Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Μεσογειακό

Μεσογειακό Ότι έχει σχέση με τη ζωή και τη διατήρηση Μεσογειακού ενυδρείου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-03-09, 17:38
Το avatar του χρήστη 3r4ndo
3r4ndo Ο χρήστης 3r4ndo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2009
Περιοχή: Νέα Μάκρη, Μαραθώνας(Αττική)
Μηνύματα: 387
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην 3r4ndo
Question Αστεριας με 6 ποδια

Καλησπερα παιδια!! Σημερα το μεσημερι ειδα τον τυπα στις φωτογραφιες και ενθουσιαστηκα απο τα χρωματα του(ανοιχτο γαλαζιο). Μετα απο λιγη παρατηρηση(χαζεμα βασικα) ειπα να τον μεταφερω σπιτι
τον εβαλα σε μια σακουλα που ειχα στο αμαξι γεμισα και δυο δεκαλιτρα μπιτονακια, μαζεψα και λιγο βραχο με κοραλινη για να κανει και το φιλτραρισμα και τον εβαλα στο 15αρακι(στο οποιο θα ειναι ο μοναδικος κατοικος αν εξαιρεσουμε 2-3 σαλιγκαρακια που μπηκαν με τον βραχο) με εναν κυκλοφοριτη ρυθμιζομενο 100-400λ/ω. Και τωρα μερικες ερωτησεις

Στα ποσα λιτρα/ωρα να ρυθμισω τον κυκλοφοριτη?
Καθε ποτε να κανω αλλαγες νερου και ποσο?
Απο φωτισμο τι χρειαζομαι?
Το οτι εχει 6 ποδια οφειλεται στο ειδος του η ειναι καποια παραμορφωση?
Αν καποιος μπορει παροτι οι φωτο ειναι χαλια να το αναγνωρισει... (για να ξερω και τις αναγκες του)

Ευχαριστω εκ των προτερων!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  18-03-09_1618.jpg
Εμφανίσεις:  706
Μέγεθος:  61,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  18-03-09_1620.jpg
Εμφανίσεις:  526
Μέγεθος:  78,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  18-03-09_1626.jpg
Εμφανίσεις:  580
Μέγεθος:  65,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  18-03-09_1627.jpg
Εμφανίσεις:  553
Μέγεθος:  58,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-03-09, 19:35
Το avatar του χρήστη 3r4ndo
3r4ndo Ο χρήστης 3r4ndo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2009
Περιοχή: Νέα Μάκρη, Μαραθώνας(Αττική)
Μηνύματα: 387
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην 3r4ndo
Προεπιλογή

Και παλι εγω
Τελικα θα ειναι ο μονος κατοικος καθως το ενα απο τα σαλιγκαρακια εγινε γευμα του... Το εχει αρπαξει και το κανει βολτες
Λεω να βαλω καμια γαριδουλα αλλα μολις φτιαξω το καπακι με τον φωτισμο..

Δυο απο τις ερωτησεις τις απαντησα μονος μου!!
Ειναι Coscinasterias tenuispina και εχει εως και 9 ποδαρακια, τωρα μενει καποιος θαλασσινος να μου πει για την ροη του νερου τον φωτισμο και τις αλλαγες..
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  18-03-09_1941.jpg
Εμφανίσεις:  504
Μέγεθος:  104,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  18-03-09_1942.jpg
Εμφανίσεις:  488
Μέγεθος:  80,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-03-09, 20:21
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Προεπιλογή

Εισαι ο πρωτος που βλεπω να εχει αστερια
καλη τυχη με το εξαποδαρο...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-03-09, 03:57
Το avatar του χρήστη 3r4ndo
3r4ndo Ο χρήστης 3r4ndo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2009
Περιοχή: Νέα Μάκρη, Μαραθώνας(Αττική)
Μηνύματα: 387
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην 3r4ndo
Προεπιλογή

