Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 11-11-14, 22:34
elatos Ο χρήστης elatos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-10-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Ουπςςςςς!!!
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 11-11-14, 22:46
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

Ωραίος..!! ¶ρα, έχω αργήσει.. Ξεκιναω debugging και ελπίζω μέχρι το τέλος της εβδομάδας για beta έκδοση..
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 12-11-14, 00:28
Το avatar του χρήστη abrous
abrous Ο χρήστης abrous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: Ν.Ηρακλειο
Μηνύματα: 211
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην abrous
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από elatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μίλησα με φίλο ηλεκτρονικό και γνώστη. Του ζήτησα να μου πει κόστος κι αν μπορεί να αναλάβει τις κολλήσεις.

Ήταν αρνητικός ακόμη και στη σκέψη πως όποιος/α μπορεί να επιτύχει καλές κολλήσεις.
Ο χρόνος που θα αφιερώσει όποιος/α το επιχειρήσει είναι μεγάλος και σίγουρα θα του βγει στο τέλος προβληματική η πλακέτα.

Από την άλλη μου/ας προτείνει να απευθυνθούμε μόνο σε εξειδικευμένη επιχείρηση, εδώ (ήταν κάποτε η INTRAKOM αλλά δεν γνωρίζει αν συνεχίζει να δέχεται παραγγελίες) ή στο εξωτερικό που θα αναλάβει την υλοποίηση.

Και έχω λόγο να δεχθώ τα πράγματα όπως τα λέει.
Μπορεί να βοηθήσει όμως στον τομέα των ηλεκτρονικών τμημάτων αν χρειαστεί.
Θα μου επιτραπει να διαφωνησω με το αδυνατον της υποθεσης. Θα συμφωνησω ομως οτι ειναι δουλεια για σκληρα νευρα. Εχω συναρμολογησει κυριολεκτικα εκατονταδες δειγματα με επιτυχια 100% και δεν ειμαι ο superman των ηλεκτρονικων. Καθε αλλο. Το συγκεκριμενο Board ειναι σχετικα απλο και χαμηλης πυκνοτητας σκοπιμα. Απλα πρεπει να βρεθει ο καταλληλος ανθρωπος και να εχει και την διαθεση και το χρονο να το κανει.

Η αυτοματοποιημενη συναρμολογηση γινεται και μπορω να προτεινω εταιρειες (οχι την Ιντρακομ). Αυτο απαιτει μια ελαχιστη ποσοτητα και εχει αρχικα εξοδα που πρεπει να αποροφηθουν. Για να αναφερω μερικα : To stencil για την παστα συγκολλησης ειναι της ταξεως των 400Ε (υπαρχει και low volume version με ~60-70Ε αλλα δεν ειναι συμβατο με ολες τις μηχανες συναρμολογησης- θα πρεπει να ρωτησουμε), ο αρχικος προγραμματισμος των μηχανων ~100-150Ε, τα υλικα σε αυτη την περιπτωση πρεπει να ειναι σε ειδικες συσκευασιες καταλληλες για αυτοματη συναρμολογηση (reels,trays,tubes κλπ) που εχουν ελαχιστες ποσοτητες αναλογα με το ειδος. Γενικος κανονας ειναι οτι στα 100 τεμ+ αρχιζει να ειναι η τιμη συμφερουσα - αλλα οχι καλη.
Αλλο ενα ζητημα σοβαρο ειναι σε αυτη την περιπτωση ποιος θα χειριστει την παραγγελια, την αγορα των υλικων και κατω απο ποιο καθεστως. Η εταιρεια θα πρεπει να κοψει σε καποιον τιμολογιο. Αυτος για να τα "ξεφορτωθει" θα πρεπει να τα πουλησει εστω και με καποιο συμβολικο κερδος. Παρ'ολα αυτα θα υπαρχει ΦΠΑ κλπ κλπ. Αν εχει κανεις καμμια ιδεα ας την πει.
-------------------------
Μεχρι εδω ολα καλα. Oτι δοκιμασα δουλευει οπως πρεπει. Αφηνω για αυριο και ισως και για το Σαββατοκυριακο το κομματι του pH και του θερμομετρου που θα χρειαστουν περισσοτερη δουλεια και ισως και καποιο trim, και παω για υπνο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη abrous : 12-11-14 στις 00:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 12-11-14, 00:45
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Και μόνο που το είδα... ζαλίστηκα!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 12-11-14, 00:59
Το avatar του χρήστη fotis80
fotis80 Ο χρήστης fotis80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-01-2010
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Και εγώ μέσα παιδιά ... και εάν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι ευχαρίστως .
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 16-11-14, 01:11
Το avatar του χρήστη abrous
abrous Ο χρήστης abrous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: Ν.Ηρακλειο
Μηνύματα: 211
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην abrous
Προεπιλογή

