Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-02-07, 14:31
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή Την βοήθεια σας και την υπομονή σας

Καλησπέρα στους θαλασσινούς …

Θα είμαι λιτός και περιεκτικός …

Όπως και στους περισσότερους χομπίστες το όνειρο μου είναι να φτιάξω κάποια στιγμή ένα θαλασσινό ενυδρείο …

Όχι κάτι το φοβερό …

Έχω ένα 55αρι και θα ήθελα να ξέρω τι χρειάζεται …
Επίσης έχω 2 εσωτερικά φίλτρα με κοντά στα 600 λίτρα την ώρα απόδοση …
Ο φωτισμός είναι κοντά στα 70 watt συνολικά με 3 λάμπες …
Και ένα Moon light…
Ηλεκτρονικός θερμοστάτης ψύξης θέρμανσης !!
Σύντομα οι Φώτο για να γίνει κατανοητότερο

Θέλω απλά πράγματα …
Λίγο βράχο …
2 clownακια … ίσως και κάνα ακόμα ψαράκι …
και κάνα οστρακοειδές … αστερία κτλ κτλ ..

Και εδώ μπαίνουν οι ερωτήσεις :
  • Πόσα κιλά βράχου λέτε να χρειαστώ και πόσο κάνει περίπου …
  • Είχα διαβάσει κάπου ότι τα fish only δεν χρειάζονται skimmer … όντως??
  • Τι Skimmer χρειάζομαι και πόσο θα κάνει περίπου …
  • Με τα λίτρα και τα ψαράκια είμαι οκ ??
  • Από φως ??? χρειάζομαι τίποτα ιδικό ???
  • τι κόστος συντήρησης θα έχει περίπου … θα είναι όσο και του γλυκού που έχω τώρα ???
  • κάνα Link για το τι χρειάζεται να ξέρω για τα fish only ??
  • μιας και θα βάλω clowns θα ήθελα να ξέρω αν θα μπορούσα να βάλω και καμία ανεμώνη μέσα … ή θέλει πολύ μπελά !!!
  • το στρώσιμο πως θα το κάνω ..
  • υλικά φίλτρου ???
ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων …
ευχαριστώ πολύ για την υπομονή σας !!
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-02-07, 16:29
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Φιλε lsourtzo , καλες πτησεις

Λοιπον εχεις 55 λιτρα ενυδρειο και θες να βαλεις δυο κλοουνακια + κανα σαλιγκοκαβουρακι + αχινο + κανενα ψαρακι ακομα (αυτο πολυ αργοτερα αφου μπουν οι κλοουν) ...
  • Εφοσον δεσμευτεις να κρατηθεις σε αυτα τα 2-3 ψαρακια , τοτε μπορεις να την γλυτωσεις χωρις σκιμερ . Μπολικος ενεργος ανθρακας και ενα πιστο προγραμμα μικρων αλλαγων νερου με RO θα κανουν δουλεια.
  • Ζωντανος βραχος περι τα 5-6 κιλα + καποιο ψοφιο σαν βαση.Υπολογισε καμμια 80-90 ευρω.
  • Τα 70 βατ ειναι υπεραρκετα ακομα και αν ειναι απο Τ8 .Φροντισε οι λαμπες να ειναι απο 10Κ και πανω.
  • Ανεμωνη ισως αργοτερα ...αν θες κανενα κλοουνοκοραλο , θα ελεγα καποιο σαρκοφυτο σαν κεντρικο κομματι (πανε οι κλοουν και εκει και παιζουν )
  • Υλικα βιολογικου φιλτρου μονο σιποραξ . Για χημικα θα ελεγα seachem ανθρακα και tunze rowaphos για αντι-Phosphate.Τι χωρητικοτητα εχουν οι καδοι των φιλτρων ? Μπας και παιζει κανα 2213 να γινει βιολογικο ? (πρεπει να ρεφαρεις την ελλειψη σκιμερ με καλη βιολογια)
  • Το στρωσιμο γινεται οπως και στο γλυκο νερο.Εχω ρεζερβα μερικα στρωμενα σφουγγαρια να σου δωσω να τελειωσεις asap με το στρωσιμο
  • Υποστρωμα μονο αραγωνιτης ψιλοκοκκος . Εστω και ψοφιος.
  • Αλατι απλο ...ενα Red Sea σε μεγαλη συσκευασια θα ειναι μια χαρα.
Αν θες σουμα με εμπορικες τιμες , πες μου να σου φτιαξω .Παντως σαν εγχειρημα ειναι ευκολο.Το κοστος γενικα προσιτο και τα επιπλεον εξοδα συντηρησης σε σχεση με ενα αντιστοιχο γλυκο ειναι μηδαμινα...

Αν θες ριξε μια ματια εδω :
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14564
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15393
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-02-07, 20:30
Το avatar του χρήστη Θανάσης
Θανάσης Ο χρήστης Θανάσης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-06-2006
Περιοχή: Χολαργός
Μηνύματα: 464
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Θανάσης
Προεπιλογή

Καλησπέρα και καλή αρχή με τα αλάτια!!!

Πάντως δεν θα είναι λίγο στενάχωρα σε 55λ 2 κλόουν που ο ένας χρειάζεται 80- άντε πες 70- λίτρα(απ'όσο έχω διαβάσει και ερευνήσει, βέβαια);;
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-02-07, 00:17
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Σε τελικά μεγέθη ίσως έχει πρόβλημα. Αλλά μέχρι τότε θα έχει κάνει σίγουρα μεγαλύτερο....