Τιποτα ρε παιδια?? Επειδη ειναι ενας αστεριας??
Τεσπα δεν πτοουμαι, εβαλα δυο κοκκινες γαριδουλες σημερα, τις ψαρεψα με το που βραδιασε με μια αποχη που ειχα για το παλιο μου ενυδριο.. Μολις μπηκαν στο ενυδριακι αρχισαν να ψαχουλευουν τα παντα!!
Τους εφτιαξα ενα σκιμμερακι το οποιο ομως θα δοκιμασω αυριο, αν παιξει θα ποσταρω αυτοματα φωτος και οδηγιες για το σκιμμερακι του φτωχου!!
Τον κυκλοφοριτη τον αφισα στο τερμα και δεν ειδα να ενοχλει τις γαριδες η τον αστερια(παραμονο οταν εμπαιναν μπροστα του) και αυριο θα κανω μια αλλαγη νερου 30%
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-03-09, 09:10
Το avatar του χρήστη Synthercat
Synthercat Ο χρήστης Synthercat δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Δεν έχω ιδέα απο αλμυρό νερό αλλα μου αρέσει πολύ η ιδέα του να έχεις αστερία μέσα... καλή φάση!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-03-09, 14:14
Το avatar του χρήστη 3r4ndo
3r4ndo Ο χρήστης 3r4ndo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2009
Περιοχή: Νέα Μάκρη, Μαραθώνας(Αττική)
Μηνύματα: 387
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην 3r4ndo
Προεπιλογή

Synthercat σε ευχαριστω φιλαρακο!! Παιδια το σκιμμερακι δουλευει!! Το ποσταρω τωρα στο DIY!! Μεσα στο ενυδριακι υπαρχουν πλεον δυο γαριδες ο αστεριας και 3 σαλιγκαρακια, λαμβανοντας υποψιν το σκιμερακι και τον βραχο(2 κιλα περιπου) καθε ποτε αλλαγες και ποσο?? Ας με προσανατολισει καποιος εστω και στο περιπου..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-03-09, 14:54
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Λογικά στις αλλαγές σου και την συχνότητα αυτών θα πρέπει να σε προσανατολίσουν οι μετρήσεις σου!

Δες όμως και το θέμα του φωτισμού γιατί βλέπω τον βράχο να τα βλέπει σκούρα...
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-03-09, 15:25
Το avatar του χρήστη 3r4ndo
3r4ndo Ο χρήστης 3r4ndo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2009
Περιοχή: Νέα Μάκρη, Μαραθώνας(Αττική)
Μηνύματα: 387
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην 3r4ndo
Προεπιλογή

Φιλε Πασχαλη εχω βαλει μια 13αρα που ηταν στο 30αρι και λεει πανω τροπικαλ ριβερ και ενα λεντ 6 βαττ το οποιο δειχνει κοντα στους 13000κελβιν.(φανταζομαι για μεσογειακο 15 λιτρα ειναι αρκετα ε?)
Απλα ειχα βγαλει τη 13αρα γιατι δεν εβγαινε η φωτο με το κινητο..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-03-09, 18:40
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

15 λιτρα μεσογειακο.... Και με ζωντανα μεσα. Μηπως το πας πολυ γρηγορα?
Ολα μαζι? Βραχος, γαριδες, αστεριας...
Γενικα σε ενα τοσο μικρο ενυδρειο τα πραγματα ειναι ΠΟΛΥ δυσκολα ουτως η αλλως.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-03-09, 19:58
Το avatar του χρήστη 3r4ndo
3r4ndo Ο χρήστης 3r4ndo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2009
Περιοχή: Νέα Μάκρη, Μαραθώνας(Αττική)
Μηνύματα: 387
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην 3r4ndo
Προεπιλογή

Οντος το παω λιγο γρηγορα αλλα με το εξης σκεπτικο, ο βραχος ερχεται απο θαλασσα, αρα ειναι ετοιμος, νερο μπορω ν αλλαξω μεσα σε 2 λεπτα καθως ειμαι 30 μετρα απο την παραλια, αν τα βρω σκουρα στην χειροτερη των περιπτωσεων θα επιστρεψουν στην φυση! Πρως το παρον δειχνουν καλα(ειδικα οι γαριδες, μιλαμε για απιστευτες πειναλες, ερχονται μες στο χερι μου και τρωνε!!!!)
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-03-09, 02:44
Το avatar του χρήστη 3r4ndo
3r4ndo Ο χρήστης 3r4ndo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2009
Περιοχή: Νέα Μάκρη, Μαραθώνας(Αττική)
Μηνύματα: 387
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην 3r4ndo
Προεπιλογή

Και παλι εδω!! Μια φωτο με την γαριδουλα μου (αυτη ειναι η μικρουλα, αλανιαρα, η αλλη ειναι λιγο πιο ντροπαλη και κυκλοφορει μονο με κλειστα φωτα.. Ακομη και οταν μαζευει τροφη βλεπεις μονο τις κεραιες της να ψαχουλευουν).