Ενα update για την προοδο του project:
To board δουλεψε τελεια. Δεν εχω δοκιμασει το RTC αλλα δεν προκειται να με προβληματισει.
O αισθητηρας θερμοκρασιας pt100 καλυμπραριστηκε με οργανο αναφορας. Αναλυση 0.0013C, ακριβεια +/- 0.01C, Ευρος -80.00/+405.00C (μπορειτε να φτιαξετε απο tank με πολικες αρκουδες εως και το καζανι της κολασεως). Δυστυχως τα Class A pt100 που εχω περιοριζουν την ακριβεια μονο στο +/- 0.15C. Νομιζω οτι θα καλυψει ακομα και τους μανιακους της ακριβειας.
O αισθητηρας pH λειτουργει επισης καλα. Δυστυχως εδω, περα απο τα buffer 7.0 και 4.0 δεν εχω καποιο καλυτερο συστημα βαθμονομησης. Πρεπει να βρω 1-2 καινουργια probe γιατι δοκιμαζω με ενα SERA και ενα American Marine PINPOINT που εχω βγαλει σε αχρηστια λογω παλαιοτητας απο το φυτεμενο μου αλλα την παλευουν ακομα. Λειπει η αντισταθμιση θερμοκρασιας του pH. Κατα τη γνωμη μου η σημασια της ειναι μικρη καθως οι μεταβολες της θερμοκρασιας μεσα σε ενα ενυδρειο ειναι αμελητεες και στο ευρος αυτο το pH δεν μεταβαλεται πανω απο 0.02 μοναδες αλλα θα το βαλω για το γ..τω.
O Αισθητηρας υγρασιας / θερμοκρασιας λειτουργει επισης σταθερα.
Για την ωρα ο controller επικοινωνει με τον εξω κοσμο μονο μεσω της κονσολας και του .ini αρχειου. περιμενοντας το web interface.



Οι controllers pH/θερμοκρασιας/fan δειχνουν να ανταποκρινονται σωστα επισης.
Επομενο σταδιο ειναι να κανω δοκιμες στηνοντας ενα κανονικο tank (οχι δεν προκειται να κανω δοκιμες σε καποιο απο τα live tank μου). Για το σκοπο αυτο πρεπει να βρω μια βαλβιδα CO2 καθως και εναν ρυθμιστη πιεσης. Δυστυχως για την ωρα δεν εχω .
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Bash1.JPG
Εμφανίσεις:  895
Μέγεθος:  64,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 16-11-14, 01:43
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Επομενο σταδιο ειναι να κανω δοκιμες στηνοντας ενα κανονικο tank (οχι δεν προκειται να κανω δοκιμες σε καποιο απο τα live tank μου). Για το σκοπο αυτο πρεπει να βρω μια βαλβιδα CO2 καθως και εναν ρυθμιστη πιεσης. Δυστυχως για την ωρα δεν εχω .
μακάρι να τα είχα να στα έδινα δανεικά να τα δουλέψεις. βαλε σε αγγελία εδώ μήπως κ βρεθεί κάποιο παιδί να στα δανείσει για λίγο καιρό.
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 18-11-14, 16:19
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Εκτός από 7 και 4... χρειάζεσαι και 10... για να μπορεί να λειτουργήσει (σωστά) και πάνω από 7.
Εγώ βέβαια είμαι "χαμηλά"... αλλά για να καλύπτει και τους άλλους το λέω.
Δυστυχώς κι εγώ πρέπει να παραγγείλω αισθητήρες... είναι παλιοί και ΔΕΝ έχουν αξιοπιστία... οπότε ΔΕΝ μπορώ να σε δανείσω για τις δοκιμές.
Την SERA πάντως... ΔΕΝ την εμπιστεύομαι (αν και στο συγκεκριμένο τομέα... ΔΕΝ έχω κάνει δοκιμές)... αντίθετα από την American Marine.-
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 18-11-14, 16:31
Το avatar του χρήστη fotis80
fotis80 Ο χρήστης fotis80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-01-2010
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 94
Talking

" Για το σκοπο αυτο πρεπει να βρω μια βαλβιδα CO2 καθως και εναν ρυθμιστή πίεσης. Δυστυχώς για την ώρα δεν εχω ."

