Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 22-08-15, 11:10
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIANNHS KOI Εμφάνιση μηνυμάτων
Είσαι βλάκας και άσχετος…
Το να βριζεις,αντι να αναλυεις δειχνει το τι χαρακτήρα εχεις.

Ολοι ξερουν να ριχνουν τα μπινελικια τους.

Συνεχιζω να πιστευω,οτι σε 1000 λιτρα,7,8 ψαρια ,65+ ποντους ,δεν ζουν.

Κανεμας να καταλάβω,γιατι εχω αδικο,και όχι να βριζεις.
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 22-08-15, 12:24
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

η αληθεια ειναι οτι παλλι χαλασαμε το θεμα του παιδιου αντι να βοηθησουμε..
ευχομαι να πρασινισει ο τοπος
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 22-08-15, 12:46
GIANNHS KOI Ο χρήστης GIANNHS KOI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2013
Περιοχή: Attikh
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
βρε γιαννη γιατι παρεξηγιεσαι?δεν προσπαθει να στην πει κανενας.εσυ μπορει να εχεις ολυμπιακη πισινα για τα κοι σου.το θεμα ειναι πως το παληκαρι στο θεμα του συζηταει για λιμνουλα μπαλκονιου.δεν εχει την ανεση να βαλει ενα τονο νερο στο μπαλκονι.αντε κ πες οτι βαζει ενα κοι σε 250 λιτρα νερο.οταν μεγαλωσει το ψαρι θα χωραει να στριψει εκει μεσα;
κ αν δε χωραει θα μπορει ο ανθρωπος να το βαλει καπου με περισσοτερο χωρο?
με τα ψαρια πρεπει να σκεφτομαστε μακροπροθεσμα.
αλλιως ειναι ταλαιπωρια για τα ψαρια κ για μας,εξοδα,πολλες φορες φορες γκρινιες, κλπ.

εγω πχ εχω 260 λιτρα λιμνη στο μπαλκονι κ κοι δεν μπορω να βαλω.μονο τα φυτα που θα μπουνε,σε ενα χρονο δε θα χωραει κοι εκει μεσα.
ουτε χρυσοψαρα δε θελω να βαλω,παλι λογω του χωρου.(οσοι εχουν δει τα ψαρια του τακη ας ερθουν να μου πουν οτι χωρανε κ θαναι ανετα)
Δεν παρεξηγιέμαι απλά ήθελα να πω ότι από την εμπειρία μου το βασικότερο πράγμα για τους μικρούς υδροβιότοπους που έχουμε και φιλοξενούμε ψάρια είναι η ΒΙΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ Η ΣΩΣΤΗ ΟΞΥΓΟΝΩΣΗ του νερού. Εμείς μπορούμε να ζήσουμε σε βρόμικο και μολυσμένο αέρα ? Θέλω να πω ότι και τα ψάρια σε ένα ενιδρύω θέλουν καθαρό νερό και όχι τοξικό .Τα λίτρα είναι υποκειμενικό .Ένα ενυδρείο με ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΕΝΙΣΧΥΜΕΝΗ ΒΙΟΛΟΓΙΑ μπορεί να φιλοξενήσει πόλη περισσότερα ψάρια .Διαβάζω κατά κύρους κάτι τύπου που κάνουν βιολογικά στης λίμνες με ελαφρόπετρες κόβουν καλαμάκια του καφέ και κάτι τέτοιες βλακείες νομίζοντας ότι κάνουν βιολογία τρίχες ούτε κουνουποψαρα δεν μπορούν να φυλοξενισουν,ποσο μάλλον κοι. Εμένα αν θα δεις τη βιολογία μου θα τρομάξεις και σε όγκο και σε ποιότητα υλικών. Το αυτονόητο δηλαδή και όλα μου τα ζώα είναι ευτυχισμένα .Και για να επανέρθω στο φύλο με το μπαλκόνι καλό είναι να κάνη μια μελέτη ο μηχανικός του για να δη της ανοχές και να ξέρη μέχρι πόσα λίτρα μπορεί να Βάλη .Αν όντος μπορεί να κάνη την κατασκευή με μια δυνατή βιολογία και να Βάλη ότι ψάρια θέλει.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το να βριζεις,αντι να αναλυεις δειχνει το τι χαρακτήρα εχεις.

Ολοι ξερουν να ριχνουν τα μπινελικια τους.

Συνεχιζω να πιστευω,οτι σε 1000 λιτρα,7,8 ψαρια ,65+ ποντους ,δεν ζουν.

