Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-06-13, 11:07
Το avatar του χρήστη mariand7
mariand7 Ο χρήστης mariand7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2011
Περιοχή: Χανια Κρητη
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή Γιατι δεν ανεβαίνουν τα ψάρια στην επιφανια;

Εχω μια αρκετά μεγάλη λιμνουλα με χρυσόψαρα και 4 Κοι.
Εδω και δυο μερες δεν ανεβαίνουν καθόλου στην επιφανια ουτε για να φάνε και εχω αρχίσει να ανυσηχω. Δεν δείχνουν άρρωστα αλλα μάλλον φοβισμένα.
Τη Παρασκευή παρέλαβα μια σκούπα βυθού η οποία λειτουργεί με πίεση νερού.Το απόγευμα της Παρασκευής τη δοκίμασα και αφού τελείωσα έριξα μεσα και δυο δυχτακια με organic barley straw flakes για την αλγη.
Τη λίμνη μου την εχω χρόνια και τακτικά μπαίνω μεσα και με ενα δυχτακι μαζεύω απο το πάτο τη λάσπη-φύλλα. Αυτη η δραστηριοτητα προκαλει μεγαλη αναταραχη μεσα στο νερο αλλα παντα τα ψάρια μου με ακολουθούσαν και ακομα μου τσιμπουσα τα πόδια. Οταν πλησίαζα τη λίμνη ολα έρχονταν αμέσως και με άφηναν και να τα άγγιζω.
Δεν μπορω να καταλάβω τι μπορεί να τα αναστάτωσε τόσο πολυ ώστε να κρίβονται τωρα.
Νάταν η σκούπα;
Τα φλεικς; αυτο που παρατήρησα ηταν οτι τα Κοι τσιμπουσαν τα δυχτακια επίμονα
Νάταν καποια γάτα; Λίγο δύσκολο μιας και περιτριγυριζουν κάποιες αλλα δεν μπορούν να τα φτάσουν και ως γνωστό η γάτα δε μπαίνει στο νερό
Καποιο πουλί; Δεν ξέρω αν εχω και απώλειες μια και δεν τα βλέπω ολα αφου κρυβονται στα φυτα μεσα και αναμεσα στις γλαστρες,μονο τα Κοι βλεπω και δυο απο τα χρυσόψαρα που ειναι και μεγάλα.Εχω 4 Κοι και 34 διαφορα μεγέθη χρυσόψαρα.
Έκανα ενα τσεκ στο νερό και όλες οι ενδείξεις ειναι πολυ καλές.
Μήπως ξέρει να μου πει κάποιος τι μπορεί να εχει αλλάξει,δεν μου εχει ξανασυμβεί κάτι τέτοιο και εχω λιμνουλα σε διάφορες μορφές εδω και 20 χρόνια.
Αν και μονο 2 μερες μου λείπει η παρέα τους και ή γαλήνη τους
Θα ξανα ξεθαρεψουν η θα ειναι μόνιμη αυτη η κατάσταση;
__________________
Το καμάρι μου!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-06-13, 20:16
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Γιατι εριξες αλγοκτονο?? Αυτα τα σκευασματα τα ριχνουμε μονο σε εξαιρετικα δυσκολες περιπτωσεις και υπο καποιες προυποθεσεις οπως ας πουμε απαραιτητη, θα πρεπει να θεωρειτε η χρηση αεραντλιας.

Δεν ξερω αν το αλγοκτονο εκανε δουλεια, εγω θα σε συμβουλευα να μην ξαναριξεις γιατι ειναι ενα ρισκο. Αν ριξεις λιγο δεν θα κανει τιποτα...αν ριξεις περισσοτερο απο το κανονικο μπορει να σκοτωσεις τα ψαρια. Ποσα λιτρα ειναι η λιμνη και τι ποσοτητα εβαλες?
Σκοτωνοντας την αλγη γρηγορα, πολυ γρηγορα μπορει να καταστραφει και η παροχη οξυγονου η να δημιουργηθουν αλλα προβληματα στην χημεια του νερου χωρις να λεω φυσικα οτι η αιτια του προβληματος ειναι το αλγοκτονο αλλα στην προκειμενη περιπτωση και χωρις να αποκλειονται και τα αλλα οπως Γατα, πουλια, σκουπα κλπ ειναι το πρωτο υποπτο. Μια αλλαγη νερου 20% σε πρωτη φαση και παρακολουθουμε....

Το νερο της λιμνης ειναι απο γεωτρηση??
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andros : 05-06-13 στις 22:05
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ψάρια στην επιφάνια valantis315 Αρχάριοι γλυκού νερού 5 31-07-10 14:51
αφρος στην επιφανεια,γιατι? giannisqq Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 29-01-10 02:48
Γιατι οχι και κατι αξιολογο επιτελους στην ΤV??? kwstas_original Greek Aquarist's Boards 10 29-04-09 03:58
Φωσφορικά.... γιατι ανεβαίνουν? noe Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 26-10-07 12:08
Φυσαλιδες στην επιφανια του νερου. ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Γλυκό νερό - Γενικά 28 04-04-05 15:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03199 seconds with 15 queries