Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > ¶λλα ψάρια Ασίας

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 03-04-14, 01:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα ψαρια αυτα δεν ζουνε σε τρυπες και μαλιστα χαμηλα.
Δεν ειναι γατοψαρα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 03-04-14, 15:59
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο κρυψωνες δεν εχει το ενυδρειο, δεν εχω καθολου φυτα. Μονο ενα πλοιο διακοσμητικο που εχω βαλει εχει κρυψωνες (απο κατω ειναι ολο τρυπες ωστε να μπαινουν μεσα) και παντα θα παει καποιο εκει και καθεται με το φως ανοιχτο.

Αυριο θα βαλω και φωτο να δειτε...
Μόλις ανακάλυψες τον λόγο που τα ψάρια σου... κινούνται τρομαγμένα.
Βγάλε λοιπόν το καράβι (θα σκουριάσει )... και φτιάξε τον χώρο τους κατάλληλα (όπως λέει κι' ο Σπύρος... από πάνω).
Όσο πιο κοντά στο φυσικό τους περιβάλλον "στήσεις" το ενυδρείο... τόσο πιο ευτυχισμένα θα τα κάνεις.-
-------------------------
Κοίτα και αυτό... μήπως σε βοηθήσει λίγο παραπάνω.
http://www.ctsa.org/files/publicatio...2942177442.pdf

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diskus fan : 03-04-14 στις 15:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 03-04-14, 22:14
nikos24 Ο χρήστης nikos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2014
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 116
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Μόλις ανακάλυψες τον λόγο που τα ψάρια σου... κινούνται τρομαγμένα.
Βγάλε λοιπόν το καράβι (θα σκουριάσει )... και φτιάξε τον χώρο τους κατάλληλα (όπως λέει κι' ο Σπύρος... από πάνω).
Όσο πιο κοντά στο φυσικό τους περιβάλλον "στήσεις" το ενυδρείο... τόσο πιο ευτυχισμένα θα τα κάνεις.-
-------------------------
Κοίτα και αυτό... μήπως σε βοηθήσει λίγο παραπάνω.
http://www.ctsa.org/files/publicatio...2942177442.pdf

Σημερα ηταν πολυ καλυτερα τα ψαρακια με το φως. Ηταν πολυ πιο δραστηρια και κολυμπαγαν σε ολο το ενυδρειο, χαμηλα βεβαια αλλα πιστευω οτι αρχιζουν σιγα σιγα να συνηθιζουν το φως. Βεβαια εχουν ακομα δρομο. Οσον αφορα το θεμα των κρυψωνων η αληθεια ειναι οτι δεν εχω, δεν ξερω τι να βαλω. Αλλα και παλι τωρα πια που εχω ψαρια μπορω να βαλω; Δε θα τα τρομαξω βαζοντας το χερι μεσα;

