Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-07-09, 19:49
Το avatar του χρήστη georot1981
georot1981 Ο χρήστης georot1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: ΓΑΛΑΤΣΙ
Μηνύματα: 352
Προεπιλογή Το πρωτο μου ενυδρειο (βοηθεια σε αρχαριο)

Καλησπερα σε όλους,
με λενε Γιωργο ειμαι 28 ετων και ειμαι απο το Γαλατσι,
χθες παρελαβα το πρωτο ενυδρειο μου.Προκειται για ενα κινεζικης προελευσης OCEANSON χωρητικοτητας 340 lt και διαστασεων 100cmX47cmX73cm.Tο ενυδρειο περιλαμβανει μονο λαμπες.Απο μηχανικο εξοπλισμο τι αλλο χρειαζεται οπωσδηποτε(πχ Φιλτρο,θερμοστατη κτλ),ποια μου προτεινετε και ποσο κοστιζουν.


Αφου δεν θα το κανω θαλασσινο,αποφασισα να το κανω αφρικανικο με κιχλιδες.
Ας ξεκινησω τις ερωτησεις που σαν αρχαριος ειναι και αρκετες:
1)Σκεφτομαι να βαλω background και συγκεκριμενα ενα της jewel
waterin (oι δυο τελευταιες εικονες) μου το προτεινετε?
2)Με την δωροεπιταγη που εχω απο το καταστημα και συγκεκριμενα με τα 170 euro τι μπορω να παρω για αρχη(σκεφτομαι να παρω το φιλτρο με νεα λεφτα για να ξαναπαρω αλλη μια δωροεπιταγη αρα να εχω 210 ευρω δωροεπιταγης)
3)Επειδη εχω διαβασει μερικα αρθρα ,μου προτεινετε να βαλω φελιζολ κατω απο την αμμο?Αν οχι τι μου προτεινετε να βαλω?Αμμο η ψιλο χαλικι?
4)Που μπορω να βρω ασβεστολιθικες πετρες και γιατι ειναι καλυτερες απο τις απλες?Εχω στην βεραντα μου μια που την χρησιμοποιουσα σε ενα μεγαλο κλουβι με κατι παπαγαλους.Κανει για το ενυδρειο(ζυγιζει περιπου 7 κιλα)?

Εριξα ξυδι στην πετρα αλλα δεν εβγαλε αφρους .Να την βαλω στο ενυδρειο η οχι?Ποσα κιλα maximum πετρες μπορω να βαλω και αν μπορω να βαλω και λιγα φυτα.Ζωντανα η πλαστικα να προτιμησω?
5)Οι κιχλιδες που φανταζομαι ειναι αρκετα ειδη ταιριαζουν ολα μεταξυ τους?Αν οχι τοτε ποια ταιριαζουν στα 340 λιτρα του ενυδρειου μου.
6)Τωρα που ειναι καινουριο μπορω να καθαρισω τα τζαμια με azax και σε γενικες γραμμες πως να καθαρισω τον πατο του ενυδρειου?

υγ:γνωριζω πως υπαρχουν πολλα ποστ sto forum αυτο αλλα αν μπορειτε κατατοπιστε με.


Αυτα τα λιγα για αρχη σιγουρα θα εχω και αλλα να σας ρωτησω οσο περναει ο καιρος.


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
ΓΙΩΡΓΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-07-09, 10:25
Το avatar του χρήστη chris129
chris129 Ο χρήστης chris129 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2007
Περιοχή: Καλαμαρια΄- θεσσαλονικης
Μηνύματα: 727
Smile

