Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas > Παρουσιάσεις ενυδρείων με Bettas

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-07-13, 10:47
Pavlik Ο χρήστης Pavlik δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2013
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή Μονομαχοενυδρείο

Γεια σας. Θέλω να αγοράσω ένα ενυδρείο για μονομάχο αλλά έχω περιορισμό διαστάσεων. Συγκεκριμένα θέλω να έχει διαστάσεις 38χ25χ25. Αφού έκανα μία αναζήτηση σε καταστήματα της περιοχής μου (Χαλκίδα) δεν βρήκα κάτι να με καλύπτει, με την προυπόθεση να είναι όσο το δυνατόν γίνεται ποιο κοντά στις διαστάσεις που θέλω ώστε να εκμετάλευτώ όσα περισότερα λίτρα γίνεται... Ετσι είμαι ανάμεσα σε δύο επιλογές :
  1. Ενυδρείο από τα Jumbo 15L
  2. DIY ενυδρείο ακριβώς στις διαστάσεις που επιθυμώ
ΤΙ προτείνεται?
Μήπως γνωρίζει που μπορώ να απευθυνθω για την κατασκευη ενός ενυδρείου?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-07-13, 10:55
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Καλησπέρα
Εφόσον οι διαστάσεις που λες ειναι 'κλειδωμενες ', χωρίς να θέλω να σ απογοητευσω, μάλλον πρέπει να το ξεχάσεις το ενυδρειο για μονομαχο

Τα καθαρά σου λίτρα θα ειναι κάτω απο 20 και πολυ δύσκολα θα καταφέρεις να κρατήσεις σωστές και σταθερές συνθήκες

Ισως θα πρέπει να ξανασκεφτεις τις διαστάσεις του ενυδρειου
Γύρω στα 50 λίτρα ειναι μια χαρα. Σε τέτοιο όγκο μπορείς να αγορασεις η μπορείς να φτιάξεις (μόνος η με τη βοήθεια συγχομπιστα) ενυδρειο
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-07-13, 10:57
st@vros Ο χρήστης st@vros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-11-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός (απ'έξω προς το παρόν)
Μηνύματα: 390
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pavlik Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας. Θέλω να αγοράσω ένα ενυδρείο για μονομάχο αλλά έχω περιορισμό διαστάσεων. Συγκεκριμένα θέλω να έχει διαστάσεις 38χ25χ25. Αφού έκανα μία αναζήτηση σε καταστήματα της περιοχής μου (Χαλκίδα) δεν βρήκα κάτι να με καλύπτει, με την προυπόθεση να είναι όσο το δυνατόν γίνεται ποιο κοντά στις διαστάσεις που θέλω ώστε να εκμετάλευτώ όσα περισότερα λίτρα γίνεται... Ετσι είμαι ανάμεσα σε δύο επιλογές :
  1. Ενυδρείο από τα Jumbo 15L
  2. DIY ενυδρείο ακριβώς στις διαστάσεις που επιθυμώ
ΤΙ προτείνεται?
Μήπως γνωρίζει που μπορώ να απευθυνθω για την κατασκευη ενός ενυδρείου?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
το δευτερο,DIY με κλειστα ματια,υπαρχουν και βιντεο στο διαδικτυο που σου δειχνουν βημα βημα πως να φτιαξεις ενα...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-07-13, 11:08
Το avatar του χρήστη gordon
gordon Ο χρήστης gordon δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2013
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 514
Προεπιλογή

DIY ,και προσπάθησε για μεγαλύτερο ...σίγουρα θα μπορείς να ξεκλέψεις μερικά εκατοστά ζωτικής συμασίας για τον μονομάχο σου....(τον είχα και εγώ σε πολύ ΄λίγα λίτρα μέχρι που έμαθα..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-07-13, 11:09
Pavlik Ο χρήστης Pavlik δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2013
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από st@vros Εμφάνιση μηνυμάτων
το δευτερο,DIY με κλειστα ματια,υπαρχουν και βιντεο στο διαδικτυο που σου δειχνουν βημα βημα πως να φτιαξεις ενα...
Τελικά μπορεί να ζήσει μονομάχος σε αυτών το διαστάσεων το ενυδρείο?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-07-13, 11:13
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

