Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-08-12, 11:24
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή λιμνουλα σε βραχωδες σημειο

καλημερα,καλως σας βρηκα!
ενδιαφερομαι να φτιαξω μια μικρη λιμνουλα στο εξοχικο μου,στο οποιο βρισκομαι παρα πολυ συχνα..
δεν εχω καμια γνωση,σας βρηκα τυχαια ψαχνοντας το τι να κανω με το νουφαρο μου,το οποιο εχω σε γλαστρα πανω απο 15 χρονια (και το οποιο πλεον μας αποχαιρετα απ οτι καταλαβα).
εδω και πολλους μηνες τριγυρνουσε στο μυαλο μου η κατασκευη μιας μικρης λιμνης,τωρα λοιπον ηρθε η ωρα να πραγματοποιηθει και αυτο το ονειρο.
διαβασα αρκετα πραγματα στο φορουμ σας και σημερα φωτογραφισα τον μοναδικο χωρο που πιστευω οτι ειναι ιδανικος για την δημιουργια της .
(δεν υπαρχει αλλος χωρος,διοτι το υπολοιπο οικοπεδο εχει παντου πευκα και ειναι απιστευτα βραχωδες,στην περιπτωση μας ομως,νομιζω πως βολευει γι αυτο που θελω να φτιαξω)
πειτε μου σας παρακαλω την γνωμη σας ,εξυπηρετει οντως το σημειο αυτο,η ειμαι στον κοσμο μου?
ενδιαφερομαι να αξιοποιησω τον βραχο που ηδη υπαρχει ,σαν πυθμενα της λιμνουλας δηλαδη και οσο γινεται να μην κανω παρεμβασεις αφυσικες στον χωρο.
επισης να μην φαινονται σωληνες σωληνακια,αντλιες κλπ,να ειναι κρυμμενα οσο γινεται περισσοτερο.
μπορει να μεινει σκετος ο βραχος,η τουλαχιστον να στρωθει με μπετο,αλλα να μην βαλω λαινερ(καλα το ειπα?)
την θελω πρωταρχικα για υδροβια φυτα,και ιιισως αργοτερα και κανενα ψαρακι.
εχω εκατονταδες αποριες οπως ειναι φυσικο,αλλα να μην σας ζαλισω μονοκοπανια.
λοιπον,ο χωρος ειναι αυτος στις φωτογραφιες,δεξια του υπαρχει το κοτετσι μας(δεκτες ανταλλαγες φυτων με αυγα)
αριστερα ανεβαινουμε προς την πανω μερια του οικοπεδου,και οπως ειδατε ολα ειναι φτιαγμενα σε βραχο,τα σκαλακια δηλαδη και ,οι ξερολιθιες που εχω σαν ζαρντινιερες.
(δεν ξερω εαν θα τα καταφερω με τις φωτο,εαν ειναι δυνατον πειτε μου πως τις περναω)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-08-12, 11:28
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

εγω φωτο δε βλεπω. τις ανεβαζεις στο photobucket και μετα πατας το τετραγωνακι ακριβως πανω απο εκει που γραφεις το μηνυμα εδω μεσα (μια εικονιτσα με βουνα ειναι) και βαζεις εκει μεσα το direct link. Η μπορεις απλα να βαλεις κατευθειαν copy paste το img link
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-08-12, 12:04
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή






-------------------------
ετσι οπως το βλεπω τωρα,εαν γινει η κατασκευη,θα εχουμε την προσοψη της λιμνης στην μουρη μας οταν καθομαστε στο τραπεζακι?χαχαχαχα!
διοτι εκει θα γινει το βαθυ της σημειο.
ειναι κατηφορικο το εδαφος και σκαψιμο μπορει να παρει ελαχιστον,σχεδον καθολου,ακομη και με τρυπανι.
πως μπορει να γινει βρε παιδια,πειτε καμια ιδεα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leda : 18-08-12 στις 12:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-08-12, 12:20
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

