Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 01-10-09, 16:16   #1
Ασχετοι petshop..αδες!!! (τυχεροι ???? )
spirit76
Junior Member
Εγγραφή: 14-09-2009
Περιοχή: nea iwnia
Μηνύματα: 5

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
spirit76 Ο χρήστης spirit76 δεν είναι συνδεδεμένος 01-10-09, 16:16
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα παιδιά...
Θέλω να κάνω μια ερώτηση που με απασχολεί, και νομίζω ότι δεν έχει συζητηθεί!!!
Συμβαίνει οι "πετσοπαδες" να μην ξέρουν τι σημαίνει στρώσιμο με αμμωνία δεν έχουν ακούσει από μπολι, και 2 που ρώτησα μου είπαν να πλένω το φίλτρο με νερό από την βρίση, και όλα αυτά είναι λίγα όσο αναφορά την ασχετοσύνη τους!!!
Το κρίσιμο ερώτημα είναι, με όλα αυτά ως δεδομένο πως καταφέρνουν να διατηρούν τόσα ψαρια στα ενυδρεία τους, πραγματικά πως επιβιώνουν τα ψαρια τους...?
Ακόμη κάποιο δεύτερο θέμα είναι ότι σαν αρχάριος έβαλα ένα χρυσόψαρο στο ενυδρείο μου, και μετά από 15 μέρες πέθανε, υποθέτω ότι πρέπει να αλλάξω το νερό και να στρώσω το ενυδρείο από την αρχή...
Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει μια μολυσματική ασθένεια στο ενυδρείο και να πεθάνουν τα ψαρια που πρόκειται να βάλω στο μέλλον?
Αυτά για την ώρα, thanks...
Εμφανίσεις: 7676
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-10-09, 16:40
Το avatar του χρήστη Δημητρης89
Δημητρης89 Ο χρήστης Δημητρης89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2009
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 977
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spirit76 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα παιδιά...
Θέλω να κάνω μια ερώτηση που με απασχολεί, και νομίζω ότι δεν έχει συζητηθεί!!!
Συμβαίνει οι "πετσοπαδες" να μην ξέρουν τι σημαίνει στρώσιμο με αμμωνία δεν έχουν ακούσει από μπολι, και 2 που ρώτησα μου είπαν να πλένω το φίλτρο με νερό από την βρίση, και όλα αυτά είναι λίγα όσο αναφορά την ασχετοσύνη τους!!!
Το κρίσιμο ερώτημα είναι, με όλα αυτά ως δεδομένο πως καταφέρνουν να διατηρούν τόσα ψαρια στα ενυδρεία τους, πραγματικά πως επιβιώνουν τα ψαρια τους...?
Ακόμη κάποιο δεύτερο θέμα είναι ότι σαν αρχάριος έβαλα ένα χρυσόψαρο στο ενυδρείο μου, και μετά από 15 μέρες πέθανε, υποθέτω ότι πρέπει να αλλάξω το νερό και να στρώσω το ενυδρείο από την αρχή...
Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει μια μολυσματική ασθένεια στο ενυδρείο και να πεθάνουν τα ψαρια που πρόκειται να βάλω στο μέλλον?
Αυτά για την ώρα, thanks...