τα λιτρα αυτα ειναι λιγα για μονομαχο και γενικα για καθε ψαρι.
δεν μπορεις να κρατησεις σταθερες παραμετρους νερου.
δεν μπορεις να το κανεις 38Χ38Χ38;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pavlik Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά μπορεί να ζήσει μονομάχος σε αυτών το διαστάσεων το ενυδρείο?
οχι.και μονο με την εξατμιση νερου τωρα το καλοκαιρι,ποσα λιτρα θα του απομενουν;
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leandros69 : 26-07-13 στις 11:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-07-13, 11:16
Pavlik Ο χρήστης Pavlik δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2013
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Αν συμπληρώνω το νερό?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-07-13, 11:20
Το avatar του χρήστη gordon
gordon Ο χρήστης gordon δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2013
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 514
Προεπιλογή

ναι ένας κύβος των παραπάνω διαστάσεων(38χ38χ38 ) θα είναι μια χαρά...και εγώ περίπου έναν τέτοιο έχω...και με μερικά φυτά θα είναι στολίδι ...άλλωστε σχεδόν τα ίδια λεφτά θα σου πάρει..
-------------------------
οχι δεν θα μπορείς να διατηρείς τις σταθερές συνθήκες που πρέπει να έχεις...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gordon : 26-07-13 στις 11:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-07-13, 11:22
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pavlik Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν συμπληρώνω το νερό?
αν απλα συμπληρωνεις νερο τοτε θα απομενουν μεσα τα αλατα απο την εξατμιση.το αποτελεσμα θα ειναι να ανεβει σταδιακα η σκληρωτητα του νερου πραμα που δεν θα ειναι καλο για τον μονομαχο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-07-13, 11:38
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pavlik Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά μπορεί να ζήσει μονομάχος σε αυτών το διαστάσεων το ενυδρείο?
Και σε ποτήρι νερού ζει
Για μερικές μέρες εώς μήνες

Αλλα θέλει κάποια ελάχιστα λίτρα απο 30 και πάνω (η απο 50 και πάνω για άλλους)

Φυσικά κάποιοι τους έχουν και σε λίμνες...ονόματα δεν λέμε...
Δώσε του λίτρα και θα ανταμειφθεις μέσω της συμπεριφοράς του
Και φυσικά θα έχεις πιο σταθερές συνθήκες στα αρκετα λίτρα
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-07-13, 11:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μπορει να ειναι μην ειναι το ιδανικοτερο, αλλα με στενη παρακολουθηση του ενυδρειου και γνωση να διορθωνεται οτι παει στραβα, μπορει να διατηρηθει αξιοπρεπως σε 20-25 λιτρα το ψαρι (35χ25χ25 καθαρα) και για πολλα χρονια.
1-2 φορες αλλαγη του 25%-35% του νερου την εβδομαδα θα αρκει. (κι ενα μικρο φιλτρακι και θερμαντηρας φυσικα - ψυξη δεν χρειαζεται αν το νερο δεν ξεπερνα συνεχως τους 32 το καλοκαιρι)
Η αναπληρωση της εξατμισης καλο ειναι να γινεται με νερο απο ΑΟ. (ειναι ο πιο ευκολος, ασφαλης και υγιης τροπος)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-07-13, 12:38
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

η γνωμη μου ειναι αν δεν εχεις χωρο για τουλαχιστον 40-50 λιτρα ενυδρειο μην το βαλεις καθολου.η βρες χωρο καπως...

μπορεις να το κρατησεις σε 20 λιτρα,αλλα εκτος απτο θεμα της σταθεροτητας των παραμετρων ειναι και πολυ κριμα (εως ανηθικο...)να το περιορισεις τοσο το ψαρι.