προσωπικα δεν εχω γνωση πανω σε αυτο αλλα σιγουρα θα σε περιορισει το οτι το θες "φυσικο". εχω δει εδω κι εκει λιμνες οι οποιες ξεκινησαν απο το τιποτα κι απο ενα πλαστικο και νομιζεις οτι ειναι 100% φυσικες.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-08-12, 14:17
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

σε τι θα με περιορισει?
μετρησα και τον χωρο και ειναι στο περιπου(γιατι εχω μικρο περιθωριο να "παιξω" με το μεγεθος) 1.20 επι 3 μετρα το πολυ.
το ρηχοτερο σημειο της θα ειναι στους 30-40 ποντους περιπου,
το βαθυτερο ποσο πρεπει να ειναι?
δεν πιανει παγωνιες εδω και φοβαμαι και λιγο για τα παιδια.
ειναι καλα στους 80 ποντους η ειναι λιγο?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-08-12, 14:24
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

ειμαι σιγουρος οτι οι διαστασεις εχουν να κανουν με το τι θα βαλεις τελικα μεσα. ας πουμε δεν μπορεις να κανεις λιμνη 500 λιτρα και να βαλεις καποια στιγμη μεσα 20 χρυσοψαρα και 20 κοι.

οσο για τον περιορισμο, οσο πιο πολυ χερι βαλεις τοσο πιο πολυ ελευθερια θα εχεις να το κανεις οπως το θες. τεσπα, απλα ιδεες λεμε, οπου να ναι θα πει και καποιος γνωστης!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-08-12, 06:35
Το avatar του χρήστη NikosGus
NikosGus Ο χρήστης NikosGus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-11-2010
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Leda λιγο υπομονη πρεπει να μπει και η Κυπρος εδω αλλα μαλλον διακοπαζει.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-08-12, 13:52
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Αφού είναι κατηφορικό το έδαφος, μπορείς να κάνεις ένα ανάχωμα στο κάτω μέρος.. θα χρειαστείς κάτι μονωτικό συνήθως χρησιμοποιούν liner αν κάνεις μια αναζήτηση..
δες τα θέματα στην κατηγορία για αρχή..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-08-12, 20:10
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leda Εμφάνιση μηνυμάτων
σε τι θα με περιορισει?
μετρησα και τον χωρο και ειναι στο περιπου(γιατι εχω μικρο περιθωριο να "παιξω" με το μεγεθος) 1.20 επι 3 μετρα το πολυ.
το ρηχοτερο σημειο της θα ειναι στους 30-40 ποντους περιπου,
το βαθυτερο ποσο πρεπει να ειναι?
δεν πιανει παγωνιες εδω και φοβαμαι και λιγο για τα παιδια.
ειναι καλα στους 80 ποντους η ειναι λιγο?
Καταρχας καλωσορισες

Τωρα για να καταλαβω, ο χωρος που θελεις να φτιαξεις τη λιμνουλα ειναι ολος βραχος?? Τι ειδους πετρωμα ειναι?? Συμπαγες η πετροχωμα??