κατα αρχην καλως ηρθες φιλε μου το ενυδρειο σου ειναι πολλη ωραιο εχει καλο υψος.Εγω θα σου προτινα να βαλεις ψιλη αμμο και φυσικα τα φελιζολ κατω απο την αμμο το οποιο σε προστατευει απο πτωση καποιας πετρας στον πυθμενα του ενυδρειου για να μην σπασει το γυαλι. απο φιλτρο πιστευω οτι ενα εξωτερικο 2217 της eheim και ενα εσωτερικο 2252eheim κρυμενο απο της πετρες που θα βαλεις εισαι μια χαρα, απο θερμοστατη θελεις ενα 200watt της jager. Απο πετρες μπορεις να βαλεις αρκετες ωστε να κανεις μια πολλη καλη προσομοιωση του βυθου.Οι κιχλιδες μαλαουι και ταγκανικα θελουν πολλες πετρες για να εχουν κρυψωνες τα ψαρια Δεν καθαριζουμε το ενυδρειο ποτε το ξανα τονιζω ποτε με καθαριστικα υγρα μονο με νερακι του Θεου τιποτα αλλο και εαν μπορεις χωρις σφουγγαρια μονο με το χερι σου.Για τις κιχλιδες τωρα να ξερεις οτι δεν ταιριαζουν αλλα τα ειδη μεσα στο ενυδρειο.Η γνωμη μου ειναι να ξεκινησεις το στρωσιμο του ενυδρειου σου και μετα αποφσιζεις τι και ποσα ψαρια θα βαλεις μεσα κανε μια αναζητηση για το στρωσιμο ενυδρειου θα δεις αρκετες συμβουλες που θα σε βοηθησουν.καλη αρχη
__________________
ΑΝ Ο ΚΡΟΚΟΔΕΙΛΟΣ ΕΦΑΓΕ ΤΟΝ ΕΧΘΡΟ ΣΟΥ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣ ΣΟΥ (ΓΙΟΧΑΝ ΒΟΛΦΑΝΓΚ ΦΟΝ ΓΚΑΙΤΕ)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-07-09, 11:10
Το avatar του χρήστη chris7
chris7 Ο χρήστης chris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Περιοχή: ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Μηνύματα: 395
Προεπιλογή

αμμο κ πετρες θα βρεις εδω http://www.votsalo.net/default.asp
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-07-09, 22:04
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

καλησπερα
αν επιτρεπεται απο που το πηρες το ενυδρειο και ποσο???
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-07-09, 00:25
Το avatar του χρήστη georot1981
georot1981 Ο χρήστης georot1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: ΓΑΛΑΤΣΙ
Μηνύματα: 352
Προεπιλογή

καλησπερα σε ολους...λοιπον τεταρτη ξεκιναω το στησιμο του ενυδρειου μου μιας και αυριο εχω υπερεσια και δεν θα καταφερω να ασχοληθω...μολις γυρισα απο τηνο..το μονο που καταφερα(η μεση μου το ξερει) ηταν να μαζεψω 40 κιλα πετρες-πρασινες απο μια παραλια...ηθελα να δοκιμασω πως ειναι το ενυδρειο με αυτο το πρασινο..τεταρτη θα κανω και το τεστ για το αν εινα ιασβεστολιθικες αν και η λογικη λεει οτι δεν θα ειναι..για να ξεκινησω θα ηθελα να μου λυσετε καποιες αποριες..πρωτα απο ολα το πεπιεσμενο φελιζολ απο που μπορω να το προμηθευτω?επισης τι διαδικασια πρεπει να ακολουθησω για να καθαρισω τελεια τις πετρες?και επισης μεχρι ποσα κιλα πετρες ΄΄σηκωνει΄΄το ενυδρειακι μου?αυτα τα λιγα για την αρχη..τα λεμε παλι την τεταρτη..καλο βραδυ σε ολους\υγ το ενυδρειο το αγορασα 350 ευρω απο το water inn
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-07-09, 14:29
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Το πεπιεσμενο φελιζολ το βαζουμε αναμεσα στον πατο του ενυδρειου και στο επιπλο ή βαση που τοποθετουμε το ενυδρειο.
Οσο για το τεστ με τις ασβεστολιθικες πετρες το κανουμε με ακουαφορτε ή οξυ και οχι με ξυδι.
Τις πετρες θα σου ελεγα να τις βρασεις αλλα επειδη ειναι πολλες το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να τις πλυνεις με διαλυμα χλωρινης καλα και μετα ενα καλο ξεπλυμα να φυγει η χλωρινη και τοποθετησε της 1-2 μερες μεσα σε λεκανες με καθαρο νερο.
Οσο για το ποσο σηκωνει,τα 40 σου κιλα παντως τα σηκωνει πολυ ανετα,απλα φροντισε να μην στηριζεις τους "λοφους" με τις πετρες στα πλαινα αλλα να στηριζοντε στην βαση του ενυδρειου και οι πετρες οταν θελεις να τους δωσεις οψη λοφου να ειναι καλα στηριγμενες μεταξυ τους,συστηνετε σιλικονη ενυδρειακης χρησης,επισης και σε αυτη την περιπτωση μπορεις να βαλεις φελιζολ στον πατο του ενυδρειου και επανω σε αυτο να στηριξεις το συμπλεγμα πετρων ωστε να εχεις σωστο καταμερισμο βαρους στην επιφανεια του γυαλιου.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-07-09, 22:02
Το avatar του χρήστη georot1981
georot1981 Ο χρήστης georot1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: ΓΑΛΑΤΣΙ
Μηνύματα: 352
Προεπιλογή

