Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
 
Παλιά 27-03-08, 21:17
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή Τελικά, τι κάνουν τα "βακτήρια"?

Μου έχει μείνει η απορία.. Όλα αυτά τα "σκευάσματα", τα οποία υποτίθεται πως περιέχουν βακτήρια, και με τα οποία μπορείς να "στρώσεις" το ενυδρείο και να βάλεις ψάρια ακόμα και μέσα σε 24 ώρες, τι είναι τελικά?

sera nitrivec
"να ειδικό μίγμα διαφορετικών υψηλής ποιότητας βακτηρίων καθαρισμού για το νερό του ενυδρείου. Το sera nitrivec εμποδίζει την σύγκέντρωση της αμμωνίας και των Νιτρωδών. Όταν χρησιμοποιείτε sera nitrivec σε νέο ενυδρείο, μπορείτε να τοποθετήσετε ψάρια εντός μόλις 24 ωρών.
http://www.sera.de/fileadmin/gbi/ser..._36.03_int.pdf

JBL Denitrol - Aquarium Starter
In new aquariums and after disease treatment: add triple dose on the first day and a standard daily dose for the next 9 days. Overdosing without harmful effects. Stock with fish after 3-4 days.

TetraAqua Safestart
Normally, when setting up an aquarium, it takes time to introduce the fish (sometimes weeks). This is because the filter inside the aquarium needs
to ‘mature’ in order to deal with harmful ammonia, produced by the fish, and nitrite. High levels of these substances are toxic to fish – an effect known as new tank syndrome.

TetraAqua
SafeStart
adds the beneficial bacteria that the filter needs to become active. By dealing effectively with ammonia and nitrite fish can be added immediately and new tank syndrome avoided.

TetraAqua
® SafeStart
is a revolution in fish keeping and the result of years of research. All previous thinking has focused on the species of bacteria called nitrosomonas and nitrobacter. In fact ammonia is only decomposed by bacteria of the species nitorsospira and nitrosomonas whilst the species nitrospira reduces nitrite in an aquarium. It is these latest findings in micro-biology that have made TetraAquaSafeStart possible.

http://www.tetra.de/doc/doc_download...37BE91D7F280EE

Seachem Stability
Stability™ will rapidly and safely establish the aquarium biofilter in freshwater and marine systems, thereby preventing the #1 cause of fish death: "new tank syndrome". Stability™ is formulated specifically for the aquarium and contains a synergistic blend of aerobic, anaerobic, and facultative bacteria which facilitate the breakdown of waste organics, ammonia, nitrite and nitrate. Unlike competing products, the bacteria employed by Stability™ are non-sulfur fixing and will not produce toxic hydrogen sulfide. Stability™ is completely harmless to all aquatic organisms as well as aquatic plants, thus there is no danger of over use. Stability™ is the culmination of nearly a decade of research and development and represents the current state of the art in natural biological management.

Use 1 capful (5 mL) for each 40 L (10 gallons*) on the first day with a new aquarium. Then use 1 capful for each 80 L (20 gallons*) daily for 7 days. Fish and other aquatic species may be introduced at any time as long as dosage is maintained for 7 days. For optimum biofilter performance use 1 capful for each 40 L (10 gallons*) once a month or with each water change and whenever introducing new fish or whenever medicating an aquarium.
http://www.seachem.com/products/prod...Stability.html

Τί είναι τελικά όλα αυτά? Ισχύουν αυτά που λένε? Τα έχει δοκιμάσει κανείς σε συνδυασμό με μετρήσεις για NH4, NO2 και NO3?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 18-10-08, 17:11
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Για να συνοψίσουμε :
Υπάρχουν οι παρακάτω μέθοδοι στρωσίματος
1) με μπόλι
2) με τροφή
3) με αμμωνία
4) με σκευάσματα του εμπορίου
5) με ψάρια

Όλοι έχουν τα υπέρ και τα κατά τους και ο καθένας (αφού ενημερωθεί) ακολουθεί τον τρόπο που θέλει.
Δεν μπορούμε να επιλέξουμε με σιγουριά και με ασφάλεια και να προτείνουμε κάποιον.
Κάποτε έγινε μια προσπάθεια,μετά από ανοιχτή συζήτηση χομπιστών από διάφορα φόρα,να καταγραφούν όλες οι απόψεις και να ανέβουν σαν άρθρο στο πόρταλ του συλλόγου.
Η προσπάθεια αυτή δεν οδήγησε τελικά στο αναμενόμενο αποτέλεσμα.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 18-10-08, 17:26
Το avatar του χρήστη albireo
albireo Ο χρήστης albireo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
...Το ερώτημα είναι: αυτοί που έστρωσαν ενυδρείο χωρίς μπόλι και χωρίς τα ζουμιά, πόσο καιρό τους πήρε; Όχι τίποτε, θέλω να ξέρω αν πήγαν τζάμπα τα λεφτά...
Το δικό μου 180αρι με τη μέθοδο της αμμωνίας χωρίς μπόλι και τα ζουμιά έκανε περίπου 40 μέρες να μηδενίσει τα νιτρώδη και να στρωθεί.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 18-10-08, 17:52
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Να καταθέσω και τη δική μου εμπειρία για τα βακτηρίδια αυτά.
Πριν λίγες μέρες άρχισα να στρώνω ένα 180άρι με τη μέθοδο της αμμωνίας, και λίγα φυτά μέσα. Κρατάω την αμμωνία στα 3mg/L και χρησιμοποιώ το Nitrivec (Sera) ακολουθώντας πιστά τις οδηγίες χρήσης για τη δόση, εκτός από το ότι δεν έβαλα μέσα ψάρια σε 24 ώρες ή ότι άλλο λέει.

