Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 28-03-15, 00:49   #1
Μετακόμιση μονομάχου
 
Το avatar του χρήστη Demetra
Demetra
Member
Εγγραφή: 22-02-2015
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 139

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Demetra Ο χρήστης Demetra δεν είναι συνδεδεμένος 28-03-15, 00:49
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα

Πρόσφατα πήρε η αδερφή μου έναν μονομάχο δώρο. Μη ξέροντας τον έβαλε σε μια πάλια γυάλα πρίν μια βδομάδα περίπου. Της έβαλα την ιδέα για ενυδρείο. Ετσι της έφερα ενα 60λ περίπου, μερικά εύκολα φυτά, χαλίκι κλπ κλπ και επίσεις χθές αγοράσαμε και φίλτρο Το πρόβλημα είναι οτι το ενυδρείο ειναι άστρωτο θα υπάρχει πρόβλημα η θα είναι σχετικά καλά ο μονομάχος; Επίσης το έχουμε γεμίσει απο χθές με νερό να εξατμιστεί το χλόριο και σήμερα βαλαμε και το φίλτρο να δουλεύει εκτός απο αυτά και τα φυτά με τοις γλάστρες του δεν εχει τίποτα αλο. Αυριο θα μπει μεσα ο μονομάχος και θα αρχίσουμε το φίτεμα και την διακόσμιση, αλλά με ανησυχεί που το ενυδρείο δεν έχει στρώσει.

Ακόμα επειδή το ενυδρείο είναι παλιό (το ξέθαψα απο το υπόγειο του θεού, ας είναι καλά) και επειδή το βρήκα σε κακά χάλια στέρητε λάμπας. Έχει σπάσει σχεδόν όλο το πλαστικό που συγκρατεί την λάμπα και οι βίδες ηχάν κολησει και ήχαν σκουριάσει. Καμια πατέντα για αυτό;
Εμφανίσεις: 6244
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-03-15, 01:16
Το avatar του χρήστη BaCh
BaCh Ο χρήστης BaCh δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 117
Προεπιλογή

Απ' όσο γνωρίζω η εξάτμιση δεν αρκεί. Χρειάζεται αντιχλωριακό προκειμένου να αφαιρεθεί η χλωραμίνη και διάφορα άλλα επιβαρυντικά του νερού.

Ούτως η άλλως ο μονομάχος βρίσκεται σε ένα άστρωτο περιβάλλον (γυάλα). Οπότε αν τον βάλετε σε άστρωτο ενυδρείο είναι το ίδιο πράγμα.

Μπορείς αν θέλεις πριν μεταφέρεις τον μονομάχο να βάλεις στο ενυδρείο μπόλι (σου δίνω κι εγώ (δωρεάν εννοείται) αν θες που είμαι Σταθμό Λαρίσης) για να το στρώσεις άμεσα.

Υπάρχει και η μέθοδος με την εισαγωγή βακτηριούχων υγρών του εμπορίου, όμως χρειάζεται περισσότερο χρόνο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-03-15, 02:33
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ειναι πιο απαραίτητο να βρεις μπολι
Το νερό αν είναι ακίνητο, αργει να εξατμιστει το χλωριο, με αεραντλία σε 12-24 ώρες είσαι οκ.
Χλωραμίνες ευτυχώς δεν έχουμε στην Ελλάδα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-03-15, 06:20
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ζητησε μπολι για αρχη με μια αγγελια, πριν βαλεις το ψαρακι στο ενυδρειο, ωστε να στρωσει αμεσα. Δεν υπαρχει λογος να συνεχισει να ταλαιπωρειται.

Το στησιμο του ενυδρειου, το φυτεμα κλπ θα το κανεις πριν μπει το ψαρι στο ενυδρειο. Τα γλαστακια απο τα φυτα τα βγαζεις, εννοειται.

Αρχισε αμεσα διαβασμα με τα υπομνηματα των αρχαριων για να καταλαβεις μερικα βασικα πραγματα.

Και οτι χρειαστεις, ρωτας.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-03-15, 07:24
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

  1. παιρνεις μια σακουλα χαλαζιακη αμμο απο πετσοπ η απο χομπιστα (οποτε μπορει να θελει και πλυσιμο-καθαρισμα)και τη στρωνεις στο ενυδρειο.
  2. φυτευεις τα φυτα που εχεις,
  3. βαζεις αγγελια για μπολι και μπολιαζεις το φιλτρο σου.
  4. βαζεις μεσα το ψαρι.
καλα κανατε και αφησατε το νερο να κατσει.αν υπαρχει και αναταραξη απτο φιλτρο θα εξατμιστει το χλωριο.
το θεμα ειναι πως πρεπει να στρωθει και το φιλτρο πρωτα πριν μπει το ψαρι.

