Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ποτάμια Αφρικής - Μαδαγασκάρη > Κιχλίδες ποταμών Αφρικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-08-05, 10:41
torm Ο χρήστης torm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2004
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή Συγκάτοικοι για kribensis

Σκέφτομαι να αλλάξω τους κάτοικους του ενυδρείου μου και καθότι μου αρέσουν πολύ τα kribensis θα ήθελα να ξέρω τι άλλα ψάρια μπορώ να βάλω μαζί τους. Ξέρω πως δε μπορούν να μπούν και πολλά ψάρια με ένα ζευγάρι kribs, αλλά θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας. Το ενυδρείο είναι 1 μ. χ 0,3 μ χ 0,4 μ περίπου 100 λίτρα καθαρό νερό και φυτεμένο.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-08-05, 16:38
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Μεταφέρω ένα κομμάτι του άρθρου για τα kribensis από το περιοδικό του Π.Σ.Φ.Ε. "Ενυδρείο":
"διάφορα είδη Barbus, μεγαλύτερα Tetras, μια ομάδα μεγαλόσωμων Corydoras και μερικά Ottocinclusaffinis. Θα πρέπει να αποφεύγονται ψάρια που είναι πολύ μικρά ή έχουν μακριά πτερύγια."
Πιο συγκεκριμένα θα πρότεινα μια πεντάδα hatchet fish, 10-12 tetras της επιλογής σου (προτιμότερα μεγαλώσωμα), 5-6 Cories του ίδιου είδους (επιλογή σου), 7-8 Ottos και ένα ζευγάρι Ancistrus ή κάποιο μικρόσωμο Peckoltia spp.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-08-05, 09:25
torm Ο χρήστης torm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2004
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την απάντηση Γιώργο.
Έχω ήδη διαβάσει το άρθρο και αυτό ήταν που μου κίνησε το ενδιαφέρον για τα kribensis. Ο λόγος που έκανα το post ήταν για να ακούσω ιδέες-συμβουλές για το δικό μου ενυδρείο (για τα δικά μου λίτρα και διαστάσεις). Γι' αυτό το λόγο ας πούμε νομίζω ότι τα barbus δεν θα μου κάνουν καθώς αυτά που ξέρω εγώ τουλάχιτον γίνονται μάλλον μεγάλα για το χώρο μου.
Αυτή τη στιγμή έχω 6 neon tetra που είναι όμως αρκετά μεγάλα, 4 corydoras και έναν ancistrus.
Οι ottos είναι καλή ιδέα, αλλά θα ήθελα και κάποιο ψάρι που να κινείται στα μεσαία και άνω στρώματα του ενυδρείου. Έχεις μήπως να μου προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο είδος barbus ή κάτι άλλο;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-08-05, 09:56
ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ Ο χρήστης ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-03-2005
Περιοχή: Mοσχάτο - Αθήνα
Μηνύματα: 131
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ
Angry

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από torm
Σκέφτομαι να αλλάξω τους κάτοικους του ενυδρείου μου και καθότι μου αρέσουν πολύ τα kribensis θα ήθελα να ξέρω τι άλλα ψάρια μπορώ να βάλω μαζί τους. Ξέρω πως δε μπορούν να μπούν και πολλά ψάρια με ένα ζευγάρι kribs, αλλά θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας. Το ενυδρείο είναι 1 μ. χ 0,3 μ χ 0,4 μ περίπου 100 λίτρα καθαρό νερό και φυτεμένο.
Ναι guppys Προδότη.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-08-05, 10:03
torm Ο χρήστης torm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2004
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ
Ναι guppys Προδότη.
Τζίνια θα μου δώσεις κάνα ballon molly?
Χε Χε Χε
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-08-05, 11:35
ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ Ο χρήστης ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-03-2005
Περιοχή: Mοσχάτο - Αθήνα
Μηνύματα: 131
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από torm
Τζίνια θα μου δώσεις κάνα ballon molly?
Χε Χε Χε
Οϊ δεν θέλουν να έρθουν γιατί είσαι ΠΡΟΔΟΤΗΣ χα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-08-05, 12:09
torm Ο χρήστης torm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2004
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Μετά απο λίγο ψάξιμο σε ξένες σελίδες βρήκα πως τα kribensis γίνονται πολύ επιθετικά κατά το breeding κυρίως στα ψάρια του βυθού. Τα corrydoras (κυρίως) αλλά και ο πλακόστομος ή τα ottos αναφέρονται σαν πρώτοι στόχοι για τα kribs. Πιστεύεις οτι δε θα έχουν πρόβλημα;
Επίσης αναφέρεται σαν πιθανός καλός συγκάτοικος το Nannacara anomala. Έχεις άποψη για το συγκεκριμένο είδος;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-08-05, 13:30
Theokyr Ο χρήστης Theokyr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Έχω ένα βιβλίο για dwarf cichlids κάτι σαν atlas. Θα το κοιτάξω και θα ξαναγράψω. Κάποτε μου είχαν γεννήσει και είχαν βγάλει και μικρά.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-08-05, 15:58
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από torm
Μετά απο λίγο ψάξιμο σε ξένες σελίδες βρήκα πως τα kribensis γίνονται πολύ επιθετικά κατά το breeding κυρίως στα ψάρια του βυθού.
Και στο άρθρο του περιοδικού Ενυδρείο το λέει αυτό.....
Όντως τα Corydoras θα είναι στο στόχαστρο των kribensis (προτίμησε κάποια από τα μεγαλόσωμα cories), μιας και κινούνται στα ίδια επίπεδα του ενυδρείου, αλλά δεν θα έχουν πρόβλημα (βοηθάει που το ενυδρείο θα είναι φυτεμένο).
Με τους ottocinclus ποτέ δεν αντιμετώπισα προβλήματα, πολύ πιθανόν επειδή δεν αντιμετωπίζονται από τα kribensis ως ανταγωνιστές.

