Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-07-15, 13:59
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή τεχνικη αναλυση ενος sump

Θα ήθελα να μιλήσουμε ώστε να καταλάβω καλύτερα την λειτουργία ενος sump.
Ας υποθέσουμε οτι εχουμε ενα κλειστό κύκλωμα απο πολλα ενυδρεία οπως ενα πετ σοπ και θέλουμε να έχουμε ενα sump. Υποθέτουμε οτι το συνολικό νερο ειναι 1000 λιτρα. Μου έχουν πει οτι το φίλτρο του ενυδρείου μου πρεπει να γυρνάει τουλάχιστον 2 φορες τα λίτρα μου. Οποτε ξεκινάω με κάποιες ερωτήσεις για αρχη και όποιος θελει τις αναλύουμε περισσότερο.

1) ποσα λιτρα πρεπει να ειναι το sump σε σχεση με τα λιτρα που εχουμε?
2) ποσα λιτρα την ωρα πρεπει να γυρναει σε σχεση με τα λιτρα που εχουμε?
3) πρεπει να εχει συγκεκριμενα διαμερισματα η κανουμε οσα θελουμε??
4) τι υλικα πρεπει να εχει και με ποιο κριτιριο τα διαλεγουμε??
5) πως καθαριζουμε/πλενουμε το sump?? οπως το φιλτρο λογικα??
6) τα φιλτρα για τις λιμνες δουλευουν με τη φιλοσοφια ενος sump αλλα σε μεγαλυτερη κλιμακα ε????

αυτα και οποιος εχει την ορεξη μου απανταει!!!
ευχαριστω
Σταυρος
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-07-15, 14:36
sammy Ο χρήστης sammy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavos Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ήθελα να μιλήσουμε ώστε να καταλάβω καλύτερα την λειτουργία ενος sump.
Ας υποθέσουμε οτι εχουμε ενα κλειστό κύκλωμα απο πολλα ενυδρεία οπως ενα πετ σοπ και θέλουμε να έχουμε ενα sump. Υποθέτουμε οτι το συνολικό νερο ειναι 1000 λιτρα. Μου έχουν πει οτι το φίλτρο του ενυδρείου μου πρεπει να γυρνάει τουλάχιστον 2 φορες τα λίτρα μου. Οποτε ξεκινάω με κάποιες ερωτήσεις για αρχη και όποιος θελει τις αναλύουμε περισσότερο.

1) ποσα λιτρα πρεπει να ειναι το sump σε σχεση με τα λιτρα που εχουμε?
2) ποσα λιτρα την ωρα πρεπει να γυρναει σε σχεση με τα λιτρα που εχουμε?
3) πρεπει να εχει συγκεκριμενα διαμερισματα η κανουμε οσα θελουμε??
4) τι υλικα πρεπει να εχει και με ποιο κριτιριο τα διαλεγουμε??
5) πως καθαριζουμε/πλενουμε το sump?? οπως το φιλτρο λογικα??
6) τα φιλτρα για τις λιμνες δουλευουν με τη φιλοσοφια ενος sump αλλα σε μεγαλυτερη κλιμακα ε????

αυτα και οποιος εχει την ορεξη μου απανταει!!!
ευχαριστω
Σταυρος
1) Δεν υπάρχει ουσιαστικά κάποιος κανόνας, αρκεί να χωράει όλα τα μηχανήματα που θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε, τα υλικά για την βιολογία που πιθανόν θα χρησιμοποιήσουμε ανάλογα με τον τύπο του ενυδρείου που έχουμε θαλασσινό ή γλυκό και βεβαίως να χωράει το νερό που θα υπερχειλίσει όταν θα κλείσουμε την αντλία επιστροφής ή όταν γίνει κάποια διακοπή ρεύματος(και προαιρετικά αν στραβώσει….. και πρίν την διακοπή κολλήσει και ητόματη αυαναπλήρωση και μας αδειάσει όλο το νερό στο ενυδρείο-σαμπ)

2)και εδώ δεν υπάρχει ουσιαστικά κάποιος κανόνας, εξαρτάται πάλι από τον τύπο του ενυδρείου. υπάρχουν γνώμες που θέλουν να κυκλοφορεί μέσα από το σαμπ τόσα λίτρα όσα και αυτά που κυκλοφορούν στο κυρίως ενυδρείο, προσωπική άποψη και 4 φορές καλά είναι.

3)όσα χρειάζεται για να είναι λειτουργικό και να καλύπτει τις ανάγκες

4)ανάλογα με τον τύπο του ενυδρείου και του όγκου που πρέπει να καλύψουμε. Βιολογικά, μηχανικά και χημικά υλικά μπορούν να χρησιμοποιηθούν για την απομάκρυνση θρεπτικών, αιωρούμενων αλλά και διαλυμμένων ουσιών αντίστοιχα

5)ναι!