μετα απο επισκεψη στο καταστημα αγορασα ενα φιλτρο eheim300 ενα θερμοστατη μια αεραντλια θερμομετρο 25 κιλα αμμο αραγωνιτη και διαφορα υγρα για το στρωσιμο του ενυδρειου...εβαλα και τις πετρες σε ζεστο νερο με χλωριο και αυριο θα τις ξεπλυνω καλα και θα τις αφησω αλλη μια μερα σε ζεστο νερο με αντιχλωριο..πηρα και σιλικονη για να τις κολλησω σιγα σιγα..το μονο που με προβληματισε ο πωλητης στο καταστημα ηταν η αρνηση του για την τοποθετηση πεπιεσμενου φελιζολ.οτι και καλα με τον καιρο θα βγαλει τοξινες κλπ κλπ.και μπερδεευτηκα..τελικα τι να κανω?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-07-09, 22:18
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georot1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
μετα απο επισκεψη στο καταστημα αγορασα ενα φιλτρο eheim300 ενα θερμοστατη μια αεραντλια θερμομετρο 25 κιλα αμμο αραγωνιτη και διαφορα υγρα για το στρωσιμο του ενυδρειου...εβαλα και τις πετρες σε ζεστο νερο με χλωριο και αυριο θα τις ξεπλυνω καλα και θα τις αφησω αλλη μια μερα σε ζεστο νερο με αντιχλωριο..πηρα και σιλικονη για να τις κολλησω σιγα σιγα..το μονο που με προβληματισε ο πωλητης στο καταστημα ηταν η αρνηση του για την τοποθετηση πεπιεσμενου φελιζολ.οτι και καλα με τον καιρο θα βγαλει τοξινες κλπ κλπ.και μπερδεευτηκα..τελικα τι να κανω?

να μην ακους τους πετσοπαδες γιατι σε λιγο μαζι με τις κιχλιδες σε βλεπω να εχεις μεσα και κοι και κανενα αλμυρου... και πολλα αλλα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-07-09, 22:33
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Να πας να παρεις το μπλε φελιζολ της DOW (Μπλοκ διογκουμενης πολυστερινης) επειδη ειναι δουλεια μου οι πρωτες υλες πλαστικων το συγκεκριμενο προιον αποτελειτε απο πολυστερινη διογκουμενη με πεντανιο το οποιο πεντανιο εκρηγνειτε κατα την ζυμωση του υλικου και επιτυγχανει την διογκωση της πολυστερινης,μετα απο αυτο το πεντανιο ουσιαστικα μηδενιζεται και δεν υφισταται στο τελικο προιον.
Η πολυστερινη ειναι 100% food approval υλικο!
Επισης αν το κλασικο μπλε μπλοκ το βρεις σε λευκο προτιμησε το!
Και ασε τους πετσοπαδες να λενε τα δικα τους...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-07-09, 22:37
Το avatar του χρήστη georot1981
georot1981 Ο χρήστης georot1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: ΓΑΛΑΤΣΙ
Μηνύματα: 352
Προεπιλογή