Κανεμας να καταλάβω,γιατι εχω αδικο,και όχι να βριζεις.
Δεν ανέχομαι το πνεύμα και την ειρωνεία .Ο χαρακτήρας μου είναι μια χαρά για όσους με σέβονται ……Όσο για το ¶λο πίστευε ότι νομίζεις δεν μπορώ να σου αλλάξω γνώμη .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GIANNHS KOI : 22-08-15 στις 12:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 22-08-15, 12:48
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Μαλιστα,αυτη είναι μια κουβεντα,που αξιζει α μαθουμε ο ενας από τον άλλο.
Πιστευω ότι η αποψη σου ότι με δυνατη και πολύ βιολογια,τα λιτρα δεν εχουν και μεγαλη σημασια,ειναι λαθος.Απλα είναι ενας από τους 3 παραγοντες,για ένα ενυδρεο.Οι αλλοι δυοειναι τα λιτρα,και η ποσοτητα ψαριων.Μην ξεχνας ότι μιλαμε για κλειστο συστημα.

Οσο για το θεμα,ιστευω για τοσα λιγα λιτρα,δεν υπαρχει πρόβλημα για την βεραντα.

Και επειδή ολοι εδώ μεσα,θελω να πιστευω οτι ειμαστε καλοπροεαιετοι,να ανερεσεις τα λογια που ειπες για τον φιλο μας,και ότι ηταν μια κακια στιγμη
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 24-08-15, 11:46
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIANNHS KOI Εμφάνιση μηνυμάτων
το βασικότερο πράγμα για τους μικρούς υδροβιότοπους που έχουμε και φιλοξενούμε ψάρια είναι η ΒΙΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ Η ΣΩΣΤΗ ΟΞΥΓΟΝΩΣΗ του νερού. Εμείς μπορούμε να ζήσουμε σε βρόμικο και μολυσμένο αέρα ? Θέλω να πω ότι και τα ψάρια σε ένα ενιδρύω θέλουν καθαρό νερό και όχι τοξικό .Τα λίτρα είναι υποκειμενικό .Ένα ενυδρείο με ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΕΝΙΣΧΥΜΕΝΗ ΒΙΟΛΟΓΙΑ μπορεί να φιλοξενήσει πόλη περισσότερα ψάρια .Διαβάζω κατά κύρους κάτι τύπου που κάνουν βιολογικά στης λίμνες με ελαφρόπετρες κόβουν καλαμάκια του καφέ και κάτι τέτοιες βλακείες νομίζοντας ότι κάνουν βιολογία τρίχες ούτε κουνουποψαρα δεν μπορούν να φυλοξενισουν,ποσο μάλλον κοι. Εμένα αν θα δεις τη βιολογία μου θα τρομάξεις και σε όγκο και σε ποιότητα υλικών. Το αυτονόητο δηλαδή και όλα μου τα ζώα είναι ευτυχισμένα .Και για να επανέρθω στο φύλο με το μπαλκόνι καλό είναι να κάνη μια μελέτη ο μηχανικός του για να δη της ανοχές και να ξέρη μέχρι πόσα λίτρα μπορεί να Βάλη .Αν όντος μπορεί να κάνη την κατασκευή με μια δυνατή βιολογία και να Βάλη ότι ψάρια θέλει.
Βρε Γιάννη δεν θα διαφωνήσω καθόλου μαζί σου, έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά από τη μικρή μου εμπειρία παρατήρησα πως και ο όγκος (λίτρα) του ενυδρείου παίζουν το ρόλο τους, και μάλιστα θα έλεγα αρκετά σημαντικό.
Το λέω αυτό γιατί το τελευταίο χρόνο προσπάθησα να δώσω τα καλύτερα για τα χρυσόψαρα μου, και με το χώρο που είχα έφτιαξα ένα ενυδρείο κάτι λιγότερο από 300 λίτρα, με βιολογία που θεωρώ πως είναι υπεραρκετή για τα ψάρια και τον όγκο του ενυδρείου (αντλίες συνολικά 1800 Λ/Ω , 12 λίτρα ελαφρόπετρα , 2 λίτρα Κ1 με αεραντλία στο φίλτρο, σφουγγάρια , ενυδρειακό βαμβάκι κλπ, και 15 λίτρα ΛΕΚΚΑ και 12 λίτρα ελαφρόπετρα στη γλάστρα που είναι γεμάτη φυτά) , οξυγόνωση συνεχή με την αντλία να χτυπάει πάνω στην επιφάνεια και με καθημερινές αλλαγές που τώρα το καλοκαίρι ξεπερνούν τα 400-450 λίτρα συνολικά την εβδομάδα, δηλαδή ποιότητα νερού άψογη. Θερμοκρασία δε του νερού να μη ξεπερνάει τους 25 βαθμούς το κατακαλόκαιρο. Το ενυδρείο όμως έχει μόνο 1,18 μήκος και βλέπω το μεγάλο μου χρυσόψαρο που είναι πάνω από 30 πόντους πως θα ήταν καλύτερα να είχε τουλάχιστον μισό μέτρο ακόμα μήκος , άρα και 60-70 λίτρα παραπάνω.
Σίγουρα μπορούμε να εξασφαλίσουμε καλή ποιότητα νερού με πολύ ισχυρή φίλτρανση , με έντονη οξυγόνωση και με πολύ καλές αλλαγές νερού, αλλά θεωρώ πως είναι επίσης απαραίτητος να είναι μεγάλος και σύμφωνα με το μέγεθος του ψαριού ο χώρος που θα κινείται το ψάρι. Στη περίπτωση του φίλου που θέλει να φτιάξει λιμνούλα σε μπαλκόνι θεωρώ πως θα ήταν κρίμα να βάλει ΚΟΙ γιατί μη ξεχνάμε πως είναι μπαλκόνι και θα είναι πολύ δύσκολο να φτιάξει κάτι που θα μπορεί να φιλοξενήσει τόσο μεγάλα ψάρια, μπορεί στο τέλος να κουραστεί κιόλας, αντίθετα όμως μπορεί να φτιάξει κάτι που να μπορεί να φιλοξενήσει άνετα μερικά χρυσόψαρα, χωρίς να κουραστεί και να χαίρεται άνετα. Αν ήταν αυλή και βέβαια θα το πρότεινα και εγώ αρκεί όμως να μπορεί να δώσει τον αναγκαίο χώρο για τα ψάρια να κολυμπήσουν.
Και αυτός θεωρώ πως είναι ο λόγος που λέμε πως τα ΚΟΙ θέλουν «τόνους» νερού, χώρο θέλουν να κολυμπήσουν και να μην είναι στριμωγμένα, τα υπόλοιπα που αφορούν την ποιότητα του νερό είναι αδιαμφισβήτητα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 24-08-15, 14:40
Το avatar του χρήστη NikosGus
NikosGus Ο χρήστης NikosGus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-11-2010
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγω εχω γειτονα ,που εχει ένα Pointer,δεμενο 7 χρονια και λεει ότι είναι μια χαρα το ζωω.Ζει,ναι πραγματι είναι στα τέσσερα ορθιο,με μια αλυσιδα3 μετρων.
Πιο λιανά δε γίνεται.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 25-08-15, 05:59
Το avatar του χρήστη planetgeo7
planetgeo7 Ο χρήστης planetgeo7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Τα πράγματα ξέφυγαν …το παιδί μια ερώτηση έκανε.
Το αποτέλεσμα είναι μόνο χρυσόψαρα σε 1,5m μήκος ενυδρείο η λιμνούλα .
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 25-08-15, 12:53
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Μπορει να κατηγορηθώ ότι δεν εχω σχεση με τη συγκεκριμενη κατηγορια ψαριων...και είναι αληθεια...αλλα δε μπορει καποιες βασικες αρχες διατηρησης ψαριων να μην ισχυουν και για τα κοι και για κάθε άλλο ψαρι.