6)ναι! αλλά όχι απαραίτητα σε μεγαλύτερη κλιμακα αφού υπάρχουν σαμπ τα οποία είναι και 500λίτρα σε χώρο(εγώ έχω 250λίτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-07-15, 19:15
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Επειδή θα καταλάβω καλύτερα με παραδείγματα. το ενυδρείο θα είναι γλυκού νερού. όπως είπα πριν για 1000 λιτρα θέλουμε δλδ μια αντλια να γυρνάει 4000 λιτρα? Και το sump πόσα λιτρα θα γίνει? Δε μπορώ να βάλω 60 λιτρα παλιό ενυδρείο!!!
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-07-15, 20:53
Το avatar του χρήστη AntoniosR
AntoniosR Ο χρήστης AntoniosR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

Οι αντλίες και τα φιλτρα αναγραφουν στη συσκευασία τους τα λίτρα ανα ωρα νερου που γυριζουν. Η αναγραφόμενη τιμη βεβαια ειναι σε ιδανικες συνθηκες, χωρις να υπολογιζονται τι υλικα φιλτραρισματος θα βαλουμε και ποσο θα ειναι το υψος του ενυδρειου που θα χρειαζεται να σηκωσει τα νερα. Συνεπως τα λιτρα μας επι 4 ειμαστε καλυμμένοι. Οσον αφορα την αναλογια λιτρα νερου, ποσοτητα υλικων που χρειαζονται, εξαρταται και απο τα ψαρια που θα βαλουμε και απο τις ρουτινες μας. Αν θες νουμερο παντως, δες ενα επώνυμο φιλτρο καταλληλο για 100 λιτρα ενυδρειο για παραδειγμα, ποση χορητικοτητα ειναι ο καδος του. Αυτο που μου ειχαν πει καποια στιγμη τα παιδια εδω μεσα και ειχα τις διαφωνιες μου αλλά τελικα ειχαν δικιο, ηταν οτι στη φιλτρανση δεν υπαρχει υπερβολη! Κανουμε παντα οτι καλυτερο μπορουμε!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-07-15, 06:01
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Στο ενυδρείο μου jewel 240 που έχει 200 λιτρα καθαρά έχω ένα eheim 600l/h. Δλδ γυρνάει θεωρητικά 3 φορές το νερό. Ο καδος του είναι 4 λιτρα. ¶ρα 2% του νερού που έχω. ¶ρα σε 1000 λιτρα ενυδρείο θεωρητικά πάντα.... Θα χρειαστεί 20 λιτρα sump??? Πολύ μικρό μου φαίνεται.

Από υλικά τι βάζουν μέσα? Ότι σε ένα κοινό εξωτερικό φίλτρο ? Ελαφροπετρα, σφουγγάρι η και άλλα υλικά?
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-07-15, 22:05
billartist Ο χρήστης billartist δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2013
Περιοχή: koropi
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Ενα καλο σαμπ πρεπει να ειναι τουλαχιστον το 1/3 του ενυδρειου. Η βιολογια καταναλωνει οξυγονο γα να διασπασει την αμμωνια και οσο πιο βαθυ το καθε διαμερισμα τοσο πιο δυσκολα θα βτανει το οξυγονο στο βαθος του διαμερισματος. Αυτο συνεπαγεται με σωστο εμβαδο και βαθος καθε διαμερισματος. Εγω αεραντλια στον πατο καθε διαμερισματος. Μπορεις να βαλεις το οτιδηποτε για βιολογια το προβλημα ειναι ποσο γρηγορα θες να διασπαται η αμμωνια. Οταν πχ το ph σου ειναι 9 η διασπαση πρεπει να ειναι ταχυτατατη. Το δικο μου σαμπα ειναι 300 λτ και το ενυδρειο 900 με αντλια 3500 λτ. Μπορεις το πρωτο διαμερισμα να το κανεις trikle filter που τραβαει οξυγονο απο τον αερα και δεν καταναλωνει το οξυγονο του νερου. Εγω αυτο κανω τωρα. Θελεις διαβασμα πολυ και κελετη για να κανεις ενα καλο και αποδοτικο σαμπ. Στο τελειταιο διαμερισμα μπαινει ο εξοπλισμος και μενει και πρεπει να υπαρχει και χωρος για το νερο που θα κατεβασει η αντλια. Εκτος κια αν βαλεις βαλβιδα, αλλα υπαρχει περιπτωση να πιασει βρωμια και να μην κλεινει η αν βρεις τροπο να σπας το συφψωναρισμα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αναγνωριση ενος καβουρα... και ενος εξωγιηνου! karxarini Μεσογειακό 6 16-12-10 16:56
Βοηθεια για στησιμο ενος ριο 400 kanarini Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 3 27-10-10 21:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03821 seconds with 13 queries