Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 05-12-11, 00:19   #1
πρόβλημα συμπεριφοράς..
 
Το avatar του χρήστη astrapcian
astrapcian
Member
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 97

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
astrapcian Ο χρήστης astrapcian δεν είναι συνδεδεμένος 05-12-11, 00:19
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

καλησπέρα σας.. είμαι νέος στο χόμπι και θέλω βοήθεια.. αγόρασα ένα ενυδρείο 100 λιτρα, το έστρωσα και αφού ήρθε ο καιρός να βάλω ψάρια έβαλα:
1 ghost
3 νέον
1 αγκελόψαρο
1 ξιφομάχο
2 baloon platy (νομίζω έτσι λέγετε )

τα έβαλα όλα αφότου ρώτησα τον υπεύθυνο του καταστήματος και μου είπε πως αυτά τα ψάρια δεν έχουν πρόβλημα συμβίωσης βεβαίως θα βάλω και άλλα. έχω όμως ένα πρόβλημα με τα baloon platy, νομίζω πώς είναι φοβισμένα, αυτά τα ψάρια που προανέφερα μπορούν να συμβιώσουν μεταξύ τους?? θέλω επίσης να μου προτείνετε τι άλλα ψάρια να βάλω.. ευχαριστώ
Εμφανίσεις: 2856
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-12-11, 00:28
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

οχι και προς θεου μην βαλεις αλλα πριν διαβασεις τα σχετικα υπομνηματα του φορουμ
στο λεω με πολυ φιλικη διαθεση γιατι ολοι στην αρχη κανουμε τετοια λάθη
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-12-11, 00:30
Το avatar του χρήστη morfeas2002
morfeas2002 Ο χρήστης morfeas2002 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: Καλαμάτα
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

1. Ο υπεύθυνος του καταστήματος σου έδωσε μια ψαρόσουπα...
2. Ξιφοφόροι και Platy υβριδίζουν.
__________________
http://kalamata.meteoclub.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-12-11, 00:43
Το avatar του χρήστη astrapcian
astrapcian Ο χρήστης astrapcian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από morfeas2002 Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Ο υπεύθυνος του καταστήματος σου έδωσε μια ψαρόσουπα...
2. Ξιφοφόροι και Platy υβριδίζουν.


ναι το φαντάστηκα και γιαυτό ρωτάο...
και τι σημαίνει υβριδίζουν??
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-12-11, 00:50
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Καλησπέρα, καλώς ήρθες και καλή ενασχόληση με το υπέροχο αυτό χόμπυ! Μάλλον ο pet shop-ας ενέδωσε στον ενθουσιασμό σου ως καινούργιο και σε άφησε να βάλεις μάλλον αταίριαστα μεταξύ τους ψάρια! Αλλά μην απογοητεύεσαι, θα μάθεις σιγά σιγά ποια είδη ταιριάζουν, όχι μόνο από το forum, αλλά και ο ίδιος σου αν τα παρατηρήσεις τα ψάρια πως συμβιώνουν θα καταλάβεις ότι το καθένα προέρχεται από διαφορετικούς βιότοπους ( π.χ. μαλακά νερά, βλ. Αμαζόνιο ή πιο σκληρά νερά ) και έχει διαφορετικές ανάγκες σε θερμοκρασία, σκληρότητα νερού, "κοπαδοποίηση" ή όχι...
Προς το παρόν, να πω για τα αγγελόψαρα ότι: 1) Χρειάζονται ψηλά ενυδρεία γιατί φθάνουν μέχρι 15 εκατοστά ύψος ίσως και περισσότερο, 2) μένουν είτε ζευγάρι π.χ. σε ένα ενυδρείο 100 λίτρων είτε ομάδες ( 5+, 7+ ) σε περισσότερα λίτρα φυσικά. Δεν νομίζω ότι ταιριάζουν με ξιφοφόρους και τα άλλα είδη που είπες! Σε κάθε περίπτωση, καλή αρχή και καλή επιτυχία
__________________
S c a l a r o mania
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-12-11, 01:09
Το avatar του χρήστη astrapcian
astrapcian Ο χρήστης astrapcian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