Να και το ενυδρειο μου
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  03042014358.jpg
Εμφανίσεις:  365
Μέγεθος:  50,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 03-04-14, 22:37
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Θες να με ακούσεις, βγάλε το ψεύτικο καράβι, βάλε φυτά πλατύφυλλα γύρω από την πέτρα και στην θέση που είναι το καράβι, μόνο καλό θα κάνεις στα ψάρια σου και στο νερό του ενυδρείου σου και θα δεις και άλλες συμπεριφορές στα ψάρια σου.
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 03-04-14, 22:40
nikos24 Ο χρήστης nikos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2014
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 116
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas12 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θες να με ακούσεις, βγάλε το ψεύτικο καράβι, βάλε φυτά πλατύφυλλα γύρω από την πέτρα και στην θέση που είναι το καράβι, μόνο καλό θα κάνεις στα ψάρια σου και στο νερό του ενυδρείου σου και θα δεις και άλλες συμπεριφορές στα ψάρια σου.
Οκ επειδη εχω χαλικι τι φυτα μπορω να βαλω; Οση ωρα βαζω τα φυτα δε θα τρομαξουν πολυ;
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 03-04-14, 22:41
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Θα τρομάξουν αφού θα κάνεις αλλαγές... αλλά δυστυχώς είναι κάτι που ΠΡΕΠΕΙ να γίνει (έστω κι' αργά)... αφού ΔΕΝ το έκανες... ΠΡΙΝ τα βάλεις.
Αυτό που έχεις φτιάξει... σίγουρα ΔΕΝ καλύπτει τις ανάγκες τους.
Ένας τρόπος που μπορείς να ακολουθήσεις είναι...
...να βγάλεις νερό από το ενυδρείο σε ένα καθαρό κουβά (που θα έχεις μόνο για το ενυδρείο) τον μισό ή λίγο παραπάνω... να μεταφέρεις εκεί τα ψάρια (βγάζοντας το καραβάκι και την πέτρα... θα είναι πανεύκολο να τα πιάσεις με το διχτάκι)... και αφού φτιάξεις τον διάκοσμο τους όπως πρέπει (θα έχεις ήδη κάνει τις αγορές σου και θα είσαι έτοιμος)... να τα ξαναγυρίσεις στο ενυδρείο (15-20 λεπτά το πολύ θα σου πάρει).
Χρωματιστές χάντρες... καραβάκια και πλαστικοί δύτες... είναι καλό να αποφεύγονται αφού καμία σχέση ΔΕΝ έχουν... με το φυσικό θέαμα.
Πάρε ιδέες και από άλλα θέματα που έχουν ανοιχτεί... και θα δεις που θα φτάσεις σ' ένα αποτέλεσμα, που θα σε κάνει να το θαυμάζεις... με τις ώρες (και τα ψάρια σου...θα είναι ευτυχισμένα).-

ΥΓ. Η πέτρα μπορεί να ΞΑΝΑτοποθετηθεί στο ενυδρείο.... προσωπικά (αν και το δικό σου ΔΕΝ είναι τόσο "αποκρουστικό" σαν άλλα που έχω δει) το καραβάκι... ΔΕΝ θα το έβαζα.
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 03-04-14, 22:45
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ επειδη εχω χαλικι τι φυτα μπορω να βαλω; Οση ωρα βαζω τα φυτα δε θα τρομαξουν πολυ;
Μην ανησυχείς δεν τρομάζουν εάν οι κινήσεις σου είναι χαλαρές και δεν αισθανθούν ότι απειλούνται, ψάξε για Echinodorus υπάρχουν πολλά είδη και μερικά είναι πλατύφυλλα και υπέροχα, θα δεις φυσικές συμπεριφορές από τα ψάρια, το βράδυ θα πηγαίνουν και θα κοιμούνται κάτω από τα φύλλα των φυτών και την ημέρα θα παίζουν μέσα από τα φυτά, καταπληκτικά πράγματα
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 03-04-14, 22:48
nikos24 Ο χρήστης nikos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2014
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 116
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα τρομάξουν αφού θα κάνεις αλλαγές... αλλά δυστυχώς είναι κάτι που ΠΡΕΠΕΙ να γίνει (έστω κι' αργά)... αφού ΔΕΝ το έκανες... ΠΡΙΝ τα βάλεις.
Αυτό που έχεις φτιάξει... σίγουρα ΔΕΝ καλύπτει τις ανάγκες τους.
Ένας τρόπος που μπορείς να ακολουθήσεις είναι...
...να βγάλεις νερό από το ενυδρείο σε ένα καθαρό κουβά (που θα έχεις μόνο για το ενυδρείο) τον μισό ή λίγο παραπάνω... να μεταφέρεις εκεί τα ψάρια (βγάζοντας το καραβάκι και την πέτρα... θα είναι πανεύκολο να τα πιάσεις με το διχτάκι)... και αφού φτιάξεις τον διάκοσμο τους όπως πρέπει (θα έχεις ήδη κάνει τις αγορές σου και θα είσαι έτοιμος)... να τα ξαναγυρίσεις στο ενυδρείο (15-20 λεπτά το πολύ θα σου πάρει).
Χρωματιστές χάντρες... καραβάκια και πλαστικοί δύτες... είναι καλό να αποφεύγονται αφού καμία σχέση ΔΕΝ έχουν... με το φυσικό θέαμα.
Πάρε ιδέες και από άλλα θέματα που έχουν ανοιχτεί... και θα δεις που θα φτάσεις σ' ένα αποτέλεσμα, που θα σε κάνει να το θαυμάζεις... με τις ώρες (και τα ψάρια σου...θα είναι ευτυχισμένα).-