αφου το ξεκινησες δηλαδη(και καλα εκανες),καντο σωστα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-03-15, 10:03
Το avatar του χρήστη Demetra
Demetra Ο χρήστης Demetra δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2015
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Έχω σταγόνες του εμπορίου με βακτήρια και πιστεύω οτι είναι καλίτερα μην αφήσω το ψάρι άλλο στην γιάλα τουλάχιστον να έχει λίγο παραπάνω χώρο και να στρωσει το ενυδρειο σιγά σιγά.
Για μπόλι δεν είμαι σίγουρη αν παίρνει το φίλτρο γιατί είναι με σφουγγάρι.
Το υπόμνημα το έχω διαβάσει (τα φυτά τα άφησα επίτηδες έτσι γιατί δεν έχει μπεί ακόμα το χαλίκι για να τα φιτέψω).
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-03-15, 11:01
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Όπως σου ειπαν τα παιδιά πιο πάνω αφού το ξεκινησες κάνε προσεκτικές κινήσεις αλλά γρήγορες.
Για μπολι,δανεισου το σφουγγάρι απο άλλο στρωμένο ενυδρείο και στραγγιξε το επανω στο δικο σου το σφουγγάρι η το ιδανικό να χρησιμοποιήσεις το δανεικό σφουγγάρι αντί του δικού σου.(αυτά εφόσον δεν χωράει βιολογικό υλικό)
Χρησιμοποίησε αντιχλωριο για να μην καταστρέψεις την οποία βιολογία αποκτήσεις.
Ξέπλυνε πολύ καλά, μα παρα πολύ καλά την χαλαζιακη άμμο που θα πάρεις.
Τα βακτήρια του Εμποριού θα χρειαστούν και τροφή (αμμωνία)
Σε μια αποχη βάζεις λίγη τροφή ΓΙΑ ΨΑΡΙΑ και την αλλαζεις κάθε τρεις μέρες. Τσίμπα και τον θερμαντήρα στους 29-30°




Ξέρει κανείς που βρίσκετε ο τόνος σε πληκτρολόγιο ταμπλετ;
__________________
.Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB
"Θαρσειν χρη,ταχ'αυριον εσετ'αμεινον"
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-03-15, 11:27
Το avatar του χρήστη konstantinos-z
konstantinos-z Ο χρήστης konstantinos-z δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 239
Προεπιλογή

η γνωμη μου ειναι ..να βαλεις το ψαρακι στο ενυδρειο το βασικο που πρεπει να φροντισεις αυτη τη στιγμη ειναι η θερμοκρασια του νερου της γυαλας και του ενυδρειου να ειναι ιδιες....και απο αυριο να ξεκινησεις πολυ αργα και σταδιακα την ανοδο (με χρηση θερμαντηρα)..στους 26-27 β... φυσικα πρεπει αμμεσα να κοιταξεις να μπολιασεις το φιλτρο σου με τους τροπους που σου περιεγραψαν πιο πανω...
το ψαρακι δεν πρεπει να μεινει στη γυαλα και να περιμενει στρωσιματα .."διακοσμηση" κλπ κλπ..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-03-15, 12:13
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

ολα τα φιλτρα μπολιαζονται.
κοβεις το σφουγγαρι στην μεση και στο αλλο μισο βαζεις βιολογικο υλικο.
Ζητα απο καποιον σε αγγελια να σου δωσει λιγη ποσοτητα mini siporax ή substrat pro
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-03-15, 13:11
Το avatar του χρήστη Demetra
Demetra Ο χρήστης Demetra δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2015
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Και εγώ είμαι της άποψης οτι το ψαράκι δέν πρέπει να μείνει άλλο στην γυάλα παρόλα αυτα θα βάλω αγγελία για μπόλι και μάλλον το ψαράκι θα πέριμενει κανα μήνα μέχρι να στρώσει το ενυδρείο. Για θερμαντήρα δεν ξέρω αν θα την πείσω να πάρει όσον αφορά τα υπόλοιπα το χάλικι πλύθηκε και τοποθετήθηκε στο ενυδρείο αλλάξαμε το μίσο νερό βάλαμε αντιχλώριο και έτοιμα βακτήρια φυτέψαμε τα φυτά και βάλαμε και κανα δυό διακοσμιτικά

