Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-04-08, 21:27
Το avatar του χρήστη KOKOBAS
KOKOBAS Ο χρήστης KOKOBAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2007
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 264
Προεπιλογή μετρήσεις

120λίτρα
5guppies+2 γεννημένα(7σύνολο)
6 corydoras
1 ροζ πλακόστομο δε ξέρω τι είναι, το έχω από την αρχή και έχει αντέξει(το μόνο), οπότε το λέω ήρωα.
1 κιχλίδα bolivian ram(κοινωνικό πραγματικά)
και 3 από τα προτοκαλί, είναι όλα αρσενικό και τα λέω ξιφοφόρους.

Σήμερα έκανα μετρήσεις και είχα τα παρακάτω:
ΝΟ2 = 0,1
ΝΟ3 = 0-1
ΚΗ = 6
ph= 7,5
Είναι λογικές αυτές οι τιμές. To KH δεν έπρεπε να είναι ψηλότερα. Τ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-04-08, 22:54
Το avatar του χρήστη spiros1978
spiros1978 Ο χρήστης spiros1978 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-03-2008
Περιοχή: Χαίδαρι
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Η ανθρακικη σκληροτητα(ΚΗ) δεν αλλαζει απ΄το δικτυο του νερου εκτος και αν φιλτραρεις με τύρφη ή εχεις co2 στο ενυδρειο σου και τοτε μπορει να πέσει.κανε μια μέτρηση απ΄το δικτυο απευθειας για να δεις τις τιμες.Οσο για το ph με τα ψάρια που έχεις πρεπει να κατέβεις τουλαχιστον στο 7.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-04-08, 08:27
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Τα guppies μεχρι 8 ΡΗ ειναι καλα.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-04-08, 08:59
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Και το co2 δεν μεταβαλει το KH...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-04-08, 15:28
Το avatar του χρήστη KOKOBAS
KOKOBAS Ο χρήστης KOKOBAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2007
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 264
Προεπιλογή

Παιδιά σας παρακαλώ όποιος ξέρει για τις συγκεκριμένες τιμές που αναφέρω αν είναι εντάξει, ασ μου πει
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-04-08, 15:53
Το avatar του χρήστη kill_bill
kill_bill Ο χρήστης kill_bill δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2008
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 493
Προεπιλογή

Φιλε KOKOBAS μπορεις να κοιταξεις τις απαιτησεις καθε ψαριου (pH, gH) απο εδω
Με τι τεστ μετρας? Εχεις φυτεμενο ενυδρειο?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spiros1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ανθρακικη σκληροτητα(ΚΗ) δεν αλλαζει απ΄το δικτυο του νερου εκτος και αν φιλτραρεις με τύρφη ή εχεις co2 στο ενυδρειο σου και τοτε μπορει να πέσει.
Τυρφη μαλακωνει το νερο (gH) κ ριχνει το pH. Διοξειδιο ριχνει το pH. Για την kH νομιζω χρησιμοποιουμε σοδα για να ανεβασουμε (ας με διορθωσει καποιος μαλλον νομιζω λαθος για την τυρφη κ το pH)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-04-08, 16:32
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kill_bill Εμφάνιση μηνυμάτων
Τυρφη μαλακωνει το νερο (gH) κ ριχνει το pH. Διοξειδιο ριχνει το pH. Για την kH νομιζω χρησιμοποιουμε σοδα για να ανεβασουμε (ας με διορθωσει καποιος μαλλον νομιζω λαθος για την τυρφη κ το pH)
GH = μετράει άλατα ασβεστίου και μαγνησίου (δε μετράει το αλάτι!), τα οποία μπορεί να είναι χλωριούχα, θειϊκά, ή ανθρακικά.
KH = μετράει μόνο τα ανθρακικά άλατα, τα οποία όμως δεν είναι απαραίτητα άλατα μαγνησίου και ασβεστίου, αλλά μπορεί να έχουν κάλιο ή νάτριο.

Το GH είναι ουσιαστικά τα "βαριά" άλατα, γι'αυτό και λέγεται ολική σκληρότητα.. Άλλα ψάρια θέλουν μαλακό νερό, άλλα σκληρό..

