Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-09-09, 11:06
Μάριος Ο χρήστης Μάριος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2006
Περιοχή: Κύπρος, Λεμεσός
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή Η ιστορία ενός υφάλου

Εισαγωγή
Πριν περίπου 2-3 χρόνια είμουν πολύ συχνός εδώ στο GAB με καθημερινή συμμετοχή στο φόρουμ των φυτεμένων τροπικών ενυδρείων καθώς και των δίσκων. Κάτοχος ενός επιτυχημένου 250λτ φουλ φυτεμένου με δίσκους για 3 χρόνια, δυστυχώς η πολύ έντονη και τακτική προσοχή που χρειάζεται ένα τέτοιο ενυδρείο με εξουθένωσαν όσπου αναγκάστηκα να τα παρατήσω διαλύοντας το ενυδρείο πριν ένα χρόνο.

Μετά από παρακίνηση της γυναίκας μου και σε συνάρτηση με την επικέιμενη μετακόμιση σε μονοκατοικία αποφάσισα ότι ήρθε η ώρα να κάνω αυτό που πάντα ονειρευόμουν. Ένα high-end τροπικού υφάλου 800+ λτ. με πλήρη ηλεκτρονικό εξοπλισμού ελέγχου των παραμέτρων και της λειτουργίας του ενυδρείου.

Έτσι λοιπόν τα βάλαμε κάτω και ορίσαμε ένα προϋπολογισμό για την κατασκευή και ορήμανση του ενυδρείου τον οποίο ελπίζω να μην ξεπεράσουμε.

Το σχέδιο έχει για την ώρα ως εξής

1. Μετατροπή του υπάρχοντος ενυδρείου 250λτ με υπερχήλιση και sump
2. Αγορά εξοπλισμού ο οποίος θα μπορεί να μεταφερθεί αργότερα στο τελικό ενυδρείο των 800 λίτρων
3. Ορίμανση του ενυδρείου των 250λτ σε μίνι reef με προόπτική μεταφοράς των περιεχομένων του στο μεγάλο ενυδρείο και μετατροπή του μικρού σε ενυδρείο "νοσοκομείο"

Οι προδιαγραφές του ενυδρείου είναι
2μ x 60εκ x 75 εκ
Σύστημα υπερχήλησης και sump
Protein Skimmer Deltec σειρας AP
Σύστημα ψύξης τιτανίου (Titanium Chiller)
Βιολογική φύλτρανση με Refiugium με mangroves ή μάκροάλγες
Calcium Reactor (ας είναι καλά το σύστημα CO2 του φυτεμένου)
3x250W λαμπτήρες Metal Hallide+312W T5 (Σύστημα Geisemann Infinity)

Καρδιά Ελέγχου θα είναι ένας Profilux ΙΙ ex με συνεχείς μετρήσεις pH, conductivity, REDOX, θερμοκρασίας, έλεγχο των κυκλοφορητών, σύστημα αυτόματης αναπλήρωσης εξάτμησης με ΑΟ και έλεγχο φωτισμού

Το εγχείρημα έχει ξεκινήσει αφού έχουν ήδη μπέι οι παραγγελίες για μερικό εξοπλισμό ενώ αυτή την εβδομάδα θα πάει το 250λιτρο στο εργαστήριο για να γίνουν οι μετατροπές.

Επειδή λοιπόν είμαι σχετικά αρχάριος στο θαλασσινό και επειδή ήθελα να κρατάω ημερολόγιο γι αυτό το έργο αποφάσισα να το κάνω εδώ ώστε να βοηθήσω και να βοηθηθώ από όλους τους φίλους του φόρουμ. Όπυ μπορώ θα συμπεριλαμβάνω αναλυτικές φωτογραφίες, επεξηγήσεις και βίντεο προσφέροντας έτσι σε όλους να συμμετέχουν στην κατασκευή αυτού το ενυδρείου.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-09-09, 16:22
Το avatar του χρήστη blondi
blondi Ο χρήστης blondi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2007
Περιοχή: ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

καλή επάνοδο και καλη επιτυχία!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-09-09, 16:33
Το avatar του χρήστη Red crystal
Red crystal Ο χρήστης Red crystal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-06-2009
Περιοχή: Κορυδαλλο
Μηνύματα: 175
Προεπιλογή

Καλη επιτυχια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-09-09, 14:42
Μάριος Ο χρήστης Μάριος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2006
Περιοχή: Κύπρος, Λεμεσός
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή Αναμονή...