αγγελία για μπόλι θα βάλω οσο το δυνατόν γρηγορότερα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-03-15, 13:17
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Demetra Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγώ είμαι της άποψης οτι το ψαράκι δέν πρέπει να μείνει άλλο στην γυάλα παρόλα αυτα θα βάλω αγγελία για μπόλι και μάλλον το ψαράκι θα πέριμενει κανα μήνα μέχρι να στρώσει το ενυδρείο. Για θερμαντήρα δεν ξέρω αν θα την πείσω να πάρει όσον αφορά τα υπόλοιπα το χάλικι πλύθηκε και τοποθετήθηκε στο ενυδρείο αλλάξαμε το μίσο νερό βάλαμε αντιχλώριο και έτοιμα βακτήρια φυτέψαμε τα φυτά και βάλαμε και κανα δυό διακοσμιτικά

αγγελία για μπόλι θα βάλω οσο το δυνατόν γρηγορότερα
Χωρίς θερμαντήρα δεν θα επιβιώσει το ψάρι. Εκτός κι αν η θερμοκρασία δωματίου είναι 26-28°c
Με μπολι δε χρειάζεται να περάσει μήνας.
Βαλτον απευθείας μέσα και για τα βακτήρια κάνε όπως σου είπα με την απόχη. Αλλιώς πάνε χαμένα κι αυτά.
Αν σου είναι εύκολο βάλε μια φωτογραφία του ενυδρείου.
__________________
.Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB
"Θαρσειν χρη,ταχ'αυριον εσετ'αμεινον"
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-03-15, 16:34
Το avatar του χρήστη Demetra
Demetra Ο χρήστης Demetra δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2015
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

ξεκίνησα να στρώνω το ενυδρείο με τροφή έβαλα και αγγελία για μπόλι και τράβιξα και μερικές φωτό θα κοιτάξω να βρώ και θερμαντήρα αν και η θερμοκρασία του δωματίου δεν πρέπει να πέφτει κάτω απο 26-7




Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-03-15, 16:45
Το avatar του χρήστη konstantinos-z
konstantinos-z Ο χρήστης konstantinos-z δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 239
Προεπιλογή

οπως σου ειπαν ....χωρις θερμαντηρα ...μονομαχος...γιοκ..!!

αν βαλεις το ψαρι μεσα...δεν βαζεις τροφες με αποχες κλπ κλπ...απλα στρωνεις με μπολι και βοηθας με μπουκαλοβακτηρια..............και με τακτικες αλλαγες νερου ....απο μετρησεις κλπ...δεν ελπιζω οτι μπορει να γινει κατι !!.........

γενικα αν δεν εχουμε αποφασισει να κανουμε τα ΠΑΝΤΑ για τα ψαρια μας (οπως και για ολα τα ζωντανα)..πιο καλα να μην τα εχουμε...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-03-15, 16:54
Το avatar του χρήστη Demetra
Demetra Ο χρήστης Demetra δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2015
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konstantinos-z Εμφάνιση μηνυμάτων
οπως σου ειπαν ....χωρις θερμαντηρα ...μονομαχος...γιοκ..!!

αν βαλεις το ψαρι μεσα...δεν βαζεις τροφες με αποχες κλπ κλπ...απλα στρωνεις με μπολι και βοηθας με μπουκαλοβακτηρια..............και με τακτικες αλλαγες νερου ....απο μετρησεις κλπ...δεν ελπιζω οτι μπορει να γινει κατι !!.........

γενικα αν δεν εχουμε αποφασισει να κανουμε τα ΠΑΝΤΑ για τα ψαρια μας (οπως και για ολα τα ζωντανα)..πιο καλα να μην τα εχουμε...
Συμφωνώ αλλα κι εγώ βοηθάω δεν είναι δικό μου το ψάρι απλά προσφέρθικα να βοηθήσω την αδερφή μου που δεν ήξερε απο το να το άφηνε σε 1μισο λίτρο νέρο
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-03-15, 17:26
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Εννοείται οτι δε θα βάλεις το ψάρι μαζί με τροφή. Και τα δύο θα προκαλέσουν μεγάλη παραγωγη αμμωνίας και επειδή δεν έχεις καθόλου βακτήρια θα την πληρώσει το ψάρι σας.
Βάλε αγγελία για λίγο μπολι. Κάποιος θα βρεθεί εκεί κοντά να σου δώσει.
Το βλέπω μεγάλο το φίλτρο και χωράει άνετα και σφουγγάρι και σιποραξ
Τα υγρά βακτήρια τα εριξες;