Το ΚΗ ουσιαστικά αλληλεπιδρά με τη συγκέντρωση του CO2 και ο συνδυασμός αυτών καθορίζει το pH.. Δλδ, αυξάνεις το ΚΗ με σταθερό CO2, αυξάνεται και το pH.. Αυξάνεις το CO2 με σταθερό ΚΗ, μειώνεται το pH.. Και επειδή CO2 δε μπορείς να μετρήσεις, μετράς ΚΗ και pH και υπολογίζεις το CO2 από το πινακάκι..

Η τύρφη μαλακώνει το νερό, οπότε ρίχνει και το GH και το ΚΗ..
Άρα, για δεδομένη συγκέντρωση CO2 στο νερό, η πτώση του KH αναγκάζει και το pH να σταθεροποιηθεί σε χαμηλότερη τιμή..

Αντιθέτως, με προσθήκη σόδας NaHCO3 αυξάνεις το KH (γιατί περιέχει HCO3), (άρα, για δεδομένο CO2 αυξάνεις και το pH), χωρίς να αυξάνεις το GH (γιατί δεν περιέχει Ca ή Mg)!

Οι ασβεστολιθικές πέτρες CaCO3 αυξάνουν και το ΚΗ (γιατί περιέχουνε CO3) και το GH (γιατί περιέχουνε Ca)!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KOKOBAS Εμφάνιση μηνυμάτων
120λίτρα
5guppies+2 γεννημένα(7σύνολο)
6 corydoras
1 ροζ πλακόστομο δε ξέρω τι είναι, το έχω από την αρχή και έχει αντέξει(το μόνο), οπότε το λέω ήρωα.
1 κιχλίδα bolivian ram(κοινωνικό πραγματικά)
και 3 από τα προτοκαλί, είναι όλα αρσενικό και τα λέω ξιφοφόρους.

Σήμερα έκανα μετρήσεις και είχα τα παρακάτω:
ΝΟ2 = 0,1
ΝΟ3 = 0-1
ΚΗ = 6
ph= 7,5
Είναι λογικές αυτές οι τιμές. To KH δεν έπρεπε να είναι ψηλότερα. Τ
Πρώτα απ'όλα, με τι τεστ μετράς? Υγρά ή sticks?

Τώρα, κανονικά, τα NO2 θα έπρεπε να είναι μη μετρήσιμα (0).. οπότε ίσως δεν έχει στρώσει ακόμα το φίλτρο σου.. Για να είναι και τα NO3 τόσο χαμηλά (δεν έχεις φυτά που να σου τρώνε τα NO3, έτσι δεν είναι?), σημαίνει ότι όντως ο κύκλος του αζώτου δεν έχει ολοκληρωθεί.. Καλό θα ήταν να πάρεις και ένα τεστάκι για αμμωνία, γιατί μπορεί να είναι σε υψηλά επίπεδα.. Οπότε θα πρέπει να κάνεις συχνές αλλαγές, μέχρι NH4=0 και NO2=0.

Όσο για KH, GH και pH, ούτως ή άλλως έχεις ακόμη κάποια προβλήματα με τη σύνθεση των ψαριών σου (σου έχουν εξηγήσει οι παλιότεροι σε άλλο post), οπότε δεν είναι ξεκάθαρο το αν θες μαλακό ή σκληρό νερό, και χαμηλό ή ψηλό pΗ..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xontros : 03-04-08 στις 16:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-04-08, 17:15
speargunner Ο χρήστης speargunner δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 233
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Και το co2 δεν μεταβαλει το KH...
CO2+H20-->HCO3- + H+. Άρα το CO2 αυξάνει το ΚΗ και ρίχνει το ΡΗ(αν κάνω λάθος διόρθωσε με,sir)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-04-08, 17:21
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από speargunner Εμφάνιση μηνυμάτων
CO2+H20-->HCO3- + H+. Άρα το CO2 αυξάνει το ΚΗ και ρίχνει το ΡΗ(αν κάνω λάθος διόρθωσε με,sir)
Σε ένα άλλο post έγραφα:

Στο "Chuck's Planted Aquarium Pages"
http://www.csd.net/~cgadd/aqua/art_plant_co2chart.htm
λέει:

"You can not alter the KH levels other than by adding or removing carbonate (δηλαδή CO3--, όπως π.χ. CaCO3). You can not alter the CO2 levels other than by adding or removing CO2."