για τα πετ σοπ διαβασε αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32613 γενικα πολλοι δεν ξερουν.........
αλλα υπαρχουν και εξαιρεσεις....ειναι θεμα τυχης πιστευω.....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-10-09, 16:52
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spirit76 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα παιδιά...
Θέλω να κάνω μια ερώτηση που με απασχολεί, και νομίζω ότι δεν έχει συζητηθεί!!!
Συμβαίνει οι "πετσοπαδες" να μην ξέρουν τι σημαίνει στρώσιμο με αμμωνία δεν έχουν ακούσει από μπολι, και 2 που ρώτησα μου είπαν να πλένω το φίλτρο με νερό από την βρίση, και όλα αυτά είναι λίγα όσο αναφορά την ασχετοσύνη τους!!!
Το κρίσιμο ερώτημα είναι, με όλα αυτά ως δεδομένο πως καταφέρνουν να διατηρούν τόσα ψαρια στα ενυδρεία τους, πραγματικά πως επιβιώνουν τα ψαρια τους...?
Ακόμη κάποιο δεύτερο θέμα είναι ότι σαν αρχάριος έβαλα ένα χρυσόψαρο στο ενυδρείο μου, και μετά από 15 μέρες πέθανε, υποθέτω ότι πρέπει να αλλάξω το νερό και να στρώσω το ενυδρείο από την αρχή...
Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει μια μολυσματική ασθένεια στο ενυδρείο και να πεθάνουν τα ψαρια που πρόκειται να βάλω στο μέλλον?
Αυτά για την ώρα, thanks...
Μερικοι ξερουν ... πολλα αλλα λενε λιγα! ... Αν ψοφησει καποιο ψαρι σου φαντασου οτι θα πας να αγορασεις φαρμακα ωστε να μη σου ψοφησουν και αλλα και θα αγορασεις και αλλο ενα (τουλαχιστον) να το αντικαταστησεις! Συνηθως το προβλημα ειναι η αμμωνια και με τα φαρμακα ... επιβαρυνουμε τη κατασταση και τα ταλαιπωρουμε περισσοτερο! Αρα θα εχουμε και αλλες απωλειες αρα θα παρουμε και αλλα ψαρακια και ισως αλλα φαρμακα ... Φαντασου ποσα λεφτα "παιζονται". Αλλοι απο αγνοια .. οντως δε γνωριζουν ... το παιζουν εξυπνοι! Οπως και να εχει .... δεν ξερεις ποσες απωλειες εχουν σε ψαρια! Ειδικα αν κανουν εισαγωγη απο φτηνους προμηθευτες!
Οι εξαιρεσεις ειναι λιγες αλλα δυστηχως επιβεβαιωνουν τον "κανονα"!
Οσο για το χρυσοψαρο σου ... ειναι πολυ δυσκολο να δουμε το γιατι και πως ψοφησε! δωσε πιο πολλα στοιχεια για το ενυδρειο σου... και μετρα ΝΟ2,ΝΟ3 και αμμωνια!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-10-09, 20:54
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spirit76 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το κρίσιμο ερώτημα είναι, με όλα αυτά ως δεδομένο πως καταφέρνουν να διατηρούν τόσα ψαρια στα ενυδρεία τους, πραγματικά πως επιβιώνουν τα ψαρια τους...?
Πολύ απλά τα ψάρια εκεί μέσα κάθονται για μερικές ημέρες μέχρι να πωληθούν ή να ψοφήσουν.
Δεν είναι παράδειγμα προς μίμηση.

