Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-11-12, 12:58
Φιλιππας Ο χρήστης Φιλιππας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2012
Περιοχή: Νικαια
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή Ελλειψη σιδηρου?

Απο οτι θα δειτε στην φωτο αντιμετωπιζω αυτο το προβλημα στα φυτα ,συν οτι εχουν κιτρινισει οι καμπομπες.Πιστευω οτι ειναι ελλειψη σιδηρου.Προμηθευτηκα σιδηρο της Flourise και εχω βαλει δυο φορες.αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν βλεπω τρομερη διαφορα.
Μηπως φταιει κατι αλλο?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0767.jpg
Εμφανίσεις:  306
Μέγεθος:  112,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-11-12, 20:54
Φιλιππας Ο χρήστης Φιλιππας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2012
Περιοχή: Νικαια
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Δεν γνωριζει κανεις?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-11-12, 21:06
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Μακαρι να ηταν τοσο απλο!
Ολα ειναι μια συναρτηση παρα πολλων παραγοντων ...
Απο τους οποιους δεν αναφερεις αρκετους!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-11-12, 22:05
Φιλιππας Ο χρήστης Φιλιππας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2012
Περιοχή: Νικαια
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Υπαρχει Γιωργο καποια φορμα να συμπληρωσω που μπορει να βοηθησει να βρουμε καποια λυση
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-11-12, 22:23
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/plantdiseasegr.html
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-11-12, 22:37
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Aνεξαρτητα απο την αιτια του προβληματος, μην περιμενεις να δεις κιτρινισμενα φυλλα να πρασινισουν με τον σιδηρο.
Απλα αν ειναι αυτο το προβλημα, τα επομενα που θα "πεταξει" θα βγουν υγιη.
Με τσιγκουνια τον σιδηρο, γιατι παραμονευουν οι αλγες.
Για να μπορεσουν τα φυτα να τον αξιοποιησουν, πρεπει να συντρεχουν μια σειρα απο παραμετρους, οπως ανεφερε και ο Γιωργος Κ.
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-11-12, 22:46
Φιλιππας Ο χρήστης Φιλιππας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2012
Περιοχή: Νικαια
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω το γνωριζω.Απο εκει και εγω διαγνωσα ελλειψη σιδηρου.
Αλλα μαλλον δεν ειναι τοσο απλο .
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klipitiklopos Εμφάνιση μηνυμάτων
Aνεξαρτητα απο την αιτια του προβληματος, μην περιμενεις να δεις κιτρινισμενα φυλλα να πρασινισουν με τον σιδηρο.
Απλα αν ειναι αυτο το προβλημα, τα επομενα που θα "πεταξει" θα βγουν υγιη.
Με τσιγκουνια τον σιδηρο, γιατι παραμονευουν οι αλγες.
Για να μπορεσουν τα φυτα να τον αξιοποιησουν, πρεπει να συντρεχουν μια σειρα απο παραμετρους, οπως ανεφερε και ο Γιωργος Κ.
Το ξερω οτι δεν ξαναπρασσσινιζουν.Γιαυτο και τα κοβω.Το θεμα ειναι να δω τι φταιει ετσι ωστε τα καινουργια να βγαινουν καλα.Το θετικο ειναι οτι οτι καινουργιο βγαινει μεχρι στιγμης ειναι καλο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Φιλιππας : 16-11-12 στις 22:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-11-12, 23:42
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Σορυ, για πριν δεν είχα χρόνο να γράψω, Λοιπόν, είχα το ίδιο πρόβλημα με το φύλλο σου σε ένα εχυνόδορο, με τον ίδιο σίδηρο που έβαλες και εσύ, μία φορά την εβδομάδα, άρχισε να μαυρίζει και να φαίνεται ποιο υγιής στα νέα φύλλα, τα παλιά έγιναν τροφή για σαλιγκάρια.

Το θέμα είναι ότι το φυτό σου αν κατάλαβα από το φύλλο είναι καρυμπόσα(???) και η καμπόμπα είναι φυτά που παίρνουν θρεπτικά από τις ρίζες, κοίτα να βάλεις καμιά ταμπλετίτσα κοντά στις ρίζες τους με σίδηρο (4εκ) και θα είναι μια χαρά. εγώ βάζω τις ταμπλέτες της σερα και κάνουν δουλειά. καλή τύχη!!!

α, και καλό φωτισμό, τι λάμπα έχεις??? μήπως έχει λήξη?? (τονίζω οι τ5, και τ8 λήγουν μετά από έξι μήνες την πάτισα στην αρχή και μου χαλούσαν τα φυτά, μέχρι που την άλλαξα και άρχισαν να πρασινίζουν και να ζωντανεύουν!!!) επίσης, δες και τα κέλβιν.

Τέλος δε μας είπες κατά πόσο έγινε ξαφνικά αυτό ή άλλαξες κάτι και μετά άρχισε αυτή η εικόνα και πόσο καιρό δουλεύει το ενυδρείο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-11-12, 00:19
Φιλιππας Ο χρήστης Φιλιππας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2012
Περιοχή: Νικαια
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Δεν υπαρχει λογος να μου ζητας συγνωμη.Ευχαριστω που ασχοληθηκες κιολλας με το ζητημα μου.
Φροντισα και εβαλα και ταμπλετες στην ριζα.Ειχαμε την ιδια σκεψη.
Οσο για τον φωτισμο η αληθεια ειναι οτι εκανα μια αποτομη μεταβολη.Επειδη εχω δυο λαμπες μια grow kai mia daylight στα 30 βατ η καθε μια σε 100λιτρα σχεδον καθαρα ,μικρινα την περιοδο της daylight σε 6 ωρες απο 10 που ιτς ειχα και τις δυο μαζι.Ετσι αναβει η γκροου 10 ωρες (κοκκινη) και η day light αναβει πλεον 6.
Αυτο εγινε γιατι ειχα μια ασταθεια στο διοξειδιο και βγηκαν 2 ειδων αλγες.
Αλλα ηθελά να περιορισω και λιγο την πρασσσινη που μαζευει κατω το χαλικι.
Τωρα που περιοριστηκαν οι αλγες θα ξεκινησω να ανεβαζω σταδιακα 15 λεπτα καθε εβδομαδα και την δευτερη λαμπα.
Το ενυδρειο τρεχει συνολικα 3 χρονια.Με αυτο το στησιμο τρεχει απο 4 Σεμπτεμβρη.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-11-12, 08:14
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

