Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Ιστοσελίδες στο Internet

Ιστοσελίδες στο Internet Χρήσιμα links για το χόμπυ.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-01-14, 02:32
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή απιστευτη εξυπηρετηση απο ελληνικο ιντερνετικο καταστημα για ορχιδεες!

ανοιγω το θεμα εδω να υπαρχει,σε περιπτωση που καποιος ψαχτει για κατι αντιστοιχο.

πριν απο μερικες μερες,λιγο πριν τα χριστουγεννα,αγορασα δυο ορχιδεες απο εδω

http://myorchid.gr/

το παλικαρι που εχει το μαγαζι,επειδη μιλησα μαζι του αρκετα στο τηλεφωνο,ειναι χομπιστας και γνωριζει για τις ορχιδεες πολλα.γραφει αρθρα στο site του κλπ.
το μαγαζι, του προεκυψε μετα.η εξυπηρετηση που κανει και η προσοχη που δινει στη λεπτομερεια ειναι απιστευτη.δεν εχω συναντησει ποτε μου τετοια εξυπηρετηση απο ιντερνετικο η φυσικο μαγαζι πουθενα!

αν σκεφτεται καποιος να ασχοληθει με ορχιδεες κλπ προτιμηστε το,αξιζει πραγματικα!
πηρα τηλεφωνο σημερα και δεν τον πετυχα εκει,ητανε καποιος αλλος.και ο αλλος με βοηθησε,αλλα μου ειπε θα σας παρει ο στεφανος(αν θυμαμαι καλα το ονομα του?)

με πηρε τηλεφωνο μετα απο 5 λεπτα και εκατσε μιση ωρα-40 λεπτα στο τηλεφωνο και μου εξηγουσε τι χρειαζονται τα φυταμου εδωσε ιδεες για το βιβαριουμ,μου ειπε τι να προσεξω,κλπ.
ειχε στειλει και καρτα με ευχες για τα χριστουγεννα επειδη τοτε ειχα κανει την παραγγελια.μιλαμε δεν υπαρχει ο τυπος,απαιχτος!

μαλιστα οταν ειχα παρει την πρωτη φορα,πριν κανω την παραγγελια,σαν ασχετος που ειμαι,εκατσε και τοτε 20 λεπτα στο τηλεφωνο και μου εκανε προτασεις τι μπορω να βαλω και τι να προσεξω.

που θα μπορουσε να με γραψει κανονικα,η να μην ασχοληθει καθολου,αφου μεχρι εκεινη τη στιγμη δεν ειχα πληρωσει για τιποτα.

δεν μου αρεσει η διαφημιση,αλλα αν καποιος ψωνισει,θα καταλαβει τι εννοω.
μεχρι που θυμηθηκε οτι του ειχα πει πως τις θελω για βιβαριουμ, οποτε εψαχνα κατι που να θελει τετοιες συνθηκες.

και επειδη δεν μπορω να μην το δεσω με το αλλο επικαιρο θεμα για το καταστημα που εκλεισε,εχω να πω οτι την εξυπηρετηση που ειχα απτο Myorchid,δεν την ονειρευτηκανε ποτε!

μακαρι να ητανε ολα τα καταστηματα ετσι.
απο μενα εχει ενα πολυ μεγαλο ευχαριστω!

υ.γ
για να μην παρεξηγησει καποιος,να πω οτι τον ανθρωπο δεν τον γνωριζω προσωπικα,
μονο δυο φορες εχουμε μιλησει απτο τηλεφωνο.μια σημερα και μια πριν τα χριστουγεννα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-01-14, 02:43
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Πας για βιοτοπικο Ταιλανδης?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-01-14, 02:50
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

τωρα που το λες
δεν ειναι κακο...