Την παρασκευή έφυγαν απο γερμανία τα φώτα και το Profilux, έχει γίνει η παραγγελία για το sump και θα μπεί ως την επόμενη εβδομάδα και η παραγγελία για το Deltec το skimmer.

Εν το μεταξύ, ακόμα περιμένω να έρθουν να πάρουν το παλιό ενυδρείο από το σπίτι για να πάει στο εργαστήριο για τις μετατροπές. Άντε να δούμε γιατί έχω αρχήσει και ανυπομονώ.

Αλλά όπως λένε και κάποιο γνωστοί στο χώρο "μόνο τα άσχημα πράγματα γίνονται γρήγορα στα reef ενυδρεία".
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-09-09, 15:44
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μάριος Εμφάνιση μηνυμάτων
"μόνο τα άσχημα πράγματα γίνονται γρήγορα στα reef ενυδρεία".
Το μόνο σίγουρο Μάριε!!Γιατί βιάζεσαι??Απόλαυσε το ταξίδι φίλε!!
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-09-09, 09:22
Μάριος Ο χρήστης Μάριος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2006
Περιοχή: Κύπρος, Λεμεσός
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Λοιπόν εχτές παρέλαβα τα φώτα και το controller.

Συνολική παραλαβή

- Giesemann Infinity 60cm 1x250W MH 4x24W T5
- Geisemann Megachrome Marine 250W MH



- 2x Geisemann Powerchrome Actinic Plus 24W T5



- 2x Geisemann Powerchrome Actinic Plus 24W T5



- GHL Profilux II plus EX
- πολύμπριζο GHL με 4εις ελεγχόμενες μπρίζες
- ηλεκτρόδιο pH
- ηλεκτρόδιο REDOX

Όλα ήρθαν σε ένα τεράστιο κουτί που πήρα εχτές από τα ταχυδρομία (πήρε κάτι λιγότερο από 2 βδομάδες να έρθουν αλλά το κόστος αποστολής για τέτοιο βάρος ήταν πολύ καλό)

Με λίγο λόγια (θα επανέλθω και στη συνέχεια με λεπτομέρεις review) είμαι ευχαρηστημένος με αυτά που παρέλαβα, ειδικά το φωτιστικό είναι πολύ όμορφο μαύρο μεταλικό χρώμα. Έβαλα τις λάμπες με την εξής διάταξη.

Άσπρη Τ5-Ακτινική-ΜΗ-Ακτινική-Άσπρη

και το φωτιστικό έχει τρείς παροχές έτσι ώστε ελέγχεις ξεχωριστά τις τρείς ομάδες των λαμπτήρων.

Έβαλα λοιπόν μπροστά το ΜΗ (πρώτη φορά) έκανε το μπάλαστ λίγο θόρυβο στην αρχή και μετά από περίπου 1 λεπτό το φώς που έβγαζε ήταν ασσύληπτο και ο θόρυβος(βούισμα) σταμάτησε τελείως. Φυσικά ο λαμπτήρας προτάτεύεται από φίλτρο UV και επίσης έιναι δυνατό να μετακινηθεί σε οποιοδήποτε μήκος του φωτιστικού αν δεν το θές στο κέντρο. Ποτέ μα ποτέ δεν πρέπει να κοιτάμε μία τέτοια λάμπα απευθείας.

Όσον αφορά τη θερμότητα στα 1-10 εκατοστά ήταν αρκετά δυνατή, δεν μπορούσες να κρατήσεις το χέρι σου εκεί για πολύ ώρα. Μάλον θα κρεμαστεί περίπου 35-40εκ από την επιφάνεια του νερού. Έτσι κι αλλιώς μέχρι να μπεί σε πλήρη λειτουργία το ΜΗ σε 2-3 μήνες από σημερα ο χειμώνας θα έχει μπεί για τα καλά και ίσως (λέω γιατί δεν ξέρεις) να μη χρειαστεί άμεσα το chiller.

Όσον αφορά το profilux είμαι ενθουσιασμένος με τις δυνατότητες αυτοματισμού που σου παρέχει, επόμενα αξεσουάρ θα είναι ένα ηλεκτρόδιο conductivity για μέτρηση του salinity μία αντλία ελεγχόμενης ροής Tunze Trubelle για να δοκιμάσουμε και το wave maker και κανά LED φως για προσομοίωση φεγγαριου κλπ.

