,και επειδη το ενυδρειο μου εχει τα χαλια του,δεν θα βαλω αλλα!!!
-------------------------
...Εκανα μεγαλη βλακεια,γιατι επηρεαζομαι ευκολα,και τωρα ειμαι σε κατασταση πανικου,ετοιμη να τα παρατησω ολα,να δωσω και το ενυδρειο μου και να βλεπω τα ενυδρεια των αλλων απο το ιντερνετ!!!

Πηγαμε στο πετ σοτ και ενω ειχα διαβασει και ειχα πει οτι δεν θα αγορασω τα χαρτινα τεστ νερου,τελικα αυτα εφερα στο σπιτι(εδειξα εμπιστοσυνη στον υπαλληλο και στον αντρα μου).Καναμε ενα τεστ και εκει ανακαλυψαμε οτι δεν μετραει αμμωνια αλλα και οτι μετραει μας το δινει σε χρωμα.Αρα ναι,καλα το καταλαβατε,ειμαι μεγαλη χαζοβιολα και ενω ξερω οτι εχω φουλ προβλημα με νιτρικα και νιτρωδη ή οπως στο καλω τα λενε,δεν ξερω ποσο ακριβως εχω και δεν ξερω τιποτα για την αμμωνια.

Το μονο που κανω ειναι μικρες αλλαγες νερου καθημερινα,με αντιχλωριο ,φουλ οξυγονο και ο Θεος βοηθος.Κοιταω συνεχεια τα ψαρακια μου,φαινονται μια χαρα εκτος απο το ενα γκουραμι που κρυβεται συνεχεια μεσα σε ενα πιθαρι,αλλα αμφιβαλω κατα ποσο καλα μπορει να ειναι και τα υπολοιπα ψαρακια οσο ενεργητικα και αν φαινονται.

Εχω απογοητευτει παρα πολυ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanps : 16-09-11 στις 14:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-09-11, 15:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanps Εμφάνιση μηνυμάτων
.Καναμε ενα τεστ και εκει ανακαλυψαμε οτι δεν μετραει αμμωνια αλλα και οτι μετραει μας το δινει σε χρωμα.Αρα ναι,καλα το καταλαβατε,ειμαι μεγαλη χαζοβιολα και ενω ξερω οτι εχω φουλ προβλημα με νιτρικα και νιτρωδη ή οπως στο καλω τα λενε,δεν ξερω ποσο ακριβως εχω και δεν ξερω τιποτα για την αμμωνια.
Και τα υγρα με χρωμα μετρανε.
Απλα ειναι μεγαλυτερης ακριβείας και αξιοπιστιας.

Μη το βαζεις κατω, ολοι τα ιδια περασαμε.
Υπομονη, μελετη και σωστες κινησεις και θα ερθεις σε μια σειρα.

Για την αμμωνια εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43756
Με τα νιτρικα δεν πιστευω οτι εχεις ακομα προβλημα γιατι αργουν να εμφανιστουν σε αστρωτο ενυδρειο.
Οταν εμφανιστουν σημαινει οτι λειτουργει ο κυκλος του αζωτου και ειναι καλο δειγμα. Απλα πρεπει (αφου δεν ειναι τοσο τοξικα οσο η αμμωνια ΝΗ3/ΝΗ4 και τα νιτρωδη ΝΟ2), να τα κρατας με τις αλλαγες κατω απο 25 ppm και ιδανικα κατω απο 10-15 (και πανω απο μηδεν αν εχεις φυτα).

Τις αλλαγες μη τις τσιγγουνευεσαι. Κανε και μεγαλυτερες αν εχει προβλημα το νερο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-09-11, 15:41
thanps Ο χρήστης thanps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: Kalamata
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Ειμαι κλεισμενη ολη μερα σπιτι και κοιταω μια τα ψαρακια μου,μια το φορουμ.Πραγματικα κουραστηκα

Ο αντρας μου πιστευει οτι ολα πανε καλα.Ακριβως οπως το γραφεις και εσυ,οτι λειτουργει ο κυκλος του αζωτου.Εγω ακομα προσπαθω να καταλαβω τι στο καλο διαβαζω.Διαβαζω,αγχωνομαι και τιποτα δεν εχω εμπεδωσει

Ξεχασα να αναφερω οτι τοποθετησαμε μεσα στο φιλτρο μας,κατι-βιολογικο σε μια καλτσα.

Το γκουραμακι μου,καθεται συνεχεια στα σκοταδια μεσα στο πιθανι,μαλλον θα μας αφησει χρονους.Ειναι απιστευτο το ποσο μπορει να δεθει κανεις με ενα ψαρακι σε τοσες λιγες μερες!!!!

Θα ξανακανω αλλαγη νερου το βραδυ,αλλα αναρωτιεμαι αν ειναι να εχω τοσο αγχος για ενα ενυδρειο αξιζει ο κοπος???

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου Σπυρο Δελτα,να εισαι καλα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-09-11, 15:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanps Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ξανακανω αλλαγη νερου το βραδυ,αλλα αναρωτιεμαι αν ειναι να εχω τοσο αγχος για ενα ενυδρειο αξιζει ο κοπος???
Ναι ναι, αξιζει. (μην αρρωστησεις κιολας ομως)
Θα με θυμηθεις.
Δεν πιστευεις ποσο αγχος θα σου διωχνει μετα.

