Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-08-11, 12:33
m0rphy Ο χρήστης m0rphy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 60
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην m0rphy
Προεπιλογή νέο project: Λίμνη

Αποφάσισα λοιπόν και εγώ να φτιάξω μια λιμνούλα στον κήπο μου.
Σκέφτομαι λοιπόν στην διάρκεια του χειμώνα να φτιάξω σιγά σιγά μόνος, και να αγοράσω μόνο υλικά και εξοπλισμό. Έφτιαξα ένα πρόχειρο σχέδιο, όπως θα δείτε. Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω τσιμέντο και μονοτικό για την κατασκευή κ υδατοστέγαση της δεξαμενής. Το βάθος είναι που με προβληματίζει λίγο διότι στον κήπο στα 40εκ. είναι βράχος που δεν σκάβετε εύκολα. Ελπίζω να μπορέσω να σκάψω μέχρι τα ~50 εκ.
Όσον αφορα τα φίλτρα σκέφτομαι να σκάψω έναν χώρο πίσω από την λίμνη και εκεί να φτιάξω ενα DIY φίλτρο (αργότερα θα το σκεφτώ ακρίβως, αλλά σκέφτομαι σε ανοιχτού τύπου) και να μπούν και τα απαραίτητα μηχανήματα(uv αντλίες). Επίσης σκέφτομαι για aerated bottom drain σε συνεργασία με ένα σκίμμερ(όπως αυτά στις πισίνες).
Ακούω προτάσεις ιδέες ελλείψεις κτλ!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  limni.jpg
Εμφανίσεις:  653
Μέγεθος:  20,2 KB  
__________________
..αν φωνάζεις συνεχώς για 8 χρόνια, 7 μήνες κι 6 μέρες θα δημιουργήσετε αρκετή ενέργεια για να ζεσταθεί ένα φλυτζάνι καφέ...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-08-11, 17:07
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Γεια σου φιλε μου και μπραβο σου! η ιδεα μιας λιμνουλας ειναι super και πιστεψε με θα αποζημιωθεις! οι 50 ποντοι ειναι οριακα σε βαθος, αλλα στη Γλυφαδα δε νομιζω να πιασει για πολυ καιρο τοσο χαμηλες θερμοκρασιες ωστε τα χρυσοψαρα ή Κο'ι' σου να εχουν προβλημα με το υπερβολικο κρυο! αλλα αν τα καταφερεις για βαθυτερα, τοτε καλυτερα! Και τωρα μια συμβουλη!βαλε ως βαση τσιμεντο, αλλα ΜΗ στιρηχτεις σε αυτο μονο, αλλα ουτε και σε καποιο μονοτικο αλλο! θα χασει νερο ΣΙΓΟΥΡΑ! το Liner ειναι ασφαλες και στη τελικη αμεση και σιγουρη λυση! το aerated bottom drain, τι ειναι?! αν ειναι για αερισμο το θεωρω περιττο, μιας και αν κανεις ενα μικρο καταραχτη (συν την επιφανεια της ιδιας της λιμνης) θα εισαι οκ απο οξυγονοση! uv και skimmer για πιο λογο θελεις να χρεισιμοποιησεις?
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-08-11, 17:43
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

αντε καλη αρχη και σε σενα.....
Και εγω πριν απο λιγες μερες ξεκινησα.....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-08-11, 12:25
m0rphy Ο χρήστης m0rphy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 60
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην m0rphy
Προεπιλογή