και:

"Treat the pH value you see as a result. If you alter the KH, then the pH will move. If you alter the CO2 level, then the pH will move. The pH will always react to changes in either of the other two parameters."

Στο ίδιο post, έγραφα επίσης:
(μη με βρίσετε, please!, το βάζω με μικρά γραμματάκια..)
1dKH = 21.8ppm HCO3- = 3.571e-4 mol/lt HCO3-

Άρα, ακόμα και αν μετακινηθεί η παραπάνω αντίδραση και αυξηθούν τα HCO3-, για να αυξηθεί κατά μία μονάδα το ΚΗ, πρέπει να προστεθούν 3.571e-4 mol/lt HCO3-, που σημαίνει ότι προστίθενται ίσος αριθμός mol/lt Η+, που σημαίνει ότι αν το pH ήταν π.χ. 7, τότε θα γίνει:
[Η+] = 10e-7 + 3.517e-4 = 3.518e-4, οπότε το pH θα γίνει 3.45!

Που σημαίνει ότι για τις μικρές μεταβολές του pH που έχουμε στο ενυδρείο, η KH είναι πρακτικά αναίσθητη!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-04-08, 17:39
speargunner Ο χρήστης speargunner δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 233
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων

"You can not alter the KH levels other than by adding or removing carbonate (δηλαδή CO3--, όπως π.χ. CaCO3). You can not alter the CO2 levels other than by adding or removing CO2."



Άρα, ακόμα και αν μετακινηθεί η παραπάνω αντίδραση και αυξηθούν τα HCO3-, για να αυξηθεί κατά μία μονάδα το ΚΗ, πρέπει να προστεθούν 3.571e-4 mol/lt HCO3-, που σημαίνει ότι προστίθενται ίσος αριθμός mol/lt Η+, που σημαίνει ότι αν το pH ήταν π.χ. 7, τότε θα γίνει:
[Η+] = 10e-7 + 3.517e-4 = 3.518e-4, οπότε το pH θα γίνει 3.45!

Που σημαίνει ότι για τις μικρές μεταβολές του pH που έχουμε στο ενυδρείο, η KH είναι πρακτικά αναίσθητη!
Άρα εδώ που προσθέτουμε bicarbonate αλλάζει το ΚΗ.Όσο για τον τελευταίο συλλογισμό με τα ψιλά γράμματα διαφωνώ πλήρως!Προσθέτεις τα παραγόμενα Η+ στα προ'υ'πάρχοντα χωρίς να υπολογίσεις το buffering που επιτελεί το σύστημα ΚΗ(το οποίο εξουδετερώνει όλα σχεδόν τα νεοπαραγώμενα Η+)Με άλλα λόγια,ο συλλογισμός αυτός ισχύει σε ενυδρείο με ΚΗ=0(γι αυτό και λέμε το ΚΗ στα ενυδρεία μας να μην είναι κάτω από 3,γιατί το ΡΗ κάνει άλματα!)
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-04-08, 18:19
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από speargunner Εμφάνιση μηνυμάτων
Άρα εδώ που προσθέτουμε bicarbonate αλλάζει το ΚΗ.Όσο για τον τελευταίο συλλογισμό με τα ψιλά γράμματα διαφωνώ πλήρως!Προσθέτεις τα παραγόμενα Η+ στα προ'υ'πάρχοντα χωρίς να υπολογίσεις το buffering που επιτελεί το σύστημα ΚΗ(το οποίο εξουδετερώνει όλα σχεδόν τα νεοπαραγώμενα Η+)Με άλλα λόγια,ο συλλογισμός αυτός ισχύει σε ενυδρείο με ΚΗ=0(γι αυτό και λέμε το ΚΗ στα ενυδρεία μας να μην είναι κάτω από 3,γιατί το ΡΗ κάνει άλματα!)
Έχεις απόλυτο δίκιο για το ότι ο συλλογισμός στα "ψιλά γράμματα" είναι ελαφρώς μπακαλίστικος.. Παρ'όλα αυτά, σου δίνει μια "αίσθηση" για την τάξη μεγέθους μεταβολής pH και KH.. Αυτός ήταν και ο σκοπός..