Λες παραπάνω ότι σε ενδιαφέρει να έχεις και ψάρια που κινούνται στα μεσαία και ανώτερα τμήματα του ενυδρείου. Για τα ανώτερα στρώματα σου έχω ήδη προτείνει:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
μια πεντάδα hatchet fish
Για τα μεσαία και πάλι:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
10-12 tetras της επιλογής σου (προτιμότερα μεγαλώσωμα)
Επίσης, θα σου έλεγα να αποφύγεις τα Nannacara anomala αφού ο χώρος θα είναι περιορισμένος (ειδικά στην περίπτωση ζευγαρώματός) και θα είναι ο άμεσος στόχος των kribensis αφού αποτελούν τον κύριο ανταγωνισμό (σε τροφή και περιοχή).
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-08-05, 16:59
Theokyr Ο χρήστης Theokyr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Στο βιβλίο "The Natural Aquarium; How to imitate nature in your home" by Satoshi Yoshino and Doshin Kobayashi (TFH, 1993), τα P. Pulcher συγκατοικούν με congo tetras (Phenacogrammus interruptus) και nanochromis parilus. Από φυτά Anubias.

Θεόφιλος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-08-05, 17:33
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Εγω θα σου ελεγα για την μεση να βαλεις μια ομαδα απο 15 καρδιναλιους , κατω τα μεγαλοσωμα κορυς και τους οττος που σου λενε και τα παιδια .
Οσο για τα κορυς , μην ανυσηχεις , απλως τα διωχνουν απο την περιοχη που βρισκεται η οικογενεια , τοσα χρονια δεν εχω χασει κανενα ψαρι ετσι , αλλα ουτε και μου εχει στρεσσαριστει τιποτα .
Αλλες νανοκιχλιδες με τιποτα
Ειναι ενα setup που το ειχα αρκετα χρονια , και ο κυριος της φωτο του αρθρου , μου εχει δωσει πανω απο 1.000 μωρα μεχρι σημερα , σε σημειο που πιστευω οτι ολοι στο χομπυ εχουν θυληκα κριμπς απο μενα ( γιατι αρσενικα εβγαζα σπανια λογω θερμοκρασιας)
Ολα αυτα λοιπον σε συναρτηση με τα πολλα φυτα , θα σου δωσουν ενα πολυ ωραιο οπτικο αποτελεσμα , και την χαρα να δεις πολλα μωρα .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-08-05, 12:22
torm Ο χρήστης torm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2004
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις απαντήσεις.
Το project "kribensis" μπαίνει πλέον στη φάση της υλοποίησης.