Κατά τα άλλα μπορείς και χωρίς skimmer, όμως τα οφέλη θα είναι μεγάλα, αν τελικά βάλεις, σε σχέση με το κόστος. Μιλάμε για κάποιο απλό, με ξυλόπετρα.
Ο φωτισμός σου για αρχή είναι μια χαρά. Αλλά όχι και για ανεμώνη, η οποία θέλει αρκετό και βέβαια και την ανάλογη εμπειρία.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-02-07, 01:34
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

καταρχάς παίδες thanks για την άμεση ανταπόκριση ...
αν και βέβαια δεν περίμενα τίποτα λιγότερο ... αφού είναι γνωστό ότι το θαλασσινό τμήμα του GAB είναι απλά το καλύτερο ...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tricky Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον εχεις 55 λιτρα ενυδρειο και θες να βαλεις δυο κλοουνακια + κανα σαλιγκοκαβουρακι + αχινο + κανενα ψαρακι ακομα (αυτο πολυ αργοτερα αφου μπουν οι κλοουν) ...
γιατί πολύ μετά από τα κλόουν ???
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tricky Εμφάνιση μηνυμάτων
Ανεμωνη ισως αργοτερα ...αν θες κανενα κλοουνοκοραλο , θα ελεγα καποιο σαρκοφυτο σαν κεντρικο κομματι (πανε οι κλοουν και εκει και παιζουν)
Τι παραπάνω απαιτήσεις έχει η ανεμώνη ??? τι είναι τα σαρκόφυτα ?? κάνα λινκ ?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tricky Εμφάνιση μηνυμάτων
Υλικα βιολογικου φιλτρου μονο σιποραξ . Για χημικα θα ελεγα seachem ανθρακα και tunze rowaphos για αντι-Phosphate.Τι χωρητικοτητα εχουν οι καδοι των φιλτρων ? Μπας και παιζει κανα 2213 να γινει βιολογικο ? (πρεπει να ρεφαρεις την ελλειψη σκιμερ με καλη βιολογια)
οι κάδοι των εσωτερικών φίλτρων είναι μικροί ... 200 ml χ 2 το πολύ ... δεν κάνουν λέτε ε ???
άμα πάρω τελικά σκίμερ θα φτάνουν ??
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tricky Εμφάνιση μηνυμάτων
Το στρωσιμο γινεται οπως και στο γλυκο νερο.Εχω ρεζερβα μερικα στρωμενα σφουγγαρια να σου δωσω να τελειωσεις asap με το στρωσιμο
αυτό θα χρειαστεί σίγουρα ...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tricky Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν πρόλαβα να τα δω ακόμα ... θα τα αύριο..
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε τελικά μεγέθη ίσως έχει πρόβλημα. Αλλά μέχρι τότε θα έχει κάνει σίγουρα μεγαλύτερο....
με μαθηματική ακρίβεια ...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατά τα άλλα μπορείς και χωρίς skimmer, όμως τα οφέλη θα είναι μεγάλα, αν τελικά βάλεις, σε σχέση με το κόστος. Μιλάμε για κάποιο απλό, με ξυλόπετρα.
τιμή ? ξέρουμε περίπου ?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο φωτισμός σου για αρχή είναι μια χαρά. Αλλά όχι και για ανεμώνη, η οποία θέλει αρκετό και βέβαια και την ανάλογη εμπειρία.
γιατί ??? τι παραπάνω θέλει ???
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-02-07, 07:13
enzo Ο χρήστης enzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

Aγαπητε φιλε isourtzo,
πριν ξεκινησεις οτιδηποτε θα πρεπει πρωτα να κατασταλαξεις τι θες,θαλασσινο fish only,η reef.
αν θα βαλεις μονο clown πχ.θα μεινεις με αυτα τα φωτα,η και πολυ λιγοτερο,αν ομως θες και ανεμωνη πρεπει να βαλεις πολυ περισσοτερο φωτισμο,και κατα επεκταση θα καις πολυ περισσοτερο ρευμα...
το ιδιο ισχυει για την κυκλοφορια,για το αν θα βαλεις ζωντανο βραχο κτλ....
οσο λιγοτερα λιτρα τοσο πιο οργανωση θελει γιατι οι συνθηκες ειναι πολυ πιο ευμεταβλητες.....
αρα ριξε λιγο διαβασματακι περισσοτερο,δες τι ακριβως θελεις και το συζηταμε εκτενεστερα.....
παντως να εισαι σιγουρος οτι η συντηρηση ειτε fish only διαλεξεις,ειτε reef,θα ειναι περισσοτερη απο του γλυκου που διαθετεις.....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-02-07, 09:19
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Η συντήρηση θα είναι μεγαλύτερη όπως βέβαια και η απόλαυση που θα σου παρέχει ένα θαλασσινό ενυδρείο.
Τώρα σχετικά με το τι ακριβώς ενυδρείο θα κάνεις…. Δεν νομίζω ότι έχεις και πολλά περιθώρια, κυρίως λόγω μεγέθους. Το πρόβλημα είναι ότι ξεκινώντας το ενυδρείο αυτό των 55 λίτρων και σε μεταγενέστερη αλλαγή του ενυδρείου, αρκετός εξοπλισμός θα πάει χαμένος.
Εν πάση περίπτωση εμείς μιλάμε τώρα για το 55 λίτρο. ¶ρα το μόνο που μπορείς να κάνεις (κατά την γνώμη μου) είναι ένα mixed ενυδρείο με μερικά εύκολα κοραλλάκια και ελάχιστα ψαράκια.