Λιγο ρισκο βεβαια να μεινει ο βραχος σαν βαση αλλα οχι ακατορθωτο και απο την στιγμη που δεν σκαβετε οπως λες υποψην θα πρεπει να γινει υπερυψωμενη..
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andros : 19-08-12 στις 23:03
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-08-12, 20:43
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!
εχω διαβασει παρα πολυ τρεις μερες τωρα,αλλα εχω καπως πελαγωσει γιατι ειναι πολλες οι πληροφοριες.
θελω να γινει ολος ο βραχος,για να καταλαβετε,στην πρωτη φωτο,
απο την ζαρντινιερα-ξερολιθια,μεχρι σχεδον στο τραπεζακι και πλατος 1.20 περιπου,(με σχεδιακι με καμπυλες,οχι παραλληλογραμη)
ο βραχος,χμ...συμπαγης πρεπει να ειναι,διοτι ολα τα σκαλακια τα καναμε με κομπρεσερ)θα ρωτησω και τον αντρα μου για να σας πω σιγουρα.
η συκια που θα υπαρχει απο πανω της,ξερω πως θα δημιουργησει προβλημα το φθινοπωρο ,αλλα θα την σκεπαζω με ενα διχτακι οπως διαβασα κι εδω
και λιγο και το καλοκαιρι που πεφτουν συκα
(αυτο ενοχλει πολυ?τα λιγα συκα εννοω).
στην αναγκη μπορω να φτιαξω και μια περγκολα απο πανω.
απο την αλλη,κανει πολυ καλη σκια,και δεν θα εχω θεμα με την αλγη (ειμαι διαβασμενη,δεν μπορειτε να πειτε)
το λαινερ θα ηθελα να το αποφυγω,γι αυτο ρωταω,μπορω να φτιαξω την κατασκευη με μπετο,στο σημειο του βραχου να μην εχει και να απλωσω και το μονωτικο το ακουαπωςτολενε ελαστικ? -ω ναι,εχω διαβασει σας λεω!
θα υπερυψωθει σιγουρα,το καταλαβαινω αυτο...γιατι δεν γινεται να σκαφτει καθολου.
απλα θα προσπαθησω να φτιαξω -καμουφλαρω σιγα σιγα τον χωρο με φυτα κλπ.
τωρα που το σκεφτομαι,απο την στιγμη που θα σηκωσω με μπετο το πισω μερος,εκει που ειναι το συρμα της περιφραξης δηλαδη,στο σεναζ εννοω,ξεκινοντας απο τους 30 ποντους και φτανοντας στο ενα μετρο το πολυ υψος προς το τραπεζακι,το μπετο στον βραχο δεν το γλιτωνω,θα ειναι ευκολες και οι διαροες,ετσι δεν ειναι?
συγνωμη για την πολυλογια,προσπαθησα να ειμαι οσο πιο συντομη γινεται..
α!επειδη ειμαι ακριβως τελευταιο σπιτι στο δασος και προβλεπεται μεγαλη επισκεψιμοτητα,για τα φιδακια θα ρωτησω σε αλλο τοπικ,που ηδη υπαρχει
αν δεν βαλω ψαρακια προς το παρων,αλλα μονο φυτα,μπορω να γλιτωσω για την ωρα τα φιλτρα αντλιες κλπ ακαταλαβιστικα για μενα?(και δεν υπαρχει και φραγκο,αλλα ειναι και τα μοναδικα μου χομπυ,τι να κανω..)
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-08-12, 14:21
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

leda επειδή ξέρω τι θα διάβασες για λίμνες με τέλεια συστήματα φίλτρανσης ... ρίξε κι εδώ μια ματιά, αν και όλοι είναι αντίθετοι σε αυτά τα πολύ απλά πράγματα. Εγώ όμως εξακολουθώ να έχω μια μικρούλα και καθαρή λιμνούλα!

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Limni/ParLucy.htm
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=53042
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-08-12, 20:18
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
leda επειδή ξέρω τι θα διάβασες για λίμνες με τέλεια συστήματα φίλτρανσης ... ρίξε κι εδώ μια ματιά, αν και όλοι είναι αντίθετοι σε αυτά τα πολύ απλά πράγματα. Εγώ όμως εξακολουθώ να έχω μια μικρούλα και καθαρή λιμνούλα!

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Limni/ParLucy.htm
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=53042
Μα γιατι το λες αυτο βρε lucy

Δεν ειμαι εγω που εχω και μια λιμνουλα χωρις φιλτρα και αντλιες αλλα μονο με φυτα..
Τα τελεια συστηματα φιλτρανσης οπως τα λες απευθυνονται σε οσους θα ηθελαν να φτιαξουν λιμνες με κοι γιατι αυτα τα ψαρια εχουν καποιες διαφορετικες απαιτησεις απο τα χρυσοψαρα.... Αυτο, δεν σημαινει οτι επειδη το λεμε εμεις, θα πρεπει ο καθενας να βαζει εξειδικευμενα συστηματα παρα το γεγονος οτι καποια κοματια εξοπλισμου αποτελουν αναποσπαστο κομματι σε μια λιμνη με κοι

Σε μια μικρη λιμνουλα με χρυσοψαρα δεν χρειαζετε εξειδικευμενος εξοπλισμος...