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από michael151 Εμφάνιση μηνυμάτων
οι 50 ποντοι ειναι οριακα σε βαθος, αλλα στη Γλυφαδα δε νομιζω να πιασει για πολυ καιρο τοσο χαμηλες θερμοκρασιες ωστε τα χρυσοψαρα ή Κο'ι' σου να εχουν προβλημα με το υπερβολικο κρυο! αλλα αν τα καταφερεις για βαθυτερα, τοτε καλυτερα! Και τωρα μια συμβουλη!βαλε ως βαση τσιμεντο, αλλα ΜΗ στιρηχτεις σε αυτο μονο, αλλα ουτε και σε καποιο μονοτικο αλλο! θα χασει νερο ΣΙΓΟΥΡΑ! το Liner ειναι ασφαλες και στη τελικη αμεση και σιγουρη λυση! το aerated bottom drain, τι ειναι?! αν ειναι για αερισμο το θεωρω περιττο, μιας και αν κανεις ενα μικρο καταραχτη (συν την επιφανεια της ιδιας της λιμνης) θα εισαι οκ απο οξυγονοση! uv και skimmer για πιο λογο θελεις να χρεισιμοποιησεις?
Όσον αφορά το βάθος τα αρχικά μου σχέδια ήταν να πάω στα 80cm περίπου,αλλά ο βράχος μας τα χάλασε. Το τελικό βάθος θα βρεθεί με το κανονικό σκάψιμο. Πάντως απο θερμοκρασίες δεν υπάρχει πρόβλημα όντως,
Γιατι λές οτι το τσιμέντο με πέρασμα μονωτικό μετά δεν θα λειτουργήσει; Έχω δεί πολλές κατασκευές στο φόρουμ που ακολούθησαν αυτή την μέθοδο. ¶λλωστε αν είναι να χρησιμοποιήσω liner, θα έβαζα χοντρό γαιούφασμα και θα γλίτωνα το τσιμέντο. Για το aerated bottom drain μπορεί να δεις υπάρχει σχετικό υπόμνημα στο φόρουμ. Τέλος όσο για την uv θα την χρησιμοποιήσω για την καταπολέμηση μικροοργανισμών και περισότερο της γνωστής πρασινάδας στο νερό, ενώ το skimmer για τον καθαρισμό της επιφάνειας του νερού απο φύλλα και σκουπιδάκια.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από imichal Εμφάνιση μηνυμάτων
αντε καλη αρχη και σε σενα.....
Και εγω πριν απο λιγες μερες ξεκινησα.....
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Έχω παρακολουθήσει και την δικιά σου κατασκευή. Καλή επιτυχία στο έργο!
__________________
..αν φωνάζεις συνεχώς για 8 χρόνια, 7 μήνες κι 6 μέρες θα δημιουργήσετε αρκετή ενέργεια για να ζεσταθεί ένα φλυτζάνι καφέ...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-08-11, 13:06
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από m0rphy Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!



Όσον αφορά το βάθος τα αρχικά μου σχέδια ήταν να πάω στα 80cm περίπου,αλλά ο βράχος μας τα χάλασε. Το τελικό βάθος θα βρεθεί με το κανονικό σκάψιμο. Πάντως απο θερμοκρασίες δεν υπάρχει πρόβλημα όντως,
Γιατι λές οτι το τσιμέντο με πέρασμα μονωτικό μετά δεν θα λειτουργήσει; Έχω δεί πολλές κατασκευές στο φόρουμ που ακολούθησαν αυτή την μέθοδο. ¶λλωστε αν είναι να χρησιμοποιήσω liner, θα έβαζα χοντρό γαιούφασμα και θα γλίτωνα το τσιμέντο. Για το aerated bottom drain μπορεί να δεις υπάρχει σχετικό υπόμνημα στο φόρουμ. Τέλος όσο για την uv θα την χρησιμοποιήσω για την καταπολέμηση μικροοργανισμών και περισότερο της γνωστής πρασινάδας στο νερό, ενώ το skimmer για τον καθαρισμό της επιφάνειας του νερού απο φύλλα και σκουπιδάκια.



Ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Έχω παρακολουθήσει και την δικιά σου κατασκευή. Καλή επιτυχία στο έργο!
Το λεω αυτο για το τσιμεντο, διοτι το εκανα με σουπερ ντουπερ υλικα τρομαρα τους και τελικα εχανε και χανει!!το Liner ειναι φθηνο σε σχεση με τις τιμες των υλικων και αμεσα τοποθετησιμο!ουτε να περιμενεις να στεγνωσει κτλ.! Το θεμα ειναι πως θελεις να φαινεται η λιμνη σου!εμενα με το πρασινοπο νερακι τα χρυσοψαρα μου γεννησαν!αλλα απο οπτικης πλευρας,εχεις δικιο!τωρα ακομη και με το skimmer, σκουπιδακια θα εχεις,οπως και σκονη/χωμα, αλλα και φυλλαρακια!τα σκουπιδια μπορεις να τα αφαιρεις με μια αποχη και οι υπολοιπες σκονες, θαγινουν..υποστρωμα, αργα ή γρηγορα!!μη ξεχασεις να υπολογισεις και το κοστος σε ρευμα!
Α! κομπρεσερ!η λυση για να σκαψεις σε βαθος!!
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-08-11, 20:10
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από michael151 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το λεω αυτο για το τσιμεντο, διοτι το εκανα με σουπερ ντουπερ υλικα τρομαρα τους και τελικα εχανε και χανει!!το Liner ειναι φθηνο σε σχεση με τις τιμες των υλικων και αμεσα τοποθετησιμο!ουτε να περιμενεις να στεγνωσει κτλ.! Το θεμα ειναι πως θελεις να φαινεται η λιμνη σου!εμενα με το πρασινοπο νερακι τα χρυσοψαρα μου γεννησαν!αλλα απο οπτικης πλευρας,εχεις δικιο!τωρα ακομη και με το skimmer, σκουπιδακια θα εχεις,οπως και σκονη/χωμα, αλλα και φυλλαρακια!τα σκουπιδια μπορεις να τα αφαιρεις με μια αποχη και οι υπολοιπες σκονες, θαγινουν..υποστρωμα, αργα ή γρηγορα!!μη ξεχασεις να υπολογισεις και το κοστος σε ρευμα!
Α! κομπρεσερ!η λυση για να σκαψεις σε βαθος!!
Υπαρχουν αρκετα μονωτικα υλικα για λιμνες, αλλα ακριβα και αλλα σχετικα φθηνα.

Ενα υλικο που εβαλα στην μικρη μου λιμνη εδω κι'ενα χρονο ειναι το ρεζερβουαρ 209 το οποιο τα παει πολυ καλα αφου μεχρι τωρα δεν εχασε ουτε σταγονα.

Δεν θελω να επηρεασω καποιον με αυτο το υλικο αλλα αν θελει καποιος μπορει να το ψαξει αφου ισως ειναι απο τις πιο φθηνες επιλογες μονωτικου υλικου για λιμνες (μικρου μεγεθους συνηθως). Ουτως ή αλλως, τωρα στην μεγαλη που ξαναστηνω θα χρησιμοποιησω αλλο υλικο.
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-08-11, 19:27
m0rphy Ο χρήστης m0rphy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 60
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην m0rphy
Προεπιλογή

Καλησπέρα ξανά!

¶νδρο ευχαριστώ για την πρόταση. Όντως κοιτώντας τις προδιαγραφές του υλικού φαίνεται πολύ καλό και σε σχέση χρημάτων.

Κάθισα και υπολόγισα χοντρά χοντρά τα λίτρα που θα βγούν. Αν θεωρήσω ότι δεν θα μπορέσω να φτάσω κάτω από τα 50cm στο σκάψιμο η λίμνη θα είναι 3,7 - 4 κυβικά.

Τώρα θέλω να σχεδιάσω τον χώρο του φίλτρου κ των μηχανημάτων. Η αρχική μου σκέψη ήταν να φτιάξω ένα DIY φίλτρο ανοιχτού τύπου. Όμως χαζεύοντας έπεσα πάνω σε αυτό
http://www.ebay.co.uk/itm/Koi-Fish-P...item5d2e5065a7
ή αντίστοιχα στον μεγαλύτερο του αδερφό
http://www.ebay.co.uk/itm/Koi-Fish-P...item48416ba181
και οι τιμές του δεν φαίνονται ιδιαίτερα τρομακτικές. Αξίζουν τα παραπάνω? Ενώ σε μια DIY λύση πόσα λίτρα υλικού πρέπει να υπολογίσουμε για τα παραπάνω λίτρα?
__________________
..αν φωνάζεις συνεχώς για 8 χρόνια, 7 μήνες κι 6 μέρες θα δημιουργήσετε αρκετή ενέργεια για να ζεσταθεί ένα φλυτζάνι καφέ...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-08-11, 22:04
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

οι σελιδες που εδωσεs λενε (this listing has been removed )
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-08-11, 23:14
m0rphy Ο χρήστης m0rphy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 60
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην m0rphy
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
οι σελιδες που εδωσεs λενε (this listing has been removed )
Φτου! Κάτι δεν είχε πάει καλά στο copy paste!