H ανεμώνη θεωρείται ένα σχετικά δύσκολο είδος, γιατί χρειάζεται πολύ καλές συνθήκες, ισχυρό φωτισμό (Min. T5). Όμως αν σου αρέσει πολύ ίσως θα πρέπει να διαμορφώσεις το ενυδρείο σου ειδικά για αυτήν. Θέλει όμως μελέτη προς αποφυγή λαθών.
Επίσης θα πρέπει να σκεφτείς και το θέμα της ψύξης (το καλοκαίρι) που σε ένα τόσο μικρό σύστημα εμπεριέχει κινδύνους. Σίγουρα θα πας για ανεμιστηράκια αλλά θα πρέπει να δεις το σύστημα της αυτόματης αναπλήρωσης νερού.

Για το ενυδρείο σου αυτό το skimmerείναι ότι πρέπει, αν και θα σου πιάσει ζωτικό χώρο.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-02-07, 09:31
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από enzo Εμφάνιση μηνυμάτων
παντως να εισαι σιγουρος οτι η συντηρηση ειτε fish only διαλεξεις,ειτε reef,θα ειναι περισσοτερη απο του γλυκου που διαθετεις.....
Εδω , οσο αφορα το fish only, θα διαφωνησω ...οταν το ενυδρειο στρωσει και ερθει στα ισια του , η μονη σοβαρη διαφορα στην συντηρηση του θα ειναι οι αλλαγες νερου ...που στην περιπτωση του φιλου μας μιλαμε για 15 λιτρα νερο + 0,5 κιλο αλατι σε ενα δοχειο με θερμαντηρα/κυκλοφορητη 24 ωρες πριν την αλλαγη ...αυτο 2-3 φορες το μηνα.

Μερικες παρατηρησεις στα παραπανω , παντα ΙΜΟ:
  • Οι δυο percula ή οcellaris clown , εφοσον αγοραστουν μικροι , θα χωρεσουν και θα περασουν και καλα για τουλαχιστον εναμιση χρονο απο τωρα.Μεχρι τοτε , θα εχεις μονο ενυδρεια θαλασσινου
  • Δεν προτεινω σκιμερ για τον απλο λογο οτι θεωρω μια αναβαθμιση σε λιτρα δεδομενη.Αν παρεις καποιο μικρο σκιμερακι τωρα , ουσιαστικα οταν θα θες να μεγαλωσεις το ενυδρειο σου , θα ειναι αχρηστο και θα χαλασεις εκ νεου λεφτα.Αν τεσπα βαλεις ενα σκιμερακι αεροπετρας , υπολογισε περιπου 50-60 ευρω μαζι με την αεραντλια του (αν δεν εχεις) και περι τα 3 ευρω μηνιαιως για αλλαγη της αεροπετρας.
  • Την ανεμωνη ξεχασε την προς το παρον.Για τα σαρκοφυτα δες τα παρακατω :
http://www.garf.org/sarc2000/sarc1.html
http://www.pbase.com/cryptodendrum/image/60483962
http://www.aquariumadvice.com/photop...=percula-March
http://saltaquarium.about.com/cs/msu...leeclownle.htm
http://www.aquahobby.com/corals/e_Sa...n_umbrella.php
  • Λεω οτι το τριτο ψαρακι αν μπει , θα πρεπει να μπει πολυ αργοτερα γιατι ,απλα, τους δυο κλοουν θα πρεπει να τους βαλεις ταυτοχρονα οποτε το φορτιο θα ειναι βαρυ για αρχη.Οι κλοουν πρεπει να μπουν μαζι ωστε να εισαι σιγουρος οτι δεν θα τσακωνονται σε τοσο λιγο χωρο.Οταν με το καλο θα πας να τους αγορασεις, απο ενα τανκ με κλοουνακια ιδιου περιπου μεγεθους (3-4 εκατ) , θα αγορασεις τον πιο μεγαλο και εναν μικροτερο...
  • Τα φιλτρα που εχεις ειναι οριακα για χημικο.Δηλαδη ανθρακα/αντι-phosphate θα βαζεις περιπου 200 ml συμφωνα με τις αναλογιες πχ της Seachem. Ισως για βιολογικο να κοιταζες κανενα HOT σαν τα eheim liberty ,αν βεβαια βολευει...ειδα προχθες ενα ΗΟΤ φιλτρο της ΟΤΤΟ , στο οποιο αναλογα με τις αναγκες σου , προσθετεις πυργακια απο πανω.Δεν περιλαμβανει κυκλοφορητη και η τιμη του ξεκιναει απο 15 ευρω + 8 ευρω το καθε πυργακι που προσθετεις (τιμες Ελλαδας).Δες μερικα στοιχεια εδω : http://aquarium-otto.english.eyp.com...egory=&Style=1 . Ισως ετσι , το δευτερο εσωτερικο φιλτρο που εχεις να το εκανες μηχανικο και ταυτογχρονα προφιλτρο για αυτο της ΟΤΤΟ ...ελπιζω να καταλαβες τι εννοω
Βαλε καμμια φωτο του ενυδρειου που σκοπευεις να κανεις θαλασσινο ...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-02-07, 10:57
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Έχοντας διαβάσει κάποια πραγματάκια κατά καιρούς περί θαλασσινών ενυδρείων πείρα την απόφαση να πάω για fish only επειδή ακριβώς θεωρώ το κόστος και την φροντίδα που χρειάζεται ένα mini reef απαγορευτική για εμένα αυτήν την στιγμή … και βασικότερο ακόμα … θέλω όταν ξεκινάω κάτι καινούριο να δίνω τον απαραίτητο χρόνο στον εαυτό μου να το κάνει σωστά … και το reef πιστεύω ότι είναι καλύτερα να το δοκιμάσεις αφού πρώτα έχεις μάθει τις στοιχειώδεις ανάγκες και διαδικασίες ενός θαλασσινού .