Μόνο μια τελευταία ερώτηση:
Sot-zoe τα ψάρια που αναφέρεις ότι κρατούσες μέ τα kribs τα είχες σε ενυδρείο αναλόγων διαστάσεων με το δικό μου; Μήπως σε μεγαλύτερο ενυδρείο είναι ΟΚ, αλλά στο δικό μου θα υπάρξει πρόβλημα μετά την αναπαραγωγή;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη torm : 28-08-05 στις 12:40
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-08-05, 18:07
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Ακριβως σαν το δικο σου ειναι.
Και δεν υπαρχει προβλημα εαν εχεις πολλα φυτα και καλο φιλτρο .
Οταν τα μικρα μεγαλωσουν πρεπει βεβαια να τα βγαλεις (κατι που ειναι δυσκολο , αλλα οχι ακατορθωτο) , για πολλους λογους .
Πρωτα γιατι μετα απο 1-1,5 μηνα θα ζευγαρωσουν ξανα και θα διωχνουν την πρωτη γεννα αλλα εαν μεινουν μεσα εκτος απο τον υπερπλυθησμο θα εχεις και παρατραγουδα με νεα ζευγαρωματα καθε λιγο και θα μπερδευτουν πολυ τα πραματα .
Δηλαδη ο αρσενικος θα παραταει τα μικρα μωλις αρχισουν να κολυμπουν εξω απο την φωλια και θα τρεχει να ζευγαρωσει με μια απο τις κορες του και το αντιθετο η θυληκια , μπερδεμα δηλαδη και μικρα δεν θα βλεπεις λογω μειωμενης φροντιδας .
Αρα λοιπον μωλις μεγαλωσει λιγο η πρωτη γεννα και αφου οι γονεις αρχισουν να τα διωχνουν , εσυ πρεπει να τα βγαλεις απο αυτο το ενυδρειο .
Και παει λεγοντας .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-08-05, 08:20
torm Ο χρήστης torm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2004
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sot-zoe
Ακριβως σαν το δικο σου ειναι.
Και δεν υπαρχει προβλημα εαν εχεις πολλα φυτα και καλο φιλτρο .
Οταν τα μικρα μεγαλωσουν πρεπει βεβαια να τα βγαλεις (κατι που ειναι δυσκολο , αλλα οχι ακατορθωτο) , για πολλους λογους .
Πρωτα γιατι μετα απο 1-1,5 μηνα θα ζευγαρωσουν ξανα και θα διωχνουν την πρωτη γεννα αλλα εαν μεινουν μεσα εκτος απο τον υπερπλυθησμο θα εχεις και παρατραγουδα με νεα ζευγαρωματα καθε λιγο και θα μπερδευτουν πολυ τα πραματα .
Δηλαδη ο αρσενικος θα παραταει τα μικρα μωλις αρχισουν να κολυμπουν εξω απο την φωλια και θα τρεχει να ζευγαρωσει με μια απο τις κορες του και το αντιθετο η θυληκια , μπερδεμα δηλαδη και μικρα δεν θα βλεπεις λογω μειωμενης φροντιδας .
Αρα λοιπον μωλις μεγαλωσει λιγο η πρωτη γεννα και αφου οι γονεις αρχισουν να τα διωχνουν , εσυ πρεπει να τα βγαλεις απο αυτο το ενυδρειο .
Και παει λεγοντας .
¶ρα έχω και εγώ ελπίδες με αυτό το ενυδρείο..
Πόσο καιρό χρειάζονται τα μικρά μέχρι να είναι σε κατάσταση που να μπορώ να τα δώσω; Δεν έχω τη δυνατότητα δεύτερου ενυδρείου σε αυτά τα λίτρα οπότε θα έχω πρόβλημα αν τα μικρά χρειάζονται μεγάλο διάστημα για να μεγαλώσουν.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-08-05, 09:50
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Μην εχεις αγχος απο τωρα ,
οταν ερθει η ωρα και οι γονεις αρχισουν να διωχνουν τα μικρα , τοτε τα βγαζεις και τα χαριζεις καπου .
Οσο για την βιολογια , ειπαμε , πρεπει το φιλτρο σου να δουλευει αψογα , ασε που θα ειναι ακομα μικρα για να σου επιβαρυνουν το φιλτρο , θα σου προτεινα μαλιστα να βαλεις και ενα μικρο εσωτερικο ακομα για καλυτερα αποτελεσματα και για πιο πολυ ασφαλεια .
Ε αν τα αφησεις να μεγαλωσουν πολυ εκει μεσα , τοτε ναι θα εχεις προβλημα , αλλα δεν θα ειναι απο την μια μερα στην αλλη , και θα εχεις χρονο να βρεις να τα δωσεις-χαρισεις.
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-08-05, 09:59
torm Ο χρήστης torm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2004
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sot-zoe
Μην εχεις αγχος απο τωρα ,
οταν ερθει η ωρα και οι γονεις αρχισουν να διωχνουν τα μικρα , τοτε τα βγαζεις και τα χαριζεις καπου .
Οσο για την βιολογια , ειπαμε , πρεπει το φιλτρο σου να δουλευει αψογα , ασε που θα ειναι ακομα μικρα για να σου επιβαρυνουν το φιλτρο , θα σου προτεινα μαλιστα να βαλεις και ενα μικρο εσωτερικο ακομα για καλυτερα αποτελεσματα και για πιο πολυ ασφαλεια .
Ε αν τα αφησεις να μεγαλωσουν πολυ εκει μεσα , τοτε ναι θα εχεις προβλημα , αλλα δεν θα ειναι απο την μια μερα στην αλλη , και θα εχεις χρονο να βρεις να τα δωσεις-χαρισεις.
Σκέφτομαι να αγοράσω το ΕΗΕΙΜ ECCO 2236. Νομίζω ότι υπερκαλύπτει τις ανάγκες μου.
Αγχώνομαι λίγο για τα μικρά γιατί δε θα έχω άλλο ενυδρείο να τα μεταφέρω (το επόμενο ενυδρείο μου είναι 20λιτρο...). Πιστεύω απ' οτι λες και εσύ οτι δε θα 'χω πρόβλημα.
Σε ευχαριστώ πολύ Sot-zoe!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
kribensis.....? _jimmakos_ Κιχλίδες ποταμών Αφρικής 8 09-11-04 12:07
Άρρωστουλης ο κύριος Kribensis! Simpethera Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 28-06-03 20:17
Πολλαπλό ζευγαρωμα kribensis sot-zoe Κιχλίδες ποταμών Αφρικής 7 14-02-03 15:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05945 seconds with 13 queries