Πάμε στη γυαλα τώρα. Μέχρι να στρώσει το ενυδρείο κάνε (η εσύ η η αδερφή σου) αλλαγές νερού καθημερινά το ένα τρίτο του νερου με χρηση αντιχλωριου χωρίς να βγαζετε το ψάρι απο μέσα.Μιλάμε για την γυαλα που είναι τώρα μέσα ο μονομάχος.
Τώρα βέβαια, χωρίς υγρά τεστ πως θα ξέρεις οτι έστρωσε το ενυδρείο;
Επειδή δε βλέπω προθεση να πάρετε τέτοια τέστ αναγκαστηκα θα προχωρησετε στα τυφλά.
Αν κοιταξεις λίγο ποιο κάτω θα δεις ενα σύνδεσμο,είναι το φυλλάδιο για μονομάχους που έφτιαξαν κάποια απο τα παιδιά του φόρουμ.
Διάβασε το !
Διαβάστε και τα υπομνήματα αρχαρίων.

Δε κάνω ουτε κιχ για τα φυτά τα οποία χρειάζονται φως για να ζήσουν κι αυτά γιατί θα με βρισεις χαχα(το'πα όμως)
Ξέρω οτι σου φαίνονται πολλά όλα αυτά και μ!μπερδεμένα.
Δεν είναι τίποτα σε πληροφορω.;Άγχος δε θέλει μόνο γιατί γίνονται ξερές.
Το ενυδρείο σας είναι πολύ καλό για εναν μονομάχο και μπορεί να γίνει αληθινό διαμαντακι και να καταευχαριστηθητε το ψαράκι αρκεί να γίνει σωστό και τότε θα δεις την ομορφιά του.
__________________
.Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB
"Θαρσειν χρη,ταχ'αυριον εσετ'αμεινον"
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-03-15, 18:07
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Οπως το κοβω το ενυδρειο παιζει να ειναι 40-50 λιτρα.
Οποτε εφοσον το ψαρι ειναι ηδη στην γυαλα και πνιγεται στην αμμωνια του,καλυτερα να ειναι σε ενα περιβαλλον με χωρις αμμωνια και με πολλαπλασια λιτρα νερου που αμμωνια τις επομενες 5-10 μερες δεν μπορει να ανεβασει σε σοβαρα επιπεδα λογω ογκου νερου σε σχεση με τους ρυπους του ενος ψαριου.
Οποτε μπλουμ στο νεο σπιτι του,βρες και μπολι αυριο μεθαυριο και μπολιασε κατευθειαν το φιλτρο με το ψαρι μεσα,δεν θα εχεις προβλημα.
Προβλημα θα εχει με την θερμοκρασια γι αυτο απαραιτητο ειναι να παρεις εναν θερμαντηρα 25-50 watt αμεσα,δεν ξεπερναει τα 10-12 ευρω.

Η καρυδα και ο αμφορεας δεν εχουν θεση σε ενυδρειο με μονομαχο διοτι το ψαρι αυτο δεν φωλιαζει στον βυθο,οποτε απλα οι "κρυψωνες" που δημιουργούν θα ειναι ενας χωρος "εναπόθεσης" βρωμιας,προτιμησε ενα φυσικο ξυλο-ριζα για ενυδρειο που να εχει και διακλαδωση ως προς το υψος ωστε να σου γεμισει λιγακι και ο χωρος,επανω σε αυτο μπορεις να "πιασεις" ανουμπιες και μικροσοριουμ ωστε να δωσεις και ενα φυσικο τονο.

Καλη συνεχεια.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-03-15, 18:47
Το avatar του χρήστη Demetra
Demetra Ο χρήστης Demetra δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2015
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lifefx Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοείται οτι δε θα βάλεις το ψάρι μαζί με τροφή. Και τα δύο θα προκαλέσουν μεγάλη παραγωγη αμμωνίας και επειδή δεν έχεις καθόλου βακτήρια θα την πληρώσει το ψάρι σας.
Βάλε αγγελία για λίγο μπολι. Κάποιος θα βρεθεί εκεί κοντά να σου δώσει.
Το βλέπω μεγάλο το φίλτρο και χωράει άνετα και σφουγγάρι και σιποραξ
Τα υγρά βακτήρια τα εριξες;

Πάμε στη γυαλα τώρα. Μέχρι να στρώσει το ενυδρείο κάνε (η εσύ η η αδερφή σου) αλλαγές νερού καθημερινά το ένα τρίτο του νερου με χρηση αντιχλωριου χωρίς να βγαζετε το ψάρι απο μέσα.Μιλάμε για την γυαλα που είναι τώρα μέσα ο μονομάχος.
Τώρα βέβαια, χωρίς υγρά τεστ πως θα ξέρεις οτι έστρωσε το ενυδρείο;
Επειδή δε βλέπω προθεση να πάρετε τέτοια τέστ αναγκαστηκα θα προχωρησετε στα τυφλά.
Αν κοιταξεις λίγο ποιο κάτω θα δεις ενα σύνδεσμο,είναι το φυλλάδιο για μονομάχους που έφτιαξαν κάποια απο τα παιδιά του φόρουμ.
Διάβασε το !
Διαβάστε και τα υπομνήματα αρχαρίων.