Εχθές καθόμουν και περιεργαζόμουν το ενυδρείο το οποίο προορίζετε για αυτήν την δουλεία … και σκεφτόμουν την περίπτωση του να του προσθέσω ακόμα μία πατέντα στο όλο εγχείρημα … μιας και θα γίνει αναδιάταξη του χορού και επαναπροσαρμογή στις νέες ανάγκες σκέφτηκα να προσθέσω ένα 15 που έχω δίπλα του σαν sump … να του δημιουργήσω μία υπερχείλιση έτσι ώστε τελικά να αυξήσω και τα λίτρα, και το μέγεθος φίλτρανσης με το λιγότερο δυνατό κόστος . έχω είδη αρκετές αντλίες από πρώην εσωτερικά από 400 lt την ώρα μέχρι 1200 που θα τις χρησιμοποιήσω για να ρίχνω το νερό πίσω στο sump … και φυσικά για ισχυρή ανάδευση του εσωτερικού του ενυδρείου που από ότι κατάλαβα είναι πολύ σημαντική στα θαλασσινά !!

Σας παραθέτω σχήμα να μου πείτε γνώμες.

Τώρα στις ερωτήσεις …
Πάω την Παρασκευή να αγοράσω τα πράγματα … τι πρέπει να πάρω αρχικά …
  • Αραγωνήτη, πόσα κιλά ??? Ζωντανό ή όχι ? τι κόστος ?
  • Βράχο να υποθέσω θα πάρω αφού πρώτα θα είναι όλα έτοιμα … μπορώ να τον αγοράσω και να τον βάλω σε ένα βαρέλι να δουλεύει μέχρι να είναι έτοιμο το τανκ (φυσικά με κάποια αντλία νερού ) ?? πόσο βράχο συνολικά ?? πόσο ζωντανό πόσο ανενεργό ?
  • Υλικά φίλτρου ? εδώ παίζει μηχανικό καθάρισμα ??? τι υλικό ??? από ότι κατάλαβα siporax θα πρέπει να βάλω για βιολογικό … να πάρω και μερικά σφουγγάρια για όγκο ??? από χημικό ??? μπορώ να τα βάλω όλα μέσα στο sump μαζί ?? η μέσα στο sump μαζί με το skimmer να βάλω και ένα από τα εσωτερικά μου με μόνο βιολογικό υλικό ?
  • Στο skimmer υπάρχει κάτι που θα πρέπει να προσέξω όταν θα το παίρνω ??κάνα μοντέλο συγκεκριμένο ?
  • θα προτιμούσα η αγορές να γίνουν μόνο μίας … να χρειαστεί αν είναι δυνατών να ξανάπαω στο pet shop μόνο για τα ψαράκια ξανά … αν γίνετε !!
  • ξεχνάω τίποτα από την λίστα ??? κάτι που θα πρέπει να αγοράσω ακόμα ??
  • αλάτι τι να πάρω ??? πόσο ???
thanks και πάλι για την συμβολή σας … φυσικά αν όλα πάνε καλά θα πρέπει να υπάρξει και συνεννόηση για το βιολογικά στρωμένο σφουγγαράκι που λέγαμε !!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  THALASSINO.jpg
Εμφανίσεις:  296
Μέγεθος:  107,5 KB  
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lsourtzo : 07-02-07 στις 12:53
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-02-07, 11:14
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tricky Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα φιλτρα που εχεις ειναι οριακα για χημικο.Δηλαδη ανθρακα/αντι-phosphate θα βαζεις περιπου 200 ml συμφωνα με τις αναλογιες πχ της Seachem. Ισως για βιολογικο να κοιταζες κανενα HOT σαν τα eheim liberty ,αν βεβαια βολευει...ειδα προχθες ενα ΗΟΤ φιλτρο της ΟΤΤΟ , στο οποιο αναλογα με τις αναγκες σου , προσθετεις πυργακια απο πανω.Δεν περιλαμβανει κυκλοφορητη και η τιμη του ξεκιναει απο 15 ευρω + 8 ευρω το καθε πυργακι που προσθετεις (τιμες Ελλαδας).Δες μερικα στοιχεια εδω : http://aquarium-otto.english.eyp.com...egory=&Style=1 . Ισως ετσι , το δευτερο εσωτερικο φιλτρο που εχεις να το εκανες μηχανικο και ταυτογχρονα προφιλτρο για αυτο της ΟΤΤΟ ...ελπιζω να καταλαβες τι εννοω
Και η λύση με το φίλτρο τις ΟΤΟ μου φαίνεται πάρα πολύ καλή βέβαια …
Νομίζετε ότι θα με κάλυπτε απόλυτα ?? νομίζετε ότι η προηγούμενη μέθοδος θα ήταν υπερβολική ??
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-02-07, 13:02
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lsourtzo Εμφάνιση μηνυμάτων
… και βασικότερο ακόμα … θέλω όταν ξεκινάω κάτι καινούριο να δίνω τον απαραίτητο χρόνο στον εαυτό μου να το κάνει σωστά …....
Πάω την Παρασκευή να αγοράσω τα πράγματα … τι πρέπει να πάρω αρχικά ?
Φιλε lsoutzo , καταλαβαινεις οτι τα δυο παραπανω αποσπασματα απο οσα αναφερεις ειναι λιγο ασυμβατα , ειδικα εφοσον βαζεις και το sump στο παιχνιδι σημερα (ημερα Τεταρτη ).