Αλλη μια με τον αστερια να τυλιγει το θηραμα του(δευτερο γευμα οσο βρισκεται στο σπιτι μου) και την γαριδουλα ακριβως διπλα!!

Η τελευταια ειναι κατι που πολυ θα ηθελα να μαθω πως λεγεται και τι ρολο παιζει, ενα σωλινακι και απο μεσα βγαινει αυτο σαν βενταλια απο πουπουλα και ανεμιζει, με την παραμικρη κινιση στην πετρουλα του εξαφανιζεται για μερικα δευτερολεπτα και ξαναβγαινει δειλα δειλα!! Το μεγεθος του ειναι λιγοτερο απο ενα εκατοστο.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00180.jpg
Εμφανίσεις:  537
Μέγεθος:  39,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00157.jpg
Εμφανίσεις:  787
Μέγεθος:  79,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00167.jpg
Εμφανίσεις:  507
Μέγεθος:  41,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-03-09, 21:25
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Βρες άμμο μέσα από την θάλασσα και βάλε 5-6 κιλά. Θα σου κρατάει τι βιολογία σε μεγάλο βαθμό. Αφού δουλεύει όπως λες και το σκίμμερ μη βάλεις άλλο φίλτρο. Αλλαγές θα σου πρότεινα 80% εβδομαδιαίες, αφού πρώτα περάσεις για κανένα 24ωρο το νερό της αλλαγής από άνθρακα.
Καλή συνέχεια!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-03-09, 08:06
NPS Ο χρήστης NPS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Κατ’ αρχήν να σε συγχαρώ για την προσπάθειά σου. Οι Μεσογειακοί οργανισμοί παρουσιάζουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον και αξίζει πραγματικά να ασχοληθείς μαζί τους.

Ο «Κοσκιναστερίας» ανήκει και αυτός στη μεγάλη οικογένεια των εχινοδέρμων και ξεχωρίζει, εκτός από τα γενικά χαρακτηριστικά του, από τον αριθμό των ποδιών του, που μπορούν να φτάσουν μέχρι και 12(!).
Δεν είναι αλγοβόρος οργανισμός, παρόλο που μπορεί να τον συναντήσουμε σε αβαθείς βραχώδεις περιοχές καλυμμένες με φύκια. Τρέφεται με μικρότερα ασπόνδυλα και οστρακόδερμα. Έτσι εξηγείται που το σαλιγκάρι αποτέλεσε το πρώτο του γεύμα. Εύκολα λοιπόν μπορείς να του εξασφαλίσεις πλήρη διατροφή, μαζεύοντας μικρά σαλιγκάρια από την παραλία. Αν και πιστεύω ότι μπορεί εύκολα να δεχθεί και κατεψυγμένη ψαροτροφή, εφόσον του το επιτρέψουν οι γαρίδες, λόγω του ότι και αυτός αποτελεί έναν εξαιρετικό «σκουπιδιάρη» οργανικών υπολειμμάτων.

Μια μέτρια κυκλοφορία νερού με ταυτόχρονη μικρή ανατάραξη της επιφάνειας, επιβάλλεται για να λειτουργήσει και να αποδώσει βιολογικά ο ζωντανός βράχος, αλλά και να εξασφαλίζεται η καλή οξυγόνωση του μικρού φυσικού συστήματος.
Δεν θεωρώ απαραίτητα τα πολλά Kelvin φωτισμού, αλλά δεν νομίζω να δημιουργήσει ιδιαίτερα προβλήματα, εκτός από το να κάνει τις γαρίδες σου, περισσότερο… «ντροπαλές».

Το είδος αυτό των γαρίδων που βρήκες, ανήκει στην κατηγορία των cleanersshrimps πανομοιότυπες με τις γνωστές τροπικές peppermint. Είναι νυκτόβιοι οργανισμοί και συνήθως δεν τους βρίσκουμε στα αβαθή.

Ο βράχος λειτουργεί άμεσα σαν ζωντανό βιολογικό υλικό, με την προϋπόθεση να μεταφερθεί άμεσα στο κλειστό σύστημα, πριν προλάβουν να νεκρωθούν οι μεγάλοι ζωντανοί οργανισμοί που φιλοξενεί. Έτσι δεν νομίζω να χρειάζεται να ανησυχείς για την ομαλή λειτουργία του συστήματός σου. Απόδειξη αποτελεί ο μικρός οργανισμός της φωτογραφίας, που δεν είναι τίποτα άλλο από έναν εδραίο πολυχαίτη. Αυτός και πολλά άλλα σκουλήκια εξασφαλίζουν την βιολογική λειτουργία και απόδοση του βράχου.
Συμφωνώ με την προσθήκη λεπτόκοκκης άμμου, που θα μαζέψεις μέσα από τη θάλασσα και όχι από την παραλία.