Δε κάνω ουτε κιχ για τα φυτά τα οποία χρειάζονται φως για να ζήσουν κι αυτά γιατί θα με βρισεις χαχα(το'πα όμως)
Ξέρω οτι σου φαίνονται πολλά όλα αυτά και μ!μπερδεμένα.
Δεν είναι τίποτα σε πληροφορω.;Άγχος δε θέλει μόνο γιατί γίνονται ξερές.
Το ενυδρείο σας είναι πολύ καλό για εναν μονομάχο και μπορεί να γίνει αληθινό διαμαντακι και να καταευχαριστηθητε το ψαράκι αρκεί να γίνει σωστό και τότε θα δεις την ομορφιά του.
Το ενυδρείο θα μείνει άδειο θα μέχρι να στρώσει! Eχω βάλει αγγελία για μπόλι αλλά θα το στρώσω ακόμα και αν δεν βρώ. Eπίσης απο Δευτέρα θα βάλω και βιολογικό υλικό στο φίλτρο εχω ήδη ρίξει τα βακτήρια και έχω ξεκινήσει το στρώσιμο με ψαροτροφή.

Όσο για τοις αλλαγές νερού στην γιάλα κάνουμε ήδη κάθημερινές αλλαγές απο τότε που πήρε το ψάρι και μάλιστα ετοιμάζουμε το νερο 5 ωρες πρίν την αλλαγή για να εχει παρόμοια θερμοκρασία.
Τεστ NH3, NO2, και NO3 απο Δευτέρα πουρνό πουρνό που θα ανοίξει το πετ σοπ.
Το φυλλάδιο για μονομάχους το τσέκαρα, το υπόμνημα το ξεσκόνιζα έναν μήνα

Η λάμπα εχει δωθεί στον μαστορομπαμπά για επισκευή αύριο μπαίνει στο πόστο της και πιάνει δουλειά
Δεν μου φαίνονται πολλά όλα αυτά και μ!μπερδεμένα γιατι τα έχω ξαναπέρασει στο παρελθόν είχα και εγώ κάποτε ενυδρείο με μονομάχο (και οχι την "πλάκας")
Είμαι σίγουρη οτι σίγα σιγά θα γίνει "διαμαντάκι" το θέμα είναι μέχρι τότε να ζεί και το ψαράκι
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπως το κοβω το ενυδρειο παιζει να ειναι 40-50 λιτρα.
Οποτε εφοσον το ψαρι ειναι ηδη στην γυαλα και πνιγεται στην αμμωνια του,καλυτερα να ειναι σε ενα περιβαλλον με χωρις αμμωνια και με πολλαπλασια λιτρα νερου που αμμωνια τις επομενες 5-10 μερες δεν μπορει να ανεβασει σε σοβαρα επιπεδα λογω ογκου νερου σε σχεση με τους ρυπους του ενος ψαριου.
Οποτε μπλουμ στο νεο σπιτι του,βρες και μπολι αυριο μεθαυριο και μπολιασε κατευθειαν το φιλτρο με το ψαρι μεσα,δεν θα εχεις προβλημα.
Προβλημα θα εχει με την θερμοκρασια γι αυτο απαραιτητο ειναι να παρεις εναν θερμαντηρα 25-50 watt αμεσα,δεν ξεπερναει τα 10-12 ευρω.

Η καρυδα και ο αμφορεας δεν εχουν θεση σε ενυδρειο με μονομαχο διοτι το ψαρι αυτο δεν φωλιαζει στον βυθο,οποτε απλα οι "κρυψωνες" που δημιουργούν θα ειναι ενας χωρος "εναπόθεσης" βρωμιας,προτιμησε ενα φυσικο ξυλο-ριζα για ενυδρειο που να εχει και διακλαδωση ως προς το υψος ωστε να σου γεμισει λιγακι και ο χωρος,επανω σε αυτο μπορεις να "πιασεις" ανουμπιες και μικροσοριουμ ωστε να δωσεις και ενα φυσικο τονο.