Εγω συμφωνω με το sump αρκει να σχεδιαστει σωστα και να δοκιμαστει οτι δουλευει στην πραξη (πχ πειραμα με γλυκο νερο για να δεις οτι οι θαλαμοι/υπερχειλιση/αντλιες δουλευουν σωστα).Θα πρεπει το νερο , οπως ερχεται απο το ενυδρειο και πεφτει στο sump να συνανταει καποιο μηχανικο υλικο , μετα τα χημικα και τελος τα οποια βιολογικα ...θα πρεπει να φτιαξεις θαλαμους για να μπουν αλλιως θα επιπλεουν και το νερο θα κανει bypass.
Αυτο το 15 λιτρο , τι διαστασεις εχει ? Οπως και να ναι , ξαναλεω οτι πρωτα πρεπει να διαμορφωσεις το sump , να το ''ενωσεις'' με το κυριως ενυδρειο , να του βαλεις μερικα υλικα για τεστ και να του βαλεις γλυκο νερο ...θα το αφησεις να δουλεψει ετσι λιγο να δεις οτι γινεται δουλεια ...γιατι αν τυχον αδειασει το σαμπ και εχει μεσα τα θαλασσινα , θα ειναι αργα

Οσο αφορα τις νεες ερωτησεις σου , πολλες εχουν απαντηθει ...ειτε σε αυτο το ποστ ή σε αλλα πολυ προσφατα

Εφοσον θετεις θεμα περιορισμενου χρηματικου Budget , καλο θα ηταν να μεταθεσεις τις οποιες αγορες σου για την αλλη Παρασκευη

Παντα φιλικα,
Βασιλης
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-02-07, 13:27
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

οκ κατάλαβα τι εννοείς ...
η κατασκευή του sump θα γίνει την παρασκευή ...
απλά ήθελα να δω τι υλικά πρέπει να αγοράσω για να μπορέσω ακριβώς να κάνω τις δοκιμές ...
άμα μπει το sump θα είναι ποιό δύσκολο να μετακινώ ενυδρεία κτλ κτλ ... οπότε θα προτιμούσα να έχω τα υλικά έτοιμα ... επίσης θα ήθελα να έχω είδη αγοράσει και τα υλικά του φίλτρου που θα μπουν στην πραγματικότητα έτσι ώστε να έχω το περιθώριο να κάνω βελτιώσεις κατά την δημιουργία του sump και μετά ... ( για παράδειγμα να μην χωράει το skimmer ).

αυτός ήταν και ο λόγος που έτσι και αλλιώς θα πήγαινα στο pet shop την παρασκευή ...δεν είναι θέμα βιασύνης ...
απλά θέλω να τα έχω όλα προκειμένου να τα δουλέψω σωστά ...

δεν είχα σκοπό να βάλω οτιδήποτε ζωντανό μέσα πριν βεβαιωθώ ότι όλα είναι καλά φυσικά ...
αυτά ...
ιδικά για το sump δεν θα είχε νόημα μια δοκιμή χωρίς να έχω τα υλικά μέσα !!
δεν είναι παράλογο νομίζω ...

τώρα όσο αναφορά τον αραγονήτη και τον βράχο ... An δεν είναι τόσο καταστροφικό να μείνει 1 εβδομάδα σε ένα 60λιτρο βαρέλι με 2 κυκλοφορητές θα προτιμούσα να τον αγοράσω απο τώρα γιατί θα μου είναι πολύ δύσκολο να ξανατρέχω για το κάθε τι στην Κηφισιά ...
αυτά
και πάλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας …
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-02-07, 14:03
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Λοιπόν για να δοκιμάσεις αν λειτουργεί σωστά το sump δεν χρειάζονται τα υλικά. Απλά να έχει τελειώσει σωστά με τις μπάφλες και τα διαμερίσματα κλπ.
Αυτά μπορείς να τα κάνει και με plexi για να μην μπλέξεις με τζάμια. Κολλάει με σιλικόνη στο τζάμι όχι βέβαια τόσο γερά, αλλά μια χαρά για να φτιάξουμε διαμερίσματα και μπάφλες.
Η γνώμη μου όμως είναι να σχεδιάσεις σωστά το όλο θέμα γιατί πολλές φορές αλλιώς τα σκεφτόμαστε και αλλιώς μας έρχονται. Την έχω πατήσει και εγώ με τέτοια θέματα (με πλαϊνό sump) επειδή δεν είχα σκεφτεί όλες τις παραμέτρους. Και πίστεψέ με υπάρχουν πολλοί παράμετροι που δεν τις σκεφτόμαστε π.χ. θόρυβος κλπ.
Έτσι λοιπόν το sump θα πρέπει να τροφοδοτείται με μια αντλία από το ενυδρείο και να βρίσκεται ψηλότερα από αυτό. Λίγο δεν χρειάζεται πολύ. Το νερό θα μπαίνει στο πρώτο διαμέρισμα που μπορείς να βάλεις μηχανικά υλικά (υαλοβάμβακα) και μετά θα πρέπει να πηγαίνει στον Skimmer. Μετά τον skimmer μπορείς να έχεις μια δυο μπάφλες για να παγιδεύσεις τις μικροφυσαλίδες (αν και αυτοί οι skimmerδεν βγάζουν πολλές) και ύστερα να βρίσκονται τα βιολογικά (αν έχεις) και τα χημικά υλικά. Το νερό θα πρέπει να επιστρέφει στο νερό με την βαρύτητα πίσω στο ενυδρείο.
Βλέπεις λοιπόν ότι θέλει πολύ σκέψη πριν αν ξεκινήσεις και θα πας στο ενυδρειακό κατάστημα πολλές φορές. Εκτός από της Κηφισιάς υπάρχουν και άλλα (Περιστέρι, Δάφνη κλπ.).