απο που μπορω να το βρω αυτο και ποσο κοστιζει περιπου?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-07-09, 22:41
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Απο μαντρες με οικοδομικα υλικα.
Αν θυμαμαι καλα ειναι τριων μετρων το ενα αλλα ειναι πολυ πιθανο να σου δωσουν κανα ρεταλι απο σπασμενα.
Φθηνο ειναι και αν βρεις ρεταλι μαλλον θα στο δωσει τσαμπα.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-07-09, 00:04
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georot1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
μετα απο επισκεψη στο καταστημα αγορασα ενα φιλτρο eheim300 .............
φωτό απο το φίλτρο έχεις ?
γιατί εγώ ξέρω την eheim300 για αντλία .. όχι για φίλτρο ...
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-07-09, 11:26
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Καλημερα!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georot1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
...και διαφορα υγρα για το στρωσιμο του ενυδρειου...
Λοιπον αδικα πηρες αυτα τα υγρα ... διαβασε εδω και εδω !
Βαλε μια αγγελια για μπολι καλυτερα!!
Καλη αρχη και οτι θες απλα ρωτα!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-07-09, 15:32
Το avatar του χρήστη georot1981
georot1981 Ο χρήστης georot1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: ΓΑΛΑΤΣΙ
Μηνύματα: 352
Προεπιλογή

καλησπερα σε ολους..λοιπον ας διευκρυνισω καποια πραγματα..πρωτα απο ολα την αεραντλια την πηρα καθαρα για αισθητικους λογους...το φελιζολ θα το τοποθετησω σημερα..οσο για τις πετρες απο χτες τις εχω σε ζεστο νερο..οσες φορες και να αλλαξω το νερο(αν και το νερο ειναι καθαρο)στο πατο του κουβα αφηνει πρασινο χωμα..κανω κατι λαθος?μηπως να τις τριψω μια μια ξεχωριστα?επισης να πω οτι τα υγρα που πηρα ειναι ενα μπουκαλακι για βακτηρια,ενα αντιχλωριο,κατι βιταμινες,και ενα μπουκαλι που ειναι σκονη και μυριζει σκορδο..
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-07-09, 15:46
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
... διαβασε εδω και εδω ! ...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georot1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα σε ολους..λοιπον ας διευκρυνισω καποια πραγματα..πρωτα απο ολα την αεραντλια την πηρα καθαρα για αισθητικους λογους...το φελιζολ θα το τοποθετησω σημερα..οσο για τις πετρες απο χτες τις εχω σε ζεστο νερο..οσες φορες και να αλλαξω το νερο(αν και το νερο ειναι καθαρο)στο πατο του κουβα αφηνει πρασινο χωμα..κανω κατι λαθος τι χρωμα εχουν οι πετρες? μηπως να τις τριψω μια μια ξεχωριστα?επισης να πω οτι τα υγρα που πηρα ειναι ενα μπουκαλακι για βακτηρια δεν κανει και πολλα πραγματα ,ενα αντιχλωριο,κατι βιταμινες,και ενα μπουκαλι που ειναι σκονη και μυριζει σκορδο τι γραφει αυτο??..
Διαβασε τα παραπανω .....
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 30-07-09, 16:12
Το avatar του χρήστη georot1981
georot1981 Ο χρήστης georot1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: ΓΑΛΑΤΣΙ
Μηνύματα: 352
Προεπιλογή