πιστεύω πως τα baloon platy έχουν κάποιο πρόβλημα με το αγκελοψαρο. είναι συνέχεια κριμένα και φαίνονται φοβισμένα. ξέχασα να προσθέσω πώς το αγκελοψαρο είναι σχεδόν σε πλήρη μέγεθος.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-12-11, 02:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Κλασσικος πετσοπας.
Σου εδωσε λαθος αριθμο ψαριων (τα neon ειναι κοπαδοψαρα 8+ ατομα), τα ζωοτοκα platy και xiphophorus σε χαρεμι 1 αρσ. προς 2-3 θηλ. (εκτος του οτι υβριδιζουν) (και εκτος οτι τα ballon ειναι ψαρια με παραμορφωμενη σπονδυλικη στηλη απο επιλεκτικες αναπαραγωγες).
Τα αγγελοψαρα ειναι κι αυτα κοπαδοψαρα (8+ ατομα) και θελουν κι ενα σκασμο λιτρα το καθενα (40-50λιτρα) και ενυδρειο με υψος πανω απο 60 εκ. για να χωρανε και να μεγαλωσουν κανονικα τα πτερυγια τους. Εκτος αυτου μπορει να φανε ανετα τα neon (και γενικα μικροψαρα) οταν χωρανε στο στομα τους αλλα και νωριτερα αν θελουν να παιξουν κυνηγητο, (αναλογα το πως θα "τη δουν").
Με το Ghost (αν ειναι το black ghost), σε λιγο θα αρχιζουν οι εξαφανισεις ψαριων τη νυχτα ή θα βρισκεις ψαρια χωρις ματια.
Αν ειναι το glass catfish ειναι κοπαδοψαρο κι αυτο (αν εινα το minor κατι παει κι ερχεται δεν γινεται πολυ μεγαλο, αν ειναι το bicirrhis .... αστο ) Δεν πιστευω να ειναι το Parailia pellucida

Καλα τα πηγε ο πετσοπας.
Μηδεν στα πεντα ψαρια εδωσε σωστα.

Τουλαχιστον σε βοηθησε σωστα στο στρωσιμο?
Ποσο καιρο ετρεξε το ενυδρειο πριν βαλεις τα ψαρια?
Με ποια διαδικασια το εστρωσες?
Τιμες Αμμωνιας NH3/4, Νιτρωδων NO2, Νιτρικων NO3?
Πεχα pH, γενικη σκληροτητα GH, θερμοκρασια?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-12-11, 10:52
Το avatar του χρήστη ippomas
ippomas Ο χρήστης ippomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2010
Περιοχή: kαβαλα -Ξανθη
Μηνύματα: 326
Προεπιλογή

Οπως σου ειπαν και οι προηγουμενοι εχεις παρει λαθος ψαρια. Τωρα ο πετσοπας σου τα εδωσε εσυ τα πηρες τελειωσε πως διορθωνετε το πραγμα. Σου δινουν γνωμες πηγαινης στο καταστημα και του λες να σου αλλαξη ορισμενα απο τα ψαρια σου. Παντως στα 100λιτρα δεν ειναι σωστο να βαλης αγγελοψαρα για να εχουν ανεση στην κινηση τους. Η ενα ζευγαρι μονο, και αυτο με μελλοντικη αλλαγη ενιδρυου. Παντως νομιζω οτι θα σου κανει τις αλλαγες μιλησε μαζι του. Καλα ειναι να ξεκινησης με μολυ που εχουν και καλη ποικιλια μην τα μπερδεψης με ξιφοφορους βαλε κανενα σαλιγκαρι και μερικες γαριδουλες για να εχεις μια ωραια συνθεση οπτικα και φυτακια και σιγα σιγα το βελτιωνης.
__________________
www.ippocampos.com.gr
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-12-11, 12:09
Το avatar του χρήστη astrapcian
astrapcian Ο χρήστης astrapcian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