Εβδομαδιαίες ή δεκαπενθήμερες μεγάλες αλλαγές νερού θα εξασφαλίσουν την χημική ισορροπία του συστήματος, αλλά και τον εμπλουτισμό με πληθώρα μικρών και μικροσκοπικών αιωρούμενων οργανισμών, απαραίτητων στη τροφική και βιολογική ισορροπία.
Η προσωπική μου άποψη είναι οι αλλαγές να γίνονται άμεσα, χωρίς αποθήκευση του θαλασσινού νερού. Η μόνιμη χρήση ενεργού άνθρακα, σε ένα μικρό εσωτερικό φιλτράκι, θα μειώσει τις πιθανότητες μόλυνσης από αστικά ή βιομηχανικά χημικά απόβλητα, τα οποία αποτελούν την μόνη απειλή για το μικρό σου φυσικό σύστημα.

Τέλος η προσθήκη ενός (ή δύο) πολύ μικρών κοινών μαύρων αχινών, θα εξασφαλίσει την απομάκρυνση της άλγης, η οποία παραμονεύει μόλις τα οργανικά και ιδιαίτερα τα φωσφορικά άλατα κάνουν την εμφάνισή τους στο σύστημα.

Εύχομαι καλή συνέχεια και περιμένω με ενδιαφέρον τις εξελίξεις σου.
__________________
Φιλικά Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-03-09, 16:11
Το avatar του χρήστη 3r4ndo
3r4ndo Ο χρήστης 3r4ndo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2009
Περιοχή: Νέα Μάκρη, Μαραθώνας(Αττική)
Μηνύματα: 387
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην 3r4ndo
Προεπιλογή