Έχω εγώ απο το γλυκό μου και μπορώ να στη δανείσω για λίγο να κάνεις δουλειά σου.

Και να βοηθήσω να δούμε τι μπορούμε να βάλουμε ακόμη , για το θαλασσινό .

Επειδη εισαι Ν.Ηράκλειο και εγω Μαρουσι .. να βρεθουμε να στη δώσω.

Στείλε μου μαιλ να το κανονίσουμε ..
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 18-11-14, 17:29
Το avatar του χρήστη abrous
abrous Ο χρήστης abrous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: Ν.Ηρακλειο
Μηνύματα: 211
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην abrous
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκτός από 7 και 4... χρειάζεσαι και 10... για να μπορεί να λειτουργήσει (σωστά) και πάνω από 7.
Εγώ βέβαια είμαι "χαμηλά"... αλλά για να καλύπτει και τους άλλους το λέω.
Δυστυχώς κι εγώ πρέπει να παραγγείλω αισθητήρες... είναι παλιοί και ΔΕΝ έχουν αξιοπιστία... οπότε ΔΕΝ μπορώ να σε δανείσω για τις δοκιμές.
Την SERA πάντως... ΔΕΝ την εμπιστεύομαι (αν και στο συγκεκριμένο τομέα... ΔΕΝ έχω κάνει δοκιμές)... αντίθετα από την American Marine.-
Δυστυχως εχω μονο αυτα τα δυο για την ωρα. Παντως καθως ο αισθητηρας pH ειναι ιδιαιτερα γραμικος, δυο σημεια αρκουν για να υπολογισεις το offset και το gain. Οι περισσοτεροι controllers αλλωστε κανουν calibration 2 σημειων. Θα φερω παντως ενα 10ρι απο τον Aquaristic μαζι με ενα καινουργιο probe. O Marine που εχω παρολη την παλαιοτητα του παιζει αλανθαστα εδω και αρκετες μερες και δινει 6.99 και 3.98 για το 7 και 4 αντιστοιχα. Αρκετα καλα για probe Που ηταν πεταμενο στην αποθηκη εδω και 3 χρονια (πεταμενος μεσα σε KCL φυσικα - μην τρελαθουμε κιολας).
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fotis80 Εμφάνιση μηνυμάτων
" Για το σκοπο αυτο πρεπει να βρω μια βαλβιδα CO2 καθως και εναν ρυθμιστή πίεσης. Δυστυχώς για την ώρα δεν εχω ."

Έχω εγώ απο το γλυκό μου και μπορώ να στη δανείσω για λίγο να κάνεις δουλειά σου.

Και να βοηθήσω να δούμε τι μπορούμε να βάλουμε ακόμη , για το θαλασσινό .

Επειδη εισαι Ν.Ηράκλειο και εγω Μαρουσι .. να βρεθουμε να στη δώσω.

Στείλε μου μαιλ να το κανονίσουμε ..
Thank you. Εχεις και ρυθμιστη πιεσης ? Εχω εναν spare της Dennerle αλλα ειναι για μικρη μπουκαλα CO2 (80γρ) που δεν συμφερει για πειραματα. Μπουκαλα μεγαλη εχω γεματη την εφεδρικη μου.
-------------------------
Το κομματι του control εχει ολοκληρωθει. Κανω μαζεματα σε μικροπροβληματα που συνανταω. Τα enviromental sensors (ΑΜ2303 θερμοκρασια/υγρασια) πηραν και αυτα τη θεση τους. Οφειλω να αναγνωρισω στον κινεζο οτι εχει κανει εξαιρετικη δουλεια για 5Ε. H ακριβεια της θερμοκρασιας ειναι εντυπωσιακα κοντα στο pt100. To RTC το εχω αφησει για το τελος καθως δεν ειναι σημαντικο. Για την ωρα δουλευω το κομματι που εχει να κανει με τις databases. Μου παιρνει λιγο χρονο καθως δεν ειμαι ειδικος της MySQL αλλα εχω φτασει σε ενα καλο σημειο. Αν καποιος εχει ασχοληθει περισσοτερο και μπορει να βοηθησει σε καποια σημεια ειναι ευπροσδεκτος .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη abrous : 18-11-14 στις 17:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #101  
Παλιά 18-11-14, 17:58
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Θα φέρεις από Aquaristic αισθητήρα της American Marine ή κάποιον άλλον;
Το βλέπω να έχει διαφορά μόνο 3 ευρώ... από Aquavivere.gr.-