Σαν παράδειγμα θα σας δώσω μερικές από τις λειτουργίες που έχει
  • Έλεγχος μέχρι και 24 μπριζών
  • Wavemaker
  • Έλεγχος μέχρι και 8 φωτιστικών dimmable ή όχι
  • Έλεγχος μέχρι και 8 dosing pumps
  • Παράμετροι που μπορούν να ελεγχτούν Θερμοκρασία, pH, REDOX, Αγωγιμότητα, επίπεδο νερού για αυτόματη αναπλήρωση, οξυγόνο, υγρασία, θερμοκρασία αέρα
  • Όλοι οι παράμετροι μπορούν να συνδιαστούν με έλεγχο συσκευών (μπρίζες, dimmers) πχ αν ανέβει η θερμοκρασία πάνω από κάποιο όριο μπορείς πχ να έχεις προγραμματίσει να σβήνει το Metal Hallide κλπ.
Και πολλά άλλα.

Το μικρό ενυδρείο θα είναι έτοιμο μάλον στις αρχές της άλλης εβδομάδας. Έρχονται σύντομα και φωτογραφίες
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-09-09, 15:14
Το avatar του χρήστη aquarius
aquarius Ο χρήστης aquarius δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Φίλε μου γειά σου και καλή αρχή.

Είμαι και εγώ ευτυχής κάτοχος του Profilux II plus για πάνω από ένα χρόνο και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Είμαι σίγουρος ότι και εσύ δε θα "το χορταίνεις" με τόσες απίστευτες δυνατότητες που ήδη έχει, αλλά και πολλές νέες που προστίθενται διαρκώς από τον αρχιμηχανικό και ιδιοκτήτη της GHL, Matthias Gross.

Αυτή τη στιγμή που "μιλάμε" στη MACNA 2009 (http://www.macnaxxi.com/index.php?op...tpage&Itemid=1στο Atlantic City (η ώρα εκεί είναι περίπου 09:00 το πρωί) ξεκινά η μεγαλύτερη έκθεση εξοπλισμού ενυδρείων (και όχι μόνο) στο κόσμο και εκεί θα παρουσιαστεί για πρώτη φορά το νέο GHL Profilux III το οποίο έχει ακόμη πιο απίστευτες δυνατότητες από το ΙΙ. Πιστεύω ότι σαν υπερήφανο () ιδιοκτήτη του Profilux θα σε ενδιαφέρει και το forum της GHL στο ReefCentral (http://www.reefcentral.com/forums/fo...s=&forumid=527). Εκεί θα βρείς απαντήσεις σε πολλά θέματα και καλό είναι να κάνεις μια σχετική έρευνα πριν προχωρήσεις σε αγορά επιπλέον εξοπλισμού και περιφερειακών για το Profilux. Επίσης, μπορείς να συμβουλευτείς και το επίσημο forum της GHL (http://www.aquariumcomputer.com/Forum/index.php).

Τώρα, όσον αφορά στις αντλίες TUNZE που αναφέρεις (εγώ έχω 2 x 6055 και 2 x 6105 (όλες controllable πάνω στο Profilux)), θα σου πώ ότι δεν θα μπορέσεις να τις δουλέψεις σε wavemaker mode με επιτυχία. Αν και τις θεωρώ κορυφαίες αντλίες (και όχι μόνο εγώ) οι συγκεκριμμένες αντλίες δεν έχουν κατασκευαστικά τη δυνατότητα για "burst" λειτουργία. Για να επιτευχθεί αυτό, χρειάζονται κάποια μικρή μετατροπή στο driver τους. Περισσότερες πληροφορίες θα βρείς στα link που παραθέτω αλλά και αν δεν βρείς, πάλι εδώ είμαστε να τα λέμε...
__________________
Reefkeeping : Το Άλας της Ζωής...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-09-09, 15:27
Μάριος Ο χρήστης Μάριος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2006
Περιοχή: Κύπρος, Λεμεσός
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις ευχές σου, για την ώρα είμαστε στο περίμενε για να κατασκευαστεί το sump και να γίνει η μεταποίηση του ενυδρείου.

Για το profilux ήδη έχω χρησιμοποιήσει το πολύ καλό support forum που έχουν, το είδα για το ΙΙΙ λένε επίσης ότι αν έχεις το ΙΙ θα στον κάνουν αναβάθμιση με κάποιο σχετικό αντίτιμο.

