Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-02-05, 08:15
Cristos Ο χρήστης Cristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2004
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή Προσαρμογή

Καλημέρα. Δυστυχώς έχουν περάσει σχεδόν 2 μήνες και το θηλυκό δεν λέει να ξεθαρρέψει. Από χθες έχω βάλει χώρισμα και έχω χωρίσει τον αρσενικό έτσι ώστε να μην την ενοχλεί. Δεν τρώει και δεν ξέρω τι να της κάνω. Οι μετρήσεις είναι οι εξής: ΡΗ: 7,5, ΝΟ2:0, ΝΗ3ΝΗ4: 0, GH: 6, KH: 5, NO3: 25. . Έχω ανεβασμένα τα νιτρικά για τον λόγο ότι ταίζω πολύ μπας και φάει κανά κομμάτι. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Το ενυδρείο της παρέχει κρυψώνες και δεν μπορώ να καταλάβω από τι στρεσάρεται. Έχει χάσει το χρώμα της και έχει σκουρύνει . Πρέπει οπωσδήποτε να φάει γιατί έχει αδυνατίσει. Η θερμοκρασία είναι στους 28.
Όλα τα υπόλοιπα ψάρια τα έχω βάλει αλλού και έχω αφήσει μόνο τον αρσενικό μαζί της μαζί με τους 2 ροδόστομους και τα 3 corydoras.
__________________
120 λίτρα, κυκλοφορητής 600 λίτρα/ώρα, θερμοστάτη 100 watt, λάμπα 25 watt. Φυτά 2 Anubias, 1 Echinodorus bleheri , 2 Cryptocoryne Walkeri, Ceratophyllum demersum, Shinnersia Rivularis. Ψάρια: 1 ζευγάρι δίσκους Green,
60 λίτρα 1 οτόκυκλους, 1 μονομάχο, 5 Zebra Danio, 2 αρσενικούς ξιφοφόρους και 2 θηλυκά, 4 ροδόστομους
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-02-05, 08:24
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Cristo τα λίτρα σου ειναι λίγα και ως εκ τουτου και οι δίσκοι σου ειναι λίγοι. Σημειώνω ότι η παρουσια ενός ζευγαριου στο ενυδρειο σου δεν σημαινει ότι δεν θα εχεις προβλήματα προσαρμογής και αυτό διότι:μπορεί να έχεις μη συμβατοτητα του συγκεκριμένου ζευγαριου, διαφορετικότητα στα μέγεθη τους κτλ. Η λύση ειναι μεγαλυτερο ενυδρειο και περισσότεροι δίσκοι.
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-02-05, 09:25
Cristos Ο χρήστης Cristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2004
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Καλημέρα φίλε. Το μέγεθός τους είναι το ίδιο ( περίπου 10 εκατοστά ). Αυτό το ζευγάρι είναι μαζί 3 μήνες πριν το αγοράσω μόνο του στο ενυδρείο του μαγαζιού. Το να βάλω και άλλους δίσκους στο υπάρχον ενυδρείο δεν θα μου λύσει το πρόβλημα αφού πρέπει να πάρω μεγαλύτερο και δυστυχώς προς το παρών δεν γίνεται να κάνω κάτι τέτοιο. Υπάρχει κάτι άλλο που μπορεί να το κάνει να αισθανθεί καλύτερα? Παρατήρησα το αρσενικό μάλλον θέλει να ζευγαρώσει. Τώρα τα έχω χώρια αλλά το θηλυκό κάθεται ακίνητο κάτω από ένα φυτό και δεν κάνει τίποτα. Η τροφή πέφτει μπροστά από το στόμα της αλλά αυτή δεν την τρώει. Μπορεί να ταλαιπωρείται από κάποια παράσιτα ή κάποια ασθένεια?
__________________
120 λίτρα, κυκλοφορητής 600 λίτρα/ώρα, θερμοστάτη 100 watt, λάμπα 25 watt. Φυτά 2 Anubias, 1 Echinodorus bleheri , 2 Cryptocoryne Walkeri, Ceratophyllum demersum, Shinnersia Rivularis. Ψάρια: 1 ζευγάρι δίσκους Green,
60 λίτρα 1 οτόκυκλους, 1 μονομάχο, 5 Zebra Danio, 2 αρσενικούς ξιφοφόρους και 2 θηλυκά, 4 ροδόστομους
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-02-05, 11:03
red rubin Ο χρήστης red rubin δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-05-2003
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Συγνωμη που ρωταω αλλα απο που τα εχεις παρει τα ψαρια?Απο Θεσσαλονικη και μηπως ειναι Red Spotted Leopard?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-02-05, 11:25
Cristos Ο χρήστης Cristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2004
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Τους έχω πάρει από Αθήνα από το Κωνσταντά στην Αθηνάς. Όταν τους πήρα ήταν σε καλή κατάσταση. Από τροφή δίνω της Τετρα και της Sera red discus. Πιο πολύ τρώνε την τροφή της Τετρα και ρίχνω κάθε εβδομάδα από δύο φορές κατεψυγμένη τροφή.
__________________
120 λίτρα, κυκλοφορητής 600 λίτρα/ώρα, θερμοστάτη 100 watt, λάμπα 25 watt. Φυτά 2 Anubias, 1 Echinodorus bleheri , 2 Cryptocoryne Walkeri, Ceratophyllum demersum, Shinnersia Rivularis. Ψάρια: 1 ζευγάρι δίσκους Green,
60 λίτρα 1 οτόκυκλους, 1 μονομάχο, 5 Zebra Danio, 2 αρσενικούς ξιφοφόρους και 2 θηλυκά, 4 ροδόστομους
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03108 seconds with 12 queries