οχι,τις εβαλα στο μικρο βιβαριουμ που εστησα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-01-14, 13:31
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Οταν ο αλλος εχει μερακι και αγαπαει αυτο που κανει βγαινει και στην πωληση,εχει παντως πολυ καλες τιμες για τα ειδη που δινει, αυτες που σου ηρθαν απ την πρωτη παραγγελια σου ηρθαν σε γλαστρα με υποστρωμα ή με φλοιο μεσα? Γιατι εριξα μια ματια και δε βλεπω να λεει κατι η μου ξεφυγε.Επισης αυτο με τον φελο σαν επιλογη εχεις καταλαβει τι εννοει?


offtopic αλλα και να τον γνωριζες τη σημασια εχει αν ειναι σωστος επαγγελματιας?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-01-14, 14:29
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι σε γλαστρακι ηρθανε ξερεις,με αυτο το φλοιο που βαζουνε τα κομματια.οταν παραγγελνεις,σου δινει την επιλογη στο site αν τις θες σε γλαστρακι η δεμενες σε φυσικο φελλο.το δευτερο ειναι καλυτερο γιατι παιρνουν περισσοτερο αερα τα φυτα,αλλα οταν μου το ειχε πει δεν τον ακουσα κ εκανα το δικο μου
μετα μολις εκατσα κ διαβασα κιεγω λιγο καταλαβα οτι ειχε δικιο
ετσι τις εβαλα κρεμαστες,αλλιως θα τις εχανα σιγουρα.

ασε που χτες με ρωτησε κιολας,πως μου φανηκανε τα φυτα,αν ειδα τις ριζες τους καλα κλπ,γιατι τα κοιταει πριν τα στειλει.
μου ειπε κιολας οτι αν δεν ειμαι ευχαριστημενος με την ποιοτητα κ την κατασταση του φυτου,το στελνω πισω κ επιστρεφει τα χρηματα.

σκεψου τωρα για τι πραγμα μιλαμε!ουτε στα ψαρια δεν το κανουν αυτο,που οσο ναναι ειναι πιο "υπολογισιμη" ζωη.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-01-14, 16:05
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

εγω ειχα φερει απο Ταιλανδη, και τις ειχαν σε κατι σα ζελε.
Μου ειχαν πει να μεταφυτεψω μια μερα που θα εχει πολυ υγρασια, και για δυο μερες νμα τις εχω σε μεμβρανη. Το εκανα, και δεν εποιασε ουτε μια, και απ οτι ακουσα τελικα για το δικο μας κλιμα θελει τουλαχιστο 2-3 βδομαδες στη μεμβρανη μετα τη μεταφυτεψη.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-01-14, 02:23
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι σε γλαστρακι ηρθανε ξερεις,με αυτο το φλοιο που βαζουνε τα κομματια.οταν παραγγελνεις,σου δινει την επιλογη στο site αν τις θες σε γλαστρακι η δεμενες σε φυσικο φελλο.το δευτερο ειναι καλυτερο γιατι παιρνουν περισσοτερο αερα τα φυτα,αλλα οταν μου το ειχε πει δεν τον ακουσα κ εκανα το δικο μου
μετα μολις εκατσα κ διαβασα κιεγω λιγο καταλαβα οτι ειχε δικιο
ετσι τις εβαλα κρεμαστες,αλλιως θα τις εχανα σιγουρα.

ασε που χτες με ρωτησε κιολας,πως μου φανηκανε τα φυτα,αν ειδα τις ριζες τους καλα κλπ,γιατι τα κοιταει πριν τα στειλει.
μου ειπε κιολας οτι αν δεν ειμαι ευχαριστημενος με την ποιοτητα κ την κατασταση του φυτου,το στελνω πισω κ επιστρεφει τα χρηματα.

σκεψου τωρα για τι πραγμα μιλαμε!ουτε στα ψαρια δεν το κανουν αυτο,που οσο ναναι ειναι πιο "υπολογισιμη" ζωη
.
Εεεενταξει και μετα γινονται απειρες συζητησεις για τα αυτονοητα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-01-14, 10:14
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Καλημέρα!
Είναι πολύ ευχάριστο όταν συναντάς ανθρώπους που εργάζονται πάνω σε αντικείμενο που αγαπούν και μπράβο στον καλό αυτό επαγγελματία που θα τον έχουμε όλοι υπ' όψιν μας.

Μία σημειωσούλα μόνο για να είμαστε ρεαλιστές, όταν απευθυνόμαστε στο μαγαζί με τα άνθη της γειτονιάς μας για ν' αγοράσουμε κάποιο φυτό, δεν είναι αντικειμενικά εφικτό να προσδοκούμε την ίδια σε βάθος γνώση και εξυπηρέτηση, από κάποιον που πουλάει ορχιδέες , ανθούρια , γαρδένιες και ό,τι άλλο υπάρχει στον κόσμο των φυτών και των λουλουδιών.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-01-14, 13:59
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μαρια φυσικα δεν περιμενω απο ολους να εχουνε τις ιδιες γνωσεις.
τουλαχιστον οσον αφορα τα φυτα.αν μιλαμε για ψαρια αλλαζει το θεμα.
η θα ξερεις τις αναγκες τους η αλλιως αλλαξε επαγγελμα,η πουλα κατι αλλο.

