Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 02-04-21, 09:58   #1
60l πιθανά λάθη και ιδέες
argpap
Junior Member
Εγγραφή: 07-02-2021
Περιοχή: Αχαρναι
Μηνύματα: 8

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
argpap Ο χρήστης argpap δεν είναι συνδεδεμένος 02-04-21, 09:58
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Αποφάσισα να μπω στο χόμπι αυτό μετά από πολλά χρόνια που το ήθελα. Βρέθηκε στα χέρια μου ένα ενυδρείο m&a χωρίς τίποτα παρά μόνο το κύβο και άρχισα πριν 2 μήνες να το στρώνω.
Πήρα υπόστρωμα της tropica και φυτά :Hygrophila corymbosa, egeria sensa , vallisneria και moss. CO2 το tropica 60. Τα φυτά πάνε σφαίρα !
Έτρεξε έτσι περίπου 30 μέρες φυσικά χωρίς ψαρια. Για το στρώσιμο έκανα το κόλπο με τη τροφή.
Φίλτρο sunsun 400l/h. Αεροπετρα στην απέναντι γωνία.
Φωτισμός : diy μπάρα με 2 flood lights, 1600 lm σύνολο και υποβρύχια led μπάρα (30 led εχει άγνωστο πόσα lm).
Οι μετρήσεις πια είναι αμμωνία μηδέν, νιτρώδη μηδέν και νιτρικά 10-25 (αν το λέω σωστά).
Για αρχή μπήκαν 3 corydoras bronze, 6 neon tetra και 6 cherry barb. Ένα ramshorn ήρθε με κάποιο φυτό και αφού γέννησε έχω και μια δεκαριά σαλιγκάρια. Επίσης 4 red cherry (που έμειναν 2 θηλυκές). Τα οποία μέχρι και σήμερα πάνε μια χαρα. Όλα με τη σταγόνα για να εγκλιματιστούν.
Αλλαγές νερού 20% κάθε βδομάδα.
Η κόρη έφερε κάποια στιγμή και ένα ζευγάρι guppy. Είχαμε μέσα σε λίγες μέρες γεννητουρια .... Έμειναν 3 γόνοι από τα 20, που από ότι βλέπω είναι 2 θυληκα και ένα αρσενικό .
Σήμερα βρήκα και άλλα δύο μικρά ψαράκια που κάθονται στα φύλα ή στο βυθό σαν τα cory !
Γνωρίζω ότι αρχίζουν και μαζεύονται πολλά ζωντανά μέσα στο ενυδρείο. Έχετε καμία ιδέα πως να το τρέχω ώστε η σύζυγος και η κόρη να μη γκρινιαξουν αν δώσω ψάρια σε pet shop?
-------------------------
Συμπληρωματικά :
Τα corydoras είναι 2 αρσενικά ένα θηλυκό. Τα cherry barb είναι 2 θυληκα και 4 αρσενικά. Τα neon....δεν έχω ιδέα !! Ξέρω ότι αυτά γεννάνε κάτω από άλλες συνθήκες νερού.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη argpap : 02-04-21 στις 09:58. Αιτία: Automerged Doublepost
Εμφανίσεις: 1824
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-04-21, 14:58
argpap Ο χρήστης argpap δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2021
Περιοχή: Αχαρναι
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Και μια και ο μονόλογος είναι της μόδας .... Μια ερώτηση αν έχει απάντηση.
Οι δύο θηλυκές γκαπι αφού γέννησαν δυστυχώς δεν άντεξαν μετά . Δηλαδή: η πρώτη γέννησε 20 μικρά και μετά δύο μέρες τη βρήκα στο βυθό. Η δεύτερη γέννησε 5 και το ίδιο βράδυ τη βρήκα σε μια γωνιά και αυτή.
Ενώ όλα τα ψάρια δείχνουν δραστήρια και οι μετρήσεις πάνε καλά.
Είναι συνηθισμένο αυτό ή να ανησυχώ ?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-04-21, 15:08
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Μπορεί να ήταν λόγω ηλικίας μπορεί να ήταν και άλλος ο λόγος.
Τις μετρήσεις σου με τι τεστ τις κάνεις?
Τις αλλαγές νερού πάντως αύξησε τες σε ποσοστό.
Έχεις ψάρια που θέλουν διαφορετικές παραμέτρους
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-04-21, 08:26
argpap Ο χρήστης argpap δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2021
Περιοχή: Αχαρναι
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Η ηλικία είναι κάτι που σκέφτηκα και εγώ αλλά εφόσον τα πήρα πρόσφατα από pet δεν πρέπει να ήταν νεαρής ηλικίας ?
Όσον αφορά τα τεστ :
Sera NH4-NH3 και esha quick sticks.
Τώρα στις παραμέτρους του νερού και παρακαλώ διόρθωσε με αν κάνω λάθος . Τα cherry barb θέλουν ph 6-8 dh 5-19 και temp 23-27.
Τα bronze ph 5,8-7 dh 2-30 temp 22-26.
Τα neon tetra ph 6-7 dh κάτω από 10 temp 21-27.
Τα guppy ph 6,8-7,8 dh 8-12 temp 22-28.