ΥΓ. Η πέτρα μπορεί να ΞΑΝΑτοποθετηθεί στο ενυδρείο.... προσωπικά (αν και το δικό σου ΔΕΝ είναι τόσο "αποκρουστικό" σαν άλλα που έχω δει) το καραβάκι... ΔΕΝ θα το έβαζα.
Αν το κανω με τα ψαρακια μεσα πειραζει; (δε θελω να τα μετακινω)
Τι φυτα να παρω; (εχω χαλικι)
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 03-04-14, 23:08
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

ΑΝ τα βγάλεις... θα ενοχληθούν λιγότερο. ΑΝ είναι μέσα... όσο εσύ κάνεις τις κινήσεις σου... αυτά θα νιώθουν ότι τα κυνηγάς και απειλούνται (οπότε θα τα στρεσάρεις περισσότερο).
ΔΕΝ θέλει και πολύ σκέψη... απλά είναι τα πράσγματα... εεεε;
-------------------------
Ψάξε για θέματα... με ψάρια σαν τα δικά σου.-
http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=131

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diskus fan : 03-04-14 στις 23:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 03-04-14, 23:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παρε για αρχη anubias, java fern, hygrophila polysperma, Ludwigia repens
Τα δυο πρωτα δενονται σε ξυλα και πετρες με πετονια, το τριτο και τεταρτο φυτευονται στο βυθο στο πισω μερος και στα πλαγια σαν "δασακια".
-------------------------
Δες κι εδω φυτα που σου κανουν http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76809
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 03-04-14 στις 23:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 04-04-14, 00:53
nikos24 Ο χρήστης nikos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2014
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 116
Προεπιλογή

Ευχαριστω παρα πολυ παιδια, αυριο θα παω να παρω... Ολα αυτα που μου λετε ελπιζω να κανουν για χαλικι... Αν ειναι θα παρω 2 ενα θα το βαλω γυρω απο την πετρα και το αλλο εκει που ειναι τωρα το καραβι... Θα κοιταξω αυτα που μου στειλατε τωρα, σας ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια
-------------------------
Θελω να ρωτησω μερικα πραγματα για να ειμαι σιγουρος, για να μην κανω καμια βλακεια αυριο και παρω λαθος πραγματα (ή τσαμπα)

1. 2 φυτα ειναι καλα (110 λιτρα) ή πρεπει να το γεμισω ολο το ενυδρειο με φυτα;
2. Χρειαζεται να βαζω κατι (πχ λιμασμα) κι αν ναι θα μου το πουν στο πετ ή να το ζητησω εγω;
3. Χρειαζεται ειδικη λαμπα για τα φυτα;
4. Γενικα τι αλλο χρειαζεται (αν χρειαζεται) να παρω για τα φυτα;

Ευχαριστω πολυ!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikos24 : 04-04-14 στις 00:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 04-04-14, 01:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αυτα τα φυτα ειναι ευκολα και δεν θελουν τιποτα και απο φως το ελαχιστο. (κι οτι φυτο δεν παει καλα το ξεχνας και βαζεις αλλο - γιατι ειναι και περιεργα τα φυτα, σε αλλο πανε σφαιρα και σε αλλο ιδιο ενυδρειο, ετσι κι ετσι ή χαλανε - αυτα που σου εγραψα συνηθως πανε καλα σε ολα τα ενυδρεια - πρεπει να εχει πετρελαιο αντι για νερο για να χαλασουν)
Αλλαγες νερου μονο, οπως και για τα ψαρια.
Αντε και κανενα ελαφρυ υγρο λιπασματακι και αυτο στο 1/3 της δοσολογιας πχ seachem flourish.