Καλη συνεχεια.
Το ενυδρείο ειναι 60 λίτρα+. Με την αμόνια δεν πρεπει να έχει μεγάλο θέμα γιατί αλάζουμε κάθε μέρα νερό.
Ο θερμαντήρας είναι στο πρόγραμμα απο Δευτέρα.

Για την διακόσμηση δεν μπορώ να κάνω πολλά δεν είναι δικό μου το ενυδρείο όπως είπα οπότε μόνο να συμβουλέψω μπορώ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Demetra : 28-03-15 στις 18:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-03-15, 19:30
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Δεν χρειάζονται αλλαγες νερου στα 60 λιτρα με ενα ψαρακι καθε μερα-ειδικα χωρις αντιχλωριο,αρκει εντος 3-5 ημερων να βρεις να μπολιασεις βιολογια.

Βαλε το ψαρακι μεσα στα πολλα λιτρα του,βαλε την Δευτερα εναν θερμοστατη,ξεκινα τον θερμοστατη στους 20 και εντος 48 ωρων σταδιακα πηγαινε το στους 26.

Οταν βρεις μπολι,μεσα στην προσεχη εβδομαδα εννοείτε,μπολιασε το φιλτρο και εισαι μια χαρα.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-03-15, 19:34
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

οπως ειπε κι ο Δημητρης , το ψαρι πρεπει να μπει στο ενυδρειο..
Δεν συγκρινεται με την γυαλα , τα λιτρα ειναι πολυ περισσοτερα..
οταν βρεις μπολι , το βαζεις κι αυτο..
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-03-15, 19:39
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Αφού ξέρεις τι να κάνεις τότε το μόνο που μένει σε μας είναι να σου ευχηθουμε καλή επιτυχία
__________________
.Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB
"Θαρσειν χρη,ταχ'αυριον εσετ'αμεινον"
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 28-03-15, 20:58
Το avatar του χρήστη Demetra
Demetra Ο χρήστης Demetra δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2015
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
οπως ειπε κι ο Δημητρης , το ψαρι πρεπει να μπει στο ενυδρειο..
Δεν συγκρινεται με την γυαλα , τα λιτρα ειναι πολυ περισσοτερα..
οταν βρεις μπολι , το βαζεις κι αυτο..
σίγουρα δεν συγκρίνεται..πρόσπαθω ετσι ώστε να μπεί όσο πιο γρίγορα γίνετε


Eπίσης, μια ερώτηση! Mέτρησα τη θερμοκρασία σε γυάλα και ενυδρείο στην γυάλα είναι 26,8 στο ενυδρείο λιγο λιγότερο. Θερμαστή παίρνω έτσι κι αλλός για πάν ενδεχομενο σωστά?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-03-15, 21:07
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Ω ναι.....

Πολυ ζεστο σπιτι εχετε.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-03-15, 21:41
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Demetra Εμφάνιση μηνυμάτων
σίγουρα δεν συγκρίνεται..πρόσπαθω ετσι ώστε να μπεί όσο πιο γρίγορα γίνετε