Τωρα...αν καποιος θελει να κανει το κατι παραπανω σε μια λιμνη με χρυσοψαρα αυτο ειναι αλλο θεμα και οπως λεμε παντα....ο καθενας κανει οτι και οπως θελει

Η φιλη μας θα μπορουσε αρχικα αφου θα ειναι μια λιμνουλα μονο με φυτα να μην βαλει φιλτρο και αντλια οπως ομως θα μπορουσε να κανει και το αντιθετο γιατι εκτος του οτι ειμαι σιγουρος οτι θα ερθει και η ωρα που θα βαλει και καποια ψαρακια.... οπως και να το κανουμε.....αλλο πραμα να ακουεις το νερο να πιτσιλιζει....
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-08-12, 22:59
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

πολυ κατατοπιστικα λουσυ,και πολυ γλυκια η λιμνουλα σου..ευχαριστω πολυ!
παντως βλεποντας το οικοπεδο,τρελλαθηκα,τοσος χωρος,μανουλα μου,τι θα τον κανεις και ησουν τοσο περιορισμενη?
τελικα βλεποντας σημερα ξανα τους χωρους μου,βρηκα αλλον εναν,που δεν εχει βραχο,ειναι φτιαγμενος απο τα χωματα της εκσκαφης καποτε που φτιαχτηκε ο βοθρος του σπιτιου,πριν 30 χρονια.
εκει εχω φυτεψει προς το παρον μια λεμονια,μια πορτοκαλια,αγγελικες ,τριανταφυλλιες και πικροδαφνες και οπου να ναι,εχω παραγγειλει φορτηγο με χωμα να ριξει,ωστε να υπερηψωθει .
μετρησα λοιπον εναν χωρο 2 επι 2.50,θα σας βαλω αργοτερα φωτο να δειτε το σημειο...
εχει σκια συνεχως,λιιιιιγες αχτιδες το χτυπουν προς τις μεσημεριανες ωρες,δεν εχει απο πανω του την συκια.
η υπερχειλιση,πως γινεται?δεν εχω καταλαβει...
πως εφτιαξες ενα μερος δηλαδη γι αυτην και δεν υπερχειλιζει τριγυρω?
σαν υπερχειλιση εννοουμε να γεμιζει τοσο ωστε να τρεξει κι εξω το νερο ωστε να ανανεωθει?
ποσο πρεπει να τρεξει?καθε ποτε?
χρυσοψαρακια θα βαλω οπωςδηποτε,και αργοτερα αααν υπαρχει ρευστο,θα γινουν κι αλλα πραγματα...
να ρωτησω και κατι για τα φυτα,ο παπυρος,πως πολλαπλασιαζεται?τον βαζουμε αναποδα σε νερο και πεταει ριζες απο το φυλλο του?
-------------------------
ο χωρος ειναι ολος αυτος που φαινεται(πππςςςςς!),μεχρι την λεμονια.
να σας ρωτησω,ποσα λιτρα θα βγει περιπου,εαν ειναι 2 επι 2.50 και με μεσο βαθος 70 ποντους?(απο 30π εως 1 μετρο δηλαδη).




και αν μπορειτε,πειτε μου τι φυτο ειναι αυτο?
το εβγαλα απο ενα σημειο του δρομου που χυνονται συνεχως νερα,ειχε φυτρωσει μαζι με παπυρο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leda : 20-08-12 στις 22:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-08-12, 16:26
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα γιατι το λες αυτο βρε lucy

