Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 21-01-16, 14:36
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Δηλαδη ειναι καλυτερο να υπάρχει συνεχης ροη CO2 για να ειναι σταθερο και το ph π.χ. στο 6,9 αντι να ειναι την μέρα 6,9 και το βραδυ να ανεβαινει στο 7,8 ? Παιδια επισης επειδη δεν εχω ξαναασχοληθει με το θεμα co2 , τι ακριβως κανει η ηλεκτροβανα και τι η ηλεκτρομαγνητικη ? Η ηλεκτροβανα εαν καταλαβα καλα δεν ειναι απαραιτητη ? Και η ηλεκτρομαγνιτικη χρειαζεται μονο εαν σκοπευω να κλεινω το co2 το βραδυ ? Στην περιπτωση που θα ειναι ανοιχτη η παροχη συνεχεια χρειαζομαι μονο : 1. μπουκαλα co2 , 2. διαχυτυρα ( κάπου διαβασα οτι οι εξωτερικοι ειναι οι καλυτεροι , δεν ξέρω εαν ισχυει ? ) , 3. δυο μανομετρα , 4. μετρητη φυσαλιδων , 5. βαλβιδες ανεπιστροφης , 6. σωλινακι co2 ,7. ph controller και ειμαι οκ ? Ή μήπως όλα αυτά που λέει αυτός εδώ ?

http://www.greekdiscus.com/test2000/...F3%E7-CO2-quot
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 21-01-16, 14:42
Το avatar του χρήστη moradin
moradin Ο χρήστης moradin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Ηλεκτρομαγνητική είναι το ίδιο με την ηλεκτροβάνα.

Αν θες να το έχεις 24ωρο χρειάζεσαι:
1. Μπουκάλα
2. Μανόμετρα κομπλέ (με μικρορυθμιστική βαλβίδα, 2πλα μανόμετρα)
3. Μετρητή φυσαλίδων
4. Ανεπίστροφη
5. Σωληνάκι για CO2
6 Διαχυτήρα (εξωτερικό κατά προτίμηση ή DIY)
__________________
Όσο διαβάζω μαθαίνω
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 21-01-16, 14:53
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

http://superpet.gr/index.php?page=sh...art&Itemid=202

Αυτό έχει και μανόμετρα και μπουκάλα , έχει δηλαδή όλα όσα χρειάζομαι ή όχι ?
Γιατι δεν καταλαβαινω και τι περιεχει ακριββως ετσι οπωσ τα γραφουν παιδια ...
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 21-01-16, 15:11
Το avatar του χρήστη moradin
moradin Ο χρήστης moradin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Έτσι όπως τα γράφει ούτε εγώ καταλαβαίνω τι έχει και τι όχι...
__________________
Όσο διαβάζω μαθαίνω
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 21-01-16, 16:01
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

http://olympia-p.gr/index.php?id_pro...duct&id_lang=6

Αυτο εδώ έχει ένα μανόμετρο εμεις δυο μανομετρα δεν χρειαζομαστε στο συστημα co2 με μπουκαλα ?
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 21-01-16, 16:26
Το avatar του χρήστη moradin
moradin Ο χρήστης moradin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Η σύντομη απάντηση είναι ότι σου κάνει μια χαρά.
Για να καταλάβεις όμως:
Λέμε συνέχεια 2πλα μανόμετρα για να είμαστε σίγουροι ότι υπάρχει μειωτής πίεσης. Αυτό είναι που χρειαζόμαστε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ. Τα μανόμετρα τώρα συνήθως είναι 2 ώστε το ένα να μας λέει την πίεση στην έξοδο της μπουκάλας (οπότε να καταλαβαίνουμε αν έχει αδειάσει) και το δεύτερο να μας δίνει την πίεση στην έξοδο του μειωτή (δηλαδή την πίεση που παίρνουμε στο σωληνάκι)
Επειδή εμείς δουλεύουμε με bubble counter και έτσι ουσιαστικά μετράμε την ποσότητα του co2 το 2ο μανόμετρο δεν μας είναι απαραίτητο.
Έτσι αυτό το σύστημα δεν το έχει περιλάβει (για μείωση κόστους προφανώς)