Φιλε Νικο σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!! Επειδη συνηθως το βραδυ υπαρχει μεγαλυτερη κινιση στο νερο καθομαι και το χαζευω, παρατηρησα χθες οτι τα βραχακια, ολα μα ολα κατοικουνται απο τετοια σκουλικακια(τουλαχιστον 2 σε καθε βραχακι)!! Θα βουταγα σημερα να μαζεψω αμμο αλλα ο καιρος ειναι πραγματικα χαλια.. Ελπιζω να φτιαξει συντομα για να μπορεσω να την βαλω!! Επειδη τα βραχακια ειναι πολυ μικρα πιστευω ο αχινος θα δυσκολευτει ιδετερα να φτασει αναμεσα σε αυτα.. Επισης σκευτομουν να φτιαξω ενα algae screen γιατι το σκιμερακι ειναι λιγο θορυβοδες και εχει μεγαλο ογκο για τα 15 λιτρα.. Με αυτο θα περιοριστει και η αλγη στον βραχο και θα εχω πιο σταθερη βιολογια (εχω ακουσει δε οτι ειναι τοσο αποτελεσματικο που καποιοι χρηστες του εχουν σχεδον ξεχασει τι θα πει αλλαγη νερου) το εχει κοιταξει κανεις εδω στο gab?? Θα το δοκιμασω και θα ενημερωσω σχετικα. Και τελος το συστηματακι θα μεταφερθει σε ενα ενυδριακι 18 λιτρα μολις εχω την αμμο!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-03-09, 00:15
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Νίκο ευχαριστούμε για την λεπτομερή ενημέρωση. Η προσφορά σου στο χόμπι είναι πραγματικά αξιέπαινη!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-03-09, 10:19
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 3r4ndo Εμφάνιση μηνυμάτων
Επισης σκευτομουν να φτιαξω ενα algae screen γιατι το σκιμερακι ειναι λιγο θορυβοδες και εχει μεγαλο ογκο για τα 15 λιτρα.. Με αυτο θα περιοριστει και η αλγη στον βραχο και θα εχω πιο σταθερη βιολογια (εχω ακουσει δε οτι ειναι τοσο αποτελεσματικο που καποιοι χρηστες του εχουν σχεδον ξεχασει τι θα πει αλλαγη νερου) το εχει κοιταξει κανεις εδω στο gab?? Θα το δοκιμασω και θα ενημερωσω σχετικα. Και τελος το συστηματακι θα μεταφερθει σε ενα ενυδριακι 18 λιτρα μολις εχω την αμμο!
algae screen εννοεις τον τροπο μειωσεις των προτεινικων και των νιτρικων που πολλοι λενε οτι αντικαθιστα το σκιμμερ?
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-03-09, 16:48
Το avatar του χρήστη 3r4ndo
3r4ndo Ο χρήστης 3r4ndo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2009
Περιοχή: Νέα Μάκρη, Μαραθώνας(Αττική)
Μηνύματα: 387
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην 3r4ndo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sifnos Εμφάνιση μηνυμάτων
algae screen εννοεις τον τροπο μειωσεις των προτεινικων και των νιτρικων που πολλοι λενε οτι αντικαθιστα το σκιμμερ?
Ναι φιλε, εχω πολλους μικροοργανισμους τους οποιους τους βλεπω στα αποβλητα του σκιμμερ ενο μπορουν καλλιστα να γινουν τροφη για μια ανεμονη ας πουμε! Διαβαζα χθες και λενε πως εχει καταπληκτηκα αποτελεσματα!! Λενε επισης οτι δεν εχει κυκλοφορησει στην αγορα λογο marketing, τι να βγουν να πουλησουν?? σιτα..?? Δεν θα την αγοραζε κανεις, φυσικο και επομενο ειναι εταιριες που παρεχουν στην αγορα σκιμμερ να δυσφημιζουν τη λεγομενη αλγη τυρφης και να λενε οτι δημιουργει προβληματα στα κοραλια.(πραγμα το οποιο οσοι την εχουν δοκιμασει εντελως τυχαια εχουν αντιθετη αποψη...) Οπως και να εχει εγω δεν εχω μεσα κοραλια και δεν θα μπορεσω να δω αν οντος ισχυει, θελω να πιστευω ομως οτι θα σταθεροποιησει λιγο ακομη το συστηματακι μου!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-03-09, 17:06
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 3r4ndo Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι φιλε, εχω πολλους μικροοργανισμους τους οποιους τους βλεπω στα αποβλητα του σκιμμερ ενο μπορουν καλλιστα να γινουν τροφη για μια ανεμονη ας πουμε! Διαβαζα χθες και λενε πως εχει καταπληκτηκα αποτελεσματα!! Λενε επισης οτι δεν εχει κυκλοφορησει στην αγορα λογο marketing, τι να βγουν να πουλησουν?? σιτα..?? Δεν θα την αγοραζε κανεις, φυσικο και επομενο ειναι εταιριες που παρεχουν στην αγορα σκιμμερ να δυσφημιζουν τη λεγομενη αλγη τυρφης και να λενε οτι δημιουργει προβληματα στα κοραλια.(πραγμα το οποιο οσοι την εχουν δοκιμασει εντελως τυχαια εχουν αντιθετη αποψη...) Οπως και να εχει εγω δεν εχω μεσα κοραλια και δεν θα μπορεσω να δω αν οντος ισχυει, θελω να πιστευω ομως οτι θα σταθεροποιησει λιγο ακομη το συστηματακι μου!

περιμενε να το βρω...το εχουν κανει παιδια. μισο...
-------------------------
http://www.reefs.org/forums/topic123420.html το εχει εφαρμοσει ο geso
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sifnos : 23-03-09 στις 17:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-03-09, 17:22
Το avatar του χρήστη 3r4ndo
3r4ndo Ο χρήστης 3r4ndo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2009
Περιοχή: Νέα Μάκρη, Μαραθώνας(Αττική)
Μηνύματα: 387
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην 3r4ndo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sifnos Εμφάνιση μηνυμάτων
περιμενε να το βρω...το εχουν κανει παιδια. μισο...
-------------------------
http://www.reefs.org/forums/topic123420.html το εχει εφαρμοσει ο geso
Εχω ξεκινησει ειδη την κατασκευη!! Λεω να μην παω στο μαθημα σημερα!!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 23-03-09, 17:31
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

keep clever reefing αντε με το καλο να το στησεις να το ολοκληρωσεις και μετα εχουν σειρα οι αναπαραγωγες
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 24-03-09, 13:59
Το avatar του χρήστη N4505
N4505 Ο χρήστης N4505 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 325
Προεπιλογή