Όσο για το θέμα KH>3, εγώ δεν το έχω καταλάβει πλήρως..
Δεν έχει βέβαια και ιδιαίτερα μεγάλο πρακτικό νόημα να συζητάμε για τόσο χαμηλές τιμές του ΚΗ..

Εδώ πάντως γράφει:
http://www.csd.net/~cgadd/aqua/art_plant_co2chart.htm

"Myth: A Low KH results in a larger pH swing when adding CO2.

Many people are under the mistaken impression that a low KH results in large pH swings when adding CO2, while raising the KH will result in smaller pH swings. This is not the case. The KH will move the start and end pH values, but the pH swing will be the same for a given level of CO2. You can see this in the chart below, or using the calculation:
Case 1: Assume a KH of 15 degrees, and a starting CO2 level of 4.5ppm, which would result in a pH of 8.0. If we then add CO2, to increase the CO2 level to 28ppm, that would drop the pH down to 7.2, for a pH shift of .8.
Case 2: Assume a KH of just 1.5 degrees, and a starting CO2 level of 4.5ppm, which would result in a pH of 7.0. If we then add CO2, to increase the CO2 level to 28ppm, that would drop the pH down to 6.2, for a pH shift of .8, the exact same as in case 1.
One possible explanation for this myth is that many copies of this pH chart skip some of the higher pH values, for example, jumping from pH 7.4 to a pH of 8.0. If the reader didn't pay careful attention, they might mis-interpret the size of the pH swing. I specifically made sure to include all pH values, between 6 and 8, in steps of .2. This relationship will break down at extremely low KH levels (below 1 degree), when there isn't enough carbonate to completely buffer the acids present. In that case, the pH can drop quickly and dramatically. But if the KH is 1 degree or higher, then the size of the pH swing when injecting CO2 will be determined only by the amount of CO2 dissolved in the water."

Υ.Γ. Αν πάντως σ'αρεσει η Χημεία, ρίξε μια ματιά κι εδώ:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22693
απ'όπου νομίζω ότι μπορεί να εξηγηθεί και το γιατί δεν πρέπει να πέσει τόσο χαμηλά το KH..
Αν όμως όντως είναι να το γυρίσουμε σε φυσικοχημικά θέματα, λέω ή να το συνεχίσουμε με π.μ., ή να μεταφέρουμε τη συζήτηση στο σχετικό post, όχι μόνο για να μην "κανιβαλίσουμε" τις μετρήσεις του ΚΟΚΟΒΑ, αλλά και γιατί αν με πάρει πρέφα ο PascM ότι ασχολούμαι πάλι με αυτά, θα με ξαναρχίσει στο δούλεμα!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-04-08, 20:35
Το avatar του χρήστη KOKOBAS
KOKOBAS Ο χρήστης KOKOBAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2007
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 264
Προεπιλογή