Τα διόρθωσα και τώρα πρέπει να δουλευουν

http://www.ebay.co.uk/itm/Koi-Fish-P...item5d2e5065a7

http://www.ebay.co.uk/itm/Koi-Fish-P...item48416ba181
__________________
..αν φωνάζεις συνεχώς για 8 χρόνια, 7 μήνες κι 6 μέρες θα δημιουργήσετε αρκετή ενέργεια για να ζεσταθεί ένα φλυτζάνι καφέ...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-08-11, 09:12
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Καλο δείχνει αλλα αργά η γρήγορα θα βλαστημήσεις τα σφουγγάρια (εκ πείρας ) και στο μεγάλο η UV ειναι μικρη για τα λιτρα του η τιμη παντως ειναι πολυ καλη για αυτα που προσφέρει
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-08-11, 19:16
m0rphy Ο χρήστης m0rphy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 60
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην m0rphy
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλο δείχνει αλλα αργά η γρήγορα θα βλαστημήσεις τα σφουγγάρια (εκ πείρας ) και στο μεγάλο η UV ειναι μικρη για τα λιτρα του η τιμη παντως ειναι πολυ καλη για αυτα που προσφέρει
Το σκέφτηκα αυτό, αλλά έχω περίσσευμα από ένα παλιό eheim, μακαρόνι και substrat pro, οπότε έλεγα να αλλάξω λίγο το εσωτερικό του.
__________________
..αν φωνάζεις συνεχώς για 8 χρόνια, 7 μήνες κι 6 μέρες θα δημιουργήσετε αρκετή ενέργεια για να ζεσταθεί ένα φλυτζάνι καφέ...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-04-12, 21:18
m0rphy Ο χρήστης m0rphy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 60
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην m0rphy
Προεπιλογή

Μπορεί να πέρασε λίγος καιρός αλλά επιτέλους ξεκίνησα! Μέσος όρος του βάθους, μέχρι τώρα που έχω σκάψει το μισό σχεδόν, είναι τα 55cm. ¶ρα αν σηκωσω τα τοιχία και 10-15cm υπολογίζω να έχω 60 πόντους καθαρό βάθος. Σκέφτομαι μέσα στην εβδομάδα να αγοράσω το bottomdrain. Μπορείτε να μου προτείνεται κάποιο μαγαζί, ή να προτιμήσω ebay?


__________________
..αν φωνάζεις συνεχώς για 8 χρόνια, 7 μήνες κι 6 μέρες θα δημιουργήσετε αρκετή ενέργεια για να ζεσταθεί ένα φλυτζάνι καφέ...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-04-12, 21:33
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Nα σκεφτείς σοβαρά το bottom drain. Είναι ένας εξοπλισμός, ο οποίος σήμερα έχει πλέον πολύ καλή τιμή.

Τί ψάρια θα ήθελες να βάλεις στη δεξαμενούλα σου? Ποιές οι διαστάσεις/όγκος θα είναι?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-04-12, 21:46
m0rphy Ο χρήστης m0rphy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 60
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην m0rphy
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Nα σκεφτείς σοβαρά το bottom drain. Είναι ένας εξοπλισμός, ο οποίος σήμερα έχει πλέον πολύ καλή τιμή.

Τί ψάρια θα ήθελες να βάλεις στη δεξαμενούλα σου? Ποιές οι διαστάσεις/όγκος θα είναι?
Βασίλη, σχέδιο έχω στο πρώτο ποστ. Με πολύ χοντρικό υπολογισμό είναι γύρω στα 6 κυβικά. Το bottom το εχω αποφασίσει, αλλα δεν βρίσκω κάποιο μαγαζί που να στέλνει ελλάδα και να μου γεμίζει το μάτι.. Εχεις να προτείνεις κάποιο, σε πμ έστω?!