Βλέπω συχνά, από καινούργια άτομα στο χόμπι, να έχουν αυτή την απορία....μέχρι και σαν επιχείρημα το διάβασα σήμερα.
Απλά δεν.....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-10-09, 20:58
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spirit76 Εμφάνιση μηνυμάτων
, πραγματικά πως επιβιώνουν τα ψαρια τους...?...
απλα ΔΕΝ επιβιωνουν! οι απωλειες τους στα εδω μαγαζια τουλαχιστον ειναι ΠΑΡΑ πολλες....απλα προλαβαινουν και πουλουν πολλα πριν ψοφησουν....και ψοφανε στα χερια των χομπιστων...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-10-09, 22:48
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Thumbs down

το θεμα παιδια ειναι πως το πραγμα διαιωνιζεται και κανεις δε κανει κατι!!αλλα και τι να κανεις δε ξερω.. θεωρω τις συνθηκες διαμονης τον ψαριων απαραδεκτες και ισως ως συλλογος μπορειτε να κανετε κατι!!αν οχι νομικα εστω και σε πανελληνιο επιπεδο διαμαρτυριας... σημερα συγκεκριμενα αγορασα ενα μονομαχο(τον 2ο μου)ο οποιος "ζουσε" σε ενα πλαστικο ποτιρακι με ενα δαχτυλο νερο μεσα!!οοοοχχχχιι,οχι στο ορθιο το δαχτυλο,στο ξαπλωτο!!!!! και οταν ρωτησα την κοπελα γιατι,μου απαντησε,για να μη πηδανε απ'εξω!!!!εμ βεβαια,με τοσο χωρο κι εγω απ'εξω θα πηδαγα!! και το θεμα ειναι πως τα "κακα" pet ειναι αυτα που απομακρυνουν τον κοσμο,οπως κι εμενα τη πρωτη φορα που εκανα την επαφη μου με το χομπι!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-10-09, 23:16
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

επαγγεματιες ειναι και αυτοι..οποτε υπαρχουν και καλοι υπαρχουν και κακοι...
με την επιλογη μας μπορουμε να αλλαξουμε τις καταστασεις...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-10-09, 08:37
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
επαγγεματιες ειναι και αυτοι..
Γνωμη μου ειναι οτι θα επρεπε πρωτα να ειναι φιλοζωοι και μετα επαγγελματιες! Δεν ειναι επιστημη αυτο ... ουτε θελει ιδιαιτερη φαντασια! Αν δεν ξερεις καλα το αντικειμενο του επαγγελματος σου ... τοτε δεν εισαι σωστος! Φαντασου στο νοσοκομειο που εισαι να μην ηξερες τι να κανεις σε μια δυσκολη περιπτωση - αν και ειμαι σιγουρος οτι εχεις δει ατομα που δεν θα επρεπε να ειναι εκει ... Αν ειμασταν λιγο πιο υπευθυνοι και δε κοιταζαμε το ευκολο και προσωρινο κερδος .. ολα θα ηταν ολα πιο καλα .. αλλα ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-10-09, 09:08
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Ο σύλλογος έχει επανειλημμένα "τραβήξει" το αυτί κάποιων επαγγελματιών με αποτέλεσμα πολλοί από αυτούς (τους επαγγελματίες) να μην θέλουν ούτε να ακούσουν για τον σύλλογο. Όπως πολλές φορές έχω πει, αυτό που μετράει είναι η ενημέρωση του καταναλωτή. Όταν πηγαίνεις και ξέρεις τι θέλεις να κάνεις, γνωρίζεις τον τρόπο που μπορείς να το πετύχεις κτλ κανένας δεν μπορεί να σε κοροϊδέψει. Όχι να το παίζεις έξυπνος αλλά να γνωρίζεις τι ακριβώς θέλεις. Από κει και πέρα έχω πετύχει πολλές φορές πετ σοπάδες να λένε ότι θέλουν αλλά και αγοραστές που ενώ ο καταστηματάρχης τους εξηγεί κάποια πράγματα, αυτοί να επιμένουν στο δικό τους. Σε ότι αφορά το στρώσιμο απλά σου προτείνουν τον πιο σύντομο τρόπο (κατά τα λεγόμενα των εταιρειών). Ακόμα και το στρώσιμο με αμμωνία που είναι ο παλαιότερος τρόπος στρωσίματος απαιτεί μεγάλη υπομονή και κάποια επένδυση από την πλευρά του πελάτη (την οποία δεν είμαστε πάντα πρόθυμοι να κάνουμε). Πάντως όλοι κάπως έτσι ξεκινήσαμε (άσχετοι) κάποιοι ήταν πιο τυχεροί και διατήρησαν τα ψάρια τους μεγαλύτερο χρονικό διάστημα ενώ κάποιοι άλλοι όχι με αποτέλεσμα να απογοητευτούν και να τα παρατήσουν. Από την στιγμή που βρέθηκες εδώ μέσα, αν έχεις όρεξη για διάβασμα σε λίγο καιρό θα κάνεις θαύματα.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-10-09, 09:36
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Όσο δεν υπάρχει νομοθεσία δεν μπορεί να γίνει κάτι σωστό.
Δείτε τι γίνεται στην Μεγάλη Βρετανία :
http://www.ornamentalfish.org/
http://www.ornamentalfish.org/association/code/Code.pdf
http://www.ornamentalfish.org/associ...ty%20Final.pdf
http://www.ornamentalfish.org/associ...ct/aquaria.php
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-10-09, 10:07
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