οπότε με το που έκανες την αλλαγή στο φωτισμό τα πήρε λίγο και τα σήκωσε??? Βασικά νομίζω ότι ανάβεις πολύ ώρα το φως, εγώ το ανάβω 8 ώρες τη μέρα, με μία λάμπα τ8 στα 30watt (120λτ) που πήρα 3¤ από το μαγαζί με τα ηλεκτρολογικά της γειτωνιάς μου με φως 6500κελβιν και τα φυτά πάνε πολύ καλά (έχω μόνο εύκολα φυτά βέβαια αλλά η καμπόμπα είναι εύκολη, όπως και η καρυμπόσα). Οπότε θα σου έλεγα να μειώσεις τη φωτοπερίοδο για να μην έχεις και άλγη. Το ότι έχεις άλγη βέβαια σημαίνει ότι υπάρχει πολύ λίπασμα στο νερό σου επίσης ή και co2. Τι φυτά έχεις συνολικά???
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-11-12, 09:07
Φιλιππας Ο χρήστης Φιλιππας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2012
Περιοχή: Νικαια
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Τα φυτα ειναι vallisneria nana,micronthemum umbrosun,ludwigia repens rubin,Cabomba caroliniana,hygrophilla corymbosa,anumbia nana,Pogostemon helferi και δυο ακομα που μου χαρισανε απο κλαδεματα.Λιπασματα δεν ριχνω πολυ.Ειμαι πολυ τσιγκουνης γιατι φοβαμαι τις αλγες.Ριχνω το μισο απο αυτο που λενε τα υγρα λιπασματα.Οι αλγες ηρθαν απο το σκαμπανευασμα του διοξειδιου.
Οσο για τις λαμπες νομιζω οτι εισαι πολυ χαμηλα.Πρεπει τουλαχιστον να εχεις 0,4 με 0,5 βατ το λιτρο.Και το δικο μου 120 λιτρα ειναι αλλα μετριετουντε τα καθαρα λιτρα.Εσυ αυτην την στιγμη με περιπου καθαρα λιτρα και εσυ στα 100, εισαι στο 0.3.Πιστευω οτι χρειαζεσαι αλλη μια λαμπα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-11-12, 10:16
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Δε θα διαφωνίσω με αυτή τη λογική, αλλά δεν υπάρχει χόρος για άλλο φως, τα φυτά μου αναπτύσσονται με ρυθμούς χελώνας, αλλά δεν με πειράζει. Θα συμπληρώσω φως με λεντ ταινία 5μέτρα και θα δούμε. Το καθαρό νερό μου είναι 100λίτρα περίπου. Πάντως επειδή έχω και εγώ καρυμπόσα και καμπόμπα, (και διάφορα ακόμα) με το φως που έχω τώρα, πάνε μια χαρά απλά δε μεγαλώνουν γρήγορα!!! Τη μεγάλη διαφορά την είδα με την αλλαγή της λάμπας(η εργοστασιακή ήταν 4000κ, 30βατ, 2000λμ, και αυτή που πήρα από το μαγαζί της γειτονιάς είναι 6500κ, 30βατ, 1750λμ)

όσων αφορά το λίπασμα, εγώ βάζω το 1/4 της ποσότητας που λένε τα λιπάσματα (εκτός από το σίδηρο και το excel) και έχω ελάχιστη άλγη και αυτή καφέ και στο τζάμι. (για την ακρίβεια, τον εχινόδορο που έχω που τον έδωσαν με μαύρη άλγη σα να φορούσε μαύρο βελούδινο παλτό ήταν, και τώρα έχει σχεδόν εκλείψει!!!) Για τα δύο πρώτα φυτά δεν ξέρω τι παίζει, για το υπόλοιπα πάντως νομίζω ότι δεν χρειάζεσαι λιπάσματα, η τροφή που ρίχνεις στα ψάρια, και τα απορρίματά τους κάνουν τη δουλειά στο 80% των περιπτώσεων, εξού και οι άλγες που έχεις. Τώρα για να εμφανίστηκαν άλγες από τα σκαμπανευάσματα του co2, τότε και πάλι είχαν πολύ λίπασμα και γι αυτό εμφανίστηκαν... Αν δηλαδή δεν υπήρχαν καθόλου περιτά λιπάσματα με τα σκαμπανευάσματα του co2, που έγιναν, δε θα υπήρχε και τόση άλγη, λογικά πάντα!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ελλειψη ορεξης!!! sifos Διατροφή 9 02-05-11 22:33
ελλειψη νιτρικων doctor Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 15-10-10 14:50
Ελλειψη οξυγόνου tasman Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 21 18-11-09 19:41
ελλειψη Ca.. Γιώργος06 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 21-09-07 12:47
Ελλειψη οξυγονου...... Pritanis Γλυκό νερό - Γενικά 6 13-01-06 21:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06470 seconds with 14 queries