Πολύ τυχερός που μένεις δίπλα στην θάλασσα, αλλά ακόμα πιο πολύ άξιος που το εκμεταλλεύεσαι δεόντως..
Συνέχισε έτσι φίλε μου και σ'ευχαριστούμε που τα μοιράζεσαι
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 25-03-09, 03:16
Το avatar του χρήστη 3r4ndo
3r4ndo Ο χρήστης 3r4ndo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2009
Περιοχή: Νέα Μάκρη, Μαραθώνας(Αττική)
Μηνύματα: 387
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην 3r4ndo
Προεπιλογή

Πολλα νεαααα!!!!!! Σημερα στηθηκε το καινουριο(προην τεραριουμ) ενυδριακι μου το οποιο ειναι 17 λιτρα μεχρι εκει που μπορω να το γεμισω! Μπηκαν δυο ταπες δεξια και αριστερα(δειχνουν και αυτες ωραιες!!) φτιαχτηκε το turf algae screen και ειναι διακριτικοτατο, μπηκε αμμος, καινουριος πολυ ποιο ομορφος βραχος μια πανεμορφη κοκκινη ανεμονη η οποια τωρα που την βλεπω εχει φουσκωσει τα πλοκαμακια της και ειναι κουκλα(φτου φτου!!) και μεταφερθηκαν και οι γαριδες με τον αστερια!!!
Μαλλον ειναι το τελευταιο σταδιο του αν εξαιρεσουμε το παταρι για μικροπραγματα που θα φτιαξω αυριο και το chilleraki για τις ζεστες που ερχονται!! Τωρα μπορω να πω οτι ειναι και ομορφο!!!!

Κατι ακομη, μου φενεται πως εχω μαζεψει τα πιο λαιμαργα και αναισθητα ζοντανα... Αμεσως μετα την μεταφορα τους εριξα λιγη τροφη για τις γαριδες, η δε ανεμονη χωρις καλα καλα να εχει κολλησει στο βραχακι που την εβαλα ανοιξε σε χρονο ρεκορ, η μικρη γαριδα βγηκε παρολο που ο φωτισμος ηταν ανοιχτος και αρπαξε το κομματακι που εριξα, αμεσως αρχισε το κυνηγητο, μετα απο κανα δυο γυρους που φερανε το εφαγε και ηρεμισαν τα πραγματα, το ιδιο συνεβη και με το δευτερο κομματακι, στο τριτο η μικρη αδιαφορησε και ετσι εφαγε και η μεγαλη!! Ο κοσκιναστεριας παλι... δεν τον εχω πετυχει ποτε να τριγυρνα χωρις τροφη... Κατι μου λεει οτι συντομα δεν θα χωραει στο μικρο!!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 25-03-09, 09:43
Μικρος Ο χρήστης Μικρος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2007
Περιοχή: Αγ.Μαρινα-Κορωπιου
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 3r4ndo Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολλα νεαααα!!!!!! Σημερα στηθηκε το καινουριο(προην τεραριουμ) ενυδριακι μου το οποιο ειναι 17 λιτρα μεχρι εκει που μπορω να το γεμισω! Μπηκαν δυο ταπες δεξια και αριστερα(δειχνουν και αυτες ωραιες!!) φτιαχτηκε το turf algae screen και ειναι διακριτικοτατο, μπηκε αμμος, καινουριος πολυ ποιο ομορφος βραχος μια πανεμορφη κοκκινη ανεμονη η οποια τωρα που την βλεπω εχει φουσκωσει τα πλοκαμακια της και ειναι κουκλα(φτου φτου!!) και μεταφερθηκαν και οι γαριδες με τον αστερια!!!
Μαλλον ειναι το τελευταιο σταδιο του αν εξαιρεσουμε το παταρι για μικροπραγματα που θα φτιαξω αυριο και το chilleraki για τις ζεστες που ερχονται!! Τωρα μπορω να πω οτι ειναι και ομορφο!!!!