ΥΓ. Και 20 λεπτά του ευρώ... στο υγρό καλιμπραρίσματος.-
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 18-11-14, 22:14
Το avatar του χρήστη abrous
abrous Ο χρήστης abrous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: Ν.Ηρακλειο
Μηνύματα: 211
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην abrous
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα φέρεις από Aquaristic αισθητήρα της American Marine ή κάποιον άλλον;
Το βλέπω να έχει διαφορά μόνο 3 ευρώ... από Aquavivere.gr.-

ΥΓ. Και 20 λεπτά του ευρώ... στο υγρό καλιμπραρίσματος.-
Δεν τον ηξερα τον Aquavivere. Πραγματι η τιμη ειναι ιδια πανω κατω και λογικα τα μεταφορικα θα ειναι λιγοτερα. Βεβαια δεν ξερω τι χρονους παραδοσης εχει γιατι τα probe τα εχει μονο κατοπιν παραγγελιας απο οτι βλεπω. Για τα Test μπορει να παρω και τον Sybon Instruments. Ειναι dirt cheap παρολα αυτα ο ενας που πηρα πριν κανενα εξαμηνο δουλευει μια χαρα.
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 18-11-14, 22:43
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Είναι το πρώην petcumulus.
ΙΣΩΣ με ένα τηλέφωνο... να το διευκρίνιζες;
Δες κι αυτό...

http://www.ebay.com/itm/pH-Electrode...item1c4956f4a0
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 21-11-14, 22:45
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Αν θελω να ελεγχω 2 καναλια λεντ, το πρωτο με 1*ldd 700 και το δευτερο με 8*ldd700, γι ανατολη δυση, θα χρειαστω ολα τα υλικα και εξαρτηματα που αναγραφονται στη δευτερη σελιδα;

Πολυ καλη προσπαθεια, οπως και να εχει ευχομαι καλη συνεχεια.
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 23-11-14, 14:16
Το avatar του χρήστη abrous
abrous Ο χρήστης abrous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: Ν.Ηρακλειο
Μηνύματα: 211
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην abrous
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θελω να ελεγχω 2 καναλια λεντ, το πρωτο με 1*ldd 700 και το δευτερο με 8*ldd700, γι ανατολη δυση, θα χρειαστω ολα τα υλικα και εξαρτηματα που αναγραφονται στη δευτερη σελιδα;

Πολυ καλη προσπαθεια, οπως και να εχει ευχομαι καλη συνεχεια.
Αν θελεις να ελεγχεις μονο το φωτισμο μεσω pwm (χωρις τα on/off relay) δεν χρειαζεσαι καν την πλακετα. Μπορεις να οδηγησεις τα pwm pin των LDD απευθειας απο τα αντιστοιχα pin του Raspberry καθως το LDD δεχεται απευθειας 3.3V logic levels. Αν εχεις αλλα led controller θα πρεπει να μελετησεις τα datasheet για να βεβαιωσεις τη συμβατοτητα των τασεων (πχ τα XP Power που χρησιμοποιω δεχονται 0-1.25V pwm και με 3V καταστρεφονται). Αυτος ειναι και ο λογος για τον οποιο υπαρχει κυκλωμα προσαρμογης στο pcb. Θα προσπαθησω να ανεβασω μεσα στις επομενες μερες ενα σχεδιο για οσους θελουν μονο τη λειτουργια του φωτισμου.
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 23-11-14, 18:49
Το avatar του χρήστη abrous
abrous Ο χρήστης abrous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: Ν.Ηρακλειο
Μηνύματα: 211
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην abrous
Προεπιλογή

To hardware του piAquarium στην τελικη του μορφη .


Λειτουργει σταθερα χωρις ομως το web interface και με μερικες ελλειψεις.
Εχω στα χερια μου και μια βαλβιδα και εναν ρυθμιστη πιεσης που μου δανεισε ο Δημητρης για τις δοκιμες στο tank...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  piAquariumB.jpg
Εμφανίσεις:  825
Μέγεθος:  116,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  piAquariumA.jpg
Εμφανίσεις:  1099
Μέγεθος:  127,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 23-11-14, 19:29
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

ομορφο
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 23-11-14, 19:50
Το avatar του χρήστη tkougi
tkougi Ο χρήστης tkougi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2013
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

πολυ ωραιος φιλε μου.. το κουτακι μηπως θα ηθελε κατι σε ποιο στεγανο-κλειστο? κατα τα αλλα προχωρα γερα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 23-11-14, 20:10
Το avatar του χρήστη Θοδωρής Μ
Θοδωρής Μ Ο χρήστης Θοδωρής Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-12-2011
Περιοχή: Νεα Σμύρνη
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