Έχεις να προτείνεις άλλες αντλίες για δημιουργία turbulence μέσα στο ενυδρείο? Αυτός είναι ο σκοπός μου αφού θα έχω και πολύ δυνατή αντλία επιστροφής 2500 λίτρα την ώρα για το 250λτ, και θα φτιάξω ένα διανομέα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-09-09, 15:36
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Αν δεν κάνω λάθος η αναβάθμιση θα ισχύσει γιαυτούς που το πήραν απο Αμερική και απο συγκεκριμένα καταστήματα.Αν κάνω λάθος διορθώστε με γιατί έχω και εγώ το Profilux plus II ex και με ενδιαφέρει μια τέτοια αναβάθμιση
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-09-09, 01:09
Το avatar του χρήστη aquarius
aquarius Ο χρήστης aquarius δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεν κάνω λάθος η αναβάθμιση θα ισχύσει γιαυτούς που το πήραν απο Αμερική και απο συγκεκριμένα καταστήματα.Αν κάνω λάθος διορθώστε με γιατί έχω και εγώ το Profilux plus II ex και με ενδιαφέρει μια τέτοια αναβάθμιση
Για να μη "κανιβαλίσουμε" το θέμα του Μάριου...
__________________
Reefkeeping : Το Άλας της Ζωής...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-09-09, 06:44
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-10-09, 11:15
Το avatar του χρήστη aquarius
aquarius Ο χρήστης aquarius δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μάριος Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για τις ευχές σου, για την ώρα είμαστε στο περίμενε για να κατασκευαστεί το sump και να γίνει η μεταποίηση του ενυδρείου.

Για το profilux ήδη έχω χρησιμοποιήσει το πολύ καλό support forum που έχουν, το είδα για το ΙΙΙ λένε επίσης ότι αν έχεις το ΙΙ θα στον κάνουν αναβάθμιση με κάποιο σχετικό αντίτιμο.

Έχεις να προτείνεις άλλες αντλίες για δημιουργία turbulence μέσα στο ενυδρείο? Αυτός είναι ο σκοπός μου αφού θα έχω και πολύ δυνατή αντλία επιστροφής 2500 λίτρα την ώρα για το 250λτ, και θα φτιάξω ένα διανομέα.
Μάριε, οι Tunze (και ειδικά οι μεγάλες 6205 και 6305 στα 22000λτρ/ωρα και 30000λτρ/ωρα αντίστοιχα) θεωρώ ότι είναι ιδανικές για κίνηση "turbulence". Με δεδομένο ότι συμφωνούμε στο τι εννοούμε όταν λέμε 'turbulence"... Αν εννοείς "violent or unsteady movement of water" τότε πράγματι είναι ιδανικές αφού είναι πολύ δυνατές, έχουν καλοσχεδιασμένη διασπορά της ροής και είναι και controllable. Με το κατάλληλο προγραμματισμό μπορείς εύκολα να πετύχεις τη "χαοτική" και δυνατή ροή που χρειάζονται τα SPS σου!
Το σημείο που υστερούν είναι, όπως σου έγραψα, στη δυνατότητα στιγμιαίας επιτάχυνσης από την ηρεμία στη μέγιστη απόδοση-δύναμη τους. Με αυτό το τρόπο δουλεύουν οι wave makers που, στην ιδανική περίπτωση, εξομοιώνουν την κυματοειδή κίνηση του νερού στη θάλασσα. Σε αυτό το σημείο λοιπόν, οι Tunze κάνουν καποιο ενοχλητικό "κλικ" (θόρυβο) λόγω του ότι υπάρχει, σχεδιαστικά, κάποια μικρή ανοχή (τζόγος) στη στήριξη της προπέλας (driver). Αυτό μπορεί να λυθεί με τη χρήση κάποιων συγκεκριμμένων εξαρτημάτων (washers ή ροδέλλες στα ελληνικά) της Tunze. Ακόμη όμως και χωρίς τα washers, η αντλία θα μπορέσει να λειτουργήσει χωρίς να πάθει ζημιά (σύμφωνα με τη Tunze) αλλά θα δημιουργεί αυτό τον ενοχλητικό θόρυβο.
Καποια από αυτά τα washers που αναφέρω, τα χρησιμοποιεί η Tunze στις αντλίες 6055 οι οποίες εξοπλίζουν το Wavebox 6212 και υπάρχουν σαν "spare parts".