ειδατε!!!!εκει υπαρχουν νομοι!!στην αμερικη υπαρχουν ακομη και animal cops!δλδη αστυνομια ζωων,η οποια φροντιζει να τιμωρει αυστηρα τους κατοχους καθε ειδους ζωου με αυστηρα προστημα και οχι να τιμωρει τα ζωα π.χ τα αδεσποτα σκοτωνοντας τα! μονο σε ενα δημο στην αθηνα ειχαν στηρωσει τα αδεσποτα και τους ειχαν βαλει ταυτοτητες που εγραφαν πως ειναι ακυνδινα και εμβολιασμενα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-10-09, 21:20
spirit76 Ο χρήστης spirit76 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2009
Περιοχή: nea iwnia
Μηνύματα: 5
Red face

Καλησπέρες επανέρχομαι...
Η επομενη ιστορία είναι για γέλια και για κλάματα, (ιδιαιτερα χαρακτηριστική)
Σε ένα petshop, ρώτησα για το καινούργιο "ενυδρειο" μου, και ακολούθησε ο επόμενος διάλογος..

Petman: Λοιπόν πέρα απόλα τα αλλα πρέπει να πάρεις κι ένα χρυσόψαρο το οποιο θα δημιουργήσει τις κατάλληλες συνθήκες για το "ενυδερειο" σου...

Με:Αλήθεια αυτό δεν το ήξερα.Αλλα θέλω να βάλω μετά τροπικά ψαρια

Petman:Αυτό το ψάρι το λέμε εθελοντή μετά πρέπει να το πετάξεις..

Με:νατο πετάξω?Κρίμα δεν είναι?Θα έχω δεθεί μαζί του...

Petman:E απλά μην το κοιτάς..χάχα

Με:Δηλαδή να το πετάξω?

Petman:Γατες δεν έχεις στην γειτονιά σου?Να δεις πάρτι που θα κάνουν...

Τα συμπερασματα δικα σας..
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-10-09, 21:51
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

τι ευαισθησια...σκεφτεται και τις "απαρτες" γατες της γειοτονιας...
αυτο θα πει να εισαι πραγματικα ζωοφιλος!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-10-09, 13:42
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

εγω προσφατα αγορασα ενα φιλτρο της sera το οποιο μου προτεινε ενας πετσοπας,ως το καλυτερο!!το πληρωσα 30 ευρω και τελικα ηταν πιο το πιο μαπα που εχω δουλεψει!θορυβος λες κι εχεις νταλικα να δουλευει στο ρελαντι στο δωματιο σου!και δε φτανει αυτο,το φιλτρο χωριζοταν σε τρια διαδοχικα μερη τα οποια κουμποναν μεταξυ τους με αποτελεσμα να ξεκουμπωνουν και στην ελαχιστη μου προσπαθεια να μετακινησω το φιλτρο!!στο τελος εσπασα και το ακροφυσιο που βγαζει το νερο..λες και ηταν απο ζαχαρι!!τι να του πεις τωρα του εππαγγελματια??για κατι τετοιους σταματησα το χομπι πριν 3 χρονια!εχασα τα 30 ευρω και τη διαθεση μου!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-10-09, 15:14
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

δεν θα έπρεπε να πουλάει ζώα πάσης φύσεως ο καθένας. Για να ανοίξεις μαγαζί με ζώα θα έπρεπε ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ να έχεις παρακολουθήσει σεμινάρια, να έχεις δώσει εξετάσεις, να τις έχεις περάσει και όσο δουλεύει το μαγαζί να ελέγχεται τακτά (ή μετά από καταγγελία) από ειδική επιτροπή για το αν πληρεί τις προϋποθέσεις. Και φυσικά αν δεν τις πληρεί να πέφτει καμπάνα!