Η άμμος έτσι και αλλιώς είναι σε σακουλάκια και διατηρείται. Τον βράχο μπορείς να τον πάρεις και να τον βάλεις σε βαρέλι με έναν κυκλοφορητή.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-02-07, 14:03
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lsourtzo Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατί θα μου είναι πολύ δύσκολο να ξανατρέχω για το κάθε τι στην Κηφισιά ...
Υπαρχουν πολυ καλες και εξισου φθηνες επιλογες για βραχο/αραγωνιτη πολυ κοντα σου ...(Ειδικα για αραγωνιτη πολυ φθηνοτερες)

Περιστερι δεν μενεις ?

Αν σε ενδιαφερει , στειλε μου ενα πμ για τα περαιτερω
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-02-07, 14:13
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

accnt : αυτός ήταν και ο λόγος που έκανα το σχήμα ...
και ο λόγος που σας ρωτησα όλα αυτά ...
έτσι το είχα σκευτεί μόνο που τοποθετούσα το σκιμμερ στο τελευταίο στάδιο ... τωρα ξέρω ...

τώρα μία κρήσιμη ερώτηση ...
τι είναι η μπάφλες ??
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-02-07, 18:09
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Oι μπάφλες είναι χωρίσματα που μπαίνουν εν σειρά και αφήνουν το νερό να περάσει μια από πανω μαι από κάτω κλπ. αλλά πιάνουν σε όλο το πλάτος και με αυτόν τον τρόπο οι μικροφυσαλίδες παγιδέυονται και εξασθενούν.
Δες ενα προχειρο σχήμα...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  sump.JPG
Εμφανίσεις:  302
Μέγεθος:  10,8 KB  
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-02-07, 19:53
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

δεν είναι απλά χωρίσματα ???
είναι κάτι ιδιαίτερο ????
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-02-07, 23:09
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Η διαφορά είναι ότι μπαίνουν 3 ή 5 καμιά φορά ανάλογα με το πρόβλημα των μικροφυσαλίδων. Έτσι όπως παρασέρνονται με το νερό στο πάνω πάνω σημείο (που δείχνει περίπου το βέλος), εκεί λοιπόν συσσωρεύονται, αδυνατώντας να ακολουθήσουν την πορεία προς τα κάτω και «σκάνε».
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-02-07, 23:21
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Η διαφορά είναι ότι μπαίνουν 3 ή 5 καμιά φορά ανάλογα με το πρόβλημα των μικροφυσαλίδων. Έτσι όπως παρασέρνονται με το νερό στο πάνω πάνω σημείο (που δείχνει περίπου το βέλος), εκεί λοιπόν συσσωρεύονται, αδυνατώντας να ακολουθήσουν την πορεία προς τα κάτω και «σκάνε».
ok καταλαβα...
ελπίζω να εχετε φωτό απο το sump σύντομα ...
κάτι άλλο που θα πρέπει να προσέξω ??
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-02-07, 18:33
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Τελικά άλλαξαν λίγο τα σχέδια !!
τελικά αποφάσισα να μην φτιάξω sump… μίας και ποιο πολύ μπελάς θα ήταν … και μάλλον υπερβολή … με αμφίβολα αποτελέσματα και άγχη …
Πήγα στο μαγαζί ζωοφιλία στο περιστέρι … και
Μίλησα με το παλικάρι αρκετή ώρα … και τελικά καταλήξαμε σε αυτό :
Πείρα το skimmer το prime αυτό που κρεμιέται από πίσω από το ενυδρείο …
Πείρα επίσης 9 κιλά αραγωνήτη ζωντανό και 5 κιλά ανενεργό …
Το ενυδρείο το είχα βάλει σε λειτουργία είδη από εχθές με 4 κυκλοφορητές …

Σήμερα …
Μέτρησα 40 λίτρα νερού και πρόσθεσα 1350 γρ αλάτι της tropical marine (1kgl/30lt) όπως μου είπε .

Μετά 4 ώρες πρόσθεσα και τον αραγωνήτη αφού πρώτα βεβαιώθηκα ότι δεν είχε μείνει ίχνος από αλάτι στο πάτο !!

Είμαι στο στάδιο όπου έχω είδη θέσει σε λειτουργία το skimmer …
Έχω μείνει με 2 αντλίες ( η μία από ένα φίλτρο με κάδο 450 ml περίπου ) αρκετές για να κάνουν το νερό να έχει μία εμφανή καλή κυκλοφορία. Περίπου 1800lt/h.
Δεν έχω βάλει χημικά υλικά ακόμα στο φίλτρο μιας και θα ήθελα να ρωτήσω για την δοσολογία και εσάς και δεν έχω τις απαραίτητες καλτσούλες για να τα βάλω μέσα …
Από αντιφώσφορο και ενεργό άνθρακα πείρα της seachem και της aquatic farmaceutical αντίστοιχα !

Μου είπε ότι αύριο θα μπορούσα να βάλω και τον ζωντανό βράχο ο οποίος όπως μου είπε είναι είδη κουραρισμένος και έτοιμος προς χρήση …

Μου είπε ότι δεν θα χρειαστώ βιολογικό φίλτρο μιας και 9 κιλά ζωντανού αραγωνήτη και άλλα 6-7 κιλά ζωντανού κουραρισμένου βράχου θα κάνουν την δουλειά μια χαρά.