Θυμαστε ισως πολλοι όταν συζητούσαμε παλιοτερα για χρυσόψαρα σε γυαλες το παράδειγμα με το ασανσέρ. Και λεγαμε πως ένα χρυσοψαρο σε μια γυαλα είναι σαν να ζεις εσυ σε ένα ασανσέρ και να σου πετανε φαγητο. Πνίγεσαι μεσα στα ιδια σου τα σκ*τα!

Το ιδιο παράδειγμα θα χρησιμοποιησω κι εδώ με τη διαφορα ότι το ασανσέρ καθαριζεται αψογα! Υποθετω λοιπον ότι στο ασανσέρ εχω μια καθαριστρια που κάθε 10 λεπτα μου απολυμαινει το καθετι, ο εξαερισμος είναι τελειος...εχω και τον προσωπικο μου σεφ να μου δινει το καλυτερο φαγητο. Μπορει να είναι και γυαλινο και να εχω και θεα ακομη! Δεν παυω όμως να ζω ασφυκτικα.

Δε μπορω να ορισω τα λιτρα που χρειαζεται ένα κοι σε ενυδρειο....αλλα προς Θεου το αν ένα ψαρι είναι ανετα από αποψη χωρου είναι κατι που μετα από λιγο καιρο ενασχολήσης με τα ενυδρεια φαινεται ακομη και με το ματι.