Οι τιμές της αμμωνίας άρχισαν να πέφτουν την 8η ημέρα και να ανεβαίνουν τα νιτρώδη. Τώρα βρίσκομαι στην 11η μέρα. Η αμμωνία "τρώγεται" κάθε 24 ώρες περίπου, νιτρώδη έχω ακόμα (5mg/L) αλλά τα νιτρικά ανεβαίνουν (χθές ήμουν στα 25mg/L). Οπότε πιθανότατα είμαι στην ίδια πορεία με τον westie και θα πάρει γύρω στο 15θήμερο.

Το ερώτημα είναι: αυτοί που έστρωσαν ενυδρείο χωρίς μπόλι και χωρίς τα ζουμιά, πόσο καιρό τους πήρε; Όχι τίποτε, θέλω να ξέρω αν πήγαν τζάμπα τα λεφτά...

φιλε καλησπερα!!!! πολυ ενδιαφερον αυτο που κανεις και θα χαρω να μαθουμε ποσο καιρο πηρε τελικα το στρωσιμο!!!
αληθεια ποσο κανουν τα ζουμια??
εμενα με αμμωνια που το εστρωσα μου πηρε 40-45 μερες, δεν θυμαμαι ακριβως!!
αλλα το καλο ειναι οτι οπως ειπε κι ενας φιλος πιο πανω εμαθα πολλα για την βιολογια του ενυδρειου μου!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 18-10-08, 17:55
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
αληθεια ποσο κανουν τα ζουμια??
http://www.aquaristic.net/shop.php/s...46f72.71210532
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 18-10-08, 17:57
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε καλησπερα!!!! πολυ ενδιαφερον αυτο που κανεις και θα χαρω να μαθουμε ποσο καιρο πηρε τελικα το στρωσιμο!!!
αληθεια ποσο κανουν τα ζουμια??
εμενα με αμμωνια που το εστρωσα μου πηρε 40-45 μερες, δεν θυμαμαι ακριβως!!
αλλα το καλο ειναι οτι οπως ειπε κι ενας φιλος πιο πανω εμαθα πολλα για την βιολογια του ενυδρειου μου!!!!
Το ζουμί έκανε γύρω στα 6,5 ευρώ (χωρίς τα μεταφορικά - είχα πάρει και διάφορα άλλα) από internet.
Θα ποστάρω update μόλις στρώσει τελικά το φίλτρο για να δούμε που βρισκόμαστε και αν άξιζε.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 06-11-08, 21:25
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Λοιπόν, ένα update για την ιστορία:

Χρησιμοποιώντας το nitrivec, σε 180αρι με λίγα φυτά και τη μέθοδο της αμμωνίας, το φίλτρο έκανε 29 μέρες για να στρώσει. Αυτό φαίνεται να κινείται στα "φυσιολογικά" πλαίσια που περιγράφονται για τη μέθοδο χωρίς άλλα ζουμιά, κλπ.

¶ρα, στην περίπτωσή μου τα βακτηρίδια δε φαίνεται να έκαναν απολύτως τίποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 06-11-08, 21:27
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ευχαριστουμε για την ενημερωση...αν οσοι τα χρησιμοποιουν καταθετουν την εμπειρια τους θα βγει μια γενικοτερη εικονα για τα σκευασαματα αυτα!

υ.γ. εχουμε κι ενα ραντεβου εμεις για εναν διαχυτηρα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
"Επίσημη" έκδοση "υπολογιστή" ενυδρείου Fonamstel Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 27 07-06-04 04:23
Το "τελικό" πρόγραμμα για τους υπολογισμούς Fonamstel Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 27-05-04 17:20
Ενυδρειο καραντινας "Νοσοκομειο". Τι και πως? mikenuke Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 11 21-09-03 17:07
ΠΕΡΙ "ΖΟΥΜΙΩΝ" ΚΑΙ "ΑΦΕΨΗΜΑΤΩΝ" (Συνεχει newfish Γλυκό νερό - Γενικά 0 18-12-02 21:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05223 seconds with 15 queries