Αυτή τη στιγμή βασανίζονται χιλιάδες ζώα σε μαγαζιά κάφρων, αλλά και ανθρώπων με άγνοια.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-11-09, 23:03
Το avatar του χρήστη yannakis
yannakis Ο χρήστης yannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

εδω εμενα ηθελε να μου πασαρει 4 χρυσοψαρα για
ενυδρειο 30 λιτρων!και οχι μονο αυτο!οταν τον ρωτησα
οτι χρειαζεται στρωσιμο το ενυδρειο μου ειπε οτι με τα
χρυσοψαρα εχουν στρωσει τα ενυδρεια τους!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-11-09, 23:17
johnvolno1 Ο χρήστης johnvolno1 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2009
Περιοχή: volos
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yannakis Εμφάνιση μηνυμάτων
εδω εμενα ηθελε να μου πασαρει 4 χρυσοψαρα για
ενυδρειο 30 λιτρων!και οχι μονο αυτο!οταν τον ρωτησα
οτι χρειαζεται στρωσιμο το ενυδρειο μου ειπε οτι με τα
χρυσοψαρα εχουν στρωσει τα ενυδρεια τους!

χα χα χα.... δηλαδη ηθελε να σου δώσει τους "εθελοντές"?????

ωραίος ο τύπος.........
ας τον μαζέψει κάποιος......
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-11-09, 00:13
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Πριν λίγες μέρες ήμουν σε πετσόπ της Θεσσαλονίκης, όπου είδα 4 ενυδρεία γεμάτα (κυριολεκτικά) με μικρά παγκάσιους.
Θα πρέπει να ήταν περί τα 250 με 300 ψαράκια στοιβαγμένα και αναρωτιόμουν πόσοι ταλαίπωροι θα τα πάρουν
και αν ο πετσοπάς θα ενημερώσει τους αγοραστές ότι τα παγκάσιους φτάνουν μέχρι και το 1,5 μέτρο μήκος και ότι
σε μεγάλο σούπερμάρκετ πωλούνται και σε λαχταριστές φέτες-φιλέτα, όπως ο ξιφίας, στο τμήμα ιχθυοπωλείου.

Θυμήθηκα ότι κι εγώ κάποτε μέσα στην ασχετοσύνη μου είχα αγοράσει ένα τέτοιο ψαράκι από άλλο πετσόπ, αφού τα
βρίσκεις παντού και φυσικά κανείς δεν με ενημέρωσε ότι μετά από κανένα χρόνο δεν θα μπορούσε να στρίψει στο ενυδρείο.
Αυτονόητο είναι ότι τα πωλούν εν γνώση της ακαταλληλότητάς τους και ότι δεν ενημερώνουν, αλλιώς θα τους μένανε
απούλητα. Όλα για το χρήμα και κανείς (εκτός από τον Σύλλογο) δεν μιλάει.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-11-09, 10:32
Το avatar του χρήστη yannakis
yannakis Ο χρήστης yannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

εδω σε μενα ειχε καμια 15αρια τουλαχιστον οσκαρ
σε ενα ενυδρειο των 50 λιτρων και τα οσκαρ απο οτι
ξερω μεγαλωνουν πολυ...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-11-09, 11:51
Μάριος Ο χρήστης Μάριος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2006
Περιοχή: Κύπρος, Λεμεσός
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yannakis Εμφάνιση μηνυμάτων
εδω σε μενα ειχε καμια 15αρια τουλαχιστον οσκαρ
σε ενα ενυδρειο των 50 λιτρων και τα οσκαρ απο οτι
ξερω μεγαλωνουν πολυ...
Εντάξει ας μην υπερβάλουμε, τα όσκαρ μεγαλώνουν, αλλά το ότι στο μαγαζί είναι σε μικρό ενυδρείο είναι απόλυτα λογικό αφού υποτίθεται ότι θα φύγουν να πάνε σε ενυδρεία πελατών πρίν μεγαλώσουν