Δεν θα πω αυτό που λενε πολλοι ότι τα κοι είναι ψαρια μονο για λιμνες γιατι πολλοι συγχομπιστες μας εχουν κανει τον τελευταιο καιρο χτιστα ενυδρεια-τερατα πολλων χιλιαδων λιτρων. Θελω απλως να καταληξω στο ότι -όπως προειπαν- η αριστη φιλτρανση ικανοποιει μονο μια προϋποθεση από τις πολλες για τη διατηρηση ψαριων. Οποιωνδήποτε ψαριων!

Επισης θα παρακαλεσω να προσεχουμε τον τροπο που εκφραζόμαστε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 25-08-15, 13:00
argy1 Ο χρήστης argy1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-11-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Και γιατι να μην το συγκρινουμε με κατι αλλο?

Το οτι για παραδειγμα ενας ανθρωπος θα ηθελε και θα ηταν ιδανικα να ζει σε μια βιλα στην Βαρη με μεγαλη αυλη με θεα και αρκετο χωρο για να κανει οικογενεια.

Παρολα αυτα οι περισσοτεροι ζουνε σε διαμερισματα που δυσκολα ξεπερνουν τα 75 τετραγωνικα και στριμωγμενα μπαλκονια.
Παρολ'αυτα ομως οι περισσοτεροι κανουμε οικογενειες και ας μην εχουν τα παιδια μας χωρο στην αυλη για να τρεξουν.

Δεν θελω να παρω το μερος κανενος,απλα ας μην ειμαστε υπερβολικοι βρε παιδια,η αληθεια ειναι παντα καπου στη μεση.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 25-08-15, 13:05
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

γιαυτο το λογο το παράδειγμα -όποιος το επινοησε, δεν τον γνωρίζω- μιλαει για ασανσέρ και όχι για μικρο διαμερισμα.

Ολοι θελουμε βιλα στη Βαρη, οι περισσοτεροι μενουμε σε μικρα διαμερίσματα, κανεις μας δε θελει να ζει σε ασανσέρ!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 25-08-15, 13:41
Το avatar του χρήστη NikosGus
NikosGus Ο χρήστης NikosGus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-11-2010
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Μπερδεύεστε. Αν εγώ δεν τα κατάφερα να έχω ένα σπίτι στη βάρη και ζω στο δυάρι που όντως είναι μικρό για την οικογένεια αυτό με νομιμοποιει να στριμωχνω ζωντανά? δεν τα καταλαβαίνω τα παραδείγματα.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 25-08-15, 14:31
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αν αρχισουμε να κανουμε εκπτωσεις στα λιτρα,τοτε να κανουμε εκπτωσεις και στο ταισμα για να μη μεγαλωνουν τα ψαρια γρηγορα,κλπ.
και οταν αρχιζουν οι ασθενειες να κανουμε οτι κανουν τα αμερικανακια και αυτο που θελουν οι εταιριες.να γινουμε απλοι καταναλωτες φαρμακων κ προιοντων και οποια ψαρια τη βγαζουν,καλως.
οποια ψοφανε,αντικατασταση αμεσως με αλλα και ξανα θεραπειες κλπ.

ολα ειναι κυκλος και κοντα το ενα με το αλλο.
και δεν ειναι μονο τα λιτρα το θεμα.ειναι και ο χωρος και οτι αλλο περιγραφεται στα προφιλ των ψαριων.

πολλοι δεν θελουν να το καταλαβουν αυτο και μετα γκρινιαζουν πως "εδω ζηταμε πολλα λιτρα" κλπ.
λες και εχει κανεις κανα βιτσιο με τα λιτρα
κιεμενα θα μου αρεσε να εχω δεκα μονομαχους σε 5λιτρα βαζα στη βιβλιοθηκη αλλα δεν το κανω.
τοσο δα ψαρακια ειναι τι προβλημα θαχανε αν τους αλλαζα νερο καθε μερα;

τεσπα τερμα το οφτοπικ απο μενα.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 26-08-15, 11:28
Το avatar του χρήστη planetgeo7
planetgeo7 Ο χρήστης planetgeo7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ενυδρειο στο μπαλκονι.....!!!! douran_p Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 13-07-13 16:54
Μια γλαστρολιμνη στο μπαλκονι !!! nxr26 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 19 05-11-12 12:54
απορια για μπαλκονι! Ektorakos Γλυκό νερό - Γενικά 22 01-01-12 19:11
Γυαλα στο μπαλκονι!! tsilojohn Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 24 30-08-10 00:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06907 seconds with 13 queries