Όνειρο.!!
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 24-11-14, 01:51
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Πολύ όμορφο δείχνει... ΜΠΡΑΒΟ!!!!!
Για πάμε πάλι... τι θα μπορεί να δείχνει/ελέγχει.. και τι άλλο εκτός από αυτό θα χρειαστεί για να λειτουργήσει...είπαμε;
Απάντηση με παράθεση
  #111  
Παλιά 24-11-14, 11:06
Το avatar του χρήστη abrous
abrous Ο χρήστης abrous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: Ν.Ηρακλειο
Μηνύματα: 211
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην abrous
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ όμορφο δείχνει... ΜΠΡΑΒΟ!!!!!
Για πάμε πάλι... τι θα μπορεί να δείχνει/ελέγχει.. και τι άλλο εκτός από αυτό θα χρειαστεί για να λειτουργήσει...είπαμε;
Κανει οτι εχουμε πει απο την αρχη αλλα ας ανακεφαλαιωσουμε:
- Ανατολη/δυση/Σεληνη ή RGB dimmable με pwm η αναλογικο σε 3 καναλια. Καθε καναλι εχει δικο του power relay 250VAC/5A.
- Instrument grade pH meter & controller με 20 bit resolution και αυτοματη αντισταθμιση θερμοκρασιας. Ελεγχει την βαλβιδα CO2 μεσω relay.
- Αισθητηρας θερμοκρασιας RTD (pt100) 20bit με ακριβεια καλυτερη απο 0.1C (αναλογα με την κλασση του pt100 που θα επιλεξετε).
- Controller θερμοκρασιας και fan/ψυξης με χωριστα set points και υστερησεις και χωριστες εξοδους.
- 2 αισθητηρες θερμοκρασιας/ υγρασιας χωρου τυπου DT22 ή AM2302.
- Alarms μεσω email
- Alarms μεσω buzzer
- hardware RTC (οταν πεφτει το internet)
- Δυνατοτητα για περισσοτερες εισοδους ειοδους/ εξοδους για μελλοντικες επεκτασεις.
- 3 διαφορικα αναλογικα καναλια 20 Bit για αλλους αισθητηρες (TDS/σταθμες/pressure και οτι αλλο κανετε κεφι).

Αν καποιος χρειαζεται ολες τις λειτουργιες και κυριως το pH και τη θερμοκρασια θα πρεπει να συναρμολογησει το pcb. Το pcb ΔΕΝ το πουλαω ουτε εμπορευομαι κατι (τα ειπαμε αυτα). Τα σχεδια καθως και τα sources θα ειναι διαθεσιμα στο github για οποιον θελει να ασχοληθει. Δεν τα εχω δημοσιευσει ακομα γιατι θελω να τα συμμαζεψω ωστε να ειναι πιο ευχρηστα. Επιπλεον δεν εχω λυσει ακομα καποια ζητηματα σχετικα με το GPL license που εχει να κανει με την δωρεαν διαθεση λογισμικου και υλικου. Αν καποιος παντως ειναι γνωστης και θελει να παιξει εδω και τωρα μπορει να μου στειλει mail για να του στειλω το σχετικο υλικο.

Τωρα, πολλοι με ρωτησαν τι χρειαζεται αν θελουν μονο την ανατολη/δυση. Στην περιπτωση αυτη χρειαζεστε ΜΟΝΟ το Raspberry pi B+ (Ισως και το φθηνοτερο νεο A+ αλλα καθως ΔΕΝ το εχω δοκιμασει δεν ξερω αν ειναι 100% συμβατο αν και υποτιθεται πως ειναι) καθως και το piAquarium application. Το pcb δεν ειναι απαραιτητο αν και παρεχει και αλλες βοηθητικες λειτουργιες οπως το RTC, τροφοδοσια του Raspberry, και γενικα κανει το control πιο μαζεμενο. Τα σηματα pwm ειναι διαθεσιμα στον connector του pi και μπορειτε με αυτα να οδηγησετε απευθειας τα LED driver. Οπως ειπα και παραπανω θα πρεπει να προσεξετε οι σταθμες των σηματων του Raspberry να ειναι συμβατες με αυτες που δεχονται τα Led driver σας. Αλλιως θα χρειαστειτε καποια προσαρμογη. Θα προσπαθησω να φτιαξω ενα διαγραμμα για αυτη την περιπτωση το συντομοτερο.