Πρόσεξε όμως γιατί αυτή η μπουκάλα είναι 5kg , και είναι αρκετά μεγάλη (σε διαστάσεις). Το λέω γιατί δεν ξέρω που σκέφτεσαι να την κρύψεις!
__________________
Όσο διαβάζω μαθαίνω
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 21-01-16, 16:43
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Α καταλαβα δηλαδη τα μανομετρα υπολογιζουν την πιεση του co2 που βγαινει απο την μπουκαλα και την πιεση του co2 πριν μπει στο ενυδρειο . Σκεφτομαι να παρω ενα τηλ. να ρωτησω για αυτο το συστημα με την 5κιλη , ευτυχως υπαρχει χωρος στο σαλονι σε μια γωνια που καλυπτεται απο την πλατη του καναπε να κρυφτει . Θεωρεις οτι ειναι καλη επιλογη αυτο το συστημα με τιν 5κιλη ? Σε σχεση με τις αλλες ?
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 21-01-16, 16:47
Το avatar του χρήστη moradin
moradin Ο χρήστης moradin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Σίγουρα είναι πιο οικονομικό από τα άλλα (ειδικά αν υπολογίσεις ότι παίρνεις 5κιλη μπουκάλα)
Αλλά πάλι πληρώνεις την ηλεκτρομαγνητική και τον κεραμικό diffuser που είναι λίγο άχρηστος για τα 240 λίτρα σου. Μήπως να τους ρωτούσες μια τιμή χωρίς αυτά;
__________________
Όσο διαβάζω μαθαίνω
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 21-01-16, 16:57
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Ναι θα τους κανω ενα τηλ. να τους ρωτησω χωρις αυτα τιμη , καλυτερα να παρω εξωτερικο διαχυτη ξεχωριστα ?
-------------------------
Αυτον εδω σκεφτομουν

http://www.ebay.com/itm/ISTA-CO2-Rea...3D321746328496

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νικολέτα : 21-01-16 στις 16:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 21-01-16, 16:57
Το avatar του χρήστη moradin
moradin Ο χρήστης moradin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Σίγουρα όχι κεραμικο πάντως, στο λέω εκ πείρας σε ανάλογα λίτρα. Είτε εξωτερικό, ή DIY με στροβιλισμο (κάπου έχει φτιάξει ένα ο Τάκης στα DIY)
__________________
Όσο διαβάζω μαθαίνω
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 21-01-16, 17:35
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικολέτα Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδη ειναι καλυτερο να υπάρχει συνεχης ροη CO2 για να ειναι σταθερο και το ph π.χ. στο 6,9 αντι να ειναι την μέρα 6,9 και το βραδυ να ανεβαινει στο 7,8 ?
Χωρίς PH controler σταθερό PH δεν μπορεί να υπάρχει σε καμία περίπτωση. Είτε χρησιμοποιείς ηλεκτροβάνα είτε δουλεύεις διοξείδιο χωρίς διακοπή, διαφορές τιμών του ph κατά την διάρκεια του 24 ώρου, θα έχεις. Πόσο; 0,25, 0,3, 0,4, 0,5. Μπορεί και παραπάνω. Ανάλογα με το είδος των φυτών, την διάρκεια του φωτισμού, την θερμοκρασία κλπ.
Αρα σταθερό ph δεν θα έχεις. Αν οι αποκλίσεις είναι μικρές, δεν υπάρχει πρόβλημα. Συνήθως σε ενυδρεία που δεν είναι βαρυφυτεμένα, πχ Ολλανδικού στύλ, οι διαφορές είναι αποδεκτές. Αλλά για να το πει κανείς με σιγουριά, πρέπει να κάνει μετρήσεις.

Πριν μερικά χρόνια η ηλεκτροβάνα ήταν must. Πλέον πολλοί χομπίστες έχουν αλλάξει και το λειτουργούν CO2 αδιάκοπα καθώς, λένε, έτσι παρατηρούνται μκρότερες ή λιγότερο απότομες αποκλίσεις τιμών ph.