Καταρχάς μην αισθάνεστε άσχημα ότι μου χαλάτε το post, άλλωστε όλα είναι σχετικά. Το ενυδρείο έχει κάποια φυτά και έχει παροχή co2. Πρόσφατα άλλαξα φίλτρο και ενδεχομένως για αυτό να έχω κάποια μικροπροβλήματα. Όταν λέω πρόσφατα εννοώ περίπου 15 ημέρες. Μετράω με υγρά τέστ της jbl.
Από σύστημα co2, έχω ένα χειροκίνητο πολύ απλό.
Από φυτά έχω 2 valisneria gigantea, Bacopa Monierei, Bolbitis heudelioti, Cabomba caroliana, cryptocoryne wilissi και κάποια ακόμα που δε ξέρω ονόματα.
Για τις επιλογές στα ψαράκια μου, το έχουμε συζητήσει, έχω αποδεχτεί τα λάθη μου και έχω εξηγήσει τις αδυναμίες μου. Ελπίζω να είναι αποδεκτές.
Ο πίνακας που αναφέρεται υπάρχει κάπου γιατί εγώ νομίζω δεν τον έχω.
ps. Γ*** τα τεστ μου, έχω βαρεθεί να αγοράζω τέστ. όλο μαλ....κάνω
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-04-08, 21:02
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KOKOBAS Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχάς μην αισθάνεστε άσχημα ότι μου χαλάτε το post, άλλωστε όλα είναι σχετικά. Το ενυδρείο έχει κάποια φυτά και έχει παροχή co2. Πρόσφατα άλλαξα φίλτρο και ενδεχομένως για αυτό να έχω κάποια μικροπροβλήματα. Όταν λέω πρόσφατα εννοώ περίπου 15 ημέρες. Μετράω με υγρά τέστ της jbl.
Από σύστημα co2, έχω ένα χειροκίνητο πολύ απλό.
Από φυτά έχω 2 valisneria gigantea, Bacopa Monierei, Bolbitis heudelioti, Cabomba caroliana, cryptocoryne wilissi και κάποια ακόμα που δε ξέρω ονόματα.
Για τις επιλογές στα ψαράκια μου, το έχουμε συζητήσει, έχω αποδεχτεί τα λάθη μου και έχω εξηγήσει τις αδυναμίες μου. Ελπίζω να είναι αποδεκτές.
Ο πίνακας που αναφέρεται υπάρχει κάπου γιατί εγώ νομίζω δεν τον έχω.
ps. Γ*** τα τεστ μου, έχω βαρεθεί να αγοράζω τέστ. όλο μαλ....κάνω
Όταν λες άλλαξες φίλτρο? Το προηγούμενο είχε στρώσει? Το αντικατέστησες με κάποιο άστρωτο?

Για το στρώσιμο και τον κύκλο του αζώτου δες εδώ: http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/start.htm - και γενικότερα, διάβασε ό,τι μπορείς στο συγκεκριμένο site
και εδώ: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655

Για το πινακάκι που λέγαμε παραπάνω, δες εδώ:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8483

Όσο για τα τεστάκια, κι εγώ, και υποθέτω και οι άλλοι, αντίστοιχα σκεφτόμασταν στην αρχή (το έχω πολύ πρόσφατο ), 10euro από δω, άλλα 10 από κει, εμένα τουλάχιστον κανένας πετσοπάς δε με είχε ενημερώσει ότι παίζουν τέτοια έξοδα.. Παρ'όλα αυτά, σύντομα καταλαβαίνεις πόσο σημαντικά είναι..

Οπότε, πέρνα πάρε και ένα για NH4 , γιατί είναι πολύ πιθανό τα ψαράκια σου να είναι εκτεθειμένα σε υψηλά επίπεδα τοξικής αμμωνίας!

Και αν όντως είναι έτσι, όπως θα σου πουν και οι παλιότεροι, πρέπει να κάνεις πολύ συχνές και μεγάλες αλλαγές νερού!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-04-08, 21:14
Το avatar του χρήστη KOKOBAS
KOKOBAS Ο χρήστης KOKOBAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2007
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 264
Προεπιλογή

ναι ναι το έχω διαβάσει αυτό και το ξέρω, αλλά νόμιζα ότι με χαμηλά NO2 σηαμέιναι μηδενική αμμωνιά, αλλά μάλλον δεν ισχύει. Το συγκεκριμένο site νομίζω το έχουμε διαβάσει όλοι πολύ, αλλά από εκεί και πέρα προσπαθώ να ρωτάω πράγματα όταν έχω συγκεκριμένες απορίες. Ευχαριστώ πάντως και sorry για το πρήξιμο.
Θα πάω άυριο να πάρω τεστ για nh3
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μετρήσεις giannisfot Αρχάριοι γλυκού νερού 11 02-03-08 19:01
Μετρήσεις KOKOBAS Αρχάριοι γλυκού νερού 24 01-02-08 10:06
Μετρήσεις Λιβέρης Σταύρος Αρχάριοι γλυκού νερού 11 18-12-07 11:02
Μετρήσεις vouros Αρχάριοι γλυκού νερού 3 04-03-07 19:04
Μετρήσεις vouros Αρχάριοι γλυκού νερού 2 25-02-07 23:16

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06862 seconds with 15 queries