Δυο φυτα ποσο χωρο να πιανουν?
Θα κοιταξεις να παρεις μια ανουμπια και μια φτερη (fern) για δεσιμο στα διακοσμητικα και δυο δασακια φυτα για φυτεμα, ενα για καθε πλευρα του ενυδρειου.
Αυτα θα φουντωσουν κιολας, οποτε ασε λιγα εκατοστα κενο στις ριζες τους.

Δες κι εδω διαφορα βιντεο με οδηγιες
https://www.youtube.com/watch?v=44cDbR2YvK4
https://www.youtube.com/user/tratropica
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 04-04-14, 01:08
nikos24 Ο χρήστης nikos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2014
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 116
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτα τα φυτα ειναι ευκολα και δεν θελουν τιποτα και απο φως το ελαχιστο. (κι οτι φυτο δεν παει καλα το ξεχνας και βαζεις αλλο - γιατι ειναι και περιεργα τα φυτα, σε αλλο πανε σφαιρα και σε αλλο ιδιο ενυδρειο, ετσι κι ετσι ή χαλανε - αυτα που σου εγραψα συνηθως πανε καλα σε ολα τα ενυδρεια - πρεπει να εχει πετρελαιο αντι για νερο για να χαλασουν)
Αλλαγες νερου μονο, οπως και για τα ψαρια.
Αντε και κανενα ελαφρυ υγρο λιπασματακι και αυτο στο 1/3 της δοσολογιας πχ seachem flourish.

Δυο φυτα ποσο χωρο να πιανουν?
Θα κοιταξεις να παρεις μια ανουμπια και μια φτερη (fern) για δεσιμο στα διακοσμητικα και δυο δασακια φυτα για φυτεμα, ενα για καθε πλευρα του ενυδρειου.
Αυτα θα φουντωσουν κιολας, οποτε ασε λιγα εκατοστα κενο στις ριζες τους.

Δες κι εδω διαφορα βιντεο με οδηγιες
https://www.youtube.com/watch?v=44cDbR2YvK4
https://www.youtube.com/user/tratropica
Οκ υπαρχει καποιο θεμα που εχω χαλικι ή μπορω να βαλω ο,τι φυτο θελω;
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 04-04-14, 01:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οχι δεν υπαρχει.
Σε χαλικι φυτεουν συνηθως, αρκει να εχει καποιο υψος (5-6 εκ)για να πιανουν τα φυτα και να μη ξεριζωνονται.
Αυτο που πρεπει να ειχες τσεκαρει ομως, ειναι αν ειναι καταλληλο το χαλικι για τα ψαρια.
Γιατι μπορει τα τιγρακια να ζουν σε ευρος σκληροτητων και πεχα, αλλα να μη γινει και ταγκανικα το ενυδρειο.
Εννοω να μην ειναι ασβεστολιθικο το χαλικι και εχεις και σκληρο νερο στη βρυση και φτασει στα ορια η σκληροτητα στο ενυδρειο.
Καλυτερα να ηταν χαλαζιακο και να μην επηρεαζει τη σκληροτητα του νερου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 04-04-14, 14:28
nikos24 Ο χρήστης nikos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2014
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 116
Προεπιλογή

Παιδια νομιζω οτι εγινε μια μεγαλη βλακεια...Η αδερφη μου πηγε και πηρε 2 σκαλαρια να μου κανει εκπληξη επειδη της αρεσαν πολυ και της ειπε αυτος στο πετ οτι ταιριαζουν με τα τιγρακια. Αλλα εγω βλεπω οτι τα τιγρακια απο τοτε που μπηκαν τα σκαλαρια, ειναι ολα μαζεμενα στη γωνια και τρεμουν κι εχουν χασει το χρωμα τους. Μαλλον δεν ταιριαζουν σωστα; Τα ακουσε για τα καλα η αδερφη μου βεβαια (αν και το εκανε για καλο αλλα τεσπα). Να τα βγαλω αμεσα; Και μου ειπε οτι ηταν ακριβα κιολας αρα πρεπει να βρω να τα πουλησω καπου
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 04-04-14, 15:34
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