Οι συνθήκες που έχω είναι : ph 7,2 dh κάτω από 10 και σταθερή θερμοκρασία στους 24c.
Από ότι καταλαβαίνω γενικά στις παραμέτρους νερού πρέπει να είμαι οκ εκτός από το ph που μου δείχνει ότι είμαι στα ανώτατα όρια για bronze και τα neon.

Εδώ θα ήθελα μια βοήθεια . Ευχαριστώ .

Σημείωση :
30% πια οι αλλαγές νερού. Κάτι που σκεφτόμουν και εγώ να ανεβάσω.
Στα θηλυκά guppy από το 2017 και μετά βρίσκω αρκετές αναφορές στο ίντερνετ για θανάτους στη διάρκεια της γέννας.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-04-21, 10:53
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Αν πήρες ενήλικα ψάρια δύσκολα μπορείς να ξέρεις την ηλικία τους. Ωστόσο πιθανολογώ ότι μάλλον ήταν άλλος ο λόγος που έφυγαν. Τα ψάρια αυτά παράγονται κατά ....μύρια στις επιλεκτικές αναπαραγωγές από τους εκτροφείς και μέχρι να φτάσουν σ' εμάς έχουν πεθάνει επίσης ....μύρια.
Τα ψάρια που έχεις γενικά προτιμούν μαλακό και όξινο νερό ενώ τα γκάπυ σκληρό και αλκαλικό.
Στην κλίμακα του ph ένα 0 κόμμα κάτι είναι αρκετά σημαντική διαφορά.
Την θερμοκρασία θα την ανέβαζα στους 25-26.
Καλά έκανες και ανέβασες το ποσοστό της αλλαγής νερού.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-04-21, 18:05
argpap Ο χρήστης argpap δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2021
Περιοχή: Αχαρναι
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Σίγουρα ενήλικα ήταν μια και γέννησαν και οι δύο θηλυκές. Από κάποια αρρώστια δεν κατάλαβα κάτι περίεργο. Τώρα έμεινε μόνο το αρσενικό και από ότι καταλαβαίνω δύο 4 βδομάδων θηλυκα , ένα 4 βδομάδων αρσενικό και τα 4 μιας βδομάδας μικρά που δε βλέπω τι είναι ακόμα.
Από ότι διαβάζω το ph ρυθμίζετε με το co2. Θα διαβάσω πως θα το ρυθμίσω εκτός αν έχετε κάποια άλλη ιδέα.
-------------------------

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη argpap : 08-04-21 στις 18:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-04-21, 08:21
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Σημασια εχει η σκληροτητα του νερου που για τα ψαρια που ζουν σε μαλακά νερα εχει αυτες τις επιπτωσεις μακροχρονια http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=101525
Στην ουσια καταστεφονται τα νεφρα τους με συνεπεια τελικα τον θανατο ... Το ph πεφτει σιγα σιγα οταν μαλακωσεις το νερο ...

Στη περιπτωση σου θα επαιρνα υγρα τεστ ΝΟ2 και ΝΟ3 να ημουν σιγουρος οτι τα ΝΟ2 ειναι 0 και τα ΝΟ3 να τα ρυθμιζω με τις αλλαγες νερου κατω απο 20 ...
Μετα θα εκανα πιο "σοφες" επιλογες στην επιλογη των ψαριων με γνωμονα τους παραμετρους του νερου που διαθετω η ειμαι προετοιμασμένος να "φτιαξω" ...

Σε ψαρια για μαλακό νερο μαλλον η αντιστροφη οσμωση μακροχρονια ειναι μονοδρομος ... Διαβασε εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573 μερικες προτασεις χωρισμενες με τη σκληροτητα του νερου ....
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Λάθη και προτάσεις dongvc Αρχάριοι γλυκού νερού 17 15-05-18 21:51
Tραγικά λάθη - αξιοθαύμαστη αντοχή ψαριών - τί μπορεί να έπαθε το συννεφάκι; plin Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 06-03-13 09:28
Η μικρή Ιόλη Ioanna.bar ¶λλα ζώα 32 30-10-12 12:51
Ιδέες για καινούργιο ενυδρείο και Aquascape, Ρίξτε ιδέες παίδες γιατί είμαι πολύ προβ Αλέξης6 Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 7 07-04-10 00:19
Λάθη Αρχαρίων ramsys Αρχάριοι γλυκού νερού 4 20-05-07 13:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04132 seconds with 15 queries