Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 18-02-17, 08:01
puntomad Ο χρήστης puntomad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AgMa Εμφάνιση μηνυμάτων
[/COLOR]
Ο φίλος εννοεί ότι θα χάσει τα κάθετα (digital) pins του arduino, αφού θα είναι πλέον κατειλημμένα απ' το prototype.

Πρέπει να δω από το pc τι ακριβώς shields έχει αγοράσει για να σας απαντήσω με σιγουριά.
Συνήθως τα κενά τα έχουν έτσι ώστε να μπουν ενδιάμεσα από έτοιμα, όποτε και συνεχίζουν όλα τα πιν του arduino προς τα πάνω. Μου φαίνεται δύσκολο να μην έχει όσα πιν χρειάζονται για να παίξει η tft

Όπως και να έχει όμως με λίγη προσπάθεια όλα γίνονται.

Καλύτερα ο φίλος να κάτσει να κάνει μια λίστα να δει ακριβώς ποια πιν χρησιμοποιεί ο κώδικας που έχει και να τα ανακαλύψει.




Sent from my iPhone using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 19-02-17, 10:26
Το avatar του χρήστη sxetikos
sxetikos Ο χρήστης sxetikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Από όρεξη άλλο τίποτα, χρόνος, όμως, μηδέν!!!!
Το prototype shield που πήρα ελευθερώνει μεν τα pin της tft shield που καταλαμβάνει αλλά σε διαφορετική θέση. Το κακό είναι ότι δεν βρίσκω και τίποτα, για να πάρω καμιά ιδέα.
Όσον αφορά το jarduino, η έκδοση 1.1 είναι απαρχαιωμένη και δεν αξίζει τον κόπο να κάνεις όλες τις μετατροπές για να παίξει σωστά. Έχει κανείς την έκδοση 1.2 να τη δοκιμάσω; Είναι κρίμα να κάνω donate και να μη δουλέψει τελικά. Το ferduino, αν και δωρεάν, θέλει 30 ευρώ μόνο για οθόνη. ¶σε που ο τύπος μάλλον χρησιμοποιεί bots στο forum του (βρήκε τα post μου εδώ και την πρόθεση μου να χρησιμοποιήσω jarduino και μου έκλεισε το τόπικ που είχα ανοίξει). Το ωραίο είναι ότι του έκανα και donate!!!

Στάλθηκε από το HTC One μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
"Let me tell you how you measure a man, when his world starts to fall see how tall he stand. It matters not how many times you fall down, what matters most is how many times you rise. Mistakes build character, and character takes you places money can't."
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 19-02-17, 17:14
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Για ποιόν λόγο σου έκλεισε τα τόπικ δεν κατάλαβα;
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 19-02-17, 19:03
Το avatar του χρήστη sxetikos
sxetikos Ο χρήστης sxetikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AgMa Εμφάνιση μηνυμάτων
Για ποιόν λόγο σου έκλεισε τα τόπικ δεν κατάλαβα;
http://www.ferduino.com/forum/viewto...p?p=3104#p3104. Ουσιαστικά "πλήρωσα" για τις πληροφορίες. Δεν έχω καταλήξει ακόμα σε κώδικα, καθώς ψάχνω κάτι το οποίο θα με καλύψει και στο μέλλον και δεν θα ήθελα να κάνω περιττά έξοδα, τουλάχιστον ακόμα, για οθόνες κ.τ.λ. Αυτός φαίνεται να θύμωσε!!!
__________________
"Let me tell you how you measure a man, when his world starts to fall see how tall he stand. It matters not how many times you fall down, what matters most is how many times you rise. Mistakes build character, and character takes you places money can't."
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 19-02-17, 20:34
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Χαχαα έλεος απλά. Ο τύπος την έχει δει αλλιώς.
Τον κατάλαβα από την πρώτη σελίδα που μου πρότειναν να του ρίξω μια ματιά.
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 19-02-17, 20:36
Το avatar του χρήστη sxetikos
sxetikos Ο χρήστης sxetikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AgMa Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαχαα έλεος απλά. Ο τύπος την έχει δει αλλιώς.
Τον κατάλαβα από την πρώτη σελίδα που μου πρότειναν να του ρίξω μια ματιά.
Ποιος να ταν άραγε....;;;;;
__________________
"Let me tell you how you measure a man, when his world starts to fall see how tall he stand. It matters not how many times you fall down, what matters most is how many times you rise. Mistakes build character, and character takes you places money can't."
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 19-02-17, 20:51
Το avatar του χρήστη dkatsariotis
dkatsariotis Ο χρήστης dkatsariotis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-11-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Καλησπέρα παιδιά,