πηγαινε τα πισω στον εξυπνο πετσοπα που ειπε οτι ταιριαζουν και παρε τα χρηματα σου πισω!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 04-04-14, 15:40
nikos24 Ο χρήστης nikos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2014
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 116
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από korasidikos Εμφάνιση μηνυμάτων
πηγαινε τα πισω στον εξυπνο πετσοπα που ειπε οτι ταιριαζουν και παρε τα χρηματα σου πισω!!!!
Πηρα τηλ πριν και μου ειπαν οτι δε μπορουν να μου δωσουν χρηματα πισω....
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 04-04-14, 15:42
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πηρα τηλ πριν και μου ειπαν οτι δε μπορουν να μου δωσουν χρηματα πισω....
παρε κατι ισης αξιας με τα αγγελοψαρα.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 04-04-14, 15:44
nikos24 Ο χρήστης nikos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2014
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 116
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stav Εμφάνιση μηνυμάτων
παρε κατι ισης αξιας με τα αγγελοψαρα.
Δε γινεται ουτε αυτο μου ειπε...Μπορω να τα παω πισω αλλα χρηματα δε δινονται πισω ουτε να παρω κατι αλλο να το αντισταθμισω
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 04-04-14, 15:44
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Δώστα κάπου αλλού, τώρα θα κάνεις ζημιά, είναι αλήτης ο πέτσοπας δικά του μ@λ@κία είναι να τα πάει πισω η αδελφή σου και να πει έκανα λάθος, στα χαρίζω και να έχει κόσμο το μαγαζί μέσα
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 04-04-14, 15:56
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

τι βλακειες ειναι αυτα που σου λεει!!αφου ηξερε τι ψαρια εχεις γιατι εδωσε τα συγκεκριμενα;πηγαινε τα εκει και απαιτησε τα χρηματα σου πισω η να παρεις κατι αλλο!απο το τηλεφωνο δεν γινοντε αυτα σκασε μυτη εκει και με ηρεμο τροπο μεχρι ενα σημειο βεβαια δωστου να καταλαβει οτι το λαθος ειναι δικο του!και πες μας και το ονομα του μαγαζιου για να ξερουμε που να πηγαινουμε να ψωνιζουμε για λιγο ακομα!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 04-04-14, 16:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα ψαρια δωστα σε αγγελια αμεσα.
Πηγαινε απαραιτητα στο πετσοπ και πεστου οτι μπορει να κερδισε μερικα ευρω απο τα ψαρια, αλλα θα χασει πολυ περισσοτερα απο εσενα που φυσικα δεν θα ξαναπατησεις ουτε απεξω και μαζι με εσενα και οσοι διαβασουν το θεμα εδω και δουν το ονομα του πετσοπ (που θα γραψεις) και που δεν δεχεται να επανορθωσει.
Απαραιτητα να πας, για να μη ψαχνονται οταν κλεισουν "τι εχουν τα ερμα και ψοφαν, με το φως τα βγαζω με το φως τα μπαζω".
Αν και το λαθος ειναι καθαρα της αδερφης σου. Δεν ακουμε τι λεει ο πεστοπας και ο Θεος ο ιδιος να ειναι και να εχει ανοιξει πετσοπ. Να πουλησει θα θελει.
Πρωτα διαβαζουμε.

Και βαλε βρωμοχερο στην αδερφη σου, οτι δεν κανουν δωρο ζωντανα ΠΟΤΕ.
Πρωτα ρωτανε αυτον που θα τα περιποιείται, αν μπορει και εχει τα μεσα να το κανει και πας και απαραιτητα κι εσυ να επιλεξεις ζωντανα.

