Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-01-12, 03:56
fokias Ο χρήστης fokias δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-10-2011
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή Άλγες ,CO2,φυτά,υπόστρωμα,… απορίες

Το ενυδρείο μου είναι το JUWEL RIO 180 και τρέχει περίπου από 04-01-2012 με το μπλε λεπτό σφουγγάρι από το 70λιτρο juwel το οποιο τρέχει από Οκτώβρη του 2011:

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 101 x 41 x 50 cm
Όγκος: 180 Λίτρα
Κατηγορία: προσπάθεια για βιοτοπικό κεντρικής Αμερικής
Φυτά: (10x Echinodorus tenellus Tropica no.: 067), (4x Lobelia cardinalis Tropica no.: 053C), (1x Echinodorus 'Reni' Tropica no.: 072D), (3x Cabomba), (4x Bacopa caroliniana Tropica no.: 043), (2x Sagittaria platyphylla Dennerle no: 261), (3x Alternanthera reineckii ROT Dennerle no: 107) Οι παραπάνω ποσότητες είναι σε γλαστράκια της Tropica και της Dennerle αντίστοιχα.
Ψάρια / Άλλα είδη: Poecilia wingei (Endlers)
Διακοσμητικά υλικά: 12 Kg DeponitMix, 22 Kg φυσικός χαλαζίας 2mm, 1x ρίζα
Φόντο: Αφίσα βράχου
Φωτισμός: 2 x 45 Watt T5
Διάρκεια φωτισμού: 10 ώρες
Φιλτράρισμα: Bioflow 3.0 με 600l/h
Θερμοστάτης: 200 Watt
Λίπανση: Seachem Flourish Excel
Παροχή CO2: δεν έχω ακόμα

Παράμετροι:

pH: 7,2
Γενική σκληρότητα (GH): 20 και πάνω
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 12
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Αλλαγές νερού: κάθε 4 μέρες
Θερμοκρασία: 26 C
Άλλες πληροφορίες: Eco-Line Bodenfluter cable 20 Watt της Dennerle
Φωτογραφία:




Θα ήθελα να σας διηγηθώ κάτι που μου συνέβη πριν αρχίσω τις ερωτήσεις.
Εκεί που είχα πάρει όλα τα υλικά (φυτά, χαλίκι κ.τ.λ.π.)για να στήσω μέσα στα Χριστούγεννα το ενυδρείο κατά την τοποθέτηση των τελευταίων φυτών για την πίσω μεριά του ενυδρείου, συνειδητοποιώ ότι το ενυδρείο έχανε νερό από τον πάτο. Φτου γκαντεμιά. Από 12:00 ώρα τα μεσάνυχτα, μου πήρε 4 το πρωί μέχρι να το ξεστήσω. Τα φυτά τα έβαλα σε μια λεκάνη με νερό και την άφησα έξω στις σκάλες της οικοδομής μας, με περίπου 13 βαθμούς κελσίου.
Μετά από μία εβδομάδα έρχεται το καινούργιο. Στήνω, όλα καλά μέχρι τώρα όσο αφορά το ενυδρείο(με έχει πιάσει λίγο και η φοβία βλέπετε).
Τα φυτά όμως βλέπω άρχιζαν να λιώνουν και να πέφτουν τα φύλλα τους.
Υπάρχει μια σχετική βελτίωση αλλά με ανησυχεί πολύ που δεν έχω πάρει ακόμα CO2.
Έχω γεμίσει και με την καφέ την άλγη( έπαθα πλάκα το πόσο πολύ ήταν μέσα, την βλέπω όμως και υποχωρεί λίγο μετά από χρήση του Excel)

Ας αρχίσω τις ερωτήσεις(μποστάνιδες τα φώτα σας):

1) Υπάρχει τρόπος να ξεχωρίσω αν η Cabomba μου είναι caroliniana ή aquatica;


2) Τα Lobelia cardinalis Tropica no.: 053C είναι τελικά υδρόβια ή υδρόφιλα και αν κάνουν να μπουν σε ενυδρείο , γιατί διαβάζω διάφορες απόψεις σε διάφορα forum.

3) Ποια είναι η καλύτερη μέθοδος για ένα φυτεμένο; Το Seachem fluorite ή η μέθοδος με υπόστρωμα και χαλίκι από πάνω.(Εδώ σας παρακαλώ θέλω επιχειρήματα.)
Σκέφτομαι να βάλω Flourite μιας και δεν με ικανοποιεί το χαλίκι που έβαλα αισθητικά.(Έχω και εγώ τα κολλήματά μου.) Θα βάζατε 8cm πάχος; πόσο;

4) Έχει χρησιμοποιήσει κανείς το Eco-Line Bodenfluter cable 20 Watt της Dennerle;
Εμένα με πολύμετρο που μέτρησα την έξοδο από τα 12Volt μου έδειχνε γύρω στα 5-6 Volt χωρίς το καλώδιο και 4-5Volt με το καλώδιο (η αντίσταση δηλαδή από όσο καταλαβαίνω).
Εσάς πόσο δείχνει; Μου φαίνονται λίγα τα Volt. (προσοχή εκεί είναι και 220volt κοντά μην το επιχειρήσει κανείς που δεν ξέρει, είναι θάνατος.)