Eγώ πάντως το δικό μου εξ αρχής το co2 το λειτουργώ χωρίς διακοπή τη νύχτα.
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 21-01-16, 17:53
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Αρά και εγω καλυτερα να το λειτουργω και τη νυχτα αλλα και για ph controler διαβασα και σκεφτομαι να παρω εναν , θελει τεστ Ph Και νερο kh 4 για να το ελενχγω?
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 21-01-16, 18:29
Το avatar του χρήστη moradin
moradin Ο χρήστης moradin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Παλιότερα ήταν όντως must ph controller με ηλεκτροβανα.
Γνώμη μου είναι :
Όταν σε νοιάζει περισσότερο η σταθερότητα του ph (πχ έχεις δίσκους) βάζεις κοντρολερ
Όταν σε νοιάζει περισσότερο η σταθερότητα του co2 δεν βάζεις και ελέγχεις με drop checker.
Συμβουλή μου είναι να ξεκινήσει χωρίς κοντρολερ και αν νιώσεις ότι τον χρειάζεσαι αργότερα τον βάζεις.
__________________
Όσο διαβάζω μαθαίνω
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 21-01-16, 19:08
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω , αυριο θα ψάξω και θα παω να ρωτησω σε pet shops να δω τι παιζει απο τιμες και συστηματα .
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 22-01-16, 00:50
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Γεια σου. Mπουκαλα απο πετ σοι δεν θα εμπαινα στον κοπο. Εγω εχω μπουκαλα απο Olympia και μανομετρα απο co2art. Εαν αγοραζα σημερα θα επαιρνα εναν απλο πυροσβεστηρα co2 - τους χρησιμοποιουν κατα κορον στην Αγγλια χωρις μετατροπες.

http://www.ukaps.org/forum/threads/f...isher-co2.266/

Mανομετρο εχω παρει αυτο. Απο Αγλλια ερχεται και γρηγορα.