Για ψαράκια δεν έχω αποφασίσει. Λέω για χρυσόψαρα ή αν μπορώ κοι ίσως πιο αργότερα
__________________
..αν φωνάζεις συνεχώς για 8 χρόνια, 7 μήνες κι 6 μέρες θα δημιουργήσετε αρκετή ενέργεια για να ζεσταθεί ένα φλυτζάνι καφέ...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-04-12, 21:57
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από m0rphy Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασίλη, σχέδιο έχω στο πρώτο ποστ. Με πολύ χοντρικό υπολογισμό είναι γύρω στα 6 κυβικά. Το bottom το εχω αποφασίσει, αλλα δεν βρίσκω κάποιο μαγαζί που να στέλνει ελλάδα και να μου γεμίζει το μάτι.. Εχεις να προτείνεις κάποιο, σε πμ έστω?!

Για ψαράκια δεν έχω αποφασίσει. Λέω για χρυσόψαρα ή αν μπορώ κοι ίσως πιο αργότερα
Nα κάνεις εξαρχής καλή επιλογή εξοπλισμού και να πας απευθείας σε κοι. Μπορείς κάλλιστα να μεγαλώσεις μέχρι και 6 κοι. Για τον εξοπλισμό που ζητάς, θα σε ενημερώσω σύντομα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-04-12, 22:32
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από m0rphy Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασίλη, σχέδιο έχω στο πρώτο ποστ. Με πολύ χοντρικό υπολογισμό είναι γύρω στα 6 κυβικά. Το bottom το εχω αποφασίσει, αλλα δεν βρίσκω κάποιο μαγαζί που να στέλνει ελλάδα και να μου γεμίζει το μάτι.. Εχεις να προτείνεις κάποιο, σε πμ έστω?!

Για ψαράκια δεν έχω αποφασίσει. Λέω για χρυσόψαρα ή αν μπορώ κοι ίσως πιο αργότερα
Αν βγει 6 κυβικα να πας με κοι

Μιας και εισε στην αρχη αν θελεις κανε μια μικρη προλιμνη για να βαλεις φυτα με πλουσιο ριζωμα χωρις γλαστρες και χωμα και θα εισε αψογος....

Θα φτιαξεις δηλαδη ενα Veggie filter περα απο το κανονικο βιολογικο φιλτρο.
Αν το κανεις αυτο θα πουμε μετα και τι φυτα να βαλεις.
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-04-12, 06:51
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν βγει 6 κυβικα να πας με κοι

Μιας και εισε στην αρχη αν θελεις κανε μια μικρη προλιμνη για να βαλεις φυτα με πλουσιο ριζωμα χωρις γλαστρες και χωμα και θα εισε αψογος....

Θα φτιαξεις δηλαδη ενα Veggie filter περα απο το κανονικο βιολογικο φιλτρο.
Αν το κανεις αυτο θα πουμε μετα και τι φυτα να βαλεις.
Έτσι!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-04-12, 12:45
m0rphy Ο χρήστης m0rphy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 60
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην m0rphy
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν βγει 6 κυβικα να πας με κοι

Μιας και εισε στην αρχη αν θελεις κανε μια μικρη προλιμνη για να βαλεις φυτα με πλουσιο ριζωμα χωρις γλαστρες και χωμα και θα εισε αψογος....

Θα φτιαξεις δηλαδη ενα Veggie filter περα απο το κανονικο βιολογικο φιλτρο.
Αν το κανεις αυτο θα πουμε μετα και τι φυτα να βαλεις.
Η αλήθεια είναι ότι όταν το έψαχνα για την λίμνη μου άρεσε πολύ η ιδέα του Veggie, και από ομορφιά αλλά και σαν φίλτρανση. Βλέποντας τώρα τον χώρο όμως σκέφτομαι ίσως κάνω κάτι τέτοιο αργότερα με την κατασκευή του καταρράχτη, ή περιμετρικά του μεγάλου κύκλου του σχεδίου.και πιο ψηλά από το επίπεδο της λίμνης

Να κάτι σαν αυτό δηλαδή:
__________________
..αν φωνάζεις συνεχώς για 8 χρόνια, 7 μήνες κι 6 μέρες θα δημιουργήσετε αρκετή ενέργεια για να ζεσταθεί ένα φλυτζάνι καφέ...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-04-12, 17:25
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Αυτου του ειδους φιλτραρισμα σημαντικο ρολο παιζει τα φυτα να μπουν σε ενα χωρο οπου τα ψαρια δεν εχουν προσβαση αλλα το σημαντικοτερο ειναι τα φυτα να τοποθετηθουν χωρις χωμα για διαφορους λογους......