Οποτε για την minimal περιπτωση (φωτα μονο) θα χρειαστειτε :
- 1 Raspberry pi B+
- Tο application (για ευκολια καλυτερα το sd image).
- Internet (για το ρολοι καθως δεν θα εχετε RTC)
- Καποιο tablet/pc/ipad/iphone για προσβαση στο web application


-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tkougi Εμφάνιση μηνυμάτων
πολυ ωραιος φιλε μου.. το κουτακι μηπως θα ηθελε κατι σε ποιο στεγανο-κλειστο? κατα τα αλλα προχωρα γερα!!!
Ειπα να μην το κανω πιο δυσκολο. Αλλωστε οποιος θελει μπορει να το στεγανοποιησει. Εγω θα τοποθετησω ολα τα ηλεκτρονικα σε πινακακι μαζι με τις πριζες / τροφοδοτικα και τα σχετικα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη abrous : 24-11-14 στις 11:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 26-11-14, 02:45
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Η αλήθεια είναι πως κι εγώ... κυρίως για την ανατολή-δύση ενδιαφέρομαι.
Τώρα.. ΑΝ έχω και μέτρηση ΡΗ και θερμοκρασίας... ΔΕΝ θα με "χαλάσει" (αν και διαθέτω ήδη όργανα).
Από τα υπόλοιπα... αφού διοξείδιο ΔΕΝ "δουλεύω"... το alarm μέσω buzzer... το βρήκα ενδιαφέρον.
Στο κινητό internet ΔΕΝ ανοίγω οπότε... μόνο ΑΝ χρειαστεί να λείψω από το σπίτι για κάποιο μεγάλο διάστημα... θα πρέπει να το ενεργοποιήσω (αλλά θα πρέπει... να έχει και το μέρος σήμα).
Για όσους είμαστε εκτός "κλίματος" και μια λίγο πιο αναλυτική περιγραφή με απλά λόγια... για το τι θα πρέπει να λειτουργεί παράλληλα με τη συσκευή... αν ΔΕΝ σε βάζω σε κόπο. ΑΝ υπάρξει περίπτωση... πτώσης του ρεύματος.... η συσκευή πως θα επαναλειτουρήσει;
Τα έγραψες... αν έβαζες και καμιά τιμούλα... θα ήταν ακόμα πιο κατανοητό.
Το Raspberry pi B+ πχ. το βρήκα στο σκρούτζ από 35 ευρώ περίπου και έξω (από μια πολύ γρήγορη ματιά) 35 δολάρια.
Με ποίο τρόπο αξίζει... να το αγοράσει κανείς;
Μαζική παραγγελία απ' έξω πχ. θα βόλευε ή το τελωνείο θα μας σκίσει;
Το συνολικό του κόστος τελικά... έχεις πρόβλεψη για το που θα φτάσει... όσο το προχωράς;
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 26-11-14, 09:56
Το avatar του χρήστη abrous
abrous Ο χρήστης abrous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: Ν.Ηρακλειο
Μηνύματα: 211
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην abrous
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αλήθεια είναι πως κι εγώ... κυρίως για την ανατολή-δύση ενδιαφέρομαι.
Τώρα.. ΑΝ έχω και μέτρηση ΡΗ και θερμοκρασίας... ΔΕΝ θα με "χαλάσει" (αν και διαθέτω ήδη όργανα).
Από τα υπόλοιπα... αφού διοξείδιο ΔΕΝ "δουλεύω"... το alarm μέσω buzzer... το βρήκα ενδιαφέρον.
Στο κινητό internet ΔΕΝ ανοίγω οπότε... μόνο ΑΝ χρειαστεί να λείψω από το σπίτι για κάποιο μεγάλο διάστημα... θα πρέπει να το ενεργοποιήσω (αλλά θα πρέπει... να έχει και το μέρος σήμα).
Για όσους είμαστε εκτός "κλίματος" και μια λίγο πιο αναλυτική περιγραφή με απλά λόγια... για το τι θα πρέπει να λειτουργεί παράλληλα με τη συσκευή... αν ΔΕΝ σε βάζω σε κόπο. ΑΝ υπάρξει περίπτωση... πτώσης του ρεύματος.... η συσκευή πως θα επαναλειτουρήσει;
Τα έγραψες... αν έβαζες και καμιά τιμούλα... θα ήταν ακόμα πιο κατανοητό.
Το Raspberry pi B+ πχ. το βρήκα στο σκρούτζ από 35 ευρώ περίπου και έξω (από μια πολύ γρήγορη ματιά) 35 δολάρια.
Με ποίο τρόπο αξίζει... να το αγοράσει κανείς;
Μαζική παραγγελία απ' έξω πχ. θα βόλευε ή το τελωνείο θα μας σκίσει;
Το συνολικό του κόστος τελικά... έχεις πρόβλεψη για το που θα φτάσει... όσο το προχωράς;
Θα προσπαθησω να απαντησω στα παραπανω.