Κατι ακομη, μου φενεται πως εχω μαζεψει τα πιο λαιμαργα και αναισθητα ζοντανα... Αμεσως μετα την μεταφορα τους εριξα λιγη τροφη για τις γαριδες, η δε ανεμονη χωρις καλα καλα να εχει κολλησει στο βραχακι που την εβαλα ανοιξε σε χρονο ρεκορ, η μικρη γαριδα βγηκε παρολο που ο φωτισμος ηταν ανοιχτος και αρπαξε το κομματακι που εριξα, αμεσως αρχισε το κυνηγητο, μετα απο κανα δυο γυρους που φερανε το εφαγε και ηρεμισαν τα πραγματα, το ιδιο συνεβη και με το δευτερο κομματακι, στο τριτο η μικρη αδιαφορησε και ετσι εφαγε και η μεγαλη!! Ο κοσκιναστεριας παλι... δεν τον εχω πετυχει ποτε να τριγυρνα χωρις τροφη... Κατι μου λεει οτι συντομα δεν θα χωραει στο μικρο!!
Με αυτο τον τροπο καταφερνεις να την ανοιγεις για να μπορεις να την ταιζειςΝα προσεξεις οσον αφορα την ανεμωνη να μην την ταιζεις καθημερινα γιατι το skimmer θα βαρεσει κοκκινα.Προσωπικα την ταιζω περιπου μια φορα την εβδομαδα με μια γαριδουλα σε μεγεθος ενα καπακι στυλο big.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 25-03-09, 16:16
Το avatar του χρήστη 3r4ndo
3r4ndo Ο χρήστης 3r4ndo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2009
Περιοχή: Νέα Μάκρη, Μαραθώνας(Αττική)
Μηνύματα: 387
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην 3r4ndo
Προεπιλογή

Παιδια απο σημερα το πρωι η ανεμονη μου ειναι κλειστη (οχι εντελως) και φενεται ψιλοπρισμενη.. Ειναι νορμαλ αυτο???
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 25-03-09, 16:57
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Μπορεί να βαρυστομάχιασε από το χθεσινό τσιμπούσι θα δείξει...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 25-03-09, 18:22
Το avatar του χρήστη 3r4ndo
3r4ndo Ο χρήστης 3r4ndo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2009
Περιοχή: Νέα Μάκρη, Μαραθώνας(Αττική)
Μηνύματα: 387
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην 3r4ndo
Προεπιλογή

Ολα ενταξει με την ανεμονη!! Εκλεισα τον φωτισμο και εχει ανοιξει παλι!! εβγαλε και κατι σαν πετρουλες, προφανος τα απομειναρια της τροφης του!!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 27-03-09, 03:08
Το avatar του χρήστη 3r4ndo
3r4ndo Ο χρήστης 3r4ndo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2009
Περιοχή: Νέα Μάκρη, Μαραθώνας(Αττική)
Μηνύματα: 387
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην 3r4ndo
Προεπιλογή