Σας στέλνω μερικές φωτό να δείτε το ενυδρείο που πρόκειται να χρησιμοποιηθεί …

Και εδώ τώρα πέφτουν οι ερωτήσεις …
1. Καμία γενική παρατήρηση ???
2.τα 9 κιλά αραγωνήτης και 6-7 κιλά ζωντανός βράχος είναι ικανά να σηκώσουν την βιολογία μου ???
3. στο χημικό φίλτρο τι ποσότητες να βάλω από άνθρακα και αντιφώσφορο ?? από πίσω λέει 250 ml / 300-400 lt για τον αντιφώσφορο και καθόλου ένδειξη στον άνθρακα. 100 ml αντιφόσφορο και 200 άνθρακα είναι καλά ??
4. το skimmer μετά από 2 ώρες λειτουργίας έχει είδη σχεδόν μαζέψει μισό καπάκι περιττώματα … είναι φυσιολογικό ιδίως για νέο ενυδρείο ???
5. με το σκεπτικό ότι βάζω άυριο και τον βράχο, μετά από πόσο καιρό θα μπορούσα να βάλω και τo πρώτο clown?

Thanks
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  adio.JPG
Εμφανίσεις:  306
Μέγεθος:  241,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  adio2.JPG
Εμφανίσεις:  280
Μέγεθος:  238,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  all.JPG
Εμφανίσεις:  271
Μέγεθος:  261,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  fota1.JPG
Εμφανίσεις:  258
Μέγεθος:  209,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  fota2.JPG
Εμφανίσεις:  257
Μέγεθος:  214,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  fota3.JPG
Εμφανίσεις:  272
Μέγεθος:  217,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  gemato.JPG
Εμφανίσεις:  287
Μέγεθος:  182,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  psiksi.JPG
Εμφανίσεις:  295
Μέγεθος:  254,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  skimer.JPG
Εμφανίσεις:  287
Μέγεθος:  251,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ilika.JPG
Εμφανίσεις:  283
Μέγεθος:  217,4 KB  
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 09-02-07, 22:41
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Μιας και το τοπίο ξεθόλωσε στέλνω και μερικές ακόμα Φώτο για να καταλάβετε την διάταξη των φίλτρων και το μέγεθος αυτού που προορίζετε για χημικό.

μπροστά απο το αριστερό φίλτρο θα μπει ο βράχος ώστε να τον κρύψει..
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  image001.jpg
Εμφανίσεις:  271
Μέγεθος:  207,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  image002.jpg
Εμφανίσεις:  292
Μέγεθος:  188,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  image003.jpg
Εμφανίσεις:  248
Μέγεθος:  193,7 KB  
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-02-07, 22:54
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Ο ζωντανός βράχος και η άμμος είναι ικανοί να «αντεπεξέλθουν» βιολογικά εφόσον και ο βράχος είναι καλά κουραρισμένος (που απ΄ ότι μας λες είναι). Τώρα για αργότερα θα δείξει. Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Π.χ. αν έχεις καλή κυκλοφορία και μη «νεκρά» σημεία έτσι ώστε ο βράχος να έχει όλη την δυναμική του, πως ταΐζεις, ιχθυοφόρτιση, αλλαγές νερού κ.α.
Για τα χημικά βάλε ότι σου λένε οι οδηγίες, όχι παραπάνω. Τώρα για το άνθρακα, ορισμένοι τον έχουν συνέχεια μέσα και άλλοι το βάζουν για λίγες μέρες τον μήνα. Εξαρτάται όμως και από το τι (και αν) κοράλλια θα έχεις. Προς το παρόν μέσα.
Αυτό που μαζεύει το skimmerδεν είναι η κλασική πράσινη βρωμιά, αλλά η βρωμιά της άμμου και γι΄ αυτό θα πρέπει να είναι κάπως άσπρη.
Ψάρι θα μπορέσεις να βάλεις όταν έχεις μηδενικές μετρήσεις σε Αμμωνία και ΝΟ2 (ίσως έχεις τέτοιες μετρήσεις εξ΄ αρχής). Θα σου πρότεινα όμως μετά από 5-6 μέρες, για να είσαι σίγουρος.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 10-02-07, 00:03
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lsourtzo Εμφάνιση μηνυμάτων
3. στο χημικό φίλτρο τι ποσότητες να βάλω από άνθρακα και αντιφώσφορο ?? από πίσω λέει 250 ml / 300-400 lt για τον αντιφώσφορο και καθόλου ένδειξη στον άνθρακα. 100 ml αντιφόσφορο και 200 άνθρακα είναι καλά ??
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τα χημικά βάλε ότι σου λένε οι οδηγίες, όχι παραπάνω.
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 10-02-07, 09:43
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Φιλε lsourtzo καλη αρχη !!

Οι αναλογιες ανθρακα και αντιφωσφωρου που αναφερεις (200/100) ειναι μια χαρα ...Με τι νερο γεμισες το ενυδρειο σου ? RO ή βρυσης ?

Το σκιμερ που πηρες ειναι υπεραρκετο για τα λιτρα σου και θα σε καλυψει οριακα για ενυδρειο Fish only μεχρι 180 λιτρα.