Από την άλλη μεριά, κορυφαίες αντλίες για την εξομοίωση του κυματισμού της θάλασσας θεωρούνται και οι Vortech MP40 της Ecotech Marine, όμως δεν ελέγχονται από το Profilux, είναι κάπως ακριβές και λόγω του πρωτοποριακού σχεδιασμού και της σχετικά πρόσφατης παρουσίας τους στην αγορά, εμφανίζουν κάποια "προβλήματα της νιότης"... Υπάρχουν αρκετοί φίλοι που τις χρησιμοποιούν στην Ελλάδα και μπορούν να σε πληροφορίσουν σχετικά.

Ένα συγκριτικό πλεονέκτημα που βρήκα στις Tunze σε σχέση με τις Vortech είναι και η backup μπαταρία. Η λύση της vortech κοστίζει περίπου 200� στο εξωτερικό, ενώ το κύκλωμα της Tunze μόνο 38� και μπορείς να χρησιμοποιήσεις όποιας χωρητικότητας μπαταρία (Gel) επιθυμείς. Εγώ χρησιμοποιώ μιά gel 17Ah που μου στοίχησε περίπου 35� και με καλύπτει για περίπου 8-9 ώρες!

Πληροφορήθηκα επίσης, ότι η Tunze έχει "στα σκαριά" μιά νέα αντλία stream η οποία προορίζεται για wavemaking. Κάτι σαν ανταγωνιστής της Vortech φαντάζομαι...
-------------------------
Να συμπληρώσω ότι ένα ακόμη πλεονέκτημα για τις αντλίες που ελέγχονται μέσω του Profilux (είτε αυτές είναι οι Tunze, είτε οι Koralia με το νέο pump controller της GHL), σε σχέση με αυτές που ελέγχονται από αυτόνομους pump controllers (π.χ., Vortech, Tunze ή Koralia controllable με τους δικούς τους controllers), είναι η δυνατότητα "συγχρονισμού" των αντλιών κατά την ενεργοποίηση της λειτουργίας "storm" του Profilux (βλ. δημοσίευση εδώ #9). Δηλαδή, αν ενεργοποιηθεί μια "καταιγίδα" κατά τη διάρκεια της νύχτας (όπου γίνεται και περισσότερο αντιληπτή), ταυτόχρονα μπορούν να ενεργοποιούνται και οι αντλίες (στην επιλεγμένη από εμάς ένταση) ώστε να δημιουργηθεί απότομη αύξηση της κίνησης του νερού και η ψευδαίσθηση της τρικυμίας στο ενυδρείο!

Για να γίνει σαφέστερα αντιληπτή αυτή η "τρυκυμία" στο ενυδρείο, προϋπόθεση είναι να έχουμε προγραμματίσει το Profilux να ελαττώνει αυτόματα, στο ελάχιστο επιθυμητό, την ένταση των αντλιών μας κατά τη διάρκεια της νύχτας, ώστε να εξομοιώνεται και η σχετική ηρεμία που επικρατεί στη θάλασσα κατά τις νυχτερινές ώρες, υπό κανονικές συνθήκες.

Επίσης ένα πολύ ενδιαφέρον χαρακτηριστικό στις Tunze 6105 είναι ότι έχουν τη δυνατότητα καθορισμού της μέγιστης απόδοσης της αντλίας, μέσω της χρήσης μιας "γέφυρας" (jumper) στο τροφοδοτικό τους. Αυτό IMHO τις κάνει μια καλή επιλογή για τη περίπτωση σου, αφού θέλεις να αγοράσεις εξοπλισμό για ένα μικρό σχετικά ενυδρείο, τον οποίο εξοπλισμό θα μπορείς να αξιοποιήσεις και αργότερα σε κάποιο αρκετά μεγαλύτερο σύστημα. Στην ίδια λογική κινήθηκα και εγώ, αφού στη παρούσα φάση έχω ένα reef 300 λίτρων και σχεδιάζω να περάσω στο εγγύς μέλλον, σε ένα γύρω στα 600-700 λίτρα.

Σου παραθέτω τη σχετική παράγραφο από το manual της Tunze για την 6105:

Power supply units for 6105, 6205 and 6305

Turbelle® stream 6105, 6205 and 6305 are pumps fitted with electronic auto-switching power supply units. Their efficiency is higher than in conventional power supply units at a lower weight and size. Turbelle® stream 6205 and 6305 have the same 24 VDC power supply unit (article No. 6300.240)(1). Turbelle® stream 6105 has been fitted with a power supply unit (article No. 6101.240)(2) with two adjustment possibilities set by a jumper (3).
Adjustment 18 V direct current (delivery state): Pump adjustable from 3,000 l/h to 13,000 l/h (792 to 3,434
USgal./h); energy consumption: max. 28 W.
Adjustment 12 V direct current: Pump adjustable from 2,000 l/h to 7,000 l/h (528 to 1,849 USgal./h);
energy consumption: max. 18 W.
The setting to 12 V or 18 V is very easy by changing the jumper (3), which is located at the lower side of
the power supply unit (2).
__________________
Reefkeeping : Το Άλας της Ζωής...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aquarius : 01-10-09 στις 11:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-10-09, 09:33
Μάριος Ο χρήστης Μάριος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2006
Περιοχή: Κύπρος, Λεμεσός
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες, θα επανέλθω μόλις έχουμε νεότερα...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-10-09, 14:39
Μάριος Ο χρήστης Μάριος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2006
Περιοχή: Κύπρος, Λεμεσός
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Η μετατροπές στο παλιό ενυδρείο τελείωσαν όπως και το sump, και την Τρίτη με το καλό θα γίνει η εγκατάσταση του συστήματος. Επίσης θα μπεί και παραγγελεία για 20 κιλά ζωντανό βράχο και craulerpa τα οποία θα παραλάβω σε κανα δυό βδομάδες.

Εχτές αφού βρήκα κατάλληλα μεταλικά ούπατ τρύπισα το ταβάνι πάνω από το ενυδρείο (το έκανα τώρα πριν έρθει το ενυδρείο και γεμίσει σοβάδες) και κρέμασα το φωτιστικό. Επισυνάπτω μερικές φωτογραφίες. Τώρα μου μένει να ασχοληθώ λίγο με τα ηλεκτρολογικά ώστε να είναι όλα έτοιμα την Τρίτη το απόγευμα.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0589.jpg
Εμφανίσεις:  426
Μέγεθος:  59,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0590.jpg
Εμφανίσεις:  421
Μέγεθος:  61,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0592.jpg
Εμφανίσεις:  418
Μέγεθος:  47,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0593.jpg
Εμφανίσεις:  414
Μέγεθος:  55,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0594.jpg
Εμφανίσεις:  408
Μέγεθος:  51,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-10-09, 14:50
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Μάριε μόνο αυτό το φωτιστικό θα έχεις?
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-10-09, 17:03
Το avatar του χρήστη aquarius
aquarius Ο χρήστης aquarius δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Μάριε, καλοδούλευτο το infinity-άκι και με το καλό τη Τρίτη!
Είναι 150W ή 250άρι με 4xΤ5 24W ή 39W?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάριε μόνο αυτό το φωτιστικό θα έχεις?
Κώστα, απ΄ότι καταλαβαίνω, αυτό είναι για το 250άρι "πιλοτικό" ενυδρείο του Μάριου...
BTW, είδαμε και τα δικά σου "έργα"!
__________________
Reefkeeping : Το Άλας της Ζωής...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-10-09, 19:54
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquarius Εμφάνιση μηνυμάτων
BTW, είδαμε και τα δικά σου "έργα"!
Δλδ??
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-10-09, 19:57
Το avatar του χρήστη aquarius
aquarius Ο χρήστης aquarius δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Δλδ??
Το έπιπλο! Τρομερό!

(sorry Μάριε, για το off-topic...)
__________________
Reefkeeping : Το Άλας της Ζωής...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-10-09, 08:05
Μάριος Ο χρήστης Μάριος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2006
Περιοχή: Κύπρος, Λεμεσός
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Για τον Aquarius

είναι 250W HQI και 4x24W T5, γράφω και τις λεπτομέρειες πιο πάνω (φάσμα)

Για τον madfdg

στην παρούσα φάση για το "πιλοτικό" ενυδρείο είναι το μοναδικό φως. Το ενυδρείο έχει μήκος 1μ και ύψος 0.60 περίπου 1.4W/lt. Για το τελικό θα βάλω 3 τέτοια ή ένα τριπλό
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-10-09, 09:06
Το avatar του χρήστη aquarius
aquarius Ο χρήστης aquarius δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μάριος Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τον Aquarius

είναι 250W HQI και 4x24W T5, γράφω και τις λεπτομέρειες πιο πάνω (φάσμα)
...
Τώρα το πρόσεξα...