Eπίσης, μια ερώτηση! Mέτρησα τη θερμοκρασία σε γυάλα και ενυδρείο στην γυάλα είναι 26,8 στο ενυδρείο λιγο λιγότερο. Θερμαστή παίρνω έτσι κι αλλός για πάν ενδεχομενο σωστά?
Χωρίς θερμαντήρα έχει 26,8 ;
Εντύπωση μου κάνει.
Μηπως το βλέπει ο ήλιος ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 29-03-15, 00:33
Το avatar του χρήστη Demetra
Demetra Ο χρήστης Demetra δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2015
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Χωρίς θερμαντήρα έχει 26,8 ;
Εντύπωση μου κάνει.
Μηπως το βλέπει ο ήλιος ;
Οχι, κάθε άλλο παρά ήλιο έχει εκεί. Εξάλλου μέτρησα την θερμοκρασία βράδυ
Και εμένα μου κανεί εντύπωση, είχα και παλιότερα μονομάχους και ποτέ δεν είχα πρόβλημα με την θερμοκρασία (τεσπα μπορεί εγώ να μην το κατάλαβα)
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-03-15, 00:36
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Στους άλλους μονομάχους σου,είχες θερμαντηρες;
__________________
.Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB
"Θαρσειν χρη,ταχ'αυριον εσετ'αμεινον"
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 29-03-15, 00:48
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Demetra Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι, κάθε άλλο παρά ήλιο έχει εκεί. Εξάλλου μέτρησα την θερμοκρασία βράδυ
Και εμένα μου κανεί εντύπωση, είχα και παλιότερα μονομάχους και ποτέ δεν είχα πρόβλημα με την θερμοκρασία (τεσπα μπορεί εγώ να μην το κατάλαβα)
Αν μπορείς μέτρησε και θερμοκρασία περιβάλλοντος, γιατί αν το δωμάτιο έχει χαμηλότερη θερμοκρασία από το ενυδρείο και δεν έχεις θερμαντήρα τότε κάτι άλλο συμβαίνει, όπως πχ να υπερθερμαίνετε η αντλία και αυτό να σημαίνει κάτι άλλο, όπως πχ να είναι στα τελευταία της και να σε αφήσει.
Αν έχει και το δωμάτιο ίδια θερμοκρασία τότε ζείτε σε πολύ ζεστό περιβάλλον, που και αυτό τέτοια εποχή νομίζω πως δεν είναι ότι καλύτερο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 29-03-15, 00:56
Το avatar του χρήστη Demetra
Demetra Ο χρήστης Demetra δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2015
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lifefx Εμφάνιση μηνυμάτων
Στους άλλους μονομάχους σου,είχες θερμαντηρες;
οχί, παρόλα αυτά τον είχα δυόμισι χρόνια περίπου..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν μπορείς μέτρησε και θερμοκρασία περιβάλλοντος, γιατί αν το δωμάτιο έχει χαμηλότερη θερμοκρασία από το ενυδρείο και δεν έχεις θερμαντήρα τότε κάτι άλλο συμβαίνει, όπως πχ να υπερθερμαίνετε η αντλία και αυτό να σημαίνει κάτι άλλο, όπως πχ να είναι στα τελευταία της και να σε αφήσει.
Αν έχει και το δωμάτιο ίδια θερμοκρασία τότε ζείτε σε πολύ ζεστό περιβάλλον, που και αυτό τέτοια εποχή νομίζω πως δεν είναι ότι καλύτερο
Μάλλον δεν έχει το πρόβλημα η αντλία γιατί και η γυάλα ειναι περίπου στην ίδια θερμοκρασία παρόλα αυτά θα μετρήσω και την θερμοκρασία δωματίου αύριο να σιγουρευτώ.
Η αλήθεια είναι πως είμαστε όλοι κρυουλιάρηδες στο σπίτι και ίσως έχει λίγο παραπάνω ζέστη απο ότι χρειάζεται..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Demetra : 29-03-15 στις 00:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 07-04-15, 19:11
Το avatar του χρήστη Demetra
Demetra Ο χρήστης Demetra δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2015
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 139
Post

Γειά σας και πάλι σας φέρνω νεα αν και καθυστερημένα..

Φτιάχτηκαν τα πάντα σχετικα με το ενυδρείο μπήκε μπόλι θερμοστάτης φώτα μέχρι και την διακόσμηση αλλάξαμε πήγα και δείγμα νέρου στο πετ σοπ να μου πεί αν είναι εντάξει να βάλω το ψάρι γιατί μου είπε οτι δεν χρειάζεται να αγοράσω και το βρήκε ΟΚ και έχουν περάσει σχεδον δυο εβδομάδες απο τότε

Σήμερα το ψαράκι δυστυχώς μας άφησε χρόνους και το θέμα είναι οτι δεν είχε συμπτώματα (το χρώμα του ήταν λίγο ξεθωριασμένο αλλα ηταν ήδη έτσι πριν μπει στο ενυδρείο) και γενίκα έδειχνε αρκετά κάλα σήμερα το πρωί το βρήκε η αδερφή μου δίπλα στο φίλτρο αλλα υπέθεσα οτι το τράβηξε κοντά η ροή του νερού αφού ήχε πεθάνει
Έχετε καμία ιδέα τι μπορεί να έγινε?
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 07-04-15, 19:27
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

κριμα.τωρα χωρις να ξερει νουμερα τι να σου πει καποιος?

θα το ξαναπω και μη με παρεξηγησεις,δεν σου κανω "επιπληξη" απλα πρεπει να γραφτει γιατι θα διαβασουν κιαλλοι το θεμα σου που μπορει να κανουν τα ιδια λαθη.

δεν γινεται ενυδρειο χωρις τα απαραιτητα τεστ!(ΝΗ4ΝΗ3,ΝΟ2,ΝΟ3)

ειναι πιο σημαντικα ακομα και απτο στρωμενο φιλτρο,γιατι ακομα και αν δεν εχεις φιλτρο,
οταν μπορεις να μετρησεις τα παραγωγα του κυκλου του αζωτου(αμμωνια,νιτρωδη,νιτρικα)
μπορεις να λαβεις και τα μετρα σου ωστε να τα περιορισεις(με αλλαγες κλπ-οταν δεν υπαρχει φιλτρο η ειναι αναγκη).