5) Τι είδους Άλγη είναι αυτές:






6) Έχω σκοπό να βάλω Co2. (Θέλω την μεγαλύτερη ασφάλεια για τα ψάρια).
Είμαι ανάμεσα σε :
Α) Το σύστημα της SICCE CO2 Life 2 (ξέρω είναι πολλά τα χρήματα σε βάθος χρόνου, αλλά θέλω ασφάλεια για τα ψάρια κυρίως) η μπουκάλα CO2 δεν είναι επικίνδυνη να αφήσει το Co2 μέσα στο ενυδρείο όταν η πίεση πέσει;
Β) αν θα πάω σε μπουκάλα Co2 τι έχετε να πείτε γι αυτό, τι είναι το probe που αναφέρει; Τι είναι αυτό το ειδικό υγρό που βάζεις νομίζω στο πεχάμετρο (κάνει να χρησιμοποιήσεις υγρό από άλλες εταιρίες

Αν θα το πάρω, θα πάρω την standard έκδοση.
Θα με βοηθούσε πάρα πολύ η γνώμη σας.

Συγνώμη αν σας κούρασα με τις ερωτήσεις μου, αλλά διαβάζοντας μια από εδώ μια από εκεί έχω τελείως μπερδευτεί, ειδικά στις ερωτήσεις 3) και 6).

Ευχαριστώ
Ανδρέας
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  tank.jpg
Εμφανίσεις:  1508
Μέγεθος:  334,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  cabomba.jpg
Εμφανίσεις:  1776
Μέγεθος:  64,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  algae1.jpg
Εμφανίσεις:  1616
Μέγεθος:  336,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  algae2.jpg
Εμφανίσεις:  1479
Μέγεθος:  63,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  algae3.jpg
Εμφανίσεις:  1453
Μέγεθος:  75,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  eco_line.jpg
Εμφανίσεις:  4589
Μέγεθος:  279,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-01-12, 12:17
Το avatar του χρήστη georod7
georod7 Ο χρήστης georod7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: Χανιωτης "σογαμπρος" μενω Κομοτηνη
Μηνύματα: 329
Προεπιλογή

1)μαλλον ειναι caroliana!
2) "In open aquariums it grows above the water surface, where it forms very beautiful scarlet flowers and the leaves regain their colour. Can be used in garden ponds." οποτε μπορει καποιος να καταλαβει οτι χρημοποιειτε και σαν υδρόβιο και σαν υδρόφιλο!!
3)δεν εχω δοκιμασει την πρωτη μεθοδο γιατι σαν νεος τοτε πηγα στη δευτερη και εμεινα!τωρα αν εστεινα παλι ενυδρειο με φυτα θα εβαζα flourite!μη ρωτας γιατι, γιατι ετσι! εγω θα σου προτεινα γυρω στα 5cm kαλα ειναι!
4)???????
5) δες εδω !!! σε γενικες γραμμες βλεπω μια gba μια Hair algae και μπολικη bba!!!
6)να βαλεις! Α) μα αυτο ειναι το ζητημα!να μπει το co2 στο ενυδρειο, μεσα στο νερο!!!δεν καταλαβαινω τι αλλο να εννοεις!
β)φιλε μου αυτο που βλεπεις εκει ειναι αστα να πανε!!!υπαρχουν πολυ πιο οικονομικα συστηματα co2 με μπουκαλα!αμα ψαξεις θα βρεις! ειναι ασφαλεστατα τα συστηματα co2 και δεν θα εχουν προβηλμα τα ψαρια σου αρκει να το εχεις το co2 στα επιθυμητα επιπεδα!probe ειναι το ηλεκτροδιο που μπαινει στο πεχαμετρο!!!

κατσε διαβασε, ψαξε και λιγο τα θεματα που σε ενδιαφερουν με την αναζητηση γιατι σεμηναριο απο δω δεν γινεται!
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Υπόστρωμα για φυτά george1995 Αρχάριοι γλυκού νερού 5 30-06-11 16:34
Άλγες & φυτά - να σας πω τον πόνο μου... aquaman Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 30 25-12-10 09:33
Υπόστρωμα-Φυτά rasbora Αρχάριοι γλυκού νερού 6 27-04-07 22:56
Απορίες για το υπόστρωμα KIRKMAN Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 5 20-04-06 11:49
Πρόβλημα με τριχοειδή άλγη επάνω σε φυτά……….. Help karalioman Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 26-01-06 00:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04462 seconds with 14 queries