Γιατι, τα φυτα εκτος απο την ομορφη οπτικη εικονα που δινουν σε μια λιμνη εμεις σαν χομπιστες θα πρεπει να εκμεταλευτουμε την εκει παρουσια τους

Αν τα φυτα φυτευτουν σε χωμα τα φυτα θα τρεφονται απο αυτο και πολυ λιγο απο τα θρεπτικα του νερου περα απο το γεγονος οτι θα δημιουργηθη βρωμια και δυσοσμια.....

οσοι εχουν φυτα σε γλαστρες τραβηξτε ενα φυτο και μυριστε το απο τις ριζες.
Αυτη η απαισια μυρωδια που ειναι σαν υπονομος καποιοι πιστευουν οτι εχουν ενα φυσικο φιλτρο

Αν ομως τα φυτα μπουν χωρις χωμα και το νερο περνα συνεχως απο τα ριζωματα των φυτων τοτε θα αναπτυχθουν και ωφελιμα βακτιριδια και μικροοργανισμοι οι οποιοι θα αποροφουν τα θρεπτικα του νερου και ετσι μαζι με το κυριος φιλτρο θα καθαριζουν το νερο βιολογικα.

Υπαρχει τροπος να μπουν τα φυτα και να στερεωθουν αλλα θα τα πουμε καποια αλλη στιγμη.......

Τα πιο πανω για να μην παρεξηγηθω απευθυνεται αυστηρα για λιμνες κοι και οχι για λιμνες με χρυσοψαρα η μια λιμνη κηπου.....
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-04-12, 11:04
m0rphy Ο χρήστης m0rphy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 60
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην m0rphy
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Τα πιο πανω για να μην παρεξηγηθω απευθυνεται αυστηρα για λιμνες κοι και οχι για λιμνες με χρυσοψαρα η μια λιμνη κηπου.....
Ωραία όλα όσα μας είπες αλλά μου δημιουργήθηκε μια απορία. Γιατί αποκλειστικά σε κοι και όχι σε οτιδηποτε άλλο? Στην αρχή το μυαλό μου πήγε οτι τα χρυσόψαρα ( ή ό,τι άλλο) θα τα φάνε, αλλά παραπάνω αναφέρεις ότι για κατασκευή ενός τέτοιου φίλτρου, απαραίτητη προϋπόθεση είναι να είναι απομονωμένα από τα ψάρια.
__________________
..αν φωνάζεις συνεχώς για 8 χρόνια, 7 μήνες κι 6 μέρες θα δημιουργήσετε αρκετή ενέργεια για να ζεσταθεί ένα φλυτζάνι καφέ...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 08-04-12, 20:13
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από m0rphy Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία όλα όσα μας είπες αλλά μου δημιουργήθηκε μια απορία. Γιατί αποκλειστικά σε κοι και όχι σε οτιδηποτε άλλο? Στην αρχή το μυαλό μου πήγε οτι τα χρυσόψαρα ( ή ό,τι άλλο) θα τα φάνε, αλλά παραπάνω αναφέρεις ότι για κατασκευή ενός τέτοιου φίλτρου, απαραίτητη προϋπόθεση είναι να είναι απομονωμένα από τα ψάρια.
Αν ρωτησεις καποιον που θελει να φτιαξει λιμνη ειτε με κοι ειτε με χρυσοψαρα το επομενο πραγμα που θα τον απασχολησει ειναι τι φυτα να βαλει, ποσα να βαλει, πως να τα φυτεψει κλπ.....

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι σε μια λιμνη κοι αν τα φυτα μπουν στην κυρια λιμνη και τα ψαρια εχουν προσβαση σ'αυτα (ειδικα τα νουφαρα) και ειδικα αν τα κοι ειναι μεγαλα δεν θα εχουν καμια τυχη παρα το γεγονος οτι καποιοι εχουν κανει διαφορα κολπακια για την προστασια τους.