Η κατασκευή ενός τέτοιου project από το 0 ίσως φαίνεται δύσκολη υπόθεση. Στη πραγματικότητα χρειάζεται μόνο όρεξη για ψάξιμο και χρόνο. Εγώ ξεκίνησα να φτιάξω το iAqua και τελικά εκτός των γραφικών στοιχείων έγραψα σχεδόν όλο τον κώδικα από την αρχή ώστε να τον προσαρμόσω στις ανάγκες μου. Επιπλέον έφτιαξα δική μου εφαρμογή σε Android ώστε να το ελέγχω από μακρυά. Το μόνο που δεν παίζει ακόμα είναι η μέτρηση του pH και οφείλεται σε παρεμβολές από τα ρεύματα, κάτι το οποίο θα διορθωθεί σύντομα με ένα κύκλωμα που φτιάχνω. Ανεβάζω μερικές φώτο ενδεικτικά. Στο κουτί με τις αντλίες είναι κρυμμένη ή πλακέτα με τα ρελέ.









Sent from my Lenovo A7010a48 using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 19-02-17, 20:56
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Καλώς τον!
Την κατασκευή σου την είχα δει στο plantedtank και σου είχα στείλει πμ. εκεί αλλά μάλλον δεν το έχεις δει.
Θα χρειαστούμε άτομα που το έχουν κάνει ήδη και μπορούν να μας βοηθήσουν.
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 19-02-17, 21:12
Το avatar του χρήστη dkatsariotis
dkatsariotis Ο χρήστης dkatsariotis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-11-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AgMa Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς τον!
Την κατασκευή σου την είχα δει στο plantedtank και σου είχα στείλει πμ. εκεί αλλά μάλλον δεν το έχεις δει.
Θα χρειαστούμε άτομα που το έχουν κάνει ήδη και μπορούν να μας βοηθήσουν.
Καλησπέρα και πάλι, έχω κάποια θέματα με το Tapatalk και πρέπει να μπαίνω στην εφαρμογή για να δω ειδοποιήσεις κλπ αλλά θα προσπαθήσω να έχω επικοινωνία να βοηθήσω όποιον χρειαστεί κάτι.

Αρχικά να πω ότι η κατασκευή χρησιμοποιεί το Arduino Mega, την TFT LCD που ήδη έχετε αναφέρει, την Ethernet shield, και μία prototype shield στην οποία είναι τοποθετημένα το rtc και το pH κύκλωμα.

Ή πλακέτα με τα ρελέ είναι 8 θέσεων και οδηγεί 3 τροφοδοτικά, ένα για τις αντλίες, ένα για ανεμιστήρες ψύξης και ένα για τα led. Οι δύο πρίζες είναι για το co2 και μία έξτρα για μελλοντική χρήση (surface skimmer κλπ)

Η μεταξύ τους επικοινωνία γίνεται μέσω ενός VGA καλωδίου.

Η σύνδεση της TFT shield με την οθόνη γίνεται μέσω μιας καλωδιοταινίας όπως αυτή των σκληρών δίσκων IDE η οποία φτιάχτηκε από την αρχή για να αντιστρέψω τα pin που ήταν ανάποδα

Sent from my Lenovo A7010a48 using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 19-02-17, 21:24
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Τα ρελέ είναι ss ή τα κλασσικά τα ΕΜ;
Την καλωδιοταινία γιατί την ήθελες ανάποδα;
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 19-02-17, 21:28
Το avatar του χρήστη dkatsariotis
dkatsariotis Ο χρήστης dkatsariotis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-11-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AgMa Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ρελέ είναι ss ή τα κλασσικά τα ΕΜ;
Τη καλώδιο ταινία γιατί την ήθελες ανάποδα;
Τα κλασικά ρελέ με τάση λειτουργίας 5v

http://www.sainsmart.com/8-channel-d...ttl-logic.html

Η καλωδιοταινία ήθελε ανάποδα γιατί στο prototype shield οι υποδοχές έβγαιναν ανεστραμμένες ώστε να συνδέονται απευθείας στο Arduino. Εάν μπεί το TFT shield απευθείας στο Arduino δεν υπάρχει θέμα. Εγώ όμως έβαλα Arduino, prototype shield, TFT shield, Ethernet shield

Sent from my Lenovo A7010a48 using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 19-02-17, 21:31
Το avatar του χρήστη sxetikos
sxetikos Ο χρήστης sxetikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dkatsariotis Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα και πάλι, έχω κάποια θέματα με το Tapatalk και πρέπει να μπαίνω στην εφαρμογή για να δω ειδοποιήσεις κλπ αλλά θα προσπαθήσω να έχω επικοινωνία να βοηθήσω όποιον χρειαστεί κάτι.