αλλα αυτο που περιμενω απο ολους ανεξαιρετως,ειναι η στοιχειωδης ευγενεια και η ανθρωπινη αντιμετωπιση σαν ανθρωπος και οχι σαν πορτοφολι.
αυτα νομιζω δεν εχουν να κανουν με εξειδικευμενες γνωσεις,αλλα με αλλα πραγματα.

το συγκεκριμενο μαγαζι που αναφερω σαυτο το θεμα,δεν ειναι απτα πιο φτηνα που υπαρχουνε.
ενταξει ειναι και καπως ειδη "πολυτελειας" αυτα που εμπορευεται.
αλλα υπαρχουνε μαγαζια ιντερνετικα στο εξωτερικο απο οπου μπορεις να αγορασεις ορχιδεες πιο φτηνα.
οπως με ολα τα προιοντα στην ελλαδα συνηθως.

το θεμα ειναι,οτι μετα απο τετοια αντιμετωπιση που ειχα,ειναι δυνατον να νιωσω καλα να αγορασω κατι απεξω για να γλυτωσω 5-10 η και 15 ευρω?
η τον κερδιζεις τον πελατη η δεν τον κερδιζεις.

γιαυτο ανοιξα το θεμα.γιατι προκειται για νεο ανθρωπο,που αγαπαει αυτο που κανει και ενδιαφερεται.
ξερει οτι θα παρει τα λεφτα σου,αλλα δεν στο τριβει στα μουτρα κιολας.
"σε σφαζει με το βαμπακι" που λενε στο χωριο μου
οπως θα επρεπε να ειναι ολοι.

και αν ητανε ετσι ολοι,η ελλαδα θα ητανε τουριστικος παραδεισος
(βεβαια θα επρεπε να εχουμε και το αναλογο κρατος,αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα)

μαλιστα ο συγκεκριμενος δεν πηγε να μου πουλησει -σαν ασχετος που ειμαι- "ακριβα" ειδη.
μου προτεινε ειδη που ειχε σε προσφορα,γιατι ηξερε οτι ειναι καταλληλα για τη δουλεια που τα ηθελα και ετυχε να τα εχει.

αυτα εννοω οταν λεω "σωστη αντιμετωπιση" και οχι τοσο τις εξειδικευεμενες γνωσεις του
και αυτο το πραγμα σε τετοιο βαθμο,δεν το εχω ξαναδει σε μαγαζι.ειδικα ιντερνετικο και ακομα πιο ειδικα ελληνικο.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-01-14, 17:02
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλα αυτο που περιμενω απο ολους ανεξαιρετως,ειναι η στοιχειωδης ευγενεια και η ανθρωπινη αντιμετωπιση σαν ανθρωπος και οχι σαν πορτοφολι.
Για να μην παρεξηγηθώ ίσως, πολύ καλά έκανες και μας ενημέρωσες και γιατί το καλό πρέπει να λέγεται αλλά και για δική μας μελλοντική αγορά όταν μας προκύψει.
Δεν διαφωνώ σε κάτι από όσα είπες, εστιάζω στην παραπάνω πρόταση γιατί αυτό ακριβώς είναι που περιμένουμε όλοι από ένα κατάστημα, να μας ακούσει, να καταλάβει ακριβώς την ανάγκη μας, να ξέρει τι πρέπει να μας προτείνει και να μας φερθεί ευγενικά.
Η καλύτερη διαφήμιση είναι από στόμα σε στόμα.

Για τα ψάρια ειδικά έχω μια δική μου γνώμη , που όταν δοθεί η ευκαιρία θα την πω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ελληνικο φυλλαδιο φροντιδας για μονομαχους-ιδεες και συζητηση. kgf12345 Bettas 160 21-03-14 23:45
Εχει δει καποιος αυτο σε Ελληνικο καταστημα;;; bill Παραλία - Beach Bar 3 27-02-11 18:32
Απιστευτη διαχυση!!! manolis1976 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 21-02-09 03:57

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05482 seconds with 13 queries