Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 03-06-09, 16:57   #1
μαρκα ενυδρειων
scorpios
Junior Member
Εγγραφή: 03-06-2009
Περιοχή: χαλκιδικη
Μηνύματα: 18

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
scorpios Ο χρήστης scorpios δεν είναι συνδεδεμένος 03-06-09, 16:57
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

εχω ενα cayman 75 λιτρα το κλασικο,ειμαι πολυ ευχαριστημενη απο αυτο αλλα τελευταια το επηξα λογω βλακειας,εχω 3 αγγελοψαρα,3 κλοουν,1 πλακοστομο(ετσι μου το ειπαν οταν το αγορασα) και 1 platidoras(ολο ξεχναω πως μου το ειπαν) αυτο που ζηταω αν ξερετε ενυδρειο με διαστασεις 70-73 μηκος,45 πλατος και υψος οσο να'ναι.Ποια πιστευτε οτι ειναι η καλυτερη εταιρεια?Σε ποια εταιρια μπορω να βρω ενυδρειο μαυτες τις διαστασεις? Εψαξα στην cayman αλλα δεν μου χωραει για 5 ποντουςΒ ο η θ η σ τ ε παρακαλω μια αρχαρια
Εμφανίσεις: 3139
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-06-09, 09:15
Το avatar του χρήστη Gojoy
Gojoy Ο χρήστης Gojoy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-03-2009
Περιοχή: Εβρος
Μηνύματα: 182
Send a message via Skype™ to Gojoy
Προεπιλογή

Μια καλη ληση ειναι να το κατασκεβασεις μονη σου με τα μετρα που θελεις.Θα σου βγει και ποιο φθινα.....αλλα δεν ξερω αν θα τα καταφερεις.Παντος αν θες διαβασε αυτο www.tsamisaquarium.gr εκει που λεει πανω δεξεια "κατασκεβες".Αν και παλι οχι,πανε να ρωτησεις σε κανενα πετσοπ.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-06-09, 09:36
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από scorpios Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω ενα cayman 75 λιτρα το κλασικο,ειμαι πολυ ευχαριστημενη απο αυτο αλλα τελευταια το επηξα λογω βλακειας,εχω 3 αγγελοψαρα,3 κλοουν,1 πλακοστομο(ετσι μου το ειπαν οταν το αγορασα) και 1 platidoras(ολο ξεχναω πως μου το ειπαν) αυτο που ζηταω αν ξερετε ενυδρειο με διαστασεις 70-73 μηκος,45 πλατος και υψος οσο να'ναι.Ποια πιστευτε οτι ειναι η καλυτερη εταιρεια?Σε ποια εταιρια μπορω να βρω ενυδρειο μαυτες τις διαστασεις? Εψαξα στην cayman αλλα δεν μου χωραει για 5 ποντουςΒ ο η θ η σ τ ε παρακαλω μια αρχαρια
Για ενυδρείο, θα πρέπει να πας σε πετ σοπ να ρωτήσεις, αν και οι διαστάσεις που δίνεις είναι λιγάκι δύσκολο να τις βρεις σε έτοιμο της αγοράς. Ή πας σε DIY ή προσαρμώζεσαι σε έτοιμο με κόστος την αλλαγή των διαστάσεων που έχεις δώσει. Εταιρείες εμπιστοσύνης υπάρχουν αρκετές στο χώρο.

Τώρα για τα ψάρια που έχεις, ακόμα και για το νέο ενυδρείο που πρόκειται να αγοράσεις (λίγα λίτρα) θα πρέπει να κάνεις κάποιες αφαιρέσεις. π.χ. τα κλοουνάκια απαιτούν πολλά λίτρα άρα φεύγουν.

Όσο για το platidoras, σαν ονομασία υβριδισμού μου μοιάζει (αστειεύομαι)... Υπάρχουν και τα platys αλλά συνάμα υπάρχουν και corydoras, δύο πολύ διαφορετικά ψάρια με πολύ διαφορετικές συνήθειες. Πρέπει να εξακριβώσεις το είδος.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-06-09, 09:37
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο για το platidoras, σαν ονομασία υβριδισμού μου μοιάζει (αστειεύομαι)...
Ίσως να εννοεί τα platydoras costatus
http://www.planetcatfish.com/catelog...species_id=166
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-06-09, 09:51
scorpios Ο χρήστης scorpios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-06-2009
Περιοχή: χαλκιδικη
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή παιζει ρολο το μηκος σε σχεση με το υψος?

αυτο που θελω να πω ειναι αν το μηκος ειναι 50 εκ. και το υψος 60 εκ. ειναι ασφαλες? αυτοι που κατασκευαζουν ενυδρεια τους δινεις εσυ τα μετρα η ερχονται και μετρανε οι ιδιοι? οι κλοουν ποσα λιτρα νερο χρειαζονται? συγνωμη αν οι ερωτησεις μου σας φανουν λιγο χαζες αλλα ειμαι κατιτις αρχαρια
-------------------------
ναι αυτο ειναι το ονομα του και κανεις δεν μου ειπε οτι θα μεγαλωνε τοσο πολυ.νοιωθω πολυ ενοχη που τον εχω ετσι αν και τον βλεπω πολυ λιγο γιατι ειναι συνεχως κρυμμενος σε ενα βραχο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη scorpios : 04-06-09 στις 09:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-06-09, 09:54
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από scorpios Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο που θελω να πω ειναι αν το μηκος ειναι 50 εκ. και το υψος 60 εκ. ειναι ασφαλες? αυτοι που κατασκευαζουν ενυδρεια τους δινεις εσυ τα μετρα η ερχονται και μετρανε οι ιδιοι? οι κλοουν ποσα λιτρα νερο χρειαζονται? συγνωμη αν οι ερωτησεις μου σας φανουν λιγο χαζες αλλα ειμαι κατιτις αρχαρια
Χαζή δεν είναι καμία ερώτηση.

Δεν παίζει τόσο το θέμα ασφάλειας, γιατί σήμερα υπάρχουν αξιόπιστα υλικά για να κατασκευάσεις ότι θέλεις. Το θέμα είναι ότι τα περισσότερα ψάρια απαιτούν μήκος και πλάτος για να έχουν ευχαίρια κίνησης. Το ύψος σε τέτοια δραστηριότητα μπορεί να παίξει ρόλο μόνο σε πολύ-πολύ μεγάλα ενυδρεία. Με το μεγάλο ύψος θα έχεις και πρακτικές δυσκολίες όπως την διαχείριση του βυθού. Βασικά, δε θα σύστηνα ένα τέτοιο ενυδρείο σε αρχάριο.

Όσο αφορά το δεύτερο, ένοχοι κανονικά θα' πρεπε να νοιώθουν αυτοί που τα πουλούν. ¶σε που θα έπρεπε να ήταν και οι προστάτες του χόμπυ.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ποιοτηκη μαρκα ενυδρειων chris@ Γλυκό νερό - Γενικά 17 14-04-09 15:04
Μαρκα Τροφησ ΣΤΑΥΡΟΣ Malawi 4 02-08-06 13:13
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΩΝ notios_n Γλυκό νερό - Γενικά 6 23-01-04 22:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04073 seconds with 13 queries