Αρχικά να πω ότι η κατασκευή χρησιμοποιεί το Arduino Mega, την TFT LCD που ήδη έχετε αναφέρει, την Ethernet shield, και μία prototype shield στην οποία είναι τοποθετημένα το rtc και το pH κύκλωμα.

Ή πλακέτα με τα ρελέ είναι 8 θέσεων και οδηγεί 3 τροφοδοτικά, ένα για τις αντλίες, ένα για ανεμιστήρες ψύξης και ένα για τα led. Οι δύο πρίζες είναι για το co2 και μία έξτρα για μελλοντική χρήση (surface skimmer κλπ)

Η μεταξύ τους επικοινωνία γίνεται μέσω ενός VGA καλωδίου.

Η σύνδεση της TFT shield με την οθόνη γίνεται μέσω μιας καλωδιοταινίας όπως αυτή των σκληρών δίσκων IDE η οποία φτιάχτηκε από την αρχή για να αντιστρέψω τα pin που ήταν ανάποδα

Sent from my Lenovo A7010a48 using Tapatalk
Καλησπέρα και από εμένα. Θα μπορούσες να βάλεις κάποιες φωτογραφίες που να δείχνουν κάποια σημεία-κλειδιά της κατασκευής; Το βασικό μου πρόβλημα είναι το εξής: πάνω στο arduino mega βάζω αυτή http://www.ebay.com/itm/262423841770...%3AMEBIDX%3AIT την shield. Μετά όμως η tft shield δεν έχει πρόσβαση στα 36 digital pins. Χρειάζονται και τα 36 Pins για την tft shield; Απ' ότι είδα μόνο τα 38,39,40,41 χρειάζονται.
__________________
"Let me tell you how you measure a man, when his world starts to fall see how tall he stand. It matters not how many times you fall down, what matters most is how many times you rise. Mistakes build character, and character takes you places money can't."
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 19-02-17, 21:36
Το avatar του χρήστη dkatsariotis
dkatsariotis Ο χρήστης dkatsariotis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-11-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sxetikos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα και από εμένα. Θα μπορούσες να βάλεις κάποιες φωτογραφίες που να δείχνουν κάποια σημεία-κλειδιά της κατασκευής; Το βασικό μου πρόβλημα είναι το εξής: πάνω στο arduino mega βάζω αυτή http://www.ebay.com/itm/262423841770...%3AMEBIDX%3AIT την shield. Μετά όμως η tft shield δεν έχει πρόσβαση στα 36 digital pins. Χρειάζονται και τα 36 Pins για την tft shield; Απ' ότι είδα μόνο τα 38,39,40,41 χρειάζονται.
Καλησπέρα,

Αύριο που θα είμαι σπίτι μου θα λύσω το κουτί να βγάλω αναλυτικές φώτο. Την ίδια shield χρησιμοποιώ, κόλλησα έξτρα connector στην άκρη που έχει τις κενές τρύπες και προσάρμοσα την αντεστραμμένη καλωδιοταινία για να παίξει. Εκτός από τα 4 pin που έγραψες τροποποίησα κώδικα και πλακέτα ώστε στα 36pin να στείλω και τα pin για το touch, την SD card και το κύκλωμα για το dim του φωτισμού της οθόνης

Sent from my Lenovo A7010a48 using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 20-02-17, 01:46
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sxetikos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα και από εμένα. Θα μπορούσες να βάλεις κάποιες φωτογραφίες που να δείχνουν κάποια σημεία-κλειδιά της κατασκευής; Το βασικό μου πρόβλημα είναι το εξής: πάνω στο arduino mega βάζω αυτή http://www.ebay.com/itm/262423841770...%3AMEBIDX%3AIT την shield. Μετά όμως η tft shield δεν έχει πρόσβαση στα 36 digital pins. Χρειάζονται και τα 36 Pins για την tft shield; Απ' ότι είδα μόνο τα 38,39,40,41 χρειάζονται.
Μπορείς να μου πεις που ακριβώς βρήκες ότι χρειάζονται μόνο τα συγκεκριμένα Pins;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dkatsariotis Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα,