για αναπληρωση μονο με ΑΟ το συζηταμε σαυτα τα λιτρα.εκτος αν εχεις Ph κατω απο 7 στη βρυση σου και μαλακο νερο....

η αλλη λυση ειναι γλαστρολιμνη τιγκα στα φυτα.εσυ δεν θα το βλεπεις πολυ το ψαρι οπως σε ενυδρειο,αλλα το ψαρι θα το εκτιμησει
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-07-13, 15:13
Το avatar του χρήστη piranha friend
piranha friend Ο χρήστης piranha friend δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Φλώρινα
Μηνύματα: 563
Talking

Νομίζω πως όπως είπαν και τα παιδιά να φτιάξεις μεγαλύτερο ενυδρείο, καλύτερα όχι πάνω από 30 εκατοστά ύψος,διότι ο μονομάχος είναι ψάρι λαβύρινθος που σημαίνει πως πρέπει να παίρνει συχνά νερό από την επιφάνεια..
Καλύτερα να μην είναι πολύ ψηλό το ενυδρείο για να μην δυσκολεύεται.
Αν τελικά κάνεις ενυδρείο 40-50 λίτρα να το γεμίσεις με επιπλέοντα και όχι μόνο φυτά!

Θα γίνει πολύ όμορφο!

ΚΑι μην ξεχνάς όχι δυνατό φίλτρο..Δεν θα το εκτιμήσει.. Ούτε ο μονομάχος ούτε τα πτερύγιά του..
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-07-13, 15:32
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

38 ποντοι υψος καλα ειναι ωστε να αφησει και 10 ποντους κενο επανω μην εχει κανα σαλτο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-07-13, 16:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από piranha friend Εμφάνιση μηνυμάτων
...καλύτερα όχι πάνω από 30 εκατοστά ύψος,διότι ο μονομάχος είναι ψάρι λαβύρινθος που σημαίνει πως πρέπει να παίρνει συχνά νερό από την επιφάνεια..
Καλύτερα να μην είναι πολύ ψηλό το ενυδρείο για να μην δυσκολεύεται.
Δεν ισχυει αυτο.
Μεχρι 66 εκ υψος που εχω δοκιμασει, δεν ειχε προβλημα το ψαρι μου.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leandros69 Εμφάνιση μηνυμάτων
38 ποντοι υψος καλα ειναι ωστε να αφησει και 10 ποντους κενο επανω μην εχει κανα σαλτο...
Να το γεμισει καλυτερα μεχρι πανω και να βαλει καπακι ή σιτα για να μη πηδηξει
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 26-07-13 στις 16:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-07-13, 08:07
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

δε βλεπω λογο εγωιστικα να θελουμε να κρατησουμε ενα ζωντανο πλασμα οταν δεν πληρουμε τις προυποθεσεις.
Η φτιαξε εν κανονικο ενυδρειο (το ελαχιστο 50-60 λιτρα) η βρες κατιδιαφορετικο για να αξιοποιησεις αυτο το χωρο (πχ ενυδρειο μονο με φυτα, η εστω και με κανενα σαλιγκαρι)


Παράθεση:
Τελικά μπορεί να ζήσει μονομάχος σε αυτών το διαστάσεων το ενυδρείο?
Ναι, αν φτιαξεις ολοληρο χημειο εννωειται... κι εσυ μπορεις να ζησεις σε ενα ασανσερ η δεμενος σε ενα κρεβατι αν σε παρακολουθουν γιατροι και μηχανηματα.
Κι ο Πατακος εζησε χρονια στη φυλακη, σημαινει πως αυτη ειναι ιδανικη ζωη?



Η κατασταση με τους μοομαχους, τα χρυσψαρα και τους πλεκο εχει καταντησει σαν τις φαρμες εκτροφης αγελαδων που το ενα ζωο ζει καβαλα στο αλλο χωρις καθολου χωρο ουτε για να κοιμηθει, ποσο μαλλον να ζησει καπως αξιοπρεπως τη μια και μοναδικη ζωη του...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ισχυει αυτο.
Μεχρι 66 εκ υψος που εχω δοκιμασει, δεν ειχε προβλημα το ψαρι μου.