Δεν ειμαι εγω που εχω και μια λιμνουλα χωρις φιλτρα και αντλιες αλλα μονο με φυτα.....
Αντρούλη μου άστα αυτά ... λίγους τρομάξατε με τις λίμνες -διαστημόπλοια; Να μην προειδοποιήσω την leda;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
...οπως και να το κανουμε.....αλλο πραμα να ακουεις το νερο να πιτσιλιζει....
εεεεε όπως και να το κάνουμε αν πάει ρεύμα στο κτήμα και η δική μου λίμνη θα πιτσιλίζει ... θα αποκτήσει και έξτρα μίνι καταρακτάκι ....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leda Εμφάνιση μηνυμάτων
πολυ κατατοπιστικα λουσυ,και πολυ γλυκια η λιμνουλα σου..ευχαριστω πολυ!
παντως βλεποντας το οικοπεδο,τρελλαθηκα,τοσος χωρος,μανουλα μου,τι θα τον κανεις και ησουν τοσο περιορισμενη?....
Αμπέλι, καλή μου, είναι καλλιεργήσιμος χώρος οπότε ...
Το φυτό δεν το αναγνώρισα, αλλά τα καλάμια τα αλανιάρικα να τα προσέχεις, έχουν την τάση να κυριαρχούν και να σκεπάζουν τα πάντα!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-08-12, 09:17
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Υπάρχει και η υπερυψόμενη λίμνη παιδιά.... Κάτι που μπορεί να κάνει εύκολα, να την καλύψει εύκολα με φυσικά υλικά και να φαίνεται επίσης φυσικότατη!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-08-12, 09:57
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

αν δεν σας ειναι δυσκολο,μπορειτε να μου δειξετε καποια φωτογραφια υπερυψωμενης λιμνης?
υπαρχουν καπου σχεδιαγραμματα και οδηγιες για την κατασκευη?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-08-12, 10:53
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leda Εμφάνιση μηνυμάτων
αν δεν σας ειναι δυσκολο,μπορειτε να μου δειξετε καποια φωτογραφια υπερυψωμενης λιμνης?
υπαρχουν καπου σχεδιαγραμματα και οδηγιες για την κατασκευη?
Oυυυυυυυυυ! Πολλές!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-08-12, 11:17
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

πωπωπω...μου αρεσουν τοσες πολλες!ακομη και αυτες που ειναι σαν πηγαδια,τι ομορφες που ειναι!!!!!!!!
εχω πελαγωσει τελειως ..δεν ξερω απο που και πως να ξεκινησω..
μια σκεφτομαι να την χτισουμε μονοι μας αλλα ο χρονος ειναι περιορισμενος,
μια να αγορασω μια ετοιμη λεκανη και να διαμορφωσω τον χωρο..
εχει αλλη χαρη να το εχεις φτιαξει μονος βεβαια,αλλα ο αντρας μου ελαχιστα μπορει να ασχοληθει με αυτο,αν και εχει ολη την καλη διαθεση.
κοιτουσα τωρα εδω
http://www.savidis-pet.gr/index.php?...mneskhpou.html
τις μεγαλες λεκανες που εχει...
ουυυφφφφφφφφφφ...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-08-12, 12:21
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Μην αγχωνεσαι κιόλας!
Γνώμη μου είναι να φτιάξετε κάτι μόνοι σας καθώς μπορείτε να το κάνετε έτσι όπως ακριβώς θέλετε! θέλει αρκετή μελέτη αλλα το αποτέλεσμα θα σας αποζημιώσει ...
Κάντε τη όσο πιο μεγάλη γίνεται γιατι στο μέλλον θα θέλετε να την επεκτεινετε (συχνά το βλέπω να γίνεται) και μετα θα είναι διπλός ο κόπος ... Σιγά σιγά με μελέτη και χωρίς βιασυνες και όλα θα πανε καλα!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-08-12, 12:32
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάντε τη όσο πιο μεγάλη γίνεται γιατι στο μέλλον θα θέλετε να την επεκτεινετε (συχνά το βλέπω να γίνεται) και μετα θα είναι διπλός ο κόπος ... Σιγά σιγά με μελέτη και χωρίς βιασυνες και όλα θα πανε καλα!
Aυτό που λέει ο Γιώργος εδώ είναι αποδεδειγμένο από όλους τους λιμνόφιλους του φόρουμ. Μικρή στην αρχή και ανάλογος κόπος αργότερα για να αυξήσουμε τα λίτρα. Αν πράγματι μπορείς να φτιάξεις κάτι μεγαλύτερο, να μην σε φοβίζει το μέγεθος, να τολμήσεις!