Αύριο που θα είμαι σπίτι μου θα λύσω το κουτί να βγάλω αναλυτικές φώτο. Την ίδια shield χρησιμοποιώ, κόλλησα έξτρα connector στην άκρη που έχει τις κενές τρύπες και προσάρμοσα την αντεστραμμένη καλωδιοταινία για να παίξει. Εκτός από τα 4 pin που έγραψες τροποποίησα κώδικα και πλακέτα ώστε στα 36pin να στείλω και τα pin για το touch, την SD card και το κύκλωμα για το dim του φωτισμού της οθόνης

Sent from my Lenovo A7010a48 using Tapatalk
Κάποιες απορίες:
  • Στον συγκεκριμένο κώδικα, ο δημιουργός του άλλαξε τα pin για το touch από τις θέσεις 2-6 που ήταν κανονικά στις θέσεις 42-46 μέσω της tft shield, απλά και μόνο για να έχει ελεύθερες τις pwm θέσεις για μελλοντική χρήση.

    Εσύ γιατί άλλαξες τα Pin για το touch;
  • Τι τροποποίηση έκανες για την sd card; Ενσωματωμένη στην οθόνη δεν είναι;
Απλά ενημερωτικά, στον τελευταίο κώδικα του MrMan έχει καταργηθεί ο κώδικας για το auto dimming γιατί αρκετοί χρήστες δεν κατάφεραν να το φτιάξουν και πλέον έχει φτιαχτεί κώδικας ώστε η οθόνη να ρίχνει την φωτεινότητα μετά από κάποια λεπτά αδράνειας.
Πιστεύω ότι είναι καλύτερο έτσι και γλιτώνεις ταλαιπωρία με συνδέσεις, τρανζίστορ και φωτοαντιστάσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 20-02-17, 08:27
Το avatar του χρήστη dkatsariotis
dkatsariotis Ο χρήστης dkatsariotis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-11-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Καλημέρα, ακριβώς γιαυτό άλλαξα τα pin του touch όπως ακριβώς το τροποποίησε, για να τα έχω ελεύθερα καθώς ετοιμαζω ένα κύκλωμα για dim των led που έχω ώστε να κάνουν την ανατολή - δύση. Η SD ναι είναι ενσωματωμένη στην οθόνη.

Ο κώδικας που χρησιμοποιώ είναι βασισμένος στο αρχικό iAqua και έχει τροποποιηθεί στο 90% για να είναι στα μέτρα μου, οπότε το dim της οθόνης δουλεύει μία χαρά. Ο αισθητήρας ήταν ζόρι να βρεθεί καθώς ήθελε συγκεκριμένη αντίσταση και πήρα τουλάχιστον 10 για να βρω κάποιον να παίζει. Ή τροποποίηση με το transistor δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο εάν πιάνουν τα χέρια.
Επίσης το fade out που κάνει μετά από κάποια δευτερόλεπτα το έκανε εξ αρχής στον κώδικα του.

Ξαναλέω πως το μόνο που κράτησα από τον κώδικα είναι τα κομμάτια της αναπαράστασης των γραφικών και η λογική της ρουτίνας. Σκέψου ότι έχει ενσωματωθεί κώδικας που ενημερώνει MySQL server σε Linux με τις μεταβλητές και διαβάζει τις εντολές που στέλνω για φώτα κλπ από την εφαρμογή μέσω web services. Ο web server δεν τρέχει επάνω στο Ethernet shield όπως στους περισσότερους κώδικες.

Sent from my Lenovo A7010a48 using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 20-02-17 στις 09:03
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 20-02-17, 12:38
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Καλημέρα,
Απ' την αρχή το δούλευες με led; Σκέφτομαι να ενσωματώσω κώδικα για σύστημα ανατολής δύσης σε Τ5, αλλά θα πρέπει να βάλω τα μπρατσάκια μου και να βουτήξω στον κώδικα .
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 20-02-17, 12:44
Το avatar του χρήστη dkatsariotis
dkatsariotis Ο χρήστης dkatsariotis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-11-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AgMa Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα,
Απ' την αρχή το δούλευες με led; Σκέφτομαι να ενσωματώσω κώδικα για σύστημα ανατολής δύσης σε Τ5, αλλά θα πρέπει να βάλω τα μπρατσάκια μου και να βουτήξω στον κώδικα .
Όχι στην αρχή είχα Τ5 μετά έβαλα τα LED. Είναι πολύ πιο απλό το pwn με τα led. Με ένα κύκλωμα απλό το κάνεις. Για τις T5 δεν γνωρίζω αλλά λογικά θα πρέπει να τις ανάβεις μία μία καθώς δεν ξέρω αν μπορούν να dim-αριστουν. Αν γίνεται τότε θα χρειαστεί ballast με pwn οδήγηση