Ας πουμε οτι φυτευουμε σε μια γλαστρα με χωμα η χαλικη νουφαρα και την βαζουμε στον πυθμενα της λιμνης και μεσα στη λιμνη εχεις κοι 60 εκατοστα ξερεις τι θα γινει?? ειμαι σιγουρος οτι ξερεις.

Απο την αλλη τα χρυσοψαρα μπορει να ενοχλουν κι'αυτα τα φυτα οχι ομως στον βαθμο που ενοχλουν τα κοι.
Φυσικα τα πιο πανω που ειπα για την απομονωση των φυτων ειδικα σε λιμνες με κοι θα μπορουσε να γινει και σε μια λιμνη με χρυσοψαρα αλλα μπορεις να μου πεις ποιος θα το εκανε αυτο??

Εδω προσπαθουμε να πεισουμε, στις λιμνες με κοι να μην βαζουμε φυτα στην κυρια λιμνη και να μπαινουν σε ξεχωριστο χωρο για τους λογους που αναφεραμε.......φαντασου να λεγαμε το ιδιο και σε λιμνες με χρυσοψαρα.......Θα τρωγαμε ξυλο

Γι'αυτο το λογο αναφερα οτι αυτου του ειδους φιλτραρισμα απευθυνεται ειδικα για λιμνες με κοι

Σε λιμνες με χρυσοψαρα μπορεις να φτιαξεις ενα veggie filter σε συνδυασμο με φυτα στη λιμνη......
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-04-12, 23:27
m0rphy Ο χρήστης m0rphy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 60
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην m0rphy
Προεπιλογή

Και ενα update στις διαδικασιες σκαψίματος! Πιστεύω σε 2-3 μερούλες θα έχει τελειώσει!!

__________________
..αν φωνάζεις συνεχώς για 8 χρόνια, 7 μήνες κι 6 μέρες θα δημιουργήσετε αρκετή ενέργεια για να ζεσταθεί ένα φλυτζάνι καφέ...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 10-04-12, 07:46
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Μια χαρά τα πας. Σου υπενθυμίζω ότι μπορείς να σκέφτεσαι παράλληλα και το θέμα της φίλτρανσης. Πώς σκέφτεσαι να το κάνεις?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 10-04-12, 11:52
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

ωραιο φαινεται ..θα γινει καλο
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 10-04-12, 21:56
m0rphy Ο χρήστης m0rphy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 60
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην m0rphy
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια χαρά τα πας. Σου υπενθυμίζω ότι μπορείς να σκέφτεσαι παράλληλα και το θέμα της φίλτρανσης. Πώς σκέφτεσαι να το κάνεις?
Ορίστε ένα πρόχειρο σχέδιο για το πως σκέφτομαι την συνέχεια. Το κοκκινο "τετράγωνο" θα σκαφτεί επίσης για να γίνει χώρος για την φίλτρανση, που θα έρχεται το bottom drain όπως φαίνεται, ενώ το πράσινο είναι η έξοδος των φίλτρων Στο κίτρινο σκιαγραφημένο θα γίνει ένα χτίσιμο πετρών που θα γίνει καταράκτης. Σαν φίλτρανση έχω σκεφτεί να ξεκινήσω είτε σε diy ανοιχτό φίλτρο, ή κάτι τέτοιο
http://www.ebay.co.uk/itm/6000-Litre...item5d33077bb3

__________________
..αν φωνάζεις συνεχώς για 8 χρόνια, 7 μήνες κι 6 μέρες θα δημιουργήσετε αρκετή ενέργεια για να ζεσταθεί ένα φλυτζάνι καφέ...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 11-04-12, 06:23
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

H 11άρα η UV δεν θα μπορέσει να ανταποκριθεί στην περίπτωση που τελικά θα βάλεις κοι. Για αρχή, για μικρά ψαράκια ναι, αλλά όχι από μόνο του πέραν του ενός έτους. Για 6,000 λίτρα, μια 55άρα UV θα σε καλύψει και με το παραπάνω, ώστε να είσαι σε θέση να απολαμβάνεις τα κοι σου σε όλα τα μήκη, πλάτη και βάθη της λίμνης σου, χωρίς να είσαι αναγκασμένος να κρύψεις μεγάλο μέρος της επιφάνειας του νερού με φυτά.