Παρατήρησα ότι οι λεζάντες των φασματικών αναλύσεων για τις λάμπες Τ5, αναφέρονται και οι δύο στις ίδιες λάμπες "2x Geisemann Powerchrome Actinic Plus 24W T5". Κάποια από τις δύο θα πρέπει να είναι για τις λευκές Τ5 (υποθέτω ότι είναι η τελευταία φωτό και μοιάζει να είναι η Aquablue Plus Powerchrome...).
__________________
Reefkeeping : Το Άλας της Ζωής...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 19-10-09, 10:11
Μάριος Ο χρήστης Μάριος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2006
Περιοχή: Κύπρος, Λεμεσός
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Ναι έχεις δίκιο θα το κάνω edit
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-10-09, 18:17
Μάριος Ο χρήστης Μάριος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2006
Περιοχή: Κύπρος, Λεμεσός
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Και συνεχίζουμε, την περασμένη Παρασκευή ολοκληρώθηκε η τοποθέτηση του πιλοτικού ενυδρείου.

Το νερό έχει μπεί όπως επίσης και η παραγγελία για 20 κιλά ζωντανό βράχο τον οποίο μάλον θα παραλάβω σε 1-2 βδομάδες.

Για την ώρα προσπαθώ να αποκτήσω λίγη εμπειρία στη λειτουργία των υδδραυλικών, της αντλίας, του skimmer (για την ώρα μπήκε ένα κινέζικο JAD DG-2524) και του profilux.

Τα πρώτα προβλήματα που είχα ή έχω ακόμα είναι τα παρκάτω

Πρόβλημα 1 - H αντλία επιστροφής ΕΗΕΙΜ 1262 (3400λ/ωρα) έκανε ένα μπασάτο βουητό το οποίο ήταν πολύ ενοχλητικό. Λύθικε εφαρμόζοντας λαστιχένια ποδαράκια στη βάση του. Τώρα ούτε που ακούγετε

Πρόβλημα 2 - Το σκίμμερ έκανε σαν πλυντήριο που στίβει ρούχα. Το πρόβλημα λύθηκε όταν αντικατέστησα την PVC σωλήνα εισόδου με ευκαμμπτη σωλήνα σιλικόνης και εφάρμοσα την αντλία στo sump με τα ποδαράκια του

Προβλημα 3 - Το σκίμερ δεν εβγαζε μικρές πικνές φυσαλλίδες και έδειχνε απλώς σαν νερό που κοχλαζει. Μετά από πολλές προσπάθειες ρύθμισης του αέρα και του νερού και πολύ βρίσιμο στο Μάο τσε τούνγκ μου ήρθε μια υποψία. Έτσι την επομένη προμηθεύτικα ένα υδρόμετρο και μέτρησα specific gravity 1010 χμμμμμμ.... Οι ενυδρειάδες, (επαγγελματίες στο θέμα και όχι πετσοπ) αφού έβαλαν το ΑΟ μετά άρχισαν να βάζουν αλάτι. Με το ρεφρακτόμετρο μέτραγαν το specific gravity για να γίνει 1020-1019 λέει έτσι είναι καλύτερα δεν πιάνεις αρρώστιες (ότι να ναι) δεν τους έπεισα λοιπόν ότι σε reef θες το λιγότερο 1024 και έτσι απλά βαρέθηκα να ασχολούμε, θα έπερνα αλάτι αύριο να το φτιάξω. Για να μη τα πολυλογώ οι τύποι μέτραγαν το SG αλλά δεν τους είδα να ξεπλένουν το ρεφρακτόμετρο...άρα μετά από κανά δυο μετρήσεις τους έδειξε 1020... χεχε άρε επαγγελμα! Την επόμενη πήρα το αλάτι μου και του έδωσα και κατάλαβε, χρειάστηκε να βάλω άλλα 5 κιλά για να έρθει στο 1024. Βάζω μπρός το σκίμμερ λές και είχα ρήξει fairy μέσα...

Πρόβλημα 5 - Θερμοκρασία... δυστυχώς χωρίς τσίλερ δεν έχω καταφέρει να δω θερμοκρασίες κάτω από 28 βαθμούς, και εύτασα εσίως και τους 29.2 με το MH ανοιχτό. Στη Κύπρο ο χειμώνας μας ξέχασε φέτος με τις θερμοκρασίες να φτάνουν τη μέρα ακόμα στα 27-28, ελπίζω να πιάσει κρύο από βδομάδα για να δώ λίγη δροσιά. Ευτυχώς με το profilux έχω πολλές επιλογές
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0599.jpg
Εμφανίσεις:  436
Μέγεθος:  58,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0600.jpg
Εμφανίσεις:  434
Μέγεθος:  72,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0602.jpg
Εμφανίσεις:  438
Μέγεθος:  59,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0611.jpg
Εμφανίσεις:  422
Μέγεθος:  61,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0623.jpg
Εμφανίσεις:  412
Μέγεθος:  49,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0639.jpg
Εμφανίσεις:  438
Μέγεθος:  55,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0640.jpg
Εμφανίσεις:  444
Μέγεθος:  46,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0641.jpg
Εμφανίσεις:  436
Μέγεθος:  68,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0644.jpg
Εμφανίσεις:  435
Μέγεθος:  49,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0653.jpg
Εμφανίσεις:  441
Μέγεθος:  56,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 07-11-09, 11:17
Το avatar του χρήστη Dream Waters
Dream Waters Ο χρήστης Dream Waters δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 394
Προεπιλογή