Σε γενικές γραμμές υπάρχει πολύ ασχετοσύνη εκεί έξω σε αυτούς που πουλάνε ψαράκια και ενυδρεία και ο λόγος για μένα είναι απλός, το 90% των πελατών είναι ακόμα πιο άσχετοι και επίσης δεν έχουν καμία θέληση να μάθουν. Κατά κανόνα ο πελάτης του πετσοπ θέλει ένα ενυδρείο επειδή θέλει καρχαρίες, πυράνχας η δε ξέρω γω τι "τέρατα" για να κάνει επίδειξη στους φίλους, γκόμενα κλπ. ή απλώς σαν ένα αντικείμενο αισθητικής (αρκετά κίτς τις περισσότερες φορές) όπου οι επιλογές ψαριών ή του διάκοσμου γίνονται με καθαρά αισθητικά κριτήρια όπως επιλέγεις ένα μπιμπελό.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 03-11-09, 11:57
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Οι πετσοπας ειναι εμποροι σκοπος τους δεν ειναι να μαθουν το χομπι στους πελατες αλλα να πουλησουν. Βεβαια αν το καλοσκεφτεις οι περισσοτεροι εμπορευονται σκυλια(αλλο μεγαλο πονεμενο θεμα) και εχουν και ψαρια μεσα (τουλαχιστον εδω κατω ετσι ειναι ) και δεν εχουν καμια επαφη με το χομπι. Οσο για τα οσκαρ, εγω εχω δει πακου στα κλασσικα ενυδρειακια των πετσοπ , σε ενα μηνα αυτο δεν θα χωραει εκει μεσα ή θα κινειτε με δυσκολια .
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 03-11-09, 17:11
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μάριος Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε γενικές γραμμές υπάρχει πολύ ασχετοσύνη εκεί έξω σε αυτούς που πουλάνε ψαράκια και ενυδρεία και ο λόγος για μένα είναι απλός, το 90% των πελατών είναι ακόμα πιο άσχετοι και επίσης δεν έχουν καμία θέληση να μάθουν. Κατά κανόνα ο πελάτης του πετσοπ θέλει ένα ενυδρείο επειδή θέλει καρχαρίες, πυράνχας η δε ξέρω γω τι "τέρατα" για να κάνει επίδειξη στους φίλους, γκόμενα κλπ. ή απλώς σαν ένα αντικείμενο αισθητικής (αρκετά κίτς τις περισσότερες φορές) όπου οι επιλογές ψαριών ή του διάκοσμου γίνονται με καθαρά αισθητικά κριτήρια όπως επιλέγεις ένα μπιμπελό.
πρόσφατα ήμουν κι εγώ μάρτυρας αυτού που λέει ο Μάριος.
το ένα από τα καταστήματα που ψωνίζω προσπαθεί να κρατάει όσο μπορεί
σωστή στάση αλλά δεν τ αφήνουν κι οι πελάτες ν αγιάσει.
ήταν μια κοπέλλα μετ επιμονής ήθελε γυάλα και 2 χρυσόψαρα. ματαίως της έλεγε το παιδί οτι τελείωσαν και δεν θα ξαναφέρει γιατί δεν αντέχουν.
τίποτα αυτή και έφυγε με ύφος απαξιωτικό μουρμουρίζοντας.
όταν περιμένεις να βγάλεις το ψωμί σου....
αλλά το μεγάλο ποσοστό δεν είναι αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 04-11-09, 12:34
Το avatar του χρήστη ErnieBall
ErnieBall Ο χρήστης ErnieBall δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2009
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 433
Προεπιλογή

δεν υπαρχει σε τιποτα οργανωση θα υπηρχε σε αυτο?ειναι πολυ τραγικη κατασταση.