οι πετρες ειναι πρασινες...το μπουκαλακι με την σκονη γραφει makawi victoria buffer..οσο για τις πετρες το απογευμα θα καταφυγω στη λυση πιεστικο με ζεστο νερο...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 30-07-09, 17:08
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

MALAWI προφανως.....Σκονη αυξησης PH.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 30-07-09, 21:33
Το avatar του χρήστη georot1981
georot1981 Ο χρήστης georot1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: ΓΑΛΑΤΣΙ
Μηνύματα: 352
Προεπιλογή

αν δεν ειναι ασβεστολιθικες οι πετρες τι κακο μπορει να κανει στο ψαρια?παντως η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω τι να κανω με τις πετρες..το απογευμα τις επλυνα με πιεστικο και ζεστο νερο..χρωμα δεν βγαζουνε απλα αν τις τριψω πολυ με το χερι ειναι σαν να βγαζει αμμο...ελεγα να τις κολλησω να τις βαλω στο ενυδρειο(χωρις αμμο φυσικα) να βαλω 1/4 νερο και να δοκιμασω πως θα ιεναι με το νερο..αν θολωνει η οχι κλπ κλπ..τι λετε?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 30-07-09, 22:24
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Δεν νομιζω οτι θα αντιμετωπισεις κανενα προβλημα,αν βγαζουν αμμο δεν προκειται να κανουν κακο στα ψαρια.
Οποτε ξεκινα να φτιαχνεις τους σχηματισμους με τις πετρες σου και ξεκινα το στησιμο!
Πριν απο αυτο αν μπορεσεις στειλε μια φωτο να δουμε τι πετρες ειναι αυτες για να βεβαιωθουμε για το ορθο του πραγματος.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 30-07-09, 23:01
Το avatar του χρήστη georot1981
georot1981 Ο χρήστης georot1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: ΓΑΛΑΤΣΙ
Μηνύματα: 352
Προεπιλογή

ετσι περιπου θελω να το στησω.------>







Οπως καταλαβαινετε το χρωμα της πετρας δεν ειναι αυτο που φαινεται στην εικονα καθως οι πετρες δεν βρισκονται στο νερο.Το χρωμα της ειναι σκουρο πρασινο.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 30-07-09, 23:27
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Ολες σου οι πετρες ειναι καταλληλες για το ενυδρειο που θελεις να στησεις!
Βουρ στο ψητο λοιπον...
Απλα κανε το πιο φυσικο στησιμο γιατι παντα το φυσικο ειναι πιο ομορφο.
Α και πριν κανεις μετρησεις για την σκληροτητα του νερου μην προσθεσεις το buffer,ισως να μην σου χρειαστει.
-------------------------
Επισης ρε georot βαλε μας μια φωτο να δουμε τι ειναι αυτο το eheim 300 γιατι οπως σου ειπε και ο φιλος παραπανω για αντλια κανει και οχι για φιλτρο,για βαλε να δουμε.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimis : 30-07-09 στις 23:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 30-07-09, 23:28
Το avatar του χρήστη georot1981
georot1981 Ο χρήστης georot1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: ΓΑΛΑΤΣΙ
Μηνύματα: 352
Προεπιλογή

μακαρι να ειναι καταλληλες οι πετρες...πως μπορω να κανω πιο φυσικο το στησιμο?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 30-07-09, 23:53
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Ενας ασφαλης τροπος ειναι να δεις στις παρουσιασεις ενυδρειων μερικα εξαιρετικα malawi καποιων εμπειρων παιδιων.
Ενας αλλος ειναι να μην στηνεις τις πετρες ετσι ωστε να φαινεται οτι εχει μπει χερι,αλλα σαν εναν βυθο που που πετρες και αμμος παρασυροντε απο τα ρευματα.
Ας πουμε εσυ εχεις κανει "σπιτακια" τα οποια ειναι μεν καλες κρυψωνες αλλα δυσκολα μπορουν να γινουν απο μονες τους.
Επισης αναμεσα στις πετρες μπορεις να βαλεις λιγες ανουμπιες και 1-2 βαλισνεριες σε πισω φοντο.
Παλεψε το,τα λιτρα σου ειναι πολλα και εχεις πολλες επιλογες...
Α ναι...Το EHEIM 300 ειναι αντλια τελικα.Χρειαζεσαι εξωτερικο φιλτρο.Οποτε τραβα το πισω και πες τους οτι θελεις φιλτρο για 400 λιτρα και οχι αντλια!
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 31-07-09, 00:17
Το avatar του χρήστη georot1981
georot1981 Ο χρήστης georot1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: ΓΑΛΑΤΣΙ
Μηνύματα: 352
Προεπιλογή