Απο τεστ τι εχεις ? φανταζομαι οτι ρεφρακτομετρο δεν εχεις ακομα οποτε μπορεις να πηγαινεις στην Ζωοφιλια και να σου μετρανε το νερο σου εκει μεχρι να παρεις ...αυτο ειναι το καλο του να εχεις ενα πετ σοπ κοντα στο σπιτι σου.Ελπιζω να εμεινες ικανοποιημενος απο τις τιμες και το service
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 10-02-07, 12:31
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

RO den έχω και έτσι αρκέστηκα στο βρυσάτο ... εξάλλου όσο αναφορά ph και σκληρότητα έχω την εντύπωση ότι το νερό της Αθήνας ανταπεξέρχετε ... τουλάχιστον έτσι είχα διαβάσει σε προηγούμενα posts.
ρεφικτόμετρο δεν έχω πάρει ακόμα .. μου πρότεινε ώμος ένα πυκνόμετρο το οποίο μου είπε ότι τεσταρισμένα δουλεύει καλά ! το μετράει μαζί με ρεκτιφόμετρο και λέει τα ίδια ...

σήμερα αγορά και τον βράχο ...
7 κιλά κουραρισμένου βράχου προστέθηκαν και σύντομα μόλις ξαναξεθολώσει το τοπίο θα έχετε και τις πρώτες φωτό ...
αυτά προς το παρών ...
αν όλα πάνε καλά ελπίζω στο τέλος της άλλης εβδομμάδας να έχω και το πρώτο ψαράκι ...

τεστ έχω αρκετά απο του γλυκού ... PH, NO3, ΝΗ3/ΝΗ4, ΚΗ, GH. υποθέτω κάνουν έτσι δεν είναι ?
να αρχίσω να μετράω αμμωνία απο δευτέρα τρίτη ??? πρέπει να ρίξω καθόλου φορτίο μέσα ??? τροφή ίσως ... ή φορτίο βγάζει ο ίδιος ο βράχος απο μόνος του ??? πως γίνετε ?
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 10-02-07, 13:38
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Για τα test αν γράφουν πάνω οτι κάνουν για θαλασσινό, τα περισσότερα κάνουν όμως.
Τροφή δεν χρειάζεται να ρίξεις. ¶στο έτσι να δούμε...
Ο βράχος εφόσον είναι καλά κουραρισμένος δεν θα "σηκώσει" αμμωνία.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 10-02-07, 17:02
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tricky Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι αναλογιες ανθρακα και αντιφωσφωρου που αναφερεις (200/100) ειναι μια χαρα ...
αν κατάλαβα καλά προτείνεις 100 γρ αντιφώσφορο και 200 γρ άνθρακα !!!
ή απλά αναφέρεις τις αναλογίες που πρέπει να μπουν ??? 2/1 δηλαδή ?

το Skimmer βγάζει μικρο-φυσαλίδες στην έξοδο του ... υπάρχει τρόπος να τις μειώσω ή να τις εξαλείψω ??? βάζοντας κάτι στην έξοδο τoυ ας πούμε ???
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 10-02-07, 18:27
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lsourtzo Εμφάνιση μηνυμάτων
αν κατάλαβα καλά προτείνεις 100 γρ αντιφώσφορο και 200 γρ άνθρακα !!!
ή απλά αναφέρεις τις αναλογίες που πρέπει να μπουν ??? 2/1 δηλαδή ?
Απλα λεω οτι για τα λιτρα σου , αυτες οι ποσοτητες ειναι οκ ...λιγο πανω απο το συνιστωμενο , μην σε αγχωνει ...ειδικα για αντιφωσφωρο , εφοσον δεν εχεις RO , θα σου ελεγα να βαλεις και λιγο παραπανω
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 10-02-07, 18:51
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

thanks παίδες ..
η βοήθεια σας είναι παραπάνω από πολύτιμη ...
σας στέλνω μερικές Φώτο να δείτε την τωρινή μορφή μετά από την εισαγωγή του βράχου !!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  image001.jpg
Εμφανίσεις:  288
Μέγεθος:  227,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  image002.jpg
Εμφανίσεις:  281
Μέγεθος:  222,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  image003.jpg
Εμφανίσεις:  287
Μέγεθος:  251,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  image004.jpg
Εμφανίσεις:  263
Μέγεθος:  244,9 KB  
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 10-02-07, 20:55
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lsourtzo Εμφάνιση μηνυμάτων
το Skimmer βγάζει μικρο-φυσαλίδες στην έξοδο του ... υπάρχει τρόπος να τις μειώσω ή να τις εξαλείψω ??? βάζοντας κάτι στην έξοδο τoυ ας πούμε ???
Αυτό είναι ένα πρόβλημα. Δεν ξέρω αν το συζητάγαμε μαζί ή με κάποιο άλλον (τα΄χω χάσει νομίζω.... ).
Το μόνο που μπορείς να κάνεις στην παρούσα φάση είναι να βάλεις ένα σφουγγάρι στην έξοδο ή εκεί που πέφτει το νερό, προσέχωντας όμως να μην την φράξεις. Το νερό να μπορεί να περνάει ελεύθερα.
Αλλά έτσι και αλλιώς είναι νωρίς ακόμα. Και το Skimmer θέλει το χρόνο του μέχρι να αρχίσει να αποδίδει. Ίσως και να σταματήσει.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Την γνωμη σας παρακαλω . heiko27 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 20 28-10-06 21:41
Καθαρισμός. Την γνώμη σας .... ? Μάγγος Θωμάς DIY . Φτιάχτο μόνος σου 21 10-02-06 21:49
Παρακαλω την βοηθεια σας nautilus Θαλασσινό νερό - Γενικά 18 03-04-05 12:03
Θέλω την γνώμη σας Gorgi Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 16-11-04 21:38
Την γνώμη σας. KAVOURNEN Γλυκό νερό - Γενικά 1 15-09-04 23:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,20128 seconds with 14 queries