- Τα περιφερειακα της συσκευης (pH/Θερμομετρο/controllers κλπ )μπορουν ενεργοποιηθουν/απενεργοποιηθουν κατ'επιλογην αφηνοντας μονο τις λειτουργιες που θελουμε. Αυτο σημαινει οτι αν καποιος δεν χρειαζεται το pH και τον controller του μπορει να παραλειψει τα σχετικα εξαρτηματα του board μειωνοντας το κοστος των υλικων. Το ιδιο ισχυει και για τα υπολοιπα υποσυστηματα. Οπως ειπα και παραπανω αν καποιος δεν χρειαζεται ΤΙΠΟΤΑ αλλο εκτος απο τα φωτα δεν χρειαζεται καν το pcb αλλα μπορει να καλωδιωσει απέυθειας το Rasperry. Δυστυχως για ολες αυτες τις υποπεριπτωσεις θα πρεπει να ανεβασω χωριστες οδηγιες και διαγραμματα και αυτο θελει χρονο.

-Η συσκευη πρεπει να ειναι συνδεδεμενη στο internet για να παιρνει την ωρα αλλα και για να εχουμε προσβαση στα menu και τις ρυθμισεις αφου αυτα θα ειναι web based. Λειτουργει αυτονομα και ΔΕΝ χρειαζεται να ειναι μονιμα συνδεδεμενη με καποιο κινητο, pc, ipad κλπ παρα μονο οταν θελουμε να δουμε ή να αλλαξουμε ρυθμισεις.

-Σε περιπτωση διακοπης ρευματος θα επανεκκινησει μονη της και θα ερθει εκει που θα επρεπε να ειναι αν δεν ειχε γινει διακοπη.

- Το συνολικο κοστος του board μαζι με το Raspberry pi σε εμενα βγηκε ~120Ε. Αυτο ηταν το κοστος μοναδας αλλα εφτιαξα 5 pcb και καποια φθηνα υλικα τα αγορασα σε ποσοτητες των 10 ή 100.

- Τα Raspberry Καθως και σχεδον ολα τα υλικα τα εφερα απο την Farnell (www.farnell.com). Ο κωδικος του Raspi ειναι 2431426. Ειναι στο UK και δεν εχει τελωνειο. Εχει ελαχιστη παραγγελια 20GBP και τα πραγματα ερχονται σε 24 ωρες. Η Farnell ειναι η ποιο σοβαρη πηγη ηλεκτρονικων εξαρτηματων στην Ευρωπη που μπορει να εχει προσβαση ενας ερασιτεχνης. Τα μεταφορικα του ειναι μηδαμινα.
Για τα υλικα και τα pcb φυσικα και εχει νοημα η μαζικη παραγγελια. Η τιμη μοναδας για παραδειγμα του pcb (χωρις τα υλικα) για παραγγελια των 5 ειναι 23Ε (23 x 5 = 115E) ενω για παραγγελια των 100 η τιμη πεφτει στα 5.4Ε (100 x 5.4 = 540E). Το ιδιο ισχυει και για τα υπολοιπα υλικα εκτος απο το Raspberry που λογω της ειδικης τιμολογιακης πολιτικης του (ειναι ουσιαστικα επιδοτουμενο) η τιμη του μεταβαλλεται ελαχιστα.

Ελπιζω να βοηθησα.
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 27-11-14, 02:43
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Βοήθησες λιγάκι... αν και σαν μαθηματικά είναι για μένα οι όροι.
Κατάλαβα ότι το κόστος για το πλήρες... προς το παρόν... είναι κάπου στα 120 ευρώ. Τώρα ποίος και πως θα καταφέρει να το φτιάξει έστω και με αναλυτικές οδηγίες από πλευράς σου... θα φανεί.
Προχωράς εσύ ... και εμείς βλέπουμε νομίζω.-
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 27-11-14, 12:43
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

Καλημέρα σε ολους ,


¶γγελος μίλησα με την λίστα για ποσοτική κ κατα πάσα πιθανότητα με άλλους συχομπίστες εδώ θα φτιάξω περί των 20 κομματιών (αν πουν ολοι το οκ) , μιλαω για Κυπρο. επομένως θα χρειαστεί να παίξει sd image.
Αναμένω κ τα αποτελέσματα του Δημήτρη για το web γιατι ειναι εξαίσια η δουλειά του!!!
βρήκα κ ωραία κουτάκια που θα μπορεί να κάτσει όμορφα
θα δω , σκέφτομαι να το κάνω σαν τον SCT1000 περίπου κ να εχει κ ειδική βάση στα πλαϊνά του για να βιδώνει είτε κάθετα ή οριζόντια , αρα θα μπει μια χαρά ακόμη κ σε γωνιά.