μπορει και ναι μπορει και οχι, το ασφαλεστερο ειναι μαλλον να το ακολουθσουμε ως κανονα αφου στη φυση ζει σε πολυ ρηχα νερα, κι απο κει και περα αν ισχυει εχουμε κανει το σωστο. Αν παλι οχι,σιγουρα δεν εχουμεκανει κατι λαθος
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 27-07-13 στις 08:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-07-13, 21:47
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορει και ναι μπορει και οχι, το ασφαλεστερο ειναι μαλλον να το ακολουθσουμε ως κανονα αφου στη φυση ζει σε πολυ ρηχα νερα, κι απο κει και περα αν ισχυει εχουμε κανει το σωστο.
Αν παλι οχι,σιγουρα δεν εχουμεκανει κατι λαθος
Δυο διαφωνιες μαζεμενες σε μια φραση (στα bold)
Θα συμφωνησω* στα ρηχα ενυδρεια, μονο και μονο για το λογο οτι οι συνηθεις Βetta splendens εκτροφης, δεν ζουν (και δεν μπορουν καν να επιβιωσουν λογω αφυσικων πτερυγιων) στη φυση.
Ειδη μονομαχων που ζουν στη φυση, ζουν και σε βαθεια νερα.
(παρόμοιος -δεν εχει αφυσικα πτερυγια- ειναι ο μονομαχος που πειραματιστηκα κι εγω, σε βαθυ ενυδρειο).

* με επιφυλαξη, αφου εχω δει μονομαχους εκτροφης μεσα σε κοινωνικα μεγαλα ενυδρεια μεγαλου βαθους
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-07-13, 00:24
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Όπως έχω πει και στο παρελθόν, παίζει σημαντικό ρόλο το strain του μονομάχου εκτροφής. Η κολυμβητική ικανότητα στα ψάρια είναι άμεσα εξαρτώμενη από την επιφάνεια και το σχήμα των πτερυγίων (μεγαλύτερη επιφάνεια --> λιγότερη ακαμψία --> μικρότερη ικανότητα κολύμβησης), οπότε κάποια strains όπως ΗΜ ή rose-tails με πολύ μεγάλα πτερύγια (τα οποία όσο μεγαλώνει το ψάρι αναπτύσσονται όλο και περισσότερο και το "βαραίνουν"), ή μερικά double-tail που πολλές φορές αναπτύσσουν σκελετικές παραμορφώσεις (σκολίωση/λόρδωση, ενώσεις σπονδύλων κλπ) πιθανόν να έχουν πρόβλημα σε βαθιά ενυδρεία ή ενυδρεία με πολλή ροή. Επίσης οποιοδήποτε strain αν έχει ακόμα και ελαφριάς μορφής SBD πάλι δε θα μπορεί να κολυμπήσει σωστά σε τέτοια ενυδρεία. Αν το ψάρι δεν ανήκει σε κάποια από τις παραπάνω περιπτώσεις, το πιθανότερο είναι ότι θα είναι ΟΚ, ειδικά οι πλακάτ (όπως και η πλειοψηφία των θηλυκών) δεν φαίνεται να έχουν κανένα πρόβλημα σε βαθιά ενυδρεία.
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεο μονομαχοενυδρείο chemical mac Bettas 11 31-05-09 11:44
Το μονομαχοενυδρείο μου!!! nashty11 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ασίας 22 30-12-08 03:45
Νεο μονομαχοενυδρείο. hotgates Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ασίας 14 05-09-08 15:34
Ετοιμάζοντας ένα μονομαχοενυδρείο! ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΑΣ Bettas 8 14-02-08 07:11
Θαλασσινό ... Μονομαχοενυδρείο? Kotsos Θαλασσινό νερό - Γενικά 39 29-12-07 23:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06685 seconds with 15 queries