Διακρίνω αρκετά κατασκευαστικλά λαθάκια ,με το σημαντικότερο αυτό του θαλαμου υπερχείλησης.
-Για ποιο λόγο τρύπα τοσο χαμηλά στην πλάτη?
Το νερό πρέπει να έχει σταθερη ροή.Εσυ λογικά δεν προκειτε ποτέ να εχεις σταθερή σταθμη μεσα στον πύργο υπερχειλησης
-Γιατί δε χρησιμοποίησες φλάτζα στο tank connector και το πακτώσατε στην σιλικόνη?.Μην το πολυ-εμπιστευεσαι ετσι
-Στην 2 φωτο βλεπω αλλο sump απο τις υπολοιπες
-Βάλε κάποιο κάλυμα να κρύψεις τον θαλαμο υπερχείλησης.Η βρωμιά που θα πιάσει μέσα θα φένεται απαίσια.
-Αν παραμείνει ο θαλαμος ως έχει ,βλέπω σύντομα τα ψαρακια να κολυμπάμε στο sump σου.Χτενάκι οπωςδήποτε!
__________________
www.dreamwaters.co
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-11-09, 11:30
Μάριος Ο χρήστης Μάριος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2006
Περιοχή: Κύπρος, Λεμεσός
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dream Waters Εμφάνιση μηνυμάτων
Διακρίνω αρκετά κατασκευαστικλά λαθάκια ,με το σημαντικότερο αυτό του θαλαμου υπερχείλησης.
-Για ποιο λόγο τρύπα τοσο χαμηλά στην πλάτη?
Το νερό πρέπει να έχει σταθερη ροή.Εσυ λογικά δεν προκειτε ποτέ να εχεις σταθερή σταθμη μεσα στον πύργο υπερχειλησης
-Γιατί δε χρησιμοποίησες φλάτζα στο tank connector και το πακτώσατε στην σιλικόνη?.Μην το πολυ-εμπιστευεσαι ετσι
-Στην 2 φωτο βλεπω αλλο sump απο τις υπολοιπες
-Βάλε κάποιο κάλυμα να κρύψεις τον θαλαμο υπερχείλησης.Η βρωμιά που θα πιάσει μέσα θα φένεται απαίσια.
-Αν παραμείνει ο θαλαμος ως έχει ,βλέπω σύντομα τα ψαρακια να κολυμπάμε στο sump σου.Χτενάκι οπωςδήποτε!
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου, για την υπερχείληση συμφωνώ για την τρύπα, για τη στάθμη υπάρχει βάνα στην έξοδο και έτσι τη ρυθμίζω όπου θέλω.Τα χτενάκια τα έχω έτοιμα και θα μπούν σε μερικές μέρες.

Όπως προ-είπα κατασκευαστικά δεν ασχολήθικα σοβαρά εφόσον το συγκεκριμένο τανκ θα αφοπλιστεί σε περίπου ένα χρόνο όταν γίνει η μεταφορά στο τελικό ενυδρείο των 2μ, μετά θα το χρησιμοποιώ ως καραντίνα/νοσοκομείο.

Τέλος για το sump στην ουσία είναι 2 θάλαμοι που ενόνονται με 2 bulkheads της ίντσας για να μη βγάλω το κεντρικό στήριγμα της βάσης.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Δημιουργία Ενυδρείου Τροπικού Υφάλου (Reef) Συμβουλές Τεχνικές Λύσεις accnt Reef 9 10-04-17 08:49
ιστορία ...πόνου !!! CASPER Γλυκό νερό - Γενικά 15 11-12-06 00:06
ενυδρειο τροπικού υφάλου immerback Reef 26 23-10-04 18:14
Η ιστορία ενός Oscar.. soulmate Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 2 21-05-04 00:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10818 seconds with 14 queries