Παιδια απο οτι φενεται καθημερινα θα εχουμε εξελιξεις!!!
Ενα κομματι απο τον καινουριο βραχο που εβαλα ειναι πυκνοκατοικημενο, συγκεκριμενα εχει 3 κοκκινα και ενα πορτοκαλι ακριβως σαν αυτο εδω http://www.ecodives-keywest.com/imag...erduster-2.jpg σε μεγεθος 1,5 εκατοστα περιπου τα δυο πρωτα 2 εκατοστα το τριτο και περιπου 3 το τεταρτο το οποιο ειναι πορτοκαλι.
Εχει επισης 5-6 τετοια http://www.mtkembla-e.schools.nsw.ed.../barnacles.jpg μεγεθους λιγοτερο απο ενα εκατοστο τα οποια ανοιγουν και βγαζουν ενα ασπρο σαν αποχη για κλασματα δευτερολεπτου και το μαζευουν, αυτο το κανουν ανα περιπου 3 δευτερολεπτα.
Ο αστεριας εχει αρχισει να με ανησυχει καθως εχει φαει ως τωρα 6 σαλιγκαρακια και ειναι μολις λιγο παραπανω απο μια εβδομαδα στο ενυδριακι μου... Φυσικα δεν σκοπευω να βαλω μεσα αλλο σε διαστημα μικροτερο της μιας εβδομαδας γιατι ξερω οτι θα το φαει και αυτο και δεν θα χοραει σε κανα διμηνο εκει μεσα...
Οι γαριδες εχουν σκαψει ενα λαγουμακι κατω απο τον καινουριο βραχο(ε ρε επιτυχια ο βραχος!!) και φενεται να τα πηγαινουν πολυ καλα μεταξυ τους!!
Παρατηρησα επισης ενα ζευγαρι ψυλους οι οποιοι ειναι αχωριστοι... (και αλλον εναν μονο του) Βολταρουν που και που μεσα στο νερο και ξαναπηγαινουν στο δυχτακι για την αλγη, εχουν ηδη γεννησει μια φορα, την δευτερη μερα που ετρεχε το ενυδριο αν δεν κανω λαθως και τα μικρα υπηρχαν και φαινοντουσαν μονο και μονο απο τις εντονες κινησεις τους οταν σταματουσα την κυκλοφορια, μεχρι που μπηκε η ανεμονη... Την επομενη μερα δεν υπηρχε ουτε δειγμα μωρου!
Τελος επειδη ο νεος βραχος εχει τραβηξει το ενδιαφερον ολων των κατοικων σκευτομαι να βγαλω τα αλλα κομματια που φενονται ψυχρα και μουντα και να βαλω στην θεση τους ιδιο βραχο απο το ιδιο σημειο(ολο κοραλινη ειναι και εχει περιεργο, ομορφο σχημα), λετε να ειναι βαρυ για το συστημα μου με τοση ζωη που εχει πανω του η θα ειναι καλο??
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 28-03-09, 09:07
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Θα σου έλεγα να μην βγάλεις τον βράχο καθώς και ο "μουντός" θα αποκτήσεις και αυτός κοραλίνη!Όσο για τα πλασματάκια που αναφέρεις να σου πώ για τα Barnacles οτι είναι μπελάς!Όσο κρατάς μεσογειακό το σύστημα σου όλα οκ αφού δεν θα έχεις κοράλια για να πάθεις ζημιά!Θα πρέπει όμως να προσέξεις πολύ μην δώσεις οτιδήποτε σε φίλο με ενυδρείο τροπικό όπως επίσης να μην χρησιμοποιήσεις κάτι απο το ενυδρείο σου αν κάποια στιγμή το γυρίσεις και εσύ σε τροπικό!Αααα επίσης πολλαπλασιάζονται και γρήγορα!
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 28-03-09, 18:11
Το avatar του χρήστη 3r4ndo
3r4ndo Ο χρήστης 3r4ndo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2009
Περιοχή: Νέα Μάκρη, Μαραθώνας(Αττική)
Μηνύματα: 387
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην 3r4ndo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα σου έλεγα να μην βγάλεις τον βράχο καθώς και ο "μουντός" θα αποκτήσεις και αυτός κοραλίνη!Μουντος εννοω αχαρος σε σχημα.. Εβαλα σημερα μια πολυ σπεσιαλ!!! Όσο για τα πλασματάκια που αναφέρεις να σου πώ για τα Barnacles οτι είναι μπελάς!Ηταν... Τα μισα τα εφαγε ο αστεριας και πιθανοτατα θα ακολουθησουν τα υπολοιπα.... Τελικα μαλλον αυτος ειναι ο μπελας αλλα μιας και ειναι ο πρωτος αλμυρος μου φιλος δεν τον βγαζω με τιποτα!!... Όσο κρατάς μεσογειακό το σύστημα σου όλα οκ αφού δεν θα έχεις κοράλια για να πάθεις ζημιά!Θα πρέπει όμως να προσέξεις πολύ μην δώσεις οτιδήποτε σε φίλο με ενυδρείο τροπικό όπως επίσης να μην χρησιμοποιήσεις κάτι απο το ενυδρείο σου αν κάποια στιγμή το γυρίσεις και εσύ σε τροπικό!Δυσκολα, πολυ δυσκολα.. Δεν παιζουν λεφτα ουτε για δειγμα.. Αααα επίσης πολλαπλασιάζονται και γρήγορα!
Ο καινουριος βραχος ηταν ζουγκλα!!! Ειχε πανω του τα παντα!! Τελειωσα σημερα με την σοφιτα και εφτιαξα ενα σκιμμερακι ακομη μικροτερο το οποιο φενεται ελαχιστα πισω απο τον βραχο!! Ολα καλα ως τωρα!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΑΣΤΕΡΙΑΣ SPACE Θαλασσινό νερό - Γενικά 1 27-12-08 22:58
Δικος μας αστεριας.Δικα μας σαλιγκαρια.Δικες μας ανεμωνες alexx Θαλασσινό νερό - Γενικά 6 14-05-08 17:46
ΝΕΟΣ ΑΣΤΕΡΙΑΣ NAVY Θαλασσινό νερό - Γενικά 10 20-01-08 06:15
γιατι ο αστεριας???? Vasilis Αχινοί και λοιπά 4 24-12-04 16:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10156 seconds with 16 queries