http://www.paonefish.fr/Photos/1B.jpg
οριστε και το ehheim
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 31-07-09, 00:29
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Μια χαρα εισαι τοτε!Πολυ καλο φιλτρο.
Ξεκινα να στηνεις το ενυδρειο σου!
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 31-07-09, 00:52
Το avatar του χρήστη georot1981
georot1981 Ο χρήστης georot1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: ΓΑΛΑΤΣΙ
Μηνύματα: 352
Προεπιλογή

να κανω αλλη μια ερωτηση...μερικες πετρες μπορω να τις στηριξω και πανω στο τζαμι η ειναι επικινδυνο για γρατζουνιες κλπ κλπ|?παντως η αληθεια ειναι οτι εχω προβληματιστει λιγο με την τοποθετηση των πετρων...το πως να τις βαλω...καλο βραδυ σε ολους
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 31-07-09, 11:11
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Αν στηριξεις πετρες πανω στο πλαινο τζαμι ειναι πολυ πιθανο να το γρατζουνισεις.Προσπαθησε το συμπλεγμα πετρων να στηριζεται στην βαση του ενυδρειου και να δωσεις υψος στηριζοντας την μια με την αλλη με σιλικονη ενυδρειακης χρησης.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 31-07-09, 19:49
Το avatar του χρήστη georot1981
georot1981 Ο χρήστης georot1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: ΓΑΛΑΤΣΙ
Μηνύματα: 352
Προεπιλογή

επειδη μου εδωσαν πολλα υγρα στο καταστημα μπορειτε να μου πειτε πιο ακριβως ειναι το αντιχλωριο για να το ριξω σε ενα κουβα με μια πετρα?


Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 31-07-09, 19:56
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Το μεγαλο μπλε μπουκαλι που γραφει contitioner.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 31-07-09, 20:07
Το avatar του χρήστη georot1981
georot1981 Ο χρήστης georot1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: ΓΑΛΑΤΣΙ
Μηνύματα: 352
Προεπιλογή

να ρωτησω και κατι αλλο επειδη εχω διαβασει αρκετα και οι γνωμες ειναι πολλες...το φελιζολ στον πατο του ενυδρειου το κολλαμε η οχι τελικα?και επισης καπου διαβασα οτι πολλοι βαζουνε σιλικονη στο πανω μερος του φελιζολ και ριχνουνε λιγο αμμο για να κολλησει..και αυτο για να μην σκαψουνε τα malawi μεχρι το φελιζολ...τι λετε?
υγ για τον καθαρισμο της πετρας ποσο αντιχλωριο βαζω?πχ σε ενα κουβα των 30 λιτρων?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
γλυκο, νερο, malawi, ενυδειο


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
το πρωτο μου ενυδρειο Dionysia Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 21 27-09-09 17:42
Γνωριζοντας το πρωτο μου ενυδρειο.! kyriakos giorgas Αρχάριοι γλυκού νερού 14 06-05-09 16:12
Το πρωτο 60 λιτρο ενυδρειο wcpaeb Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 8 14-04-09 17:42
καινουργειο ενυδρειο απο αρχαριο... theodwros Αρχάριοι γλυκού νερού 37 06-05-08 20:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09014 seconds with 14 queries