Σημερα πηγα σε ενα μαγαζι που δεν ειχα ξαναπαει και σε ενα ενυδρειο ειχε convict-oscar-texas-παπαγαλοψαρα-pseydotropheus-φροντοζες και αλλα πολλα...
και στο τζαμι εγραφε.....Κιχλιδες!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 04-11-09, 12:42
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Παραδειγματα ολοι εχουμε , εγω εχω μιλησει σε πελατη για το τι αγοραζε αλλα δεν καταφερα τιποτα ,βλεπεις "αυτος δεν ξερει , ενω ο πετσοπας !!! "

Πληροφοριση χρειαζεται σε ολα τα θεματα ,οχι μονο στα ψαρια , και να αλλαξει η νοοτροπια του "ειδημονα στα παντα" που εχει ο Ελληνας !
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 04-11-09, 12:45
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ErnieBall Εμφάνιση μηνυμάτων

Σημερα πηγα σε ενα μαγαζι που δεν ειχα ξαναπαει και σε ενα ενυδρειο ειχε convict-oscar-texas-παπαγαλοψαρα-pseydotropheus-φροντοζες και αλλα πολλα...
και στο τζαμι εγραφε.....Κιχλιδες!
Aφού κιχλίδες είναι
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 04-11-09, 12:46
Το avatar του χρήστη ErnieBall
ErnieBall Ο χρήστης ErnieBall δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2009
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 433
Προεπιλογή

ναι αυτο το πετυχε
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 04-11-09, 12:49
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Α να ρωτησω και γω κατι , χρωμιδες γλυκου νερου υπαρχουν;;;;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 04-11-09, 14:46
Το avatar του χρήστη chris129
chris129 Ο χρήστης chris129 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2007
Περιοχή: Καλαμαρια΄- θεσσαλονικης
Μηνύματα: 727
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ErnieBall Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν υπαρχει σε τιποτα οργανωση θα υπηρχε σε αυτο?ειναι πολυ τραγικη κατασταση.

Σημερα πηγα σε ενα μαγαζι που δεν ειχα ξαναπαει και σε ενα ενυδρειο ειχε convict-oscar-texas-παπαγαλοψαρα-pseydotropheus-φροντοζες και αλλα πολλα...
και στο τζαμι εγραφε.....Κιχλιδες!
ποσο ειχε το κιλο εγραφε
__________________
ΑΝ Ο ΚΡΟΚΟΔΕΙΛΟΣ ΕΦΑΓΕ ΤΟΝ ΕΧΘΡΟ ΣΟΥ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣ ΣΟΥ (ΓΙΟΧΑΝ ΒΟΛΦΑΝΓΚ ΦΟΝ ΓΚΑΙΤΕ)
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 04-11-09, 15:27
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Roussaks Εμφάνιση μηνυμάτων
Α να ρωτησω και γω κατι , χρωμιδες γλυκου νερου υπαρχουν;;;;;;;
Χρωμιδες? Λετε να εννοουν τα βαμμενα ψαρια?
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 04-11-09, 15:34
Μάριος Ο χρήστης Μάριος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2006
Περιοχή: Κύπρος, Λεμεσός
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Χρωμιδες? Λετε να εννοουν τα βαμμενα ψαρια?
Μάλον εννοεί τα Chromis Sp. και όχι δεν υπάρχουν γλυκού νερού.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
καβαλα petshop Δημητρης89 Γλυκό νερό - Γενικά 4 03-06-09 13:44
αποριες...μικρες και χαζες (για μερικους) iliastra Γλυκό νερό - Γενικά 4 22-02-09 20:18
Οι τυχεροι της κληρωσης mikenuke Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 0 14-01-07 20:56
Ζευγαρωμα δισκων σε PetShop της θεσσαλονικης. mikenuke Δίσκοι 10 03-10-03 01:45

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10713 seconds with 13 queries