Το φίλτρο που έχεις αναφέρει είναι πιεστικό. Καθαρίζει αυτόματα, αλλά για να γίνει αυτό ασκείται μεγάλη πίεση στο βιολογικό υλικό. Αρκετή ώστε να διαταρακτεί η βιολογία. Αυτός είναι ο λόγος που τα συγκεκριμένα συστήματα ΔΕΝ υποστηρίζονται καθόλου από τους φίλους των κόι και τα φόρα τους διεθνώς. Σαν υποβοηθητικό σύστημα, κάποιοι το χρησιμοποιούν στο τέλος της φίλτρανσης, μετά από άλλα φίλτρα δηλαδή, αντικαθιστώντας το δικό του βιολογικό υλικό με ενυδρειακό βαμβάκι, ώστε να μαζεύει ότι έχει "ξεπέσει" από τα άλλα φίλτρα.

Το φίλτρο φυτών το έχεις σκεφτεί καθόλου?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 11-04-12, 13:30
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Βασιλη ειναι πολυ καλο εχω το ποιο μεγαλο αυτο συν το παλιο σε σειρα και αυτο που μου εδωσε ο Ανδρος με δυο uv 18 W μια σε αυτο και μια στο παλιο της (serra) δεν τις δουλευω παντα (λογο ΔΕΗ) οι μπαταριες γερασαν και δεν αντεχει το ηλιακο ολο το βραδυ και ησύχασα το νερο ειναι κρυσταλλο (οταν δεν σκαλιζω) οι φωτο που ανεβασα ηταν μετα απο σκουπα για αυτο και η θολούρα εχω να το ανοιξω απο τοτε που το εβαλα οταν γυρισα απο Κυπρο λιγες στροφές την μανιβέλα που εχει στο σύστημα αυτοματου καθαρισμού την εβδομάδα και πετά ολη την λασπη εξω και ταυτοχρονα προστατεύει τα αλλα δυο που ειναι μετα απο το να βουλώσουν
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Yiannis59 : 11-04-12 στις 16:15
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 11-04-12, 15:53
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Γιάννη, να το χρησιμοποιήσει για την αρχή, όπως είπα πιο πάνω. Αργότερα όμως θα χρειαστεί περεταίρω βοήθεια. Και για το μηχανικό φιλτράρισμα, αλλ΄ακαι για τη βιολογία. Αυτό το θεωρώ σίγουρο!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 16-04-12, 17:15
m0rphy Ο χρήστης m0rphy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 60
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην m0rphy
Προεπιλογή

Μετά από τις γιορτές επανέρχομαι στις εργασίες! Νομίζω με όσα είπατε, θα ξεκινήσω με αυτό το μικρό και αργότερα κρατάω αυτό σαν "προφίλτρο" και το συνδιάζω μαλλον με κάποια ιδιοκατασκευή. Το μόνο που μου λείπει τώρα είναι να βρώ κάπου bottom drain. Έψαξα λίγο στο ebay αλλα δεν μου γεμίζουν πολύ το μάτι. Καμία προσφορα??
Από την άποψη των ψαριών λέω να ξεκινήσω με χρυσόψαρα, ώστε να αποκτήσω και λίγη εμπειρία, και μόλις αισθανθώ έτοιμος και ψυχολογικά και τεχνικά, να κάνω το μεγάλο βήμα.
__________________
..αν φωνάζεις συνεχώς για 8 χρόνια, 7 μήνες κι 6 μέρες θα δημιουργήσετε αρκετή ενέργεια για να ζεσταθεί ένα φλυτζάνι καφέ...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 17-04-12, 08:38
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

πολυ καλη η προσπαθεια σου!!! οπως και ο κυπος σου πρεπει να ειναι πανεμορφος!!! θα θελα να τον δω σε καμια φωτο!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέο project! vag0s Malawi 31 11-06-10 17:38
DIY co2 project platy DIY . Φτιάχτο μόνος σου 43 26-04-10 08:24
Tanganyika project! StelMex Αρχάριοι γλυκού νερού 17 19-01-10 17:03
Neo project! vasilakis Θαλασσινό νερό - Γενικά 4 10-02-08 16:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12521 seconds with 16 queries