Θα τα πούμε σίγουρα τώρα που θα ανέβω Αθήνα
Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 27-11-14, 13:01
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από polykarpos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σε ολους ,


¶γγελος μίλησα με την λίστα για ποσοτική κ κατα πάσα πιθανότητα με άλλους συχομπίστες εδώ θα φτιάξω περί των 20 κομματιών (αν πουν ολοι το οκ) , μιλαω για Κυπρο. επομένως θα χρειαστεί να παίξει sd image.
Αναμένω κ τα αποτελέσματα του Δημήτρη για το web γιατι ειναι εξαίσια η δουλειά του!!!
βρήκα κ ωραία κουτάκια που θα μπορεί να κάτσει όμορφα
θα δω , σκέφτομαι να το κάνω σαν τον SCT1000 περίπου κ να εχει κ ειδική βάση στα πλαϊνά του για να βιδώνει είτε κάθετα ή οριζόντια , αρα θα μπει μια χαρά ακόμη κ σε γωνιά.

Θα τα πούμε σίγουρα τώρα που θα ανέβω Αθήνα
Ωραίος..

Μέχρι τώρα θα έπρεπε να είμαι έτοιμος αλλά παρέλαβα κάποια εξαρτήματα για ενα μηχάνημα πού φτιάχνω για δουλειά και δεν είχα τον απαραίτητο χρόνο.. Σήμερα ολοκληρωνω το controller του Σάκη και θα ξανά πιάσω το site..

Τι έφτιαχνα:
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Maverick : 28-11-14 στις 18:35
Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 27-11-14, 17:25
Το avatar του χρήστη abrous
abrous Ο χρήστης abrous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: Ν.Ηρακλειο
Μηνύματα: 211
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην abrous
Προεπιλογή

Το παρακατω ειναι το διαγραμμα της απλοποιημενης εκδοσης του piAquarium για φωτισμο μονο. Οπως εξηγησα και παραπανω ΔΕΝ χρειαζεται το pcb και οι απαιτουμενες καλωδιωσεις μπορουν να γινουν σε μια διατρητη πλακετα. Εναλλακτικα θα μπορουσε να σχεδιαστει ενα πολυ απλο μονης οψης pcb που θα φιλοξενουσε και τα LDD xx και ετσι να οδηγει απ'ευθειας τα led.



Πιστευω οτι πιο απλο δεν γινεται. Οταν βρω χρονο θα προσπαθησω να σχεδιασω και το pcb για οσους δεν θελουν τις καλωδιωσεις .
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  OnlyLightsDia.jpg
Εμφανίσεις:  770
Μέγεθος:  59,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 27-11-14, 17:46
aquadominus Ο χρήστης aquadominus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2012
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Παιδιά καλησπέρα, μόλις είδα το θέμα ψάχνοντας να βρώ άκρη με το arduino που με παιδεύει 2 χρόνια τώρα και δεν έχω καταφέρει να το κάνω να δουλέψει, και με ενδιαφέρει και εμένα θα μπορούμε να έχουμε ενδείξεις και σε κάποια οθόνη;
__________________

Κωνσταντίνος

Απάντηση με παράθεση
  #119  
Παλιά 27-11-14, 18:25
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από abrous Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστευω οτι πιο απλο δεν γινεται. Οταν βρω χρονο θα προσπαθησω να σχεδιασω και το pcb για οσους δεν θελουν τις καλωδιωσεις .
Κάτι σαν της coralux εννοείς..
Απάντηση με παράθεση
  #120  
Παλιά 27-11-14, 21:04
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Κόσμημα... έχεις φτιάξει... συγχαρητήρια!!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
GHL Profilux aquarium controller aquarius Λοιπός εξοπλισμός 83 12-11-10 18:06
Arduino aquarium controller chris the trik DIY . Φτιάχτο μόνος σου 33 06-04-10 20:23
Digital aquarium controller DYI abrous DIY . Φτιάχτο μόνος σου 12 31-12-09 10:10
Open aquarium controller DiY project abrous DIY . Φτιάχτο μόνος σου 36 30-12-09 19:17
Aquarium Controller mitas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 16 15-10-03 01:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13629 seconds with 16 queries