Sent from my Lenovo A7010a48 using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 20-02-17, 17:02
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Γίνεται όπως ακριβώς το περιγράφεις. Ηλεκτρονικό dimmable ballast 1-10vdc που οδηγεί τις λάμπες.
Έχω αγοράσει ήδη τέτοιο σύστημα ξεχωριστό, αλλά καθώς το πήρα έτοιμο δεν ξέρω πως θα πρέπει να γράψω τον κώδικα.
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 20-02-17, 22:12
Το avatar του χρήστη dkatsariotis
dkatsariotis Ο χρήστης dkatsariotis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-11-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AgMa Εμφάνιση μηνυμάτων
Γίνεται όπως ακριβώς το περιγράφεις. Ηλεκτρονικό dimmable ballast 1-10vdc που οδηγεί τις λάμπες.
Έχω αγοράσει ήδη τέτοιο σύστημα ξεχωριστό, αλλά καθώς το πήρα έτοιμο δεν ξέρω πως θα πρέπει να γράψω τον κώδικα.
Καλησπέρα, 1-10v είναι η τάση εισόδου για το pwn?

Sent from my Lenovo A7010a48 using Tapatalk
-------------------------
Ανεβάζω όσες φωτο μπορώ καθώς καλό είναι να μην ρισκάρω να λύσω όλη τη κατασκευή









Sent from my Lenovo A7010a48 using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dkatsariotis : 20-02-17 στις 22:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 21-02-17, 09:50
Το avatar του χρήστη sxetikos
sxetikos Ο χρήστης sxetikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Σκέφτομαι να πάρω αυτή τη shield http://www.ebay.com/itm/Prototype-Sc...IAAOSwrklVAqMA. Αν και η τιμή είναι λίγο τσιμπημένη νομίζω ότι μπορεί να λύσει πολλά προβλήματα στην καλωδίωση. Τι λέτε;
__________________
"Let me tell you how you measure a man, when his world starts to fall see how tall he stand. It matters not how many times you fall down, what matters most is how many times you rise. Mistakes build character, and character takes you places money can't."
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 21-02-17, 12:17
Το avatar του χρήστη dkatsariotis
dkatsariotis Ο χρήστης dkatsariotis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-11-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sxetikos Εμφάνιση μηνυμάτων
Σκέφτομαι να πάρω αυτή τη shield http://www.ebay.com/itm/Prototype-Sc...IAAOSwrklVAqMA. Αν και η τιμή είναι λίγο τσιμπημένη νομίζω ότι μπορεί να λύσει πολλά προβλήματα στην καλωδίωση. Τι λέτε;
Το πρόβλημα θα το έχεις με την LCD shield. Αυτή είναι που θα σου δεσμεύσει την περιοχή με τα 36pin θα πρέπει να βρεθεί τον σωστό τρόπο (σειρά) που θα βάλεις όλα τα shield

Sent from my Lenovo A7010a48 using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 21-02-17, 14:33
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Πάρε ρε 'συ ένα τέτοιο να το κολλήσεις και εκεί πάνω βάζεις την tft shield:
http://www.ebay.com/itm/2-Pcs-2-54mm...EAAOSwFe5Xyp3m
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 25-02-17, 19:13
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Ήρθαν οθόνη και tft shield και άρχισαν τα παιχνίδια



Φυσικά τίποτα συνδεδεμένο προς το παρόν γιατί δεν έχω breadboard.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stanisalus18 : 15-09-18 στις 13:42 Αιτία: Επαναφορά φωτογραφιών
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 25-02-17, 21:54
Το avatar του χρήστη sxetikos
sxetikos Ο χρήστης sxetikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AgMa Εμφάνιση μηνυμάτων
Ήρθαν οθόνη και tft shield και άρχισαν τα παιχνίδια



Φυσικά τίποτα συνδεδεμένο προς το παρόν γιατί δεν έχω breadboard.
Προσπαθώ να το δοκιμάσω και εγώ, αλλά μου πετάει συνέχεια errors....
Κράτα το
__________________
"Let me tell you how you measure a man, when his world starts to fall see how tall he stand. It matters not how many times you fall down, what matters most is how many times you rise. Mistakes build character, and character takes you places money can't."
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 25-02-17, 22:09
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Στο compile; Χρησιμοποίησε την έκδοση 1.0.6 και θα κάνει μια χαρά compile.
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 20-03-17, 14:01
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Ήρθαν κάποια πραγματάκια και προχωράμε.
8 channel 5v solid state ρελέ:



Breadboard:



Αδιάβροχο αισθητήριο θερμοκρασίας DS18B20 3 μέτρα για το ενυδρείο:




Και εδώ μια φώτο για τον sxetikos σχετικά με τον προβληματισμό του στο πως να τραβήξει ρεύμα 5v και γείωση απ' το shield:

Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 20-03-17, 16:06
Το avatar του χρήστη sxetikos
sxetikos Ο χρήστης sxetikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Και εγώ εκεί είχα καταλήξει να τα κολλήσω.
Γενικώς, αυτό το project δεν με θέλει με τίποτα. Από 1 Ιανουαρίου προσπαθώ να συγκεντρώσω τα απαραίτητα και όλο κάτι πάει στραβά. Μόλις ήρθαν όλα τα πράγματα, κάηκε η LCD. Η άλλη οου παρήγγειλα ήρθε ελλατωματική και ο Κινέζος κάνει τον.... Κινέζο. Οπότε τουλάχιστον ένα μήνα ακόμη υπομονή χαλαράααααααααααα

Στάλθηκε από το F3111 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
"Let me tell you how you measure a man, when his world starts to fall see how tall he stand. It matters not how many times you fall down, what matters most is how many times you rise. Mistakes build character, and character takes you places money can't."
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 20-03-17, 18:15
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Μια απ' τα ίδια με την οθόνη. Μου ήρθε γεμάτη γρατζουνιές, τα pin της ήταν γεμάτα σκόνη και μπίχλα και αυτός έκανε τον κινέζο.
Στο τέλος με απειλούσε κιόλας, μέχρι που ενημέρωσα την εξυπηρέτηση πελατών (και φυσικά refund) και πήρα τα χρήματα πίσω και παράγγειλα άλλη.
Βρε μπας και αγοράσαμε και οι δύο από τον ίδιο;
Kissbuyer τον λένε. Όπου τον δείτε προσοχή!
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 20-03-17, 19:19
Το avatar του χρήστη sxetikos
sxetikos Ο χρήστης sxetikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Οχι, ο δικός μου είναι ο wkws20. Ηταν σαφώς χαλασμένη. Ενω έβαζα το σωστό οδηγό για την οθόνη, αυτή αναβόσβηνε μια μαύρο μια άσπρο. Βαριόταν να απαντήσει στις ερωτήσεις για βοήθεια και στο τέλος τέλος μου είπε να αγοράσω μια συγκεκριμένη (δικιά του) shield και οτι με αυτήν "it must work". Δεν ήταν καν σίγουρος, δηλαδή. Αφού του τα έσουρα, ζήτησα refund και περιμένω απάντηση. Αν δεν απαντήσει, θα τον ενημερώσω ότι θα αφήσω αρνητική και θα ανοίξω case.

Στάλθηκε από το F3111 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
"Let me tell you how you measure a man, when his world starts to fall see how tall he stand. It matters not how many times you fall down, what matters most is how many times you rise. Mistakes build character, and character takes you places money can't."
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 21-03-17, 18:12
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Σύνδεσα τα ρελέ στο arduino, αλλά δουλεύουν ανάποδα.
Όταν πατάω απ' το μενού να κλείσουν, αυτά ανοίγουν και το αντίστροφο.
Είναι low level trigger solid state.
Ψάχνω στον κώδικα μήπως βρω κάποια παράμετρο που τα ορίζει σε low (σύμφωνα με τον πωλητή, 0-2.5V low state relays ON, 3.3-5V state high relay OFF) αλλά τίποτα.
Μπορεί να βοηθήσει κάποιος;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
aquarium controller, arduino, iaqua


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
arduino απορια gregkn73 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 4 20-11-14 03:20
arduino controller ikaria_jim DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 09-02-14 16:21
Arduino aquarium controller chris the trik DIY . Φτιάχτο μόνος σου 33 06-04-10 20:23
Προγραμματισμός σεμιναρίων ΠΣΦΕ Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 33 03-12-07 09:58
Σκέψεις - προγραμματισμός - απόψεις KwstasV DIY . Φτιάχτο μόνος σου 10 12-02-07 14:58

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10704 seconds with 17 queries