Για διαχυση μπορεις να αρχισεις με ενα κυκλοφορητη για αρχη.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 22-01-16, 08:08
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω με τον Διονύση (moradin) μη πας αμέσως σε PH controler, ξεκινας έτσι και βλέπεις.
Θα συμφωνήσω και με τον Στεφανο (sarpijk), για μπουκάλα βάζεις πυροσβεστήρα που ο 2kgr έχει απο 35 έως 45 Ευρώ, η 2κιλη μπουκάλα απο πετ-σοπ μπορει να φτάσει και τα διπλάσια λεφτά. Μανόμετρα εχω πάρει από ebay και εδώ και 2 χρόνια δουλευουν άψογα και τα ειχα πάρει 45 Ευρώ. Τώρα εχω δει αυτά http://www.ebay.com/itm/361363357197...%3AMEBIDX%3AIT
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 24-01-16, 11:03
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους τελικά κατέληξα σε σύστημα co2 και το έχω παραγγείλει είναι πλήρες σετ με 3kg μπουκάλα από Γερμανία . Αυτό που κατάλαβα και αυτο που με απασχολεί ομως και ψάχνω τελευταια είναι ότι τα πάντα κρίνονται απο την διάχυση του co2 . Το δικό μου σύστημα θα έρθει με ένα απλό κεραμικό διαχυτήρα . Φυσικά και θα τον αντικαταστήσω αλλα δεν ξέρω τι ακριβώς θα έκανε την τέλεια διάχυση . Απο εκει που παρείγγειλα το co2 μου πρότειναν μια σκάλα διάχυσης αρκετά οικονομική και καλούτσικη κατασκευή . Εγώ τους ειπά για εξωτερικό διαχυτήρα καθώς απο οσο διάβασα κάνει την καλύτερη διάχυση αλλά μου ειπαν οτι ο εξωτερικός θέλει έναν επιπλέον κυκλοφορητη ή εαν τον βάλω στο εξωτερικο μου φίλτρο θα πρέπει να ταιριάζει το σωλινάκι ( εγώ έχω το aquel filter 1600 asap ) και εσωτερικο το aqua one F 104 ( 1400l/h ) που δεν ξέρω εάν ο ( aqua medic reactor 1000 ) που είδα ταιριάζει , αλλά ακόμη και να ταιριάζει θα κόβει πολύ την ροή του εξωτερικού φιλτρου και θα είναι επικύνδινο για την βιολογια του φίλτρου ως εαν βαθμο ... Ακουγοντας όλα αυτά απογοητεύτηκα λιγο .. και δεν παρείγγειλα τον εξωτερικο . Έψαξα και είδα και κάποιους DIY reactors όπως (http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/co2c.htm) και (http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/co2d.htm) που φυσικά δεν είμαι σε θέση να κατασκευάσω μόνη μου . Οπότε παιδιά τι μου προτείνετε να πάρω την σκάλα διάχυσης , να μείνω με τον κεραμικό ή να βρω εναν τρόπο να κατασκευασω έναν DIY ? Εγώ θέλω πολύ να παραγγείλω τον aqua medic 1000 αλλα μπορει να μην ταιριάζει στο φιλτρο μου να μην κουμπωνει και μετα τζαμπα θα τον παρω..
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 24-01-16, 11:24
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Νικολέτα , και οι 2 DIY που έδειξες θέλουν αντλία, ή εξωτερικού φίλτρου αν υπάρχει ή μία άλλη εξτρα. Και ο aqua medic 1000 θέλει αντλία και από ότι καταλαβαινω πρέπει να είναι ακριβός. Σίγουρα η διάχυση με διαχυτήρα που έχει αντλία έχει πολύ καλύτερα αποτελέσματα, και θα σου έλεγα να ρίξεις μια ματιά και σε αυτά, αρκετα φθηνότερα απο τον aqua medic 1000
αυτος που ειναι εσωτερικός http://www.ebay.com/itm/ISTA-Aquariu...q0l1PWNO8JfzdQ
και αυτος που είναι και εξωτερικός και εχω ακούσει πολύ καλές κριτικές http://www.ebay.com/itm/Turbo-CO2-Di...MAAOSw9r1WC7Ck
και εγω DIY έχω φτιάξει και τον εχω προσαρμώσει στην αντλία του φίλτρου, ειμαι πολύ ικανοποιημένος http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=75459
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 24-01-16, 14:04
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Ista MAX MIX απο ebay. Eχει πανω ανταπτορακια για σωληνα. Με ενα φιλτρο πανω απο 600 l/h μια χαρα δουλευει. Δε κοβει πολυ απο τη ροη. Aυτο που ειπες για τη βιολογια του φιλτρου δεν ισχυει.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 24-01-16, 14:10
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Πολλές φορές το απλό είναι το καλύτερο.
Εγώ στο 240 άρι την καλύτερη διάχυση που πέτυχα ποτέ, την πέτυχα με τον απλό διαχύτη της Sera. Μια απλή παράκαμψη με αυτό το "Τ" απο την έξοδο του φίλτρου, 100% ρυθμιζόμενη ροή όπως την θέλεις μέσα στον σωλήνα και τελείωσε το πράγμα. Εδωσα λεφτά για κεραμικούς, για σκάλες, έδωσα λεφτά για reactors με αντλία απο το Aquaristic αλλά πάντα στο basic κατέληγα

Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 24-01-16, 17:53
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ παιδιά θα ρίξω μια ματιά σε αυτον τον Ista που μου ειπατε και οι δυο φαινεται φτηνος . G_Aqua τον διαχυτη της sera που λες πως ακριβώς τον λενε δεν μου βγαζει καποιον Link ή κατι αντιστοιχο .
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 24-01-16, 18:25
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικολέτα Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστώ παιδιά θα ρίξω μια ματιά σε αυτον τον Ista που μου ειπατε και οι δυο φαινεται φτηνος . G_Aqua τον διαχυτη της sera που λες πως ακριβώς τον λενε δεν μου βγαζει καποιον Link ή κατι αντιστοιχο .
"Sera Co2 Reactor" αλλά μάλλον θα είναι καταργημένο μοντέλο (από ότι βλέπω έχει αντικατασταθεί με ένα καινούργιο πιο.....γκατζετάτο) γιατί έψαξα κι εγώ λίγο να τον βρω αλλά μου εμφανίζεται μόνο σε sites της Ανατολική Ευρώπης.
Πάντως μέχρι προ μερικών μηνών τον είχα δει κι εδώ σε κάποια πετ σοπ...