Τα ιδια περασα και εγω στο πρωτο μου ενυδρειο. Με συνεχεις αλλαγες και ελεγχο πηγαν ολα καλα στο τελος, απλα ειχα την τυχη να διαβασω εγκαιρα τα φορουμ και να επεμβω

Βακτηρια βαζεις?
Για μπολι κανονισες τιποτα?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-09-11, 16:00
thanps Ο χρήστης thanps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: Kalamata
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Αχ,μολις τωρα το πηρα χαμπαρι.Η θερμοκρασια ειναι στους 29C.Mηπως ειναι υψηλη?Πως την χαμηλωνω??
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι ναι, αξιζει. (μην αρρωστησεις κιολας ομως)
Θα με θυμηθεις.
Δεν πιστευεις ποσο αγχος θα σου διωχνει μετα.

Τα ιδια περασα και εγω στο πρωτο μου ενυδρειο. Με συνεχεις αλλαγες και ελεγχο πηγαν ολα καλα στο τελος, απλα ειχα την τυχη να διαβασω εγκαιρα τα φορουμ και να επεμβω

Βακτηρια βαζεις?
Για μπολι κανονισες τιποτα?
Για μπολι οχι,ρωτησα στο πετ και μου ειπε θα μου πει αυριο.Βακτηρια?

Μαλλον οχι δεν βαζω....
Τοποθετησα σε μια καλτσα κατι πετρουλες βιολογικες στο φιλτρο,αλλα δεν ξερω γιατι.
ΤΟ ΑΝΤΙΧΛΩΡΙΟ που βαζω στο νερο και το νιτριβεκ αλλα δεν ξερω τι ακριβως κανει!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanps : 16-09-11 στις 16:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-09-11, 16:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanps Εμφάνιση μηνυμάτων
Αχ,μολις τωρα το πηρα χαμπαρι.Η θερμοκρασια ειναι στους 29C.Mηπως ειναι υψηλη?Πως την χαμηλωνω??
-------------------------


Για μπολι οχι,ρωτησα στο πετ και μου ειπε θα μου πει αυριο.Βακτηρια?

Μαλλον οχι δεν βαζω....
Τοποθετησα σε μια καλτσα κατι πετρουλες βιολογικες στο φιλτρο,αλλα δεν ξερω γιατι.
ΤΟ ΑΝΤΙΧΛΩΡΙΟ που βαζω στο νερο και το νιτριβεκ αλλα δεν ξερω τι ακριβως κανει!!
Την κατεβαζεις με ανεμιστηρακι (καλυτερα να χτυπαει προς την επιφανεια του νερου). Ελεγχεις ομως θερμοκρασια γιατι μπορει να της δεις υπο το μηδεν . Δεν πρεπει να ανεβοκατεβαινει επισης. Οσο πιο σταθερη γινεται.

Μπολι οχι απο πετσοπ καλυτερα. Απο συνχομπιστα με ενυδρειο χωρις αρρωστια.

Το νιτριβεκ ειναι βακτηρια. Οχι και τα καλυτερα, αλλα απο ολοτελα καλη και η παναγιωταινα.
-------------------------
Ααα και κατι αλλο.
Το απλο nitrivec ειναι? ή το bio-nitrivec?
Γιατι το πρωτο εχει αντικατασταθει νομιζω πληρως απο το δευτερο, αφου δεν εκανε και τιποτα.
Αν ειναι ετσι μυριζομαι ληγμενο.
Κοιτα ημερομηνια ληξης.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 16-09-11 στις 16:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-09-11, 10:46
Το avatar του χρήστη morfeas2002
morfeas2002 Ο χρήστης morfeas2002 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: Καλαμάτα
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Τα ψαράκια δεν θα στα δώσω τώρα, όταν στρώσεις το ενυδρείο
Το PH του νερού της Καλαμάτας παίζει στο 7.6-8.0 και οι σκληρότητες είναι αρκετά ανεβασμένες.Σε βολεύει να παίξεις με ζωοτόκα για να μη μπλέκεις με άλλες διαδικασίες για να μαλακώσεις το νερό.
Σπύρο, μπορώ, να της δώσω εγώ μπόλι;Απο το ένα απο τα 2 σφουγγάρια του ενυδρείου (γιατί το δεύτερο το καθάρισα προχθές και δεν θέλω να το ξαναστύψω).
Και για να μη ζαλίζεσαι, μπορούμε να πιούμε και ένα καφεδάκι, να τα αναλύσουμε πιο εύκολα
__________________
http://kalamata.meteoclub.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 17-09-11, 11:04
thanps Ο χρήστης thanps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: Kalamata
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Καλαματιανε,εχω μπλεξει~~
Αν μπορεις να μου δωσεις μπολι,παρε τηλ στο.........Ειναι γουατς απ το νουμερο.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-09-11, 11:22
Το avatar του χρήστη morfeas2002
morfeas2002 Ο χρήστης morfeas2002 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: Καλαμάτα
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Σταθερό δεν έχεις; Σβήσε το κινητό σου απο εκει να μη φαίνεται και στείλε μου το με pm μαζί με το σταθερό σου.
__________________
http://kalamata.meteoclub.gr/
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τα φωτα σας παρακαλω giannisfot Αρχάριοι γλυκού νερού 10 12-03-08 13:40
Τα Φωτα σας Παρακαλω.... Jimmy996s Λοιπός εξοπλισμός 12 30-05-07 06:44
τα φωτα σας παρακαλω.. fitilakias DIY . Φτιάχτο μόνος σου 12 08-02-07 18:35
Τα φωτα σας παρακαλω! stratosgeo Ζωοτόκα 18 05-02-05 18:53
Παρακαλω τα φωτα σας hejo Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 20-09-04 18:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11598 seconds with 15 queries