οταν δεν εχεις τεστ,τι θα κανεις?
ακομα και φιλτρο στρωμενο οταν εχεις,δεν μπορεις να κανεις τιποτα αφου δεν ξερεις τι συμβαινει.

οσο για το ψαρι σου,υποθετω πως ισως εφταιξε ο συνδιασμος χαμηλης θερμοκρασιας (η εστω οι αυξομειωσεις σε αυτη-γιατι σιγουρα υπηρχανε)και αστρωτου φιλτρου.

με αλλα λογια ξεπαγιασε(η εστω στρεσαριστηκε) και καηκε απτην αμμωνια.
αλλα παλι υποθεση ειναι,χωρις μετρησεις δεν θα μαθουμε ποτε.

τωρα ξερεις,μην κανεις τα ιδια λαθη
τα υπομνηματα στην κατηγορια των αρχαριων και στους μονομαχους τα εχεις διαβασει?
αν δεν τα εχεις διαβασει,ξεκινα απο εκει.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 07-04-15, 19:46
Το avatar του χρήστη Demetra
Demetra Ο χρήστης Demetra δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2015
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
κριμα.τωρα χωρις να ξερουμε νουμερα τι να σου πει καποιος?

θα το ξαναπω και μη με παρεξηγησεις,δεν σου κανω "επιπληξη" απλα πρεπει να γραφτει γιατι θα διαβασουν κιαλλοι το θεμα σου που μπορει να κανουν τα ιδια λαθη.

δεν γινεται ενυδρειο χωρις τα απαραιτητα τεστ!(ΝΗ4ΝΗ3,ΝΟ2,ΝΟ3)

ειναι πιο σημαντικα ακομα και απτο στρωμενο φιλτρο,γιατι ακομα και αν δεν εχεις φιλτρο,
οταν μπορεις να μετρησεις τα παραγωγα του κυκλου του αζωτου(αμμωνια,νιτρωδη,νιτρικα)
μπορεις να λαβεις και τα μετρα σου ωστε να τα περιορισεις(με αλλαγες κλπ-οταν δεν υπαρχει φιλτρο η ειναι αναγκη).

οταν δεν εχεις τεστ,τι θα κανεις?
ακομα και φιλτρο στρωμενο οταν εχεις,δεν μπορεις να κανεις τιποτα αφου δεν ξερεις τι συμβαινει.

οσο για το ψαρι σου,υποθετω πως ισως εφταιξε ο συνδιασμος χαμηλης θερμοκρασιας (η εστω οι αυξομειωσεις σε αυτη-γιατι σιγουρα υπηρχανε)και αστρωτου φιλτρου.

με αλλα λογια ξεπαγιασε(η εστω στρεσαριστηκε) και καηκε απτην αμμωνια.
αλλα παλι υποθεση ειναι,χωρις μετρησεις δεν θα μαθουμε ποτε.

τωρα ξερεις,μην κανεις τα ιδια λαθη
τα υπομνηματα στην κατηγορια των αρχαριων και στους μονομαχους τα εχεις διαβασει?
αν δεν τα εχεις διαβασει,ξεκινα απο εκει.
Το ξέρω οτι τα τέστ είναι απαραίτητα αλλα απο την στιγμή που μου είπαν στο πετ σοπ οτι το νερό είναι εντάξι και οτι δεν χρειάζεται...και μάλιστα μου το είπε και με μεγάλη σιγουριά...απο αμμωνία μπορεί να είναι αλλα απο την θερμοκρασία δεν νομίζω γιατί έβαλα θερμοστάτη απο την αρχή.
το υπόμνημα το έχω διαβάσει και για τους μονομάχους

απο δω και πέρα τι κάνω όμως της αδερφής μου της άρεσε το ενυδρείο και δεν θέλει να το ξεστήσει..
αρχικά υποθέτω οτι πρέπει να πάρω υγρά τέστ να δω τι γίνετε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μετακόμιση γραφείων ΠΣΦΕ Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 42 05-04-09 13:02
Μετακόμιση. snappys Γλυκό νερό - Γενικά 10 16-03-08 22:27
Μετακόμιση petran Γλυκό νερό - Γενικά 5 18-05-06 11:07
Μετακόμιση Ενυδρείου unreg Θαλασσινό νερό - Γενικά 8 14-09-05 16:34
Μετακόμιση.Πως; nickall13 Γλυκό νερό - Γενικά 4 28-06-05 12:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10165 seconds with 15 queries