Επίσης, η καλή μελέτη και η κατανόηση των βασικών αρχών, αποτρέπουν αργότερα μια κακή εξέλιξη. Οι βιασύνες και οι προχειρότητες στο χόμπυ αυτό, πληρώνονται σχεδόν πάντα με χρήμα και με χρόνο.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 22-08-12, 12:44
Το avatar του χρήστη NikosGus
NikosGus Ο χρήστης NikosGus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-11-2010
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Εγω παλι αυτο που λεει ο Γιωργος δεν το καταλαβαινω. Μονο 3 φορες εριξα μπετα και μετα σπασιμο με κομπρεσερ για επεκταση. Ευτυχως την τεταρτη φορα την φτιαχνω παραδίπλα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 24-08-12, 20:51
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

δυστυχως ειμαι τοσο ασχετη που μου φαινεται γολγοθας ολο αυτο.
για παραδειγμα δεν εχω καταλαβει καν, σε τι σημειο και πως γινεται η υπερχειλιση.
με την υπερχειλιση,σε μερες πολλων βροχων,μπορουν να βγουν εξω και τα ψαρια?να κυλησουν δηλαδη μαζι με το νερο?

επισης θελω να ρωτησω και κατι αλλο,επειδη ενδιαφερομαι να βαλω μεγαλες γλαστρες φυτεμενες και με κουνουποψαρα,στο οικοπεδο σε διαφορα σημεια.
σε αυτες,κανω μικρες τρυπουλες καμια δεκαρια ποντους περιμετρικα κατω απο το χειλος της γλαστρας για να μην κινδυνευουν τα ψαρια να βγουν εξω με τις βροχες?

και κατι ακομη..καπου ειχα βρει εδω ενα σαιτ με μια κυρια αννα(?),που στελνει νουφαρα,αλλα το εχασα..μηπως μπορειτε να μου το δειξετε?
ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 24-08-12, 22:54
Το avatar του χρήστη NikosGus
NikosGus Ο χρήστης NikosGus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-11-2010
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

leda τα κουνουποψαρα στις γλαστρες δεν θα ειναι σαν να κανουμε τεστ στην αντοχη τους? ασε που δεν θα εχεις και το αποτελεσμα που περιμενεις.
-------------------------
http://www.waysideaquatics.co.uk/

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikosGus : 24-08-12 στις 22:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 24-08-12, 23:00
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

οταν λεω γλαστρες,εννοω πολυ μεγαλες,πανω απο 200 λιτρα,ειναι πλαστικες δεξαμενες αποθηκευσης νερου,λαδιου κλπ
σαν αυτες http://www.gkarakousis.gr/open-tanks-for-olives

http://www.gkarakousis.gr/shop-open-...ge=flypage.tpl

και θα βαλω μεσα και υδροβια φυτα.
δεν θα ηθελα με τιποτα να ταλαιπωρησω τα ψαρια.
εαν δεν κανουν αυτα τα λιτρα,να μου το πειτε.
και θα βαλω και στην λιμνη.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 24-08-12, 23:03
Το avatar του χρήστη NikosGus
NikosGus Ο χρήστης NikosGus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-11-2010
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

το λινκ της Αννας το εχεις στο προηγουμενο ποστ μου.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 24-08-12, 23:11
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikosGus Εμφάνιση μηνυμάτων
το λινκ της Αννας το εχεις στο προηγουμενο ποστ μου.
ευχαριστω πολυ!!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 06-09-12, 18:34
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μακαρι να υπηρχε χωρος να εμπαινα κιεγω σε τετοια διαδικασιαπου θα παει,καποια στιγμη

δεν εχω καμια απολυτως εμπειρια με λιμνες εκτος απτη λιμνη πλαστηρα στην καρδιτσααλλα ετσι μονο και μονο για μια ιδεα παραπανω θα πω τη γνωμη μου και αυτα που μπορω να σκεφτω τωρα.
βλεπωντας το χωρο σου,νομιζω οτι μια υπερυψωμενη θα μπορουσε να ταιριαξει και να γινει παρα πολυ ομορφη.εχω την εντυπωση οτι θα ειναι και πιο ευκολος ο καθαρισμος της αποτι μια σκαμενη στο εδαφος,αλλα γιαυτο ας μιλησουν οι λιμνογκουρου εδω μεσα καλυτερα
το αλλο καλο με την υπερυψωμενη ειναι το θεμα της ασφαλειας αν υπαρχουν παιδια κλπ.νομιζω οτι θαναι πιο "ασφαλης"...τωρα αναλογα και το βαθος δηλαδη και το παιδι,γιατι αν εχεις το γιαγκουλα μετενσαρκωμενο για γιο η κορη οτι και να βαλεις το ιδιο ειναι