Ο Ista που αναφέρουν τα παιδιά -αν και δεν τον ξέρω- με την ίδια αρχή δουλεύει. Το ίδιο πράγμα κάνει...
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 24-01-16, 18:35
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

¶ρα θα παραγγειλω τον ista και θα τον συνδεσω στο εξωτερικο μου φιλτρο ελπιζω να ταιριαζουν οι σωληνες .. και θα έχω τον κεραμικο του co2 set για δευτερο . Στην ουσια απο οτι καταλαβα η καλυτερη διαχυση ειναι να φτανει το co2 στην υγρη του και τελικη μορφη , έτσι το ιδανικο θα ειναι να μην βλεπουμε καθολου φυσαλιδες κατα την εξοδο του co2 έτσι δεν είναι ? Μακαρι να μπορει να πετυχει κατι τετοιο ο ista .
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 24-01-16, 18:58
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Τον κεραμικό θα τον αφήσεις στα...πίτς.
Ιδανικά ναι, όσες λιγότερες φυσαλίδες βλέπουμε να βγαίνουν από τον σωλήνα, τόσο καλύτερη διάχυση έχουμε πετύχει. Από εκεί και πέρα χρειάζεται το όλο σύστημα να είναι σε κάποιο σημείο που έχει ροή ώστε το διοξείδιο να πηγαίνει παντού. Αυτό βέβαια ισχύει είτε ότι διάχυση κι αν χρησιμοποιείς...

Αυτού πάντως του είδους οι ριάκτορες έχουν ένα "μυστικό". Να πετύχεις την σωστή αναλογία ροής νερού στο εσωτερικό τους ως προς το διοξείδιο που μπαίνει ώστε το δεύτερο να μην υπερτερεί. Γιατί αν μπαίνει πιο πολύ CO2 από ότι πρέπει, αφ' ενός δεν θα διασπαστεί καλά (και θα βγάζει πολλές φυσσαλίδες στο νερό) και αφ' εταίρου το εισερχόμενο αέριο που περισσεύει θα καταλαμβάνει τον χώρο στον σωλήνα, σιγά-σιγά θα διώχνει το νερό προς τα έξω και σε κάποια φάση δεν θα υπάρχει αρκετό για να γίνεται στροβιλισμός...

Θα χρειαστεί στην αρχή να δοκιμάσεις για να πετύχεις την σωστή αναλογία...
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 24-01-16, 19:02
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

το ποσο νερο θα μπαινει στο εσωτερικο του διαχυτη πως το ρυθμιζω ?
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 24-01-16, 19:03
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Για το co2 κανεις δεν μπορει να σου δωσει μια απολυτη απαντηση. Αλλοι λενε οτι καλυτερα να διαχεεται σε μορφη μικροσκοπικων φυσαλιδων και αλλοι λενε οτι καλυτερα να εχει διαλυθει τελειως μεσα στο νερο. Φυσικα υπαρχει και η τριτη αποψη που λεει οτι ιδανικα πρεπει να υπαρχει συνδυασμος νερου εμπλουτισμενου με co2 μαζι με μικροσκοπικες φυσαλιδες.

Η τελικη επιλογη θα εχει να κανει με το τι προτιμας εσυ. Για σχεδον 4 χρονια εκανα διαχυση με ενα μικρο φιλτρακι που στην εξοδο ειχα βαλει ενα σφουγγαρι. Ετσι ειχα ενα νεφος μικροσκοπικων φυσαλιδων( οπως θα ειχα απο ενα γυαλινο diffuser) αλλα χωρις να χρειαζεται τη συντηρηση που απαιτει ο γυαλινος). Κανεις ετσι πολυ καλη δουλεια εαν εχεις καλη κυκλοφορια.