διάβασα πολλά στο forum και κατατοπίστηκα.. το στρώσιμο έγινε κανονικά και η τιμές είναι σχετικά καλές.. το πρόβλημα με τα ψάρια πρέπει να διορθώσω και θα είμαι πιστεύω καλά. θα πάω και σε άλλο petshop μήπως και βρω κάποιον πού ξέρει μην έχω πάλη τα ίδια με τα ψάρια.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-12-11, 12:14
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Φίλε μου οι τιμές δεν είναι έτσι γενικά καλές ή κακές, αν έχεις τεστάκια και μετράς πες τα νούμερα για να σε βοηθήσει παραπάνω όποιος ξέρει.

Δική μου πρόταση, αφού βρήκες αυτό το φόρουμ με ανθρώπους που ξέρουν μάθε ό,τι περισσότερο μπορείς, συζήτησε τι θέλεις να πετύχεις, ώστε να καταλήξεις και όταν πια πας στο μαγαζί να του πεις θέλω αυτό και αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-12-11, 16:06
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου οι τιμές δεν είναι έτσι γενικά καλές ή κακές, αν έχεις τεστάκια και μετράς πες τα νούμερα για να σε βοηθήσει παραπάνω όποιος ξέρει.

Δική μου πρόταση, αφού βρήκες αυτό το φόρουμ με ανθρώπους που ξέρουν μάθε ό,τι περισσότερο μπορείς, συζήτησε τι θέλεις να πετύχεις, ώστε να καταλήξεις και όταν πια πας στο μαγαζί να του πεις θέλω αυτό και αυτό.
+1

οι πιθανοτητες να κανεις σωστη δουλεια αν πας σε αλλο πετσοπ ειναι οι εξης:
70% δεν θα ξερει και θα σου πει τις ιδιες μπουρδες που σου ειπε ο προηγουμενος.
20%θα ξερει κατι παραπανω αλλα δε θα στα πει οπως πρεπει για να πουλησει οτι θελει
10% να πετυχεις σωστο επαγγελματια-χομπιστα που ξερει τι του γινεται,τι πουλαει, και γιατι το πουλαει.

τετοιον εγω δεν εχω συναντησει ακομα με εξαιρεση ισως το παληκαρι που με εξυπηρετησε στο animal station και λεω ισως γιατι εχω παει μονο μια φορα.(κακως,αλλα πεφτει λιγο μακρυα μου)οχι οτι εγω ειμαι εξπερ η τιποτα τετοιο αλλα τουλαχιστον μπορω να καταλαβω αν ο αλλος θελει απλα να πουλησει η ενδιαφερεται πραγματικα.
μην ασχολεισαι,διαβασε εδω μεσα και ρωτα. 99.9% θα παρεις πολυτιμες συμβουλες που δε θα παρεις απο 100 πετσοπαδες μαζι.
κοιταξε τι χρειαζεται το καθε ψαρι που εχεις μεσα τωρα και θα δεις τι προβληματα υπαρχουν τωρα και τι μπορει να προκυψει στην πορεια αν δεν κανεις αλλαγες.ετσι θα πας διαβασμενος δε θα σε πιασουνε κοροιδο και θα χαρεις και το ενυδρειο σου περισσοτερο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αλλαγή συμπεριφοράς ancistrus sp3. Apostolis Γατόψαρα Ν. Αμερικής 6 25-02-09 10:24
8 Πιράνχα εν ώρα Φαγητού-(Βίντεο παρουσίασης συμπεριφοράς) Husky_Jim ¶λλα ψάρια Ν. Αμερικής 21 26-09-06 11:09
Aλλαγή χρώματος και συμπεριφοράς 3leon Malawi 6 14-10-05 00:41
Ancistrus: Πρόβλημα συμπεριφοράς Obelix(Reifen) Γατόψαρα Ν. Αμερικής 12 29-01-03 01:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04830 seconds with 13 queries