Εμενα δεν μουν εχουν κανει ποτε δωρο ζωντανο, αλλα περιμενω πως και πως να δω τα μουτρα αυτου που θα το κανει οταν του πω να τα κρατησει (και θα ελεγχω και αν δεν τα πεταξει και πουθενα - γιατι εκει εχει να γινει μεγαλυτερο πανηγυρι).
Αντε γιατι τα εχω παρει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 04-04-14, 16:39
nikos24 Ο χρήστης nikos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2014
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 116
Προεπιλογή

Τα ψαρια τα πηρε απο το pet city Γλυφαδας. Βασικα εγω δεν παω ποτε εκει γιατι ειμαι μακρια απλα περναγε απο'κει και ειπε να παει να παρει αυτα τα ψαρακια. Δε νομιζω να βρω ακρη γιατι στο τηλ ηταν κατηγορηματικος οτι λεφτα πισω δεν δινουν και ουτε αν παρω κατι αλλο....
Της αδερφης μου της εβαλα χερι, δεν θα ξανακανει τετοια κουταμαρα....
Που να βαλω αγγελια να τα πουλησω; Δεν ξερω ποσο θα αντεξουν ακομα τα τιγρακια
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 04-04-14, 16:46
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Επειδή ψωνίζω από τα pet city, θα σου πω ότι παίρνουν πίσω κάτι το οποίο το πήρες κατα λάθος, ή δεν σου κάνει, το έχω κάνει, απλά δεν θέλει να σε εξυπηρετήσει τώρα ο υπεύθυνος. Ζόρισε τον.
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 04-04-14, 16:50
nikos24 Ο χρήστης nikos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2014
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 116
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas12 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή ψωνίζω από τα pet city, θα σου πω ότι παίρνουν πίσω κάτι το οποίο το πήρες κατα λάθος, ή δεν σου κάνει, το έχω κάνει, απλά δεν θέλει να σε εξυπηρετήσει τώρα ο υπεύθυνος. Ζόρισε τον.
Πισω θα τα παρει, λεφτα ομως δε θα δωσει...
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 04-04-14, 16:51
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Ναι , ούτε εγώ έχω πάρει λεφτά παίρνεις κάτι άλλο, μπορούν να το κάνουν, πάρε φυτά, είναι κατάστημα που βάζει αρκετό κόσμο, εκμεταλλεύσου το
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 04-04-14, 16:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εδω http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=26
Και δεν ειναι αναγκη να τα πουλησεις.
Βαλε μια συμβολικη τιμη ή χαρισε τα.
Μονο τσεκαρε που θα πανε, να πανε σε καταλληλο ενυδρειο ή το χειροτερο μη τα παρει κανενας εξυπνος με θηρευτες (πιρανχας κλπ) που ψαχνει για ζωντανη τροφη γα τα ψαρια του.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 04-04-14, 17:08
nikos24 Ο χρήστης nikos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2014
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 116
Προεπιλογή

Μιλησα παλι μαζι του, μου ειπε οτι δεν εχει φυτα, θα ερθουν σε 2 βδομαδες καινουρια, ουτε green tigers που ηθελα εχει. Ποια αλλα ψαρακια πανε μαζι με τιγρακια, να ειναι λιγο μεγαλυτερα οπως τα σκαλαρια; Αλλιως βαζω αγγελια αλλα αν δεν ενδιαφερθει κανεις τι θα κανω; Πως εμπλεξα ετσι;
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 04-04-14, 17:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τι μεγαλυτερα?
Ουτε τα σκαλαρια χωρανε στο ενυδρειο.
Εχεις το μινιμουμ αριθμο ατομων στα τιγρακια?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 04-04-14, 17:13
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Ρώτα τον εάν έχει Danio zebra και πάρε τέτοια είναι μικρά και πάνε με τιγράκια, τα είχα και εγώ μαζί.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τιγρακια ilias13 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 10 21-03-11 15:30
τιγρακια σε...αμοκ Dimi Γλυκό νερό - Γενικά 33 19-09-09 13:06
τυρφη σε τιγρακια? Dimi Γλυκό νερό - Γενικά 5 13-09-09 18:14
τιγρακια Tetra Αρχάριοι γλυκού νερού 9 12-03-08 16:48
ΤΙΓΡΑΚΙΑ ΕΝ ΔΡΑΣΗ :D griffin_23 Γλυκό νερό - Γενικά 4 09-02-04 04:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09515 seconds with 14 queries