Ο ISTA δεχεται δυο μεγεθη σωληνα. Εγω εβαλα στο φιλτρο μου σωληνα 5/8 της ιντσας ή 16/22 σε χιλιοστα. Ταιριαξε πολυ καλα με τους ανταπτορες που εχει ο ISTA. Eαν το φιλτρο σου παιρνει μικροτερης διαμετρου σωληνα τοτε θα κουμπωσει πανω κατευθειαν. Το πολυ πολυ να χρειαστει να μαλακωσεις το σωληνα σε λιγο ζεστο νερο και μετα να χρησιμοποιησεις κατι τετοιο.

Eπειδη με το θεμα co2 θα κανει πολλους πειραματισμους μεχρι να δεις τι σε βολευει ο ISTA ειναι οικονομικος και ιδανικος για δοκιμες. Σε πρωτη φαση παντως θα ελεγα να χρησιμοποιησεις το εσωτερικο φιλτρακι που αναφερεις για τη διαχυση. Απλα συνδεεις μια αεροπετρα στο σωληνακι του co2 και την τοποθετεις μεσα στο θαλαμο του φιλτρου.

BORKED
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 24-01-16, 19:39
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Arrow

Πολυ βοηθιτικό βιντεο σε ευχαριστώ πολύ , απο οτι καταλαβα θα χρειαστει αρκετους πειραματισμους μεχρι να βρεθει ο καλυτερος δυνατος τροπος διαχυσης . Το δικο μου φίλτρο ειναι το aquael 1600 asap (εξωτερικο ) και έχω και ενα εσωτερικο aqua one F 104 που είναι επισης πολυ μεγαλο (1400l/h) . Δεν ξέρω τι πάχος έχουν οι σωλήνες τους . Οποτε ή πρεπει να παρω ενα πολυ μικρο φιλτρακι εσωτερικο και να το φτιαξω ή τον ista . Δεν ξέρω τι θα βολέψει καθώς δεν το έχω καθόλου με τα μαστορέματα και τα σωληνάκια που πρεπει να συνδέσεις απο εδω και απο κει . Αυτο το εσωτερικο φιλτρακι συνδεεται με το σωληνακι του co2 του συστηματος της μπουκάλας ?
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 24-01-16, 20:20
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Nαι με το σωληνακι του co2.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 26-01-16, 09:56
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Καλημέρα παιδιά τελικά παρείγγειλα τον ista mix max reactor co2 (Large) . Οταν τον τοποθετησω στο ενυδρειο (απο έξω) το σωληνακι που θα μεταφερει το co2 μεσα στο ενυδρειο πρεπει να κατεβαινει κατω κατω κοντα στο carpet και να το χτυπαει υψηλη ροη απο πανω απο το εξωτερικο φιλτρο ? Ή κάπως αλλιως ποιος ειναι ο καλυτεροσ τροπος τοποθετησης ?
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 26-01-16, 10:06
Το avatar του χρήστη moradin
moradin Ο χρήστης moradin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Νικολέτα καλημέρα,
Αυτός ο ριάκτορας είναι εξωτερικός, και κάνει την διάσπαση του co2 έξω από το ενυδρείο, δεν καταλήγει κανένα σωληνάκι δηλαδή μέσα στο ενυδρείο, αλλά μόνο νερό εμπλουτισμένο με co2.

Δες λίγο κάποιο βίντεο στο νετ πως είναι η συνδεσμολογία του
__________________
Όσο διαβάζω μαθαίνω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πως μεταφέρω ψάρια για 25 με 27 ώρες kornek Γλυκό νερό - Γενικά 32 28-02-11 23:24
Τι γίνεται σε άλλες χώρες. Τσιόνογλου Σταύρος Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 12 19-02-10 12:02
Βοηθεια χήρες και καρδιναλιοι! Oakenfold Αρχάριοι γλυκού νερού 2 19-01-09 12:16
Μετακόμιση 12 ώρες απόσταση k. konstantinos Αρχάριοι γλυκού νερού 6 26-03-08 12:46
¶λλα προιόντα σε άλλες χώρες Carebean pirate Γλυκό νερό - Γενικά 0 25-06-07 13:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09287 seconds with 14 queries