απτην αλλη,αν υπαρχει χωρος,μια μεγαλη λιμνη σκαμενη στο εδαφος δειχνει πιο φυσικη σαν λιμνη (αναλογα βεβαια τι θα κανεις γιατι μπορει και η υπερυψωμενη να δεσει πολυ καλα)και φυσικα το μεγεθος της θα "ξεκουραζει" και το ματι καλυτερα νομιζω...

θα μπορουσες ομως ισως,αν υπαρχουνε τα φραγκα η εστω και με προσωπικη εργασια και υπαρχει και ο χωρος,να κανεις δυο μικρες.250-300 λιτρα ας πουμε για παραδειγμα,κοντα σχετικα η μια στην αλλη,που να τις στολισεις με διαφορετικα φυτα,με δρομακι αναμεσα τους,η ακομα και ενωμενες με ενα καναλακι απτη μια στην αλλη,η και με ενα μικρο "γεφυρακι" κλπ.

η ακομα και μια υπερυψωμενη (εστω και ετοιμη λεκανη) καλυμενη γυρω γυρω με τις πετρες που βλεπω εχεις αφθονες η αλλες της αρεσκειας σου και μια στο εδαφος(λεκανη η σκαμενη με liner),να εχεις και καταρακτη απτη μια στην αλλη...

οτι και να κανεις παντως ευχομαι καλη συνεχεια,θα παρακολουθω το θεμα με ενδιαφερον
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 06-09-12, 19:40
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

αχ βαχ.......δεν υπαρχει χωρος για μεγαλη λιμνη,ουτε για διοροφη
γενικα ειμαι πολυ μπερδεμενη,δεν ξερω απο που να ξεκινησω και πως,δεν ξερω τι χρειαζεται απο θεμα φιλτρανσης (γιατι θα βαλω και ψαρακια)...
δεν ξερω καν ποσο κοστιζουν ολα αυτα,για να γινει κατι σωστο απο τεχνικης αποψης παντα..η διακοσμηση μπορει να περιμενει...
επισης εχω ενα θεμα με το νερο..
επειδη ειμαστε σε λοφο,η πιεση του νερου δεν ειναι μεγαλη και μαλιστα τα καλοκαιρια υπαρχουν ωρες που δεν φτανει καν σε μας το νερο,δηλαδη νωρις το πρωι και αργα το απογευμα που ολοι βαζουν τα αυτοποτιζομενα,υπαρχουν μεγαλες διακοπες σε μας..
δεν ξερω εαν αυτο ειναι προβλημα για την σωστη λειτουργια της λιμνης.

ρωτησα πιο πανω,ποσα λιτρα βγαινει ετσι οπως το μετρησα αλλα δεν μου απαντησε κανεις και γενικα εγω δεν θελω να επαναλαμβανομαι
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 06-09-12, 19:45
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Γύρω στους 3,5 τόνους βρε!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 06-09-12, 19:47
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

δηλαδη ποσα λιτρα ειναι?στα μαθηματικα,φυσαω σου λεω,δεν πιανομαι!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
η πιο ομορφη λιμνουλα :) zweet Γλυκό νερό - Γενικά 4 14-03-12 13:16
λιμνουλα johnb Γλυκό νερό - Γενικά 2 02-12-11 21:47
ψαακι στη λιμνουλα μου Raven Γλυκό νερό - Γενικά 5 02-06-11 10:52
Τι ψαροσυνθεση σε βραχωδες ενυδρειο 100 λιτρων? christosvn Γλυκό νερό - Γενικά 12 20-10-10 15:44
Διαχυση CO2. Σε ποιο σημειο του ενυδρειου? stdev Γλυκό νερό - Γενικά 8 17-05-09 08:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10256 seconds with 13 queries